Het betaalbare huis: een sprookje dat geen sprookje hoeft te blijven ^=u[H:I Het knuffelkonijn: een revolutie PIXE 7ATERPAG 5 JULI 1980 J* P. F TROUW/KWARTET 15 IBINNENLANDi Een gepensioneerde bouwvakker, die met een ontwerp komt gebouwd zal worden: het gebeurde in Nederland anno 1980. dan theoretisch goed geschoolde architecten. Optimisme voor een huis dat, als de voortekenen niet bedriegen, binnen Een vakman blijkt uit veertigjarige ervaring meer te weten alom over het plan van de Amsterdammer Daan Kaper, niet al te lange tijd in een aantal Nederlandse gemeenten door Marga Rijerse Er was er eens een ge pensioneerde bouwvak ker. Hij ontwierp een woning die zo goedkoop kon worden gebouwd, dat de huur ervan tot driehonderd gulden kon worden beperkt. Dat was uniek voor een land als Nederland, waar tot .dan alleen maar dure woningen werden ge bouwd, die niemand kon betalen. Gemeen ten, woningbouwvereni gingen en bouwonder nemingen namen de plannen van de oude bouwvakker over. Over al in ons land versche nen goedkope wonin gen. In één klap had de bouwvakker afgere kend met het legertje Nederlandse archi tecten. Het lijkt op een sprookje, maar toch kan het werkelijk heid worden. Anderhalf jaar geleden is het Idee geboren. CNV-lid Daan Kaper, gepensioneerd bouw vakker, maakt tekeningen voor twee-, drie-, vier-, en vijf kamerwoningen die aan alle wensen en voorschriften vol doen en in verhouding met de bestaande woningen, spot goedkoop zijn. Hij legt het plan voor aan de bouw- en houtbond CNV die het vervol gens weer ter beoordeling voorlegt aan het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Die ziet er weinig heil in. „Inder daad, je kunt met deze plan nen goedkope woningen reali seren, maar dan moet je wel concessies doen aan het uiter lijk. En dat betekent een saaie woning, waar je geen mens in krijgt", is het antwoord van het sociaal fonds. Amateur-architect Kaper gaat weer aan zijn tekentafel staan. Hij brengt wat veran deringen en variaties ln zijn tekeningen aan. Nog geen half jaar later stort de woning markt in. Malaise in de bouw- De Amsterdammer Daan Kaper, gepensioneerd „bouw-man", is 67 jaar. Veertig Jaar lang werkte hij in alle sectoren van de bouw. Hij kwam op het idee vdor een goedkope woning, omdat hij zag hoe nijpend het woningtekort was, met name onder bouwvakkers. „Ik trek me het lot van ze aan". Het geheim van de goedkope woning wil hij niet vertellen, „grote bedrijven doen dat immers ook niet". Samen met de bouw- en houtbond CNV, waarvan hij sinds 1931 lid is, presenteerde hij de goedkope woning. „Zoals het er nu uit ziet wordt het een daverend succes", aldus Daan Kaper. wereld, steeds hoger worden de rentestanden, een snel op lopende werkloosheid en wo ningen die makelaars aan de straatstenen nog niet kwijt kunnen. Er komt meer be langstelling voor de goedkope woning. Weer worden de plan nen van Kaper ter beoorde ling voorgelegd. Nu aan een bouwbedrijf. Een goed idee, maar nog steeds te eentonig is het antwoord. Kaper voert schuine kappen en „gebro ken" kappen in zijn tekenin gen in. Het resultaat is ver bluffend. Tijdens het Jubi leumcongres van de hout- en bouwbond CNV, vorige maand, wordt de goedkope woning door voorzitter Dllo van Commenée gelanceerd. De reacties zijn overweldi gend. Topambtenaren van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening bestuderen gedurende een week de bouwplannen. Hun antwoord is eensluidend. „We staan er, op enkele kleine de tails na, helemaal achter. Wat ons betreft kan het groene licht worden gegeven". Lof Tijdens het congres van de bouw-en houtbond CNV zegt minister Beelaerts van Blok land het ontwerp-Kaper posi tief te beoordelen. „Het is de moeite waard om er mee door te gaan en naar uitvoering te streven." De bewindsman doet de toezegging dat hij zijn ambtenaren de opdracht zal geven de subsidie-aanvraag voor deze woningen met voor rang te behandelen. HIJ looft het initiatief en noemt het een uitdaging aan onze architec ten, ook zelf, nog meer dan voorheen te komen met voor stellen voor de bouw van kwa litatief goed, betaalbare wo ningen. Bij de minister moet, bij de bestudering van het ontwerp- Kaper, vast en zeker de vol gende vraag zijn gerezen. Waarom komt een gepensio neerde bouwvakker met een plan om goedkope woningen te bouwen, die door een groot aantal slimme oplossingen zo goedkoop kunnen zijn en dat terwijl er een massa architec ten ln ons land aan het werk is die daar niet op komt? Voorzitter Van Commenée: „Het antwoord ligt eigenlijk voor de hand. De meeste ar chitecten willen zich waarma ken. Ze willen het liefst weer iets nieuws ontwerpen. Hui zen met allerlei hoekjes en uit stulpingen, met patio's en woonerven. Dat neemt veel ruimte ln beslag en is duur. Het gevolg daarvan is dat de prijs van een woning zo hoog wordt dat Iemand met een modaal Inkomen die niet kan opbrengen. Daar komt nog bij dat de mensen de laatste twintig jaar steeds veeleisen der zijn geworden, ze willen steeds meer luxe. Maar ik denk, dat door de malaise op de woningmarkt, de mensen het idee van steeds meer luxe hebben losgelaten. Vandaar dat zo'n ontwerp voor goedko pe woningen als een bom In slaat," aldus de voorzitter van de bouw- en houtbond. En als een bom sloeg het ont werp-Kaper ln. Nadat het Idee van de goedkope woning ln de media was verschenen, stond' de telefoon bij de bouw- en houtbond ln Utrecht rood gloeiend. Meer dan zestig ge meenten, bouwondernemin gen, projectontwikkelaren en woningbouwverenigingen toonden grote interesse voor de woning. Iedereen wilde te keningen zien. De arme Kaper en de CNV-bond werden over stroomd door vragen. Het is ongelooflijk hoeveel reacties er kwamen en nu nog steeds komen, aldus Van Commenée. „We zijn maar een gewone vakbond die de belangen van zijn leden behartigt. Maar op een gegeven moment kwam daar niets meer van. Dagen waren we bezig met het geven van informatie over de Kaper woningen." De CNV-bond heeft nu een bouwbedrijf in de arm geno men die het verdere detail werk in de tekeningen voor zijn rekening neemt. Het bouwbedrijf coördineert nu alles. Het verzorgt de acquisi tie en heeft contacten met wo ningcorporaties en gemeen ten. Dat betekent niet dat zij als enige de woningen mogen bouwen. Alle bonafide bouw bedrijven mogen wat het CNV betreft gaan bouwen. Volgens voorzitter Van Commenée zal het zeker nog tot het voorjaar '81 duren voordat de eerste paal de grond in gaat. In alle delen van ons land wordt op dit moment onderhandeld over de CNV-wonlngen. En ambtelijke molens malen langzaam. Gemeenteraden en stadsbesturen, bespreken me de onder druk van de Inwo ners die ook enthousiast op de goedkope woningen reageer den, de bouwplannen. Pril stadium Een heel voorzichtig reken sommetje, dat eigenlijk door voorzitter Van Commenée niet gemaakt mag worden, brengt ons tot de volgende, ook weer heel voorzichtige conclusie. Stel dat alle gega digden, een paar afvallers In gecalculeerd,. inderdaad be ginnen met de bouw van de Kaper-woningen, dan zouden A ^A er binnen enkele Jaren ruim tienduizend van deze wonin gen in Nederland kunnen staan. Een voorzichtige con clusie, omdat de onderhande lingen en de plannen ln een nog zo'n pril stadium verke ren dat er nog van alles kan gebeuren. Optimistisch Is Dilo van Com menée ln leder geval wel. „Er is op dit moment ln de bouw sprake van „werkhonger". Er ls een grote werkloosheid en zo langzamerhand willen de meesten eigenlijk wel weer aan de slag. Veel bouwbedrij ven bellen ons op met de me dedeling: we zijn door onze bouwopdrachten heen, we zouden gTaag Jullie plannen ten uitvoer brengen". Het geheim van het succes van dit ontwerp woningen zit volgens Van Commenée in de slimme indeling en de manier van construeren. En als ge volg daarvan in de lage prijs. „Daan Kaper heeft veertig Jaar lang in de bouw gewerkt. Allerlei baantjes heeft hij ge had, waardoor hij de bouw door en door kent. Een vak man, met veertig jaar erva ring weet in feite meer, prak tisch gezien, dan een theore tisch nog zo goed geschoolde architect, die toch ver van de realiteit staat". Het ontwerp- Kaper is volgens de voorzitter van de hout- en bouwbond in vijftig verschillende variaties te bouwen. Leefbare wonin gen met een enorme hoeveel heid ruimte. Een kostenbe sparend aspect ls ook het aan tal woningen dat tegelijk op één plaats gebouwd wordt. Tweehonderdveertig per plaats zou eigenlijk het mini mum moeten zijn. Aangezien Kaper ln zijn ontwerp uitgaat van systeem- en elementbouw kunnen bij grote hoeveelhe den de kosten aanzienlijk worden gedrukt. Ook gaat hij uit van „giet-bouw". Met een element worden de muren ge goten. Zo'n glet-element wordt voor alle woningen ge bruikt zodat het zichzelf af schrijft en dus weer kosten besparend ik. Bouwstroom De kleinere gemeenten die in teresse hebben voor de bouw van goedkope woningen klaagden bij de hout- en bouwbond over het feit dat ze geen 240 woningen zouden kunnen bouwen, maar slechts veertig, waardoor de kosten weer hoger zouden uitkomen. Volgens Van Commenée ls ook hieraan een mouw te pas sen door zogenaamde bouw- stromen. Onder een bouw stroom kan bijvoorbeeld wor den verstaan dat drie gemeen ten in een bepaalde regio met elkaar samenwerken en zo tot de realisatie van 240 wonin gen komen. In de ontwerpen wordt uitge gaan van een huur van om en nabij de driehonderd gulden per maand. „Dit is een gemid delde huurprijs. In het westen van het land. waar de grond prijzen het hoogst zijn, zal de huur hoger zijn dan ln de ove rige delen van het land". Vol gens Van Commenée moet wel alles ln het werk gesteld worden om de ultgangs-huur- prijs te handhaven. „Want daar gaat het ons Juist om. Deze woningen zijn door hun lage huurprijs Juist geschikt voor de laagstbetaalden ln on ze samenleving. Een groep die het meeste lijdt onder de wo- ningbouwproblemen en waar onder de woningnood het grootst ls". De woningen kun nen, zo stelt Van Commenée, vallen onder de woningwet- sector. Maar evenzo goed kun nen ze ln de koopsector en de premiesector vallen. Maar dat zijn aspecten van later zorg. In leder geval zijn de verwach tingen hoog gespannen. Mis schien kan er op deze manier een oplossing worden gebo den voor de steeds groter wor dende woningnood, in ieder geval een eerste aanzet. Want die woningnood ls nog steeds schrikbarend hoog. In Tilburg bijvoorbeeld ligt bij de gemeente het plan om een groot aantal noodwoningen te bouwen om al vast een gedeel te van de woningnood op te vangen. Deze woningen (50.000 gulden per stuk) zou den een huurprijs moeten op brengen van 450 gulden per maand. En dat terwijl ze er niet langer dan vijftien Jaar zullen staan. „Op die manier schuif Je als gemeente alleen maar de problemen voor Je uit", aldus Van Commenée. „Er zal betrekkelijk weinig wooncomfort ln zijn en zo'n wijk noodt natuurlijk tot ver paupering". Tilburg hoorde van het CNV- wonlng-plan en nam contact op. Een permanente woning die goedkoper uitkomt dan een geplande noodwoning ls natuurlijk wel aantrekkelij ker. „Ik ben hoopvol ge stemd", zo zegt Van Comme née, „we zullen wel zien wat het wordt". Murina Levesque hóüdt van konijnen, het kan niet anders. Zij bouwde een persoonlijke relatie op met haar konijnen. Een tragische relatie, want Murina wist dat haar konijnen een week of vijf, zes later zouden eindigen op de snijtafel. Wat daar bleek, zal in grote delen van de medisch-biologische onderzoekwereld een schok teweegbrengen die voorlopig nog niet is uitgewerkt. De taferelen die zich een kleine drie jaar geleden in het Ameri kaanse Columbus af speelden op de dier geneeskundige facul teit van de'staatsuni- 1 versiteit van Ohio, waren op z'n minst gezegd ongebruike lijk. Haar collega's zullen meer dan één grap hebben ge maakt, terwijl Muri na Levesque een soci ale relatie opbouwde met vijf konijnen. De kern van het experi ment. aldus het sobere on derzoekverslag in Science, was het vestigen van een individuele relatie tussen elk dier en de onderzoek ster. „Dit werd bereikt door een bezoek van een half uur, vroeg in de mor gen, waarbij elk diër werd opgepakt, geaaid, toege sproken, waarbij ermee ge speeld werd; een etenstijd van een uur, waarin het dier ook werd aangeraakt en toegesproken; en een aantal bezoekjes van vijf minuten in de loop van de dag. Door dit dagelijkse pro ces leerden de dieren al snel de onderzoekster te herkennen, en wanneer ze er was, zochten vele zelfs haar persoonlijke aan dacht. Ze werden 's nachts gedurende tien uur alleen gelaten." Onder dit vertoon van har telijkheid ging wel een dubbele bodem schuil. In het voer van de knuffelko nijnen was twee procent cholesterol verwerkt. Het toedienen van die buiten sporige hoeveelheid is een standaardmethode om een konijn binnen de kortste keren atherosclerose te be zorgen. Het beest wordt daardoor een „model" voor het bestuderen van die vet tige afzettingen op de bin nenwand van bloedvaten, die bij zoveel mensen lei den tot een hartinfarct of een beroerte. De filosofie achter het ex periment was even eenvou dig als sympathiek. Uit zul ke dierstudies was bekend dat psychologische ont wrichting de ziekelijke ver andering van de vaatwand in de hand werkt. Maar, aldus de Amerikaanse on derzoekers, voor zover wij weten is er nog nooit geke ken naar de effecten van positieve factoren. Om dit verzuim in te halen, was Murina Levesque be reid om vijf weken lang da gelijks de rol van positieve factor op zich te nemen. Aan details uit het verslag is te zien dat de Amerika nen er eerst zelf nauwelijks in geloofden. Ze gooiden er met de pet naar: er was geen controlegroep van ko nijnen die hetzelfde voer kregen, maar verder de normale behandeling van laboratorlumdieren of het gebrek daaraan. Een elementaire fout, want alleen een directe vergelij king van een proefresul- taat met zo'n controle groep, geldt als deugdelijk bewijs voor de invloed van de onderzochte factor. Maar in Columbus hadden ze die voederproef met ko nijnen vroeger al eens ge daan, ze wisten dus wat er ongeveer uit moest komen, en ze zouden wel zien. Wat er uitkwam was ver rassend. Het resultaat van de proef werd bepaald door te meten welk percentage van de binnenkant van de aorta, de grote lichaams slagader, door een vettig laagje was bedekt. Het schema van knuffelen, pra ten en spelletjes doen, leid de tot een vermindering van deze schade met ruim zestig procent. Hier wreekte zich de onvol ledige opzet van de proef: de Amerikanen geloofden het zelf niet. Er moet iets fout gegaan zijn bij de uit voering, was hun aanvan kelijke conclusie, dit resul taat deugt niet. Maar „uit eindelijk" besloten zij, be gin 1978, toch om het nog eens over te doen, nu net jes met een controlegroep ernaast. Het resultaat werd wel degelijk beves tigd. Behandeling van een konijn als troeteldier heeft een dramatisch effect op de ernst van atherosclero se bij een dieet dat op het ontstaan van deze afwij king is gericht. Een tweede herhaling van het experi ment, ditmaal zes weken lang, maakte de conclusie onontkoombaar. De gevolgen hiervan zijn letterlijk niet te overzien. Het met cholesterol over voerde konijn is een veel gebruikt dlermodel bij het onderzoek naar atheroscle rose. En zoals elke tak van onderzoek, levert ook deze soms zijn onverklaarbare uitkomsten. Proeven die in verschillende laboratoria tot verschillende resulta ten leiden. Dat zou bij na der inzien een onvermoed en niet begrepen gevolg kunnen zijn van verschil len in het sociaal-psycholo gische klimaat waarin de dieren werden gehouden. En afgezien daarvan, als bij de proefopzet niet de sociale omgeving van de dieren werd gespecificeerd en dat gebeurde niet welke effecten heeft men dan eigenlijk precies geme ten? Hier is veel op losse schroeven gezet. Maar lk denk dat de conse quenties verder reiken. Hoe realistisch is eigenlijk dat gebruikelijke konij nen-model, waarin de bees ten op tijd hun voer krij gen, maar verder in hun hok aan hun lot worden overgelaten? Is een sociaal hartelijker omgeving ei genlijk niet een meer na tuurlijke basis van waaruit verschillende effecten zou den moeten worden bestu deerd? Daarbij is nog voor discus sie open, of die sociale warmte zou moeten komen van een knuffelende ver- zorg(st)er of van medeko nijnen. Maar het mogelijke effect mag niet worden ge negeerd. Uit het oogpunt van arbeldsproduktivlteit, lijkt de keus voor medeko nijnen voor de hand te lig gen. Maar gezien het be staan en de grootte van het in Ohio ontdekte knuffelef fect, kan deze benadering niet meer worden wegge dacht. Niet alleen bij het konijn met atherosclerose, maar ook bij proeven over aller lei andere afwijkingen, doet zich nu de vraag voor: hoe veranderen de uitkom sten als de dieren de Ohio- behandeling krijgen? En die vraag hoeft bepaald niet tot het konijn als proefdier beperkt te blij ven. Hoe zou het met rat ten zitten, bijvoorbeeld? Een boeiend aspect is ook, dat de Ohio-behandeling een fundamentele veran dering vergt in de verhou ding ten opzichte van het proefdier. Het leggen van een zij het tijdelijke individuele relatie met het dier, was tot nog toe door ongeschreven wetten rond uit verboden. De hamvraag is tenslotte die naar de betekenis van het knuffeleffect voor atherosclerose bij de mens. De emoties van mensen en konijnen komen waar schijnlijk onvoldoende overeen om de conclusies overdraagbaar te maken. Systematisch onderzoek bij mensen lijkt lastig te arrangeren, en zou ook ja ren en jaren gaan duren. Maar natuurlijk w&ren wij allemaal altijd al ontzet tend aardig voor elkaar; het lijkt verstandig om daarmee door te gaan. Eén van de fossiele, bacte rieachtige wezens die on langs uit West-Australiè werden gerapporteerd als het tot nog toe oudst be kende leven op aarde: 3,5 miljard jaar. Links de mi crofoto van een fossiel; de pijltjes wijzen op resten van celwanden. In het midden een schematische tekening met dezelfde pijltjes, rechts een recon structie. Het schaal- streepje is 0,01 millimeter. R. M Neren». N. 1. Levesqne en J. F. Cornhlll, Social environment as a factor In dict-induced atherosclero tic, Science. ZM. 1475-1476 11910) De vorige week besproken chemische onderzoektech niek PIXE is, behalve in Eindhoven en aan de VU, ook in Groningen sinds twee jaar in gebruik, meldt het Milieukundig studiecentrum aldaar. Waarvan acte. CU

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15