Verhouding Teheran- Moskou verslechtert Organisatie Afrikaanse Eenheid mist blank Rhodesië Hanoi haalt uit naar VS en China Afghaans verzet wil westerse wapens ;1VN-beraad over Jeruzalem olieboycot zuid-afrika nu Amnesty kritiseert bewind in Roemenië Iran wijst Sovjet-diplomaat uit Sjah geopereerd IJsland kiest ^vrouwelijk staatshoofd Leider verzetsbeweging in Londen Basken dreigen dan MOETEN we slagen met UW steun ons GIRONUMMER 600657 n v Voorsprong voor links in Bolivia DINSDAG 1 JULI 1980 BUrrENLANO TROUW/KWARTET 7 Icj TEHERAN (Reuter, AFP) Iran heelt een Sovjet-diplomaat opdracht gegeven binnen vierentwintig uur het land te verlaten wegens beweerde spionageactlviteiten. De betrekkin gen tussen Teheran en Moskou hebben hierdoor het diepste punt bereikt sedert de machtswis seling in Iran in februari van het vorig Jaar. CAIRO (Reuter) De gezondheids toestand van de verdreven sjah van Iran is bevredigend, nadat hij giste ren een operatie onderging waarbij vocht uit zijn longen werd gehaald. Dit deelde de Egyptische vice-presi dent Hosnl Moebarak gisteravond mee. Na de operatie, die op zichzelf niet zo zwaar is maar die voor een verzwakte patiënt toch wel gevaren heeft, werd de ex-sjah overgebracht d naar de intensive-care afdeling van ï-het militaire hospitaal van Cairo. Het ir was nog niet bekend wanneer de me- i- dische behandeling die de sjah onder- n J gaat in verband met de aantasting i, van zijn lymphvaten zal worden her- i- 1 vat. Deze behandeling moest worden ï- J gestaakt in verband met de longont- u,; steking die de vorst had opgelopen, n Ook was niet bekend of en wanneer n J de sjah weer terug mag naar het eKoebbeh-paleis, waar hij sedert zijn k aankomst in Egypte in maart van dit n jaar verblijft. r- 'IJ REYKJAVIK (Reuter) IJsland heeft gisteren een vrouwelijke presi- r dent gekregen Mevrouw Vigdis Finn- bogadottir, een voormalige lerares Frans, toeristengids, televisiester en theater-directeur, is daarmee het eer- ste via vrije verkiezingen gekozen staatshoofd ter wereld geworden. I „Een sprookje", aldus de vers geko- i. zen president, die verder zei dat dit - een overwinning was voor alle IJs- jjlandse vrouwen. Zij is vooral geliefd T'y bij radicale groeperingen en studen- j ten en staat bekend als tegenstander van de NAVO-bases in haar land. Zij kreeg bij de verkiezingen die zondag werden gehouden ruim een derde van de 144.000 uitgebrachte stemmen en bleef daardoor haar belangrijkste ri- vaal, de voormalige rector van de universiteit in Reykjavik, Gudlaugur Thorvaldson net voor. Mevrouw Finnbogadottir is, in tegenstelling tot - de andere drie kandidaten, niet ge bonden aan een politieke partij. Haar itegenstanders deelden haar in bij de - j communistische partij, maarzij heeft - 0 ontkend ooit lid geweest te zijn van deze partij. „Ik weet niet of ik com- smunist ben; als het streven naar ge- lijkheid en rechtvaardigheid commu- - nistisch is, dan ben ik communist". De uitwijzing betreft de eerste secre taris van de Sovjet-ambassade in Te heran, Wladimir Golowanov. Hij wordt ervan beschuldigd spionagedo- cumenten te hebben overhandigd, een handeling die in strijd werd ge noemd met de belangen van de isla- mi-tische republiek van Iran. Aan wie Golowanov de documenten heeft overhandigd werd niet bekend ge maakt. De Sowjet ambassade in de Iraanse hoofdstad wilde geen com mentaar leveren op de uitwijzing. De maatregel is een duidelijk signaal voor de verslechterende betrekkin gen tussen Iran en de Sowj et-Unie. Vooral na de Russische inval in Af ghanistan zijn de onderlinge betrek kingen zeer stroef geworden. Enkele dagen geleden verklaarde president Bani Sadr dat hij de Russische am bassadeur in Teheran, Wladimir Wi- nogradow had gezegd dat de geest van de islam, die in Iran had over wonnen, ervoor zal zorgen dat de Russische troepen uit Afghanistan moeten verdwijnen. De Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh noemde het bericht dat de Russen 10.000 militairen en tanks uit Afghanistan zouden terugtrekken dezer dagen een politieke manoeuvre die hij niet serieus wilde nemen. in Iran. Directe aanleiding tot de brief is de terdoodveroordeling van aanhangers van de Bahai-religle, jo den en leden van de anglicaanse kerk. Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM Roemenië onder drukt op verschillende legale en Ille gale manieren inwoners, die er een afwijkende politieke mening op na houden. Dissidenten die er een niet „niet-offlclële" godsdienstige of maatschappelijke mening op na hou den, lopen het risico hierom in een psychiatrische inrichting terecht te komen. Dit meldt Amnesty International, de internationale organisatie die zich inzet voor het lot van politieke ge vangen. In een speciaal rapport over Roemenië schrijft Amnesty dat het nog steeds voorkomt dat mensen worden beschuldigdt van „parasitis me" of „homosexualiteit", als zij in feite alleen maar afwijkende opvat tingen over het politieke systeem hebben. Overigens meent Amnesty dat het aantal politieke vervolgin- gen de laatste jaren in Roemenië iets afneemt. De organisatie bracht in febrnari van het vorig jaar een bezoek aan het land. Zij constateerde daar, dat met name leden van niet-erkende vak bonden, religieuze activisten en per sonen die kenbaar maken dat zij het land willen verlaten het slachtoffer zijn van vervolging. Ook Roemenen die openlijk kritiek uitoefenen op de regering van president Ceausescu lo pen het risico achter de tralies te verdwijnen. Amnesty heeft de regering gevraagd een tweede delegatie te mogen stu ren, om na te gaan in hoeverre de psychiatrische inrichtingen in dit land worden misbruikt om lastige mensen op te sluiten. Naast deze straf zijn ook intimidatie, ontslag uit een betrekking of gedwongen over plaatsing en detentie in werkkam pen veel voorkomende maatregelen. Veel mensen die in hun contacten met buitenlanders spraken over deze schendingen van de mensenrechten werden vervolgens zelf het slacht offer. Volgens getuigenissen van ex-gede tineerden zijn de omstandigheden in een aantal Roemeense gevangenis sen ver beneden de minimum-nor men zoals de Verenigde Naties die hebben vastgelegd. De cellen zitten vaak overvol cn zijn onhygiënisch en slecht geventileerd. Tot de geestelijken die de laatste tijd zijn veroordeeld behoort een ortho doxe priester, pater Calcin, die tien jaar gevangenisstraf kreeg. Dit von nis is nooit officieel bekend ge maakt. Ook een aantal protestantse activisten is onlangs veroordeeld op beschuldiging van verstoring van de openbare orde en „parasitisme". Een aantal van de opgelegde straffen zijn volgens Amnesty International in strijd met de Roemeense wet. Aardgas - Zij wordt de opvolger van Kristjan Eldjam, die sinds 1968 president van j IJsland was. De president heeft in 11Jsland slechts een ceremoniële 6 functie. Iran en de Sowjet-Unie zijn er tot dusver ook niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over de prijs van het aardgas dat de Russen uit Iran willen importeren. Bovendien heeft de Sowjet-Unie Teheran nog geen bevredigende regeling aangebo den voor het gebruik van Russische rivieren en kanalen voor de Iraanse im- en export in geval van een econo mische blokkade. De Iraanse minister van binnenland se zaken, ayatollah Mahdavi Kani heeft gisteren alle politieke bijeen komsten in het land verboden totdat het parlement aan zijn werkzaamhe den is begonnen. Het parlement zal moeten besluiten welke politieke groeperingen voortaan nog aan de weg zullen mogen timmeren en welke verboden zullen worden. De maatre gel komt na twee bijeenkomsten het afgelopen weekeinde van de Fedayi- en en de sluiting van alle kantoren van de links-islamitische Modjahe- dien. De Iraanse president Bani Sadr heeft gisteren opnieuw de ernstige toe stand van de Iraanse economie on derstreept. Nu de economische situa tie niet goed is, dienen de buitenland se betrekkingen van Iran met de rest van de wereld verbeterd te worden. Degenen die beweren dat deze be trekkingen goed zijn, moeten hun mond houden, aldus de president. Vertegenwoordigers van alle fracties in de tweede kamer, met uitzondering van de Boerenpartij en het Gerefor meerd Politiek Verbond, hebben de Iraanse ambassadeur in Nederland een brief gestuurd waarin zij hun verontrusting uitspreken over het groeiend aantal doodvonnissen tegen leden van verschillende minderheden 'ASEAN wordt omgevormd tot militair pact' BANGKOK (AFP, AP) Vietnam beschuldigt de Verenigde Staten en China ervan de Associatie van zuid-oost Aziatische landen (ASEAN) om te willen vormen tot een militair pact. Het Vietnamese communistische dagblad Nhan Dan schrijft dat 'Washington iedere gelegenheid te baat neemt om de Sowjet-Unie en zijn bondgenoten in een kwaad dag licht te stellen.' Over China schrijft de krant dat „het alles doet om de vreedzame verhouding tussen de ASEAN-landen en Vietnam te ver slechteren." Het Vietnamese legerdagblad Quan Doi Nhan Dan bekritiseert de ASE- AN-conferentie van vorige week, waar de inval van Vietnamese en Cambodjaanse troepen in Thailand afgekeurd werd en het repatriërings project van de Thaise regering en internationale organisaties gesteund werd. Zo wordt volgens het dagblad de weg bereid voor een collectieve interventie in Cambodja. Volgens het Cambodjaanse persbu reau SPK heeft de coördinator van het Hoge Commissariaat voor Vluch telingenzaken van de Verenigde Na ties in Zuidoost-Azië, Zia Rivzi, zater- Aanhangers en tegenstanders van ayatollah Khomeini gingen elkaar met spandoeken te lijf in de Amerikaanse stad Los Angeles. Een poging van de politie de twee tegengestelde betogingen uit elkaar te houden mislukte. In de VS studeren enkele duizenden Iraanse studenten, onder wie voor- en tegenstanders van het huidige regime in Teheran. LONDEN (Reuter) Een leider van het Afghaanse verzet heeft gisteren in de Britse hoofdstad Londen om westerse wapens verzocht voor de strijd tegen de Russische troepen in zijn land Zonder dergelijke hulp zal het islamitische verzet tegen het bewind van Babrak Karmal en het Russische leger zeer zwak worden, zo zei Sayed Achmad Gallani, voorzitter van het nationale islamitische front van Afghanistan, één van de belangrijkste Afghaanse verzetsbewegingen. Gallani hield in Londen een perscon ferentie, nadat hij eerder besprekin- MADRID (Reuter, AP) De Spaanse politie heeft gisterochtend vroeg on geveer tweehonderd mensen, onder wie twintig kinderen, geëvacueerd uit huizen en restaurants in de plaats Mij as., aan de Spanse Costa del Sol nadat er een waarschuwing was bin nengekomen dat er om 12 uur Neder landse tijd een bom zou ontploffen. Gisteravond laat was de bom nog steeds niet ontploft. gen had gevoerd op het Britse minis terie van buitenlandse zaken. Vol gens hem verkeerden de opstandelin gen momenteel In een gunstige mili taire positie, maar hij voegde eraan toe dat in de winter de aanvoerwegen onbegaanbaar zijn vanwege de sneeuw en dat zonder nieuwe voorra den de verzetsorganisaties een zeer moeilijke tijd tegemoet gaan. „Met constructieve westerse hulp kunnen we de Sowjet-troepen vastpinnen en hun opmars stuiten." Gailani vroeg met name om munitie voor de oude Lee Enfield geweren, die de verzets strijders in bezit hebben, en om lucht doelgeschut om Russische helikop ters uit de lucht te halen. Voorts zitten de Afghaanse verzetsstrijders te springen om anti-tankwapens en verblndingsapparatuur. verblijf in Afghanistan kunnen ver tellen. Gallani zei dat ook de honderddui zenden vluchtelingen medische goe deren en warme kleding moeten ont vangen, omdat anders velen van hen een nieuwe winter niet zouden overle ven. Volgens de verzetsleider zijn er tot op heden acht tot tienduizend Russische soldaten in Afghanistan gedood, terwijl twee tot drieduizend verzetsstrijders om het leven kwa men Onafhankelijke waarnemers hebben hun twijfels over deze cijfers en menen dat het eerder andersom is. ADVERTENTIE NEW YORK (AP. Reuter) De Vei ligheidsraad was gisteren bijeen om zich te beraden over een door twee-, entwintig islamitische landen inge diende resolutie, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de Israëli sche opstelling ten aanzien van Jeru zalem. De kritiek richt zich vooral op het Israëlische voornemen het ooste lijk deel van de stad bij het land in te lijven. De bewoording van de oorspronkelij ke resolutie, waarover nu al een week in de raad gesproken wordt, is inmid dels aanzienlijk afgezwakt. Een ver oordeling wordt er niet in uitgespro ken en ook wordt niet meer gevraagd uitgesproken voor een internationale, om internationale sancties tegen Is- status voor Jeruzalem. Het Vaticaan kVaUIUsiallUIl raël. Zouden die elementen wel in de bepleit niet alleen een regeling voor de vrije toegang tot alle heilige plaat sen, maar meent ook dat de betekenis van Jeruzalem zo groot is dat deze de belangen van een enkele staat te bo ven gaat, alsook de akkoorden tussen één staat en andere staten. resolutie zijn blijven zitten, dan had dit onvermijdelijk geleid tot een Amerikaans veto. Nu spreekt de ont werpresolutie, waarover waarschijn lijk de afgelopen nacht gestemd zou worden, droefheid uit over het vast houden van Israël aan de wens de. uuuubu 'uit uiact acu* wc nciio ut. Egypte status van de heilige stad Jeruzalem' waarschuwde Israël gisteren voor het te veranderen. Verder wordt een be roep gedaan op de regering van Israël zich te houden aan eerdere uitspra ken van de Veiligheidsraad. Het Vaticaan heeft zich in de raad overbrengen van de kanselarij van de Israëlische premier naar het oostelijk deel van Jeruzalem. De Egyptische afgevaardigde bij de Verenigde Na ties betuigde zijn steun aan de resolu tie van de Islamitische staten. Volgens Gallani hebben de Afghaan se opstandelingen wapens veroverd op de Russische troepen en hebben ook deserteurs uit het Afghaanse re geringsleger voor militair materieel gezorgd, maar dat alles ls niet genoeg om zich de Russen van het lijf te houden. In een communiqué liet de Afghaanse leider weten dat het verzet ook behoefte had aan een eigen vrij radiostation. Deze „radio vrij Afgha nistan" zou weerwerk moeten leveren aan de onzin die de radio in Kaboel uitkraamt en zou eveneens de Russi sche soldaten de waarheid over hun Bijna was het gelukt. Maar het kabinet-Van Agt kreeg nog eens uitstel. Net als zoveel andere westerse landen neemt de Nederlandse regering het racistische Zuid-Afrika nog steeds in bescherming tegen sancties. Wel veel mooie woorden tegen de apartheid, maar de olieboycot bleef uit. Komitee Zuidelijk Afrika en werkgroep Kairos zetten hun kampagne voort. Met steun van kerken, vakbonden en vele anderen en de zaak komt binnenkort terug in het Nederlandse parlement en KOMITEE ZUIDELIJK AFRIKA, Da Costastraat 88, Amsterdam, tel. 020-183598 dag een bezoek gebracht aan de Cam bodjaanse vice-premier Pen Sovak Volgens Pen zijn de Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand door de Rode Khmers gedwongen meege voerd om voor hen als kannonenvlees te dienen. „Jonge en gezonde vluchte lingen," zei Pen, „worden dan met medewerking van de Thaise regering verzorgd en gevoed om naar Cambod ja terug te kunnen om daar de revolu tie te saboteren." Internationale hulporganisaties zijn in het grensgebied van Thailand en Cambodja de uit hun kampen verdre ven Cambodjanen aan het verzame len. Volgens een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis zou den ongeveer tweehonderdduizend vluchtelingen zich in de buurt van de Cambodjaanse grensplaats Poipet en de Thaise grensplaats Aranyaprathet ophouden. Hij zei dat hij van de Thai se regering de zekerheid had gekre gen dat deze vluchtelingen niet ver der Cambodja ingedreven zullen wor den, waar Vietnamese militairen op hen zitten te wachten. De Thaise inlichtingendienst zei dat alleen in het noordelijke grensgebied lichte gevechten geleverd werden tus sen Vietnamese en Cambodjaanse le gereenheden enerzijds en Khmer Se- rei-troepen anderzijds. Ook zou ten zuiden van Aranyaprathet ln het zuidwesten van Cambodja gevochten worden tussen Vietnamezen en Rode Khmertroepen. LA PAZ (Reuter, AP) De eerste uitslagen van de zondag in Bolivia gehouden presidentsverkiezingen wijzen in de richting van een voor sprong voor de kandidaat van de linkse Democratische Volksunie, Heman Siles Suazo. Hij zou op meer dan dertig procent van de stemmen mogen rekenen. Na hem kwam de vroegere dictator Hugo Banzer die ergens tussen de twintig en vijfen twintig procent zou uitkomen. De kandidaat van het centrum Paz Es- tenssoro stond volgens de eerste, nog voorlopige uitslagen op de derde plaats. In totaal dongen dertien kan didaten naar het hoogste ambt. Als geen van de kandidaten een abso lute meerderheid haalt dan zal het zondag gekozen parlement iemand tot president moeten kiezen. Vorig jaar deed zich een soortgelijke pat stelling voor ln de politieke situatie. Dat soort situaties leidt in Bolivia vrij stelselmatig tot een staatsgreep van overwegend rechtse militairen. Eerder deze maand vroeg een deel van het leger om uitstel van de ver kiezingen. maar de huidige president ad-interim Lidia Gueiler weigerde dat, nadat alle politieke partijen, vakorganisaties en de kerk zich gelij kelijk tegen uitstel hadden verklaard. De verkiezingen van een jaar geleden eindigden onbeslist met ongeveer evenveel stemmen voor Heman Siles Suazo en Paz Estenssoro. door Nico Kussendrager De Organisatie van Afrikaanse Eenheid zal blank Rhodesië nog missen. Jarenlang was de veroordeling van de dwarse Britse kolonie een binden de factor tijdens de topconferentie van de OAE. Nu is Rhodesië onder de naam Zimbabwe het vijftigste lid geworden vart de Afrikaanse organi satie. De bijeenkomst van staats- en regerings hoofden van de OAE, die vandaag in Free town, de hoofdstad van Sierra Leone be gint, zal het moeten doen met een veroorde ling van het apartheidsregime in Zuid-Afrl- ka. Wat dat betreft zitten de Afrikaanse landen op één lijn, maar verder zijn er grote verschillen van mening. Overigens niet iets om vreemd van op te kijken. Het huidige Afrika is een jong werelddeel. Hoe lang heeft het niet geduurd voordat het veel kleinere Europa enige eenheid vertoonde? De top zal veel aandacht geven aan de Westerse betrokkenheid in Zuid-Afrika. De ministers van buitenlandse zaken van de OAE, die de top hebben „voorgekookt", leverden vorige week al felle kritiek op de economische belangen van het westen in Zuid-Afrika. Het argument van veel van die landen dat zij een bijdrage leveren aan de economische opbouw van Zuid-Afrika en dat westerse ondernemingen hun zwarte werknemers naar verhouding goed behan- j ïdelen. werd van tafel geveegd. Uiteindelijk rekt het westen op deze manier het leven van de blanke minderheidsregering, wat ten koste gaat van de zwarten in Zuid-Afrika. Daarom werd opgeroepen tot terugtrekking van alle westerse economische en financiële belangen in Zuid-Afrika. Verantwoordelijk Landen, aldus de minister van de OAE, die Zuid-Afrika blijven steunen zijn mede ver antwoordelijk voor de Zuidafrikaanse aan val op Angola. Volgens Zuid-Afrika gaat het om een beperkt aantal militairen. Angola daarentegen heeft het over zesduizend man, die verschillende plaatsen in het zuiden van het land bezet houden. Guerrillastrijders van de SWAPO doen vanuit Angola aanval len op Zuidafrikaanse doelen in Namibië, dat nog steeds tegen uitspraken van de VN in door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Met verklaringen tegen de Zuidafrikaanse aanwezigheid in Angola is de eenheid dan wel op tijdens de OAE-töp. Struikelblok Een groot struikelblok is de toelating van de Arabische democratische republiek van de Sahara tot de OAE, beter bekend als Polisario. Deze bevrijdingsbeweging strijdt voor de onafhankelijkheid van de West- Sahara, die na het vertrek van Spanje in 1976 werd opgedeeld tussen Mauretanië en Marokko. Het woestijngebied, waar maar een handjevol mensen woont, is rijk aan fosfaat. Mauretanië heeft eieren voor zijn geld gekozen en de aanspraken op de West- Sahara laten schieten, maar Marokko houdt vol. Het heeft gedreigd de OAE te verlaten als Polisario door de organisatie als lid wordt toegelaten. Meer dan twintig Afrikaanse landen hebben Polisario erkend. De bevrijdingsbeweging wordt gesteund door Algerije. Een commissie van wijze mannen zal tijdens de top verslag uitbren gen van een onderzoek naar de toekomst mogelijkheden van de West/Sahara. Som mige Afrikaanse landen denken in de rich ting van een akkoord tussen Algerije en Marokko, waarbij zoals het heet de' belangen van Polisario en de West-Sahara in het oog worden gehouden. Een ander heet hangijzer is Tsjaad, waar verschillende leiders in wisselende bondge nootschappen elkaar naar het leven staan. Kern van de tegenstelling zijn de verschil len tussen het straatarme, islamitische noorden en het net iets minder arme, chris telijke en animistische zuiden. Buurlanden als Egypte en Libië wierpen met eveneens wisselende allianties olie op het vuur, en de diverse bestanden in Tsjaad is nimmer een lang leven beschoren geweest. Uit Tsjaad zijn twee delegaties in Freetown. Een, de officiële, van premier Goukouni Oueddei, en een tweede, onder leiding van de opstandige ex-minister van defensie His- sène Habre, die op zijn minst door de OAE gehoord wil worden. De ministers van bui tenlandse zaken van de OAE hebben vorige week voorgesteld financiële steun te vragen aan de Verenigde Naties, als niet binnen twee maanden overeenstemming wordt be reikt over een vredesmacht van de OAE voor Tsjaad. Een interventieleger van de OAE moest machteloos toezien hoe de strijd in Tsjaad weer oplaaide, naar het heet door gebrek aan geld. Overigens hebben de ministers van buitenlandse zaken ook een ontwerp resolutie opgesteld voor de conferentie van staatshoofden en regeringsleiders, waarin Afrikaanse landen worden veroordeeld we gens het ondermijnen van de stabiliteit in Tsjaad. Die verklaring zal nog wel wat stof doen opwaaien in Freetown. Een aanvaring die bij voorbaat is voorko men is die tussen Tanzania en Soedan, over de Tanzaniaanse aanwezigheid in Oeganda. Die is Soedan een doom in het oog, wat tijdens de top vorig jaar in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia tot heftige discussies leidde. Door ziekte zal de Soedanese presi dent Jaafar Numeiri niet aan de vergade ring in Freetown kunnen deelnemen. De president is er zo slecht aan toe dat voor zijn leven wordt gevreesd, wat de strijd tussen het Arabische noorden en het Afri kaanse zuiden ook daar weer zou kunnen doen oplaaien. Voorzitter Liberia is op het ogenblik formeel voorzitter van de OAE, maar heeft die functie sinds de bloedige machtsovername door sergeant Samuel Doe niet meer uitgeoefend. Presi dent Leopold Senghor van Senegal was waarnemer. Het voorzitterschap van de OAE zal het komende jaar als gebruike lijk worden bekleed door de president van het gastland, Siaka Stevens van Sierra Leone. Liberia is de afgelopen maanden van ver schillende Afrikaanse bijeenkomsten on der meer een over de ronduit belabberde economische toestand van het werelddeel geweerd. Op het ogenblik zijn er echter aanwijzingen dat Liberia weer mee mag doen. In het verleden hebben altijd wel meer of minder frisse regimes deel uitge maakt van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Het wordt spannend om te zien hoe, en of. Doe zal worden ontvangen in het pompeuze conferentiegebouw, dat uitziet over de At lantische Oceaan en er speciaal voor de conferentie is neergezet. Kosten Protesten over kosten van dergelijke confe renties in armlastige Afrikaanse landen, waar een groot deel van de bevolking op de rand van honger en ondervoeding leeft, zijn evenzeer strijk en zet tijdens OAE-vergade- ringen als de verhalen over de verdeeldheid tijdens de bijeenkomsten. Sierra Leone heeft zo'n 300 miljoen gulden uitgegeven voor de conferentie; meer dan de helft van het hele nationale inkomen van het land. Het argument van de regering is dat veel van de voorzieningen ook later kunnen worden gebruikt en nodig zijn voor de ontwikkeling van het Westafrikaanse land. De bewoners van de uit karton en plaatijzer gebouwde sloppenwijken vragen zich echter af, wat zij moeten met een peperduur hotel en de luxueuze bungalows die voor de deelnemers aan de conferentie zijn neergezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7