Delftse ziekenhuizen overwegen samenwerking Schols kent nu sores Schilderswijk Onderzoek moord op meisje nog vast Stadhuis adviseert sloop van woningen Zwolsestraat 'Niets te doen aan verkapte huurverhoging' KORT NIEUWS Na overleg in Schildershage Rechercheurs onderzoeken 35 tips Haagse raad hakt laatste knoop door in Koekamp-kwestie KORT B. en w. van Den Haag: Gevraagde renovatie van tachtig woningen is peperduur Nieuwe polikliniek voor gynaecologie in ziekenhuis Bronovo Man overleden aan gevolgen explosie Behoefte aan een centraal medisch centrum wordt steeds groter DINSDAG 1 JULI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse dienst voor de volkshuisvesting heeft geadviseerd meer dan tachtig huurwoningen aan de Zwolse straat In Schevenlngen toch te slopen. Achtergrond van dit advies aan het college van B en W is de dreiging dat renovatie van de woningen veel te duur wordt. Directeur van der Galiën van de dienst zei gisteren dat het. sloopad- vies ongeveer een maand geleden aan wethouder Vink van volkshuisves ting is verstrekt. Volgens een andere wethouder is over de kwestie echter nog niet in het college gepraat. Als het college zou voorstellen de woningen te slopen, moet een raads- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Burgemeester Schols weet nu in ieder geval wat er allemaal aan schort in de Schilderswijk. Met die wetenschap kunnen de bewoners van deze Haagse stadsver nieuwingsbuurt zich troosten na het gesprek dat eind vorige week tussen de bewonersgroepen en een delegatie van het stadsbestuur plaatsvond en dat naar verwachting weinig concrete resultaten opleverde. De bewoners zijn desondanks tevre den met het feit dat nu een keer alle structurele problemen waar de Schil derswijk mee worstelt, zijn overge bracht aan de burgemeester die aan het hoofd van de delegatie naar het buurtcentrum Schildershage was ge komen. Ietwat overdonderd hoorde Schols de litanie van grieven aan. De beant woording liet hij liever aan zijn amb tenaren over. Toezeggingen van ge meentezijde werden er niet gedaan. Schols beloofde een aantal zaken te zullen „meenemen" naar het overleg in b. en w. De partijen spraken voorts af elkaar na de vakanties, rond eind augustus weer te treffen. De ontmoeting vorige week was een voortvloeisel van de weigering van de buurt te praten met de gemeente over maatregelen om zomerrellen te voor komen. De bewonersgroepen in de Schilderswijk voelden niets voor ge sprekken over en eventueel verant woordelijkheid voor „lapmiddelen" en wilden slechts praten over de structurele problemen, waar het ge meentebestuur volgens hen al jaren Oostindisch doof voor is. Via bemiddeling van het raadslid Duivesteijn ging de burgemeester op deze uitnodiging in en op de bijeen komst werd hij met de neus op de feiten gedrukt. De gebrekkige voor zieningen wat betreft Jongerenop- vang. onderwijs en recreatlewerk. Het gebrek aan personeel in de buurt huizen, voor zover die er zijn. De voortschrijdende verpaupering en de achteraf vaak loos gebleken beloftes van de gemeente er iets aan te doen; de burgemeester kreeg alles heet op gediend. De volgens sommigen ook dit jaar onvermijdelijke zomerrellen moesten er duidelijk het onderspit tegen delven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het onderzoek naar de moord op de 7-jarige Maitrie Koeldiep in de duinen bij de Haagse Kwartellaan heeft nog niets opgeleverd. Dit heeft een politiewoordvoerder gisteravond meegedeeld. Bij de politie zijn sinds het meisje zaterdagmiddag werd gevonden ongeveer 35 tips binnengeko men, die door twintig rechercheurs worden nagetrokken. tenschool naar de duinen gegaan. Na een ruzie met haar vriendinnetjes liep ze alleen de duinen in. De pas gerui me tijd later ingelichte leerkrachten konden haar niet vinden, evenmin als de ingeschakelde politie, die vrijdag nacht een grote zoekactie hield. Za terdag tegen het middaguur vond men het kind op enkele tientallen meters van een schuilhut. besluit worden teruggedraaid waarin wordt uitgegaan van renovatie. Een meerderheid in de gemeenteraad drong aan op renovatie van dit com plex van woningwetwoningen aan de rand van de badplaats Scheveningen. nadat de woningbouwvereniging De Goede Woning te kennen had gege ven de woningen te willen slopen om plaats te maken voor nieuwbouw. Onder druk van de gemeenteraad heeft de woningbouwvereniging een renovatieplan opgesteld waaruit ech ter blijkt dat het opknappen tussen tachtigduizend en honderdduizend gulden per woning zal moeten kosten. Met het sloopadvies heeft de gemeen telijke dienst voor de volkshuisves ting nu het standpunt overgenomen van de woningbouw-vereniging. „Zul ke hoge renovatiekosten zijn echt te dol," zei directeur Van der Galiën gisteren. Directeur Van der Ven van de Goede Woning wees er op dat voor een be drag van enkele duizenden guldens per woning méér, er nieuwbouw op de plaats van het huidige complex kan worden neergezet. Snel Hoewel Van der Ven altijd voorstan der is geweest van de bouw van nieu we woningen aan de Zwolsestraat, wil hij nu eerst het standpunt van het gemeentebestuur afwachten over het ingediende renovatieplan. Het stad huis heeft echter niets meer van zich laten horen, nadat de woningbouw vereniging in oktober van het vorig jaar het dure opknapplan op tafel bracht. „Er moet snel een standpunt van het gemeentebestuur komen, po sitief of negatief," zei Van der Ven. „anders kunnen we niet verder." De directeur had de indruk, dat ook verscheidene bewoners van het com plex, die zich in het verleden fel heb ben ingezet voor renovatie, door de hoge kosten aan de haalbaarheid van het plan zijn gaan twijfelen. Hij acht te het verder nauwelijks denkbaar, dat het ministerie van volkshuisves ting een dergelijk duur renovatieplan zal goedkeuren. Tram 9, komende uit Scheveningen. buigt hier nog op de Bosbrug rechtsaf in de richting van de Lange Vijverberg. In de toekomst rijdt deze tram rechtdoor, richting Centraal Staion. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor het tot stand brengen van een tramverbinding tus sen station Den Haag-Centraal en Scheveningen-Badplaats worden de tramlijnen 9 en 1 doorgetrokken. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteravond ingestemd met het plan om voor 58 miljoen gulden wegprofie- len te veranderen en de trambanen aan te leggen, die deze lang omstre den openbaar vervoers-voorziening mogelijk moeten maken. Tramlijn 9. komende uit de zuidwes telijke nieuwbouwwijken van Den Haag. zal naar het Centraal Station worden geleid via het Forum-gebied, het nieuw te bouwen stuk binnenstad tussen het Spui en het station. Vanaf het station komt lijn 9 samen met lijn 1 via een vernieuwde tramlijn langs het Kamp-gebied ter hoogte van het Malieveld op het bestaande tramtra cé dat in de richting van de badplaats loopt. Met het doortrekken van lijn 1 ont staat er een directe tramverbinding tussen Delft en Scheveningen. Met name op drukke zomerdagen rekent het Haagse gemeentebestuur op een hoog. passagiersaanbod op deze lijn, omdat veel Delftenaren dan Scheve ningen sneller per tram dan per auto zouden kunnen bereiken. Met het besluit over de nieuwe tram banen heeft de gemeenteraad de laat ste knoop doorgehakt in een kwestie die totaal zo'n zeven jaar lang in de raad heeft gespeeld. De tramverbin ding Centraal-Scheveningen-Bad- plaats kon niet snel op poten worden gezet, omdat de raad onder druk van actiegroepen uit de Haagse burgerij terugkwam op een besluit, een tram- viaduct aan te leggen door het groen gebied De Koekamp, tegenover het Centraal Station. Vanf het moment dat tramlijn 9 door het Forum-gebied gaat rijden, en niet meer via de Lange Vijverberg, zullen de tramlijnen 12 en 16 vanaf het Cen traal Station worden doorgetrokken om via een ustracé het openbaar vervoer te gaan verzorgen op de Lan ge Vijverberg, het Korte Voorhout en het Tournooiveld. Het meisje werd na een uitgebreide speuractie door de politie gevonden onder dicht struikgewas. Haar li chaam vertoonde ongeveer tien steekwonden en wurgsporen. Het lijkje lag dicht bij de plaats waar het kind vrijdagmiddag was verdwenen. Maitrie was die middag met leerlin gen en onderwijzers van de Terwes- Vijfentwintig jaar Bij het opstellen van het plan is de woningbouwvereniging niet uitge gaan van een herindeling van de wo ningen. De kosten moeten alleen al gemaakt worden voor het opknappen van het careas van het woningcom plex, zoals vernieuwingen aan daken, de gevels en raamkozijnen. Naar de wens van de gemeenteraad is het renovatieplan zodanig opgesteld, dat de woningen nog minstens vijf entwintig jaar meekunnen. Maar in ieder geval kunnen we beter nieuw bouw voor minstens vijftig jaar neer zetten, menen de voorstanders van sloop. Inmiddels hebben de bewoners van het complex een brief aan B en W gestuurd, waarin zij aandringen op een snel vaststellen van een stand punt over de renovatie. De bewoners hekelen het feit, dat de gemeente na de indiening van het renovatieplan acht maanden niets van zich heeft laten horen. „Na ruim drie jaar onze kerheid is langer uitstel van een be slissing volstrekt onaanvaardbaar," stellen de bewoners. DIK VOOR MEKAAR - In het openluchttheater Zuiderpark in Den Haag wordt morgenmiddag om twee uur een kindervoorstelling met de Dik voor Mekaar Show gehouden. De kassa is open vanaf twaalf uur en de toegangsprijs bedraagt vier en een halve gulden FEESTMARKT Op het school plein van de Ds D. A. van den Bosch- school wordt donderdag tussen half drie en half zeven een grote feest- markt gehouden Er zal een rad van avontuur aanwezig zijn enige stands met o.a. plantjes en stekjes en handenarbeidspullen van de leer lingen. TOERISTENMARKT Aan de Princestraat in Katwijk aan Zee is donderdag een toeristen-markt in het teken van de Oude Ambachten. Op de markt, die om twee uur begint, zullen tot negen uur diverse demon straties gegeven worden zoals hoe- denmaken, kaarsen en tingieten. Op het vuurtorenplein vindt donderdag avond een optreden van de Volks dansgroep Katwijk plaats. Dit begint om acht uur. ZOMERSPELEN In het sport en recreatiecentrum Ockenburgh zul len van 30 juni tot 8 augustus allerlei sport- en spelactiviteiten plaatsvin den. Iedere week van maandag tot en met vrijdag kunnen vele sporten be oefend worden. Het centrum is dan 's middags open van twee tot vijf uur en 's avonds tussen zeven en tien uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG B. en w. van Den Haag zijn niet bij machte iets te veranderen aan een verkapte verhoging van de huur van een groot aantal kleine woningen in de stad. De verkapte huurverhoging is het gevolg van een bepaalde toepassing van de regeling voor individuele huursubsidie waaraan niet meer kan worden getornd B en w. gaan wel met het rijk praten over aanpassing van de huursubsidieregeling. Het college heeft dit gezegd in ant woord op vragen van de PvdA-raads- leden Duivesteijn en Van Otterloo. De raadsleden waren gevallen over een verhoging van de aftrekpost voor stookkosten die moet worden opge geven wanneer individuele huursub sidie wordt aangevraagd. Het bedrag aan stookkosten dat van de subsidie wordt afgetrokken is verhoogd van 75 gulden tot 95 gulden per maand. Het blijkt dat naar schatting zestienhon derd huurders in Den Haag minder dan 95 gulden aan maandelijkse stookkosten hebben omdat ze in een klein huis wonen met blokverwar- ming. Het gaat hier in veel gevallen om bejaardenwoningen. Door deze toepassing van de individuele huur subsidieregeling betalen deze bewo ners in feite een verkapte huurverho ging. De nu geldende regeling moet worden toegepast voor het tijdvak 1 juli 1980 tot 1 juli 1981 en kan volgens het college niet meer worden veranderd. In de volgende periode moet het pro bleem met de stookkosten wel uit de wereld geholpen worden door toepas sing van een verfijnde subsidierege ling, stelt het college dat daarover gesprekken wil gaan voeren met het rijk, de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten en de gemeentebesturen van de drie andere grote steden. Tulpen ZOETERMEER Zoetermeer zal aan een Canadese gemeente 1000 oranje-rode tulpen aanbieden. Dit ge beurt binnen de actie „Thank you Canada", die door de gelijknamige stichting op poten is gezet. Deze stichting, waarvan de Koningin be schermvrouwe is en de minister-pre sident voorzitter, wil in het voorjaar" van 1981 in alle Canadese gemeenten Nederlandse tulpen laten bloeien. Ze wil daarmee de dankbaarheid eri' vriendschap ten opzichte van Canada tot uitdrukking brengen. De actie is een vervolg op het bezoek van de 1250" Canadese oud-strijders in mei in aan Nederland. Het is de bedoeling om een herden- kingsoorkonde te maken waarin alle deelnemende gemeenten worden ver meld. De Nederlandse ambassadeur in Canada zal deze oorkonde over-' handigen aan de minister-president van Canada, mr Trudeau. Zoeter-, meer zal nog bericht ontvangen in welke Canadese gemeente de tulpen gepoot zullen worden. Ligplaatsenverbod WASSENAAR B. en w van Wasje- naar hebben een voorstel ingediend j om het waterverkeer in hun dorp be ter te regelen. Zo is er in Wassenaard, geen enkel ligplaatsenverbod. De si- tuatie dreigt uit de hand te lopen '4 door een groeiend aantal vaartuigen, die de oevers steeds meer beschadi- i gen en het landschap in steeds grote- J re mate ontsieren. B. en W. willen éii3 dat een vaartuig niet langer dan i twaalf uren achtereen een ligplaats in J mag nemen in openbare wateren. Ze J willen ook, wanneer ze dat wenselijk J vinden, wateren aan kunnen wijzen waar het helemaal verboden is aan te leggen. Omdat er klachten zijn Ingediend te-j gen geluidshinder, stellen ze verder een vaarverbod voor bulten de nor male vaarroutes. De normale vaar- j routes zijn de zeilwatering, het Ha-» venkanaal, de Haven, de Tankgracht' tegenover de vuilstortplaats en de Veenwatering. Emancipatie ZOETERMEER Een inventarisa tie van hogere functies, die geschikt" zijn voor de gehuwde vrouw. Een ex periment met part-time werk voor r mannen en meer voorlichting over 5 naamvoering, huwelijksvoorwaarden en belastingwetgeving aan vrouwen. Dit zijn enkele eisen vervat in een nota van het Zoetermeerse PvdA- raadslid Maria van Trimpen, die hier mee een concreet beleid in haar ge meente ten aanzien van de emancipa- tie probeert te verwezenlijken. Ande- i re punten die zij aan de orde wilJj stellen zijn een betere opvang voor': kinderen van vrouwen, die willen wer- ken of studeren. Folders in de diverse talen voor de vrouwen van de buiten- y landse werknemers en dat er op de scholen meer aandacht aan emanci- patlezaken moet worden besteed. d "W Stadsverwarming DEN HAAG B. en W van Den Haag hebben de gemeenteraad voor- I gesteld 22 miljoen gulden beschik baar te stellen voor uitbreiding van de stadsverwarming. Het net van ver- warmingsbuizen moet worden uitge- breid tot het regeringscentrum, pa- - leis Noordeinde, het provinciehuis, de Mortenserkade, het stadhuis, de nog te bouwen woningen aan het Oranje- plein, de Blnchorstpolder en het zie kenhuis Leyenburg. Voor al deze aansluitingen moet een bedrag van 13,5 miljoen gulden op tafel komen. De negen miljoen, die I het college daarnaast nog vraagt, dient voor het treffen van vooizienin- gen aan het reeds aangelegde verwar- v mingsnet. Dit komt onder meer om- dat is afgestapt van het voornemen om de aanschaf en het onderhoud van warmtewisselaars en regelappa- ratuur voor rekening van de woning eigenaren te laten komen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ziekenhuis Brono vo in Den Haag heeft gisteren een nieuwe polikliniek voor gynaecologie en obstetrie(verloskunde) in gebruik genomen. De nieuwe pollkliniek die zich bevindt op een verbouwde etage van het zusterhuis, betekent een for se uitbreiding. Bronovo ziet zich gedwongen uit te breiden, omdat het aantal patiënten de laatste jaren aanmerkelijk is toe genomen. Dit jaar verwacht de direc tie duizend bevallingen, wat een toe name van 175 betekent in vergelij king met vorig jaar. In de nieuwe vleugel is er ruimte voor j' drie goed geoutilleerde spreekkamers I voor de specialisten, hypermoderne onderzoeksruimten, en nog een drie- j tal spreek-onderzoeksruimten voor arts-assistente. Het paradepaardje van de polikliniek in de wachtkamer. Deze staat geheel 1 los van de rest van het Bronovo- I ziekenhuis, waardoor zoals de direc- tie het noemt, „de patiënten in hun geëigende situatie verkerende, nietv nieuwsgierige aangestaard worden ij door een andere categorie van patiën- 4 ten." Ook geheel nieuw is dat er in de 4{ wachtkamer op de achtergrond een>f muziekje te beluisteren zal zijn. ROTTERDAM De 48-jarige C. den Uijl die 11 april ernstig gewond raak te bij een gasexplosie in zijn woning in Pernis, is overleden in het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. Bij de ex plosie raakten zijn vrouw en zoon eveneens gewond. Door de kracht van de explosie werd de woning, aan de Pernisse Molenweg, praktisch met de grond gelijk gemaakt. De oorzaak is nog niet precies bekend. Het GEB in Rotterdam sluit niet uit dat een zelfgemaakte soldeerverbinding tot de explosie heeft geleid. Van een onzer verslaggevers DELFT De Relnier de Graafstichting, die voor een groot deel het beleid van de drie Delftse ziekenhuizen bepaalt, zal nog voor het eind van de zomer komen met een rapport over een nauwer samenwerkingsmodel. Niet uitgesloten wordt geacht dat dit uiteindelijk zal leiden tot één centraal zieken huis. Na jarenlang moeizaam onderhande len tussen de directies van het Be- thel-zlekenhuis, St. Hippolytus en het Oude- en Nieuwe Wilhemina Gast huis, kwam men vorig jaar tot de oprichting van de Reinier de Graaf stichting. Afgesproken werd dat de stichting dwingend zou bepalen hoe de spreiding van specialismen en bedden over de drie ziekenhuizen zou plaats vinden. Daarbij zou er een beleidsplan voor de lange termijn vastgesteld worden. Bij de stichting is men na bijna een jaar werkzaam geweest te zijn, ge stuit op een aantal aspecten die het rechtvaardigen dat er op zijn minst een hechters samenwerking moet ko men. Allereerst is het de bedoeling van de centrale overheid over te scha kelen op de vier promille-norm (op iedere duizend inwoners vier bedden). Dat zou inhouden dat alle drie de ziekenhuizen bedden moeten inle veren. Doorredeneren De dan ontstane overbebedding zou dan best eens nadelig kunnen zijn voor alle drie, omdat bepaalde onder delen van een zelfstandig ziekenhuis een vast aantal bedden ter beschik king moeten hebben. Een ander argu ment dat de stichting aanvoert voor een hechtere samenwerking is dat de' ziekenhuizen op een steenworp van elkaar liggen, waardoor het voor de patiënt en het personeel niet direct hoeft te leiden tot een onoverzichte lijk onpersoonlijk geheel Met het gegeven van de toekomstige overbebedding en de in dit geval gun stige ligging is men bij de stichting gaan doorredeneren. Een aantal mo gelijkheden doen zich daarbij voor. Wanneer er overgegaan wordt tot een centrale directie, bestuur en admini stratie werkt dat naar aller waar schijnlijkheid efficiënter en zeker op den duur kostenbesparend. Ook tot de mogelijkheden behoort dat men niet zoals nu in ieder zieken huis zich bezighoudt met het totaal pakket aan handelingen, maar zich specialiseert. Bij de stichting heeft men daar al een term voor gevonden. „Paviljoenvorming". Weer een ande re variabele is het model waarin men opereert met drie directies, die zie kenhuizen runnen die een beperkt aantal handelingen verrichten. Dit modél wordt door de stichting niet als de meest ideale ervaren Voor het echter zover Is dan men tot alleen maar een aanzet tot herinrich ting van de ziekenhuisstructuur in Delft wordt besloten zullen er nog een fors aantal obstakels uit de weg ge ruimd moeten worden. Twee zieken huizen (St. Hippolytus en het Oude en Nieuwe Wilhelminagasthuis) zijn stichtingen terwijl het Bethel een ver eniging is. Een moeilijker punt zal worden hoe men het levensbeschou welijke element zal moeten vertalen in de nieuwe structyur In augustus hoopt de stichting met een rapport te komen, dat in septem ber met de betrokkenen besproken zal worden. De Delftse ziekenhuizen: 1. St. Hippolytus, 2. Stichting Samenwerking Delftse Ziekenhuizen, 3. Bethel-ziekenhuis en 4. Het Oude- en Nieuwe Wilhelmina Gasthuis, mogelijk samen in de toekomst een medisch centrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6