Suriname breekt met ontwikkelingsstrategie IfelIS 'Maak de ruimtevaart rendabel' 'Brandbrief' van Pais irriteert het kabinet IGNIS Krimpen wil getuigen horen De Koning praat met premier Chin A Sen Je vergeel le bergschoenen toch zeker oohniet! Een dagje Amsterdam vanuit de RAI-garage Je uerseet je Hengeltje toch zelier ook niet! 'Aanpak van problemen faalt' Toch gevaar bij Westraven CAO-akkoord met Heineken Opsporing illegale buitenlanders wordt intensiever Korte staking bij expeditiebedrijf WEG IN EIGEN LAND Adviesraad tegen eigen derde wetenschappelijke kunstmaan r DINSDAG 1 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Vanvonze sociaal- economische redactie DEN HAAG Het kabi net is geïrriteerd over een ..brandbrief" van minister Pais (onderwijs), waarin deze vaststelt dat het ka binet heeft gefaald bij het aanpakken van de sociaal- economische problemen. De brief van Pais stond afgelopen vrijdag op de agenda van de minister raad. Maar ter vergade ring bleek, dat geen van de aanwezigen behoefte had aan een discussie over het schrijven van de minister van onderwijs. Volgens Pais is het kabi net in een impasse terecht gekomen die het alleen maar kan doorbreken met ingrijpende maatregelen. Zo stelt hij onder meer voor de vakantiebijslag te halveren, een halt toe te roepen aan de groei van de sociale uitkeringen, de werklozen krachtiger aan te sporen om onvervulba re vacatures te aanvaar den en de aardgasprijzen drastisch te verhogen. Het kabinet is geïrriteerd over deze brief omdat Pais met geen woord rept over mogelijke bezuinigingen op de departementen en met name niet op het de partement dat hijzelf be heert. Men beschouwt dit als een doorkruising van het kabinetsbeleid, dat er vooralsnog op is gericht ook in de departementale sfeer voor ongeveer één miljard gulden om te buigen. Overigens ziet het er niet naar uit dat het kabinet dit Jaar haast zet achter de samenstelling van de be groting 1981. Er zijn voor de eerste weken van juli slechts enkele minister raadsvergaderingen uitge schreven. De verwachting is daarom dat het kabinet ook dit keer pas op het allerlaatste moment de knopen zal doorhakken, namelijk in de tweede helft van augustus of wel licht zelfs begin sep tember. Minister Pais brandbrief Van onze correspondent PARAMARIBO De Surinaamse premier Chin A Sen heeft verklaard dat zijn regering een radicale breuk met het verleden wil wat betreft de ontwikkelingsstrategie van het land. De gebeurtenissen van 25 februari waren onafwendbaar, aldus de premier, omdat de periode daarvoor gekenmerkt werd door .corruptie, nepotisme (vriendjespolitiek), sociale ongelijk heid, moreel verval, bureaucratie en een uit zijn voegen gegroeide improduktieve overheids sector". vering van Kasantaroeno, omdat zij deze ex-miniser beschouwen als het brein achter de mislukte tegencoup tegen het regime. De Surinaamse premier zei dit gister- ochtemd bij het begin van de bespre kingen met de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking De Koning. De premier verklaarde na- Ambtenarenapparaat verwerpt. „In de achter ons liggende jaren zijn tientallen miljoenen uitge geven aan doeleinden die nu daar liggen als stille getuigen van een ver werpelijk ontwikkelingsbeleid," al dus Chin A Sen. In zijn toespraak tot de Nederlandse delegatie zei premier Chin A Sen dat zijn regering nu wérkt aan de opstel ling van een nationaal spaarplan, zo dat er inderdaad een. echte Surinaam se bijdrage aan de ontwikkeling van het land zal worden gegeven, zoals in Beto^in? 1974 bii de vaststelling van het be- 6 6 drag van de Nederlandse hulp ook Buiten het hotel waar de besprekin- door de toenmalige premier Arron gen tussen de Nederlandse en de Su- was beloofd. Dé Surinaamse regering rinaamse delegaties plaats vinden, denkt geld te kunnen sparen door het vond gisteren een grote betoging besnoeien op lopende uitgaven, door plaats. Scholieren boden minister De een programma van soberheid, door Koning een petitite aan. Zij droegen verkleining van het ambtenarenap- spandoeken met zich mee waarop paraat en door opvoering van de pro leuzen stonden als „Wij dulden geen duktiviteit, Nederlandse bevoogding" en „Ont wikkelingshulp is schijn, stop deze Minister De Koning legde in zijn ope- roof". Pamfletten met de foto van de ningstoespraak de nadruk op het her uitgeweken vroegere minister Kasan- stel van de rechtsstaat en het opbou- taroeno en de in een petitie vervatte wen van een werkelijk democratische eis aan het adres van de minister om samenleving in Suriname. „Volledig hem onmiddellijk aan Suriname uit herstel van de parlementaire demo- te leveren,werden door de politie in cratie vindt de Nederlandse regering beslag genomenm. Wel verliet minis- van essentieel belang voor Suriname ter De Koning samen met president en de Surinaams-Nederlandse be- Chin A Sen de vergadereaal om een trekkingen," aldus de minister. De ken. Ook bestaat geen behoefte aan een hereiening van de toetsingscrite ria voor de hulp. Dat zou alleen kun nen als de overeenkomst veranderd werd. Zowel aan Surinaamse als aan Nederlandse zijde werd meegedeeld dat de besprekingen in het hotel To- rarica in een goede atmosfeer plaats vinden. Paternalisme De voorzitters van de vier vakcentra les in Suriname zijn niet ingegaan op de uitnodiging van minister De Ko ning om met hem een werklunch te hebben. Zij vinden dergelijke contac ten tussen een Nederlandse bewinds man en groepen uit de Surinaamse samenleving getuigen van paternalis me Bovendien, zeggen de vakbonds leiders. hebben zij bij eerdere ont moetingen met de minister geen gele genheid gekregen voor een zakelijk gesprek. Minister De Koning zei de weigering van de vakcentrales te be treuren. Eerdere contacten waren door hem wel als zinvol ervaren. Hoewel het niet op de officiële agen da stond, heeft minister De Koning inmiddels wel gesproken met parle mentsvoorzitter Wijntuin en VDP-lei- der Lachmon. De bewindsman liet doorschemeren geen behoefte te heb ben aan contacten met de Nationale Militaire Raad. „De Nederlandse re gering heeft vertrouwen in de rege- ring-Chin A Sen en wil haar daarom steunen. Ik begin niet aan contacten die daaraan afbreuk doen," aldus mi nister De Koning. 5* petitie in ontvangst te nemen, waarin scholierenorganisaties vragen dat de Nederlandse regering zich niet langer inlaat met de binnenlandse aangele genheden van Suriname. Bij de overhandiging riepen de onge veer tweeduizend scholieren „We want Kasan", „We want NMR" en „Leve de revolutie". De scholieren drongen bij de minister aan op uitle- „Als u me twee kwartjes geeft, vertel ik u waar pap zijn beste fles port verborgen houdt." Nederlandse regering is echter niet van plan het herstel van de parlemen taire democratie te koppelen aan het geven van ontwikkelingshulp. Zij wil de in 1975 gesloten overeenkomst voor ontwikkelingssamenwerking volledig uitvoeren, zo verzekerde mi nister De Koning. Dit standpunt im pliceert dat Nederland er niet voor voelt de 2.7 miljard gulden aan ont wikkelingshulp waardevast te ma- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gevaarlijke situaties in en rond het rijkskantorengebouw Westraven in Utrecht zijn niet geheel uit te sluiten. Dit is een conclusie uit een aanvullend en meer verfijnd on derzoek van TNO. Het gebouw is in gesloten door het Amsterdam-Rijn kanaal, een spoorweg en een grote verkeersweg en op korte afstand er van staan tanks met brandbare vloei stoffen. In het gisteren verschenen rapport wordt met nadruk gesteld dat de or ganisatorische en technische veilig heidsmaatregelen nauwlettend moe ten worden nageleefd. Opnieuw wordt vastgesteld dat in geval van een brand geen ernstige schade aan Westhaven is te verwachten. Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. U wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. Koelkasten diepvriezers Safe als een kluis. UTRECHT (ANP) - Bij het brouwe rijconcern Heineken (5000 werkne mers) is gisteren overeenstemming bereikt over een CAO met een loop tijd van twee jaar. Bij een andere grote brouwerij, Skol (2200 werkne mers), zijn bonden en werkgevers het zo goed als eens geworden over een tweejarige CAO. Beide CAO's, die lopen van 1 januari 1980 tot 1 Januari 1982, gelden als maatgevend voor de hele „vloeibare" bedrijfstak van brouwerijen, fris- drankenfabrieken en dergelijke. Bij Heineken is volgens bondsbe- stuurder J. Dijkman van de Indu striebond FNV een principe-akkoord overeengekomen met als belangrijk ste punten een kleine initiële loons verhoging van ongeveer een half pro cent, uitbreiding van het aantal roos- tervrije dagen van drie naar acht voor de 300 werknemers in volcontinu- dienst en herstel van de prijscompen satie na afloop van de loonmaatregel. Daarnaast komt er een regeling voor vuil en onaangenaam werk die één procent van de CAO-loonsom zal be dragen en ook moet er dit jaar een studie komen over overschakeling van vier- op vijfploegendienst. DEN HAAG (ANP) De chefs van de politiekorpsen in ons land hebben aanwijzingen ontvangen voor een in tensivering van de opsporing van overtredingen van de wet arbeid bui tenlandse werknemers. Ook alle hoofdofficieren van justitie hebben dergelijke aanwijzingen gekregen, die vergezeld gaan van praktische wenken ter bevordering van het toe zicht en de opsporing Minister De Ruiter (van justitie) zegt dit in antwoord op schriftelijke vra gen van het PvdA-Kamerlid Hein Roethof. De nu aangekondigde inten sivering van de opsporing zal worden uitgeoefend in goede samenwerking met de loontechnische dienst van het departement van sociale zaken. Vol gens de bewindsman blijft het nood zakelijk dat het verblijf van illegale vreemdelingen zoveel mogelijk wordt tegengegaan. Overigens wijst hij erop, dat bij ge- rrichte onderzoeken bij bedrijven, an ders dan kon worden verondersteld, geen of minder illegale buitenlandse werknemers werden aangetroffen. Volgens de minister zou dit kunnen wijzen op een redelijke naleving van de wet. UTRECHT (ANP) De vijftien chauffeurs van het Hengelose expedi tiebedrijf Bettman hebben gisteren voor korte tijd het werk neergelegd. De chauffeurs reden niet uit om te protesteren tegen de naar hun me ning onjuiste toepassing van de CAO voor het beroepsgoederenvervoer door de directie. Zo worden op zaterdagen gewerkte uren volgens de chauffeurs veel te laag betaald. Bovendien zouden al leen de uren dat de chauffeurs rijden worden betaald en niet de dienstenu ren (het wachten op lading en garage- werk). ADVERTENTIE Niemand de alm op zonder vakantieslof. Speciaal voor dagjesmensen biedt Amsterdam tot en met 12 augustus een toeristisch dagpakket met 19 reductiebonnen. Deze bonnen ge ven korting op o.a. een rondvaart door de grachten, bezoek aan mu sea, de Artis en bij een aantal Am sterdamse horecabedrijven kan zelfs een gratis kopje koffie of thee en een maaltijd tegen gereduceerd tarief worden genoten Het dagpak ket kost een tientje en is bij de kassa van de RAI-garage tot 14.00 uur 's middags verkrijgbaar Het geeft tevens recht op een dag vrij parkeren in de ondergrondse RAI- garage en onbeperkt gebruik van tram, bus en metro voor vier vol wassenen of een gezin van twee volwassenen en maximaal vier kin deren. Het pakket bevat voorts en kele folders, een plattegrond en een weekagenda met alle concerten, voorstellingen en bioscooppro gramma's. Vooral op woensdagen is het Noord hollandse stadje Hoorn deze zomer een bezoek waard. Onder het motto „Hoorn, van alle markten thuis" is er dan een galerij van marktkra men, aangevuld met demonstraties van oude ambachten, optreden van een Westfriese dansgroep en een havenrondvaart. Voor kinderen is er poppenkast, een kinderboerderij en ponyrijden. Morgen is er boven dien nog een nationale openlucht ruilbeurs. Tot 18 augustus rijdt ook weer de ouderwetse stoomtram van Hoorn naar Medemblik. In het Zuidhollandse boomkwe kersdorp Boskoop vindt tot 17 au gustus de manifestatie „Mini Hol- land-Maxi Show" plaats. In het spe ciaal daartoe versierde hotel-res taurant Florida zijn bomen, bloe men, siervogels en rotspartijen te bewonderen. Voortdurend optre dens van artiesten en ponyrijden voor kinderen. In het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem zijn de hele maand juli demonstraties te zien van oude ambachten. Ook zijn er o.a. ten- toonstellingen van streekdrachten, boerenwagens en versierd textiel. Feest is het morgen ook in Steen- wijk. Tussen 9.30 en 18.00 uur zijn er in de binnenstad rondritten in een postkoets, een braderie, een bij en- en vogeltjesmarkt, poppenkast voorstellingen, optreden van een ski-showteam. Avonds is er pols- stokverspringen in de wijk Ooster meent. Het komend weekeinde wordt in. het Brabantse Helena veen voor de zevende maal een zomermuziek- feest georganiseerd. In de hal van kwekerij Bloemlust aan de Kool- weg is er vrijdag 3 juli een country- en westernavond (Ruud Hermans Bans), zaterdag 4 juli een dans avond en zondag 5 juli blaasmuziek in alle toonaarden. In het historische raadhuis in Bols- ward wordt tot en met 14 augustus een tentoonstelling gehouden van het grafisch werk van Maurits Escher (1898-1972). Het Noordbrabants Museum in Den Bosch toont tot 20 juli 80 etsen en enige schilderijen, aquarellen en te keningen van de Italiaanse kunste naar Giorgia Marandi (1890-1964). Geopend op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur en gedurende weekein den van 13.00 tot 17.00 uur. Een groot aantal kunstenaars ver tonen tot en met 3 augustus in de Grote Kerk in Westzaan hun visie op het onderwerp „huisje, boompje, beestje". Woensdag tot en met zon dag van 14.00 tot 17.00 uur Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel wil getuigen gaan verhoren om erachter te komen welke stoffen zijn gestort in de bodem van het voormalige EMK-terrein op het industriecomplex in de Stormpolder. Gezien de aard van de activiteiten die de Exploitatie Maatschappij Krim pen BV in het verleden heeft verricht, is er volgens het gemeentebestuur ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Nederland moet het idee van een derde eigen wetenschappelijke kunstmaan maar vergeten. Dat vindt de Raad van advies voor het wetenschapsbeleid in een advies aan de regering over het ruimtevaartbeleid voor de jaren tachtig. De raad vindt dat we onze verdere activiteiten vooral in Europees verband moeten ontwikkelen. Het over heidsbeleid moet sterk gericht zijn op ontwikkeling van de ruimtevaart tot een economisch rendabele bedrijfstak. Niemand naar de fjorden zonder vakantieslof. Na de Astronomische Neder landse satelliet (ANS) en de Infrarood astronomische sa telliet (IRAS) had het Neder lands instituut voor vlieg tuigontwikkeling en ruimte vaart plannen gemaakt voor een derde kunstmaan TIX- TE, die weer waarnemingen van röntgenbronnen zou gaan doen Deze zou in de loop van 1986 door de Ameri kaanse ruimteveerboot wor den gelanceerd. Maar in tegenstelling tot het ruimtevaart-instituut en de betrokken industrie (Hol landse Signaal en Fokker) acht de adviesraad geen vol doende sterke motieven aan wezig om tot een derde satel liet te besluiten. Minister Van Trier van wetenschaps beleid heeft nog geen besluit genomen. De besprekingen over de ruimtevaartnota die over enkele maanden naar het parlement gaat, zijn nog niet afgerond. Een beslissing is op korte termijn nodig om dat het IRAS-project afloopt en er duidelijkheid moet ko men over de toekomst voor de industriële ontwerp- en bouwteams. Telecommunicatie De adviesraad vindt dat Ne derland een flink aandeel moet nemen in de bouw van de L-SAT, de telecommuni catie- en televisiekunstmaan van het Europese ruimte vaartbureau. De kosten van de Nederlandse deelneming zouden in die gedachten- gang zestig miljoen gulden bedragen. Het project past volgens de adviesraad in het streven, de ruimtevaart com mercieel te maken. Daarnaast zou Nederland moeten deelnemen in het Europese programma voor aardobservatie. Het aantal toekomstige toepassingen is groot, onder andere oogst- voorspelling, kartografie, rampendetectie. Maar de raad acht de wetenschappe lijke onderbouwing van deze technieken nog onvoldoen de. De raad voelt daarom op dit moment nog niets voor een Nederlandse satelliet voor aardobservatie, waar voor het ruimtevaartinsti tuut ook al plannen had op gesteld. Volgens de raad moet eerst het wetenschap pelijk onderzoek worden ver sterkt, waarvoor vijf miljoen gulden per jaar extra nodig is. Er zou een stuurgroep van overheid, industrie en ge bruikers van de te verzame len gegevens moeten worden ingesteld. Spacelab Het door het Europese ruim tevaartbureau ontwikkelde ruimtelaboratorium Space lab biedt volgens de advies raad interessante mogelijk heden voor nieuwe vormen van technisch-wetenschap- pelijk onderzoek. De hoge kosten daarvan zouden een extra budget van 2,5 miljoen gulden per jaar vergen De raad zou gaarne zien dat het Nederlandse astronomi sche ruimteonderzoek, dat internationaal hoog staat aangeschreven, die voorna me plaats blijft behouden. Daarvoor zou het investe ringsniveau moeten worden aangepast en zou een breed beraad van de astronomi sche instituten moeten lei den tot een meer geïnte greerde structuur Het programma van het ruimtevaartinstituut is vol gens de raad een goed instru ment om de Nederlandse in dustrie te helpen hoogwaar dige opdrachten te verkrij gen op de Europese markt. Het budget mag van de ad viesraad met zeven miljoen gulden stijgen, als ook mid delgrote en kleine indus trieën er een aandeel in krijgen. Door onvoldoende alert op treden is Nederland maar be scheiden betrokken bij acti viteiten van het Europese ruimtevaartbureau, die com mercieel de beste perspectie ven bieden. Daardoor kreeg de industrie de afgelopen ja ren voor elf miljoen minder aan hoogwaardig technolo gische opdrachten dan waar wij op grond van ons finan ciële aandeel recht op hadden. De raad noemt de ruimte vaart als bedrijfstak interes sant: hoogwaardig, schoon en arbeidsintensief werk. Bij overheid en industrie wer ken nu ruim zeshonderd mensen in de ruimtevaart: de netto omzet aan goederen en diensten bedroeg vorig jaar 86 miljoen gulden, waar van bijna 70 procent toe te schrijven aan de grote twee. Philips en Fokker De raad adviseert de rege ring dan ook, deze bedrijfs tak verder uit te bouwen. Niet alert In zijn advies levert de raad kritiek op het ruimtevaart beleid in de jaren zeventig. Met de uitvoering van 's raads adviezen zou de ko mende tien jaar een bedrag van 770 miljoen gulden zijn gemoeid. alle aanleiding om een intensief on derzoek in te stellen naar de vraag of er sprake zou kunnen zijn van ernsti ge bodemverontreniging. De EMK. die per 1 mei 1980 hetj industrieterrein in Krimpen heeft verlaten en inmiddels juridisch opge- j houden heeft te bestaan, haalde over-1 al uit het land industrieafval op om dat te verwerken op het terrein in Krimpen. Volgens ex-werknemers van de EMK is er echter zelden afval verwerkt en zouden grote hoeveelhe den (chemisch) afval illegaal zijn ge- loosd op de rivier of in de bodem van het terrein. Het gemeentebestuur van Krimpen aan den IJssel heeft de arrondisse mentsrechtbank in Rotterdam ge vraagd onder ede getuigen (onder wie ook (ex(-werknemers van de EMK) te mogen horen. Aan de hand van deze getuigenverklaringen zal worden be keken of een gerechtelijke procedure tegen de EMK zinvol is. Volgens een 1 zegsman voelt de gemeente er niets voor zelf op te draaien voor de kosten van het schoonmaken van het terrein en zal men alles-op-alles zetten om die te verhalen op de EMK. Het is de bedoeling het voormalige EMK-ter rein weer uit te geven als industriege- bied. Watermonsters De gemeente heeft verder besloten eenmaal per vier weken monsters te laten nemen van het drinkwater en het water in sloten e.d. in de omge ving van het terrein. Van een direct gevaar voor de volksgezondheid dat tot onmiddellijk ingrijpen aanleiding zou moeten geven, is volgens de ge meente Krimpen echter geen sprake De uitslag van de monsters die geno men zijn van het oppervlaktewater dat direct grenst aan het terrein en van het drinkwater op verschillende plaatsen in de Stormpolder. geeft vol gens de gemeente geen reden tot on- gerustheid. In breda gaat de rechter vrijdag drie j getuigen horen in verband met de vraag of Wagemakers lakfabrieken in de jaren 1974-'76 chemisch afval heeft gestort op de intergemeentelijke stortplaats Bavel bij Breda. Het be drijf heeft een kort geding aange spannen tegen zijn ex-werknemer P. Masereeuw. om te voorkomen dat hij opnieuw uitlatingen doet over het storten van xyleen en tolueen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3