kleine krant :;x Predikant stond 51 jaar in Renswoude OPA. WAT HEBT U HIER UIT DE KRANT GEKNIPT? DAT ZIE JE WEL ALS JE JARIG BENT. JONGEN. Trouw de L V akantie-speelstraat feestelijk geopend Rapport Het weer -X 1 O O Geschiedenis van 'koepelkerk' beschreven Kamerlid D'66 naar VN-raad jDINSDAG 1 JULI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 10 I JULI 1980 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Brieven aan Trouw De Kleine Krant. 1000 AW. Postbus 859. Amsterdam De Tukker „De Takker" is eea oud Duits sei (schip dat vroeger op de Oost-Zee voer. Het schip, een klipper-aak om precies te zlju, ligt al anderhalf jaar ia Enschede, waar Jongeren hard ge werkt hehhen on het te ontroesten, te verven en weer vaarklaar te naken. Het duurt nog wel meer dan een jaar voordat het schip weer helemaal in ou de glorie hersteld aal rijn. „De Tukker" is vooral be doeld voor jongeren van zestien tot twintig jaar die in de puree sitten, bijvoor beeld ondat ze geen werk kannen vinden of met de politie in aanraking zijn ge weest. Door aan het schip te werken krijgen ze weer het idee, dat het best leuk is met een groep ergens mee bezig te zijn. En als het schip straks op het IJsselmeer vaart, zijn er natuurlijk genog jonge ren die wel eens een week mee willen. Waarschijnlijk ook al die jongens die veel jonger zijn dan vijftien, maar die toch heel wat middagenroest gebikt hebben. Na acht jaar Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Dulaystraat in Amsterdam is aan beide kanten afgesloten door een rood-wlt hek en de bedoeling van die afsluiting staat te lezen op een groot geel bord: „Vakantie-speel straat van 30 Juni tot 10 augustus." Gistermorgen werd er al druk gerolschaatst. En zaterdag is er zelfs een balonnenfeest om te vieren dat de eerste autoloze vakantiespeelstraat een feit ls. -xfr Toch lijkt het allemaal mooi er dan het is. Het buurtcen trum had al in 1972 bedacht dat dit straatje best dicht kon voor het autoverkeer. Er ging een brief naar het ge meentebestuur en toen ge beurde er een hele poos niets. Tot 1975. In dat jaar vierde Amsterdam zijn zevenhon derdjarig bestaan. En het buurtcentrum in deze wijk kreeg een cadeautje: geld voor een speelstraat. Nu zou het dus wel gauw voor elkaar zijn. Inmiddels is het 1980. Het plan om de Dufaystraat defi nitief als speelstraat in te richten ligt er nog steeds. Alle omwonenden zijn geraad pleegd en volgens het buurt centrum is het bijna zover. De kinderen krijgen er in de vakantie alvast een voor proefje van. Een prma idee, zo'n vakan tiespeelstraat. Alleen jammer voor alle kinderen uit 1972. Die zijn inmiddels achttien en wonen al in Purmerend. Mijn cavia 's Morgens als ik naar bene den ga. piept mijn cavia. Ze hoort mij de trap al afkomen. Ik moet even naar de keuken wat lekkers voor d'r halen. En dan begint ze weer te piepen en te fluiten. Maar zeg ik ..Stil Grijsje" (Zo heet mijn cavia), dan is ze ook stil. Toen ze nog klein was zat ze steeds in het etensbakje, want anders kon ze er niet bij Ik geef haar ook weieens een paardebloemsteel. die eet ze Dit ls de eerste afleve ring van de dierenkarak- ters Iedereen kan de tekst over en tekening van z'n geliefde huisdier nog op sturen naar de Kleine Krant dan lekker op. Ze gaat haar eigen gangetje. Ook toen ze klein was. Ze kan heel hard rennen. Zo hard als een muis je in de derde versnelling. Ik ben haar nu kunstjes aan het leren, maar ik denk dat ze het niet zo leuk vindt. Ze is heel erg lief. Alleen met eten denkt ze alleen aan haar zelf en pakt ze alles van haar zusje af. Dan is het vechten geblazen. Carla de Ruiter - Nljkerk <Gld> Het afdruiprek van Tornado In de fabriek Tornado in Et- ten-Leur worden nu nog af druiprekken. blikopeners, droogrekken, trappen, strijk planken, snelkookpannen en plantebakjes gemaakt. Maar een afdruiprek uit Hongkong of één van de Oostbloklanden is goedkoper dan een afdruip rek van Tornado. Daarom zul len er binnenkort geen afdrui prekken meer gemaakt wor den in Etten-Leur. Alleen het gedeelte van de fabriek dat artikelen maakt voor andere bedrijven blijft bestaan. Iede reen vindt het jammer dat de fabriek Tornado wordt gehal veerd, de directie van Torna do. de vakbonden en de arbei ders. Ongeveer de helft van de mensen die nu bij Tornado werken zullen naar ander werk moeten om kijken, zij worden ontslagen. Kleurtje Tornado is een leuke fabriek. E» staan niet alleen maar lo pende banden De mensen maken echt een eigen artikel, of werken met een ploegje aan een serie strijkplanken. Omdat er in de fabriek zoveel verschillende artikelen ge maakt worden, is het werk niet zo eentonig. Tornado maakt huishoudelijke artike len die een leven lang mee gaan. oerdegelijk en Hol lands. Maar de mensen willen na vijf Jaar wel eens een an der afdruiprek, in een nieuw kleurtje. Dat past beter in de nieuwe keuken. Dus kopen ze liever een goedkoper afdruip rek uit het buitenland. De prijzen voor de grondstof fen zijn de laatste jaren zo gestegen dat de huishoudelij ke artikelen van Tornado te duur worden voor de koper. Het is Jammer maar er valt weinig aan te doen. Dat vin den ook de vakbonden en nu wordt er geprobeerd de ont slagen arbeiders zo goed mo gelijk op te vangen. Sommi gen kunnen in Etten-Leur bij andere fabrieken aan de slag De arbeiders die werkloos worden, zullen zoveel moge lijk worden geholpen. In de Kleine Krant zul je de komende weken minder over de Haagse politiek lezen. Het parlement is met vakantie en de ministers kunnen onder tussen ongestoord met elkaar ruzie maken over de begro ting (de verdeling van de cen ten) voor volgend jaar. Want geen enkele minister vindt natuurlijk dat er op zijn of haar gebied bezuinigd kan worden. Niet op scholen, niet op ziekenhuizen, niet op nieu we raketten, niet op huizen bouw. eigenlijk dus op niks. Over die ruzies (pardon, dis cussies) hoor. je nog wel eens. maar nu nog even iets op de manier waarop het parlement vorige week vrijdagochtend met vakantie ging. De hele donderdag hadden ze met z'n honderdvijftigen zitten ver gaderen. Er moest nog zoveel geregeld worden, dat het steeds later werd. Pas na vijf uur 's nachts was de vergade ring afgelopen. Toen was het al lang en breed vrijdag. Een soort rapportvergade ring leek het, waarbij de ka merleden moesten oordelen over de resultaten van de mi nisters. De regering had al een paar vijven en zesminnen op haar lijst. De behandeling van mensen met hele hoge salarissen en van mensen met dure huizen, was volgens veel Kamerleden veel te slap. En nu wilde de regering geen olieboycot tegen Zuid-Afrika. Voor veel Kamerleden werd dat een dikke onvoldoende ~l En had Van Agt voor z'n ker strapport ook niet zo gestun teld met die nieuwe kernwa pens? Weet je wat, zei Den Uyl van de PvdA: we laten ze zitten als een baksteen. Dankzij de steun van het grootste deel van het CDA is Van Agt toch over gegaan, met de hakken over de sloot. Maar een leuke stemming om op vakantie te gaan was het niet. t-cA- Het weer is de laatste tijd niet veel zaaks. In plaats van met een warm zon netje is de vakantie ingeluid met regen en wind. Misschien heb Je je al eens afgevraagd waar dat slechte weer toch vandaan komt. Wel, de boosdoener staat op het weerkaartje bij dit artikel af ge-' drukt. Het is een lagedrukgebied ook wel depressie genoemd In zo'n depressie is de luchtdruk lager dan erom heen. Anders gezegd: in het binnenste van de depressie is te weinig lucht, om de depressie heen „te veel". En wat gebeurt er dan? Van alle kanten stroomt die lucht naar het centrum van de depressie toe. Hoe lager de luchtdruk, hoe dieper de depressies, hoe sterker de lucht stroomt, hoe harder de wind waait. Allemaal op dat ene punt aan. Je kunt wel nagaan dat dat nooit goed gaat. Er is immers geen plaats voor al die lucht deeltjes. Het enige wat overblijft is dan. uitwijken naar boven. In zo'n depressie stijgt de lucht dus op en koelt af. En dan gebeurt er dit: koudere lucht kan minder waterdamp bevatten dan war mere en laat die los als regen. De belangrijkste depressie kijk maar op het kaartje ligt op dit ogenblik boven zuid Scandinavië en de Oostzee. Een andere, bij Schotland, stuurt van daag eerst fronten met regen over ons heen. Op het kaartje zijn die als dikkere lijnen getekend. Zitten er driehoekjes aan' vast dan is het een koufront. Zijn het halve bolltjes dan is het een warm- tefront. Voor ons met z'n allen in ver kleumd Nederland geldt: hoe meer halve bolletjes, hoe meer vreugd. Maar helaas, het zijn voornamelijk driehoekjes, die uit het noord-westen op ons afkomen. Het weer blijft dus koel. Daar kan ook de weerman niets aan doen. Weet je dat je zelf kunt zien of er beter of slechter weer op komst is? Als de baro meter in de gang daalt, nadert er een depressie. Loopt de barometer vooruit (wijzer naar rechts), dan volgt er verbete ring. Als de wijzer enige tijd naar rechts gaat maar dan niet doorzet, is er slechts een verbetering van een of anderhalve dag te verwachten. door Jac. Lelsz Met het gebruiken van ad jectieven ln de overtreffen de trap (oudst, hoogst, dikst, langst enz.) moet men altijd erg voorzichtig zijn. Zelfs de vermelding dat iemand de hoogste cac tus ln een bepaalde varië teit van Nederland heeft, is niet van risico ontbloot, want een dag later meldt zich zonder dralen iemand met een cactus van dezelf de soort, die er nog weer een centimeter boven uit komt Het verhaal neemt nu een enigs- zinds merkwaardige wending. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan gezegd worden dat ds Henricus van Cuijlenborch, die 51 Jaar lang, van 1669 tot 1721, aan de hervormde gemeente van Renswoude verbonden was, de predikant is geweest, die in Neder land het langst in één gemeente heeft gestaan. Over de geschiedenis van her vormd Renswoude is een aardig boekje geschreven door 8. Laans- ma, die al meer historische werk jes op zijn naam heeft staan, voor al ook met betrekking tot het smartelijke wedervaren van joodse gemeenten. Het kerkje van Renswoude, charmant gelegen aan een bomenlaan, die de toe gang vormt naar een kas teel bos. is een opvallend kerkje. Een vier kant en in bepaald opzicht zelfs een achtkant, met daarop een koe pel waarboven dan weer een to rentje als een kleine koepel. In de wandeling spreekt men dan ook van de koepelkerk. Het grondplan heeft de vorm van een Grieks kruis. Het kerkje wordt ook door toeristen druk bezocht. is bin nen dan ook veel te bekijken. Een groot aantal wapenborden van vorstelijke personen, een aantal rouwborden, de preekstoel, het koperen doopvont, het houten of ferblok, het orgel enz. Dat orgel werd pas in 1936 geplaatst, maar het is veel ouder, oorspronkelijk gebouwd waarschijnlijk door de Deventer orgelbouwer C. F. A. Na- ber, die in de jaren 1835-1848 als zodanig bekendheid genoot. Grote rol Over de voorgeschiedenis bestaat onvoldoende zekerheid, maar het tegenwoordige kerkje moet in de jaren 1639 tot 1641 gebouwd zijn. Een man die daarbij een grote rol speelde, was de kasteelheer Johan van Reede. Hij stond op goede voet met vele Oranjes en aanver wanten, Frederik Hendrik, Am alia 8olms, Prins Willem n, Maria Stu- art, Frederik V van de Paltz, Elisa beth van Engeland en anderen. Zij schonken geld voor de te bouwen kerk. vandaar die wapenborden, die uit dankbaarheid werden ge- plaatst. Overigens zal het gods huis mede gebouwd zijn van het penningske der weduwe, want ar men had Renswoude ook. In het verleden werden de stoelen ver huurd, maar voor wie dat niet kon betalen, waren er staanplaatsen op de koude zerken „buiten de pilaren". Bij de wekelijkse uitde ling van brood, turf, kleding en klompen door de diaconie gold de zondagse kerkgang min of meer als een voorwaarde. Predikanten Vierenveertig predikanten heeft de hervormde gemeente sedert 1638 gehad: Van de helft is een foto opgenomen, deels afkomstig van het Iconographisch Bureau in Den Haag. Het boekje is trouwens rijk verluchtigd, in totaal 65 plaat jes. Van het kerkje zelf, .van de wapenborden, van de vorstelijke personen enz. Er hebben in Rens woude zowel vrijzinnige als recht zinnige predikanten gestaan. De bevolking stelde in het alge meen betrouwbare Woordverkon diging op prijs, vandaar dat de vrijzinnigen meestal zeer snel weer weggingen. Onder hen de be kende vrijzinnige ds P. H. Hugen- holtz Jr, die het er na een Jaar al niet meer uithield. Hij kwam in november 1861 en vertrok in no vember 1862. In 1877 kwam hij met de ortho doxie in botsing, verliet hervorm de kerk en stichtte de Vrije Ge meenten. In een artikel schreef hij: al was het bekoorlijk Renswoude bekend door de libe rale traditiên van zijn predikan tenreeks, toch stuitte ik ook daar op een rechtzinnigheid en on- machtsleer die, hoe welgemeend ook, zoo taai en zoo verlammend waren, dat een langer verblijf dan er mij te beurt viel voor de ge meente en mijzelven bedenkelijk ware geweest". Verder gewaagde hij van een Jaar van emotie waarin zijn praktischchristendom bij een kleine minderheid gerede ingang vond. Vrijgezel Voor ds Henricus van Cuijlen borch, die 51 jaar in Renswoude bleef, was het zijn eerste en laatste gemeente. Hij was vrijgezel. Meer dan veertig jaar was Aeltje van Wees zijn dienstbode. Toen de tes tamenten opengingen, bleek dat zij hun eigendommen aan elkaar vermaakt hadden. Op 86-jarige leeftijd hield ds Van Cuijlenborch er mee op. De kerkeraad kreeg De hervormde kerk van Renswoude omstreeks 1730 toestemming om het emeritaat te verlenen „om sijne hooge jaeren en swackheyt". In een geval als dit zou men iets meer willen weten. Waarom bleef ds Van Cuijlen borch zo lang? Beviel het hem (èn de gemeente) zo goed? Of kreeg hij eenvoudig geen beroep? S. Laansma: Geschiedenis van de Nederlandse Hervormde Kerk van Renswoude. Uitgave De Wal burg Pers, Zutphen. 64 Pagina's, waarvan 16 met illustraties. Prijs ƒ15,-. DEN HAAG (ANP) Het D'66-Twee de-Kamerlid. Ineke Lambers-Hac- quebard, is gevraagd om volgende week te verschijnen voor de VN-raad voor Namibië in New York. Tijdens de hearing die dan wordt gehouden zal het Kamerlid een toelichting ge ven op de mogelijkheden die er in het Nederlandse parlement bestaan om de illegale uraniumwinning in Nami bië tegen te gaan. Het Kamerlid is door de VN-raad gevraagd doordat zij vragen over deze zaak heeft gesteld aan de Nederlandse regering. Lam- bers-Hacquebard bevestigde gister avond dat zij naar New York gaat. Volgens het Kamerlid is door VN- resoluties bepaald dat het winnen van uranium in Namibië een illegale zaak is. Het uranium wordt momen teel gewonnen door Zuid-Afrika in samenwerking met een Engelse maatschappij. De VN-raad voor Na mibië. de winning van uranium moet dus eigenlijk gebeuren onder verant woordelijkheid van de VN-raad. aldus het Kamerlid. Billiton investeert miljoenen in Arnhem ARNHEM (ANP) De directie van de Hollandse Metallurgische Indus trie Billiton in Arnhem heeft het per soneel maandag verzekerd, dat na de reorganisatie en modernisering vah het bedrijf ten minste 190 arbeids plaatsen overblijven. In de komendè twee jaar zal Billiton zeker 43 miljoen gulden investeren in haar Arnhemse vestiging. Bij het bedrijf werken nu nog 265 mensen. In maart vorig jaar stemden de vak bonden en de ondernemingsraad in met een daling van het aantal ar beidsplaatsen tot 190. De onderne mingsraad schortte op 1 april dit jaar echter het overleg met de directie op toen bekend werd. dat het aantal arbeidsplaatsen door voortdurende moeilijkheden op de grondstoffen- markt mogelijk tot onder de 190 zou dalen. Het overleg tussen OR en di rectie is thans weer hersteld. De 43 miljoen gulden, die Shell-doch- ter Billiton in de Armhemse fabriek wil investeren, zullen onder andere worden besteed aan de modernise ring van de produktie van lood. wolf ram en antimoon-tri-oxyde. Een deel van het geld zal worden uitgetrokken voor een nieuwe kantine en de ver nieuwing van de waslokalen voor het personeel. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De staking onder de bemanningen van de Engelse schepen die mede de dienst Hoek van Holland-Harwich onderhouden, heeft ook gisteren voortgeduurd. Geprobeerd wordt passagiers die voor de Engelse sche pen geboekt hebben met de ..Zee land "schepen „Prinses Beatrix" en Koningin Juliana" over te zetten

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10