kernraket Versnelde plaatsing President Iran dient Khomeini van repliek Kïesuwkado Schmidt: h deze krant Verwachting Van Agt na bezoek aan Tour-etappe voor f Henk Lubberding Trouw Bewolkt HET WEER Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant CD A-partij en eens over terugdringen rol atoomwapens IVier meisjes lij brand mgekomen Schildpadden worden land uitgezet Abortusontwerp «nel in Kamer' Toestand van ex-sjah gaat vooruit Drie Nederlanders omgekomen bij botsing in Frankrijk J Lets een krant met artrtm^ag:TrOUW c\: BON 38ste jaargang nr 10978 maandag 30 juni 1980. Wisselend bewolkt en enkele buien. Mtddagtemperaturen ongeveer zestien graden. Matige tot vrij krachtige noordwestenwind, windkracht vijf. aan de kust en op de meren af en toe krachtig, windkracht zes. Morgen en overmorgen: wisselend bewolkt met enkele buien. Aanhoudend koel. Morgen zon op: 05.20 zon onder: 22 03 maan op: maan onder: 08.54 Deze krant heeft een speciaal telefoon nummer voor mensen die zin hebben een abonnement-020 654388 Trouw WEST-DUITSLAND OM 2.00 Italië Ure 900 Luxemburg Bfrs 14 PAGINA 7: Gesprek met CDA'er mr. J. N. Scholten PAGINA 5: Joegoslavië heeft problemen met moslims PAGINA SERVICE: Hobbvrubriek, strips, feuilleton, puzzel, weeroverzicht, radio- en tv-programma's. PAGINA 2 Paus bezoekt ook de sloppen in Rio de Janeiro PAGINA 4: Laatste rustplaats koel en zakelijk PAGINA 6: Van Valkenburg, vraagbaak voor het verleden Van onze parlementsredactie NOORDWIJKERHOUT/ZESTIENHOVEN Na 1983 valt een versnelde plaatsing van kruisraketten met atoomkop in Europa te vrezen als de Russen niet stoppen met het weke lijks plaatsen van een op Europa gerichte raket. Aan de Westerse kant komt er geen enkel nucleair wapen ln de vorm van een Pershing of een Tomahawk om de eenvoudige reden dat ze nog niet leverbaar zijn. Minister-president Van Agt zei dit gistermiddag op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven na aankomst uit Hamburg. In deze Westduitse ha venstad heeft hij gepraat met bonds kanselier Helmut Schmidt. De pre mier zei dit kort nadat KVP, ARP en CHU het afgelopen weekeinde volle dig met elkaar eens zijn geworden over een belangrijk uitgangspunt voor het CDA, namelijk de terugdrin- ging van de rol van kernwapens. De discussie over dit vraagstuk bereikte tijdens het decemberdebat vorig jaar in de Tweede Kamer een dramatisch hoogtepunt. Een meerderheid van de Kamer sprak zich toen uit tegen nieuwe Enkele appartementen op de zevende verdieping brandden totaal uit an een onzer verslaggevers ESTENDE Bij een brand op de vende verdieping van een flatge- miw in de Belgische badplaats Wes- tnóe zijn gistermorgen vier Neder- mdse meisjes door rookvergiftiging 11 het leven gekomen. De slachtof- rs. in leeftijd variërend van achttien t twintig jaar. zijn An ja Mertens uit ■aal de ren, Lijmphina van Cuyck uit ijsbergen, Sandra Habryka en Jean- ette Jebbink uit Breda. rie andere meisjes konden tijdig het bouw via de nooduitgang verlaten, a in een ziekenhuis in Oostende shandeld te zijn mochten zij naar üs terugkeren. De zeven meisjes, en afkomstig uit Nederland, waren erdagavond in Westende aangeko- n en hadden gezamenlijk het ap- tement gehuurd om er hun vakan- door te brengen. De oorzaak van brand is nog niet bekend. WASSENAAR (ANP) De dienst flora en fauna van het ministerie van CRM heeft be-' sloten de ongeveer tweehon derd landschilpadden, die vier weken geleden Nederland zijn binnengemokkeld, per vlieg tuig naar Mallorca te brengen om ze daar de vrijheid te geven. In de quarantaine-afdeling van het dierenpark Wassenaar, waar de schildpadden bivake ren zijn de dieren weer op kracht gekomen. Een conser vator van de Leidse universi teit heeft vastgesteld dat de schildpadden behoren tot een bepaalde soort die in het wild ernstig bedreigd wordt. In Mallorca krijgen de dieren de vrijheid in een groot privé natuurreservaat, dat volgens de woordvoerder van het Was- senaarse dierenpark goed be schermd is en al schildpadden in het wild herbergt. Hoe de dieren vier weken gele den in de aankomsthal van Schiphol terecht zijn gekomen, is nog steeds een raadsel. Ook is niet duidelijk waar de dieren oorspronkelijk vandaan geko men zijn. kernwapens, maar zij moest wijken voor de zware druk van het kabinet. Naar aanleiding van dit Kamerdebat is in het CDA veel gesproken over het kemwapenvraagstuk en met het za terdag bereikte akkoord is waar schijnlijk een laatste obstakel uit de weg geruimd, die de partijen nog scheidde van een volledige samen smelting tot het CDA op 11 oktober. Het is niet uitgesloten dat de samen stelling van het verkiezingsprogram ma nieuwe moeilijkheden oplevert, maar de afwikkeling daarvan is dan meer een kwestie geworden voor het nieuwe CDA. NAVO Het meningsverschil over het kern be wapeningsvraagstuk spitste zich toe op de mogelijke consequenties van het NAVO-lidmaatschap. Over de wenselijkheid van de terugdringing van de rol van kernwapens was ieder een het eens. De vraag was alleen: hoe doe je dat. Enkele weken geleden deed de anti-revolutionaire partij raad op dit punt een aantal markante uitspraken. Zo vond de raad, dat die vermindering weliswaar bij voorkeur in bondgenootschappelijke verband diende te worden nagestreefd, maar een absolute voorwaarde behoefte dit niet te zijn. Deze opstelling leidde tot spanningen in de rest van het CDA, beducht als men was dat hiermee regelrecht het lidmaatschap van de NAVO in het geding was gekomen. ARP-partij- voorzitter Hans de Boer noemde het zaterdag echter „onzin, dat de ARP uit de NAVO zou willen treden." Hij kon zich daarom heel goed vinden in de formuleringen zoals die zater dag ter tafel zijn gebracht. 'Met name' Volgens die compromistekst wil het CDA niet „bij voorkeur" maar „met name" in bondgenootschappelijk verband de bewapeningswedloop te rugdringen Bovendien spraken de partijen zich ervoor uit dat Neder land „initiatieven neemt en actieve steun geeft aan de totstandkoming van ontwapeningsovereenkomsten, welke voorzien in deugdelijk toezicht, bij voorkeur in Internationaal ver band. Tevens wordt gewaakt voor ontwikkelingen die de grenzen tussen kernwapens en conventionele wa pens verder doen vervagen. Delegatie van politieke zeggenschap over de inzet van massale vernietigingswa- 'pens wordt niet aanvaard." In tegenstelling tot de andere partij voorzitters zag Hans de Boer geen enkel verschil tussen het gebruik van de woorden „met name" in plaats van „bij voorkeur". De voorzitters Steen kamp (CDA), Van Leeuwen (CHU) en Van Zeil (KVP) meenden echter dat het woordje bij voorkeur politiek te zwaar beladen is geworden. Vervolg op pag. 3, kol. 3 W.VERSUM (ANP) Minister De Ruiter van justitie verwacht dat een ®elle afhandeling van de eindversla- si van CDA en VVD over het abor- kwetsontwerp Ginjaar-De Ruiter jogelijk is zodat het wetsontwerp "Jgelijk nog voor Prinsjesdag in de ï*eede Kamer kan worden behan- «W. De Ruiter zei dit gisteren voor AVRO-radio. olgens de bewindsman zijn de ver gillen tussen CDA en WD over het 'twerp beslist niet onoverbrugbaar, wagen hebben vooral betrekking bepaalde punten van uitwerking nadruk, toespitsing of verklaring, 'aar over de opzet in zijn algemeen &een verschil van mening meer. «Ruiter en Ginjaar (volksgezond- e|d) zullen eind augustus met een komen met daarin hun reacties Phet eindverslag. „Ik weet zo goed zeker dat ook de regeringsfracties i L°nUit Zi^n de zaak Waren," zei Ruiter. Mocht het niet lukken, I «n is dat voor De Ruiter een teken 511 politieke armoede in Nederland. "J vindt het bovendien een slechte wanneer de abortus nog eens tot "i soort hoofdpunt wordt gemaakt Van onze sportredactie AMSTERDAM Met een solo-zege in de derde etap pe van de dit jaar opmerkelijk gestarte Tour de France voorkwam Henk Lubberding gisteren in Luik zwaar gezichtsverlies voor de vrijdagavond nog zo trotse ploeg van Peter Post. Toen met bijna alle ereprijzen glorieus prijkend. Zaterdag raakte de formatie door een uit de hand gelopen vluchtpoging alle kleurrijke tricots kwijt. Het geel (vrijdag nog van Knetemann) en het groen (van Jan Raas) zijn weliswaar nog niet terug, maar met de tweede individuele etappezege in deze nog jonge ron de werd Peter Post een afgang bespaard. Een afgang was er op het gras van Wimbledon wel voor de toch al bescheiden nationale tennistop. Tom Okker en Betty Stöve. de dertigers die als vlaggedra- gers van het Nederlandse tennis de wereld rond reizen, werden in de derde ronde van het enkelspel kansloos uitgeschakeld. Voor Tom Okker kondigde het einde zich geheel aan, want ook in het herendubbelspel is hij niet meer in de strijd. Omdat ook Marcella Mesker het in haar dubbelspel niet redde, bestaat de Nederlandse inbreng in de tweede Wimbledon-week nog slechts uit Betty Stöves aandeel in het dames- en gemengddub- belspel. De Nederlandse ploeg, die volgende maand in Rus land deelneemt, zal nog maar uit 84 sportmensen bestaan. De roeisters Joke Dierdorp en Jacqueline Stefels trokken zich gisteren terug omdat zij zichzelf te weinig kansen op eremetaal geven. Naar Moskou (en voor de zeilers Tallinn) reizen nu atleten en atletes, twee handboogschutters, twee judoka's, zes kanovaar- ders/sters, twaalf roeiers/sters. vier schutters, elf wa- Henk Lubberding gaat zegevierend over de streep in Luik. terpoloërs, negen.» zwemmers/sters^Ö, worden vergezelde' iestien zeilers en twaalf Vzyllen door 43 officials Na een urenlang gesprek in de woning van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (rechts) begeleidde deze premier Van Agt gisteren naar het vliegveld in Hamburg. Een geplande boottocht op het Klelermeer kon niet doorgaan. TEHERAN, CAIRO (AFP, AP, Reuter) President Bani Sadr voelt zich niet verantwoorde lijk voor het doen en laten van de Iraanse regering. „Ik heb de ministers niet benoemd," zo zei hij tegen het officiële nieuwsagentschap Pars. Bani-Sadr diende daarmee de geestelijke leider Khomeini van repliek. Deze had de regering beschuldigd van onmacht, en het te traag opruimen van de overblijfselen van het regime van de sjah. Overigens heeft Bani-Sadr volgens onder druk kan zetten, zo zei Bani het in Teheran verschijnende dag- Sadr. blad Bamdad aangeboden te vertrek- iran eist van de VS dat het toegeeft ken, als Khomeini meent dat hij van welke fouten ten aanzien van Iran d®,re.v°lu J1 J®.. »n is a*Seweken Zjjn gemaakt, en wil daarnaast de „Ais Wj vindt dat ik weg moet. dan uitlevering van de ex-sjah. moet hij het maar zeggen," zo werd Bani-Sadr aangehaald. a^—^m^m—am^—am^—ammaa^m Bani Sadr herinnerde er tegenover Pars aan dat hij de ministers heeft „overgenomen" van Mehdi Bazargan, die aftrad kort na het begin van de gijzeling in de Amerikaanse ambas sade in Teheran. Bani Sadr moet nog een eigen eerste minister benoemen. Deze verblijft op het ogenblik ziek in Egypte. Zaterdag werd de toestand van de ex-sjah zeer ernstig genoemd. De Egyptische president Sadat wist gisteravond echter te vertellen dat er enige verbetering was opgetreden. Losse nummers 65 cent. Bani Sadr somde successen van zijn bewind op. Dat zou erin geslaagd zijn het bankwezen en de industrie in Iran weer aan het werk te krijgen. Tegen over Bamdad noemde hij het ontdek ken van zes samenzweringen en het aanhouden van mensen die aansla gen hadden gepleegd. Kern van de kritiek van de ayatollah Khomeini was dat overal in Iran nog symbolen te vinden zijn van de sjah. Ambtenaren waren gisteren druk be zig met het wegstempelen van brief hoofden, en het verwijderen van em blemen uit de tijd van de verdreven heerser. Bani Sadr zei dat hij op 8 juni opdracht had gegeven nieuwe, islamitische kentekens te maken maar dat dit nog niet was gebeurd. Gijzeling In een toespraak op de universiteit van Teheran zei Bani Sadr eerder dat de gijzeling niet snel kan worden op gelost, zoals aanvankelijk werd ge dacht. De Amerikaanse politiek is nog niet veranderd, aldus de presi dent. Washington denkt dat het nog steeds heer en meester is, en ons Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/PARIJS Bij een autobotsing op de snelweg Straats burg-Parijs zijn gisteren drie Neder landers om het leven gekomen. De slachtoffers -zijn de 29-jarige B. Bour- quin uit Hazerswoude, diens 26-jarige echtgenote en hun dochtertje van één jaar. Een andere inzittende van de auto, het drie-jarige dochtertje van het echtpaar, werd levensgevaarlijk gewond. Een 60-jarige Franse auto mobilist die het ongeluk zou hebben veroorzaakt doordat hij de macht over het stuur verloor, kwam even eens om het leven. Mijn naam is: Adres:Postcode:. Plaats:Tel.: I Ik kies voorkadoDA dB OC CDD (aankruisen s.v.p.) I Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan: Trouw, Antwoordnummer 2792,1000 PA Amsterdam. V/ Schroevedraaierset (A) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één Handgreepje met omsiagmechaniek. voor extra gemak. Boetseerset (B) Boetseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje Wordt zonder /f~~\ oven ovenhard. fj 4 Houten (D) eierdopjes op sierlijk blank houten hangplankje plus een Authentiek Slavisch kleedje (O met fraai diermotief Als onder lègger of voor de sier. zandlopertje als garantie voor zacht gekookte Bovendien ontvangt de nieuwe abonnee Trouw de eerste twee weken gratis. Hierbij geef ik op als nieuwe Trouw-abonnee: I Naam: Adres:Postcode: I Plaats:Giro:I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1