Fransen nauwelijks geschokt door N-bom CG heeft nog een begroting VS voeren steun aan Thailand op n La Paz staat altijd wel een generaal klaar Ook in Moskou voert Schmidt campagne - oedkeuring nog uitgesteld Piraten veroordeeld voor aanvallen op bootvluchtelingen Bommelding in Malaga ERDAG 28 JUNI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET Fransen zijn nauwelijks 5ta iiokt door de mededeling president Valéry Giscard Itaing. dat er proeven wor- tnl gedaan met de neutro- tbom Ongeveer een pnd geleden had Giscards ers jj de Unie van Franse De- fv™ iraten (UFD), al een balle- de opgegooid, n eei ns j jdF adviseerde toen in een rap te c de vervaardiging van dit anti- T. v wapen. De reactie daarop was ome lauw. alleen de gaullistische par- eranmn Jacques Chirac reageerde ver- ie raardigd. Echter niet om ethische i ka wegingen, maar omdat dit wapen ?ate ikrijk in de armen van de NAVO icht t En zo had generaal De Gaulle i au wijftien jaar geleden niet bedoeld, i hij Frankrijk uit het westerse Igenootschap haalde. De Fran- ot moesten zichzelf kunnen verdedi- >ach zo vond De Gaulle en zo vindt st. ac nu nog steeds. I sv urs uDF-rapport daarentegen stel- frankrijk moet de mogelijke aan- de van Sowjet-tanks die door Europa to m in de richting van de Kanaal- ?eu. tegen kunnen houden. Het Fran- eger kan dit stoppen met neutro- jommen, voordat het overgaat et ten atoomoorlog. et otj 1 ^gaullisten vrezen, dat achter het rvan de UDF de heimelijke an president Giscard steekt de communistische partij van George Marchais, die duidelijk Moskou-geo riënteerd is. Maar deze partij pro beert niet samen met de socialisten van Mitterrand een front tegen Gis card te vormen maar verwijten de PS dat de partij „Atlantisch georiën teerd" is. door J. J. Moskau Versterking door Hans Masselink om terug te keren in het NAVO- bondgenootschap, dat streeft naar een „flexibele reactie" op een eventu ele aanval vanuit het Oostblok. De gaullisten schreven een open brief waarin de regering werd opgeroepen zich te concentreren op versterking van de Franse nucleaire vloot en het aantal onderzeeërs met atoomraket ten uit te breiden tot vijftien en de raketten met meervoudige kernkop pen uit te rusten. Bovendien pleitten de gaullisten voor de ontwikkeling van raketten die de Russische SS-20 zouden kunnen weerstaan. De neu tronenbom zou volgens Chirac en de zijnen pas in een veel later stadium moeten worden ingevoerd. Overigens moet de reactie van de gaullisten worden gezien in het kader van de partijpolitiek, immers volgend Jaar gaan de Fransen een nieuwe pre sident kiezen. De meeste Fransen zijn niet tegen terugkeer in de NAVO. Althans een opiniepeiling van het dagblad Le Figaro wees uit dat 58 procent van de Fransen voorstander is van een „nauwe militaire band tus sen de landen van Europa, een af schrikwekkende kernmacht inbe grepen". Socialisten AMSTERDAM (ANP.AFP) De Ne derlandse organisatie „Stop de neu tronenbom Stop de kernwapen- wedloop" heeft de Franse regering gevraagd de voorbereiding en ont wikkeling van een neutronenbom stop te zetten. In een brief schrijft de organisatie dat de „N-bom een mens onterend en agressief wapen is, dat een atoomoorlog naderbij brengt." Op 4 juni al had de organisatie een brief aan de Franse ambassadeur overhandigd waarin werd herinnerd aan de afwijzing van dit anti-tank wapen door het Nederlandse parle ment. Bovendien werd gewezen op de 1,2 miljoen handtekeningen die de organisatie had verzameld tegen de N-bom. De socialisten in Frankrijk hebben lauw gereageerd op Giscards mede deling over de produktie van de N- bom. De socialisten zeiden wel dat ze tegen de vervaardiging zijn „in de huidige omstandigheden", maar ver klaarden ook dat het onderzoek naar de mogelijkheden van deze anti-tank- bom moet doorgaan. Gezien de reac ties is een anti-neutronenbomactie zoals die in Nederland plaatshad ir*. Frankrijk niet te verwachten. De enige heftige reactie tegen het besluit van Parijs komt van de PCF, Specialisten van het Franse ministe rie van defensie hebben er vorige maand op gewezen dat 1980 in het teken zal staan van versterking van de kernmacht. Van 1975 tot 1980 is de capaciteit al meer dan verdubbeld van 30 megaton tot 75 megaton. Men verwacht dat in 1990 dit getal al bo ven de negentig zal reiken. De atoommacht bestaat op het ogen blik uit vier delen: Een luchtmacht die beschikt over zeker 40 Mirages die een bom kun nen dragen die drie maal de sterk te van die van Hiroshima heeft Kernraketten met een reikwijdte van 3500 kilometer en de kracht van één megaton (50 maal Hiroshi ma). In 1982 zijn er achttien van deze raketten. Een strategische zeemacht met vijf kernonderzeeërs die kernra ketten met een reikwijdte van 3000 kilometer kunnen lanceren. Tactische kernwapens gebruikt door de luchtmacht en de marine. Hier zal de neutronenbom aan worden toegevoegd die kan wor den afgeschoten door Hadesraket- ten met een reikwijdte van 200 tot 250 kilometer. BONN Welke kritiek Westduitse oppositieleiders ook op bondskanselier Helmut Schmidt mogen hebben, een gebrek aan uithoudingsvermogen en ijver kunnen ze hem niet verwij ten. De bondskanselier is de afgelopen weken zo druk in de weer geweest dat zijn rivaal Franz Jozef Strauss zich zo onderhand moet afvragen over welke geheime krachtbronnen Schmidt beschikte. EMBURG (AP, ANP, AFP) Het Europese Parlement ft in principe akkoord met het ontwerp van de Europese poting maar wil nog enkele wijzigingen aangebracht zien. [Europese Gemeenschap zal het daarom nog twee weken lier begroting voor dit jaar moeten stellen. lendementen die er aan zijn i zouden niet zo ingrijpend Fdat de ministerraad van de Ne- er bezwaren tegen zal maken. De Iers van financiën zullen vol gde week over de amendementen deren en dan zal de begroting (r verwacht op de volgende bijeen- ïst van het parlement van 7 tot 11 I in Straatsburg definitief worden jdgekeurd. itaal werden gisteren en eergiste- idj tijdens de elf uur durende bijeen- it 115 amendementen op de be- g ingediend, waarvan er 30 rbleven. De wijzigingen gingen pi meer kredieten voor de niet ver- 'ite uitgaven, opneming van sub voor kolen- en staalindustrie in 'ting en het verplaatsen van Irag van 270 miljoen gulden de reserves. Dit bedrag is be- voor de restituties op de zuivel- "iten. rpunt met de Europese minister- was evenwel de verhoging van !t-verplichte uitgaven met der- I miljoen gulden boven de extra 648 joen gulden die de ministerraad al aangeboden. De Italiaanse mi- lier van buitenlandse zaken Emilio ilombo liet weten dat hij niet met extraatje akkoord kon gaan. verse parlementariërs noemden dit afloop van het debat woord- euk". Zij waren teleurgesteld over nieuwe uitstel van deze begroting arop meer dan een half jaar is wacht. Nederlandse parlementariërs No nboom (CDA) en Nord (WD) waar huwden gisteren de ministerraad it er bij de volgende zitting nieuwe Rendementen mogelijk zijn. „Het rlement kan dan voor de tweede keer de begroting verwerpen. Het woord is nu aan de Raad" zo zeiden zij. Het Europarlement nam een resolu tie aan waarin men „er op staat" dat er minder wordt besteed aan de land bouw omdat deze uitgaven „nog steeds een grote bedreiging vormen voor het landbouwbeleid en voor de Gemeenschap". Robert Ashe Is een van de twee Rode-Kruiswerkers die samen met twee Amerikaanse fotografen worden vastgehouden in Cambodja. Het tempo in de campagne van de voorverkiezingen is duidelijk opge voerd, maar Helmut Schmidt weet handig het binnenlandse gekrakeel te omzeilen en lauweren te oogsten op het internationale vlak en een goede indruk te maken bij de goegemeente thuis. Zijn reis van aanstaande maan dag naar de Sowjet-hoofstad Moskou houdt een subtiele, maar uiterst ef fectieve boodschap voor het thuis front in: hij en alleen hij spreekt voor de Westduitse Bondsrepubliek. Eerst naar de topconferentie van de Europese Gemeenschap in Venetië, vervolgens een bezoek aan de Saoedi -Arabische koning Khaled, daarna te rug naar Venetië voor de mondiale economische top en een tot de ver beelding sprekende verzoenings-se ance met de Amerikaanse president Jimmy Carter, tenslotte naar het zo genaamde kanseliersfeest in Bonn van afgelopen vrijdag een jaarlijk se sessie waar de bondskanselier aan de man wordt gebracht en waar onge veer vierduizend uitgelezen gasten bij aanwezig zijn en dan nu weer zijn gesprekken met de leiders van de Sowjet-Unie. Helmut Schmidts zegekar zal zelfs nog sneller gaan als hij terugkeert uit Moskou met een overeenkomst op zak over een nieuwe gigantische pijp lijn voor aardgas, waarvan de waarde nog altijd op 15 miljard Duitse mar ken geschat wordt Kanselier Schmidt is hier en daar en overal. Rivaal Strauss heeft intussen weinig om goede sier te maken bij het Westduitse kiezersvolk. Zijn partij conventie in München van de vorige week stond bol van bittere rhetoriek, maar miste inhoud. De argumenten waren al bekend: Helmut Schmidt is de gevangene van de „Moskou-frac tie" binnen de Sociaal Democrati sche Partij. Maar wie is er nog onder de indruk van Strauss' waarschuwing dat de westerse belangen worden ver kocht, nadat president Carter zich expliciet achter de reis van Schmidt naar Moskou opstelde? Zoals verwacht mocht worden ge bruikte de Westduitse minister van defensie, Hans Apel, donderdag de her-ontdekte overeenstemming tus sen Bonn en Washington als een ef fectief middel toen hij in het parle- mentsdebat de Bundestag voorhield dat hij en de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, en even eens de kanselier en president Carter, het eens waren over de westerse vei ligheid. De oppositionele defensie specialist. Manfred Wórner berispte de kanselier wegens zijn deelname aan een „onwaardige race" in het dingen naar Sowjet-Russische gun sten, maar dat kon Apel en Schmidt nauwelijks nog deren. Zeker niet na dat de Franse president Valérie Gis card d'Estaing, de weg had aangege ven met zijn plotselinge reis naar Warschau, waar hij enige weken gele den besprekingen voerde met Leonid Breznjew. Opgewonden Dat de oppositie in toenemende mate zenuwachtig wordt over de effectieve manier waarop Schmidt de staats man speelt, werd donderdag duide lijk toen de laatste voorbereidingen voor de trip naar Moskou werden getroffen. De Christelijke Sociale Unie (CSU) van Strauss raakte zeer opgewonden omdat het eerste Duitse televisienet, ARD, heeft aangekon digd volgende week dinsdag een spe ciale vijftien minuten durende direc te uitzending vanuit Moskou te ver zorgen. Als de kanselier de kans krijgt om vanuit Moskou te spreken, aldus de CSU, dan moet Strauss evenveel televisletijd ter beschikking krijgen. De Sociaal Democratische Partij (SPD), zo redeneert de CSU, wil de televisie gebruiken om haar „tota le machtspretenties" nog eens te on derstrepen. Ongetwijfeld ls dit slechts een voor proefje van de echte strijd, maar het geeft aan hoe wanhopig de christen democratische oppositie zich begint te voelen. Dr. Strauss en zijn campagne bevin den zich in een windstilte, terwijl de bondskanselier met een stijve bries in de rug verder koerst. Uiterst ontmoedigend voor de oppo sitie is de conclusie geweest van be langrijke opiniepeilingen dat de CDU in wezen geen enkele kans op een overwinning maakt. Deze visie wordt zelfs gedeeld door het Allensbach- instituut, dat aan de zijde staat van de CDU. Een peiling wijst erop dat, ais de verkiezingen louter om een keuze tussen Schmidt en Strauss zou den gaan, meer dan 60 procent van de stemmen op de bondskanselier zou den worden uitgebracht en nog geen 40 procent op Strauss. Meer nieuws op pag. 11 WASHINGTON, BANGKOK (AFP, AP, Reuter) De Ver enigde Staten zullen het oorlogsmaterieel dat Thailand bij de inval van Cambodjaanse en Vietnamese troepen verloren heeft zo snel mogelijk vervangen. De toezegging volgt op een overeenkomst tussen de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en Thailand, Edmund Muskie en Siddhi Savetlisa. Om wat voor wapens het gaat, konden woordvoerders van het Pentagon niet zeggen. Diplomaten in Koeala Loempoer, waar Muskie en Savetlisa elkaar trof fen na de conferentie van de ASEAN- landen, zeiden dat de Amerikaanse wapenleveranties dertig veertig tanks zou inhouden, plus lichte wa pens en munitie. Volgens de woordvoerders van het Pentagon komt deze wapenleveran tie als extra levering bij de reeds toegezegde wapenzendingen ter waarde van ongeveer driehonderd miljoen gulden dit Jaar en die van driehonderdtwintig miljoen gulden volgend jaar. Het Pentagon zei dat de wapenzending nog verhoogd kan worden, als uit overleg met de Thaise regering blijkt dat meer wapens no dig zijn. Project In een officieel commentaar heeft de Vietnamese regering het repatrië- ringsprojekt van de Thaise regering en van de Verenigde Naties sterk ver oordeeld. „Daardoor worden reactio naire Cambodjanen het land binnen gebracht," aldus de Vietnamezen. Zij beschuldigen Thailand er ook van de vijandelijkheden begonnen te zijn. Volgens Hanoi dient het projekt om „de aandacht af te leiden van de ooizaak van de huidige situatie in het grensgebied en om de eensgezindheid tussen de Verenigde Staten en China te verdoezelen om samen met Thai land de vijandige activiteiten tegen het bewind in Cambodja te ver sterken." De Vietnamese minister van buiten landse zaken Nguyen Co Thach, die voor een officieus bezoek in Bangkok was, zei dat Thaise troepen de aanval geopend hadden en over een front van ongeveer dertig kilometer zo'n zes kilometer Cambodja waren bin nengedrongen. De Thaise troepen zouden volgens hem gesteund zijn door anti-communistische Khmer Se re i en de Pol Potaanhangers van de Rode Khmer. Gisteren waren troepen van de Khmer Serei op ongeveer vijfentwin tig kilometer ten noorden van de grensplaars Aranyaprathet in ge vechten verwikkeld met Vietnamese en Cambodjaanse legereenheden. In het zuidwesten van Cambodja waren nog gevechten tussen de Rode Khmer en legereenheden aan de gang. Vanuit het grote vluchtelingen kamp Sa Keo, is een groep van 127 Rode Khmers weer naar Cambodja teruggekeerd. Twee Amerikaanse fotografen en twee leden van het Internationale Rode Kruis, die gewonde Vietnamese en Cambodjaanse militairen wilden verzorgen, zouden volgens een Thaise regeringswoordvoerder in Cambodja worden vastgehouden. De Ameri kaanse ambassadeur in Bangkok heeft zijn Vietnamese collega gezegd dat hij Vietnam verantwoordelijk stelt voor het leven en welzijn en de terugkeer van de fotografen. Een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis zei dat de organisatie in overleg is getreden de regeringen van Thailand, Cambodja en Vietnam om de vrijlating van haar leden te be werkstelligen. BANGKOK (AFP) Zeven Thaise piraten, die Vietnamese bootvluchte lingen hebben aangevallen in de Golf van Slam zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van acht tot vierentwintig jaar. Een rechtbank in het zuiden van Thailand sprak deze straffen tegen de piraten uit nadat zij door vluchtelin gen waren herkend. Het is de eerste keer dat piraten door de Thaise justi tie worden aangepakt. Onlangs heeft het Hoge Commissari aat voor Vluchtelingenzaken van de Verenigde Naties Thailand en Malei sië opgeroepen harder op te treden tegen de piraterij die door vissers van deze landen bedreven wordt. MADRID (AFP. AP) - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gis teravond gewaarschuwd dat een bom zal ontploffen in Malaga, aan de Cos ta del Sol. Het zou de zesde zijn in drie dagen. De laatste bom ontplofte aan de Middelandse Zeekust, in Ja- vea. Vijf uur voordat de bom tot ontploffing kwam was er een telefoni sche waarschuwing gegeven. Er vie len geen slachtoffers. De ETA wil de vrijlating van negentien gevangen ETA-leden afdwingen. Volgens de toeristenindustrie heeft de bommencampagne tot nu toe niet geleid tot veel annuleringen. „Pas als er slachtoffers vallen zal het toerisme een zware klap krijgen", aldus een zegsman. >or Wlm Jansen is meer de hoop op rustiger tijden dan politieke motivatie, die de üvianen morgen opnieuw naar de stembus brengt. Erg groot is die op overigens niet. Bolivia lijkt gedoemd het toneel te blijven van latsgrepen en intriges, met blanke militairen in de hoofdrol en de Klianen —zeventig procent van de bevolking als lijdend voorwerp. kt is al weer voor de derde maal in even zo «1 Jaren dat Bolivia probeert een volwas- n democratie te krijgen. De eerste poging W in de zomer van 1978 ondernomen, toeraal Banzer had er na negen jaar mili- Ire dictatuur genoeg van. Hij schonk het Ik niet alleen de democratie, maar ook n bevriend generaal als presidentskandi- at. Deze generaal Pereda knoeide zo op- Uend met de uitslag van de verkiezingen, t het electorale hof de stemming wel Geldig moest verklaren. Deze teleurstel- was voor Pereda echter te groot en hij toen op eigen gelegenheid de macht to tegencoup liet niet lang op zich wach- n De gematigde militair die daarover aan K bewind kwam, had echter het beste met Bolivianen voor en organiseerde precies Ti jaar geleden nieuwe verkiezingen. Te- ti alle gebruik in verliepen die redelijk dijk. Maar er doemde een ander probleem De twee belangrijkste presidentskandi- «n, Hernan Siles Zuazo en Victor Paz [knssoro eindigde met een verschil van W stemmen. Ze konden niet tot een ver dijk komen en het enorme politieke gekra- W tussen de partijen schiep opnieuw het "toaat voor een staatsgreep. Ditmaal was 2 kolonel, die de macht greep. Maar het tod al snel duidelijk dat Paz Estenssoro brein achter deze coup was. Teleurge- fld door de benoeming van iemand an- tot interim-president, hoopte hij op 2e manier toch op die plaats te komen, •ng heeft die hoop niet geduurd. Voor het eerst reageerden de Bolivianen niet op de gebruikelijke apatische manier op een staatsgreep, maar trokken massaal de straat op. De daarop volgende gevechten met het leger kostten aan twee- tot driehon derd burgers het leven. Het resultaat was echter wel dat het leger de macht overdroeg aan mevrouw Lidia Gueiler, die de steun kreeg van het parlement. Sterke vrouw En deze vrouw was het die in de door mannen beheerste politieke en militaire we reld in La Paz stand wist te houden en de verkiezingen veilig te stellen. Zij week niet voor de druk van het leger om de verkiezin gen uit te stellen. En zij wist een staats greep te voorkomen door een dronken kolo nel te weerstaan, die haar slaapkamer bin nen wilde dringen. Hij werd onmiddellijk na deze daad door het leger in rang verlaagd. Niet zozeer vanwege het gemorrel aan de slaapkamerdeur van de president, maar omdat zijn onhandige poging de plannen voor een goed georganiseerde militaire coup aan het licht brachten. Het zou de 191ste staatsgreep in Bolivia zijn geworden. Toch maakt opnieuw een generaal. Luis Garcia Meza, een goede kans Bolivia's nieu we president te worden. Hij staat niet op de stembiljetten of op de verkiezingsaffiches. Die heeft hij als opperbevelhebber van het leger ook niet nodig, hij grijpt de macht wanneer hij daartoe een aanleiding vindt. Hij eiste de uitwijzing van de Amerikaanse Het 'gezag' in La Paz is altijd nadrukkelijk aanwezig. ambassadeur Marvin Weiss man op beschul diging var „inmenging in binnenlandse aangelegenheden". Weissman had het be staan het leger mede te delen dat de Vere nigde Staten het ernstig zouden afkeuren als men het democratische proces verstoor de. De regering weigerde op deze els van het leger in te gaan en Garcia durfde uiteinde lijk een „staatsgreep tegen de Verenigde Staten" niet aan. Het zou een van de zeer zeldzame malen zijn geweest dat een am bassadeur vanuit Latijns-Amerika in Wash ington terugkeerde met de mededeling dat ze hem er uit hadden gezet, omdat hij vóór democratie was. Herhaling Het is niet onwaarschijnlijk dat generaal Garcia in de uitslag van de verkiezingen van morgen wel voldoende aanleiding ziet om in te grijpen. Opiniepeilingen voorspel len een herhaling van vorig jaar. Dat wil zeggen dat Hernan Siles Zuazo van de link se coalitie UDP vrijwel gelijk eindigt met Victor Paz Estenssorro van de MNR. met ex-dictator Hugo Banzer op de derde plaats. Dus dan dreigt opnieuw een langdu rig gevecht in het parlement over het presi dentschap. met uiteindelijk weer het leger in de rol van schepper van rust en orde. De sfeer voor een dergelijk ingrijpen werd gisternacht al geschapen tijdens een poli tieke massa-bijeenkomst van de UDP in de straten van La Paz Een onbekende gooide een bom in de richting van Siles Zuazo, terwijl hij zich tussen de menigte bevond. Twee mensen werden gedood en 45 raakten gewond. De presidentskandidaat zelf bleef ongedeerd. Eerder op de avond was al ge probeerd door middel van traangasgrana ten paniek te zaaien onder de aanwezigen op de verkiezingsbijeenkomst. Oorlog tegen Chili Politici in La Paz geloven dat al die staats grepen geboren worden uit ernstige frustra tie van het leger. Bolivia is een sterk milita ristische staat, door de blanken met de wapens in de hand veroverd op de indianen. Het ontzag voor het uniform is groot, maar als strategische kracht staat het leger niet hoog aangeschreven. Alle oorlogen die de Boliviaanse generaals sinds de onafhanke lijkheid 150 jaar geleden hebben gevoerd, eindigden in zware verliezen. Niet alleen aan de regionale grootmacht Brazilië, maar ook aan het kleine Paraguay moest Bolivia grote stukken land afstaan. Het meest trau matisch eindigde echter de ..salpeteroor log", precies honderd jaar geleden, waarbij de hele kuststrook langs de Stille Oceaan aan Chili verloren ging. Daardoor viel de enige zeehaven van het land weg. Generaal Garcia doet de laatste tijd zijn best de publieke opinie rijp te maken voor een regelrechte oorlog tegen Chili. Het is niet tevreden met de toezegging van de landen van het Andespact dat ze willen onderhan delen over de teruggave van een „uitgang naar zee" aan Bolivia. „Wat door geweld is afgenomen, moet je ook door geweld terug pakken," vindt de generaal. Machtscentrum Het is niet erg waarschijnlijk dat hij voor een dergelijke oorlog geld en goedkeuring krijgt van „Santa Cruz". Want niet de soms bitter koude, 3800 meter hoog gelegen hoofdstad La Paz is het ware machtscen trum van Bolivia. Dat ligt aan de rand van het oerwoud, in de tropische stad Santa Cruz. Deze kleine provinciehoofdstad is het verzamelpunt van rijke grootgrondbezit ters, internationale smokkelaars en kop stukken uit het leger, en kent zijn eigen wetten. De bewoners leven van de smokkel met Paraguay, Argentinië en Brazilië Door de stoffige straten rijden luxe wagens, die in grote konvooien tegelijk illegaal het land binnenkomen, zonder dat de douane in grijpt. De hoofdstraat telt tientallen bank gebouwen. Dat er met die smokkel enorme bedragen zijn gemoeid, bleek onlangs tij dens een poging van president Gueiler vat te krijgen op de illegale handel. Op één van de tientallen privé-vliegveldjes ontdekte de politie twee kleine vliegtuigjes met cocalne- pasta, ter waarde van negentig miljoen gulden. Het was in deze stad waar het tweede leger korps in 1978 de macht greep en generaal Pereda in het zadel hielp na de voor hem teleurstellende afloop van de verkiezingen. En het was in Santa Cruz waar vorige week rechtse jongeren het Amerikaanse consu laat kort en klein sloegen en alle openbare gebouwen bezetten. En weer waren het de militairen van het tweede korps die als eersten deze falangisten steunden en oprie pen tot een staatsgreep. Dat deze poging in Santa Cruz bleef steken komt waarschijn lijk eerder voort uit angst voor een harde Amerikaanse reactie dan uit onwil van de rest van het leger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7