Evangelicals gaan zich ook met wereld bezighouden De dominee zei iets lelijks van Van Agt I De bekroonde slagzin Trouw B^Jkok kampen UIT DE KERKBLADEN Illegalen: een zwarte bladzijde Conferentie ZATERDAG 28 JUNI 1980 TROUW/KWARTET door A. J. Klei In de krant van 7 maart hadden we het bericht over de vorming van de Platform-groep van linkse gereformeerde theologen, die vinden dat zij in hun kerk naar de rand geschoven worden (of reeds geschoven zijn). Bij het beroepingswerk, zo verklaarde de groep, is er een sterke voorkeur voor mensen van het midden Dit alles is in zijn algemeenheid stellig niet onjuist, hoewel ik deze dingen in mijn eigen kerkelijke omgeving niet meemaak Mijn wijkdominee is links, althans aanzienlijk meer gesteld op krakers dan op het zittend kabinet, maar niettemin is hij zeer geacht en wordt hij geenszins naar de rand geschoven Wel gaat hij binnenkort met emeritaat en daarover gesproken, er is een beroepingscommssie gevormd, welke tot dusver geen blijk gegeven heeft van ook maar de geringste voorkeur voor het midden. Toch valt niet te ontkennen dat er in de gereformeerde kerken een duidelijke hang naar het veilige midden is. hoewel de spreuk „Het midden houdend zult gij het veiligst gaan" geen Schriftwoord is, maar afkomstig van de heidense latijnse dichter Ovidius. Dit heeft tot gevolg dat de meeste kerkeraden liever een CDA'er in huis halen dan een PvdA'er of een PSP'er. Aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken te Kampen, zo konden we onlangs op deze pagina lezen. stemt nog niet de helft van de studenten op het CDA. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar eveneens gereformeerde dominees vervaardigd worden, zal het wel niet veel anders zijn. dus het wordt dringen voor de op het midden mikkende gereformeerde kerken. Toen gereformeerd Dordrecht geen PvdA-dominee wenste hoe lang is dat alweer geleden en onze krant wemelde van bijdragen tot de discussie daarover, ben ik eens opgebeld door een aardige ouderling uit het oosten van het land. Hij vertrouwde me toe. op zichzelf niets tegen een linkse dominee te hebben, maar dat hij toch gek zou kijken wanneer deze op de kansel „onze eigen mensen in de politiek" zou afvallen. Wat moet je dan doen?, vroeg hij. Ik adviseerde: debatteren! en voegde eraan toe dat dit altijd beter was dan het leven van een geruste in Sion te leiden. Nu krijg ik uit de regio Leiden enige knipsels toegestuurd die een zeer levendige illustratie vormen bij mijn indertijd gegeven advies. Ik heb hier voor me het nummer van 14 juni van „Ontmoeting", kerkblad van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk te Leiderdorp. Daarin staat een ingezonden brief van de Leidse sterrenkundige professor H. van der Laan, waaruit blijkt dat deze niet bar ingenomen was met de pinksterpreek van de gereformeerde dominee G. van Loenen (hij is 53 jaar. ik zet 't er maar even bij om het misverstand te voorkomen dat ze het in Leiderdorp met een jeugdige wildebras doen). Hier is het begin van het stuk van professor Van der Laan. ..Pinksterzondag, tweede ochtenddienst in de Scheppingskerk Het weer is koel-bewolkt. de kerk is vol. verwachtingsvol. Ds. Van Loenen mag zich. zoals meestal, verheugen in een groot gehoor. Na een korte inleiding van de preek, waarin schetsmatig drie historische lijnen worden aangeduid waarop in de kerk de Geest tegemoet getreden werd. krijgt eerst de paus een flinke veeg uit de pan Men mag zich afvragen of er nog zoiets als oecumenische zorgvuldigheid bestaat Goed onderbouwde, niet op de man maar op de zaak gespeelde kritiek moet kunnen, maar mist deze stijl niet elk constructief doel? Kort daarna moet een christen-democratische leider het ontgelden. Op een onthutsend felle en m.i volstrekt unfaire manier wordt Van Agt aan de hand van de helft van een toch al kort krantencitaat als een kortzichtige, op macht beluste establishment-politicus afgeschilderd en ten slotte van godslastering beticht. In de rest van de preek wordt een aantal malen gesuggereerd dat de rellenschoppers van 30 april haast als dicipelen van Jezus kunnen worden gekwalificeerd, dat onze overheid erg veel weg heeft van een kwalijk regime dat een verfoeilijkë orde handhaaft en dat de Geest die op Pinksteren zo wonderbaarlijk in mensenharten voer nu vooral dwarsliggers en opstandelingen tegen onze maatschappelijke orde bezielt. Ten slotte moet de voortreffelijke Hendrik Pierson, dichter van Gez. 304, eventjes met z'n familieleden de bankiers worden gecontrasteerd de implicatie laat zich raden, bankiers zijn dubieuze lieden en het mag een godswoner heten dat uit zo'n nest zo een geweldig man te voorschijn kwam." In zijn brief geeft de heer Van der Laan als zijn oordeel dat dominee Van Loenen zijn „predikantsprivilege" ongeoorloofd heeft geschonden en verklaart hij zich bereid tot een discussie met zijn pastor, in besloten kring of in het publiek. De heer Van Loenen kiest blijkens een mededeling in hetzelfde kerkblad, voor het laatste In het „Leidsch Dagblad" van 19 juni staat een verslag van dat openbaar debat. Ik citeer er nu het een en ander uit. zonder commentaar, ik bied het de lezer, al of niet verenigd op een platform, ter kennisneming aan. ..Wij hebben vaak een diep. kritiekloos en niet terecht respect voor de overheid. Mag ik, als dienaar van het Woord, Van Agt attent maken op het onheil dat hij overbracht; dus dat hy fout was?" Zo verdedigde gisteravond de Leiderdorpse gereformeerde predikant G. van Loenen in een openbaar debat zijn pinksterpreek Zeer geïrriteerd raaikt Van der Laan tijdens de pinksterpreek echter onder andere over de politieke propaganda van de predikant, waar deze het had over de uitspraak van premier Van Agt. Die had namelijk in Deurne op een CDA-bijeenkomst betoogd (naar aanleiding van de rellen in Amsterdam) dat Nederland „verweesd" is geraakt. „Het wachten is nu op een nieuwe pinksteren, waarin de Geest van God zich meedeelt aan de mensen die in verwaring zijn zonder koers." Van Loenen noemde dit vanaf de kansel een ernstige misser, want wij zijn niet verweesd. „Meneer Van Agt ontpopt zich steeds meer als iemand die teksten op de klank af gebruikt voor zijn doeleinden. En het vrome volk volgt. Tragische en schuldig Dat is zelfs Godslasterlijk!" Daarmee is Van Loenen ver buiten zijn grenzen gegaan als predikant, vindt Van der Laan..Dit was één van de uitspraken, die mij vóórdat de Avondmaalsviering begon, de kerk hebben uitgejaagd'" Van Loenen bestreed dat een predikant niets over politiek zou mogen zeggen. „Dat zou rampzalig zijn: ik ben er niet alleen om te zorgen voor de zielzorg. Een predikant is tevens burger." Hij vond het terecht, dat hij Van Agt aanhaalde. „Deze man haalt de laatste weken voortdurend bijbelteksten aan. Daar heb ik iets over gezegd en dat vind ik terecht". Geen duidelijke voorkeur voor een van beide standpunten en geen van beiden kon de zaal op zijn hand krijgen ADVERTENTIES PATTAYA (ANP) Op de valreep is er op de evangelica- In BijEEN ontmoet je mensen, gemeenschappen en volken van overal Maandblad BijEEN, geïllustreerd ma gazine, 48 pag. met veel foto's jn kleur. In het juli'/aug. nr.:B Zeker 25 multi-na tionals verdienen aan gezondheid in Afrika Honger is een wapen van rijke landen Gevaarlijkste pesticiden gaan naar de Derde Wereld Tientallen mil joenen Chinese moslims in strategisch Sinkiang Steeds meer .Derde We reld' in vrouwengroepen Vluchtelin gen kunnen uithuilen in Zimbabwe .Goed Geschoold' over toerisme in de Derde Wereld. Zend u mij gratis proefnummer BijEEN Naam; Opsturen naar BijEEN. Antwoordnr 15. 5750 VB DEURNE Postzegel niet nodig. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagae Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 S74 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend'voor advertenties) Westblaah 4 Rotterdam s- REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag teT 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lei 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half |aar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag i/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telel 020- 913456 Opgave mini-advertenties lel 020-936868 ol schriftelijk aan Mmi-Adv aldfcling. postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrif telijk aan onze Amsterdamse adressen le consultatie voor werelde vangelisatie die van 16 tot 27 juni in Pattaya (Thailand) werd gehouden, nog een ver klaring uitgegeven over de wereldzendingsconferentie van de wereldraad van kerken die in mei in Melbourne werd gehouden. Uit die verklaring blijkt dat de evan gelicals nog niet klaar zijn met de problematiek die in Melbourne aan de orde kwam. namelijk de zaak van de armen en onderdrukten in deze samenleving. De verklaring luidt: „in de eerste plaats weten we dat in Mel bourne de schreeuw van de armen en onderdrukten werd gehoord. In het Lausanne-covenant uit 1974 hebben we al gezegd dat we ontsteld zijn over ae armoede van miljoenen en ge schokt door de onrechtvaardigheid, waardoor die armoede véMoreaakt is Tegelijkertijd moeten we belijden dat wij en onze hele evangelical-be- weging niet actief genoeg zijn ge weest in het zoeken naar een meer gelijke, vrije, bewogen en menselijke samenleving. In de tweede plaats zijn we blij met het uitstekende materiaal in het rapport van sectie-3 in Mel bourne over de onmisbare plaats van verkondiging binnen het getuigenis van de kerk. Tegelijkertijd missen we echter elke heldere en dringende op roep tot wereldevangelisatie. In de derde plaats hebben we het Lausan- ne-comité opgedragen dat het. een serieus onderzoek begint naar de be langrijkste onderwerpen van Mel bourne en dan met betrekking tot wereldevangellsatie". Leiders van de evangelical-beweging hebben benadrukt dat het in Pattaya ging om evangelisatie en dat op één consultatie niet alles behandeld kan worden. Zij stellen zich voor dat op een volgende consultatie meer de so ciale aspecten en de sociale betrok kenheid aan de orde kunnen'kómen. De radicale evangelicals zijn het met deze uitleg uiteraard niet eens omdat zij vinden dat die evangelisatie alle somvattend is. namelijk zowel het brengen van het evangelie als de soci ale bewogenheid ën het helpen veran deren van structuren. Dat is namelijk ook evangelie, vinden zij. Over de contacten met de wereldraad van kerken merkte de voorzitter van het organiserende Lausanne-comité. de Amerikaan Leighton Ford, op dat er alleen informele contacten zijn. Daar om waren er waarnemers van de evangelicals op de wereldzendings conferentie in Melbourne en waren er waarnemers van de wereldraad van kerken in Pattaya. onder wie de voor zitter van de afdeling wereldzending en evangelisatie van de wereldraad van kerken, dr Emilio CaStro. boekennieuws S«rie Ntouw Leven John Lewi* ER IS IETS GAANDE IN OEN HAAG 112 blz 13 90 De revolutionaire kracht van de Heihge Geesl m een internationale samenleving Boeiend verslag van de Britse gemeen schap in Den Haag met een eigen kerk en predikant Siegfried Grouman GENADEGAVEN IN EVENWICHT 176 «I 17.60 Van charismatische beweging tol chans- matische gemeentevernieuwing Oil boek mag door zi|n opzet als een handboek, een basisboek van de Charismatische bewe ging beschouwd worden Simon Tugwwll HEEFT U OE GEEST ONTVANGEN? 184 blz 16.90 Zijn gaven in deze tijd De Pinksterbewe ging kan alleen echt „vruchtbaar werken binnen de kerken als zij daarvoor de nodige ruimte krijgt Thomas A Small OE GLORIE VAN GOO 160 blz 18,25 Het werk van de Heilige Geest De auteur poogt zijn charismatische ervaring en de beproefde theologie same/> te brengen Verkrijgbaar in de boekhandel ONTDEKKINGSTOCHTEN DOOR OE LANDEN VAN DE BIJBEL Géén opgeschroefde „pelgrimsreizen", volgestopt met toe ristische humbug en vrome kitsch, die beledigend zijn voor je geloof én je gezonde verstand' Wil TH eologlsch lerantwoorde A rcheologlsch Interessante C ultnreel belangwekkende t srael THACIP R elzen een boeiend programma van individuele en geheel verzorgde groepsreizen naar: EGYPTE - ISRAËL - TURKIJE - GRIEKENLAND - ROME. THACIR-Reizen zijn zeker niet geschikt voor iedereen, maar wèl voor mensen, die met van plan zijn om zich heidense knollen voor christelijke citroenen te laten verkopen' Kortom THACIR biedt reizen met een eigen karakter' Bestel nog vandaag onze uitvoerige brochure zonder kleine lettertjes bij: Oekumenlsche Relsstichtlng „THACIR", Europalaan 14, 3B44 AV HARDER WIJK. Telefoon: 03410-21989. (U mag ons ook 's avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ons best doen') De artikeltjes, gewijd aan de stel ling over het (verminderd) peper- muntgebruik in de kerk van dr. Doeke Post te Wezep, gaven de heer A*. Vuijk te Driebergen aan leiding, de volgende ervaring te vertellen: Hoewel ik me, uit veiligheids overwegingen, had voorgenomen 's nachts nooit meer te stoppen voor het meenemen van een „lif ter", deed ik het die nacht toch. Het was al twaalf uur geweest. Het benzine-station op de snel weg. dicht bij de afslag naar mijn woonplaats, was al gesloten. Toen ik de benzine-pomp passeer de zag ik in het licht van mijn koplampen aan de kant van de weg een man staan, die een reser ve-tankje in zijn linkerhand had. Met zijn rechterhand maakte hij kenbaar dat hij graag wilde mee rijden. Ik stopte. Mijn vermoeden bleek juist te zijn. Een leeg-gereden au totank. „Mag ik met met u mee tot aan mijn eigen auto? Mijn wagen staat ruim tien kilometer verder langs de weg met een lege tank. Mijn vrouw en kinderen zitten in de wagen op me te wachten. Ik heb hierheen gelift om benzine te kopen. Ik was nog net op tijd. Morgen vertrekken we naar Ver re Oosten. We moeten vannacht nog wat slapen vóór we morgen ochtend vertrekken." Ik vroeg niets maar luisterde, blij dat ik voor hem gestopt had. Hij vertelde verder: „Ik ben predi kant. We gaan in zendingswerk. Nu kan het nog. De kinderen zijn nog jong. We hebben altijd graag naar het zendingsveld willen gaan." Toen we in diepe duisternis zijn auto bereikten zag ik hoe zijn vrouw een baby op haar schoot had. Een ander kind lag op de achterbank te slapen. Daar ik de afrit naar het dorp waar ik woonde gepasseerd was en hij begreep dat ik een heel eind voor hem had omgereden wilde de toekomstige zendingsarbeider mij graag iets geven. Uiteraard weigerde ik elke vergoeding. Dat accepteerde hij toen ik hem ver telde dat ik zelf meer dan twintig jaren in de tropen had doorge bracht en dat ik ook bij zendings werk betrokken was geweest. Maar opeens zei hij: „Ik kan u toch iets geven voor de dienst die u ons bewezen heeft." Hij deed een greep in het handschoenen kastje van zijn auto en pakte daaruit een grote doos met rollen King-pepermunt. „Neem twee rollen mee voor uw kinderen, als u die heeft," zei hij. „Ik heb die doos pepermunt niet gekocht maar gewonnen. Het was een wedstrijd. Het ging om een passende slagzin. En die had ik ineens: GEEN PREDIKING ZONDER KING!" Ik wenste hun veel zegen toea Nog even bleef ik kijken naar de ach terlichtjes die al spoedig niet meer te zien waren. Daar stond ik met twee rollen pepermunt voor mijn kleinkinderen. Dat de illegale buitenlanders ook de laatste kerken (waaronder de E)omi- nicus in Amsterdam) zouden verla ten. wist dr. J. van Slageren nog niet, toen hij het volgende schreef in West- Zuidwest (van de hervormde wijkge- meente Pro Rege-Ark in Am sterdam), Reeds geruime tijd bleek,dat de asiel verlening als middel om de regering onder druk te zetten en een openbare discussie over de problematiek van de buitenlandse werknemers-in gang te zetten, volledig heeft gefaald. Zij het dat de landelijke pers op ruime schaal er aandacht aan heeft ge schonken Maar aan het onrecht dat met de 1 Novemberwet de illegalen naar ons inzicht wordt aangedaan, is niets veranderd. En er is weinig kans dat er nu nog iets aan zal veranderen Zo ontstond eep sfeer van mismoe digheid. Vrees dat de illegalen in de kerk uiteindelijk de dupe zouden worden van deze uitzichtloze strijd. Ook angst voor mogelijk verzet bij politieoptreden, door derden die met deze aktie niets te maken hebben. Vooral ook onenigheid over de wijze waarop de capitulatie zou moeten worden getekend Uit die sfeer valt ook de opstelling van het Platform te verklaren die met behulp van de Am sterdamse en landelijke basisbewe ging thans nog de aktie in de Domini- cuskerk onverdroten voortzet. Hoe moeilijk is het om een nederlaag te bekennen. Een kerk kan dat wellicht gemakkelijker doen dan een politiek georganiseerde en voor het recht van arbeiders strijdende aktiegroep. Naar haar wezen drukt de kerk zich minder vanzelfsprekend uit in termen van doorgaande strijd, als wel in het belij den van het kruis. Het kruis gezien als beeld van ondergang en neder laag, en in die zin ook als aanklacht gericht tegen haar zelf en tegen de politieke overheid en de ganse sa menleving waarbinnen dit onrecht voor de vreemdeling in haar midden is mogelijk gebleken Want allen te zamen zijn we bezig een zwarte blad- mers voorbereiden Surinaamse lie deren zongen met een Surinaams koor erbij en voelden dat je bij die liederen niet stil kunt blijven zitten, maar zagen en voelden, dat „het Woord doet bewegen" zei een dame uit de Nederlandse tak van de ge meente: „De kerk is groter dan je denkt!" Ik hoop, dat we zo lerend van elkaar, samen belevend verder kun nen gaan. Politiek Zwarte bladzijde zijde te schrijven in het boek van onze nationale volksgeschiedenis. En er is geen witmaker die deze vuilig heid in ons nationaal bewustzijn zou kunnen schoonwassen Maar er is wel licht vanuit het kruis: licht in de vorm van signalen geven, van positie kiezen en ook van concrete vormen van menselijkheid en barmhartig heid en gerechtigheid Surinamers Ds. Th. M. Loran vertelt in Woord en Dienst, hoe Nederlanders en Surina mers met elkaar omgaan in de her vormde kerk in Arnhem-Zuid Wat willen we nu mét elkaar? In veel officiële stukken wordt het woord „integratie" gebruikt. Dat betekent dan veelal de Surinamers moeten maar net doen alsof ze Nederlanders zijn, niet opvallen „gewoon" doen. dan is alles goed. Dat willen wij er niet onder verstaan. Een Nederlander heeft een bepaalde wijze van leven en van geloofsbeleving, die gezien onze aard wat eenzijdig is en daarom heeft de gemeente van Christus de Suri naamse leden nodig om wat van hun blijheid, spontaneïteit in het geloof over nemen, terwijl de Surinamers wat omgaan met de bijbel van ons overnemen. Deze integratie is goed en verrijkend voor ieder. Dat gebeurt in de kerkeraad met een Surinaams ouderling, in de huisgemeenten (ge spreksgroepen waar meer dan ge praat wordt; de basis van de gemeen te) in de catechese en in de eredienst Soms worden er „eigen" oorspronke lijke diensten van Surinamers gehou den open voor iedereen. Maar "t rheest aangrijpend zijn die diensten, die we met elkaar voorbereiden en vieren. In de voorbereiding leer ik erg veel. En als we dan een liefdemaal vieren (geen verkapt H.A.D. maar een in Suriname in de slaventijd gebezig de maaltijd, vanwaaruit de thuiszit tenden ook brood kregen een maal tijd van brood, krentebol en thee, royaal en feestelijk dan beleeft de Nederlandse gemeente iets nieuws, iets fijns. Als je samen een doopdienst viert en ervaart dat de dopeling bij de hele gemeenschap hoort omdat een hele groep hem ten doop houdt is dit een verdieping in je denken en beleven Toen we in een Hoogtijdienst even als in elke dienst, die we met Surina- Wat men ook van Waarheid en Een heid, het weekblad van de verontrus ten in de gereformeerde kerken, kan denken, saai is het nooit en het stelt altijd weer voor verrassingen. Zoals hier, als ds. M. Vreugdenhil een vraag over politiek op de preekstoel beant woordt: Elke prediking mag maatschappij kritisch zijn, ze moet het zelfs zijn. De zonde heeft de maatschappelijke en politieke verhoudingen ook aange tast. En verschrikkelijk aangetast! En alles veel meer dan wij denken Hoe vaak bij voorbeeld beoordelen wij Gods handelingen naar onze sen timenten, die helaas ook door de zon de zijn aangetast. Hoe ontzaglijk heeft de zonde de politieke verhou dingen vergiftigd? Tirannen als Tibe rius, Caligula en HeliogabalUs. Er zijn er veel en veel meer'te noemen. Sta lin. die 20 miljoen mensen liet ver moorden. Hitier, met zijn huivering wekkende kampen als Auschwitz, Treblinka, enz. enz. Hoe slecht kun nen ook onze politici niet zijn? Gel dgierig, belust op macht enz. enz. Ik heb vroeger vaak voör de AR-kiéSve- renigingen gesproken. Ik zei steeds weer: we moeten een christelijke par tij steunen en vooral de AR-partij. Haar vertegenwoordigers gaan naar de kerk en horen daar het Woord Gods Zij horen in elk geval, wat God wil. Hoe kan iemand het Woord Gods bedienen, die niet waarschuwt voor alle politieke ongerechtigheid? Die. als het moet, ook zijn partijgenoten waarschuwt voor de zonden, waarin juist zij zo gemakkelijk vallen. En wat is bekering voor een zogenaamde christelijke politicus niet haast on mogelijk. vastgeroest in hun eigen bedenksels, wat christelijke politiek inhoudt Moet de prediking niet maatschappijkritisch zijn? Wat een onrecht ia alle eeuwen door niet ge- VAN DA Al* ras t DE RIJKE MAN EN DE MA&A* e' iet al' „Als iemand achter mij aan wil neerdi komen..." motie Morgen wordt in vele kerken ge B<^rc! het verhaal van de „zalving" va eiijjk Elisa door Elia. De zalving best nd te hierin dat Elia aan zijn opvolgei met Elisa, zijn mantel toewerpt. Een m. diepzinnig symbool Een manie; omhult. Elisa moet zich hullen] sten opdracht die hij zal krijgen. In; Ha moet wel even aandacht, gege« var worden aan die „twaalf koppeij pani ossen" die hij voor zich uit dri; Elisa was dus. eufemistisch ge m l niet onbemiddeld. Je kunt rus zeggen: een rijk man. Elisa - ossen in de steek en loopt Elia achterna. Maar eerst: hij wilz' en moeder groeten. Elia zegt:i maar weer terug, heb ik je iets verplicht? We herkennei woorden van Jezus in. Maar Elisa gaat niet terug. Hij regi z'n zaken met z'n knechten d< ossen te slachten en het vit verdelen en dan gaat hij Elia achterna. Een rijk man die steek laat. Eigenlijk een kruisi| neemt. Hij krijgt het in de vorn die mantel toegeworpen. Een 1 duidelijk beeld, dat het kruis bijbel over spreekt niet in de plaats armoede of gebrek of teki maar een opdracht die risico meeneemt. Een veelzeggend gebeuren. Het gebeurt niet d dat iemand die „well to do" is^ in de steek laat en zich gaat ia aan een geheel andersoortig w Het hoeft ook niet altijd. Maarfl je toch kunnen indenken datuj allemaal zo'n beetje rijk zijn,la gingen nadenken. Wat doe je ra| mantel die je toegeworpen waf Koningen 19,16-21). VOORBUGANC Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Meerkerk: J. W te Mastenbroek: te Groningi Witvoet te Midwolda; te Anlol F. P. Leever, kand. aldaar Aangenomen de benoeming ti dienstleraar aan het college N te Nijverdal: A. Sturm te SU Beroepbaar: W. J. Koelewijn, 1 straat 3, Brakel (1.10); H. M i sen, Enghuusweg 15a, PuttJ Nayen, Redoute 4. Gorcum.! Guyt, Vuurbaakstraat 34, KAll AAN Zee (1.8); B. A. Nieuwer Hunze 112, Drachten; J. Plomj Graaf 41, Werkendam. GEREF. KERKEN (VRIJG). bedankt voor Middelburg. O. I ma te Groningen-Noord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht: H f gendoorn, kand. te Veenendj GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Wageningttl Tanis, kand. te Sommelsdijkli dankte voor 59 andere beroep» GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Hillt berg-Schiebroek (toez.): J. M. te Oostvoorne. Aangenomen naar Zoetermee Spriensma te Arum. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Ede: J L. Muilwijk, toraal werker en kand. theol ai schied aan de mindere man0 Ik noem de slavernij. Ik noem de slechte beta ling aan miljoenen arbeiders. Ik denk aan de te verwaarlozen invloed, die ze hadden Als het Woord Gods verkon digd werd en wordt, moeten we niet door de prediking aangespoord wor den op te komen voor recht en ge rechtigheid? Verder de vrouw. Wat is ze de eeuwen door miskend. Nog niet zo lang geleden moest zij aan Sara gelijk worden, die haar man te recht, want hij had haar gekocht heer noemde? Maatschappij-kritische prediking? Natuurlijk, maar Bijbels. Indien er gens, dan geldt van de maatschappij kritische prediking: „Wat zou het een mens baten, als hij de gehele wereld gewon, maar schade leed aan zijn ziel?" (Mattheüs 16 26). En, al kan de prediking ook in onze dagen niet anders zijn als maatschappij-kri tisch, maar ze mag nooit aanzetten tot revolutie, als alleen in uitzonder lijke gevallen. Bijbels is: doen wat je hand vindt om te doen. Leren van de natuur, poging om de vervreemding te overwinnen, 26 juli-1 augustus. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). ADVERTENTIE J De Ned. Herv. Gemeente Ite Bovensmilde (Dr.) I zoekt wegens vertrek van haar kant (schaal hulpprediker) contact I leen voorganger I zo mogelijk in parttime verband Ruime, pas gerestaureerde beschikbaar Inlichtingen bi/ en sollicitaties te aan de scriba. Dhr. J C. Bosm Iterweg 34-c9421 PC Bovensi Tel 05927-3761 na 6 uur Arbeid - vrije tijd - amusrt wr 21-26 juli, Woodbrookerswert chem (tel. 05734-443) Als Mozes uit het water, Set rjs{ Krant-Kringweek over bevri! m.m.v. de basisbeweging, 21-27) Dackhues, Huissen (tel. 085-259! ieid Assertiviteit, Ieren onzerkeri in. overwinnen. 21-26 juli. oecumfljoe vormingscentrum Hedenesse 01179-1654). ADVERTENTIE tos' Maandblad voor Evangelie Cultuur, uitgave van de St. Confessi Garat Beraad. Thema juni-nr.: Christenen en socialisme Drs. A. Schouten. Christenen voor het socialisme Ds M P van Dijk Materialistische exegese Dr B. Wentsel Wat is de „Amsterdamse school?" Ook van het mei-nr. over homofilie zijn nog exemplaren te verkrijgen! Stuur onderstaande bon in een gefrankeerde envelop naar Fam Noordman, Kaap de Goede Hoop 27, 9642 AP VEENDAM Ondergetekende verzoekt los juni en/of mei-nr a 3.50 per stuk abonnement CREDO per jaar f 25 - jongerenabonnement p.j f 19.- Naam' Adres: Postcode/Plaats rones' |E

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2