'Tweede Kamer moet nieuwbouw-eis matigen' Delft versoepelt toewijzing koopwoningen in Tanthof Nieuwe studie bewijst de overbodigheid van rw 19 Hardon wil dit jaar deel achterstand in oude wijken wegwerken Voltallige gemeenteraad Den Haag meent: De Schilderswijker wil meer subsidie Universiteit Leiden wijst Pais' studie verbod in Moskou af Gemeentebestuur vreest huizen anders niet kwijt te raken Bestaande weg ruim genoeg Frans van Eijk overleden KORT 'Fonds voor literaire vertalers niet nodig' ra Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voltallige gemeenteraad van Den Haag vindt, dat de Rijksgebouwendienst moet gaan onderzoeken, of het complex van de Tweede Kamer kan uitbreiden binnen bestaande gebouwen aan het Binnenhof of aan het aangrenzende Plein. Daarnaast doet de raad een klemmend beroep op de Tweede Kamer haar ruimte-eisen voor nieuwe werkruimten te matigen. De raadsleden staan volledig achter het standpunt dat B en W hebben geformuleerd over de nieuwbouw voor de Tweede Kamer. Wethouder Hardon (ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing) vindt, dat het mo gelijk moet zijn om binnen enkele maanden een serieus ondereoek af te ronden naar nieuwe werkruimtes voor de Tweede Kamer achter be staande gevels. Den Haag vindt, dat afdelingen van Voor Turks-Arabisch nieuws DEN HAAG De wijkkrant „De Schilderswijker", die sedert enkele maanden verschijnt met een Turks- Arabische pagina, heeft de gemeente Den Haag voor dit jaar om een aan vullende subsidie van 7200 gulden gevraagd. Reden zijn de hoge vertaal en produktiekosten van deze buiten landse pagina, die voor de wijkkrant een te zware financiële belasting vormen. Tevens heeft De Schilderswijker de gemeente gevraagd een principebe sluit tot een forse subsidieverhoging voor volgend jaar te nemen. De wijk krant wil dan de ruimte voor buiten landers in de krant uitbreiden tot vier pagina's. In de Schilderswijk woont ongeveer de helft van alle Turken en Marokka nen in Den Haag. De Schilderswijker wil pogen de sterk geïsoleerde positie die deze groepen in de samenleving innemen, te doorbreken. De krant, die in een oplage van 20.000 exempla ren verschijnt, wil de Turken en Ma rokkanen informeren over de belan grijkste aangelegenheden van stad en wijk, terwijl daarnaast ruime aan dacht besteedt zal worden aan de speciale plaats van buitenlanders in de Nederlandse samenleving en de daaruit voortvloeiende problemen. ministeries, zoals van het departe ment van Algemene Zaken, van het Binnenhof moeten verdwijnen om plaats te maken voor het apparaat van de Tweede Kamer. De raad sluit nieuwbouw niet uit, maar wil eerst resultaten van het genoemde onder zoek op tafel zien. De vrees is met name groot, dat te forse nieuwbouw- plannen het aanzicht zullen schenden van de monumentale binnenwand van het Binnenhof In de raadsvergadering van gister avond werd geen keuze gemaakt uit de nieuwbouwplannen die zijn inge diend door de architecten Hagoort, De Bruijn en Bureau Groep 5. Alge meen heerste in de fracties de me ning, dat de ruimte-eisen van de Ka mer te hoog zijn gesteld in verhou ding tot de beschikbare grond in de binnenstad van Den Haag. Alle drie de aangewezen architecten zijn daar door, zo meent de Haagse raad, tot het ontwerpen van een te grootscha lig nieuwbouwplan overgegaan. Plein Naast extra ruimten aan het Binnen hof denkt het Haagse gemeentebe stuur dat er werkruimte te vinden is In onder meer het voormalige minis terie van koloniën aan het Plein en het gebouw van de Hoge Raad. Dit laatste gebouw zou kunnen worden afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. De fractie van D'66 stel de voor ook sociëteit De Witte aan het Plein te betrekken in het onder zoek. De PvdA'er Ten Velden zei, dat de gemeenteraad een fout heeft ge maakt door pas in dit late stadium van de besluitvorming met het stand punt te komen over de vormgeving van een groter Kamer-complex. Ten Velden beklemtoonde verder, dat Den Haag zich niet moet blijven ver zetten tegen elke vorm van nieuw bouw bij het Binnenhof. Ook de WD'er Heus ging er van uit, dat in een later stadium een redelijk grootschalig bouwwerk ten bate van de Tweede Kamer in de binnenstad van Den Haag zal moeten worden geaccepteerd. De PPR toonde zich tevreden over de stellingname van B en W, temeer daar het college-stand punt veel overeenstemming vertoont met het plan, dat het raadslid Ver- duyn-Lunel heeft ingediend tot be houd van het bestaande Binnenhof complex. LEIDEN (ANP) —De universiteits raad van de Rijksuniversiteit Lelden vindt dat het niet aan minister Pais is te bepalen welke contacten instellin gen voor wetenschappelijk onder zoek en onderwijs mogen onder houden. De universiteitsraad nam gister avond een motie aan, waarin dit staat. De motie is een reactie op Pais' besluit dat studenten deze zomer niet naar de Sowjet-Unie mogen om daar te studeren. „Dat bepalen de instel lingen zelf wel", meende de raad. De Leidse universiteitsraad vindt dat Pais studenten geen beurzen mag onthouden, terwijl het parlement daar geen uitspraak over heeft gedaan. Vrouw (86) onder auto DEN HAAO (ANP) De 86-jarige O. C. Guurink Van Alkemade uit Loosduinen is gisteren door een ver keersongeval om het leven gekomen. Ze stak plotseling een weg over en werd aangereden door een personen auto. De vrouw overleed ter plaatse. De woningen^in aanbouw in de Delftse wijk Tanthof; die dit jaar in snel tempo opgeleverd sullen worden. Van een onzer verslaggevers 1 DELFT De gemeente Delft heeft besloten de toewijzingsregels voor premie-koopwoningen In Tanthof aanmerkelijk te verruimen. Dit, omdat men vreest, niet voldoende kandidaat kopers te kunnen vinden, nu in deze periode in Tanthof een groot aantal huizen opgeleverd zal worden, terwijl de belangstelling sterk is teruggelopen. De criteria voor het toewijzen van premie-koopwoningen in Tanthof zijn op twee punten versoepeld. Tot dusver kwamen alleen bewoners van Animo relatief goedkope huurwoningen in aanmerking (tot 350,-). Deze grens is echter verlegd naar 570,- per maand kale huur. De enige beperking is dan wel dat de achtergelaten huurwoning toewijsbaar moet zijn door de advies commissie woningtoewijzing. voldoen aan de nieuwe normen in aanmerking. Het tweede punt van verruiming is de woninggrootte. Volgens de „oude spelregels" mocht een woning wor den gekozen met één kamer meer dan het aantal personen dat het huishou den telde. De bijgestelde criteria ge ven nu aan dat men in aanmerking kan komen voor een koopwoning met twee kamers „extra". Voor de toewijzing geldt echter wel dat kandidaat-kopers die aan de oude criteria voldoen bij de ge meente schat men hun aéntal tussen de 250 en 300 voorrang hebben. Pas als bij de verkooprondes is gebleken dat er dan nog koopwoningen „over" zijn, komen de kandidaat-kopers die In eerste instantie gaat het om 196 woningen, waarvan het merendeel bestaat uit premie B-woningen (stich- tingskosten tussen de 140 en 175.000 gulden). Het gemeentebestuur en het Centraal Overlegorgaan Woning bouwcorporaties (COW) verwachten dat er in 1980 in totaal 508 huur- en koopwoningen in Tanthof opgeleverd zullen worden en in 1981 zal dat getal nog uitlopen naar circa 1445. Door het oplopen van de hypotheek rente is de animo om een woning te kopen echter sterk gedaald. Daarbij komt nog dat de gemeente Delft, het doel van de gehanteerde toewijzings regels, het beschikbaar komen van huurwoningen met relatief lage hu ren, als nagenoeg bereikt beschouwt. Voor de doorstroming hoeft men de oude criteria dus niet meer te han teren. Het gemeentebestuur heeft inmid dels het Rijk ook kunnen overtuigen van de noodzaak de verkoop van hui zen in Tanthof een impuls te geven. Ook Tanthof valt onder de uitbrei ding van de subsidie-mogelijkheden voor premie A en B woningen, die het ministerie van volkshuisvesting met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1980 toepast. Rondes De gebruikelijke verkooprondes blij ven ook bij de verruimde toewijzings regels gehandhaafd. De derde al reeds bepaalde ronde zal half augus tus starten, terwijl er in ieder geval een niet geplande vierde op zal volgen. Mochten deze rondes onverhoopt niet voldoende kopers opleveren, hetgeen men overigens niet verwacht, dan zal men proberen er premie-huurwonin gen van te maken. Niet uitgesloten is dan ook dat toch ook woningzoeken den van buiten Delft in aanmerking komen voor een koopwoningen in Tanthof. De snelweg Rotterdam-Den Haag heeft voorlopig nog voldoende capaciteit. de,J tüi door Marcel ten Hooven DELFT Het is niet waar dat de autosnelweg tussen Rotterdam en Den Haag, rijksweg 13 aan de top van zijn capaciteit zit. De aanleg van een tweede wegverbinding tussen de twee steden (rijksweg 19) is daarom volkomen overbodig. Dit is de mening van twee verkeesdeskundigen van de Technische Hogeschool in Delft, Ir D. Westland en Ir L. H. Immers. „De aanleg van rijksweg 19 zou niet alleen voorgoed een einde maken aan de stilte in het natuurgebied Midden-Delfland, maar zou ook verkeerstechnisch gezien een blunder van de eerste orde zijn," oordelen de twee ingenieurs. de ruimte op de weg zeil. De liles doen zich voor aan de uiteinden van de weg. De aanleg van een nieuwe snelweg verandert daar niets aan. Er moeten daarentegen maatrege len worden genomen om de aan- en afvoer van autoverkeer naar en van rijksweg 13 te verbeteren," zegt Westland. Hij wijst erop dat er vaak flinke gaten in de autostromen op de weg ontstaan. Met het nemen van verkeersgelei- dende maatregelen is op rijksweg 13 al een begin gemaakt. Binnenkort wordt een „verkeerssignalerings- systeem" in gebruik genomen, waarmee de weg optimaal kan wor den benut. In dit systeem sturen computers de verkeersstroom. Vol gens Immers en Westland kan hier mee de capaciteit van de rijstroken met 10 procent worden verhoogd en dat is voldoende om rijksweg 13 in ieder geval de komende tien jaar fileloos te houden. Officiële cijfers van rijkswaterstaat bevestigen dit. Behalve een verhoging van de capa citeit van de weg, heeft het ver- keerssignaleringssysteem op rijks weg 13 de volgende effecten: De veiligheid is ermee gebaat, De geluidshinder neemt af, Het energieverbruik daalt en De kans op ongelukken stijgt niet. Al deze voordelen vallen weg, wanneer rijksweg 19 wordt aange legd. Deze weg zal zoveel verkeer VerOUdGrd aantrekken dat op rijksweg 13 ge noeg ruimte ontstaat om de snel heidsadviezen in het signalerings systeem te negeren en het dus nut teloos te maken. verdient veeleer de voorkeur, de verkeerstechniek verkeerspro- Immers en Westland hebben voor gerekend dat de tweemaal drie- strooks rijksweg 13 in ieder geval nog tot 1990 het autoverkeer tussen de Haagse en Rotterdamse agglo meraties kan verwerken. De ver- keersdeskundigen bewijzen dit met gegegevens uit een recent verkeers- en vervoersmodel van de provincia le waterstaat van Zuid-Holland. Met de stellingname van Immers en Westland is een steeds actiever maatschappelijk verzet tegen rijks weg 19 ontstaan. In eerste instantie waren de protesten tegen de weg aanleg alleen van milieu-activisten afkomstig, later gesteund door het provinciaal bestuur. De Tweede Ka mer zal met dit gegeven rekening moeten houden, wanneer na het zo merreces definitief een besluit over het al dan niet aanleggen van de weg valt. Tot nu toe hebben WD en CDA zich voorstander van de aan leg van rijksweg 19 getoond. Niet vlekkeloos De twee verkeersdeskundigen ge ven toe dat op dit moment de ver keersafwikkeling op rijksweg 13 niet vlekkeloos verloopt. „Dit is echter niet te wijten aan onvoldoen- Nieuwe blemen De aanleg van rijksweg 19 is niet alleen voorlopig onnodig, maar zal integendeel nieuwe verkeersproble men rond Rotterdam en Den Haag doen ontstaan. Immers en Westland tonen dit in hun studie aan. De nieuwe autosnelweg trekt zoveel verkeer aan dat de aanleg van een tweede Beneluxtunnel in Rotter dam noodzakelijk wordt. De huidi ge onder de Nieuwe Waterweg heeft onvoldoende capaciteit om het ex tra verkeer te verwerken. Dezelfde situatie zal zich voordoen op de ruit rond Rotterdam, het stelsel rand wegen van deze stad. Rijksweg 19 zal zoveel verkeer naar deze rond wegen jagen dat de aanleg van een tweede ruit spoedig onontkoom baar is. Bij Den Haag ontstaan overmijdelijk problemen op de ver binding tussen de verkeerspleinen bij Leidschendam en Rijswijk. De cijfers uit het verkeers- en ver voersmodel van de provinciale wa terstaat, de basis van de studie van de twee TH-verkeersdeskundigen, tonen aan dat bij het achterwege blijven van rijksweg 19 de verkeers capaciteit van de ruit en de Bene luxtunnel voorlopig groot genoeg is. Immers en Westland zeggen boven dien dat rijksweg 19 het Westland niet van de verkeersdruk zal ontlas ten. De relatie van de weg met de Westlandse dorpen is te klein. Een rondweg krap rond het Westland Het tracé van rijksweg 19, we« van Delft, is vastgesteld in de jij vijftig en sindsdien niet ven De weg werd toen nodig l omdat Den Haag en Rottert de richting van Hoek van Hol wilden uitbreiden. Het sloot goed op deze stadsuitbré gen aan. In werkelijkheid zijn de twee s echter in de andere richting i breid en dat valt af te lezen uitT| verkeersintensiteit. De wegen oosten van Delft en rijksweg 13 n veel drukker dan de wegen aan andere kant, daar waar rijk zou moeten komen. „Zo zie Je dat rijksweg 19 gel is op een totaal verouderd pl gisch beleid," concludeert Nog sterker blijkt dat uit de waar de nieuwe bouwlocat pland zijn. Zoetermeer, Lei< dam/Nootdorp en Delft/Del liggen allemaal ten oosten rijksweg 13. Rijksweg 19 zal l voor de ontsluiting van deze wijken geen nut hebben. Steun f' Immers en Westland benadruktBe B dat hun studie niet onder de vert 1 woordelijkheid van de Delftse 1 06 valt. Toch heeft inmiddels Prof Ing 1 p. Hakkesteegt, hoogleraar vb keerskunde, zijn steun aan de tw van ingenieurs toegezegd. „Immers i Westland dragen in hun studie schat van gegevens aan, die B eens duidelijk maken dat ook cijfe matig valt aan te tonen dat de gentie van de aanleg van rijks» 19 lang niet zo groot is als uit so: mige andere studies zou blijken aldus Hakkesteegt. Voorzitter woningbouwfederatie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op 50-jarige leeftijd is vrijdagnacht F. M. M. van Eijk, voor zitter van de Federatie van Haagse Woningbouwverenigingen in het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag overleden. Hij was daar enkele uren eerder opgenomen met hartklachten. Frans van Eijk was naast voorzitter van de Federatie sinds begin 1979 directeur van de katholieke woning bouwvereniging Verbetering Zij ons Streven (VZOS). Van deze vereniging was hij daarvoor al negen Jaar voor zitter. Van Eijk heeft voordat hij zijn werk bij de woningbouwvereniging begon een secretariaatsfunctie bij de KVP vervuld en was tien Jaar werk zaam in de vakbeweging. Als voorzitter van het overkoepelend orgaan van de Haagse woningbouw verenigingen heeft hij een belangrij ke rol gespeeld bij de voorbereiding en de totstandkoming van de bouw in de nieuwbouwwijken Houtwijk en Nieuw-Waldeck. En Bezuidenhout- West niet te vergeten. Van Eijk was een man van de praktijk, die zeer betrokken was bij zijn werk. De strijd tegen de woningnood beschouwde hij als een van zijn levenstaken. Van Eijk stond bekend als een man die geen blad voor de mond nam en op vaak emotionele wijze kritiek le verde op zaken die volgens hem het proces van de stadsvernieuwing na- delig beïnvloedden. Daarbij werd het gemeentebestuur door hem niet ge spaard. TOERI8TENMARKT Aan de Princestraat in Katwijk donderdag a.s. de toeristenmarkt. Op deze eerste markt van het seizoen ook een stand werkersconcours. De markt duurt van 14 tot 21 uur. Den Haag loopt achter met stadsvernieuwing Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Hardon van stadsvernieuwing verwacht in de loop van dit jaar voor meer dan honderd miljoen gulden aan concrete stadsvernieuwingsplannen in te leveren op het ministerie van volkshuisvesting. Als deze plannen voor delen van de Schilderswijk en de Rivierenbuurt worden goedgekeurd, kan Den Haag een stuk inlopen van de achterstand die ten opzichte van andere steden is ontstaan bij de nieuwbouw en herin deling in de oude binnenstadswijken, zo voorspelt de wethouder. Vorige week bleek uit het financieel over zicht van het ministerie van volks huisvesting dat Den Haag het meeste geld voor de stadsvernieuwing (171 miljoen) op het ministerie heeft gere serveerd, maar het minste (bijna 20 miljoen) heeft opgemaakt, door ge brek aan uitvoeringsplannen. Hardon voerde aan dat Den Haag bij het vernieuwen van de oude wijken ach terloopt op Amsterdam en Rotter dam omdat later met de stadsver nieuwing is begonnen. „Die achter stand halen we niet meer in." Uit de cijfers bleek dat Amsterdam voor 88 miljoen aan concrete plannen goedgekeurd heeft gekregen, Rotter dam al voor meer dan 126 miljoen en Utrecht voor bijna 34 miljoen. De 20 miljoen die Den Haag pas daadwer kelijk in de oude wijken heeft gesto ken, steekt daar schril tegen af, maar Hardon toonde zich tevreden over het feit dat Den Haag meer geld dan andere gemeenten op de begroting van volkshuisvesting heeft kunnen reserveren. „Het moet nog maar blij ken of de andere gemeenten zo veel geld krijgen toegezegd," aldus de wethouder. DEN HAAG (ANP) Minister Gar- deniers-Berendsen (CR) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat er geen reden is over te gaan tot de instelling van een apart fonds voor literaire vertalers. De minister zegt dit in een reactie op het zwartboek „Geef ons heden", dat enkele maanden geleden door de Ak- tiegroep vertalers is uitgegeven. Me vrouw Gardeniers betwijfelt of het in het zwartboek opgeroepen beeld re presentatief is voor alle vertalers in ons land. Uit haar reactie blijkt, dat •de minister het zwartboek om advies zal doorzenden naar de Stichting fonds voor de letteren om na te gaan of het noodzakelijk is de benadering van de literaire vertaler te herzien. DUINWANDELING In het d 'n, gebied van de Katwljkse Zuiddul kan morgenochtend om 10.00 uur der leiding van de boswachter wandeling van twee uur gem worden. Vertrek vanaf het pari f terrein nabij de Soefie-tempel. jjjj PAUZECONCERT In de ld Kerk te Den Haag wordt donde middag (12.45) weer een pauzecol gegeven. Ditmaal door organiil j, chard Ram, die werken van Bad Vierne ten gehore brengt ONDERWIJSMUSEUM - programma van het Museum voorl Onderwijs in de HemsterhuisstraH Den Haag heeft vanaf donderdag tijdelijke tentoonstellingen: - ff, ogenblikje Mexico", „Expozee" „Belaga, doro op de 8alomoni landen". le ORGELCONCERT In de N> n we Kerk in Delft donderdag om M geeft Jan J. van den Berg zijn l« lijkse orgelconcert met een pro gr |j ma van romantische Franse on r werken. in CONSERVATORIUM In I Koninklijk Conservatorium aan MI Juliana van Stolberglaan a.s. donl w dag een marathon-concert. Va ht tien uur 's-morgens. Toegang gr*' ini Inlichtingen tel. 814251. ;?e me ANGLO/AMERICAN In neelzaal van het Nederlands Conp at gebouw presenteert de Anglo-AB* be< can Theatre Group op 26, 27 en »n juni haar 49ste produktie, het dj ep Oscar Wilde geschreven „lady dermere's Fan". Aanvang 20.15 'S WOENSDAGAVONDZANO - R. de Oude Kerk aan de Boulevard oli Katwijk worden weer de traditie# a l woensdagavondag-zangavonden I ln organiseerd met medewerking koren en/of solisten. Aanv. 20.00^1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6