;kening van een lezer rouw commentaa Opdracht (niet) uitgevoerd arkerwaard (1) S? irkerwaard (II) Akkoord over beperking medicijnen Meer werk in de verpleging Gezichtsbedrog Daniël (1) x'- pJjvuxu*- yuM.k afrU. Daniël (2) Agenda liever vrouwen loch-wenbo-ness Christine ISDAG 24 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 PARLEMENTPARLEME NT AIRPARLE MENT ARIÈRSPARLE MENT ARISMEPARLEMENTE M Redactie: Hans Goslinga; bijdragen: Jan Bezemer daan van alle bestuurlijke overwegingen en pro ces waarin het nogal omzichtig werd verpakt, is vrijdag door de ministerraad genomen besluit elijk: de Markerwaard zal te zijner tijd worden polderd. Het kabinet heeft de overweging laten •n. dat een aantal beslissingen en activiteiten ten van de provincies Noord-Holland en Utrecht kunnen worden genomen of ondernomen, zo- cr onzekerheid is over de resterende watervlakte .zuiden van de dijk Enkhuizen-Lelystad. Die jj1 kerheid is nu weggenomen, maar met deze klare is ook de waarheid droef verrezen: het is itkoombaar, dat de Markerwaard wordt ingepol- ■na komt een maatschappelijke discussie, dat wel. vaj t wat die uitdrukking betekent, weten we sinds üw lag ook wat beter. Verstedelijking, landbouw, en ïeldi 3ühi |c melancholie die onweerstaanbaar over je komt 'kin ie dit alles overweegt, komt ook de gedachte naar n« n: «Ach, zat minister Andriessen nog maar op kii ncicn." Er is in dit kabinet-Van Agt al heel wat praat over de toekomst van de Markerwaard, ir in het verleden was het steeds deze minister van cièn die met een ouderwetse hardnekkigheid :rde nu reeds in te stemmen met een besluit, ng de toekomstige financiering ervan niet was irgesteld uster Andriessen had de prijzenswaardige eigen- '"J ip, dat hij weigerde om nü mooi weer te spelen ^de centen die hij of zijn opvolger over tien, lien jaar ergens moest zien weg te halen. Zolang t*i nog steeds zoveel onzeker was over de groei en bosbouw, recreatie, natuurbehoud, defensie, lucht vaart wij zullen al deze elementen straks kunnen terugvinden op'de veertigduizend hectare gewonnen land en de resterende twintigduizend hectare water. „Maak er maar wat moois van!" roept het kabinet de planologen en ruimtelijke ordenaars toe. En zij die zich opmaken om zich in de maatschappelijke discus sie te storten, kunnen alleen maar hopen dat dat inderdaad zal lukken. Het zou bijvoorbeeld mooi zijn, al$ het mogelijk was aannemelijk te maken dat. al ligt er nog zo een mooie lap maagdelijke grond, dit op zichzelf nog geen reden hoeft te zijn om een tweede luchthaven te bouwen. Maar toch, het is en blijft een achterhoedegevecht, hoe breed die maatschappelijke discussie ook wordt opgezet. ontwikkeling van op wat langere termijn aangegane verplichtingen, leek het hem verstandig geen nieuwe taken op zich te nemen. Misschien speelde daarbij ook nog een rol, dat er heel wat vriendelijke woorden en argumenten kun nen worden besteed aan het open houden van die watervlakte tussen Enkhuizen en Marken. Zo één in het verleden dikwijls gestelde vraag was bij voor beeld: „Zou er niet eens een tijd kunnen komen, dat Nederland voor zijn mensen, zijn dieren en zijn landerijen meer behoefte heeft aan een groot zoetwa ter-reservoir dan een nieuw stuk land?" Zulke argu menten blijken echter nergens terug te vinden in de beslissing van de ministerraad van vrijdag en eerlijk gezegd ook dat maakt je niet vrolijker. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon BIECHT (ANP) - De Vereniging IQ Nederlandse ziekenfondsen heeft de organisatie van huisartsen, feiallsten en apothekers in begin- I overeenstemming bereikt over n beperking van de hoeveelheden ri or te schrijven geneesmiddelen. l akkoord wordt dezer dagen voor- 4 Iffd aan de diverse besturen en «vergaderingen. t houdt in, dat de arts voor ten logste één maand medicijnen kan orschrijven. Desgewenst kan hij op t recept aangeven, dat het voor rijt tweemaal kan worden her- ld. Hij schrijft dan dus voor «ümaal drie maanden voor, de apotheker levert nooit voor dan dertig dagen af nieuwe regeling houdt voorts in, wanneer een patiënt een voor nieuw geneesmiddel krijgt, de maar een hoeveelheid voor veer tien dagen kan voorschrijven. Daar bij kan hij desgewenst ook op het recept aangeven dat deze termijn tweemaal verlengd kan worden. Er zijn enkele uitzonderingen. Zo kan de anti-conceptiepil voor zes maan den ineens worden voorgeschreven en mogen fluoridetabletten tegen tandbederf met duizend stuks tege lijk worden afgeleverd. UTRECHT (ANP) Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) verwacht dat er dit Jaar veel arbeids plaatsen worden geschapen, hoewel de personeelsbezetting in de zieken huizen minder zal groeien dan vorig Jaar. In 1979 zijn de richtlijnen per 1 Juli zodanig verruimd, dat er ongeveer 5.000 personeelsleden extra konden worden aangetrokken. Volgens het gisteren gepubliceerde jaarverslag van het COZ waren eind 1979 ruim 2.100 van die extra arbeidsplaatsen vervuld. In de loop van dit Jaar is dit aantal verder toegenomen. De gemiddelde tarieven van de ver- pleegprijzen zijn in 1979 in de meeste sectoren minder gestegen dan in het Jaar daarvoor dan was voorzien. Het COZ verwacht, dat de verpleegprijs dit Jaar sterker zal stijgen dan in 1979: in de ziekenhuizen met 9,12 pro cent; in de verpleeghuizen met 7,85 procent; de psychiatrische ziekenhui-, zen met 7,57 procent en de zwakzinni gen-inrichtingen met 9 procent. De ambtenaren van Rijkswater staat zullen er ongetwijfeld een bor rel op hebben genomen. De Marker waard moet, zo is het voornemen van het kabinet, ingepolderd wor den. Maandenlang heeft men dat perspectief steeds verder achter de horizon zien verdwijnen. Telkens opnieuw mocht Tuijnman proberen in het kabinet steun te krijgen voor de wens van zijn ambtenaren: werk aan een volgende IJsse lm eerpol der. Iedere keer opnieuw echter werd het onderwerp van de agenda van de ministerraad geschrapt, omdat belangrijker zaken de aandacht van de regering vroegen. Dan opeens, terwijl politiek Den Haag met spanning het kabinetsbe raad volgt, omdat zoveel wensen van de Kamer op de agenda staan, wordt de tijd gevonden om in de verre toekomst te kijken en te voor zien dat er extra ruimte nodig is, dat er nog een polder moet komen. Het valt de „Ploeg der onverzettelij- ken", zoals Van Agt zijn kabinet graag noemt, kennelijk gemakkelij ker om te filosoferen over wat Hol lands groei in de verre toekomst nog kan droogleggen, dan zich te buigen over de olieboycot, de topsa larissen en uitkeringen aan ex- KNIL militairen, waarover deze week nog met de Kamer gestreden moet worden. Toch zou het allemaal weieens ge zichtsbedrog kunnen zijn. Het is denkbaar dat het kabinet er niet eens zoveel tijd in gestoken heeft, alvorens Tuijnman zijn zin kreeg. Misschien is de vreugde van de ambtenaren van Rijkswaterstaat er een van jagers, die de beer nog moeten schieten, terwijl de huid reeds verkocht is. Immers het kabinet heeft slechts een voorzet gegeven. De bel voor de eerste discussieronde. Voor- en te genstanders van inpoldering roer den zich al. maar zullen nu nog krachtiger proberen het gelijk aan hun kant te krijgen. Wat belangrij ker is: het kost niets om te zeggen, dat je voor inpoldering bent, zoals het kabinet heeft gedaan. De zorgen voor de aanleg, zo daar ooit toe besloten wordt, zijn voor een volgend kabinet. Evenals de verantwoordelijkheid voor de echte beslissing, na een jaar van inspraak. Tuijnman. die met deze uitslag van het kabinetsberaad zeker zijn amb tenaren onder ogen kan komen, zal er dan niet bij zijn. De nestor van het kabinet zwaait na deze ambts periode af. J&kt 2. 3 c% nmwok ilc m m vmw Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft moeite de eindjes op zijn begroting aan elkaar te kno pen. Zozeer heeft zijn ministerie, dat dit Jaar tegen de tien miljard gaat uitgeven, in de diverse bezuini gingsronden moeten bloeden, dat de noodgrepen die Tuijnman moet uitvoeren om uit te komen nauwe lijks meer voor de Kamer zijn te verhullen. Tuijnmans kasboekje wordt van menige zijde bedreigd. Er zijn vele tegenvallende uitgaven. Als gevolg van de stijgende olieprijzen worden ook de bitumen voor het wegdek duurder, terwijl de strenge winter van 1979 nogal wat schade aan de wegen heeft veroorzaakt. Het kabinet heeft tot voor kort steeds gedacht, dat er in de rijke buidel van Tuijnman nog wel wat te vinden was voor het geldgebrek van de minister van financiën. Zo vaak kwam dat Tuijnman op ingrepen te staan, dat hij bij zijn ambtenaren en in de Kamer het beeld heeft opgeroepen van de minister die te gemakkelijk door de knieën gaat. Ambtenarenbonden hebben al eens het vertrek van de minister geëist, omdat hij onvoldoende pal stond voor zijn departement Blijkens de voorjaarsnota, waarin verslag wordt gedaan van de voort gang van de begroting 1980, heeft Tuijnman nu het kabinet duidelijk kunnen maken, dat het einde wat hem betreft in zicht is. Als enig ministerie kreeg verkeer en water staat er vijftig miljoen gulden bij, omdat er begrip bestond voor de begrotingsmoellijkheden waarin Tuijnman verkeerde. Wiegel, die deze boodschap aan de pers mee deelde, maakte van de gelegenheid gebruik om het geschonden imago van de bewindsman op verkeer en waterstaat wat op te poetsen. Tuijnman heet Daniël van voren en de liberale bewindsman „had ge vochten als Daniël in de leeuwen kuil", zo zei Wiegel over zijn par tijgenoot. Wat Jammer nou voor Tuijnman, dat Wiegel kennelijk niet zo bijbelvast is. Daniël, zo lezen we in het bock waaraan Wiegel zijn beeld ontleent, heeft immers in het geheel niet gevochten toen hij voor de leeuwen werd geworpen „Mijn God heeft zijn engel gezonden en den muil der leeuwen toegesloten, en zij hebben mij geen kwaad ge daan". (Daniël 6:23). wooid schuldig. Veel meer dan: „Ik heb u gewaarschuwd" en „het moet uit de lengte of uit de breedte", krijgt de Kamer niet te horen. Tot groot leedwezen van het CDA. dat voor de volgende verkiezingen had willen roepen dat alles is gedaan aan de bevordering van het open baar vervoer en aan het oplossen van knelpunten voor het autover keer CDA-Kamerlid P. A. M. Cornelis- sen. „Het moet voor de minister toch een groot moment zijn om bij voorbeeld op dinsdag 26 mei, aan de vooravond van de verkiezingen de nieuwe weg Vianen-Lunetten te openen en daarmee ons nationale knelpunt nummer 1 voor opgehe ven te verklaren." De leeuwen die Tuijnmans begro ting bedreigden zitten niet alleen in het kabinet. Een grote meerderheid in de Kamer, waar ook de regerings partij het CDA zich gaarne bij aan sluit, maakt bij menige gelegenheid wensen kenbaar, die de minister geld kosten. Zo moet het openbaar vervoer bevorderd worden, des noods ten koste van de wegen aanleg. Een beetje pesterig heeft Tuijnman deze boodschap uitgewerkt, zo bleek vorige week. Een wijzigings voorstel in zijn begroting om tien miljoen te besteden aan werk voor de Schiphollijn in Amsterdam en •vijf miljoen voor extra fietspaden, wordt uitgevoerd. Waar haalt de minister echter een deel van het geld? Bij de oplossing van verkeers knelpunt nummer een: Vianen. De aanbesteding van de verharding van de A-27. waarmee Vianen in de toekomst zal worden omzeild, wor den enkele maanden uitgesteld en levert zo vier miljoen op. Op vertwijfelde vragen van verte genwoordigers van alle fracties, waarom het geld nu juist bij deze „topprioriteit" moest worden weg gehaald, blijft Tuijnman het ant- De Tweede Kamer houdt morgen ochtend een spoeddebatje over de omstreden benoeming van minister Scholten van defensie tot vice-voor- zitter van de Raad van State. Dit gebeurt op verzoek van PvdA-frac- tieleider Den Uyl. Het opmerkelijke benoemingsbe leid van het kabinet kan mogelijk nog een debatje opleveren. De Ka mer heeft premier Van Agt gisteren gevraagd waarom hij akkoord is gegaan met de kandidatuur van de Luxemburger Thorn voor het voor zitterschap van de Europese Com missie. Vorige week nog sprak de Kamer uit, dat het kabinet zich zou moeten inzetten voor een Neder landse kandidaat, waarbij men het oog had op het PvdA-Kamerlid Van der Stoel, de oud-minister van bui tenlandse zaken. Volop spanning in deze laatste ver- gaderweek voor het zomerreces. De Kamer begon, om de overvolle agenda te kunnen afwerken, giste ren al met de behandeling van het Hofstra-plan voor een inflatieneu- trale belastingheffing. De veelbe sproken hypotheekrente-aftrek is hier een onderdeel van. Vandaag debatteert de Kamer met minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken over de verhouding tussen Oost en West. Daar tussen door worden de wetsvoorstellen over het Koninklijk Huis afgehan deld. Premier Van Agt heeft ge dreigd met intrekking van het wets ontwerp dat het lidmaatschap van het huis regelt, als de Kamer de kinderen van prinses Margriet hier van zou uitsluiten. Vervolgens maakt de Kamer het debat af over de vereffening van de „ereschulden" aan de Nederlanders die tijdens de oorlog in de Jappen kampen zaten. De Kamer wil hen elk 7500 gulden geven. De vraag is of minister Wiegel van binnenland se zaken aan deze unanieme wens tegemoet wil komen. Uitsluitsel dient het kabinet ook nog te geven over het al of niet uitvoeren van de motie-Scholten om thans een olie-embargo tegen Zuid-Afrika af te kondigen. Dat zou morgenochtend gebeuren. Hetzelf de geldt voor de beslissing van het kabinet inzake het snijden in de topsalarissen bij de overheid. De Kamer wil een voorschotje hierop per 1 Juli. Verder op de agenda staan de be handeling van de begroting van de Kamer zelf, enkele wetsvoorstellen van minister Pais van onderwijs, waaronder de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs, de mogelijke boringen naar aardgas op Ameland en het urgentieprogram ma voor Twente. In het vragenuurtje donderdagoch tend voelt het D'66-Kamerlid me vrouw Wessel, minister Albeda van sociale zaken en staatssecretaris Haars van justitie aan de tand over een kwestie rondom de illegale gast arbeiders. Tegen de afspraak in zou den arbeidsbureaus dossiers van il legalen doorgeven aan de vreemde lingenpolitie. De Eerste Kamer maakt vandaag de behandeling van de begroting van economische zaken af. Deze rubriek zal tijdens het zomer reces niet verschijnen. PARLEMENTPARLEMENT AIRPARLE MENT ARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Het ministerie van CRM beschikt sinds kort over de op schrift ge steld herinneringen van Simon Vinkenoog aan de periode waarin de Vijftigers hun aanloop naar de literatuurgeschiedenis namen. Het manuscript is het resultaat van een opdracht die de Vijftiger Vinkenoog twee jaar geleden (toen hij vijftig werd) is verleend. Blijkens een door het ministerie verschaft overzicht van „op drachten op het gebied van de literatuur-historie" ging de be langstelling uit naar „herinnerin gen met zoveel mogelijk exacte gegevens over de oprichting van het tijdschrift Blurb, de daartoe gelegde contacten en de hierop volgende contacten in de 'Parijse tijd' van de Vijftigers." De herin neringen van Vinkenoog zullen bij de uitgeverij Corrie Zeelen in boekvorm verschijnen. Van zulke van overheidswege verleende opdrachten hoor je de laatste tijd minder dan vroeger. Is de staat er minder aan gelegen onze romanschrijvers, dichters en essayisten tot schrijven aan te sporen? Is er geen geld meer voor? Of werd wellicht in te veel gevallen de opdracht nooit uitge voerd? Ten slotte is nooit meer iets vernomen van bijvoorbeeld de in spiritistische kringen spe lende roman die Harry Mulisch ooit zou schrijven. Inderdaad is het in nogal wat gevallen bij een opdracht geble ven, zegt mr. 8. P. (in letterkundi ge kringen vroeger beter bekend als Peter) Berger, hoofd van de afdeling letteren van het ministe rie van CRM. Met het noemen van namen is hij niet scheutig. Hij mompelt wat over privacy die beschermd moet worden, en later meldt een van zijn medewerkers dat een opsomming van namen nogal wat gezoek in de archieven zou vergen. Beschikbaar is slechts het tot 1971 teruggaande overzicht van li terair-historische opdrachten. 8chrijvers van romans, poëzie en andersoortig letterkundig werk, aldus Berger, worden tegenwoor dig aan het werk gehouden via het Fonds voor de letteren, dat onafhankelijk van het ministerie opereert. Dat fonds verleent geen opdrachten, maar verdeelt jaar lijks zo'n drie miljoen gulden on der schrijver die een zogeheten werkplan indienen. Auteurs wier plannen zwaar genoeg worden bevonden, kunnen gedurende een uiteenlopend aantal maan den aanspraak maken op een uit kering. Controle is er nu in zover re dat de schrijver die opnieuw een beroep op het fonds doet, wel moet kunnen aantonen dat het huiswerk gemaakt is. Prijzen en opdrachten, vindt Ber ger, zijn een beetje uit de tijd. De overheid heeft er begrip voor ge kregen dat ook schrijvers niet van gunsten kunnen leven, maar zich een enigszins geregeld inko men moeten kunnen verwerven. De lagere overheden in Amster dam (Fonds voor de kunst) en Den Haag (Jan Campertstich- ting) houden het oude systeem nog wel in ere. Zo kreeg onlangs nog Kees Fens van het Amster damse Fonds voor de kunst de opdracht een essay over Annie M. G. Schmidt te schrijven. Het nieuwe systeem biedt de rijksoverheid minder kans een actieve rol te spelen. Berger vindt dat toch wel een nadeel. Via de buiten het Fonds voor de letteren opererende commissie die lite- rair-historische opdrachten ver leent. probeert hij daarom wat leven in de brouwerij te brengen. Behalve Vinkenoog is ook de ex perimentele dichter Jan G. El- burg gevraagd wat herinneringen op te halen. ..Het is," meent Ber ger, „toch wel interessant om ook eens wat dingen uit te lokken." Simon Vinkenoog: exacte gegevens Bedrijven die personeel werven, mogen geen onderscheid meer maken tussen mannen en vrou wen. Sinds 15 maart staat dat zwart op wit in de Wet gelijke behandeling mannen en vrou wen. Aan de totstandkoming daarvan zijn niet minder dan vijf ministeries te pas gekomen. Krachtens die wet mag in perso neelsadvertenties in beginsel geen voorkeur voor mannen of vrouwen worden uitgesproken. Slechts in enkele gevallen mag met het beginsel de hand worden gelicht. Wie bij voorbeeld een zangeres of een toneelspeelseter zoekt, mag een zanger of een to neelspeler de deur wijzen. Bij de uitzonderingsgevallen is verder rekening gehouden met de nood zaak zwangere vrouwen of moe ders met kinderen van bepaalde soorten werk te vrijwaren. In veel personeelsadvertenties wordt bij voorbeeld door middel van de aanduiding „m/v" ook te kennen gegeven dat er niet gedis crimineerd wordt. Dat niet in alle gevallen de wettelijke regels in acht worden genomen, leert een willekeurige advertentiepagina uit deze krant. Zo vraagt het dag blad Het Parool een „chef inspec tie", die. gelet op de functie-om- schrijving, geacht wordt van het mannelijk geslacht te zijn. Pal onder deze advertentie staat een oproep van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, die ten behoeve van het bondsbureau „2 administratieve krachten (vrl)" zoekt De ook gevraagde „boek houdkundige kracht (part-time)" mag zowel een „medewerkster" als een „medewerker" zijn. Mevrouw E. Thijssing, chef per- soneelzaken van Het Parool, zegt dat de advertentie er tijdens haar vakantie „doorheen geslipt" is. „Daar ben ik rouwiger om dan u". meldt ze. „Die gelijke behande ling is Juist een stokpaardje van me". Een woordvoerster van de Vrouwenbond zegt niet te begrij pen wat er op de advertentie valt aan te merken. Het gaat. zegt ze. om eenvoudig werk met weinig of geen promotiemogelijkheden De ervaring heeft haar trouwens ge leerd dat jongens toch niet op zulke baantjes af komen. De aan duiding van het gewenste ge slacht zou er daardoor alleen maar raadselachtiger op worden, als er niet nog iets bij kwam. „De chef de bureau werkt liever met vrouwelijke krachten. Waarom? Dat weet ik niet. Dat zou u aan hem moeten vragen." De komkommertijd heeft ook in China onverbiddelijk toegesla gen. Bij een gering aanbod van nieuws steekt al sinds mensen heugenis in het land van de da lende zon het monster van Loch Ness de kop op, teneinde een kolom of wat in de krant te vul len. Die kopijleverancier van Schotse origine blijkt nu ook in Tibet te gedijen. Een dagblad in Peking maakt melding van een alle proporties te buiten gaand monster dat zich in het Tibetaan se Wenbomeer ophoudt. Dat het om serieus komkommernieuws gaat, blijkt wel uit de mededeling dat een functionaris van de com munistische partij in Tibet het monster met eigen ogen heeft aanschouwd. De waarnemer, zo wordt ten overvloede gemeld, was in gezelschap van drie ande ren. En alsof dat allemaal nog niet overtuigend genoeg is. be richt de krant dat een argeloze Tibetaan die op het meer ging vissen, spoorloos verdwenen is. De Chinese journalistiek kan weer jaren vooruit. Het grote geld dat de vroegere Engelse prostituée Christine Keeler (38) destijds van een krant kreeg voor haar verhaal over haar relatie met de minister van defensie van Engeland Profumo is klaarblijkelijk op. Christine zit tenminste zonder. Dat had ze waarschijnlijk niet gedacht, toen haar contact met Profumo en een Russische spion in 1963 een schandaal veroorzaakte, dat mede de val van de regering Mac- Millan tot gevolg had. Het pu bliek denkt dat ik nog altijd over een hoop geld beschik, vertelde Christine aan een Britse krant In werkelijkheid heeft de vrouw, die haar oude beroep heeft opgege ven. een huurschuld en krijgt ze van vrienden financiële steun.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5