abinet: morgen is uitsluitsel er olieboycot Reorganisatie van BB amercommissie buigt zich over sekten IGNIS Drie dagen theater in Brabantse sfeer SSti Betere aanpak wantoestanden in bedrijven' f tige koffie 3 ïdt politie bezig rgfto tegen boom Tweede Kamer gaat akkoord -Afrika Radio-actieve besmetting Bovendek blijkt leeg tiatief parlement na weigering staatssecretaris Veder-Smit WEG IN EIGEN LAND Rente-aftrek Justitie onderzoekt noodlottige tocht op het Friese wad Rita tuu lAG 24 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET nln( elf ~^onze parlementsredactie HAAG Het kabinet is er gisteren tijdens een beraad niet in geslaagd een standpunt te fwilen over een olieboycot van Zuid-Afrika. Aan (Luktweede Kamer is toegezegd, dat uiterlijk mor- liddag uitsluitsel zal worden gegeven. ■nachi wet zijn. 'tg Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De enquêteprocedure, die het de vakbonden mogelijk maakt om ondernemingen die zich aan wanbeleid schuldig maken bij de rechter op het matje te roepen, moet volgens het CNV op de helling. Het enquêterecht is voor de vakbewe ging een onmisbaar middel om in vloed uit te oefenen op het onderne- mersbeleid. De procedure is echter veel te omslachtig en te tijdrovend, aldus het CNV in een nota aan minis ter De Ruiter van Justitie. De proce dure is door de vakbeweging tot nu toe slechts spaarzaam benut, omdat zij zoveel tijd in beslag neemt, dat de uitspraak van de rechter als mosterd na de maaltijd kan komen, aldus CNV schrijft De Ruiter CNV-bestuurder D. van der Kamp. Volgens het CNV zou het heel wat aantrekkelijker zijn, als al tijdens de procedure, via een kort geding bij voorbeeld, een stokje voor plannen van de ondernemers zou kunnen wor den gestoken. Ook zou de vakbeweging zelf deskun digen moeten kunnen inschakelen bij het onderzoek. Nu wordt er een des kundige aangewezen door het open baar ministerie en dat komt volgens het CNV de objectiviteit niet altijd ten goede Verder moeten volgens het CNV ondernemingen worden ver plicht om met informatie te komen die van belang kan zijn voor de be wijslast. De procedure zou ook gebruikt moe ten kunnen worden bij stichtingen of verenigingen en niet alleen bij NV's, BV's en coöperaties. Verder wil het CNV dat het openbaar ministerie de officieren van justitie wat actiever laat optreden bij ondernemingen die zich aan wanbeleid schuldig maken. Tot nu toe is het openbaar ministerie op dit terrein nog veel te terughou dend. aldus het CNV. »r aanvaardde vorig week de „grootst mogelijke be- van minister Van der van buitenlandse zaken een het CDA-kamerlid Schol- „thans" een boycot in te leerende factor bij het ka- id zou de uitspraak van de ide« B onzer verslaggevers bet ERDAM De Amsterdamse t m« «11 samen met haar Belgische ier |'s alsnog proberen klaarheid ^oek ngen in de zaak van het vergifti ge o koffie in Amsterdam, Rotter- t km b Antwerpen. Ze wil tevens met kruii gegevens bewijzen, dat de igei uitser F. O. schuldig dan wel woDpug is. vsi vrijdag door de politie in ali verdachte aangehouden, lest afgelopen zaterdag weer vrijgelaten. Uit onderzoek melijk, dat O. de afgelopen uit Kiel was weg geweest en daarom ook niet de laatste ken 25 maal gif gedaan heb- de koffie van koffieshops in Idorf, Amsterdam, Rotterdam werpen. Getuigen bevestigden hem steeds in Kiel hadden eJ" nspecteur H. Elout van de Am- mse recherche verklaarde gis- o zijn twijfels te hebben. „We i de foto van O. voorgelegd aan etuigen, onder wie een polltle- Allen verklaarden, dat de 35- f,r Westduitser best de dader zou i zijn. Op grond daarvan kom een herkenningspercentage r" stig tot negentig procent", al- 2 >ut. Hij is dan ook van plan de 1 let te laten rusten, cho BEEK (ANP) De Door- tr C. F. L. Veenendaal (36) is Iprond in Oosterbeek met zijn Skiegen een boom gereden en op l gedood. Zijn echtgenote, die «hem zat, bleef ongedeerd. zwarte Afrikaanse staten zijn om de economische druk, een olieboycot in begrepen, op Zuid-Afrika te vergro ten. Voorstanders van een boycot we zen er gisteren op, dat minister Van der Klaauw hiermee een van zijn voornaamste argumenten uit handen is geslagen. De bewindsman voerde in het debat van vorige week aan, dat een olieboy cot van Zuid-Afrika schadelijk zou zijn voor de economische ontwikke ling van de omringende landen, met name het recent onafhankelijk ge worden Zimbabwe. Resolutie De ministers van buitenlandse zaken van de Afrikaanse landen, aangeslo ten bij de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) namen echter dit weekeinde in Freetown (Sierra Leo ne) met algemene stemmen een reso lutie aan, waarin op de Veiligheids raad van de VN een beroep wordt gedaan de economische druk op Zuid-Afrika, inclusief olieboycot, te vergroten. Van de CDA-fractle, waarvan een meerderheid zich vorige week voor een boycot uitsprak, zouden een klei ne tien leden bereid zijn deze kwestie „keihard" te blijven spelen. Anders gezegd, zij vinden de zaak een kabi netscrisis waard. DEN HAAG (ANP) In hoofdlijnen stemt de Tweede Kamer in met de voorgenomen reorganisatie van de Bescherming Bevolking (BB) waarbij de taken van deze organisatie over gaan naar brandweer, het Rode Kruis en naar het korps mobiele kolonnes. i" RTolg van pagina 1 gerichte overheidssteun en het d van de werkgevers voor de I degenheid niets hebben opge- wil het CNV opnieuw probe- t werkgevers te porren voor be- JUksraden. Dat zijn overlegorga nen werkgevers en werknemers er bedrijfstak richting zouden m geven aan investeringen met bel de werkgelegenheid te be- m of uit te breiden. Ook zouden toi |ven investeringen en reorgani- i verplicht moeten melden en de Ifstaksraden zouden over die za- uiteindelijk het laatste woord n hebben. ^fïrbondsraad vim het CNV is er, de CNV-voorzitter van over- dat deze bedrijfstakgewijze in feite het enige alternatief ir een te gericht beleid dat het de leid veel te moeilijk maakt en globaal beleid waarin niemand Die instemming bleek gistermiddag in een vergadering van de commissie voor de civiele verdediging uit de Tweede Kamer met minister Wiegel (binnenlandse zaken). Volgens de mi nister is de reorganisatie onontkoom baar, als men althans wil vasthouden aan een goed schuilplaatsenbeleid, aan een betere en meer geloofwaardi ge opzet van de Bescherming Bevol king en aan meer mogelijkheden voor de modernisering van het korps mo biele colonnes. Deze drie doeleinden zijn zonder reorganisatie bij de huidi ge financiële situatie niet langer haal baar, zo bleek uit het betoog van de minister „We kunnen niet langer voorthobbelen op het al jaren uitge sleten pad", aldus de bewindsman. In antwoord op hem vanuit de com missie gestelde vragen zei Wiegel er Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN In het isotopenla- boratorium van de vakgroep molecu laire biologie der Landbouw Hoge school te Wageningen heeft zich de zer dagen een geval van radio-actieve besmetting voorgedaan. Er werd ge morst met een oplossing waarin zwa- vel-35 zat, volgens prof. dr A. van Kammen van de vakgroep een be trekkelijk onschuldige „straler". De vloer van het laboratorium werd met de radio-actieve stof besmet, maar ook enige plaatsen erbuiten. op te vertrouwen dat de toeloop van de vele vrijwilligers voldoende zal zijn om in de behoefte van brand weer, het Rode Kruis en van het korps mobiele colonnes te voorzien. De minister deelde de commissie mee, dat de noodwachtplicht voorals nog niet wordt opgeheven. De rege ling zal fungeren als een soort „vang net" om eventuele tekorten aan vrij willigers op te kunnen vangen. ADVERTENTIE Vijf jaar lang zal de nieu we dubbeldeks veerboot tussen Den Helder en Texel met een leeg bovendek heen en weer varen. De jongste aanwinst van de TESO, het ms Molengat, mag deze week weliswaar vrolijk proeftochtjes ma ken, maar de aan- en af- voerbruggen op de wal zijn nog niet op de dubbeldek ker ingesteld. Deze brug gen die momenteel alleen nodig zijn voor de twee en- keldeks-veerboten, kunnen om financiële redenen niet aangepast worden. Dat be tekent dat de Molengat maar 100 in plaats van 190 auto's kan vervoeren. Toch is de Molengat een duide lijke aanwinst voor de veerverbinding, omdat de twee bestaande veerboten slechts 75 auto's over kun nen zetten. Een koelkast of diepvriezer koopt u niet zomaar even op goed geluk. U wilt een puur funktioneel stuk techniek in de keuken. Een veilige bergplaats voor uw dagelijkse levensmid delen en uw diepvriesvoorraad. Bekijk 'n Ignis koelkast of diepvriezer eens. Tot in de finesses berekend op een lang en intensief gebruik. Typisch Ignis. De Keuken Kluizen. Kodkasten&diepvriezers Safe als een kluis. i Bram Pols u !N HAAG De Tweede Kamer gaat een commissie instellen, die zich zal igen ver het doen en laten van alle mogelijke sekten In Nederland. Het lement, althans de commissie voor volksgezondheid, heeft dat initiatief ïstemmig genomen, nu vorige week uit een brief van staatssecretaris der-Smit van volksgezondheid is gebleken dat zij in ieder geval de oblematiek niet ter hand neemt. t de taak van de bijzondere unissie precies wordt en zich er mee gaan bezig den is nog niet bekend. Jderdag zal de vaste com- *ie daarover vergaderen. .Instelling van deze com- B'e is. zo mag men wel stel- I. uit arren moede geboren, jarenlang krijgen Kamerle- i die zich met volksgezond- bemoeien brieven van wrs, wier kinderen zich op J buitengewoon en- Jusiaste manier tot welk ge- dan ook hebben bekeerd. zelden worden de ouders °r hun nog jonge koters af- En dat leed staat ?Mn' komt bij dat kinderen vaak enkele ja- «kr geestelijk doodziek bun overtuiging terug- ^nen. De sekten waarop de Kamer zich gaat richten variëren van Youth for Christ, Jesus-Peop le, Children of God, Teen Challenge tot en met Bag- whan en allerlei andere oos terse aanverwante overtuigin gen. De ouders die zich in brie ven ten einde raad tot kamer leden richten hebben zich deels georganiseerd in de SOS, de Samenwerkende Ou ders van Sekteleden. Verontwaardiging De verontwaardiging van de Tweede Kamer op het uitblij ven van enige actie van de staatssecretaris is groot In een brief aan de vaste com missie berichtte ze vorige week, dat al eerder een over leggroep zich over de proble matiek heeft gebogen. Dat was in de Jaren 74 en 75. Speciaal richtte men zich daarbij op de gangen van de zogeheten Scientology Church. Maar de overleggroep stuitte op botte weerwil om ook maar de gringste informa tie te verschaffen. De onder zoekers werden zelfs al gauw geconfronteerd met een pro ces. Deze kerk heeft nadien trouwens aangetoond daar maar al te happig op te zijn. De staat der Nederlanden won dit proces en ook in hoger beroep werden de bezwaren van de Scientology Church te licht bevonden. Niettemin schrijft de staatssecretaris in haar korte brief van vorige week, dat het onderzoek na derhand maar niet meer is hervat. Zelfs na de rechterlij ke uitspraken bleek het nog te moeilijk om ook maar een topje van de ijsberg boven wa ter te krijgen De Kamer vroeg zelfs deze winter nog aan de staatssecre taris om iets te ondernemen tegen clubs als de Bagwhan, waar de IKON een paar in dringende programma's aan had gewijd. Er is sindsdien niets gebeurd. De commissie in de Kamer vindt dat ze het recht tot onderzoek heeft, om dat door bijvoorbeeld allerlei therapeutische strapatsen het belang van de geestelijke volksgezondheid wel degelijk in het geding is. Volgens bur gemeester Polak van Amster dam is er in de hoofdstad in middels een ware wildgroei in hulpverlening aan gestrande kinderen in het geloof. De staatssecretaris meent dan ook dat de deskundigheid van deze opvang verbeterd moet worden. Wortels De Kamer daarentegen meent dat het zinniger is de symp toombestrijding los te laten en zich bezig te gaan houden met de wortels van het ver meende kwaad. Dat neemt niet weg dat de staatssecreta ris een tweede handvat, dat onderzoek rechtvaardigt, aan de Kamercommissie aanreikt; dat van de subsidieverlening. De opvang van geestelijk ont redderde kinderen, die uitein delijk hun „broeders en zus ters" de rug toekeren kost de overheid handen vol geld. Daarbij komt dat deze groe peringen zelf inmiddels ook uitstekend weten waar ze voor subsidie moeten aankloppen. Hier en daar worden koffie bars en de Youth for Christ aangekleed met geld dat be stemd is voor jeugd- en jonge renwerk. De bijstandspot is een inkomstenbron geworden, waarvan deze bewegingen in de loop der tijden uitstekend gebruik van hebben weten te maken, zo blijkt uit grondige onderzoeken van het blad Jeugdwerk nu. Daarin wordt ondermeer aangetoond dat er gigantische sommen gelds in omloop zijn. De bevlogen jeugd gaat in ke melharen jassen de straat op om te evangeliseren, maar trekt zich terug in vaak royale optrekjes, zoals een groot klooster in het Groningse Kloosterburen. Ook het om streden kraakpand aan de Amsterdamse Vondelstraat is een voorbeeld van een niet al Knoop In de Brabantse gemeente Hilva- renbeek wordt op 27, 28 en 29 juni op en rond het Vrijthof het derde interland-totaal-theater-festival gehoudea Het Brabantse cen trum voor het amateurtoneel heeft het georganiseerd en 46 the atergroepen uit Nederland en Vlaams-België nemen er aan deel. Op zeven speelplaatsen zullen in totaal 67 toneelvoorstellingen worden gegeven. De organisato ren verwachten ongeveer 10.000 bezoekers. In het Zuidlimburgse Noorbeek worden zondagmiddag weer mid deleeuwse burchtfeesten gehou den met een volksgericht anno 1380, gevolgd door een midde leeuwse optocht Wegens grote belangstelling is de overzichtstentoonstelling van de 85-jarige Anton Pieck in het Sin- germuseum in Laren tot en met 5 augustus verlengd. Openingsuren: dinsdags tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Onder de titel „Edelman, bedel man, schuttermajoor" is de hele zomer ln het Vestingmuseum in Naarden een tentoonstelling van tinnen miniatuurfiguren inge richt. Openingsuren: in de week einden van 12 tot 17 uur, op de overige dagen van 10 tot 16.30 uur. Zaterdag wordt in Vlissingen een Schotse week geopend met dage lijkse evenementen. Veel muziek (uiteraard ook van de doedelzak), film, een koorfestival en oude am bachten. Groot-Emaus in Ermelo houdt za terdag weer zijn bekende „ge msfietstocht" in de omgeving van Ermelo. De afstanden zijn 25, 40 en 60 kilometer. Bij de sporthal kan 's morgens worden inge schreven. De rijksdienst voor de IJsselmeer- polders stelt morgen het natuur kampeerterrein De Dasselaar in Hesterwold in Zuidelijk Flevo land open voor het publiek. Het terrein meet vijf hectare, biedt vijftig standplaatsen en is be stemd voor kampeerders, die ge noegen nemen met eenvoudige voorzieningen. Alleen bezitters van het kampeerbewijs van de ANWB hebben toegang tot het terrein. De historische ontwikkeling van het slot is het onderwerp van de tentoonstelling „Het slot ontslo ten", die deze zomer wordt gehou den in het technisch tentoonstel lingscentrum van de TH in Delft. Koos Speenhoff was niet alleen een dichter en zanger, hij tekende ook. Voorbeelden daarvan zijn tot en met 30 augustus te zien in het Haagse museum Meermanne Westreenianum. Vrijdagavond en zaterdag houdt de Zeister stichting voor kunst en cultuur in het slot Zeist een kunst markt. Een groot aantal kunste naars bemant de kraampjes, maar daarnaast is er ook voor kinderen een hoop te doen. Vervolg van pagina 1 Bij de hypotheekrente gaat het voor alsnog om een beperking van de al trekbaarheid van hypotheekbedra gen boven vier ton. Het is opvallend dat die boven grens niet is genoemd in de tekst van de motie. Dit verzuim gaf de liberale woord voerder Porthei- ne de gelegenheid om uit te leggen hoe een beperking ook opgevat kan worden. Zo zei hij letterlijk: „Wij vin den datin een dat kader best wat gedaan mag worden aanzodanige ex cessieve aftrekposten niet buiten be schouwing te blijven". Portheine liet in het midden wat onder het woordje .excessief" moet worden verstaan. Het zou kunnen laan op hypotheken die boven de geschatte waarde van de woning uitgaan. In dat geval zou het- mengingsverschil tussen CDA en WD nog nietzijn opgelost. trek, de zelfstandigen-aftrek en voor- raadaftrek Hij vroeg het kabinet hiervoor een deel van de aardgaswin sten te gebruiken. Minister Van der Stee weigerde echter in dit stadium al een toezegging te doen. ADVERTENTIE KIES VOOR NBBA met alleen maar samen sterk voor echte Evangelische politiek in de (aren 80 Herkent u daarvan te wemig in het C.D.A.? Loop echter nu niet weg maar sluit u aan bij de werkgroep „NIET BU BROOD ALLEEN Even een briefkaart naar De Lannoy- straat S4. 2533 XV Den Haag en u krijgt alle Informatie thuis gestuurd. Rapport Van onze correspondent LEEUWARDEN De officier van justitie in Leeuwarden, mr. B. de Hoogh, is een onderzoek begonnen naar de toedracht van de noodlottige wadlooptocht van Holwerd naar Ameland, waarbij vermoedelijk twee mensen om het leven zijn gekomen. De officier acht het niet uitgesloten dat de leider van de groep die vrijdag bij Holwerd het wad op ging en in grote problemen kwam, zich zal moe ten verantwoorden op beschuldiging van „dood door schuld." De kwestie van de hypotheekrente maakt deel uit van het streven naar de invoering van een systeem van inflatieneutrale belastingheffing. Over deze problematiek heeft de Leidse hoogleraar Hofstra, drie Jaar geleden een dik rapport uitgebracht. Globaal gezegd komt het er opneer- dat geen belasting geheven magwor- den op het inflatiedeel van winsten, maar omgekeerd ook,dat geen aftrek voordeel mag worden genoten van renten waarin eenbehoorlijk stuk in flatie zit De Kamer betreurde het vrijwel una niem dat tot nu toe zo weinig terecht is gekomen van de aanbevelingen, zoals die in het rapport zijn gedaan. CDA-woordvoerder Van Rooijen hield daarom een pleidooi voor de eliminatie van schijnwinsten, hand having van de bijzondere winstaf- „Ik kon het net niet vinden; daarom gebruiken we maar één van jouw nylons ADVERTENTIE te kinderachtige huisvesting van deze organisatie. Die onderzoeken hebben de Kamercommissie de knoop doen doorhakken. Een eerder verzoek van de fractie van de PvdA, bij monde van me vrouw Mu lier-Van Ast, om een parlementaire enquête is door een meerderheid van de com missie van de hand gewezen. Bij zo'n enquête zou het voor kamerleden mogelijk zijn mensen onder ede te horen. Maar de huiver voor dit al sinds heugenis in onbruik ge raakte instrument heeft de kamer weerhouden om een en ander aldus te gaan onder zoeken. De Kamer gaat na het reces beginnen met een inventarisa tie van de wildernis in dit „godsdienstige" terrein. Eerst moet donderdag nog worden overlegd over samenstelling en taak. Moeilijkheid is daar bij dat de Kamer steun nodig heeft van het ambtelijk appa raat. Daarmee neemt de com missie derhalve iets op de schouders, wat de staatssecre taris naar haar mening al lang had moeten doen. Totaal 239 pagina's. Formaat 13 x 20,5 cm. Paperback-uitvoering. Prijs f. 24,50 ISBN 90 6135 297 5 verkrijgbaar bij de boekhandel H. Sachnowitz MUZIKANT ONDER DE GALG Hoe een Joods musicus aan de vernietiging ontkwam. Dit zojuist verschenen boek vertelt het verhaal van de Noorse musicus Herman Sachnowitz. De Duitse bezetter neemt hem en zijn hele Joodse familie gevangen en voert hen af naar de Duitse concentratiekampen. Sachnowitz neemt zijn trompet mee. niet wetend dat die 'm voor de dood zal behoeden. De Duitsers dwingen hem de executies van zijn kameraden en hun SS-bachanalen met muziek op te luisteren. Eén voor een verliest Sachnowitz die hem dierbaar zijn. Lichamelijk uitgeput en geestelijk ontredderd haalt hij tenslotte de bevrijding. Het boek van de Noorse musicus Sachnowitz is één van die zeldzame documenten die juist door hun soberheid een grote zeggingskracht hebben en daardoor bij de lezer een diepe indruk achterlaten. Uitgeverij T. Wever b.v.. Franeker. Telefoon 05170 - 3147

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3