Tekort aan werpers in honkbalcompetitie KAMPIOENEPI'ONTJE? Goede generale van Austin en Gottfried Arnemuiden houdt DOVO van beker Vijfkamprecord Sylvia Barla; Problemen bij alle clubs Dextro druivesuiker: pure energie. Russische Olga Koeragina verbetert wereldrecord Winst in Eastbourne en Surbiton Cricketuitslagen Zijspan in publiek: meisje dool Baancommissari om leven gekoit Zeeuwen winnaar KNVB-beker, door twee doelpunten in laatste vijf minuten van matige finale Trouw-cup voor Marken MAANDAG 23 JUNI 1980 TROUW/KWARTET Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Het wil bij jeugdhonkbal nog wel eens gebeuren, dat de leider van een juniorenteam in armoede een beroep moet doen op een van zijn overige veldspelers, om de taak als werper op zich te nemen. Omdat de brave man, geconfronteerd met een werper die aan alle kanten wordt geraakt, toch wat moet doen om de wedstrijd gaande te houden, maar daarbij niet beschikt over een .echte" andere werper. In de hoofdklasse honkbal doet dat fenomeen echter ook steeds meer zijn intrede en dat is een verwerpelijke zaak. Neem als voorbeeld de wedstrijd van Quick tegen Kinheim in Amersfoort. Daar leidde de Haarlemse werpersar- moede er toe, dat korte stop Richie Daal en oudfielder Frank Breek op de heuvel verschenen, nadat de werpers Spanjer en Bakker er niets van te recht brachten. Voor de dik tweedui zend in Amersfoort aanwezige toe schouwers niet bepaald een profes sionele opvatting van tophonkbal. Kinheims enige troef op dit gebied, Steve Donovan, volgde dat geklungel allemaal vanuit de dug-out en hield slechts met wat slagbeurten zijn wed strijdritme op peil en werd gespaard voor de wedstrijd van de volgende dag. Dat Quick onder aanvoering van de uitstekende werper Rock Angela op de sloffen met 7-1 won, zal nie mand verrassen. En dat Kinheim on der leiding van „Winner" Donovan de volgende dag aan het langste eind trok (8-3) had van tevoren ook al ingecalculeerd kunnen worden. Want ook bij de Amersfoorters is de wer perspositie nu niet bepaald de sterkst bezette kant van de ploeg Honkbal op deze manier begint ech ter wel steeds meer te lijken op het bij het schaken verfoeide remise-sys teem. waarbij de spelers al van tevo ren een deling van de punten over eenkomen. Kinheim en Quick zijn overigens niet de enige ploegen, waar de bezetting van de belangrijkste veldpositie de nodige problemen met zich meeb rengt. Eerder hield HCAW-coach Kees Herkemij in deze kolommen al een „klaagzang" over de werpersstaf van zijn ploeg toen hij werd gevraagd naar het tot nu toe teleurstellend presteren van de Bussummers. En bij Giants zijn dezelfde geluiden te ho ren en kom je de naam van werper McGinnic praktisch bij iedere wed strijd tegen op het scoreformulier. In een door de hevige regenval van zaterdag op zondag geteisterd com petitieprogramma kwamen alleen Feyenoord en ADO en de reeds geme moreerde ploegen Kinheim en Quick aan de voltooiing van de dubbel toe. De wedstrijden van zaterdag lever den en dat om het zwakke werpen in de hoofdklasse van dit moment nog maar eens te illustreren in bijna alle gevallen puntenrijke wed strijden op. Amstel Tijgers handhaaf de de leiderspositie door een 14-5 ADVERTENTIE Dextro Energen is pure druivesuiker, wordt onmiddellijk in het bloed opgenomen en geeft direct meer energie. Schrijf aan Postbus 7080, 3502 KB Utrecht voor gratis brochure Dextro Energen Peter van der Ster, tweede honkman van HCAW, tikt Paul Smit van Amstel Tijgers uit. overwinning op HCAW waar de veel geplaagde Herkemij binnenvelder Steward voor vier innings naar de werpheuvel moest dirigeren om de wedstrijd tot een einde te brengen nadat de Wolf in l'/j innings en vier man al negen honklopers het start sein had gegeven. Wolfs vervanger De Vries kende een uitstekende start, door in 2S/S innings de cijfers 4-1-4 te produceren, maar het noodlot sloeg voor de Bussumers opnieuw toe, toen De Vries door een hard geslagen bal in het gezicht werd geraakt en nood gedwongen zijn plaats moest afstaan aan gelegenheidswerper Steward. Dat De Vries een dag later weer was opgeknapt, kon HCAW ook al niet helpen, want een nieuwe regenbui zorgde ervoor, dat de wedstrijd in Bussum bij een 1-0 voorsprong voor Amstel Tijgers in de vierde innings moest worden gestaakt. Ook veel runs bij het gevecht om de derde plaats tussen Nicols en Giants. Daar eveneens malaise in de werpersstaf, alhoewel dat voor de attractie van dit duel in de eerste vijf innings weinig consequenties had. Jansen moest al spoedig bij Giants afhaken en plaats maken voor Grommé die dat verdien stelijk deed. De jeugdige Koops hield het op de Nicols-heuvel met 5 Innings iets langer vol, maar moest de partij KOPENHAGEN Sylvia Barlag heeft zondag in Kopenhagen haar Nederlandse record op de vijfkamp verbeterd en gebracht op een totaal van 4538 punten. De Amsterdamse atlete verbeterde het oude record, dat zij op 17 juni 1979 in Dole (Fra.) op 4512 punten bracht, met 26 punten. De prestaties van Sylvia Barlag in Kopenhagen waren 100 meter hor den: 13,89 sec., kogelstoten 12,75 m, hoogspringen: 1,84 m, verspringen 6,39 m en 800 m in 2.16.5. Sylvia Barlag won de vijfkamp van de vierlandenwedstrijd tussen Enge land. Nederland, Denemarken en Ita lië De landenwedstrijd ging met 12.901 punten naar Engeland. Neder land werd tweede met 12.611 punten De derde plaats was voor Denemar ken (12 165) voor Italië met 11 781. De wedstrijd bij de heren werd ge wonnen door Italië met 22.373 punten voor Groot-Brittannië (22.224), Ne derland (21.603) en Denemarken (21.022). Individueel winnaar van de tienkamp werd en de Engelsman McStravic en de Italiaan Brogini, die beiden tot een totaal van 7704 punten kwamen Frans van de Ham was de beste Nederlander. Hij eindigde als vijfde met een persoonlijk record van 7331 punten MOSKOU De pas 21-jarige Olga Koeragina zorgde in het (Olympi- sche) Leninstadion in Moskou tijdens de strijd om de Sowjetrussische meerkampkampioenschappen voor een topprestatie door het wereldre cord vijfkamp dames op 4856 punten te brengen. De uit Kirov stammende Koeragina verbeterde het bijna drie jaar oude record van haar landgenote Nadesjda Tkatsjenko met zeventien punten. Tkatsjenko kwam op 28 mei weliswaar tot een totaal van 4880 punten doch dit resultaat kan niet als record worden erkend omdat de tijd op de 100 meter horden met de hand was opgenomen. Aanvankelijk was in Moskou bekend gemaakt dat het nieuwe recordtotaal 4858 punten bedroeg. De eerst aange houden tijd op de 800 meter van 2.03,7 werd later gewijzigd in 2.03,8 omdat de elektronische tijdwaarne ming 2.03,73 aangaf. Dit bracht het vijfkamptotaal naar 4856 punten. Op alle onderdelen, met uitzondering van het verspringen, verbeterde Olga Koeragina haar persoonlijke records. Zij sprong al eens 6,63 meter ver. Tot nu toe was Olga Koeragina niet ver der gekomen dan een totaal van 4629 punten, vorig jaar verwezenlijkt tij dens de Spartaklade, waarop zij tweede werd. 8terk waren ook de verrichten van dè andere deelneemsters in het Lenin stadion. Olga Roekabisjnikov werd met 4836 punten tweede en Spartaki- adewinnares Jekaterina Smimova eindigde met 4740 punten als derde. In het Leninstadion kwamen de tien kampers eveneens tot uitstekende prestaties. Joeri Koezenko pakte de titel met 8329 punten voor Valeri Katsjakov (8306) en Sergei Tsjelanov (8282) MERKSEM Tijdens internationale atletiekwedstrijden in de Belgische plaats Merksem heeft Pim Goebel op het onderdeel polsstokhoogspringen met een sprong over 4.90 meter de beste Nederlandse seizoenprestatie geëvenaard. Eltjo Schutter kwam twee dagen eerder ln Zevenaar over dezelfde hoogte. Goebel werd derde. De Belg Patrick Desruelles werd met een fraaie sprong over 5,50 meter eer- aa ste, vóór de Amerikaans Lan (5,30 meter). r81 Van de Nederlandse deelnemi Els Vader de eerste serie vanl meter dames ln 11,4 seconden dlgde Myriam van Laar op hL mer hoogspringen als twe3J 1,80 meter p BORGHOLZHAUSEN Oen *1 boer met 2.09.01 aanvoerder wereldseizoenranglijst op de thon, is in de nacht van sater zondag als tweede geëindigd loop over tien Engelse mijl Westduitse Borgholzhausen. liep de 16.090 meter in 47 min 33 seconden. Hij moest negen den prijs geven op de Colo: a Domingo Tlbaduiza, die een parcoursrecord van 47.24 rninu gevierde. Er kwamen ruim 7f aan de start. De wedstrijd bij de dames J een Nederlands record op.| Wokke won in 55 minuten ei conden. Het betekende event nieuw parcoursrecord. laten uitgooien door De Vries. Voor belde laatst genoemde werpers mag echter als excuus voor een nederlaag gelden, dat het Nlcolsveld een volko men off-day had. Met liefst negen veldfouten onderstreepte de Jeugdige brigade soms de nodige routine te ontberen. Al die missers waren er de oorzaak van, dat Giants uiteindelijk met 9-12 won, nadat de wedstrijd lange tijd gelijk was opgegaan. De return van deze partij, die gisteren in Diemen geen doorgang kon vinden, zal dinsdag om 19.00 uur worden ge speeld evenals de ontmoetingen UW-Neptunus en HCAW - Amstel Tijgers HOOFDKLASSE: ADO-Feyenoord 12-2 (6>/> In nings). Nlcoli-Glmnta 9-12, Qulck-Klnhelm 7-1, Neptunui-UW 10-8, Amstel TlJgen-HCAW 14-5, Feyenoord-ADO 1-6 (na 7 inning». OlanU-Nicoln aff.. Klnhelm-Qulck 8-J, UW-Neptunu* *fg HCAW-Amatel Tljge* feataakt wegens regen bij de stand 0-1. Stand Amstel Tijgers 20-29, 2 Neptunus 19-28. 3 Haarlem Nlchola 20-24. 4 OianU 20-24. 5 ADO 21- 23. 6. HCAW 20-19. 7 Quick 20-19. 8. Kinhelm 21- 18, 9. UW 20-13. 10. Feyenoord 21-5 Eerste klasse A: Rooswljk-Storks 4-10, Schoten- Thamen 8-7. Hilfersum-PfflV 3-6. RCH-TTT 1-6 en 3-2. Storks-Rooawljk 7-3. Th amen-Schoten 1-3. PSV-Hllveraum 3-1 Berate klasae B: BSC Utrecht-DOS'32 4-6. Sparks Sparta 4-3 (10 Innings). The Heeona-OWO 12-0 (6"> Innings). Spartaan-Hoofddorp 7-0. Sparta- Sparks 1-2 OWO-The Herons afg., Hoofddorp- Spartaan 6-9. PATRAS - Het Nederlands waterpo Wïl tornnlntod m loteam is bij het zevenlandentocrnooi V V ct LCI 1U LCdl 11 in Patras als tweede geëindigd echter i j i het ongeslagen Joegoslavië. In de Op LW00C10 piclclLS laatste ronde won Nederland met 11-5 van Hongarije B. De voorlaatste wed strijd tegen Spanje was met 8-6 ge wonnen. Voor Nederland scoorden Landeweerd <3x), Van Belkum (2x). Veer, Buunk en Van Mill. Eindstand 1 Joegoslavië 12 punt, 2 Nederland 10 punt, 3. West-Duitsland 6 punt, 4. Spanje 6 pnt, 5. Grieken land 4 pnt, 6. Hongarije B 2 pnt, 7. Bulgarije 2 pnt. EASTBORNE/SURBITON De overwinning in de finale van het in ternationale dames tennistoernooi in Eastbourne is zaterdag gegaan naar de Amerikaanse Tracy Austin. Ze versloeg de Australische Wendy Turnbuli met 7-6 en 6-2. Brian Gott fried werd zaterdag eerste in het he- rentoernooi van 8urbiton door in de eindstrijd zijn landgenoot uit de Ver enigde Staten, Sandy Mayer, met twee keer 6-3 te verslaan1 De 28-jarige Amerikaan Brian Gott fried heeft met deze overwinning op Sandy Mayer bewezen dat het plaat singscomité van Wimbledon ongelijk heeft gehad met hem niet bij de eer ste veertien te plaatsen in het toer nooi om de vandaag beginnende open Engelse kampioenschappen. In een wervelende partij versloeg hij Mayer in 58 minuten. Mayer was erg onder de indruk van het spel van Gottfried, zowel tijdens als na de partij Gott fried zette Mayer voortdurend onder druk. In de negende game doorbrak hij Mayers opslag en won de eerste LONDEN Het bestuur ran de associatie ran tenruxprofessional*, (ATP) heeft ln Londen beslo ten dat het orfanlaaUecocnlté ran het toernooi om de open Franse titels de Spanjaard Manuel Oran te* een badraf ran 2800 dollar moet betalen. Orante* weieerde onlangs ln Parijs tegen de Ar gentijn OulUermo Vllas te spelen omdat de partij drie kwartier werd uitgesteld wagens ziekte ran Vllas O ran tea krijgt borendien 70 punten voor het O rand Prlx-ctrcult toegewaaen set. In de tweede set nam hij een voorsprong van 3-1. Het verschil van twee games behield hij en met twee harde backhandslagen bracht hij de partij tot een winnend einde. Tracy Austin kreeg een brok zelfver trouwen voor Wimbledon door in het internationale toernooi In Eastbour ne in de eindstrijd Turnbuli opzij te zetten. „Dit is de eerste keer dat ik met de gedachte aan Wimbledon be gin dat ik de eerste plaats kan halen", sprak de 17-jarige Amerikaanse na afloop zelfverzekerd. Vorig jaar ver loor ze in de halve finales van het grootste toernooi van Navratilova. Deze keer zal Austin aan Wimbledon beginnen met de wetenschap dat ook de statenloze winnares van vorig Jaar is te verslaan, indachtig het verlies tegen Betty Stöve in de kwartfinales van het toernooi in Eastbourne. De uitslag van de damesdubbelfinale was voor de Nederlandse toptennis- ster negatief: met Pam Shriver ver loor ze met 4-6 en 1-6 van Anne Smith en Cathy Jordan (VSt). Het herendubbel Mark Edmondson en Kim Warwick uit Australië ver sloeg in de finale te Surbiton Andrew Pattison (Zimbabwe) en Butch Walts (V8t) met 7-6. 6-7, 6-7, 7-6 en 15-13. DEN HAAQ De ultaltgen ln de hoofdklasse cricket zijn: Rood en Wlt-VRA afgelast; Quick (HV VOC 169-8-170-3. VOC wint met 7 wlckaU (1-6); Kievlten-HBS 115-8-114, Kieviten wint met 2 wic ket* (6-1); Kon Ud.-Bloemendaal 85-3-84. Ud wint met 7 wicket* (8-1). TREMELO-BETEKOM Tij voor het wereldkampioensch jj spancross meetellende Graai l van België in Tremelo-Betei een 14-jarig meisje dodelijk gfi Cl door een in het publiek vla ia zijspancombinatie De Britta en Cooper raakten van de baa: gen door twee afzettingen en kt i' in het publiek terecht met va IC Belgische meisje het fatale gei Fox werd met zeer zware ver*; gen in een ziekenhuis in Leuven j nomen. KNITTELFELD De 20-ja tenrijkse baancommissaris Lerchbacher is tijdens een 1 meter motorrace op de ös ring om het leven gekomen in een onoverzichtelijke baan over toen de Oosten reur Manfred Obinger Lerchbacher overleed in de bj ter die hem naar het ziekenlï voerde. Obinger liep slechts ei telbeenbreuk op REGIOSPORT door Adri Vermaat HEERJANSDAM Arne muiden heet uiteindelijk de verdiende winnaar van de KNVB-beker voor zaterdaga mateurs. De verrassende 2-0 zege op het favoriet geachte DOVO was voldoende om de kroon te zetten op een, wat de bekercompetitie betreft, sterk seizoen. Dat de beker bij Arnemuiden "terecht kwam is verdiend, niet minder dan drie eerste klassers moesten er in de Zeeuwse zegentocht aan geloven. Kozakken Boys, Volendam en dus ook DOVO moesten de meerdere erken nen in het ontketende Arne muiden, dat woensdag tegen DESK, de winnaar van de KNVB-beker voor zondaga mateurs, op eigen terrein mag bewijzen dat het winnen van de beker niet op toevalligheid berust. De finale vormde het slot van een bekerseizoen, dat zo zijn vraagtekens oproept Immersr DOVO kreeg te ma ken met twee tegenstanders. ACV en NSW, die zich terugtrokken om al lerlei oorzaken. Daar was bijvoor beeld het „gesjoemel" van de KNVB. wat inhield dat de weigering van DOVO om zonder internationals, die) met Oranje een trip maakten door Indonesië, niet te spelen, werd geho noreerd. En na die weigering van de Veenendalers werd dan weer een da tum door de KNVB vastgesteld, die in het geval van NSW weer uiterst ongelukkig gekozen was. Opmerke lijk mag de houding van de KNVB wel worden genoemd als men be denkt dat de competitie in de periode dat het amateurelftal in Indonesië vertoefde, gewoon door ging. Wat vreemd mag heten, omdat diverse ploegen uit de degradatiezone tegen standers aantroffen, die verzwakt wa- Spelers van Arnemuiden op de schouders van het enthousiaste Zeeuwse publiek na afloop van de bekerfinale. ren door het ontbreken van de inter nationals Werd ogenschijnlijk DOVO in de rug gesteund door de KNVB-bazen. in de vereniging zelf denkt men daar heel anders over. Trainer Jan de Jongh wijt het falen van zijn ploeg dit sei zoen aan de volgens hem overdreven keuze van een aantal van zijn selec tiespelers voor vertegenwoordigende elftallen. Zo werd Jan Gaasbeek voor het UEFA-elftal opgeroepen, kreeg Bert van Sas een uitnodiging voor Jong Oranje, terwijl Steef van de Oosterkamp, Nico Loch en Hans van Kooten met het amateurelftal afreis den. Jan de Jongh: „Ik durf rustig te stellen dat de KNVB ons benadeeld heeft. Volgend seizoen zullen wij het dan ook anders aanpakken. Wij zul len dan in ieder geval niet meer zo veel spelers afstaan als dat wij nu gedaan hebben". Onvrede dus bij Jan de Jongh, die door het bekerverlies de laatste kans op een succes dit seizoen in rook zag opgaan. Zijn team speelde dan ook een matige wedstrijd, die vooral in het eerste gedeelte totaal niet kon boeien. Het nerveus gestartte Arne muiden had in die fase te veel ontzag voor zijn tegenstander, wat voor de circa 2000 toeschouwers betekende dat de strijd het aanzien nauwelijks waard was. Wie dus gekomen was voor een goede, spectaculaire wed strijd kwam bedrogen uit. Het angst voetbal had veel weg van de waarde loze vertoningen, die bij het EK-voet- bal in Italië zijn opgevoerd. Regelma tig speelden DOVO-verdedigers de bal vanaf de middenlijn terug op doelman Kees van Kranenburg, daar mee duidelijk makend dat zij hun lesje de laatste wekon voor de beeld buis goed hadden ingestudeerd. Later zou Jan de Jongh toegeven, dat zijn ploeg gefaald had Maar ook in dit geval wees hij de beschuldigende vinger naar de KNVB. De Jongh: „Het seizoen heeft veel te lang ge duurd. De spelers zijn op en dat vind 'ik logisch. Het is te gek dat Jan Gaasbeek (volgend seizoen uitko mend voor AZ'67, red.) precies twee weken vakantie heeft. De spelers wil den nog wel tegen Arnemuiden. maar konden gewoon niet meer". Het na de pauze steeds brutaler spe lende Arnemuiden profiteerde daar tenslotte knap van. Toen de verlen ging al in zicht was scoorde Jan Meer man de bevrijdende eerste treffer en vervolgens wist Jos van Belzen de eindstand zelfs een nog ruimer aan zien te geven De Zeeuwen benadruk ten in die tweede helft nog eens dui delijk, dat zij voor een eerste klasser zeker niet onder hoeven te doen. Vooral de defensie maakt een uitge balanceerde indruk, terwijl aanvoer der Coen Pruijsers op het middenveld veelal de zaak volledig in handen heeft. Voeg daarbij de snelheid van de spitsen Lieven, Jos en Ronald van Belzen en vastgesteld kan worden dat trainer Jaap van Maris, die het feest van zaterdag wegens vakantie niet kon bijwonen, over een uitste kend team beschikt. Was de overwinning voor het als un derdog gestartte Arnemuiden voor de meeste toeschouwers best sensatio neel, de „echte" voetballiefhebber heeft er maar weinig van kunnen ge nieten. Daarmee komen we dan met een op de „ziekte", die ons voetbal al geruime tijd bedreigt. Wedstrijden, waar maar iets op het spel staat, zijn helaas het aanzien nauwelijks meer waard. Angstvoetbal is dan troef en bij het amateurvoetbal worden spe lers die de verdedigingen dreigen uit te spelen even onheus bejegend als in de prof sector al jaren schering en inslag is. Wie zich aan deze negatieve tendens al niet meer stoort heeft zaterdag dan soms toch nog kunnen genieten van aardig bekervoetbal En daarnaast moet ook de organisatie van deze finale door Heerjansdam zijn opge vallen. Die was, evenals de leiding van arbiter Storm, namelijk vlekke loos. ARNEMITDEN-DOVO 2-0 (0-0) 87 Jan Meerman 1-0 90 Jo* van BeUen 2-0 Scheidsrechter; Storm, toeschouwers 2 000. ABNEMUIDEN Meulmeester; Orootjans. Jan Meerman, Geelhoed, Klaas van Belzen. Hulb Meerman, Jaap Meerman, Pruijsers; Lieven van Belzen, Jo« van Belzen. Ronald van Belzen DOVO: Van Kranenburg. Gerritsen. Van Sas. Loch, Van Kooten; Diteweg. Koenen. Hylkem* (De Witte). Gaasbeek. Van de Oosterkamp. Eps- kamp (Oostermetjeri Van oase sportredactie HEERJANSDAM In de rast van de bekerfinale tnsaen Arne muiden en DOVO beeft de voor- sitter van de commmiaaie sater dagvoetbal van de KNVB, Jan van der Meljde, de Trouw-wissel- beker uitgereikt. De Trouw-wisselbeker is de cap die jaarlijks door dese krant be schikbaar wordt gesteld aan de meest prodaktieve club uit de eerste- of tweede klasse van het saterdagamateurvoetbal. Dit jaar hoeft voor het eerst in de driejari ge geschiedenis van de Trouw- wisoelbeker, een tweede klaseer, Marken de cap voor sieh opgeëist. Met 63 doelpunten bleef de Mi kenformatie de concnrrentie voor. DOVO is tweede gewordt mot 58 doelpunten. VoorganfC van Marken die de Trouwwisw beker wonnen sijn ACV (1918 62 treffers) en DETO (1979 met! doelpunten). Op de foto het moment waarop glunderende voonritter van Mtf ken, de heer Uithuisje, de bek" ontvangt uit handen van Van d« Meljde. Op de foto van links W reehts: Van der Meljde en de kenbestnursleden Roos, Uitbab je, Verbarg (trainer) en Visser. IX Trouw-wisselbeker krijgt plaatsje in bet gemeentehuis Marken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8