zaak van zelfbehoud tulp rak experimenteert één dag met democratie §an zuivert leger universiteit Moskou zet Borisow met geweld land uit 5jjke top praat over derde wereld Kaboel alleen overdag een Sowjet-stad Botha: betogers schaden economie Nederland weigert rol in conflict-Timor Mexicanen: VS sturen regen weg mee aan verkiezing Bonn to ^EdAG 23 IAG 23 JUNI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET sBert van Panhuis TIË De olieproducerende landen moeten meewerken aan de verbetering van de van de landen van de derde wereld. Maar ook de rijke westerse landen moeten daaraan ïfgen. wat bij voorbeeld zou kunnen via een topconferentie van een beperkt aantal landen (nrolg op het rapport van de commissie-Brandt. Dat was gisteren de opvatting van de i deelnemers aan de economische topconferentie In Venetië. De Amerikaanse president Jimmy Carter en de Britse premier Marga- reth Thatcher willen de bestrijding van de geldontwaarding primair stel len. terwijl landen als Canada en Ita lië ln de werkloosheid een groter ge vaar zien. Vluchtelingen 'hi! wat worden gedaan aan de :1^fcvan de arme landen, al was met de Westduitse bondskan- jjelmut Schmidt en Roy Jen- lie dagelijkse leider van de Eu- Gemeenschap. te spreken, al- omdat de grote economische ien in de derde wereld hun o hebben op de rijke landen it stelde wat dat betreft de als voorbeeld die hun hele je inkomen moeten besteden >t betalen van de „olierekenin- en zo geen geld meer overhou- foor investeringen. En Jenkins erop dat een derde van de ex- ran de westerse industrielanden de derde-wereldlanden gaat en bankroet dus vergaande eco- ie en politieke problemen zou fven de Verenigde Staten, Japan. West-Duitsland, Frankrijk, Oroot-Brittannië en Italië legden in een eerste praatronde verscheidene mogelijkheden voor het verlichten van de energielasten van de arme landen op tafel. Zoals de mogelijkheid om de landen van de derde wereld niet met leningen maar met schenkingen te helpen. Jenkins wees op het gevaar als de olielanden hun winsten niet in de mondiale geld circulatie kwijt kunnen. Een wijzi ging in het investeringspatroon, bij voorbeeld waardepapieren, of een rem op de olie-exploratie, zou er dan in zitten. De voorzitter van de Europese Com missie heeft voorgesteld dat de We reldbank gelden besteedt om landen die wel energiebronnen hebben maar geen fondsen om die te ontwikkelen, bij te springen. Schmidt, die vaststel de dat er nog nooit zo intensief is ERAN (AFP, Reuter, AP) Bij zuiveringen ln het leger zijn het afgelopen weekeinde 27 militairen ln ran gearresteerd. Op de universiteit van de Iraanse istad moesten 380 docenten en studenten het ontgelden. gepraat over de noord-zuidproblema- tiek, was geen voorstander van het in hercirculatie brengen van de oliedol lars als dat gebeurt via het IMF, het Internationale monetaire fonds. Hij deed de olielanden de suggestie de arme landen speciale voordelige olie prijzen te rekenen. Terzake van de energievoorziening in de rijke westerse landen deed de Franse president Discard d'Estaing het voorstel er per 1990 voor te zorgen dat voor een equivalent van 20 mil joen barrels (vaten met een inhoud van 159 liter) olie per dag een vorm van energie moet zijn gevonden waar aan geen olie te pas komt. De uitvoer vanuit de olieproducerende landen naar de westerse industrielanden om vat momenteel dertig miljoen vaten per dag. Over de oplossing van de algemene economische problemen waren de meningen niet eensluidend. De zeven hebben in aparte verklarin gen gewezen op de benarde positie van de vluchtelingen, met name die uit Indo-China, Afghanistan en Cuba, en gesteld dat de landen van her komst de oorzaken van de vlucht moeten aanpakken. Het gijzelen van diplomaten en het bezetten van diplomatieke missies wordt ln een andere verklaring cate gorisch afgewezen en de regeringen verplichten zich ervoor te zorgen dat geen inbreuk wordt gemaakt op in ternationale rechtsregels en ge bruiken. Het Mldden-Oosten-confllct is slechts ter sprake geweest tijdens de audiëntie van Carter bij paus Johan nes Paulus. De paus riep Carter op door de gaan met zijn pogingen tot vrede in het Midden-Oosten te komen. KABOEL (AFP) Russische troepen zijn nu zes maanden in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan. Maar alleen overdag is de stad Russisch, en 's nachts is de hoofdstad net als vrijwel het gehele land Afghaans. Deze opvatting van een hoogleraar aan de Afghaanse universiteit weer spiegelt de militaire verhoudingen in zijn land zeer goed. Volgens betrouw bare inlichtingen maken de Russen alleen in de zes provincies langs de Afghaans-Russische grens de dienst uit. terwijl de andere 22 stevig in handen van de Afghaanse opstande lingen zijn. De tijd werkt duidelijk tegen de Rus sen. De bevolking wordt met de dag vijandiger, was er aanvankelijk spra ke van afwijzing van buitenlandse overheersing, zoals de Afghan en al tijd hebben gedaan, nu is er sprake van een onverzoenlijke haat. De ver halen die de ronde doen over onschul dige slachtoffers van de Russische troepen onder scholieren hebben hiertoe veel bijgedragen. nog geen Kaboel. dertig kilometer van Militaire deskundigen in Kaboel me nen dat Moskou deze situatie slechts kan veranderen door aanzienlijk méér soldaten naar Afghanistan te sturen, in totaal ongeveer een kwart miljoen. Ook het gebruik van strijd gassen en gifwapens zou dan onver mijdelijk zijn. Na het aanvankelijke W3D6nS succes van hun operatie stuiten de r Sowjets nu op steeds sterker verzet. Iedere buitenlander die in Kaboel een Afghaan duidelijk weet te maken dat hij geen Rus is, krijgt van hem op merkingen te horen als „op een dag zullen we winnen, we vermoorden ze allemaal". De Russische strategie loopt niet al leen stuk op het gewapende verzet, maar ook op de vijandigheid onder de Afghaanse bevolking en de massale desertie in het leger van Afghanistan. De Russische aanwezigheid schijnt nu zelfs een scheuring binnen de rege rende Democratische Volkspartij te kunnen veroorzaken. Op het puur militaire vlak hebben de Sowjet-troepen het nog niet al te "waar. Over het algemeen is het ver zet slecht bewapend. Maar steeds va ker duiken er berichten op dat de opstandelingen hun wapenarsenaal aan het verbeteren zijn. Zo zouden ze inmiddels beschikken over Sam-ra- ketten en anti-tankgranaten. Woens dag nog werden twee Russische heli kopters neergehaald, waarvan één op In de Zwitserse plaats Vevey. waar eind vorige week een conferentie van veertig islamitische landen is gehou den, werd zaterdag bekend dat de totdusver sterk verdeelde verzetsbe wegingen zich hebben gebundeld in de Islamitische Verzetsbeweging Af ghanistan. Deze beweging heeft de islamitische landen gevraagd meer materiële steun te geven en alle diplo matieke en handelscontacten met Moskou te verbreken totdat èlle Rus sische troepen uit Afghanistan zijn verdwenen. De veertig landen reageerden zeer terughoudend. Hoewel Irans minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh na afloop sprak van „een geweldig succes", hebben de veertig landen slechts „humanitaire" steun toege zegd. Op de aangekondigde terug trekking van een deel van de Russi sche troepen waren de reacties ook zeer verdeeld De Afghaanse rebellen zelf vonden het een misleidende stunt van Moskou. De Tunesische secreta ris-generaal van de islamitische con ferentie. Habib Chatty, noemde het „een welkome maatregel". In Kaboel was het zaterdag zeer on rustig. Alle winkels bleven dicht uit protest tegen de Russische aanwezig heid en studenten trokken demon strerend de straat op. Russische tanks en Afghaanse patrouilles reden door de stad, maar van botsingen met de demonstranten is geen melding gemaakt. ities in het leger waren het de ontdekking van een komplot tegen de regering. !t hoofd van de revolutionaire loven, Mohammadi Reys- Het komplot zou vanuit het Irak zijn geleid en er zou- itens 250 Iraanse militairen ikken zijn. Volgens Reyshar- in de gearresteerden van plan a ih terug te halen naar Iran en ex- twr Bakhtiar aan het hoofd te van een tijdelijke regering, itiar zou dan twee jaar de tijd m om een referendum voor te n over de toekomstige re ge rm itlar, die ln Parijs in ballings- rel laadslid in VS meekt Russen 3m tien miljard «•WW YORK (AP) Een ge- [teateraadsüd van New York te# de Sowjet-Unie tien mil- M gulden gevraagd voor de Wleuwing van een deel van i Bronx, een verpauperde tat ln deze Amerikaanse jnd. Twee Jaar nadat presi- |dot Carter overheidssteun be- voor de renovatie, is de nog steeds een puinhoop. >nteraadslid Oilberto i-Valentin, zelf uit de lïBronx afkomstig, voerde een l B delegatie van het Russische Ut Vredescomité naar de plek, ijl »aar Carter twee jaar geleden rtl lijn toezegging deed. „Het lijkt wel of deze buurt gebombar deerd is," fluisterde een van de delegatieleden in het Russisch tegen een ander, terwijl Gere- 3f na-Valentin wees op de half in gestorte huurkazernes. „Ik vraag de regering van de Sow jet-Unie tien miljard gulden aan buitenlandse hulp om deze wijk te herstellen," zei het ge- neenteraadslid. Het Russische P comité is geen overheidsorga- 1 nisatie en houdt zich beeig met el opvattingen over oorlog en P vrede onder het Russische chap leeft, verklaarde daar het afge lopen weekeinde dat het bewind van Khomeini niet lag meer zou duren. Hij noemde de ayatollah een „dictator", tegen wie hij de wapens zou opnemen „als de tijd rip is". Hij zei dat dit niet lang meerzou duren en athij over voldoended wapens beschikte. Bijna vierhonderd medewerkers en studenten van de universiteit van Te heran kregen zaterdag plotseling te horen dat ze waren ontslagen of ver bannen van het universiteitsterrein. Volgens een officiële verklaring zou den ze allemaal collaborateurs zijn geweest van de Savak, de geheime dienst ten tijde van de sjah. De uni versiteit werd in april gesloten na botsingen tussen linkse studenten en conservatieve islamieten. Waarnemers in Teheran zien de zui veringen als een nieuwe poging van conservatieve geestelijken om zich te ontdoen van minder godsdienstige elementen op de universiteit. Het hoofd van de revolutionaire gerechts hoven staat bekend als een tegen stander an alles wat naar progressivi teit zweemt. Hij zei dat de heropening van de universiteit afhangt van „de kwaliteit van de culturele revolutie". Volgens waarnemers worden de zui veringen uitgevoerd onder dekman tel van de door Khomeini bepleite culturele revolutie. JOHANNESBURG (AP. Reuter) De premier van Zuid-Afrika Pieter Botha heeft beloofd dat de overheid alle middelen zal gebruiken om een einde te maken aan de betogingen die de afgelopen weken in Zuid-Afrika gehouden zijn. Botha zei de gewelddadige betogin gen, waarbij vorige week zeker 32 doden zijn gevallen, te betreuren. „Het schaadt onze economie, waar door het voor ons moeilijker wordt iets aan de leefomstandigheden van de mensen te doen", aldus de premier. Hij noemde sommige klachten van de demonstranten terecht, maar oor deelde dat „criminele elementen" daarvan gebruik maken. Daartegen is het politieoptreden gericht, aldus Botha. MOSKOU, WENEN (AFP, AP) Vladimir Borisow, een van de oprichters van de Russische onafhankelijke vakbond SMOT, is de SowjetrUnie uitgezet en in Wenen aangekomen. Vóór zij doorreisden naar Venetië waar de spanningen tussen de westerse bondgenoten een belangrijk thema zijn brachten de Amerikaanse president en zijn vrouw en dochter Amy een rimpelloos verlopen bezoek aan Rome. Eendrachtig constateerden de paus en president Carter dat zij tegen oorlogen, geweld in alle vormen en honger zijn. Borisow heeft in totaal negen Jaar ln psychiatrische inrichtingen en gevan genissen doorgebracht. Op 3 juni nog werd hij gekidnapt en naar „onbe kende bestemming" afgevoerd. De geheime politie KGB zei er niets mee te maken te hebben en Borisows vrouw Irlna Kaploen moest van een medegevangene van haar man verne men dat hij in Leningrad werd vast gehouden. Aangekomen ln Wenen zei Borisow dat hij tegen zijn wil gedwongen was de Sowjet-Unie te verlaten. Hij werd met zijn handen op zijn rug gebonden op het vliegtuig gezet, dat hij in We nen weigerde te verlaten. De politie mannen die hem begeleidden hebben hem toen het vliegtuig uit getrokken. Zij toonden hun Oostenrijkse colle ga's Borisows paspoort met een vi- 9 j sum voor Israël, hoewel Borisow zegt ^0611611 00611 nooit een aanvraag daartoe inge diend te hebben. Met de uitwijzing van Borisow ver liest de SMOT een van de drijvende krachten van de organisatie. De vak bond werd ln de herfst van 1978 opge richt. De belangrijkste doelstelling van de SMOT was het verlenen van juridische steun aan arbeiders, vooral bij ontslag. door vijf jaar interne verbanning we gens anti-Russische propaganda. Een andere Russische dissident, de orthodoxe geestelijke Dimitri Doed- ko. is vrijgelaten nadat hij vrijdag avond voor de tv zijn lasterlijke boe ken en artikelen had veroordeeld en gehoorzaamheid aan de Russische staat had beloofd. In de uitzending zei Doedko dat hij nu inzag dat hij „niet gearresteerd was wegens zijn geloof in God. maar wegens een misdaad". Tot zijn arres tatie was Doedko een van de bekend ste kerk-activisten. Zijn preken in Moskou trokken zo veel toehoorders dat hij overgeplaatst werd naar een voorstad. LISSABON/DJAKARTA (AFP. Reu ter) De Nederlandse regering heeft geweigerd te bemiddelen tussen tus sen Indonesië en Portugal in de kwes- tie-Oost-Timor. De Portugese pre mier Sa Carneiro zou hierom vorige week gevraagd hebben tijdens zijn bezoek aan Den Haag Dit meldt het Idonesische persbu reau Antara in een bericht vanuit Den Haag. Het persbureau citeert een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, die zei dat premier Van Agt het verzoek heeft afgewezen. Volgens de woord voerder hebben de twee premiers wel uitgebreid gesproken over het behar tigen van de Portugese belangen in Indonesië door Nederland. De betrekkingen tussen Portugal en Indonesië bekoelden sterk na de In donesische inval in 1976 in Oost-Ti- mor, een voormalige Portugese kolo nie. Nederland treedt sinds die tijd in Djakarta op als vertegenwoordiger van de regering in Lissabon. Er doen geruchten de ronde dat de twee lan den onlangs op Nederlands initiatief oriënterende besprekingen hebben gehouden over herstel van de betrek kingen. De Nederlandse woordvoer der heeft hieraan toegevoegd dat de kwestie-Oost-Timor tijdens het be zoek van Sa Carneiro aan Den Haag langdurig is besproken met Van Agt. aldus Antara In Lissabon demonstreerden gisteren meer dan 100.000 mensen tegen het beleid/van Sa Carneiro. Zij eisten een onmiddellijk vertrek van de premier, die deze week ook in het parlement een motie van wantrouwen krijgt te verwerken. In 32 andere Portugese steden hadden demonstranten ge hoor gegeven aan de oproep van de linkse vakbond Intersindical de straat op te gaan uit protest tegen de politiek van de zes maanden oude centrum-rechtse regering. Vanuit zijn verbanningsoord Gorki heeft dissidentenleider Andrei Sa- charow staatshoofden uit de gehele wereld opgeroepen op te komen voor het lot van de dissidente schrijver Victor Nekipelow. Nekipelow, die lid is van een groep in Moskou die toeziet op naleving van de akkoorden van Helsinki, is vorige week veroordeeld tot zeven jaar werkkamp gevolgd MEXICO (AFP) De Verenigde Staten zouden door hun herhaalde pogingen om wervelstormen en orkanen te laten afbuigen, direct verantwoordelijk zijn voor de ern stigste droogte die Mexico ln tientallen jaren heeft ge troffen. Deze opvatting wint veld ln wetenschappelijke en politieke kringen in Amerika's zuidelijke buurstaat. Volgens coördinator Leopoldo Gonzalez van het Cen trum voor internationale betrekkingen van de universi teit van Mexico, is de regering in staat deze beschuldi ging met ontelbare bewijsstukken te staven. Sinds meer dan 25 Jaar stuurt Amerika regelmatig „meteorologi sche" vliegtuigen uit om te voorkomen dat wervelstor men en orkanen het vasteland bereiken. Maar dat zijn, aldus Gonzalez, „de enige natuurlijke krachten die water van de Stille Oceaan en de Golf van Mexico naar Mexi caans grondgebied transporteren". De directeur van de nationale meteorologische dienst beschikt over rapporten van Amerikaanse vliegtuigen die vorig Jaar augustus de orkaan Ignacio te lijf gingen, die oorspronkelijk op de Mexicaanse staat Colima afste vende, maar plotseling afboog en na zeven dagen verdwe nen was. Aangezien het gedrag van deze weersverschijnselen be rucht grillig is, valt het moeilijk te bewijzen of pogingen tot beïnvloeding al dan niet succes hebben gehad. Dit geldt zowel voor de Amerikaanse initiatiefnemers als voor de mogelijke Mexicaanse gedupeerden. Maar ver scheidene politieke partijen hebben het Mexicaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gevraagd, een diepgaand onderzoek in te stellen. DORTMUND (Reuter, AFP) West- Duitslands jongste parti, de „Groe nen" heeft gisteren besloten deel te nemen aan de algemene verkiezingen van 5 oktober. De kans op zetels in de Bondsdag wordt zeer laag aangesla gen; vermoedelijk blijven de groenen ruim onder de vijf-procents-drempeL Bij regionale verkiezingen vorig Jaar was deze partij, die zich met name op een beter leefmilieu richt, opmerke lijk succesrijk, maar tegenstellingen tussen linkse en niet-politiek geïnte resseerde stromingen binnen de par tij lijken daar een eind aan te hebben gemaakt. De belangrijkste tegenstander van kanselier Helmut Schmidt bij de ver kiezingen, lijsttrekker Franz Josef Strauss van de christen-democraten, heeft zaterdag fel uitgehaald naar Schmidt en zijn partij, de SPD. Voor komen moet worden dat de sociaal democraten na 5 oktober zonder de kleine liberale FDP kan regeren, want dat zou een SPD-staat opleve ren waarin „het partijlidmaatschap en het onbenul in overheidsfuncties" hand in hand gaan, waarin „de school wordt gebruikt voor marxistische in doctrinatie" en waarin pressie op de media zal worden uitgeoefend „ge richt op de anarcho-socialistische vernietiging van onze vrije orde". IGDAD Blijkbaar zijn de resultaten van de verkiezingen voor de Wtse variant op het parlement politiek gezien van geen enkel belang (er De verkiezingen de eerste sinds de coup van 1958 waarbij generaal doel Karim Kassem de Baathpartij aan de macht bracht, werden tige week vrijdag gehouden. De uitslag was zaterdag bekend, maar tot 'eravond kon of wenste niemand antwoord te geven op de vraag weel leden van de Baathpartij, hoeveel onafhankelijken, hoeveel ieten of hoeveel Koerden gekozen waren. Wel werd gezegd dat de itionale vergadering zestien vrouwen zou tellen. 6 br Johan ten Hove "rig kwamen gisterochtend de Arabi- bladen en de Engelstalige Bagdad Ob- ver met alle 250 namen van de gekoze- n, maar hun politieke achtergrond werd oiet bijverteld. Op zaterdag al had de f-voorzitter van de Revolutionaire Com- Moraad. Izak Ibrahim, meegedeeld dat taakse bevolking massaal ten stembus 'getrokken en dat „de verkiezingen ge- moesten worden in het licht van het eld, zoals dat was uitgestippeld door ~er-strijder president Saddam Hoessein dat uitdrukking gaf aan de permanente 'eerlijke principes van de Arabische revo catie beweging en haar pioniers, de «bische socialistische Baathpartij". En ?eer van dat jargon. Er werd nogal verbaasd op de vragen gerea geerd. De verkiezingen waren immers voor bij, de hele internationale pers had kunnen zien hoe democratisch en eerlijk alles er was toegegaan, en de uitslagen hadden in de kranten gestaan. Wat wil je nog meer? De opmerking dat de lezers van dit dagblad meer geïnteresseerd zijn in de machtsverde ling in de gekozen vergadering dan in 250 nietszeggende en bijkans onuitspreekbare Arabische namen, mocht niet baten. Voor de functionarissen in kwestie was zaterdag het democratisch experiment, zoals de ver kiezingen ook al heetten, afgelopen. Een dagtochtje naar de overblijfselen van Babyion kon voor het journalistendom nog best georganiseerd worden, maar daarna werd er al snel op gewezen dat er in het hotel een man van Iraki Airways klaar zat om de terugvlucht van de heren te regelen. konden niet lezen of schrijven, en zij gingen met het stembiljet naar iemand bij het stemhokje, die de kaart overnam en de namen begon op te lezen. De mensen kon den dan „ja" of „nee" zeggen bij de verschil lende namen. Ik zag hoe een zestal in het zwart geklede vrouwen vrolijk naar een man toestapten, enige tijd met hem praaten, waarna hij alle zes kaarten op dezelfde manier aankruiste. Er hoeft natuurlijk niets aan de hand te zijn. het is mogelijk dat er een hele familie het volstrekt eens is over wie er uit hun district naar de nationale vergadering moet. Er zijn echter ook andere mogelijk heden. Terugblik Het Iraakse volk mag van tijd tot tij[d laten zien dat het als één man achter zijn president staat. Hier een aanhandelijkheidsdemonstratie vorig jaar in Bagdad. naar Mosoel vloog, vijfhonderd kilometer ten noorden van Bagdad, in het district Ninevé, waar anderhalf miljoen mensen wo nen. We landden op een militair vliegveld, waar enkele Russische Migs met donderend geraas opstegen. Olijke vragen en telefoontjes aan het fbezingscomité leverden geen onderver- C naar politieke, religieuze of etnisch^ Liefst per Iraki Airways. Het feit dat het NationalP nlirht enting op ook een halve dag rondhangen Iraakse volk naar de stembus mocht, was iwiii bet ministerie van informatie, waar een MM I bereidwillige ambtenaar een tiental «■toontjes pleegde, leverde niet meer op dat er „inderdaad 250 mensen gekozen «en en veel onafhankelijken" het belangrijkste en daar werd een groot circus omheengebouwd. De pers kon kiezen uit vijf groepen die elk naar verschillende plaatsen van het land werden gebracht. Ik zat bij de groep die Na een bezoek aan de vice-gouverneur be zochten we drie stembuslokalen, waar lange rijen mensen stonden te wachten om hun stem uit te brengen. Er was geen formele stemplicht, maar het uitbrengen van de stem was wel „een nationale plicht". Nie mand werd gedwongen. De kiezers hadden een identiteitskaart, die ze aan een ambte naar moesten laten zien, waarna ze een stembiljet kregen. Daarna konden ze naar een stemhokje gaan en één tot vijf van de ongeveer twintig namen aanstrepen. Daar na verdween de kaart in de stembus. Het ging er allemaal gemoedelijk aan toe. er waren veel oude mannen en vrouwen, die zichtbaar verheugd met de stembiljetten zwaaiden. Zo op het eerste gezicht was iedereen vrij te kiezen wie hij wilde Het was echter allesbehalve geheim. Veel mensen Overigens zijn deze verkiezingen ook min der bedoeld als controle op een toekomstig beleid (de vergadering zal daarover toch vrijwel niets te zeggen hebben) alswel als een terugblik op het verleden. Zoals een ambtenaar het uitdrukte: „De mensen wil len de partij bedanken voor alles wat zij voor hen gedaan heeft". De verhalen van andere journalisten over andere plaatsen in Irak waren gelijkluidend. Zo te zien ging het er wel eerlijk aan toe maar zeker waren de verkiezingen niet geheim, waarbij wel in Ar bil, aan de rand van het Koerdengebied. sprake was van enige militair vertoon. In Najas, de sjiietische heilige plaats, ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Bagdad, was alles volgens journalisten volkomen rustig en heerste er zelfs een ontspannen sfeer, terwijl er vorig jaar nog sprake is geweest van stevige rellen van sjiieten, die het niet eens waren met de soenitische overheersing in het partijapparaat. Maar de verkiezingsdag is in een democra tisch concept maar één ding. Het stellen van de kandidaten en het tellen der stem men zijn andere zaken, maar minstens zo belangrijk. Om aan te geven hoe eerlijk de stemming ging, werden we vrijdagavond uitgenodigd om dat in een district in Bag dad bij te wonen. Alle kandidaten van dat district werden op een schoolbord geschre ven, waarna de stembus geopend werd en de gekozen afgevaardigden werden opge somd. De mannen bij de borden renden heen- en weer om de namen te turven. Dat ging uitermate langzaam en als ze het zo in heel Irak gedaan hebben, zouden ze nu nog bezig zijn. De uitslagen waren zaterdag avond bekend. De gidsen en begeleiders waren al aardig, ingespeeld op de democratie. Tijdens onze zit door Mogoel, had een aantal journalisten al snel genoeg van de stemlokalen, en vond dat we maar eens naar wat ruïnes van het oude Ninevé moesten gaan. Volgens de gid sen moet het democratisch toegaan en moest er dus gestemd worden. De toeristen onder de journalisten wonnen (democratie is ook niet alles) en we reden naar een buitenwijk van Mosoel, naar de resten van grote aarden wallen, enkele opgegraven en gerestaureerde muren en poorten. Ninevé, de derde Assyrische hoofdstad. Ninevé. de grote stad, met in het Oude Testament al 120.000 inwoners, die zo decadent leefden dat de profeet Jona opdracht kreeg hen te zeggen zich te bekeren omdat God anders de stad zou verwoesten. Dat is toen, tegen de zin van Jona die blijkbaar wel van een spektakel hield, niet gebeurd. Nu is er ech ter weinig meer van over en de Iraakse autoriteiten hebben vage plannen om de stad verder op te graven en in al zijn luister te reconstrueren Maar dat gaat handenvol geld kosten. De bewoners van het huidige Mosoel. kunnen dat niet opbrengen Zo de cadent leven die hier tegenwoordig niet meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5