had nooit et wad op mogen gaan' 1848,- Onvoldoende voor oudercommissies Regering heeft te weinig argumenten voor Markerwaard labinet legt ookgordijn Jonge polder week lang in Noorse sfeer )emonstratie egen F-16 Wiskundigen hebben ongevallen voorspeld Zusjes gestikt na spelen met vuur in auto Ik. Kapitein Krakepit, Schrik der Zeven Zeeën, postgiro en rijkspostspaarbank WEG IN EIGEN LAND Schoolleiding en leraren vaak niet tevreden Arrestatie van kerkmarokkanen jnöag 23 juni 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 duizenden mensen hebben ïtêrdasmiddag in Amsterdam O eelgenomen aan een manifests- e tegen het aanschaffen van 111 16-Jacchtbommenwerpers voor ffef miljard gulden. Het protest, jorganiseerd, door linkse poli- ieke partijen en jongerenorgani- ities, begon met een demonstra- die langs de Dam voerde. Op Amstelveld betoogden ver- drillende sprekers dat de aan- oop van de vliegtuigen door de JM tgering de vrede en veiligheid in -PI? wereld nog verder in gevaar brengen. ADVERTENTIE I een onzer verslaggevers ,WERD Wadloopdeskundigen uit Friesland en Groningen vinden dat het internationa- ilschap dat vrijdag tijdens een wandeling van Holwerd naar Ameland in moeilijkheden ikomen, nooit hed was op had mogen gaan. Tijdens deze wadlooptocht is een 27-Jarige vermoedelijk verdronken en is een 42-jarige Chinees door de kou bewusteloos geraakt later overleden. lUl groep, cursisten van het Intema- iaal Instituut voor Luchtkartering Aardkunde in Enschede, ging jrgens tegen negen uur bij de van Holwerd het wad op onder ng van een staflid van het En- dese instituut. Volgens een «ii jordvoerdster van het instituut was [groepsleider een zeer ervaren wad- i'i I =»H L*^ Wekelijks 2x per KLM retourvlucht va. Boekingen: A-Reizen, cl 02979-3952 of bij Ik-reizenI uw ANVR reisbureau. [lindelaars, negen Nederlanders Uiabuitenlanders, kwamen al snel igproblemen, doordat het water jdge tijd hoger stond dan ver- L De groepsleider besloot daar- rug te gaan naar de vaste wal. Sr het stijgende water maakte dit jelijk. Op de Mosselbank werd p gezelschap door de zee ingeslo- k De bemanning van een peilboot rijkswaterstaat ontdekte de loep, die de Irakees was kwijt ge- jakt bij de oversteek van een geul en |e de inmiddels bewusteloos geraak- tnees met zich mee voerde. onder normale omstandigheden op eigen houtje de Waddenzee kunnen oversteken, „maar als het weer slech ter is of als het water wat hoger staat, dan gaat het verkeerd. Het ging hier om mensen die totaal niet wisten wat wadlopen inhoudt en die waarschijn lijk te weinig kleding bij zich had den," aldus Bakker, die meent dat de geredde wadlopers nog van geluk mo gen spreken. „Ondanks de twee slachtoffers is het nog vrij goed afge lopen. Een geluk dat de mensen van die peilboot hen zagen, anders was er niemand van de groep terug ge komen." Volgens de wadloopdeskundigen is de groep te laat het wad opgegaan. De Stichting Wadloopcentrum Pie- terburen had inmiddels de wadloop tochten van zaterdag al afgelast met het oog op het weer. Verordening „Eigenlijk staan wij niet eens zo ver baasd over wat er nu gebeurd is", aldus Bakker. „Twee jaar .geleden hebben wij al met het Wadloopcen trum Friesland een brief naar de twee provinciale besturen geschreven, .waarin we gebeurtenissen als deze voorspelden. En intussen zijn er ook tal van bijna-ongevallen gebeurd, die op het kantje nog goed zijn gegaan. Maar pas als de Waddenzee provinci aal is ingedeeld kan de provinciale verordening, die nu in concept gereed ligt, in werking treden. Het enige dat wij momenteel kunnen doen, is wad lopers die we zonder voldoende lei ding op het wad tegenkomen meene men naar de wal." De wadloopsport ls door het ongeval bij Holwerd opnieuw ten onrechte in een kwaad daglicht geplaatst, zegt Bakker. „Als er iets misgaat, bete kent dat negatieve publiciteit. Wij krijgen dan de klappen. Inmiddels hebben we al weer wat afzeggingen moeten noteren. Maar voor de men sen voor wie dit ongeval een waar schuwing zou moeten zijn, is dat het helaas niet". Beatrix praat over hofhouding KOPENHAGEN (AP) Ko ningin Beatrix heeft deze maand een kort bezoek aan ko ningin Margrethe van Dene marken gebracht om zich te laten adviseren over het voeren van een moderne hofhouding. Dit bericht in de Deense krant Berlinkske Tidende is door goed ingelichte kringen in Ko penhagen bevestigd. Bij het Deense hof was nie mand beschikbaar voor com mentaar op dit bericht. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade, die beves tigde dat het bezoek heeft plaats gevonden, zei niet in de positie te verkeren om bijzon derheden over het bezoek te geven. Van een onzer verslaggevers TIEL Twee zusjes uit Tiel, vier en vijf jaar oud, zijn zaterdagmorgen vermoedelijk door verstikking in een auto om het leven gekomen. De auto waarin het tweetal zat te spelen, stond geparkeerd om het binnen plaatsje van hun ouderlijk huis. De politie vermoedt dat de kinderen met lucifers zaten te spelen waardoor brand ontstond en zij door rookont wikkeling bedwelmd zijn geraakt. Bij een auto-ongeluk op het Stad houdersviaduct bij het Kleinpolder- plein in Rotterdam is de Hagenaar P. J. Barbier (27) omgekomen doordat hij de macht over het stuur verloor, tegen de vangrail klapte en uit de auto werd geslingerd. Twee vriendin nen van het slachtoffer werden even eens uit de auto geslingerd, maar vielen niet zoals de autobestuurder op de vijf meter lager gelegen rijks weg. De beide meisjes zijn zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. Bij een verkeersongeluk in de Noordoostpolder is de 26-jarige G. Nieland uit Emmeloord om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Een mede-inzittende raakte gewond. De twaalfjarige Marnix Bakker uit Emmeloord overleed, nadat de auto waarin hij meereed op de Goiseweg in Zuidelijke Flevoland door nog onbe kende oorzaak in botsing was geko men met een tegenligger. Het vierjarige Arian de Graaf uit Bunschoten is in een sloot in de buurt van zijn ouderlijk huis verdronken. De kleuter is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt. Igens Nico Bakker, voorzitter van tichting Wadloopcentrum Pieter- ;n, is de groepsleider een voorma- gids van de stichting. „Hij werkte '72 of '73 bij ons. Ik vermoed dat in de afgelopen acht jaar zeer cN nig op het wad geweest is. Theore- :h blijf je wel op de hoogte van het maar je verliest de praktische je moet de routes bij houden ie weersomstandigheden in het gouden." meent dat ervaren wadlopers i'ao onze parlementsredactie fet kabinet zal proberen met behulp in een rookgordijn de nog resteren- t conflicten met de Tweede Kamer Ke week nog voor het zomerreces af (wikkelen. Zag het er tot voor kort ag naar uit dat er klare wijn ge- honken zou worden over de volgen kwesties: de beperking van de aftrekbaar- id van hypotheek op het eigen huis de matiging van de topsalarissen in ambtenaren en politici, een olieboycot tegen Zuid Afrika, st overleg van de afgelopen dagen aakte wel zoveel duidelijk, dat we tze onderwerpen vooral ruimer moe- nzien. zal de kwestie van de aftrekbaar van hypotheken worden inge- in een brede regeling, waarin aftrekposten onder de loep wor- m genomen, ook bij voorbeeld de trekbaarheid van de onderhouds- van het eigen huis. lee-premier Wiegel die tot voor kort iedere discussie over enige beper- 5 van de aftrekbaarheid uitsloot, tek dit weekeinde open te staan or een brede discussie. Omgekeerd aakte CDA-woordvoerder Van toijen duidelijk dat hij op grond fen deze toezeggingen het kabinet og wel enige maanden de tijd gunt. te ingewikkelder ligt het met de westie van de topsalarissen. Het en de PvdA willen dat het kabl- et nog met ingang van 1 juli met een onzienlijke verlaging komt. Vice- ttmier Wiegel heeft de boot tot nu afgehouden, omdat hij meende at eerst het overleg met de betrok- enen over deze kwestie moest wor- tn afgerond. oen het CDA hiermee geen genoe- an nam, tapte Wiegel uit een ander aatje. De juridische basis voor een >6reep zou ontbreken. Er zou eerst awacht moeten worden op een wet- ijJke regeling. Het CDA bleef het ftter onbegrijpelijk vinden, dat er i] de korting van de sociale uitkerin- an wel met een voorschotje gewerkt an worden, en bij de topsalarissen 'et. Als politiek compromis zal er nu ®arschijnlijk uit de bus komen, dat r zeer spoedig een wettelijke rege- 18 komt, bij voorbeeld over enkele laanden. ieboycot olieboycot tegen Zuid-Afrika ligt outiek gesproken nog het moei- Ikst. Het is niet wel doenlijk zo een westie in iets breeds in te pakken, of naerszins tot een compromis te ge- J«en. Het kabinet zal daarom van- aag nog een speciale zitting aan eJkwestie wijden- Het ziet er naar "t dat het kabinet een principiële utspraak zal doen dat het vóór een ««boycot is. Maar het zou enige tijd jagen voor het tot uitvoering van Ke maatregel overgaat. I.. 1 ADVERTENTIE speel de hoofdrol in de Grote Schateiland-prijsvraag van postgiro en rijkspostspaarbank. Ik vraag hierbij aan alle kinderen van Nederland of zij mij willen helpen met het vinden van mijn schat. Dat kan d.m.v. de Schateiland-folder, die bij alle postkantoren klaar ligt (en bovendien alle gemeentegirokantoren in Amsterdam). Wie het lukt mijn schat te vinden maakt kans op donders mooie prijzen, zoals wedstrijdzeilboten en 'n dag meezeilen op het zeezeilschip de "Eendracht" tijdens Sail Amsterdam. Alle jongens en meisjes van 6 t/m 12 jaar mogen meedoen. Kom halen, die Schat- eilandfolders. De gemeente Emmeloord in de Noordoostpolder houdt tot en met zaterdag een Noorse week. Deze begint met de overdracht van een honderdentien ton wegend monu ment van roze graniet door de Noorse consul-generaal aan de ge meente. De gehele week verleven digen muziekgezelschappen en volksdansgroepen het stadsbeeld. Helaas vertrekken zij na een week weer. maar het monument blijft de stad sieren. Ook nog iets langer blijven de tentoongestelde werken van de Noorse beeldhouwer Gus- tav Vigeland. Zijn nog nooit In Nederland geëxposeerde werk is te zien in het stadskantoor tot 31 juli. Morgen wordt er in Zandvoort ge fietst. Het is een avondtocht die om zeven uur begint. Je moet wel over een goede fiets en een goede conditie beschikken want de af stand die wordt afgelegd is onge veer dertig kilometer. Gestart wordt bij het strandpaviljoen 8 dat de naam ,,'t Trefpunt" draagt. Vandaag wordt in het Tropenmu seum in Amsterdam de tentoon stelling „moderne kunst uit Afri ka" geopend. Zij duurt tot 15 sep tember. Honderd vijf tig Afrikaan se kunstenaars stellen hun werk ten toon. Extra aandacht krijgt de straatkunst, onder andere uit hangborden. Dit is vooral uniek omdat pas sinds kort deze „com merciële" kunst als kunstuiting wordt geaccepteerd. Morgen is er in Schoorl de hele dag wat te doen, voor iedereen is er iets. Het begint 's morgens al met een wandeltocht door het duingebied en de meeuwenkolo nie. Staatsbosbeheer verzorgt deze wandeling, die om half tien start bij het bezoekerscentrum Het Zandspoor. De tocht duurt ongeveer drie uur. De middaguren kan men doorbrengen in het leuke dorpje of men kan van de mooie omgeving genieten. Het is wel zaak om 's avonds weer in het dorp terug te zijn. omdat er van zeven uur af markt wordt ge houden. Vandaag wordt het hoogseizoen van de Broeker toeristenveiling in Broek op Langedijk geopend. Deze oude groenteveiling dateert uit 1912 en is sinds enkele jaren een grote trekpleister voor bin nen- en buitenlandse vakantie gangers. De bezoekers kunnen on der meer een veiling bijwonen en een grote verzameling oude land en tumbouwgereedschappen zien. Van 25 tot en met 28 juni worden er door de VW in Langedijk een lunapark met diverse attracties en een braderie georganiseerd. Voorzitter Behoud IJsselmeer: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Vereniging tot Behoud van het IJssel meer vindt dat de regering onvoldoende argumenten heelt afgewogen bij het principe-besluit om de Markerwaard aan te leggen. Volgens voorzitter drs. Henri Goverde frustreert de regering met dit besluit de inspraak, omdat tegenstanders van de Markerwaard gedwongen worden alternatieven voor de inpoldering te ontwikkelen. ..Wij moeten nu wel een actief be- heersplan voor het IJsselmeergebied opstellen", aldus Goverde. „Dat bete kent dat wij als milieu-organisaties onze krachten moeten bundelen. Wij zullen niet schromen een aantal mi nisteries om subsidie te vragen om een alternatief namelijk het open houden van het Markermeer te bestuderen. Het is een nalatigheid van de overheid, dat zij dat niet doet en dat zij tot een principe-uitspraak is gekomen zonder alternatieven te bekijken." Goverde vindt het merkwaardig dat de plannen voor de Markerwaard vrij dag na het kabinetsberaad gepresen teerd zijn door minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en niet door minister Beelaerts van Blokland van ruimtelijke ordening. „Het gaat om een planologische kernbeslis sing", zegt Goverde. .Het is dus een zaak van ruimtelijke ordening." Go verde noemt het besluit verder „poli tiek onzinnig", omdat de nieuwe pol der aangelegd moet worden om pro blemen op het oude land op te lossen. „Pas nadat alle denkbare middelen om op het oude land tot een oplossing te komen zijn aangewend, kan tot inpoldering besloten worden." Woningbouw Het PvdA-Kainerlid Castricum vindt de beslissing van de regering vol strekt vrijblijvend, omdat een vol gend kabinet pas de knoop definitief moet doorhakken. „Ik denk dat de regering dit besluit genomen heeft om aan te tonen dat zij tot besluiten in staat is," aldus Castricum. die aan gaf dat voor de PvdA de woningbouw de belangrijkste rol zal spelen bij de uiteindelijke besluitvorming. door Bert de Jong AMSTERDAM Bijna de helft van de lerarenteams aan de protestants- christelijke scholen voor voortgezet onderwijs geeft de oudercommissie een onvoldoende. Ook bij een groot deel van de directie van deze scholen staat de oudercommissie er niet zo goed op. Ruim een derde van de schoolleidingen is ontevreden over de commissie of vindt haar werk zelfs onbelangrijk. Boven dien acht een groot aantal directies de oudercommissie overbodig, omdat de school al een bestuur heeft. Dit op vele scholen heersende negatieve oordeel over de om- dercommissie is gebleken uit een enquête naar het functio- naren van de commissies, die het Instituut voor toegepast sociaal-wetenschappelijk on derzoek van de Vrije Universi teit heeft ingesteld. De Unie „School en evangelie" gaf de opdracht tot deze enquête. De uitslag ervan wordt verwerkt in een boek, dat dr J. H. Mees ters van het Christelijk peda- go(£jph studiecentrum in Hoevelaken zal schrijven over de betrokkenheid van de ou ders bij de school. Dr Mees ters schrijft zijn boek in over leg met een werkgroep uit de oudercommissies Van de 800 verzonden enquê teformulieren is ongeveer de helft ingevuld en terugge stuurd. Drs T. Westra die de leiding had van de enquête, vindt het aantal reacties hoog. in aanmerking genomen dat de vragen in de drukke examentijd moesten worden beantwoord. Ruim een derde van de direc ties heeft gemeld, dat de school een oudercommissie of een andere vorm van ouder participatie rijk was. Maar, zoals gezegd, het oordeel over de commissies was niet onver deeld gunstig. De oudercommissies zelf. waarvan de voorzitters wer den ondervraagd, hebben een veel gunstiger oordeel over het eigen functioneren. Het werk binnen de school wordt over het algemeen als belang rijk en zelfs als zeer belangrijk ervaren. De overgrote meer derheid van de commissies denkt bovendien, dat zij in het algemeen ook door de scholen belangrijk worden ge vonden. Dat is dan een mis verstand. Als het over de le raren gaat, ruiken de commis sies wel onraad. De vraag of de leraren mogelijk de ouder participatie als een randver schijnsel zien, beantwoordt bijna een derde van de com missie-voorzitters met „ja" Gevraagd naar wat wordt be schouwd als de belangrijkste taken, wijzen de oudercom missies het verrichten van klusjes voor de school van de hand. Meer dan de helft van de commissies ziet het werken aan de identiteit van de school (het vorm en inhoud geven aan het christelijk ka rakter, zoals in de vragen wordt gesteld) als het belang rijkste. Zij wensen over kwes ties die de identiteit betreffen mee te beslissen. Hierbij kun nen nog een groot aantal com missies worden geteld, die in ieder geval advies willen uit brengen over deze problemen. Ook bij de directies komt het .vorm en inhoud geven aan de identiteit" als belangrijkste taak er uit. Maar de schoollei dingen leggen hier toch duide lijk minder de nadruk op dan de commissies. Wordt dit alles als ideaal ge zien, uit de beantwoording van de vragen blijkt, dat in werkelijkheid nog geen kwart van de commissies kan mee beslissen over de identiteit. Verder springt het „bevorde ren van contacten tussen ou ders en school" als belangrij ke (vanzelfsprekend) er in de antwoorden van directies en commissies uit Vertegenwoordigers Geeft de uitslag van de enquê te een duidelijke aanwijzing over de taak van de ouder commissies, de vertegenwoor diging van de ouders komt nauwelijks uit de verf. De ant woorden van de directies zijn tegenstrijdig. Bijna driekwart van de directies is van me ning, dat de ouders van de leerlingen zoveel mogelijk in de oudercommissies vertegen woordigd moeten zija Dat „zoveel mogelijk"~wordt door de commissies echter niet zo ruim genomen. Want een ruime meerderheid van de .directies vindt weer, dat de leden van de oudercommis sies moeten instemmen met de grondslag van de school. Dit betekent, dat vele ouders een stem wordt onthouden in het schoolgebeuren. Interessant in dit verband is, dat 28 procent van alle ouder commissies het gevoel heeft, dat ze niet alle ouders verte genwoordigt. De schoolleidin gen zijn over de vertegen woordiging van de ouders veel pessimistischer. Slechts een enkele directie is ervan over tuigd, dat alle ouders worden vertegenwoordi gd Opleiding Om goed weerwerk te kunnen leveren tegenover het school gebeuren vinden verreweg de meeste voorzitters, dat de le den van de commissies wel toegerust moeten worden voor hun taak. Merkwaardig is. dat de directies het in grote meerderheid niet nodig vin den, dat de leden van de com missies een bepaalde oplei ding hebben. Met die oplei ding valt het overigens best mee Bijna drie kwart van de voorzitters heeft op zijn minst een havo/vwo opleiding en ruim een derde een hogere be roepsopleiding of een univer sitaire opleiding. De enquête is gehouden op scholen, variërend van 250 tot ruim 1.000 leerlingea Zowel Castricum als de CDA'er Eversdljk zien geen directe noodzaak voor de aanleg van een tweede natio nale luchthaven. „Ik had het verstan diger gevonden als het kabinet dit besluit nog even had uitgesteld," al dus Eversdijk, „totdat er meer duide lijkheid is over bij voorbeeld het plan van ir. Lievense. Dat plan is gesubsi dieerd door het ministerie van weten schappen en in augustus wordt er meer bekend over de haalbaarheid ervan. Daar had het kabinet toch op z'n minst op kunnen wachten." Van een onzer verslaggevers ALKMAAR De Marokkanen die in de Pius X-kerk in Alkmaar een schuilplaats hebben gezocht, zijn in hongerstaking gegaan om te protes teren tegen de arrestatie van drie lotgenoten. Het drietal werd vrijdag middag op de Geestersingel in Alk maar door de politie aangehouden en verblijft nu in de Amsterdamse Bijl merbajes. Volgens het steuncomité in Alkmaar waren de Marokkanen op weg naar Amsterdam om een medische behan deling te ondergaan. De illegaal in ons land verblijvende buitenlanders waren in een „vergaande staat van geestelijke uitputting waarin zij door hun verblijf van vijf weken in de kerk waren geraakt", aldus het comité dat meent dat de politie jacht maakt op de buitenlanders. Volgens het comité was met de politie afgesproken dat Marokkanen die voor dringende me dische redenen naar een ziekenhuis vervoerd zouden moeten worden, on gemoeid gelaten zouden worden. Een woordvoerder van de Alkmaarse politie, die de aanhouding vrijdag een ..routine-controle" noemde, verklaar de dat er geen sprake was van drin gende medische redenen. Twee van de drie Marokkanen wilden volgens hem alleen maar naar Amsterdam om daar onderdak te zoeken. De bui tenlanders waren naar zijn opvatting bang dat de steun en bescherming in Alkmaar zou verminderen met de na derende vakantie. De derde Marokkaan zou wel psy chisch in de war geraakt zijn, maar ook bij hem was volgens de politie geen sprake van dringende medische behandeling. Alle drie buitenlanders verkeerden in een toestand, die arres tatie en inbewaringstelling aanvaard baar maakte, aldus de Alkmaarse politie. Dominicuskerk De zeven fractievoorzitters in de ge meenteraad van Amsterdam hebben op minister A1 bed a van sociale zaken en staatssecretaris Haars van justitie een beroep gedaan de illegale buiten landers in de Dominicuskerk in de hoofdstad een verblijfsvergunning te geven. Volgens hen moeten menselij ke overwegingen voor regering en parlement van doorslaggevende bete kenis zijn bij de uitvoering van de 1 november-wet. De overgangsregeling die is getroffen om een aantal illegalen alsnog de kans op een verblijfsvergunning te geven, is een wassen neus gebleken aldus de verklaring, die mede is on dertekend door de wethouder van so ciale zaken in Amsterdam. L. Kuij- pers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3