ER voelt niet voor gerichte eslagen op arbeidsplaatsen lit brieven van lezers Hoogovens wil meer vrouwen aannemen DE VUURBAAK BV Nederland geeft één gulden per dag uit bij groenteman Regering: Politie handelde juist bij bankoverval Fout in examen vwo-kandidaten Dordts bedrijf investeert in hovertaxi ERDAG 21 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE De regering stelde dit voor ln haar nota over de economische structuur. S HAAG (ANP) Een rderheid in de Sociaal nomische Raad (SER) Tegen stemden de werkgevers en vijf (t Zich gisteren Uitgespro- onafhankelijke deskundigen (kroon- tegen de invoering van leden). Voor de arbeldsplaatsentoe- nn Droiecten eerichte ar- slag stemden de werknemersverte- fe°pPlaPaUentoeslfg eenwoorciiger,. met mindering van de Raad MHP (hoger personeel) en zeven kroonleden. De arbeidsplaatsentoeslag op pro jectbasis maakt volgens het rege ringsvoorstel deel uit van de wet in vesteringsrekening (WIR). De toeslag kan worden verleend wanneer ten Pous, voorzitter van de Sociaal-Economische Raad tijdens de SER-vergadering in Den Haag tprek met (kroonlid) prof. Zijlstra en de voorzitter van het Nederlandse Christelijk Werkgever- ind, van Eykelenburg. Links op de achtergrond voorzitter Van der Meulen van het Christelijk taal Vakverbond. Vredeskranten 'ze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen nchten. artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, roepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te rden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over Imet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver ameld. ■/Sowt. tl' «n i :o en CDA Trïi!#n gevoelig verhaaltje van 13 w JÊdoor dr Jan Schipper. Zo'n emo- verhaal doet het goed in de De blanke boeren wor- wart gemaakt en de zwarte Zoe- maar één van de negen unen te noemen) zijn wit gewor- Maar van een wetenschapper men toch meer verwachten dan •wit verhaal. Het zou inte- itzijn om eens uit de geschiede- te horen, hoe dit alles ontstaan De heer Schipper zou dan bij- rbeeld kunnen beginnen bij de «ntratlekampen nu 80 jaar gele- Een analyse over de Grote Boe- lorlog de beide wereldoorlogen öjn lezers een betere kijk op rAfrika geven dan nu gebeurt in oweto-verhaal. Het moet toch de leling zijn van een goede histori- de lezers iets te zeggen, dat zoveel elijk overeenkomt met de waar- Daarom zou het belangrijk zijn de lezers om eens te horen, hoe eto kon ontstaan. Bijvoorbeeld het komt dat Duitsland en ikrijk en zelfs Engeland niet den- aan een boycot, zoals die eenzij- vafdoor een aantal Nederlandse Ka- eden wordt voorgesteld. "sum J. Holleman »eto en CDA (2) iver schrijft Jan Schipper in de van 13 Juni. Maar ik vraag me e arom we steeds met twee maten i. aan de ene kant Zuid-Afrika we weigeren de gehandicapten 'blank als zwart hier toe te laten ^dankzij het CDA. aan de andere wel naar Rusland gaan, waar ni mij slavernij heerst, met fdlenstonderdrukking waar weet 'hoeveel miljoenen in Siberië zijn ekomen. Waar zijn de bewoners Estland, Letland en Litouwen even. Waar de inwoners van de n enz. Maar met dat land doen we j> zaken, ook voor het CDA geen lo aan de lucht. oorden Joh. Daalder 'V ■vrr- Jansen te Bennekom maakt ®t aanmerkingen op de uitlatin- van de vrijgemaakte geref. predi al- Kok. Van baptisten en pink- aiensen zegt deze, dat zij weige- het Lam te volgen, waar Hij ook 'gaat. Hij claimt deze tekst die uitend geldt voor de 144.000 ver- Wen uit Israël, zie Openbaring 14 4 zonder blikken of blozen n_„ voor zijn eigen kerk en voor «pV. ik wou dat dit waar was! hoefde ik niet verder na te den- over de beste waarborg voor een 'usche politiek, die is uit het ge baar Gods wet en tot zijn eer". ®et deze zin laat ds. Kok „zich in J^t kijken" en zegt hij zonder raat het GPV en het stemmen op Partij tot de goede werken be- »r!Vg Zwoord 91 van de Hei- ®gse Catechismus). Wat gemak- Wat en8hartig! Gelukkig dat ken Vriteemaalcten er zo over ferdain Bijbels Museum (2) De tentoonstelling „De moed om te zien" in het Bijbels Museum heeft ln Trouw van 13 Juni een uitstekende recensie gekregen. Ik ben daar om verschillende redenen blij om. Aller eerst voor de mensen die deze voor treffelijke expositie hebben gemaakt. Temeer daar er in de eerste dagen van verschillende kanten veel onheu se smaad op hen geworpen is. In de recensie wordt helder verteld dat vooral de kerkvaders en de mannelij ke bijbelvertalers de vrouwen op een schandalige wijze tekort hebben gedaan. Het zou alle smaders sieren als zij de moed konden opbrengen met de maaksters van de tentoonstelling een gesprek aan te gaan na het zién van de tentoonstelling. Amsterdam M. Cappon Bijbels Museum (3) Als ik in Trouw van 13 Juni over de expositie „De moed om te zien" lees, denk ik: is het moed om alles negatief te verklaren wat er was? Doch het allerergste vind ik wat mevrouw A. Groeneveld zegt: er zal met vrouw en macht gewerkt moeten worden, om de bijbel te ontmaskeren. Alles ademt de geest, dat de vrouw in de bijbel niet de plaats heeft gehad, die de feministen willen. Als je de rooie vrouwen hoort en soms bepaalde uit zendingen voor de radio, schrik je. Gaan wij nu als christenen die kant uit? Lees de bijbel, Gods Woord: de vrouw, moeder aller levenden, Eva de moeder van alle mensen, Saraï, Elisa beth en dan Maria, gezegende onder de vrouwen, zegt Gabriël. En Ra&b, een publieke vrouw, gered uit de in woners van Jericho, Ruth een Moabi- tische, stammoeder van de Here Je zus. Ik zal u troosten, zegt de Here, gelijk een Moeder troost. Ja, een Moe der, leest u goed. De tijden gaan door, wij zijn blij met onze dames als dia ken en ouderling in onze kerken, doch kraak niet alles af, schop alles niet omver. Voor mannen en vrouwen is het volbracht door de Here Jezus, de bevrijding van schuld en straf, en uit die genade mogen wij allen bouwen aan het komende hemelse Konink rijk. De redactie van „Kontakt", het me dedelingen-blad van de hervormden in Groningen, is van mening dat het „grote verwarring sticht in de ge meenten wanneer tijdens de vredes- week naast de IKV-vredeskrant ook de Sjaloomkrant wordt uitgedeeld." Die arme hervormde gemeenten toch, ze mochten uit de Sjaloomkrant eens het óndere geluld horen, dat van de tweezijdige ontwapening. Nee, dan de gereformeerden. Hun synode be sloot tot het aanbevelen van beide kranten, de kerkleden zouden mon dig genoeg zijn om te onderscheiden, en zo is dat! Even verder in het bericht zegt „Kon- takt": „wie de Sjaloomkrant betaalt weten we niet." Ik kan „Kontakt" hierover informeren. Het zijn de ge wone kerkmensen die schoon genoeg hebben van het linkse gedram van het IKV met zijn levensgevaarlijke stappen in de richting van ontwape ning en dus weerloosheid en dus (op nieuw) bezetting. Die kerkmensen leggen met het grootste gemak dit jaar weer een ton op tafel om die 300.000 kranten te laten drukken. Paterswolde G. A. Offringa Emraeloord IJ. de Jong Bijbels Museum (4) Fijn dat er een Bijbels Museum is in Amsterdam. Jaarlijks zo'n 25.000 be zoekers, onder hen zijn 15.000 scholie ren. Dit lustrum jaar moest zonodig de expositie over „feminisme en theo logie" hier worden opgezet. Volgens Trouw van 14 juni zal menige vrouw na een bezoek aan het museum ge schokt en vol emoties zijn. Zelfs in het Bijbels Museum worden ons geen rustige uren meer gegund. Mijn jaar lijkse bijdrage geef ik dit jaar liever aan moeder Teresa, die als christen vrouw haar naasten dient, waardoor zij geen tijd heeft stokpaardjes te berijden als mevrouw Strikwerda en haar medestanders. Utrecht Hendrik Venema minste 750.000 gulden aan nieuwe in stallaties of gebouwen wordt ge bouwd. Daardoor moeten dan meer dan vijftien arbeidsplaatsen ont staan. Voor elke arbeidsplaats waar mee dat aantal van vijftien wordt overschreden wordt een premie van tienduizend gulden verleend. Kroonlid dr. J. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, stemde voor, maar nauwelijks van harte. De praktische bezwaren tegen het rege ringsvoorstel zijn overweldigend, al dus Zijlstra, die overigens een uitge sproken voorstander is van arbeids plaatsentoeslagen. Hij steunde uit eindelijk de opvatting dat er een be perkt experiment met de toeslag moet komen. Snuf -serie door Piet Prins Herdruk op herdruk voor de boeken uit de veelgelezen Snuf-serie Snuf de hond 14e druk, 13,50 Snuf en het spookslot 9e druk, 13,50 Snuf en de jacht op de Vliegende Volckert 8e druk, 13,50 Snuf en de Ijsvogel 8e druk, 13,50 Snuf en de verborgen schat 8e druk, 13,50 Snuf en de geheime schuilplaats 4e druk, 13,50 Snuf en de verre voetreis 3edruk, 13,50 UITGEVERIJ Postbus 189.9700AI)Groningen, telefoon050-183450 Ook verkrijgbaar bij de boekhandel Twijfel Dr. Zijlstra constateerde dat er een groeiende twijfel bestaat of we met de WIR op de goede weg zijn. Twee opvattingen staan fundamenteel te genover elkaar. Volgens de eerste moet de WIR werken met algemene toeslagen, als vervanging van belas tingvoordelen als de investeringsaf trek en de vervroegde afschrijving. Volgens de tweede opvatting zou het grootste gedeelte van de wiR-geiden DEN HAAG De gemiddelde Nederlander at vorig jaar moeten worden besteed aan richting- voor ongeveer 380 gulden op aan aardappelen, groente en fruit. conserven tabegrepen. Gemiddeld ls dit een uitgave Van 0112e redactie economie de algemene toeslag. De moeilijkheid met het regeringsvoorstel ls dat het tussen deze twee opvattingen valt, aldus Zijlstra. Tot de vakbeweging zei hij dat voor standers van de tweede opvatting ei genlijk het regeringsvoorstel niet zouden kunnen steunen omdat het niet ver genoeg gaat. De FNV-gedele- geerde zei ook weinig gelukkig te zijn met de manier waarop de WIR thans functioneert. Het leidt zelfs uiteinde lijk tot het verlies van arbeidsplaat sen. Om dat te compenseren heeft de FNV steeds gepleit voor een arbeids plaatsentoeslag. Ook de CNV'er Grasman zette een groot aantal vraagtekens bij het functioneren van de WIR. Hij vroeg zich af wat nu de feitelijke effecten van de arbeidsplaatsentoeslag op de werkgelegenheid zijn. Volgens het vakbewegingsstandpunt in het ad vies bestaan er onvoldoende garan ties dat de arbeidsplaatsen waarvoor een toeslag wordt gegeven, ook wer kelijk bezet worden. van één gulden per Nederlander per dag. De doorsnee- landgenoot eet 50 kilo verse groente en 70 kilo vers fruit per jaar. DEN HAAG (ANP) De politie heeft niet onjuist of onmenselijk gehan deld bij een bankoverval op 10 de cember vorig Jaar ln de Amsterdamse Van Baerlestraat. waarbij twee man nen zijn doodgeschoten. Dat hebben de ministers Wiegel van binnenland se zaken en De Ruiter van justitie geantwoord op schriftelijke vragen van PPR, CDA en D'66. Wel hebben de politiebeambten zich een onjuist beeld gevormd van de aard van de verwondingen, een van de overval lers. De politie kreeg op 10 december een „stil alarm" binnen van een bank in de Van Baerlestraat en ging er heen. Toen één van de overvallers naar buiten kwam. hield een agent hem met zijn dienstpistool in de aanslag aan. Toen de man probeerde zijn re volver te pakken schoot de agent twee maal gericht op zijn rechter hand, tot hij vooroverviel en zijn re volver liet vallen. Een tweede overvaller probeerde toen te ontkomen met een vrouwelij ke bankbedlende als schild. De poli tie heeft daarom gericht op hem ge schoten, tot ook hij viel. Aan de eerste overvaller was volgens de bewindslieden niet meer te zien dan wat bloed in de mondhoeken. Later bleek hij door zijn longen te zijn geschoten. Omdat de man trapte en sloeg heeft hij handboelen aange kregen en is naar een patrouillewa gen getrokken. Daarna is ook hij per ambulance naar een ziekenhuis ver voerd. Van beide overvallers is daar de dood vastgesteld, aldus de lezing van de bewindslieden. Dit blijkt uit een publikatie van het Economisch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, dat een onder zoek instelde naar de verkoop van aardappelen, groenten en fruit. Bij een onderverdeling ln de categorie fruit, blijkt dat vooral de verkoop van citrusfruit de laatste Jaren sterk is gestegen. Aardappelen worden weer iets vaker gegeten dan de laatste Ja ren het geval was: 60 65 kilo per Nederlander per Jaar. Het aantal groentewinkels is de laat ste jaren niet onaanzienlijk gedaald, zo blijkt uit het -onderzoek. Van de 8.548 vestigingen die er in 1974 nog waren, zijn er op dit moment nog 6.780 over. Het levensmlddelenbedrijf heeft zich ontpopt als de grootste concurrent van de groenteman en is goed voor circa 40 procent van de totale verkoop van aardappelen, groente en fruit. Dit kon gebeuren, doordat handela ren de bakens niet tijdig hebben ver zet. Vernieuwingen van assortimen ten op vers gebied bleven veelal ach terwege. Het Instituut heeft echter de indruk dat de groenteman „met suc ces begint terug te vechten". Het aan tal vestigingen neemt weer iets toe. Op 1300 mensen ls er gemiddeld één groente-speciaalzaak. Dat zijn onge veer zeshonderd mensen per groente winkel méér dan tien jaar geleden. Hoewel ook het gebruik van verse groente en fruit behoorlijk is geste gen, houdt de groenteman bepaald geen riant inkomen over aan zijn acti viteiten: De gemiddelde omzet per verkooppunt komt uit op een bedrag van 301.000 gulden. De bruto-winst, die de ondernemer daarop maakt, ligt rond de 130.000 gulden. Daar moeten dan nog wel alle kosten vanaf. Afghaanse strijders Het is me opgevallen dat in de berich ten over Afghanistan steeds gespro ken wordt over rebellen of opstande lingen. Deze woorden hebben een ne gatieve klank. Ze suggereren, dat deze mensen fout zijn. In de oorlog waren wij in dezelfde situatie in onze strijd tegen een wrede, brutale bezet ter. Laat Trouw deze mensen, die de vijand bestrijden voortaan vrijheids strijders of verzetsstrijders noemen. We kunnen repect hebben voor hen moed. Weg met die Sowjets daar. Leve Afghanistan. Zwolle J. M. Eilander NS rijtuigen De NS wil nog eens ruim 200 nieuwe rijtuigen in het buitenland aankopen. De minister aarzelt nog. Deze keer misschien terecht. Waarvoor wil men namelijk die dure rijtuigen aanschaf fen? NS zegt, dat dit is vanwege de toename van het aantal passagiers. Men schrijft direct in paniek te raken bij een kleine toename van nog geen vijf procent. Toch is men tegelijker tijd bezig door modernisering (vlieg- tuigstoelen) het aantal zitplaatsen te verkleinen. Ook wil men 160 fraaie blauwe rijtuigen afschaffen. Deze blauwe wagens zijn vooral te vinden op de route Zandvoort-Maastricht. De wagens zijn nog goed en vooral het interieur. (Nieuwere interieur worden niet altijd gewaardeerd). De wagens schudden wel wat te veel. Daar zijn echte geen complete nieu we rijtuigen voor nodig. Om dat te verbeteren is alleen maar een nieuwe vering nodig en hoogstens nieuwe draaistelien. Zo'n verbetering is heel wat goedkoper dan complete nieuwe en dure rijtuigen. Het geld dat men zo overhoudt kan men o.a. besteden aan omroep in de bestaande wagens en telefooncellen in de trein. Van onze sociaal- economische redactie AMSTERDAM Hoogovens wil meer vrouwen aantrekken voor de produktieafde- lingen. Het bedrijf heeft aan het ministerie van sociale zaken toestem ming gevraagd om 150 vrouwen te mogen aan nemen. Hoogovens (en andere metaalbewerkende be drijven) kampt met een groot tekort aan pro- duktiepersoneel als ge volg van een krappe ar beidsmarkt. Pogingen om vijfhonderd Joego- slaven voor dit werk aan te trekken strand den op verzet van mi nister Albeda en het parlement. Een wer vingsactie op de Neder landse arbeidsmarkt ln samenwerking met de gewestelijke arbeidsbu reaus leverde ook wei nig resultaat op. Als laatste redmiddel pro beert Hoogovens het nu met vrouwen. Hoogovens heeft nu een verzoek ingediend bij de arbeidsinspectie om vrouwen in de (vier)- ploegendiensten toe te laten. Het ministerie van sociale zaken moet hier toestemming voor geven, omdat er in prin cipe nog steeds een ver bod op nachtarbeid (ploegendiensten) voor vrouwen bestaat. Op dit moment werken er reeds 140 vrouwen in de fabriekshallen van Hoogovens, onder wie kraandrijfsters en vork- heftruck-chauffeuses. Hoogovens is zeer te vreden over de vrouwen die er werken. Volgens een woordvoerder is het verloop onder vrouwen veel minder dan onder mannen. Het bedrijf wil op langer termijn nog meer vrouwen aan gaan trekken. Het vrouwensecreta riaat van het CNV is niet erg gelukkig met de plannen van Hoogo vens. „De meeste be drijven zijn niet zo hap pig om vrouwen in dienst te nemen. Maar als plotseling een perso- neelgebrek ontstaat, dan halen ze de vrou wen juichend binnen' ster. De regionale raad voor de arbeidsmarkt in Noord-Holland, gaat bij regering en parlement, naar aanleiding van de problemen bij Hoogo vens, aandringen op maatregelen om de knelpunten op de Noordhollandse ar beidsmarkt op te lossen. (Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De in Dordrecht gevestigde rederij Zwaans en Van de Heuvel denkt twee miljoen gulden te investeren in een hovertaxi-plan. In eerste instantie mikt de rederij op het Rotterdamse havengebied, maar vol gens directeur Hofman wordt ook ge dacht aan het Waddengebied. Volgens Hofman staat het nu al vast dat met meer dan één hovercraft zal worden begonnen. Oorspronkelijk wilde Zwaans en van de Heuvel in juli met één hovertaxi starten als experi ment. Het bedrijf heeft een optie op nog vijf van deze snelle zweefvaartui- gen. De rederij heeft inmiddels al zoveel reserveringen binnen, dat met meer dan één watertaxi kan worden gestart. De reserveringen betreffen voornamelijk huur van de hover crafts. De start van de eerste hovertaxi- dienst moest deze week overigens worden uitgesteld door pech. Het slechte weer windkracht zes speelde het in Engeland gebouwde zweefvaartuig parten en bovendien raakte de motoren onklaar. DEN HAAG (ANP) VWO-leerlin- gen, die dit jaar eindexamen biologie hebben gedaan en na een herkansing zijn gezakt, hebben toch nog een kansje op het diploma. In een van de VTagen voor het examen is namelijk een schoonheidsfoutje geslopen, waardoor leerlingen die geen natuur kunde in hun pakket hadden, bena deeld zijn. Dit blijkt uit de antwoorden van staatssecretaris De Jong (onderwijs) op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Braams (WD). De be treffende meerkeuzevraag noemde drie voordelen van de lichte vacht- kleur van de ijsbeer: a) de beer valt niet op als hij op jacht is, b) hij koelt niet zo sterk af door uitstraling en c) hij kan goed van de zonnewarmte profiteren. Volgens de toegepaste norm waren de aldus een woordvoer- eerste twee mogelijkheden goed. Van (iTflVPn VPmiPin ster- leerlingen, die alleen de eerste moge- lijkheid als voordeel hadden aange merkt, werd het antwoord fout gere kend. Bij nadere beschouwing van de vraag blijkt zo schrijft de staatsse cretaris dat in het Poolgebied een verschil in warmte afgifte tussen een wit en een donker object niet of nauwelijks meetbaar is. De Jong is dan ook bereid bij leerlin gen die een herexamen hebben gehad het antwoord goed te rekenen van diegenen, die alleen de eerste moge lijkheid hebben aangekruist. De hovercrafts kosten per stuk inclu sief apparatuur zoals radar 350.000 gulden. De zweeftuigen kunnen bij goed weer een maximum snelheid halen van zestig kilometer per uur. De passagierscapaciteit van het door Zwaans bestelde type is twaalf per sonen. De (Rotterdamse) havenautoriteio- ten hebben in principe geen bezwaar tegen de komst van de snelle water taxi's maar een definitieve vergun ning is nog niet verstrekt. LICHTENVOORDE (ANP) Een achtjarige jongen uit het Gelderse Lichtenvoorde heeft gisteren op de rooms-katholieke begraafplaats in zijn woonplaats ongeveer vijftig gra ven vernield. In enkele gevallen kreeg hij volgens de politie steun van vriendjes. De jongen trok crucifixen van de graven af. gooide grafstenen om en gooide ze kapot. De politie in Lichtenvoorde heeft de jongen een flinke berisping gegeven. door mr. G. C. van Dam De binnen- en buitenparlementaire acties voor een olieboycot Jegens Zuid-Afrika hebben deze week hun „bekroning" gevon den in het aannemen van de motie-Scholten, waarin de Nederlandse regering wordt verzocht tot een zodanige boycot over te gaan. De opvattingen van de tegenstanders hebben via uiteenlopende media het publiek kunnen bereiken. De opvat tingen van de regering hebben, zij het veel minder, toch de nodige aandacht gehad. De opvattingen van de tegenstanders van de Nederlandse olieboycot hadden meer moeite om de publiciteit te bereiken. Vandaar deze rechtstreekse bijdrage van zo'n tegenstander. S. de Jong Hilversum A. H.deJong-Karman Vezelbrood Met verwondering gelezen, dat TNO- Wageningen een nieuw brood, „vezel brood" heeft ontwikkeld (Trouw 11 juni). Wij deden dat al voor de oorlog bij mijn oom in Appingedam. Voor Groninger roggebrood hadden we ze melen in voorraad. De allergrofste werden daaruit gezeefd en we hadden een mooi bruin brood (drie of vier per week) en een tevreden klant. Ik neem aan, dat vele bakkers hetzelfde deden. Siddeburen D. J. Westerkamp Voorop zij gesteld, dat ik met het apartheidsregime en al zijn gevolgen voor de rechten van de blanken in Zuid-Afrika evenveel moeite heb als de voorstanders van een boycot. Het wettelijke systeem van medogenloze discriminatie tussen bewoners van één land is een schande, die geen enkel bewind, laat staan een bewind van overwegend blanke orthodoxe christenen op zich zou mogen laden. Vooropgesteld zij tevens, dat ik met een grote zorg vervuld ben over de toenemende confrontatie tussen de bevolkingsgroepen in Zuid-Afrika. Vooropgesteld zij ten slotte, dat ik niet onder alle omstandigheden te gen een economische boycot-maatre gel ben, maar dan gericht op een concreet doel. Signaal Wel deze kanttekening: zo'n maatre gel wordt vaak als een vreedzaam middel voorgesteld, maar zo vreed zaam is die niet. Het gaat om een economisch geweldsmiddel, dat soms ook in oorlogstijd in de vorm van omsingeling en uithongering wordt toegepast. Waarom tegen een Nederlands olie- embargo? Het is toch een signaal, dat mensen in een geweldig moeilijke si tuatie kan bemoedigen en daar heb ben deze mensen behoefte aan. Dat is één kant van de zaak. De andere kant is deze, dat het er in de politiek, indien enigszins mogelijk, om gaat voor mensen te bereiken wat geen vluchtige waarde heeft, maar op lan gere termijn van wezenlijk belang is. Het wezenlijke belang van de niet- blanken in Zuid-Afrika is, dat zij langs vreedzame weg de rechten ver overen die hun toekomen. Rhodesië is nu Zimbabwe geworden, ten slotte toch door geduldig en intel ligent optreden van de Britse (conser vatieve) regering. Nu is Namibië (Zuid-West Afrika) aan de beurt. Vijf westelijke mogendheden en een aan tal staten in zuidelijk Afrika zijn be zig de regeling voor Namibië voor te bereiden. Het zal duidelijk zijn dat de invloed die van Zimbabwe uitgaat op de interne situatie in Zuid-Afrika aanzienlijk wordt versterkt door een normalisering van de situatie in Namibië. Tot de vijf westelijke mogendheden die met een regeling voor Namibië bezig zijn, behoren drie EG-landen, te weten Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. Zij achten, gelet op de medewerking die voor zo'n rege ling voor Namibië van Zuid-Afrika nodig is, een boycot niet oppertuun. De Nederlandse regering oordeelt, dat de boycot voorlopig niet in het belang is van de stabilisatie van de verhoudingen in Zuid-Afrika na de totstandkoming van Zimbabwe. Die beide visies zijn aannemelijk. Ik heb er ook van de voorstanders van een boycot geen goede argumenten tegen vernomen. EG Uit de EG hebben genoemde drie landen een bijzondere verantwoorde lijkheid voor de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika. Via de EG heeft Ne derland daardoor een bijzondere mo gelijkheid invloed te oefenen. Door een eenzijdig optreden met een boy cot tegen de opvattingen van de an dere EG-landen in geeft Nederland te kennen dat het al tot een conclusie is gekomen en daarmee verspeelt het binnen de EG in feite zijn invloed. Naar Zuid (delijk) Afrika heeft Neder land daarmee zijn invloed tevens ver loren. Het heeft het laatste gebaar gemaakt en daarmee in feite de zaak opgegeven, serieuze bijdragen voor een oplossing hoeven van Nederland niet meer te worden verwacht. De serieuze denkbeelden, die de mo tie bevat en waarmee ook de tegen standers van een boycot het eens zijn. maken om diezelfde reden geen enke le indruk, nu een olieboycot als stok voor, en niet eens meer achter de deur staat. Het eerste denkbeeld is het vaststellen van een definitieve datum op afzienbare termijn voor alge mene verkiezingen in Namibië waar aan gekoppeld de toepassing van sancties indien Zuid-Afrika medewer king blijft weigeren. Het tweede is vergroting, intensivering, en coördi natie van de hulp van de landen van de Europese Gemeenschap aan de betrokken staten in zuidelijk Afrika. Hoe serieus moeten deze voor de EG bedoelde voorstellen door de andere EG-landen genomen worden als Ne derland wat de sancties betreft al zijn eigen gang gaat? Zakelijk gezien is het belang van de niet-blanken in Zuid-Afrika met een Nederlands olie-embargo niet ge diend. Integendeel. Er zijn alleen be zwaren aan te voeren. Moet dan soli dariteit met de niet-blanken in een situatie die steeds moeilijker wordt en met enig geweld gepaard gaat. de doorslag geven? De ene solidariteit is de andere niet. Dat hangt af van de omstandigheden. Ik geef. zo lang dat mogelijk is, de voorkeur aan een soli dariteit die inhoudelijk ook wat voor stelt; die in het toekomstige belang van betrokkenen is. Gebaren en signalen van solidariteit sluit ik niet uit. maar zij mogen de wegen tot belangenbehartiging zo lang daar plaats voor is, niet schaden. En tevens dienen het gevaar en de schijn te worden vermeden dat niet het belang van onderdrukten elders in de wereld, maar binnenlandse poli tieke belangen een te sterke invloed oefenen. Mr Van Dam is Tweede Kamer-lid voor het CDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9