Televisies praten over ongemakken op congres Twijfels over toekenning van tv-zendmachtigingen Crauko's balletten vallen tegen World's First T.V. Convention Uitzending Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap geen succes Bestuur VPRO hekelt actie programmamakers *&§i ar Hebt u nog een SLIJTERSCADEAUBON? Uitzonderlijk enthousiasme voor violist Nieuwe boeken ZATERDAG 21 JUNI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET F E door Dirkje Houtman AMSTERDAM Vanaf maandag komen 250 televisietoestel len, die zijn uitgerust met menselijke eigenschappen, voor vijf dagen bij elkaar om op de „World's First T.V. Convention" de nijpende problemen van het televisiewezen te bespreken. Dat gebeurt in The Bank, een videostudio aan de Haarlemmer straat 118 in Amsterdam. Het zijn afgevaardigden van alle soorten en modellen televisies uit alle delen van de wereld. Vijftig ervan zullen het woord voeren, de overige tweehonderd zijn waarnemers. Een wat ongewone bijeenkomst die veel overeenkomsten vertoond met de welbekende congressen van za kenlieden of politici waarn toespra ken en discussies een vast onderdeel vormen. Ook het publiek mag hierbij aanwezig zijn, elke avond tussen acht en tien uur, maar het kan niet deelne men aan het congres. De „World's First T.V. Convention" ('s Werelds Eerste Televisie Congres) is een project van de van orsprong beeldende kunstenaar Raul Marro- quin. Hij is afkomstig uit Colombia en werkt sedert 1970 in ons land na dat hij de Jan van Eyk Academie in Maastricht bezocht. Hij heeft diverse disciplines binnen de beeldende kunst uitgeprobeerd en kwam uiteindelijk terecht bij video omdat het het meest geavanceerde medium is. In zijn werk van de laatste jaren vormt het begrip televisie een vast onderdeel. Niet alleen de afbeelding ervan op bij voorbeeld tekeningen of aquarellen maar ook de reële aanwe zigheid van tv's in installaties, sculp tures die zijn opgebouwd uit video monitoren of waarin video-monitoren voorkomen. Een voorbeeld is de „vi deo-guards": twee bewakers gehuld in „detective"-trench-coats met hoofden van video-monitoren waarop het beeld van een kauwend mannen- gezicht is geprojecteerd. Maar ook de „video-ghost" (video-speel), een mo nitor met sneeuw erop dat door een doorzichtig laken heenschemert. Beeldtaal Daarnaast maakt Marroquln ook vi deobanden waarvoor hij de stereoty pen van de Amerikaanse televisie ge bruikte om een eigen beeldtaal te ontwerpen. Onder meer in „Super man's Last Adventure", een zes uur durende video-serie over deze super held. Van een gepolijste serie zoals de televisie die uitzendt is hierbij geen sprake al zijn er wel vaste en herken bare elementen in te ontdekken; de tussen de scène's gemonteerde recla mes, het principe van een serie, en de tv-held die de doorsneekijker direct herkent. Maar hij past al deze elementen op een eigen manier toe, hergebruikt ze tot op zekere hoogte, plaatst ze in een andere samenhang om er een nieuwe betekenis aan te geven. Het is te vergelijken met de manier waarop Roy Lichtenstein de strips in zijn werk gebruikt en met Andy Warholis legendarisch geworden Campbell- soepblikje, dat hij exact natekende. Met het televisie-congres voegt Mar roquln de resultaten van het werk dat hij tot nu toe maakte samen. De wijze van installeren, waarin video-monito ren met menselijke eigenschappen worden uitgerust, is tot in zijn uiter ste consequentie toegepast in de vorm van het congres. Daarnaast wordt via reportages ge toond wat er zich in het kader van het congres buiten het gebouw afspeelt, waarin ook weer de advertenties dit keer ook Japanse en het bewust Raul Marroquin, Video-Ghost Asleep, Videoinstallatie, 1975. niet synchroon lopen van tekst en spel, terugkomen. Experimenteren Marroquin houdt zich bezig met tele visie omdat het een groot aantal men sen bereikt en hét meest ontwikkelde medium is dat indrukken creëert. Daarvoor gebruikt hij video om te experimenteren omdat dit apparaat technisch niet verschilt van televisie. Bij dit alles intrigeert de Amerikaan se televisie hem, omdat het de slecht ste manier is waarop televisie ge maakt wordt. In de hele wereld wordt het nage bootst en wat er zich in de Nederland se huiskamer aandient is er nog maar een slechte kopie van. Het heeft niets te maken met communiceren of creëeren, meent hij, maar is geba seerd op verkoopprincipes. De recla mes in zijn werk is daar een signaal van. „Elke kijker in Amerika wordt geconfronteerd met reclame. Het vormt de brug tussen wat kijkers herkennen en televisie pretendeert te doen, namelijk verkopen", aldus Mar roquin. Met zijn experimenten probeert hij een eigen televisietaal te ontwikke len, omdat die nauwelijks bestaat. Televisiemakers steunen op de ver worvenheden van de film en dat is een totaal ander medium. Alleen al de manier van projecteren op een groot scherm vereist een andere op nametechniek. De kleuren zijn an ders en de methode is directer. Het resultaat van de opname is onmiddel lijk zichtbaar zonder dat er een labo ratorium aan te pas komt, legt hij uit. Marroquin vindt dat televisiemakers zich beperken door video te negeren en er niet mee te experimenteren. Met de ontwikkeling van televisie verandert volgens hem ook het kijk gedrag waar de makers rekening mee moeten houden. De „prime-time" (pe riode tussen zeven en elf met de grootste kijkdichtheid) bestaat bin nenkort niet meer, als de huisvideo gemeengoed is geworden. Niemand hoeft dan meer thuis te blijven, kan de programma's vooraf selecteren. Ook de introductie van teletekst, da tabank en kabel vereist een andere benadering van de tv. Overbelasting Dat heeft niet alleen consequenties voor de kijkers maar ook voor de televisietoestellen zelf. Het zijn de hete hangijzers waarover de afge vaardigden tijdens het tv-congres zullen spreken. Er wordt bekeken wat er gedaan kan worden tegen de overbelasting van televisietoestellen nu binnenkort ook West-Europa 24 uur per etmaal uit gaat zenden. De ongemakken die de toestellen ondervinden van de steeds wisselende onderdelen komen aan de orde en tijdens het congres wordt geprobeerd om tot een standaardsys teem te komen. Ook willen de televi sietoestellen werken aan een rehabili tatie van hun positie, die door de invoering van allerlei neventaken zoals het toevoegen van de computer functie, is aangetast. Iedere avond verloopt volgens een door Jan van Galen HILVERSUM Het aardige van ons omroepbestel is dat iedere groepering, via radio en tv aan het woord kan komen. Zo kunnen we dagelijks de levensbeschouwelijke opvattingen die er in dit land leven vernemen. De VARA-haan kraait het socialisme uit, de KRO neemt ons mee op verre reizen van de paus, de AVRO zet zich in voor vrijheid en democratie en Veronica laat ons weten dat we jong zijn en wel eens wat willen. Maar er is nog veel meer. Naast deze officiële omroepen zijn er ook nog zendgemachtigden, waar men welis waar geen lid van kan zijn, maar die wel zendtijd mogen vullen. De groot ste club de IKON, de zendgemachtig de namens de kerken, krijgt twee maal per week de kans te vertellen dat kinderen en bejaarden ook men sen zijn; verder zijn er nog de Huma nisten, de buitenlandse minderhe den, Surinamers, Molukkers, Socute- ra, STER en de politieke partijen. Om aan zendtijd te komen moet een groep kunnen aantonen iets nieuws toe te voegen aan de reeds bestaande informatiestroom Daarbij moet de doelgroep eejj wezenlijk onderdeel uitmaken van de samenleving. Bij het ministerie van CRM, alwaar de aanvraag ingediend moet worden, lig gen momenteel verzoeken van de fe deratie van steelbands, de vrijmetse- Speciaal vandaag laars, homofiele taxichauffeurs, de vereniging van sado-pessimisten, de bond van vrijzinnige tuinders en de club van ontevreden echtgenoten. Vooralsnog ziet het er naar uit dat deze zendtijdaanvragers geduld moe ten uitoefenen. Middelen Het Nederlands Israëlitisch Kerkge nootschap (NIK) is er wèl in geslaagd CRM te overtuigen dat zendtijd voor deze groepering een noodzaak is. Op 29 juni van het vorig jaar heeft de minister het NIK dan ook 60 minuten televisie per jaar toegewezen. Het NIK heeft al radiozendtijd (15 minu ten per maand) -sinds enige jaren. Alle scherts even daar gelaten be hoeft deze ontwikkeling toch enige kritische kanttekeningen. Het Neder lands Israëlitisch Kerkgenootschap is een federatie van joodse gemeen- Speciaal morgen Europees kampioenschap voetbal voor landenteams - de wedstrijd om de kleine finale tussen Italië en Tsjechoslowa- kiie Ned. 1/20.27 In het VARA-tv-program- ma „Wat voor weer iou het zijn in Den Haag?" bespreken Van Thijn en Terlouw hét voor en tegen van een progres sief kabinet. Aanwezig zijn ook leden van het Zuidelijk Afrika Komitee en prof. Van Hulst, die praten over olieboy cot. CNV-voorzitter Harm van der Meulen gaat in op uitlatin gen van minister-president Van Agt over de rem op de sociale uitkeringen. Ned. 2/22.30 Gasten in „In de rooie haan": Ria Beckers (PPR) over de progressieve samenwer king en Dolman (voorzitter Tweede Kamer) over uitspra ken van premier Van Agt. Wim Kok behandelt de soci aal-economische toestand. An dere onderwerpen: de hypo theekrente en de voorjaars nota. Hilv. 1/13.03 TROS-Aktua in gesprek met Geertsema over Taralym- pics en een discussie over kernenergie tussen PPR- Tweede-Kamerlid Leo Jansen en de directeur van kerncen trale Dodewaard. Hilv. 2/17.36 Die verrukkelijke Bach: een luchthartige, tevens seriueze film- over de componist, die ook voor onze tijd nog spring levend blijkt. Jazz, swing en folk, maar ook Yehudi Menu- hin en Stokowski dragen hun steentje bij Ned.-1/20.15 Europese kampioenschap pen voetbal voor landenteams. Finalewedstrijd W.-Duitsland- Belïle' Ned.-2/ 20.25 Toen de Tjechische regis seur Otakar Votocêk zijn eind examenwerkstuk afleverde op de Nederlandse Film en Tele visie Akademie werd zijn film Schijnbewegingen uitgeroe pen tot de beste Akademiefilm van het jaar Ned.-r21.35 Hofland ontmoet in zijn se rie gesprekken prof. Duynstee, hoogleraar staatsrecht te Nij megen, columnist van De Tele graaf en soms adviseur van de vaderlandse politici Ned.-2/22.45 Holland Festival recht streeks uit Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht een deel van de slotavond met het Promenade-orkest en het Om roepkoor. Margarethe Albers, sopraan; Marianne Dieleman, alt; Nico Boer, tenor en Henk Smit, bas Hilv.-2/19.00 ten in Nederland. 43 gemeenten zijn bij het NIK aangesloten. In totaal gaat het om 75 procent van de bij een kerkgenootschap aangesloten joden. In Nederland leven ongeveer 30.000 joden. De helft daarvan is georgani seerd. Slechts 12.000 joden zijn aan gesloten bij het NIK en daarmee is dan ook de geringe omvang van de doelgroep voor de tv-uitzendingen aangegeven. De minister heeft dan ook maar een uur zendtijd per jaar gegeven. Het NIK-krijgt voor dat uurtje 22.000 gul den ter beschikking. Met de beste Wil van de wereld valt daar geen fatsoen lijk tv-produkt van te maken. Een reclamespot van anderhalve minuut kost doorgaans al het veelvoudige. Met dat budget is het NIK de markt op gegaan. Nederlandse tv-makers die werden aangezocht het program ma te maken gaven stuk voor stuk nul op het request. Voor dat bedrag komen ze zelfs de voordeur niet uit. Uiteindelijk bleek de Franse rabbijn Josy Eisenberg (46) bereid te zijn de produktie op zich te nemen. Eisen berg woont in Parijs. Hij is in dienst van de Franse staats-tv en maakt jaarlijks 80 programma's over joden in Frankrijk en België. De Franse tv zendt een maal per week een bijbelles van vijftien minuten van Eisenberg uit en twee keer per maand een pro duktie van 30 minuten over het jo dendom. Tussen de bedrijven door heeft hij ook nog kans gezien een script te maken voor de Franse film komiek Louis de Funes (De avontu- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het bestuur van de VPRO betreurt de polarisatie die van bedrijfszijde is uitgeroepen via de VPRO-gids. Het bestuur acht dit niet in het belang van het streven naar de B-statüs. Het bestuur heeft dit giste ren in een verklaring bekend ge maakt. De programmamakers zijn een actie onder de leden begonnen voor het behoud van redactionele vrijheid. Tijdens de ledenvergadering van twee weken geleden nam de meerderheid van de raad een motie aan waarin staat dat de vereniging directe invloed moet kunnen uitoefe nen op het programmabeleid van de omroep. Een meerderheid van het bestuur stapte toen op. Het overge bleven bestuur zegt nu dat het abso luut niet de programma's wil voor schrijven en dat het bedrijf in de zojuist begonnen campagne een valse afspiegeling van de werkelijkheid geeft. ren van rabbi Jacob) en verschenen er enige boeken van zijn hand. Een on gekende hoge produktiviteit die voor de inhoudelijkheid het ergste doet vrezen. Zijn eerste Nederlandse tv-produkt geeft dan ook voorspelbare afspiege ling van zijn werkmethode. „Joods leven in Nederland toen en nu" heeft kop noch staart. De kijker wordt in vijftien minuten op de hoogte ge bracht van de eeuwenoude joodse traditie in ons land, om vervolgens de huidige situatie van de joden in tien minuten voorgeschoteld te krijgen. Eisenberg die de Nederlandse taal niet eigen is, heeft zich door de staf van het NIK laten souffleren en is vervolgens als een doorgewinterde tv- maker te werk gegaan: mooie plaat jes van gebouwen en oude prenten, korte interviewtjes en beelden van hedendaagse joodse instellingen. Volgens het NIK IS Eisenberg zeer goed op de hoogte van de geschiede nis van de joden en derhalve de aan gewezen man voor de job. Na enig doorvragen blijkt echter dat de finan ciële „eisen" uiteindelijk van door slaggevende betekenis te zijn ge weest! Het doel heiligt de middelen ook blijkbaar bij de mini-zendge machtigden en daarmee wordt geheel voorbij gegaan aan de grond waarop de zendtijd is toegekend, namelijk het maken van een programma voor (een deel van) de joodse achterban en het begrip kweken voor de positie van joden in ons land. Het is op zijn zachtst gezegd ondoor dacht dat CRM wel zendtijd toekent maar weigert daar financiële midde len voor ter beschikking te stellen. Het zou ook niet mogelijk moeten zijn dat een aanvrager alleen hoeft aan te tonen dat hij iets nieuws onder de zon wil brengen en niet verplicht wordt te bewijzen dat hij het financi eel kan waarmaken. Zo kan het dus gebeuren dat het eerste programma van het NIK ge maakt wordt door iemand die nauwe: lijks op de hoogte is van de verhou dingen en binnen ons land en moet werken met een budget waar je een student van de filmacademie met goed fatsoen niet op pad zou durven sturen. Het NIK rekent op de clemen tie van de kijker. Men is het er over eens dat het eerste produkt geen suc ces is geworden. Maar zegt het NIK: „Geef ons een kans, we moeten roeien met de riemen die we hebben". Het zou dan ook nuttig zijn dat CRM eerst zwart op wit krijgt dat de Bond van Gefrustreerde overstekers op fi nancieel gebied goed uit de voeten kan, alvorens een zendmachtiging wordt gegeven. Raul Marroquin, bedenker van de „World's First T.V. Convention", een congres waaraan 250 televisies deelnemen, en dat van 23 tot 27 juni in Amsterdam wordt gehouden. foto: Erwin Verheijen tevoren opgestelde agenda, met de vaste toespraken en discussies. De afgevaardigden onderscheiden zich door een in vorm en kleur afwijkend sneeuwbeeld en ze hebben blikken na-vibrerende stemmen. Een guru uiteraard met een oranje sneeuw beeld geeft zijn medetoestellen elke avond meditatieles en tot ver maak van de congresleden treden The Sets op, een punkgroepje dat uit vier tv-toestellen bestaat. Het is niet onverwachte demonstraties plaats vinden, omdat de fabrikanten van de televisie-toestellen ook van zich zul len laten horen. Elke avond wordt er bovendien een samenvatting gegeven van hetgeen er in de voorafgaande dagen is besproken. World's First T.V. Convention zal dan op 27 juni afgesloten worden met een persconfe rentie. Pas dan zullen de resultaten van het congres bekend zijn. Drakerige pathetiek bij Stuttgarter Ballett door Eefje van Schaik ROTTERDAM In 1961 werd de van origine Zuid-Afri kaanse choreograaf John Cranko, die het grootste deel van zijn carrière in Londen (Royal Ballet) had genoten, tot artistiek leider van het Operaballet in Stuttgart be noemd. In de volgende twaalf jaar, namelijk tot zijn tragi sche en onverwachte dood in juni 1973, wist hij vooral door zijn inspirerende en persoon lijke begeleiding van jong ta lent het onbeduidende Stutt garter Ballett te veranderen tot een internationaal erken de groep van topdansers en choreografen. Twee van de bekendste figuren die uit deze Cranko-school zijn voortge komen, zijn de Amerikaan John Neu- meier (Hamburgischen Staatsoper) en de Tsjech Yiri Kilian (Nederlands Danstheater). Cranko's invloed op het West-Europese ballet is daarmee onmiskenbaar groot. Marcia Haydée, de huidige leidster van het Stuttgarter Ballett erkent het belang van Cranko's erfenis en uit verlangen om de oorspronkelijke identiteit van „zijn" groep te handha ven, heeft zij veel van zijn choreogra fieën op het repertoire gehouden. Vier voorbeelden hiervan waren donder dag- en vrijdagavond in het kader van het Holland Festival te zien in de Rotterdamse Schouwburg, namelijk Brouillards (1970, Debussy), Opus I (1965, Webern), Pas de deux Aus Hol- bergs Zeiten (1967, Grieg) en Poeme de l'Extase (1970, Scriabin). Dit in tegenstelling tot de oorspronkelijk aangekondigde Mahler-balletten van Béjart en Kenneth MacMillan. Hoe stimulerend en inspirerend Cran ko's persoon zeker voor zijn omge ving geweest moet zijn, in choreogra fisch opzicht is zijn persoonlijke erfe nis een tegenvaller. In zijn ballet met de misleidende titel Brouillards (ne vels) reeg hij op negen preludes van Debussy (die nu vrij grof en ongenu anceerd worden gespeeld door Glenn Prince) een serie van zeven duetten en trio's tussen twee ensemble delen aan elkaar. Velen van de zestien in hagelwitte pakken gehulde dansers leken echter meer op veredelde gym nastische poppen dan op genuanceer de dansers, die vanuit een organisch gevoel bewegen. Ondanks de humor in enkele delen (onder andere een geestig mechanisch trio voor drie mannen) bleef dit ballet zonder span ning of adem, en zodoende in mistige nevels hangen: een mist waarin de dansers elkaar maar nauwelijks aan- Lachspieren ADVERTENTIE Die is nog slechts geldig tot 1 juli 1980. Maar ook na die datum blijft een goede fles leuk om te geven en fijn om te krijgen. De slijter-wijnhandelaar, uw drankenspecialist. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM In het kade: lig het Holland Festival heeft het ja terdams Philharmonisch Orkest jet derdagavond onder leiding va vid Zinman een Russisch progrj1 ten gehore gebracht met als n Peter Zazofsky, de tweede prj a naar van het vorige maand geho ih Koningin Elisabeth-vioolconc j Tevens verleende aan dit concer dewerking het Philharmonisch „Toonkunst" onder leiding van gent Jan Eelkema. Uitgevoerd werden de Ouvj Roeslan en Ljoedmila van M, Glinka, de vader van de Rusj m nationale muziek, het Vioolconc «e D gr. van Tsjaikowski, de Syn sche Suite „Antar" van Rimskj 15 sakow en de Polowetser dansen u l°l opera „Vorst Igor" van Borodjit I c de De ouverture van Glinka gal staaltje van voortreffelijk same: 1 van de strijkers in de snelle dele:33 celli ontwikkelden in de cantft een nobele klank. Zo uitgevoerd) h toch altijd een interessant speelt; sj. De vermaarde violist Leopold 4 aan wie Tsjaikowski aanvanki Nf zijn vioolconcert had opgedra je; wilde het in verband met de te; J technische moeilijkheden niet le len. Na aanvankelijk scherpe fa W ging dit vioolconcert al spoedige jl populairste soloconcerten beha m Het vormt voor iedere violist alleen in technisch maar ook int 0 kaal opzicht een uitdaging. Peter v zofsky bleek deze avond vollef gen de soms monsterachtige J lijkheden van dit vioolconcert3 wassen. Hij spé&lde met een 2 verbluffende virtuositeit en J prachtige warme en volle toi voltallige publiek toonde ziel thousiast over zijn spel dat gift (zeer ongebruikelijk na eet tisch optreden tijdens een orkt, voering) niet achterwege konq Het werd een Recitatief en f) van de reeds legendarisch violist Frits Kreisler. Een sprookje van de Rd schrijver Sijenkowski vormde ij gangspunt van Rimski-Korsi Symfonische Suite „Antar", a kelijk als tweede symfonie b Eigenlijk dus een soort progi muziek. David Zinman bracht avond „Antar" in zijn oorspro ke versie. Een bijzonder boeiei kleurrijk werk waarmede het B uitstekend voor de dag kwam. De avond werd besloten met Bi jins Polowetser Dansen. Dit r bekende deel uit Borodjins Vorst kreeg een vertolking waar de v afspatten. Orkest en koor droe. gelijke mate bij tot een uitvoei rijk aan elan en temperament. keken om nog iets van gevoel uit te stralen. Vroeger werd Cranko vaak geprezen om zijn opbouw van sterke mimische karakterrollen. In Opus 1 wordt dat echter op een gruwelijke ouderwetse manier in volle pathos met veel „kruip-door, sluip-door" aangetoond. Als bezetenen draaien, springen, rol len, liften de leden van het lichtblau we corns de ballet rond een man en een vrouw (Richard Cragun en Su zanne Hanke), maar om welke emo ties het bij deze impressie van de. levenscyclus van de mens gaat, is raadselachtig. Nog veel erger wordt de drakerige pathetiek, die op je lachspieren gaat werken, bij Poème de l'Extase, waar in de diva Birgit Keil aanbeden wordt door de jonge minnaar Egon Madson. Ze herinnert zich in een droom haar vier vorige minnaars en dat thema vertaalde Cranko met wellustig ge wapper met doeken, en opnieuw een heftig gekronkel, gezwaai en ge spring. De op zichzelf prachtige kos tuums en decors (Jürgen Rose), die geïnspireerd zijn door schilderijen van Klimt en uit de Art Déco, zijn op een overdadige manier in de choreo grafie verwerkt, tot in het bespottelij ke toe. Tijdens de donderdagvoor stelling ging bovendien alles mis. Het Residentie Orkest kwam schandelijk veel te laat stommelend in de orkest bak, terwijl het doek al op was. De dansers moesten een volle minuut op hun eerste muzieknoot wachten, het achterdoek viel verkeerd naar bene den en er werd storend met hetzelfde doek geknoeid. Van het totale ballet bleef niet veel meer dan een lach- kramp over, met een wrange bij smaak over deze hoeveelheid edel kitsch. Het is verbazend dat zoiets nog bestóét! Blijft over de Pas de deux Aus Hol- bergs Zeiten, waarin eindelijk iets van de waarde van Cranko's klassie ke werk begrijpelijk werd. Solisten Lucia Montagnon en Vladimir Klos geven hier een goed staaltje weg van een zeer muzikale en lyrische invul ling van Grieg's Holbergsuite door middel van een stijlzuivere klassieke ballettechniek. Klos doet dat welis waar met een opgeplakte glimlach en een zweem van irriterende ijdelheid, maar wordt door de schitterende Montagnon overrompeld. Hun bewe gingen zijn simpel om te zien, maar razend moeilijk om uit te voeren en vooral Montagnon deed dat met veel gevoel. Het was stellig het hoogte punt van deze balletavond, die men wat betreft de andere onderdelen maar beter kan vergeten. Programma's vo«| zaterdag 21 juni AMSTERDAM. Zuidertatl (20.15 uur): The Clerkes dl Oxenford II. Mickery (19.30 et fc 22 uur): Humboldt's Cu; Carré (20.15 uur): Het Nation» le Ballet. Universiteitsthei (20.30 uur): De Ontdekking. DEN HAAG. Nederlands O»! gresgebouw (20.15 uur): DJe|d Zauberflöte. Koninklijk servatorium (20.15 uur): certgebouworkest II. Koninki lijke Schouwburg (19.30 met busvervoer): Zomergasten. Circustheater (20.15 uur): Ne-| derlands Danstheater. ROTTERDAM. Museum Bof- mans-van Beuningen (15 uurt Nieuwe vormen van beweging dans III. De Doelen (20.15 uur) Poetry International. ■UTRECHT. Stadsschouwburg (Grote zaal, 20 uur): De Toe komst. MIDDELBURG. Schouwbuq (20.30 uur): Boven Drijven. ARNHEM. Musis Sacrui (20.30 uur): Nederlands Kamer orkest. Stadsschouwbuig (14.30 en 19 uur): Starker als Superman. Programma's voor zondag 22 juni AMSTERDAM. Tent FranJte dael (20.15 uur): Aap versla» de knekelgeest. Concertge bouw (14.30 uur): Concertge bouworkest II. Universiteit® theater (20.30 uur): De Ontde king. Stadsschouwburg (20. uur): Stuttgarter Ballett III (dit programma wordt maandag, eveneens In de Stadsschouvi burg herhaald, aanvang 20.1 uur). DEN HAAG. Nieuwe Kerk (1 uur): The Clerkes of Oxenford III. UTRECHT. Muziekcentra Vredenburg (19-2 uur): Slui tingsmanifestatie. Een ceder in de rotsen, roman van Eynikel, spelend in Libanon. Elsevier, Amsterdam. 240 blz - Juliana Regina 1980 Het laai (32ste) deel in deze serie, samf steld door F. J. Lammers. Uitg I landia Baarn. 64 pagina's zw foto's en 8 bladzijden kleurenfo» De prijs is 14.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4