De Boer boos op AR-verontrusten Hartchirurgie vraagt meer onderzoek Rotterdams college weert marinebeurs Vakantie met gesprongen lippen? ermoedelijke dader offievergiftiging in |iel gearresteerd Marine en scheepvaart trekken de aandacht 'cholten kabinet Verdachtmakingen zonder bewijsvoering' Tuijnman komt met definitief tracé Flevolijn judzwaard over vertentie Jrbaasd SP® mm/ -4 WEG IN EIGEN LAND 'Expositie dient ontspanning niet' afvalzuurkwestie ZIMBABWE Palestijnen betreuren houding Van der Klaauw Nieuwe hoogleraar acht invoering van databank hoog nodig Vijfhonderd man mobiele eenheid weer weg uit Amsterdam Rita ERPAG 21 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 Van onze parlementsleden DEN HAAG ARP-voorzitter Hans de Boer heelt scherpe kritiek op de actie van het comité „AR-christen-democraten". Hij zegt in zijn partijblad, dat de beschuldigingen van deze rechtse verontrusten jegens het partijbestuur onwaar zijn. „Het zijn verdachtmakingen. Elke bewijsvoering ontbreekt," aldus De Boer. DEN HAAG (ANP) Minister Tuljnman (verkeer en waterstaat) heeft het tracé dat de Flevospoorlijn (Weesp- Almere-Lelystad) in het Gooi moet gaan volgen, definitief vast gesteld. Oorspronke lijk zou de spoorlijn dwars door de Kever- dijkse polder bij Weesp gaan lopen, een fraai natuurgebied maar daartegen waren alom Volgena verteer ,wa- bezwaren uit milieu- overwegingen. De minister is aan die bezwaren tegemoet ge komen door het tracé vijfhonderd meter naar het westen te verleg- terstaat zal het eerste stuk van de Flevos poorlijn, tot Almere, klaar zijn in 1987 en het stuk tot Lelystad een jaar later. De aanleg van de spoorlijn waartoe Tuijnman de n onzer verslaggevers u^JsTERDAM Prof. dr. B. Goud- ard is niet tevoren gekend in de g® jertentie „Solidair met Goud- r(j aard", die een groep aanhangers let. lieren in Trouw heeft geplaatst. De ter Goudzwaard zegt „met enige ibazing" van de advertentie te heb- m kennis genomen. „Mijn naam is He fonder mijn voorkennis gebezigd. Ike ongecoördineerde en een- ictiviteiten kan mijns inziens rring slechts toenemen; iets uitdrukkelijk niet wens", aldus S Goudzwaard in een reactie. In een brief waarmee het comité een kleine twee weken geleden naarbui- ten trad, wordt het partijbestuur be schuldigd van politieke oneerlijk heid.. Tot de 35 ondertekenaars be hoorde het anti-revolutionaire CDA- Kamerlid Schakel. De Boer zegt. dat hij diens handteke ning „moreel moeilijk te verantwoor den" vindt, omdat Schakel mede-ver antwoordelijk is voor het gevoerde beleid. „Ik houd er niet van dat te verzwijgen. Wie het woord „oneer lijk" gebruikt voor ht beleid, moet dat kunnen waarmaken." De ARP-voorzitter constateert, dat voor de aantijging dat een aantal CDA-Kamerleden de atoombewape ning hebben gebruikt als hefboom om de integriteit van premier Van Agt aan te tasten, geen enkel bewijs wordt aangevoerd. „Wat wel waar is, is dat op de bewuste atoomdag in de Kamer de waarheid is verzwegen. Over integriteit gesproken. En dan hebben we het over christelijke poli tiek." de gang is, drie maanden voor ophef fing van de partij een actie begint. „Het is op z'n minst merkwaardig, dat de verontrusten al die tijd hebben gezwegen." Volgens de ARP-voorman is de actie gedoemd om dood te lopen. „Het fru streert slechts onze gang naar het CDA" gen. De spoorlijn loopt Nu |nmiddels heeft ge nu nog wel door de Ke- machtlgd is daarmee verdijkse polder, maar a| mej twee jaar ver niet meer dwars er traagd. doorheen. Bovendien komt de spoorlijn nu verder te liggen van het aan de Keverdijdse polder grenzende Naar- dermeer, een vogel broedgebied. gemeente Muiden. Om de geluidsoverlast voor het buurtschap Hakke- laarsbrug te verminde ren, wilde Muiden de spoorlijn via een tun nel onder de rijksweg Amersfoort-Amster- dam en de Naarder- trekvaart door leiden en bovendien wilde de gemeente een spoor weghalte bij Muider- berg. Minister Tuijn man vindt dat te duur. Wel wil hij extra-maat regelen treffen om de geluidshinder binnen de perken te houden. Ook is de minister be reid als proef de bus verbindingen met Mui- derberg te verbeteren. B. en W. van Muiden en de gemeenteraad zul len op korte termijn hun standpunt over deze zaak bepalen, liet een woordvoerder van Over het thans vastge stelde tracé is volgens verkeer en waterstaat met alle betrokkenen overeenstemming be- de gemeente gisteren reikt, behalve met de weten. '4-v StifesS» «•-.*>;? I g 11 Misselijk De verwijzing van het comité naar het nationaal-socialisme vindt de Boer „ronduit misselijk". „Alsof het eren van hen die vielen betekent dat je „ja" moet zeggen tegen elk vernie tigingswapen." Overigens vraagt De Boer zich af waarom het comité, dat spreekt van een crisis in de ARP die al 20 jaar aan Jjj i een onzer verslaggevers ia ITERDAM/KIEL De man die vermoedelijk koffie heeft jftigd in koffiehuizen in Düsseldorf, Amsterdam, Rotter- len Antwerpen is gisteravond in de Westduitse havenstad RaVCI" tiidschpma „I igearresteerd De man wordt poging tot moord door het J J itStnen van gif ten laste gelegd. Gedurende de vakantietijd reiken wij u regelmatig een paar mogelijk heden aan om de dag prettig door te brengen. Folklore, dagtochten, musea, bijzondere buitengebeurens en dergelijke worden in deze rubriek aangekondigd. Vandaag de eerste. Niet schromen maar komen, roept de Koninklijke Marine ter gelegenheid van de vlootdagen, die tot en met morgen worden gehouden in Den Helder. Tal van Nederlandse, Engelse en Franse oorlogsschepen liggen er ter be zichtiging afgemeerd, patrouille vliegtuigen en helikopters laten zien waartoe ze ln staat zijn, de reddingsmaatschappij is ook aan wezig op een tentoonstelling en muziek van de Marinierskapel completeert het geheel. In een andere hoek van nautisch Nederland. Maasbracht, ontvangt de rijkspolitie te water belangstel lenden in het kader van de „open dag der scheepvaart". Verder lig gen er plezierjachten gepavoi- seerd te kijk. Ook morgen nog kan men in deze plaats in zaal Engel man een tentoonstelling van oudt en nieuwe scheepsmodellen be zichtigen. Van de natte naar de droge sector: „Dag Lochem" wuift een handje van drie en een halve meter hoog op het marktplein van dit mooie Gelderse stadje. Tot vannacht twaalf uur speelt zich op en rond om de markt een programma af dat varieert van volksdansen tot sport, van een eendagskinderboer- derij tot kunstexposities; schaak liefhebbers kunnen er in een si- multaanwedstrijd hun krachten meten met oud-Nederlands kam pioen Ligtertnk. Vlieg er eens uit. In Enkhuizen proberen vandaag 61 min of meer serieuze amateur-vliegers de springtoren te beklimmen om vlie gend in het water te belanden. Of er écht gevlogen gaat worden moet worden afgewacht. De tele visie zendt het gebeuren donder dag uit Enschede, de stad met een on gekend aantal koren en harmonie ën, davert vandaag van muziek en zang. Op de Oude Markt treden van 20.30 uur af achtereenvolgens drie koren op, onderbroken door instrumentale muziek (Brahms, Strauss) gebracht door de Twent se Orkest Vereniging. Fietsen voor de Sahel kan de Achterhoek. Daar begint vandaag de fietsvierdaagse maar Je kunt er ook per dag aan deelnemen. Kos ten ƒ4,—; vertrek tot en met woensdag de reservedag tussen 8 en 10 uur tegenover het spoorweg station ln Winterswijk. Een beeld van de gisteren in Arnhem gehouden generale repetitie voor de opening van de Olympische Spelen voor gehandicapten die vandaag zal plaatsvinden. Ongeveer 800 kinderen, afkomstig uit het hele land, die zijn aangesloten bij de Koninklijke Nederlands Gymnastiek Verbond repeteerden op het sportcentrum Papendal hun openingsdemonstratie. I Totnuwe zijn tweeëntwintig mensen rirattimhuizen opgenomen, nadat ze Iwtop koffie hadden gedronken [ntn een atropine-achtige stof loegevoegd. De man zou de stof suikerpotjes en melkkannetjes [{fttiben gestopt. dader, een 35-jarige Westduitser, i wie het signalement bij de politie bekend was, werd tot voor kort op eigen verzoek in een psychiatrische inrichting in Kiel verpleegd. Op 10 juni ontsnapte hij uit de inrichting. De man zou zich tijdens zijn giftoch- ten in een waarschijnlijk gestolen Alfa Romeo hebben verplaatst. Verschillende getuigen hebben de man aan de hand van politiefoto's herkend als de bezoeker van de kof fiehuizen waar zich vergiftigingsge- vallen hebben voorgedaan. KEULEN (ANP) Er komt binnen afzienbare tijd een definitief einde aan de gewraakte zuurlozingen van het Westduitse chemieconcern Bayer in de Noordzee In 1983-'84 kan het afvalzuur in eigen bedrijf worden ver werkt, deelde topleider prof. H. Grü- newald mee op de jaarvergadering. Dit vergt investeringen van tweehon derd mark. Door proceswijzigingen zal het vrij komen van het zuur tot ruim de helft kunnen worden beperkt. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 kostte toen in het voorjaar van 8 veel moeite Scholten over te en om zijn intrede weer te doen in actieve politiek, omdat hij na een nlange parlementaire staat van est slechts korte tijd daarvoor (op aart 1976) benoemd was tot lid de Raad van State, een functie hij met hart en ziel vervulde. iem Scholten werd op 1 juni 1927 «ren in Deventer, de stad ook irin hij kort na de oorlog nog ge kt heeft als stadsverslaggever bij e krant. Hij ging echter al spoedig ieren aan de belastingacademie lotterdam, waarna hij tot de rljks- istingdienst toetrad. In 1965 vol- ide hij zijn fiscaal-juridische stu- aan de universiteit van Am- dam. 1963 werd hij lid van de Tweede ier voor de CHU. In deze fractie fikkelde hij zich al spoedig tot de ficiële expert bij uitstek. In het net-Biesheuvel werd hij staatsse- üris van financiën en tijdens het wet-Den Uyl (waaraan zoals be rt de CHU niet meedeed) keerde weer terug in de fractie. In die :ode legde hij zich ook toe op ütie- en defensiezaken. HET KAN NU WEER 1! Safari-expert als EERSTE in reizen naar DE VRIES CO B.V. brengt, Nederland, nu ook verzorgde vanaf Schiphol, per KLM REISMOGELIJKHEDEN, 12 VERTREKDATA Meer van Kariba(Matusadona Park)/' Wankie National Sal isbury Park HOOGTEPUNTEN: safari's te voet, per landrover en woonboot!, tocht per water- vliegtuig o Victoria Fall REISSOM vanaf 3051,- p.p. s A 6 DE VRIES CO B.V. Dam 6 - AMSTERDAM telef. 020 - 248174 Hogeschool Eindhoven bespaart weer energie EINDHOVEN (ANP)— De slui ting tussen kerst en nieuwjaar is de technische hogeschool Eindhoven uit een oogpunt van energiebesparing zo goed be vallen, dat het bestuur daar een gewoonte van gaat maken. Door het experiment vorig Jaar viel de gas- en elektriciteitsre kening van de hogeschool 130.000 gulden lager uit. De ongeveer tweeduizend werknemers zullen voortaan één van de verplichte vrije da gen aan het eind van het Jaar •cadeau krijgen; de andere wor den ingehaald door een tijdelij ke werktijd verlenging. SCHIPHOL (ANP) De uit drie man bestaande Palestijnse delegatie, die gisteren een bezoek aan Nederland bracht, vindt het spijtig dat minister Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken) hen niet heeft willen ontvangen. „Hij zegt dat hij begrip heeft voor de problemen van de Palestijnen, maar hij handelt er niet naar," aldus de burgemeester van Hebron, Kawes- meh, gistermiddag op Schiphol voor zijn vertrek naar Parijs. Kawesmeh was met zijn collega Mil- hem van Hulhol en de geestelijk lei der van Hebron, Tamini, in Neder land op uitnodiging van het PvdA- kamerlid Re lus ter Beek. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het college van b en w van Rotterdam heeft besloten niet langer me dewerking te verlenen aan de International Naval Techno logy Expo, een vakbeurs voor de marine, die dit jaar voor de tweede keer in het Rotter damse Ahoy-complex is ge houden. Een verzoek van het Amerikaanse organisatiebureau Klver Communi cations om ook in 1982 de Ahoy voor de (besloten) vakbeurs te kunnen hu ren, ls algewezen. In een brief aan dit bureau schrijven b en w dat ze zich tot dusver op het standpunt hebben gesteld dat wat algemeen maatschappelijk wordt aanvaard, ook tentoongesteld moet kunnen worden. „Daarbij doelden wij op het bestaan van de NAVO en het lidmaatschap van ons land van deze organisatie, die een bijdrage levert aan de stabilisatie van de machtsver houdingen in de wereld. De NAVO zien wij mede als mogelijk instrument om tot een grotere ont spanning ln de wereld te komen door middel van het terugdringen van de bewapening van het zogenaamde Geneeskundige dienst wellicht ook in kleinere bedrijven DEN HAAG (ANP) Minister Albe- da van sociale zaken denkt erover om ook bedrijven met vijfhonderd men sen in dienst te verplichten een be drijfsgeneeskundige dienst te heb ben. Hij heeft hierover de SER om advies gevraagd. Tot nu toe behoe ven bedrijven pas zo'n dienst te heb ben als zij 750 mensen in dienst hebben. Het voorstel van Albeda zou erop neerkomen dat er 105 ondernemingen meer een verplichte geneeskundige dienst zouden krijgen. In totaal gaat het om ongeveer 65.000 mensen. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 enquêtes zou blijken, dat een Verheid van de Nederlanders 1 tegen inpoldering verklaart. Uit kosten/baten-analyse zou echter ren, dat inpoldering vele voorde- biedt, hetgeen het kabinet tot een Itieve beslissing voor inpoldering 't gebracht. «de luchthaven kabinet ziet de Markerwaard als 'Pensatie voor ruimtegebrek in bestaande, wat wordt genoemd «e land". Het kabinet laat in het Men, wat er precies in de polder moeten gebeuren. Men noemt als gelijkheden stedebouw, land- Uw. recreatie, vestiging van militai- •efenterreinen en het ontstaan van u»e natuurgebieden. Ook wordt pemd de vestiging van een tweede |?nale luchthaven Zoals bekend Wt in regeringsnota's de Marker- als nagenoeg enige vestigings- ats voor een dergelijke luchthaven toemd. Voorlopig spreekt het kabi- hch echter nog niet uit over het atoggen van een dergelijke lucht- oostblok en de westerse wereld," schrijven b en w. Bewapeningsspiraal Het gemeentebestuur schrijft zijn eerder ingenomen standpunt te heb ben moeten verlaten na een rapporta ge gekregen te hebben over de ten toongestelde materialen en de bezoe kers die de marinebeurs aantrekt. „De aard van de materialen blijkt bezoek aan te trekken van wapen handelaren uit alle delen van de we reld," concluderen b en w. „Juist deze mensen leveren een belangrijke bij drage aan het voortgaan van de be wapeningswedloop op wereldschaal. Wij menen dat deze bewapeningsspi raal, die een voortdurende bedreiging vormt van de wereldvrede, bepaald geen algemeen maatschappelijk aan vaard verschijnsel kan worden ge noemd." Om deze reden wil het Rot terdamse gemeentebestuur de Ahoy'- hallen niet langer ter beschikking stellen voor het organiseren van de marinebeurs. Voor en tijdens de beurs hebben tal van organisaties, voor een belangrijk deel uit de kerkelijke hoek, in Rotter dam gedemonstreerd tegen de wapenexpositie. De beurs werd enke le weken geleden gehouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vijfhonderd le den van de mobiele eenheid die don derdagavond en -nacht paraat waren in Amsterdam zijn naar huis terugge keerd. Zij waren vanuit verschillende gemeenten naar de hoofdstad gezon den om te beletten dat een woensdag ontruimd pand op de Herengracht opnieuw gekraakt zou worden. Volgens een woordvoerder van de po litie was het gisteren bij het gebouw uiterst rustig. Het is de bedoeling dat op korte termijn een computerfirma erin trekt. Tot dat moment blijft de politie het pand „bezet" houden. Er dreigde donderdagmiddag een con frontatie tussen de mobiele eenheid en krakers, die het pand van buiten barricadeerden om de ongeveer der tig politiemensen binnen op te slui ten. De politie kon de barricades later op de avond zonder problemen weg halen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een sterk toegenomen vraag naar wetenschappelijk onderzoek, een toenemende specialisatie op dit vakgebied en een nog steeds groeiende vraag naar operaties. Het zijn drie problemen, waarmee de Nederlandse hartchirurgie sinds enkele jaren wordt geconfronteerd. Dit zei dr. H. A. Huysmans gisteren in zijn oratie „Angst om het hart", waarmee hij het hoogleraarschap in de thoraxchirurgie in Leiden aanvaardde. Het onderzoek is onder meer nodig om het herstel van de patiënt na een operatie beter te kunnen beïnvloeden, aldus Huysmans. De rol van medi cijnen, zoals antistollingsmid- delen en de zogenaamde „plaatjesremmers" is zeer om streden, terwijl over het be strijden van risicofactoren, zoals hoge bloeddruk, stress en roken volstrekt onvoldoen de bekendheid bestaat. Ook de invloef van een revalidatie- programma is nog nooit goed onderzocht. De uitkomsten van een dergelijk onderzoek kunnen echter van groot be lang zijn voor de patiënten. Specialisatie De hoogleraar stelde, dat het onmogelijk is die onderzoe ken te verrichten zonder de hulp van automatische gege vensverwerking, wil men tot verantwoorde conclusies ko men. Er moeten zoveel gege vens worden bekeken, dat een databank van de Nederlandse hartcentra hoge voorrang dient te hebben. Het tweede probleem, zo zei hij, voor de hartchirurgie is het ontstaan van een aantal specialisaties binnen het vak gebied, zoals kinderhartchi- rurgie, klepchirurgie, krans- slagader-chirurgie, post-ope- ratieve zorg, experimenteel onderzoek en medische tech nologie. Volgens Huysmans is het noodzakelijk, dat binnen ieder centrum tenminste twee chirurgen per specialisatie aanwezig zijn om een goede verzorging te waarborgen. Voor specialisatie met een zeer klein toepassingsgebied lijkt het wenselijk deze lande lijk te concentreren in één of enkele centra om een zo hoog mogelijke kwaliteit te garan deren. Het derde probleem is het te kort aan operatiecapaciteit. Het streefgetal van vierdui zend open-hartoperaties is per 1 januari 1980 bijna bereikt. Daarnaast werden vorig jaar nog 860 patiënten in het bui tenland geopereerd. De vraag naar operaties voor aangebo ren hartafwijkingen blijft vrij constant, terwijl de behoefte aan klepoperaties iets groter is dan oorspronkelijk werd verwacht, zodat het totale aantal open-hartoperaties in die sector ongeveer 1700 per jaar zal moeten bedragen. Voor kransslagafwijkingen zijn minstens 4500 tot 5000 operaties per jaar nodig. De hoogleraar wees er op, dat de capaciteit daarvoor nog duidelijk onvoldoende is. Het systeem van de Nederlandse ziekenhuiszorg met zijn goede sociale voorzieningen bevor dert volgens hem, dat hier niet zo doelmatig kan worden gewerkt als in het buitenland met zijn vrije ondernemer schap, waar de Nederlandse particuliere patiënt zo kan worden geholpen. Samenwerking Overigens is het te simpel om ts stellen, dat wanneer de pro blemen van mankracht, ruim te en materieel maar zijn op gelost. de hartchirurgie zon der zorgen zou zijn. Op dit moment verkeert de hartchi rurgie in een overgangsfase. In de pionierstijd kon door de inzet van enkelingen gemak kelijk worden samengewerkt, maar de snelle groei van de hartchirurgie heeft voor een geheel nieuwe situatie ge zorgd, waarin de „solisten" van vroeger moeten samen werken met andere discipli nes op gelijk niveau. Dit houdt in dat er bereidheid moet bestaan om een stuk van de eigen identiteit prijs te geven, maar momenteel ont breekt door de niet aflatende druk van het patiëntenaan bod de rust deze samenwer king goed van de grond te laten komen. f jt. m „Ga nu maar bij het hek staan, dan schrik je alle andere kinderen af en kunnen wij rustig spelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3