Een man met een gereedschapskist in de tram Verzet tegen apartheid moet geloofszaak worden Trouw Ds. Geluk leidt contactorgaan geref. gezindte vóór overspeligen Medestander Küng legt pastoraat neer Kleine kerk wordt chr. gereformeerd UIT DE KERKBLADEN Evangelischen in de opmars Verbreding VANDAAl VOORBIJGANG Oud-katholieken in problemen Naar Hongarije gaan 30.000 kinderbijbels 'Geen rk bom in abortuskliniek' ZATERDAG 21 JUNI 1980 door A.J. Klei Omdat mijn fiets lek stond en ik het te warm vond om te lopen naar de krant, nam ik de tram. Na een paar haltes kwam een man van middelbare leeftijd tegenover me zitten. Hij droeg een hardgroen zomerhemd dat om zijn maag spande, en een gereedschapskist die hij behoedzaam op zijn knieën neervlijde. Hij knikte me welgemoed toe en opende terstond de conversatie door mee te delen dat het eerder weer was om te gaan vissen dan om te werken. Hoewel vissen het laatste is wat ik zou aanpakken om me onledig te houden, wist ik wat er van me verwacht werd en ik antwoordde opgeruimd: zeg dat wel! De man verklaarde vervolgens, dat hij in de tram altijd zo dicht mogelijk bij de deur kroop, omdat je er dan het snelst weer uit was. Ik gaf te kennen dat het ook mijn begeren was, in de nabijheid van een uitgang te zitten of te staan en voegde hieraan toe dat je van een dergelijke positie vooral veel gemak had als de tram erg vol was, aangezien je dan bij het verlaten van de tram je niet langs een grote hoeveelheid staande personen behoefde heen te wringen. Mijn overbuurman onthulde, dat bij hem dezelfde overweging een rol speelde, en zo reisden wij geheel eensgeestes verder. Inmiddels was vlak bij ons een zitplaats vrijgekomen en opeens ging de man met de gereedschapskist zich gedragen, alsof hij het kosterschap vervulde in een dienst van een goedbeklante dominee: iedere nieuwe passagier maakte hij met weidse handgebaren op de lege plek opmerkzaam, net zolang tot iemand er ging zitten. Daarop leunde hij voldaan achterover. In deze houding volhardde hij slechts kort. We naderden de brug over de Amstel, die zó gammel is dat hij voor autoverkeer werd afgesloten. Alleen de tram mag er nog overheen, in een zeer langzaam tempo. De man boog zich naar me over en vertrouwde me toe dat hij... en hij zou jokken als 't niet waar was... elke keer dat hij in zo'n over de brug kruipende tram zat. benauwd was dat de brug het zou begeven juist als ze er midden op Omslagtekening van Bert Bouman voor „Het bier is weer best" (uitg. Callenbach, Nijkerk). Maar vroeg of laat, zo stond voor hem vast, zou een hele tram met volk verzuipen. waren, 't Was misschien gek, zei hij, maar hij was telkens weer blij als ze heelhuids aan de overkant waren. Stel je voor, schoot opeens door me heen, dat ik hem nu vroeg of hij bereid is te sterven. Ik kon dit overigens al niet meer vragen, want ik moest eruit. Wandelend op de Wibautstraat ging ik bij mezelf na, hoe ik op die gedachte kwam. Ik heb nimmer de aanvechting gehad een dergelijke vraag te stellen en ik ben ook niet van zins hem aan iemand te stellen. Vóórdat ik ons redactielokaal binnenstapte, wist ik het. De dag tevoren had ik een kleine discussie gehad met een lezeres, die vond dat wij meer moesten getuigen op pagina twee en ze noemde als lichtend voorbeeld dominee Buskes, die zijn leven lang getuigd had waar hij maar kon. Ik wierp tegen dat wij geen dominee en geen evangelisatieblad waren, maar een krant. Het beste antwoord vond ik echter pas, toen de telefoon weer op de haak lag. Ik had mijn geachte afneemster moeten wijzen op wat uitgerekend dominee Buskes eens heeft geschreven over het te pas en te onpas getuigen. Hij deed dit in een van zijn „terzijde's" die gebundeld zijn in het boekje „Het bier is weer best" (het ligt nu voor me). Daarin vertelt hij, dat hij eens per trein naar Botterdam reisde, waar hij moest preken. Tegenover hem zat een man, die hem opeens vroeg: Meneer, bent u bereid te sterven? Dominee Buskes antwoordde: Nee, want ik moet vanavond in Rotterdam preken. Dominee Buskes (in „Het bier is weer best"): „Hij had me ook kunnen vragen, of ik bereid was, voor Christus de brandstapel op te gaan. Had hij dat gevraagd, dan had ik hem moeten antwoorden dat ik daartoe evenmin bereid was als tot sterven. Zulke vrager, schijnen ernstige vragen, in wezen zijn ze het echter niet, omdat zij geen reële vragen zijn." Het stukje van dominee Buskes eindigt zo: „Maar misschien is het wel goed, elkaar zo nu en dan de vraag te stellen: Bent u bereid te leven?" Ik heb het gevoel dat wij in de krant af en toe toch wel met die vraag bezig zijn en met die vraag bj de mensen aankomen. Overigens is mijn band weer gelapt. door Aldert Schipper NOORDWIJKERHOUT Gisteravond heeft een delega tie van de conferentie over racisme, die de wereldraad van kerken deze week in Noordwijkerhout heeft ge houden, een bezoek gebracht aan de zogenaamde illegale buitenlandse werknemers, die in Amsterdam in de Domini- cuskerk verblijven. De dele gatie werd geleid door de Ne derlandse secretaris van de zendingsraad, ds R. J. van der Veen. De delegatie had een steunverklaring van de conferentie op zak, waarin de afgevaardigden zich stellen naast de illegalen en waarin de raad van ker ken wordt opgeroepen door te gaan met zijn veraet tegen de 1 november- wet, die de conferentie „onrechtvaar dig en onuitvoerbaar" noemt. In de verklaring wordt onder meer gezegd dat de buitenlandse werkne mers bijdragen aan de welvaart van West-Europa en dat hun komst hier heen de verarming van hun eigen landen heeft versneld. De conferentie protesteert tegen vlagen van egoïsme en vreemdelingenhaat, waar de bui tenlandse werknemers onder te lijden hebben en zegt dat hun rechten volle dig erkend en gehandhaafd moeten worden. De conferentie wordt vandaag afge sloten en heeft gisteren een groot aantal aanbevelingen gedaan, die in augustus worden voorgelegd aan de leden van de wereldraad van kerken, die dan in central comité bijeen zijn in Genève. Naast de toestand in Zuid- Afrika en Namibië, die een eerste prioriteit in het werk van het pro gramma tot bestrijding van het racis me moet behouden zijn duidelijk twee nieuwe belangrijke motieven ge komen. Het is de strijd om de land rechten van minderheden in talrijke andere landen en de acties ten gunste van de onaanraakbaren in India. Duidelijkheid Er zijn enkele punten duidelijk ge worden in deze conferentie. De activi teiten van het programma tot bestrij ding van het racisme (PCR) blijven volledige steun van de kerken genie ten. In de bijeenkomst was een op merkelijke eenstemmingheid op dit punt. Dat kwam uiteraard mede doordat de leden-kerken personen hadden afgevaardigd, die gunstig staan tegenover de activiteiten van het PCR maar uit de afvaardiging van deze mensen bleek op zichzelf al dat de kerken niet achter het PCR willen weglopen. Voorts werd duidelijk dat het voorlo pig uitgesloten blijft dat het PCR geld uit zijn speciale fonds ter be schikking zal stellen van gewelddadi ge doeleinden. De Pakistaan Anwar Barkat stelde weliswaar vast dat on der de kerken een groeiend begrip onstaat voor de onvermijdelijkheid van het gebruik van geweld als mid del om raciaal onderdrukte mensen te bevrijden, maar de Oostduitse Eli sabeth Adler, lid van het bestuur van het PCR, haastte zich mee te delen dat er geen kijk is op een verbreding van de voorwaarden van het speciale fonds, waardoor geweren gekocht kunnen worden van kerkegeld. Wel wilde de conferentie een grote gift geven aan de Swapo, de bevrij dingsbeweging van Namibië, tenein de daarmee de solidariteit met deze beweging tot uitdrukking te brengen. Op de kerken gaat men een beroep doen om elk jaar een speciale Nami- bië-maand te houden. Ook wil de conferentie een deputatie naar Nami bië zenden teneinde het bewustwor dingsproces te bevorderen. Volgens de conferentie moet de bevolking van Namibië in staat gesteld worden weerstand te bieden aan de Zuidafri- kaanse plannen met dat land; de we reldraad moet de samenwerking tus sen het westen en Zuid-Afrika bij het maken van een kernbom aan de kaak stellen. Op aandringen van de Pales tijnse afgevaardigde voegde de confe rentie hier ook Israël in, dat door het westen zou worden geholpen bij zijn kernwapenplannen. De Noorse theo loog Per Loenning en enkele andere afgevaardigden uit West-Europa maakten evenwel bezwaar tegen har dere uitspraken tegen Israël: Het PCR moet daar eerst maar eens op studeren, vond men. De wereldraad zal, als de conferentie in Noordwijkerhout haar zin krijgt, er bij zijn leden-kerken op aandringen het verzet tegen de apartheid aan te merken als een „status confessionis". Dat betekent dat verzet tegen apart heid een onderdeel wordt van de ge loofsbelijdenis van de christelijke kerken. De conferentie besloot hier toe na een besloten zitting, waarin deelnemers uit Zuid-Afrika de gele genheid kregen over hun situatie te vertellen. Tijdens deze bijeenkomst zou onder meer aangedrongen zijn op boycot van de Zuidafrikaanse lucht lijn SAL en op het instellen van in reisvisa voor Zuidafrikaanse staats burgers in de Westeuropese landen. De werkgroep inzake buitenlandse werknemers heeft de conferentie met succes voorgesteld een beroep te doen op de kerken, geld te geven aan organisaties van gastarbeiders en fi nanciën beschikbaar te stellen voor educatief werk ten behoeve van zulke arbeiders. Bijzondere aandacht vroeg de conferentie voor de vrouwen van buitenlandse werknemers en voor hun kinderen. De conferentie gaf steun aan plannen om speciale taak groepen van raden van kerken op te richten, die werken moeten voor bui tenlanders. De Nederlandse raad van kerken heeft al tot de instelling van zo'n werkgroep besloten. Van een onzer verslaaggevers NUNSPEET Ds. L. J. Geluk te Zwolle, de voorzitter van de gerefor meerde bond in de Nederlandse her vormde kerk, is ook voorzitter gewor den van het contactorgaan voor de gereformeerde gezindte (COGG). Hij volgt prof. dr. K. Runia (geref. ker ken) op, die drie Jaar voorzitter van het COGG geweest is. De volgende COGG-conferentie wordt 2 april 1981 gehouden in Nijkerk. Prof. Runia zal dan refereren over „evangelisch, re formatorisch en gereformeerd". Bert Hoorn Spelregels ,-r Bert Hoorn Spelregels voor overspeligen De auteur tilt de taal boven het dualisme en de scheidingen uit, ontworstelt in een vrolijke strijd de lol. het leven en het lieve lijf aan de angsten en taboes, sex, dood. god Hij doet dil niet vanuit een hoogte van iemand die er zelf boven staat maar als een gedreven voorganger die er zelf het eerst doorheen gaat dwars door veel verdriet en pijn. Toch ontbreekt het in deze gedichtenbundel ook niet aan humor en vitale vreugde over de liefde die met velen wordt gedeeld pbk. ƒ21,90 (verkrijgbaar in de boekhandel) UITGEVERIJ Postbus 84176. 2508 AD 's-Gravenhage waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned. Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel. 070-468854 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar f 101,90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef. 020- 913456. Opgave mini-advertenties tel. 020-936868 of schrittoli|k aan' Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schril- teli|k aan onze Amsterdamse adressen. KOPENHAGEN (LWI) Uit solidari teit met de theoloog Hans Küng heeft een Deens priester zijn functie als pastoor in de Sint-Ansgarkerk neer gelegd. „Zonder mij met de opvattin gen van Küng volledig te vereenzelvi gen, moet ik erkennen, dat tussen zijn boeken en mijn opvatting van het christendom verregaande over eenstemming bestaat. Wanneer zijn theologie voor de kerk onaanvaard baar is, geldt dat ook van de theolo gie waarop ik mijn pastoraat ge bouwd heb," aldus lb Andersen. Andersen is ook vicaris-generaal voor bisschop Hans Martensen van Ko penhagen. Hij heeft er geen gewe tensbezwaar tegen, dat hij deze func tie blijft uitoefenen, omdat het daar bij hoofdzakelijk om organisatori sche en administratieve dingen gaat, en de bisschop vindt het ook goed, dat hij als zodanig blijft. ROTTERDAM De gereformeerde gemeente in hersteld verband te Rot terdam heeft aansluiting gevraagd bij de christelijke gereformeerde ker ken. De classis Rotterdam zal in au-, gustus over deze aanvraafe beslissen. Deze gemeente was de laatste van een kleine groep, die zich in 1930 afscheidde van de gereformeerde ge meenten onder leiding van twee pre- dikanten, de gebroeders Daan en Jan Overduin. De naam deed denken aan de vier jaar tevoren ontstane gerefor meerde kerken in hersteld verband (Geelkerken en de zijnen), maar met die groep bestond overigens geen en kele relatie. De gemeente Giessen- dam werd oud-gereformeerd, Slie- drecht sloot zich onder de oude ds. Jan Overduin in 1962 bij de christelij ke gereformeerden aan, waarna Rot terdam nog als enige gemeente over- hleef. In Rotterdam werd ds. Daan Over duin na zijn dood in 1946 opgevolgd door zijn zoon ds. P. Overduin. Deze is nu 65 jaar en gaat met emeritaat. De gemeente telt 300 mensen. ADVERTENTIE ONTDEKKINGSTOCHTEN DOOR DE LANDEN VAN DE BIJBEL Géén opgeschroefde „pelgrimsreizen", volgestopt met toe ristische humbug en vrome kitsch, die beledigend zijn voor je geloof én je gezonde verstand! Wil TH eologlsch lerantwooide A rchsologisch Interessants C ulturael belangwekkende I srael THACIR R alzen een boeiend programma van individuele en geheel verzorgde groepsreizen naar: EGYPTE - ISRAËL - TURKIJE - GRIEKENLAND - ROME. THACIR-Reizen zijn zeker niet geschikt voor iedereen, maar wél voor mensen, die niet van plan zijn om zich heidense knollen voor christelijke citroenen te laten verkopen! Kortom: THACIR biedt reizen met een eigen karakter! Bestel nog vandaag onze uitvoerige brochure zonder kleine lettertjes bij: Oekumenlsche Reisstichtlng „THACIR", Europalaan 14, 3844 AV HARDER WIJK. Telefoon: 03410-21989. (U mag ons ook 's avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ons best doen!) Van de 2,8 miljoen „min of meer ac tieve" protestanten behoren onge veer 1,6 miljoen tot de evangelische beweging, meer dan de helft dus, meldt Idea, het nieuwsblad van de evangelische alliantie, triomfantelijk Die cijfers blijken gebaseerd te zijn op een onderzoek van de socioloog drs. J. H. Vos, £at wel heel erg met de losse pols is gedaan. Als je eerst po neert, dat de helft van alle „min of meer Actieve" hervormden en gere formeerden evangelisch is (zender uit te leggen, waarom je op die helft gekomen bent), en vervolgens „de min cf meer actieve" leden van de kleinere kerken en groepen allemaal tot de evangelischen rekent, is er niet veel sociologisch en rekenkundig in zicht nodig op te begrijpen, dat het totaal dan inderdaad boven de helft ligt. Hoe het ook zij. het gaat aan de rechterzijde van de kerk om grote getallen. Idea schrijft erover: Langzamerhand vinden drie ..bijbel- getrouwe" stromingen in de Kerk el kaar: de reformatorische orthodoxie, de „evangelicals" en de opwekkings beweging. Hoewel sterk verschillend In geloofsbeweging, theologie en cul tuur, hebben zij ontdekt één te zijn op de centrale punten van het chris telijke geloof (zoals: opstanding en heerschappij van Jezus Christus en inspiratie van de Heilige Schrift). De drie stromingen zijn dikwijls als min derheidsgroepen beschouwd en aan geduid met termen als „ouderwets", „sektarisch" en „piëtistisch". Maar het ziet er naar uit dat de met derge lijke etiketten geplakte stromingen tezamen de meerderheid van het pro testantisme vormen. Een meerder heid is overigens geen garantie voor waarheid. En als een meerderheid niets uitstraalt, rijzen ernstige vra gen. Maar in elk geval zou met zo'n toch omvangrijke groepering meer rekening gehouden kunnen worden in bijvoorbeeld de berichtgeving. Men kan zich afvragen waarom een kleine anti-atoombomaktie van 150 mensen wél aandacht krijgt in het NOS-journaal en de One Way Day met zo'n 150.000 jongeren niet. Wat men op het ogenblik ziet gebeuren, is dat orthodoxe, confessionele en op- wekkings-christenen zich aaneenslui ten en zich bewust worden van de hen gegeven mogelijkheden. De opmars der evangelischen wordt ook gesignaleerd door godsdienstso cioloog dr. G. Dekker in Voorlopig. Maar hij ziet in de Verenigde Staten (waar al veel langer grote evangeli sche bewegingen zijn) ook wat anders gebeuren: Er komen jonge of „wereldse evange lischen", die wel degelijk de kenmer ken van de evangelischen in het alge meen vertonen (zoals het erkennen van de autoriteit van de bijbel, de noodzakelijkheid van een persoonlijk geloof in Jezus ^bekering) en de be hoefte aan evangelisatie) zij het dat zij met betrekking tot die ver schillende kenmerken hun eigen in terpretatie hebben maar die op alle terreinen een verbreding van de evangelische theologie en cultuur be werkstelligen. En dan zien we dingen gebeuren die wij beslist niet gewend zijn met de term evangelisch te ver-1 binden: er ontstaat een evangelisch feminisme, we lezen van georgani seerde evangelische homofielen, men richt zijn aandacht op sociale en poli tieke activiteiten en staat open voor contact met het marxisme. Boven dien zijn deze jonge evangelische^ afkomstig van of zij verbinden zich weer met allerlei door de oude evan gelischen genegeerde groepen zoals de calvinisten en de wesleyanen, maar ook de zwarten. Het is dus ken nelijk mogelijk dat mensen, die uit deze rechtse hoek afkomstig zijn, dit allemaal doen. Je zou kunnen zeggen: ook eigenlijk niet zo vreemd. ALs links zegt dat geloof in Jezus wel moet leiden tot een betrokkenheid op deze wereld, waarom zou dit dan bij rechts niet gebeuren? Wat betekent dit nu voor de toekomstige godsdien stige ontwikkelingen in Nederland? Kijk van Bert Kuipers in Voor lopig op de evangelischen. Vanzelfsprekend niet dat het hier ook zo moet verlopen; de culturele en godsdienstige situatie van Nederland en die van de Verenigde Staten ver schillen immers sterk. Maar wél dat een soortgelijke ontwikkeling niet moet worden uitgesloten, zeker ook gelet op de geluiden, die hierover in Nederland op te vangen zijn. We zul len met andere woorden meer aan dacht moeten schenken aan de bewe gingen ter rechterzijde van de kerken en meer open moeten staan voor het geen in en uit deze bewegingen kan groeien. Dat betekent ook dat we deze mogelijke toekomstige ontwik kelingen niet moeten blokkeren met onze beeldvorming en onze vaak anti-, thetische houding. Heidens In Hervormd Zwolle is ds. G. Th. Vollebregt ten strijde getrokken te gen bepaalde alternatieve geneeswij zen en macrobiotiek: Wat bedoelde ik nu met „alternatie ve geneeswijzen"? Zeker niet b.v. ho meopathie in het algemeen en de lezers(essen) van „De kleine dokter" van dr. Vogel. Wél allerlei vormen waarvan de herkomst me niet, óf juist érg duidelijk is. Waar iets afgodisch en betoverends aan vastzit: bepaalde riten, gebaren, lichaamsbewegingen/ houdingen die duidelijk ontsproten zijn aan niet-christelijke (vaak oer- germaanse en/of oosterse) denkwerel den. En daarbij denk ik persoonlijk dan wél aan verschillende physio- en psychotherapieën als die van: magne tiseurs, wichelroedelopers, kastjes- zetters, water- en oogkijkers, sensiti vity-trainers. yoga-leraren, sommige acupuncturisten etc. Onmerkbaar, soms toch overduidelijk zijn er lijnen die ons ongemerkt trekken naar het pure heidendom; maakt men ook van sommige geneeswijzen een nieuwe cultus met alle bijbehorende hokus- pokus. Bedoeld is: onderscheidt de geesten, ontmaskert en onttroont de machten ook op dit gebied. Kortom: alles wat je ook in de geneeskunde niet werkelijk mét Christus en tot eer van God kunt doen, waarin het alleen maar gaat om (de gezondheid van) je-zélf: begin er niet aan! Wees in elk geval op uw hoede! Datzelfde geldt óók voor macrobiotiek (de kunst om lang te leven). Alsof je dat zélf in de hand hebt! Natuurlijk heb ben we onze verantwoordelijkheden. En wie van verse, onbespoten groen ten, liefst uit eigen tuin, houdt, vindt mij van de partij. Maarwanneer het zaaien, poten, oogsten van groen ten alleen (en heel fanatiek soms) mag gebeuren onder bepaalde maan- en sterrenstanden (en dat gebeurt!) dan griezel ik. Want achter die semi- medische/filosofische/religieuze lan- ge-levenskunst zit duidelijk een boeddhistische gedachte, onder woorden gebracht door Ohsawa, een groot man in deze cultus: „Macrobio tiek is heel eenvoudig en allen kun nen haar toepassen die zich oprecht van hun geestelijke en lichamelijke problemen wiilen bevrijden." Duide lijk zélfveriossing. Het 'LEVEN' DAT ONTKEND MOET WORDEN Als iemand achter mij aan wil komen, die moet zichzelf verloochenen en zijn kruis opnet iedere dag, en mij volgen (Luka» vers 23). In het verhaal van Lukas heeft t Heer eerst gevraagd: wie zeggei mensen dat ik ben? Daarna hee de discipelen gevraagd wat zij z van Hem denken. Op Petrus' antwoord: U bent de messias va God, heeft Jezus zijn lijden, sten en opstanding aangekondigd. En volgt dit woord van het kruis en) zelf verloochenen. Als je tenntim achter Hem aan wilt komen, inzj voetsporen wilt gaan. Je leven me het zijne wilt verbinden. Als je dal wilt, en dat zou best geloven genoemd kunnen worden, dan het dat een zeer bepaalde inhoud nL jezelf verloochenen en dagelijksjj kruis opnemen. Het woord voor verloochenen betekent eigenlijk: neen zeggen, ontkennen. Hetisee uitermate sterke uitdrukking die ogenschijnlijk niet erg past inde» jaren van zelfbevestiging, in ditzg ik-tijdperk. Of past dit woord dan juist heel goed? Als we maar niet denken dat dit woord gesprokens om het evenwicht te bewaren tu» je verdrukt voelen en voor jezelf opkomen. Daar heeft het weinig te maken. Het is een uniek woord Het geldt voor de mens die zijnk betrokken wil laten zijn op Jezut, knecht van God. Die weet dat zij» „leven" vaak neerkomt op zelfhandhaving, in welke situatlj ook, jezelf doorzetten zonder rekening met iemand ook te ho Dat kan hier niet. Daartegen di neen gezegd te worden, wil je tenminste achter Hem aan kon Dat leven moet ontkend worde mag er niet zijn, het heeft geen van bestaan, het is in strijd met mensenrecht. UTRECHT (ANP) Het episcopaat van de oud-katholieke kerk moet in juli bekendmaken, hoe het de enkele pastoors die de kerk nog heeft, over Nederland wil verdelen, nu twee van de twaalf geestelijken in gewone, be taalde dienst per 1 juli met emeritaat gaan. Er zijn voor hen geen opvolgers. De pastoor van Arnhem en omstre ken legt zijn functie neer alsook een van de twee die in Utrecht staan. Het is bijna zeker, dat bisschop Glazema- ker van Deventer als pastoor gaat werken in Arnhem, terwijl de achter blijvende pastoor in Utrecht nu ge heel Utrecht voor zijn rekening gaat nemen. Andere parochies, buiten Utrecht, die nu nog door de Utrechtse geestelijken bediend werden, zullen dan door andere pastoors worden be streken. Het aantal oud-katholieken loopt al jaren terug. Volgens de laatste gege vens zijn er in het hele land nog 3639 meelevende leden, verdeeld in 29 offi ciële kerkplaatsen en zes staties. Men is bezig leken meer in te schakelen, ook in de eredienst. Ook zijn er nog tien priesters en diakenen in buiten gewone dienst, inclusief emeriti. Van een onzer verslaggevers VELP In opdracht van de stichting Oost-Europa Kontakt is de Ingwer- sen-jeugdbijbel in een oplaag van 30.000 exemplaren in het Hongaars gedrukt. Deze kinderbijbels zijn be doeld ter ondersteuning van het bij- belonderwijs in Hongarije en onder Hongaars sprekenden in omringende landen. EO-Metterdaad heeft de helft van de kosten voor haar rekening genomen. Voor de andere helft voert Oost-Europa Kontakt nog een actie. Oost-Earopa Kontakt is een interker kelijke stichting (met vooral wortels in de Nederlands gereformeerde ker ke), tot steun aan de Hongaars spre kende gereformeerde kerken in Hon garije, Roemenië en andere landen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam: W. deG te Dokkum; te Arnemuiden (toez S. A. de Knegt te Barneveld; te H land: A. Schipper te Willemstad, Zevenhuizen (ZH): D. Driebergen Enter, Ds. Driebergen is niet bei pen te Buitenpost (verb.ber.). Aangenomen naar Hemmen (to H. Westerink te Driel: naar Aj scha (toez.): F. W. G. den Aren Odoom-Valthermond. GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda: B. J. F. I te Groningen-Zuid. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Arnhem: E. Venema Drachten; te Mijdrecht, Sprangd pelle, Rilland-Bath, Oud-Beijeihi Leerdam, Oudemirdum, Herkin Scherpenisse en Capelle aan denii sel: J. J. Tanis, kand. te Sommelsdj James Mange Het moderamen van de generale node van de Nederlandse hervora kerk heeft minister Van der Klaa: gevraagd, druk uit te oefenen o; Zuidafrikaanse regering, om de v trekking van het doodvonnis van 24-jarige zwarte Zuidafrikaan Jam Daniel Mange te voorkomen. I werd op 15 november 1979 ter di veroordeeld wegens hoogverraad bestond volgens de aanklacht uit) voorbereiden van een gewapen overval op een politiebureau en e gerechtsgebouw. Bij zijn arresta had Mange echter geen wapens bezit. Zijn verzetsactiviteiten vero zaakten geen letsel aan personen zaken en hij heeft nergens in Z Afrika wapens of explosieven bruikt. Zijn doodvonnis wordt ook vooral gezien als een waarsd wing, bestemd voor de tegenstand van het apartheidsregime. BONN De Westduitse bisscl penconferentie heeft ontkend haar voorzitter, kardinaal Hoeffa de hand heeft gehad in aanslagen abortuscentra in Hamburg en I men. Volgens de leiding van centra waren de aanslagen terug voeren op de felle anti-abortusca pagnes van de rk kerk. ADVERTENTIE Hans Werkman HET HART OP TAFEL 238 blz.. geril 28.25 Ervaringen en teilen rondom hartoperaties Oezer dagen verscheen de 2e druk va- 1 belangwekkende boek geschreven door rem* oie zeil in Houston geopereerd werd. M.HU prof. dr. P. J. Kuljpers, hartchirurg. Ds. M. C. Stubbe THUIS IN EEN TEHUIS? 100 blz12.95 Hel pastoraal in een verzorgingstehuis. Op voortreffelijke wijze verwoordt de au haar ervaringen mei bejaarden die in een jaardencentrum gaan wonen Jan van Lammer DE INRICHTING 164 blz.. t 20.25 Dagboek voor m/n Oochrert/e Auiotxografc" verslag van de auteur over zijr. emannjd tijdens een onvnjwilhge opname in een psych* Irische inrichting. Met behulp van zijn vrouw»? hij slap voor slap de weg lerug al naar er zinvol mens zijn Dr. P. H. Eaaer 124 blz.. 14,50 Dil boek word regelrecht 'vanuit de prak# geschreven. Om hen terzijde te slaan &e cd- tacten onderhouden met verslaafden, zoctf# werk zo zinvol mogeHk gedaan kan worden Verkrtfabaar in de boekhandel n

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2