niet schuldig aan oehandel in zaak-Menten' erkgevers in haven verdrijven looneijfers' Demonstranten vinden geen gehoor bij Pais Onmisbare lectuur voor Auto-GAS rijders, Bezoek Palestijnse burgemeesters voor' adsman: misverstand door verkeerde vertaling Uitspraak Van Agt over vermindering minimumloon fout In Ridderkerk geen sloop van vijf huizen ief bestuurder vervoersbonden FNV CAO-overleg voor banken opgeschort Succes schoolstaking twijfelachtig GASRUDERS Betrouwbaarheid Kwaliteit. Haars: uitzetting Basken was juist Albeda lAG 20 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 9 'ïnet ih, Uo Kleyn '"J+TERDAM De toenmalige minister van justitie mr. L. jonker heeft in 1952 niet van vervolging van Pieter Menten ien in ruil voor bepaalde toezeggingen. Een volgens de ^Jman van Menten „verkeerde vertaling uit het jiddisch" tut: twee jaar geleden die mening doen postvatten 1SJ fldsman. mr. E. Böhi, zei gisteren tijdens de .fjr.g van het proces-Menten. nt*C weduwe van zijn voorganger G. Kortenhorst vorige maand ian" bleek te zijn over de on- Interpretatie van het door haar s een verhoor gebruikte woord abbel". Mevrouw Kortenhorst, Boek van de verdediging voor ^de maal als getuige gehoord, eenszins bedoeld hebben te zeg- at Donker een „deal" met Men- n indirect haar man) heeft ge- [ter Donker, zei de raadsman op van mevrouw Kortenhorst, had ten Menten niet meer te vervol- en had het als bijkomend voor- beschouwd dat de begunstigde Ihriifeld bereid zou zijn niet lan- ^*te „drammen en zeuren" over affaires waarvan hij weet zou „J. Maar de beslissing was vol- ihem niet de prijs voor de bereid- van Menten geweest. jl betoogde dat er tijdens de se fase van het proces sprake is stvan een misverstand. „Een zei hij, „is in genen dele IdeiEen schnabbel is iets dat je ^wanneer de gelegenheid iet. Mevrouw Kortenhorst Rifwoord dan ook precies in de tekenis gebruikt. Natuurlijk ister Donker, rechtschapen It, zich niet ingelaten met een del. Van een voorwaarde was ïjprake." idsman maakte deze opmerkin- het eerste deel van zijn plei- dat tot doel had de ontvanke- id van het openbaar ministerie twisten. Volgende week, na te er van de deskundige prof. dr. Veder uit Moskou, zal hij de ivoering in de zaak-Menten aan ie stellen. Daarbij zal hij, zoals teren aankondigde, aanvoeren »nten niet betrokken is geweest en in 1941 gepleegde massa- in het dorp Podhorodce. ikelijkheid van het open- mnisterie is uitvoerig bespro- \>Ue berechting van Menten (Rondere strafkamer van de rechtbank. Dat college kwam TfIS tot het oordeel dat Menten iie! meer kan worden vervolgd, om- Idee al in 1952 op de een of andere moet hebben gehoord dat er fe stappen meer tegen hem onder ren zouden worden. De Hoge Raad vernietigde dat von nis, omdat in Den Haag niet was vastgesteld dat Menten uitdrukkelijk en onvoorwaardelijk is toegezegd dat vervolging achterwege zou blijven. Volgens de Haagse rechters hadden zij niet kunnen vaststellen of de be slissing van de minister van justitie om Menten ongemoeid te laten, al dan niet een voorlopig karakter droeg. Ten onrechte, naar uit het ar rest van de Hoge Raad bleek, meende de rechtbank dat die vaststelling ook niet noodzakelijk was. Böhl hield de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank voor dat het wel vaststaat dat de toezeg ging aan Menten een definitief karak ter droeg. Deels aan de hand van het eindrapport van de commlssle-Schöf- fer (waarop hij ook ernstig kritiek leverde), trachtte hij aannemelijk te maken dat Donker heeft besloten Menten niet meer te vervolgen en daarvan mededeling heeft gedaan aan Kortenhorst, een „contactper soon" die beider vertrouwen genoot. Bij zijn poging wees de raadsman erop dat Menten, anders dan de com- missie-Schöffer meent, al in septem ber 1976 (drie maanden voordat hij in Zwitserland werd gearresteerd) in een ingezonden brief in het weekblad Ac cent heeft laten weten in 1952 buiten vervolging te zijn gesteld. In het rap port van de commissie wordt gezegd dat Menten pas veel later met het bewuste jaartal op de proppen is gekomen. Willekeur In een eerder arrest heeft de Hoge Raad gesproken over 'zwaarder we gende belangen' waarvoor een minis teriële toezegging aan Menten zou moeten wijken. Volgens de raadsman zou daarbij slechts gedacht kunnen worden aan 'een veranderde rechts opvatting met betrekking tot de wen selijkheid van de vervolging van oor logsmisdrijven, tot uiting komend ir een gewijzigd vervolgingsbeleid' Maar daarvan, aldus Böhl, 'is geer sprake'. Menten. zei zijn verdediger, mag niet worden vervolgd, omdat het nu, an ders dan in 1952, wenselijk wordt geacht, 'ook niet, wanneer het volk daarom roept'. Een andere opvatting zou naar zijn mening 'willekeur ten aanzien van één persoon' inhouden. In een voorschot dat hij nam op zijn volgende week te houden pleidooi zei Böhl dat Menten heeft gefungeerd als De raadsman van Menten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, die gisteren zijn pleidooi hield. lont in een kruitvat. Hij betoogde dat er halverwege de jaren zeventig grote onvrede heerste over ons oorlogsver leden, en dat slechts het wachten was op een oorlogsmisdadiger op wie ie dereen die onvrede kon afreageren. Menten, aldus Böhl, paste precies in het profiel dat een bekwaam socio loog had kunnen schetsen, mede door zijn 'agressief en onplezierig optreden naar buiten'. De raadsman omschreef zijn cliënt als 'een mens met gebre ken', die voor deze gebreken is 'ge straft met zijn aanwijzing tot volks vijand nummer een'. De laatste tijd valt er volgens Böhl 'een zekere kentering in de publieke Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het hoofdbestuur van werkende jongeren CNV is zeer boos over de opmerking van premier Van Agt dat het wettelijk minimumloon moet worden verlaagd. De premier zei gisteren bij de installatie van de Raad voor het Jeugdbeleid in Den Haag dat ook jongeren een steentje moeten bijdragen aan de oplossing van de economische crisis. Persoon lijk is hij er voorstander van de hoog te van het minimumloon terug te brengen. Het hoofdbestuur van werkende jon geren CNV zegt nu dat het zich niet aan de indruk kan onttrekken dat de minister-president de lasten van de huidige economische crisis groten deels probeert af te wentelen op de sociaal zwakkeren. opinie' te signaleren. Twijfelde, aldus de raadsman, aanvankelijk niemand aan de schuld van Menten ('ten aan zien van mijzelf gold hetzelfde'), lang zamerhand breekt het besef door dat de zaak-Menten 'misschien niet zo simpel is als Knoop in 1976 meende'. Rüter Voordat de verdediger van Menten (die zelf verstek had laten gaan) aan zijn pleidooi begon, trachtte hij tever geefs de rechtbank ertoe te bwegen toch nog prof. mr. C. F. Rüter naar Moskou af te vaardigen om de des kundige Veder behulpzaam te zijn bij diens archiefonderzoek. Rüter, volgens het ministerie van jus titie niet welkom in Moskou, zou van de Russische ambassadeur hebben gehoord dat hem geen strobreed in de weg zou worden gelegd. Hem zou ook zijn toegezegd dat hij binnen een paar dagen een visum zou kunnen krijgen. De rechtbank bleef na beraad bij de beslissing Rüter niet bij het onder zoek te betrekken. Volgens de presi dent had de raadsman het belang daarvan niet duidelijk kunnen ma ken. Het proces wordt woensdag voortgezet. De rechtbank hoopt dan van Veder te horen wat zijn speur tocht heeft opgeleverd. Van een onzer verslaggevers RIDDERKERK Vijf van de elf woningen in een nieuwbouwwijk in Ridderkerk, die vier meter te ver naar voren zijn neergezet, hoeven niet ge sloopt te worden. De overige zes hui zen zullen trapsgewijs in twee blok ken van drie zodanig naar achteren worden gezet, dat de uiterste punt van het woonblok op de oorspronke lijk geplande plaats komt te staan. Daarbij kan voor een belangrijk deel gebruik worden gemaakt van de hui dige fundering. De gemeente heeft dit gisteravond meegedeeld tijdens een bijeenkomst met de toekomstige huurders van de elf eengezinswoningen. I een onzer verslaggevers ITERDAM De werkge- - tin de Rotterdamse haven 1 prijven de looncijfers. Ze een te rooskleurig van wat er in de haven |t verdiend. jft districtsbestuurder Ger de vervoersbonden FNV in ïef aan directeur G. Zeebregts !8cheepvaart Vereeniging Zuid de organisatie van de Rotter- havenwerkgevers. Ros geeft alvast een schot voor de ar de onderhandelingen over we haven-CAO, die komende na een maandenlang duren- worden heropend. Jfcgts schreef in het laatste num- *an het SVZ-blad „Haven 's" dat er in de Rotterdamse goed betaald wordt. Volgens ïnieuws" verdient een door- stuwer 42.000 bruto per jaar en J kraanmachinist ƒ48.800, maar r «gt dat deze bedragen respectie- L 38.000 en 43.000 moeten -Ifelfs als deze twee mensen re- 'üg 's avonds zouden werken, ze lang niet uit op de salaris- die Zeebregts berekend heeft", «os in zijn brief. - «hrijft het vermoeden te hebben - *®o.regts slechts cijfers heeft ge- a die hij naar voren wil brengen jnbod bij de komende CAO- 'tiandelingen. overleg over een nieuwe CAO 2 ff stilgelegen, omdat "Jas de werkgevers niets voelden eisen van de bonden en an- ias er onder de havenwerkers 4 ,nv^eeldheid heerst over het te n CAO-beleid. Een groep haven- tos, verenigd in het actiecomi- JrlCnCDft otterdamse haven, is faliekant het CAO-beleid dat de ver gilden voeren in de haven het overleg zijn: handhaving van het voor de haven geldende systeem van prijscompensatie, twee procent ini tiële loonsverhoging en herstructure ring van de lonen, optrekken van de laagste inkomens en werktijdverkor ting. Het actiecomité gaan deze eisen lang niet ver genoeg. Bovendien wil het niet praten over meerjarige CAO's, omdat de werknemers dan langere tijd „met handen en voeten gebonden zijn aan de werkgevers en voorts alles erop wijst dat de loonwet verlengd zal worden." Het actiecomité wil dat nü de eisen van de havenarbeiders bin nengehaald worden, desnoods met acties, en dat de loonwet volledig genegeerd wordt. Ook de werkgevers hebben al laten weten de eisen van de vakbeweging onaanvaardbaar te vinden. Volgens Zeebregts zijn ze in strijd met de loonmaatregel. Bovendien is daar bij de stukgoedbedrijven ook geen ruim te voor, volgens Zeebregts. De ko mende Jaren worden duizenden ont slagen verwacht in het stukgoed, de meest arbeidsintensieve sector van de haven. Het bestuur van de vervoersbonden heeft verklaard eventuele acties in de haven te willen steunen, zodra blijkt dat er met de werkgevers niet te praten valt over meerjarige contrac ten. In het uiterste geval kan dit ertoe leiden dat de stakingskassen open gaan, zei voorzitter Jan schröer van de vervoersbonden onlangs. Zeebregt meent echter dat de kans op acties in de haven gering is, omdat de havenarbeiders zich volgens hem niet lenen voor acties die enkele ontevre denen zouden willen ontketenen. week van 37 uur op 1 januari 1983. Voorts weigerde Meneba akkoord te gaan met de gevraagde één procent loonstijging en de betaling van een vuil-werk-toeslag. Het concern is wel bereid om in een tweejarig contract de prijscompensatie te herstellen. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor het bankwezen zijn opgeschort tot sep tember. Voor de dienstenbonden CNV en FNV waren de voorstellen van de werkgevers voor een nieuwe tweejarige CAO te mager. De onderhandelingspartners beslo ten de onderhandelingen voorlopig te verdragen voor nader beraad in eigen kring. Bestuurder Nico van der Stel van de dienstenbond noemde de hou ding van de werkgevers „teleurstel lend". De vakbonden wilden de extra ruimte die er in het bankbedrijf ont staat door de loonmaatregel gebrui ken voor een gefaseerde invoering van een 36-urige werkweek, verlaging van de werkweek, verlaging van de leeftijd voor vervroegde uittreding tot zestig jaar en voor leer-arbeids- overeenkomsten. Met de werkgevers viel echter over deze dingen niet te praten. Volgens bestuurder Henk Hofstee van de dienstenbonden FNV zijn de werkgevers van mening dat arbeids tijdverkorting geen effect heeft op de werkgelegenheid. „Dat is natuurlijk pure onzin", aldus Hofstee. Op uitnodiging van Relus ter Beek, PvdA-Kamerlid, kwamen gisteren twee Palestijnse burgemeesters van de Westelijke Jordaanoever in Israël op Schiphol aan. Van links naar rechts de burgemeester van Hebron, Fahd Kawasmeh, de ambassadeur van Irak, Jamali, die ter begroeting aanwezig was, de aartsbisschop van Hebron, Rajab Tamini en de burgemeester van Hulhol, Mohammed Mulhelm. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister van der Klaauw (buitenlandse za ken) heeit gisteren een ge sprek geweigerd met twee Pa lestijnse burgemeesters van de door Israël bezette weste lijke Jordaanoever. Ook een contact met zijn ambtenaren achtte de minister „niet op portuun". De woordvoerder van buitenlandse zaken kon gisteren niet meedelen waarom dat zo is. In Den Haag werd opgemerkt dat de beslissing van de minister nogal strijdig lijkt met het Europese besluit om een nieuw vredesinitiatief in het Midden-Oosten te gaan voorbereiden door contact op te nemen met alle betrokken partijen waaronder uiteraard de Palestijnen. Men nam op het Binnenhof aan dat minister Van der Klaauw een meer officieel gesprek met de twee burge meesters wilde vermijden omdat hij de Eerste Kamer kort geleden heeft beloofd voorlopig geen nieuwe con tacten met vertegenwoordigers van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO te zullen zoeken. Het PvdA-kamerlid Terbeek zei de weigering van minister Van der Klaauw ernstig te betreuren. „Het gaat hier niet om PLO-vertegenwoor- digers maar om gekozen Palestijnse burgemeesters." De twee burgemeesters, Kawesmeh van Hebron en Mulhelm van het dorpje Hulhol werden op 3 mei zon der vorm van proces door de Israëli sche autoriteiten het land uitgezet, nadat Palestijnse terroristen een aan val op Israëliërs in Hebron hadden uitgevoerd. De burgemeesters heb ben sindsdien rondgereisd in onder meer de Verenigde Staten en Enge land, en zullen na Nederland ook Frankrijk en Oostenrijk bezoeken. In de Verenigde Staten en Engeland zijn zij wél door regeringsvertegenwoordi gers ontvangen. De burgemeesters wilden gisteren echter geen kritiek leveren op Van der Klaauws weige ring. De burgemeesters kritiseerden de manier waarop de Israëliërs in de bezette gebieden optreden. De twee burgemeesters waarschuwden Euro pa dat het niet veel langer meer kan wachten met initiatieven om de snel uit de hand lopende ontwikkelingen in het Midden-Oosten onder controle te krijgen. De burgemeesters waren in Den Haag op persoonlijk initiatief van het PvdA-Kamerlid Terbeek. Zij hebben gisteren een gesprek gevoerd met de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken en ook met de oppositieleider Den Uyl. Volgens Ter beek zijn daaruit geen concrete resul taten voortgekomen, maar, zei hij, wel is duidelijk geworden dat ieder een op het vertrek van de huidige regering-Begin zit te wachten om werkelijk nieuwe initiatieven te ne men in het Midden-Oosten." Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Pais heeft gisteren geweigerd een delegatie te ontvangen van de ongeveer twaalfduizend ou ders en stakende leerkrach ten, die zich voor het ministe rie van ondewijs hadden ver zameld. Terwijl hijzelf op het departement een vergadering over de begroting bijwoonde, liet hij een van zijn amb teren de eisen van de stakers noteren. Jan van den Bosch, voorzitter van de algemene bond van onderwijzend personeel, noemde de weigering van Pais „een belediging van alle Neder landse leerkrachten." In hoeverre de door het onderwijzend personeel uitgeschreven schoolsta king een succes is geweest, viel giste- Staking ren nog niet te zeggen. Een compleet 6 beeld kan pas volgende week worden gegeven, wanneer gemeentebesturen de opgaven binnen krijgen van de schoolhoofden. De gemeentebestu ren hebben die nodig om de verplich te korting op de salarissen uit te voeren. Afgaande op mededelingen van een aantal gemeentebesturen lijkt het re delijk van een beperkt succes te spre ken. Zo werd in Den Haag op veertig openbare scholen gestaakt. In Gro ningen deden dertig veertig leer krachten mee aan de staking. Op het stadhuis van Alkmaar zei men dat de belangstelling voor de staking vrij groot was. Daar staan echter ook andere geluiden tegenover: in het Amstelveense openbaar onderwijs staakte praktisch niemand, en in Eindhoven slechts een enkeling. De schoolstaking trof vooral het kleu ter- en lager onderwijs. In het voort gezet onderwijs stonden de lessen vaak toch al stil in verband met rap portenvergaderingen. Wel hadden heel wat scholen een delegatie ge stuurd naar de demonstratie in Den Haag. «e looptijd wil met de werkgevers gaan "over een cao met een langere aan 1 januari 1981. Op die loopt de loonmaatregel af. De «e de bond zal inbrengen bij De cao-onderhandelingen tussen de directie van het bakkerij concern Me neba en de industriebond FNV zijn gisteren in Rotterdam volledig vast gelopen. Volgens een woordvoerder van de industriebonden is het belang rijkste breekpunt de weigering van de Meneba-directie om in de nieuwe cao een protocol op te nemen, waarin onderhandelingen worden afgespro ken over de invoering van een werk- ADVERTENTIE 't Meest complete standaardwerk overautogas en autogas ap paratuur is uit! Haal dit unieke boekwerk bij een tankstation met BK-GAS pomp. Voor f2,50 ligt 't voor u klaar. Op de kantoren van Rooms-katholie- ke en protestants-christelijke organi saties had men gisteren de indruk, dat bijna geen leden uit het bijzonder onderwijs aan de staking hadden deelgenomen. De confessionele bon den hadden niet tot staking opgeroe pen. Zij zullen hun leden wel steunen als die moeilijkheden krijgen vanwe ge deelname aan de staking. De demonstratie In Den Haag be gon met een bijeenkomst in een grote tent op het Malieveld. Wim Kok, voorzitter van de FNV, noemde goed onderwijs een voorwaarde voor de opbouw van een rechtvaardige sa menleving. Hij eiste een arbeids plaatsenplan voor het onderwijs, zo wel om de werkgelgenheid te redden als om het onderwijs te verbeteren. De Belg Jaak Adams riep op tot een bundeling van de acties in West-Eu ropa tegen de bezuinigingen op on derwijs. „Er bestaat al een Europa van de industrie en van de banken. Er bestaat ook een Europa van regerin gen en onderwijsministers, die de da ling van het geboortecijfers aangrij pen om op het onderwijs te bezuini gen. Daarom moeten wij ageren op Europese schaal," aldus Adams. Johan Terpstra, hoofdbestuurder van de Algemene bond van onderwijzend personeel, zei dat leerkrachten het stakingswapen zorgvuldig hanteren, maar dat de regering nu dwingt tot harde acties. In ruim een Jaar tijd dreigen vijfduizend arbeidsplaatsen verloren te gaan. Maar de regering heeft geen beleid op lange termijn. Integendeel, de onderwijsbegroting is teruggelopen van 24 tot minder dan 19 procent van het overheidsbudget. Verbeteren „Vijfduizend arbeidsplaatsen gaan verloren, dat betekent vijfduizend kansen om het onderwijs te verbete ren. En dat is hard nodig zolang er nog altijd klassen van 37 kinderen bestaan," aldus Terpstra. De manifestatie op het Malieveld werd opgevrolijkt met allerlei liede ren, onder andere van het Gronings onderwijskoor, dat zich bij het zingen van een refrein liet omdoopen tot „groot Nederlands onderwijzers koor". Op weg naar het Binnenhof waren de liederen („met één F-16 min der is alles opgelost") niet van de lucht en dat moet minister Pais die het muziekonderwijs een warm hart toedraagt, toch goed hebben gedaan. Maar toen de lange stoet van demon stranten tenslotte met hun spandoe ken (met de bekende toespelingen op de naam van de minister) bij het ministerie arriveerden, liet Pais het afweten. Een ambtenaar deelde mee dat hij „kon zeggen dat de minister er niet was". Hij was dus wel in het gebouw, maar het beraad over de begroting van volgend jaar nam hem te zeer in beslag. Teleurgesteld keer den de demonstranten met bussen en extra treinen huiswaarts. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Haars (Justitie) vindt, dat de Ne derlandse autoriteiten juist hebben gehandeld bij de uitzetting van vier Basken op 22 mei van dit Jaar. De vier zijn bij terugkomst in Spanje gearres teerd op verdenking van terroristi sche activiteiten. De staatssecretaris heeft dit gisteren in de Tweede Ka mer gezegd op vragen van de PPR'er Waltmans. Vervolg van pagina 1 De Nederlandse regering zegt, om binnenlandse politieke redenen, geen voorzitter te kunnen leveren en om dat de Benelux nu echt wel eens aan de beurt Is voor het voorzitterschap, is Thom een voor de hand liggende kandidaat. Luxemburg heeft nog nooit een voorzitter van de EG-com missie voortgebracht. Ook tegenover Thorn (een uitgesproken Europeaan) leven in Parijs bezwaren, maar die zijn minder zwaar wegend dan die tegen Tindemans. WD Als Thorn In plaats van Tindemans voorzitter wordt, is er nauwelijks kans meer voor de twee door de WD naar voren geschoven kandidaten voor een commissarispost, ABN-di- recteur C. J. Oort of staatssecretaris Neelie Smit-Kroes. In dat geval zal een CDA'er benoemd worden en van de CDA-kandidaten is Albeda de grootste kanshebber. Oud-minster Andriessen is ook even in de race geweest (zelfs voor het voorzitter schap) maar er is twijfel gerezen aan zijn capaciteiten een team te leiden en daarom is Albeda's ster zo snel gestegen. Het uitsluiten van Van der 8toel of een andere socialist voor de Neder landse post ln Brussel hangt ook sa men een reeks andere benoemingen die op korte termijn zullen moeten worden gedaan. De socialisten zou den met mr. J. van der Hoeven als kandidaat een goede kans hebben op het v van State.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9