'Vrije verkiezingen'stellen Iraakse revolutie veilig egeringscrisis raël afgewend roeg of laat moet Europa kleur bekennen Carter wil uranium leveren aan India Onrust in verspreidt Bolivia zich ■owitz door knieën voor Begin Si arte leiding il praten met ismier Botha STORT OP GIRO 3301836 Oeso oneens over schulden Turkije Spaanse marine brengt schip van Greenpeace op Peronisten willen unie tegen junta )AG 20 JUNi 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 HINGTON (AP) Presi- Carter heeft besloten <je levering van verrijkt um voor de Indiase entrale Tarapur toe te l Hij vernietigt daarmee jslissing van de Ameri- se commissie voor toe- op kerninstallaties dat de leverantie in is met de in 1978 aange- wet tegen spreiding M emwapens. sti van de leverantie, zette on- S^iister van buitenlandse zaken Warren Christopher in een Senaats commissie uiteen, zou de betrekkin gen tussen Amerika en India onder mijnen. De president maakt op het nippertje gebruik van de wettelijke overgangsperiode van twee jaar voor dat nucleaire exporten alleen nog zijn toegestaan naar landen die al hun kerninstallaties onder internationaal toezicht hebben geplaatst. De NRC achtte die mogelijkheid in strijd met de bedoeling van de wet. omdat de onderhandelingen daar over met India in feite muurvast zit ten. Het land staat wel inspectie van een aantal centrales toe waaronder Tarapur - maar houdt andere daar buiten, waaronder de reactor die het plutonium maakte voor de „vreedza me" kernexplosie van 1974. „Een positieve beslissing zal India aanmoedigen, op de lange duur te handelen in overeenstemming met onze belangen, terwijl het de nieuwe situatie onder ogen ziet die voor Zuid- Azië is geschapen door het vooruit zicht van een langdurige Sowjet-aan- wezigheid in Afghanistan." betoogde Christopher in de Senaat. Het Con gres kan volgens de wet binnen zestig dagen de leverantie alsnog blokke ren. In politieke kringen wordt dat niet onmogelijk geacht, omdat de ge loofwaardigheid van het Amerikaan se non-proliferatiebeleid op het spel staat. door Johan ten Hove BAGDAD Ruim zes miljoen Irakezen hebben vandaag de kans 250 volksvertegenwoordi gers in de nieuwe nationale vergadering bijeen te kiezen. Si' zich fZALEM (Reuter, AP, AFP) De dreigende kabinetscri- 3sJ Israël over de overheidsbezuinigingen is voorlopig :nd. Minister Jigal Horowitz van financiën treedt niet af heeft het kabinet besloten minder op de defensiebegro- korten dan de minister had geëist. Het aanblijven van tz hangt nu af van de vraag of en hoe er op andere ■tjrtementen extra kan worden bezuinigd. >en I dei rite, die de nu tot 130 procent pn geldontwaarding drastisch 'vil, was gisteren boos uit het ^ttsberaad gelopen omdat de Hjters besloten niet 600 miljoen KT te bezuinigen op defensie, ■hij wilde, maar slechts 300 mil- jfcmoet bij mezelf te rade gaan b nog verder deel kan uitmaken !N fc regering", aldus de minister. K~ s op een bijeenkomst van hotel- Bgiazei Horowitz dat hij zich r;- ipiwier Begin had laten overha- 23 ooriH af te treden. ;en van het ministerie G< ri« KNESBURG (AP. Reuter, e|fc - De zwarte religieuze leiders ;ril ud-Afrika hebben premier Bo- Yi ingend om een ontmoeting ge- Q „om het land te redden" Het isteren betrekkelijk rustig in id. Officieel is het dodental van standen rondom Kaapstad nif gesteld en er zouden 141 gewon- w gevallen zijn. Niet-officieel zou- «teker 42 doden zijn en 200 SClTltev Hop Desmond Tutu. de invloed- nwarte voorzitter van de Zuid- aanse Raad van Kerken, zei gis ts dat zijn organisatie de voor titel aanvaardt die premier Bo- heeft gesteld aan een ontmoeting. Raad moet onomwonden stellen Jtt communisme in Zuid-Afrika is moet krijgen en zich distantië- jjjijiin ondermijning van het gezag organisaties, met inbegrip van Mrican National Congress, die ..met gewelddadige middelen ke- legen het blanke minderheidsre- Imbben er geen moeite mee maar todden liever zonder voorwaar- «praat,aldus de bisschop. De ing heeft nog niet laten door- neren wanneer de ontmoeting laats vinden. Het zal de eerste rijn sinds drie maanden geleden iolierenprotest begon dat blan- L n zwarte leiders elkaar ont- van financiën betwijfelen of de beno digde bezuinigingen elders kunnen worden verkregen. De meeste speling zat in de defensiebegroting en nu het daar niet is gelukt is het nauwelijks voor te stellen dat andere ministers flink zullen inleveren, aldus de amb tenaren. Eén van de weinige andere mogelijkheden is nu het heffen van extra belastingen. In een eerste reactie op de verklaring van de EG-landen over het Midden- Oosten heeft de Saoedische minister van buitenlandse zaken Al Faisal gis teren in Bonn gezegd dat zij geen basis vormt voor een regeling. Niette min ziet Riaad ook niet nader aange duide positieve kanten aan de verkla ring. die de negen in Venetië hebben opgesteld. Volgens de Saoediërs is de verklaring met name vaag over de rol van de PLO en de status van Jeru zalem. De Amerikaanse regering moet een evenwichtig standpunt innemen in het Arabisch-Israëlische conflict, staan op de ontruiming door Israëi van de bezette gebieden en Palestijn se zelfbeschikking steunen. Dit heeft de Jordaanse koning Hoessein ge zegd in een toespraak in de Nationale Persclub in Washington, een dag na zijn besprekingen met president Jim my Carter. Sinds 1967 hebben vier Amerikaanse presidenten tegen de koning gezegd dat het conflict alleen kan worden opgelost door Israels ver trek uit de bezette gebieden, recht voor de Palestijnen en wederzijds waarborg van veiligheid. De bemoeie nis van Amerika met het Midden- Oosten heeft niet geleld tot een wijzi ging van betekenis van de politiek en dat is een verschijnsel dat de Arabie ren niet begrijpen, aldus Hoessein. De Zwitserse politie trad in Zürich met wapenstok en traangas op tegen grote menigten demonstranten, die woensdag protesteerden tegen de kostbare vernieuwing van het plaatselijke operagebouw. LA PAZ (AFP, AP) Het Boliviaanse leger heeft gisteren de controle over de stad Santa Cruz herwonnen, nadat daar woensdag rechtse opstandelingen de meeste openbare gebou wen hadden bezet. De onrust verspreidde zich woens dagnacht ook naar andere Boliviaan se steden. In de hoofdstad La Paz kwam een man om het leven en raak te twee anderen gewond bij een bom aanslag op een café. In de stad Co- chabamba demonstreerden rechtse boeren voor de uitwijzing van de Amerikaanse ambassadeur in Boli via. Marvin Weissman, die zij be schuldigden van inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. Weiss man zou onlangs een staatsgreep van dictator Hugo Banzer openbare ge bouwen binnendrongen en radiosta tions overmeesterden. Bij gevechten met linkse studenten kwamen toen twee mensen om het leven. In de stad gelegerde soldaten sloten zich voor korte tijd bij de opstandelingen aan. Het militaire opperbevel maakte gis teren bekend de situatie in de stad weer meester te zijn. Interim-president Lidia Gueiler, die onlangs een eis van het leger tot rechtse militairen hebben weten te uitstel van de verkiezingen verwierp, voorkomen. De opstand begon woensdag in de tropische stad Santa Cruz, waar jon ge falangisten van de partij van ex- ADVERTENTIE VERZET TEGEN DE APARTHEID VLAMT WEEROP! Ondanks konstante terreur neemt het verzet van scholieren en arbeiders hand over hand toe Steun het verzet in Zuid-Afrika Steun de bevrijdingsbeweging ANC tnv AABN-Steunfonds, A'dam Anti-Apartheids Beweging Nederland, tel. 020-23 73 35' riep het kabinet in een spoedzitting bijeen. Politieke partijen in de hoofd stad, die zich opmaken voor de alge mene verkiezingen van volgende week zondag, veroordeelden scherp de „fascistische poging" een opstand uit te lokken. De legerleiding bracht echter het doorgaan van de verkiezin gen opnieuw in gevaar door te verkla ren dat „de recente gebeurtenissen in Santa Cruz uitstel van de verkiezin gen rechtvaardigen." PARIJS (Reuter, AP) De westerse landen verenigd in de OESO, zijn het in Parijs na drie dagen praten niet eens kunnen worden over een verlich ting van de schuldenlast van Turkije aan het buitenland. Volgende maand zal Turkije opnieuw met zijn schul deisers praten en men is optimistisch over de kansen om dan tot een oplos sing te komen. In het paleis voor kunst en cultuur in de hoofdstad Bagdad liet minister van cultuur en informatie, Nassif Jas- sim, gisteren op een persconferentie weten hoe eerlijk en vrij de verkiezin gen wel zouden zijn en dat het de bedoeling was het hele Iraakse volk, ook mensen die geen lid zijn van de regerende Baathpartij, te betrekken bij het revolutionaire democratische proces in het land. Die persconferen tie was overigens een complete chaos. De Iraakse regering heeft meer dan tweehonderd journalisten uit vijftig landen op uiterst korte termijn uitge nodigd om de verkiezingen in het land bij te wonen. De meesten had den nog net de tijd om een atlas op te slaan en te kijken waar Irak lag. Het gros van hen is ondergebracht in een groot hotel buiten Bagdad en giste ren zaten een dikke honderd journa listen, vooral uit de Arabische wereld en Europa in het pluche van luxe fauteuils te luisteren naar een spraakwaterval in een groot aantal verschillende talen. De Iraakse voorlichtingsdienst zette de verschillende nationaliteiten in taalgroepen bij elkaar in een comfor tabel gekoelde zaal en elke groep kreeg een tolk toegewezen die gelijk tijdig het verhaal van de minister vertaalde. Binnen de kortste keren vlogen er mooie revolutionaire volzin nen in het Spaans, Duits, Engels, Frans en nog wat talen gelijktijdig door de zaal. De Fransen waren goed af want hun tolk had een microfoon weten te bemachtigen. Hij overstem de soms de minister, hoewel die er ook een had. Babel De groep die voor Engels had geko zen onder wie uw gekwelde verslagge ver, kreeg een zenuwachtige, zacht pratende juffrouw toegewezen en het was niet eenvoudig haar te verstaan omdat er ook nog in al die andere talen in je oren getetterd werd. Nog geen negentig kilometer hier van daan, toen ze daar een paar duizend jaar geleden de toren van Babel aan het bouwen waren, schijnt er ook zo'n spraakverwarring te zijn geweest. Ze zijn toen maar gestopt. Dat deden ze nu niet. De persconfe rentie ging gewoon door. Ook viel het me op dat de Engels sprekende juf frouw veel minder zei dan al die ande re tolken, maar het is best mogelijk dat je in al die andere talen veel meer woorden nodig hebt dan in het Engels. Ik begreep dat de huidige sterke man in Irak, president Sadam Hoessein, zijn regering, de revolutionaire com- mandoraad en de Baathpartij blij wa ren dat we er waren, dat echt niet alleen maar Baath-mensen gekozen hoefden te worden maar dat ook on- afhankelijken kandidaat stonden en dat iedereen vrij was om te kiezen wie hij wilde. Dat Irak niets te verbergen had voor de internationale pers en dat we ons geen zorgen hoefden te maken over het democratische ka rakter van deze verkiezingen. Staatsgrepen Een hele geruststelling, want dat hadden velen van ons wel gedaan. Zou president Sadam Hoessein en zijn ccmmandoraad, die in 1968 sa men met Ahmed Hassan Al Bakhr de macht in Irak aan zich trokken zoveel democratie in het land toelaten dat de Baath-partij haar absolute macht in het land zou kunnen verliezen? In een land waar 55 procent van de bevolking de Islam aanhangt, waar de macht in handen is van Soenie- ten? In een land dat de afgelopen twintig jaar tien staatsgrepen en po gingen daartoe, twee gewapende op standen en een volwassen burgeroor log heeft meegemaakt? Zou een regi me, dat vorig jaar nog 21 hoge func tionarissen, verdacht van een poging tot een coupe, liet executeren, nu een echt onafhankelijk parlement toe staan? Jawel hoor, aldus de vertaling van minister Jassin. Maar de avond daarvoor bleek uit een in het Arabisch gestelde verkiezings reglement dat alleen zij die de revolu tionaire beginselen van 17 tot 30 juli onderschreven, kandidaat konden staan en dat zij die wegens veilig- heidsvergrijpen waren veroordeeld ook geen kandidaat mochten zijn. De Arabische journalisten, die dit voor ons vertaalden waren het er niet ge heel over eens. maar enkelen van hen wonden er geen doekjes om. „Dat houdt in dat een grote meerderheid President Sadam Hoessein van de kandidaten lid van de Baath partij is en dat de nationale vergade ring door de Baath-partij zal worden gevormd". De periode 17 tot 30 juli slaat op het Jaar 1964 toen maarschalk Ares in Bagdad aan de kant werd gezet door toedoen van onder meer Sadam Hoessein. In 1973 werd het nationaal progressieve front opgericht waarin ook de communisten samenwerkten met de Baath-partij. Een van de „be ginselen" was dat de partijen geen greep op het leger zouden proberen te krijgen. Volgens de Baath-partij heb ben de communisten zich hieraan niet gehouden, waarna zij bijzonder hard werden aangepakt. In mei 1978 begonnen de arrestaties en executies van communisten die sindsdien niet opgehouden zijn. In ieder geval doen er vandaag geen andere partijen dan de Baath-partij aan de verkiezingen mee. Advies En wat worden de bevoegdheden van de nationale vergadering? „De verga dering krijgt veel macht", aldus de juffrouw, maar hoeveel kregen we niet te horen. Meer dan een „de verga dering kan advies geven bij het ont slag van ministers", had minister Jas sin ook niet te melden. Maar de ongerustheid over de demo cratie werd alweer een stuk minder toen we hoorden hoeveel „boeren, ar beiders en massaorganisaties er be trokken werden in het democratische revolutionaire model in weten schappelijke en reële zin en die gingen participeren in de opbouw cn de verdediging van de revolutie en in het versnellen van de veranderingen, die uiteindelijk in hun eigen belang zullen zijn. en in het belang van de consolidatie van de vertrouwde basis van de Arabische natie in Irak". De minister gaf de verzamelde jour nalisten de raad mee niet op kleinig heden te letten, maar de grote lijnen in het oog te houden. Zo'n kleinigheid was de aanval van drie gewapende mannen, die gisteren de Britse am bassade in Bagdad binnenstormden. Daarbij werden drie „huurlingen" doodgeschoten. Niemand werd ver der gewond en de zaak moest zo snel mogelijk vergeten worden omdat de overvallers slechts de bedoeling had den de aandacht van het grote gebeu ren In Irak, de verkiezingen, af te leiden. Over de identiteit was nog niets be kend, maar volgens Arabische jour nalisten moesten het Iranezen of Shi- iten of beiden zijn geweest. Alle drie mogelijkheden passen in de kraam van het bewind in Bagdad. MADRID (AFP, AP) De Rainbow Warrior, het actieschip van de milieu groep Greenpeace, is na een actie tegen een walvisvaarder door de Spaanse marine naar de marineha ven in El Farrol in het noorden van Spanje opgebracht De Spaanse marine ging tot actie over toen leden van Greenpeace op ongeveer vijftig mijl voor de Spaanse kust de walvisvaarder Ibisa-3 pro beerden te verhinderen op walvissen te jagen. Zij. voeren met een rubber bootje tussen de vissen en de walvis vaarder in, zodat niet op de vissen geschoten kon worden. BUENOS AIRES (AFP) De verbo den Peronistische partij, de grootste politieke beweging in Argentinië, heeft in een pamflet de andere partij en opgeroepen een verbond te vor men om een „nationaal urgentie-pro gramma" op te zetten om de demo cratisering te herstellen. „Het doel van de militaire staats greep in 1976 was een democratische en pluralistische republiek te vor men," aldus het pamflet. Maar de peronisten vragen zich af hoe dat doel bereikt kan worden als in het land politieke partijen verboden zijn, de rechten van de mens overtreden worden en een universitaire wet van kracht is die het professoren en stu denten onmogelijk maakt zich met politiek te bemoeien. Om steun in de zakenwereld te vin den bekritiseert het pamflet de stag nerende produktie, de hoge inflatie (meer dan honderd procent per jaar) en de ongeremde speculatie. „Deze economische chaos is het gevolg van de abnormale situatie, waarin Argen tinië verkeert," aldus het pamflet. Aangezien de peronistische beweging in Argentinië grote aanhang heeft, komt dit pamflet de militaire leiders slecht uit evenals uitlatingen van ex- juntalid admiraal Emilio Massera. Vorige week beschuldigde hij het re gime er van de belangen van het land „voor een appel en een ei aan het buitenland verkwanseld te hebben Ferry Mingelen GTON „Een van de ergste dingen die jullie kan overkomen is de bestaande problemen tussen Europa en de Verenigde Staten m." Senator Joseph Biden, Democraat en invloedrijk buitenland- ist in de Amerikaanse senaat, kijkt ons in zijn kantoor op Capitol ltdagend aan. Hij vindt dat de Europeanen eigenlijk wel gelijk Kernwapens a met hun klachten over het zwakke Amerikaanse leiderschap, isr zij maken ook wel dankbaar gebruik van de fouten van Carter. 'a opa weet zo wezenlijke vragen over de eigen koers te vermijden. Het u1 erom: aanvaardt West-Europa medeverantwoordelijkheid voor de J lediging van westerse belangen die buiten het Navo-verdedigingsge- 'liggen?" defensieband met Amerika bestaan en zijn de huidige meningsverschillen over ont spanning en dialoog alleen maar van tijde lijke aard? „Soms heb ik wel eens het idee dat West-Europa een derde weg zoekt tus sen de VS en de Sowjet-Unie in," zegt een medewerker van Carter. Navo," vervolgt Biden, „is een verou- f organisatie, ingesteld om de tanks uit 51 -Europa tegen te houden. De veiligheid aj t nu op heel andere manier bedreigd tl oorbreking van de olie-aanvoer buiten 0 tovo-verdragsgebied. Wat doet de Navo 'j aan?" Volgens de senator hebben de nigde taten een kans gemist om West- 'Pa. na de Russische inval in Afghanis- Jot een antwoord te dwingen. „In plaats kwam Carter met sancties en toen de discussie zich daarop." Biden echter niet dat Navo-Europa dat oord blijvend kan ontwijken. „Die I komt door zijn eigen gewicht steeds naar voren, onstuitbaar, als een Jer." jjjjjtair simpelste oplossing om de olle- te beschermen lijkt uitbreiding van «avo-verdedigingsgebied. naar de Per- golf. Gezien de internationale risico's ligt de zaak zo gevoelig dat nie- °ok in Washington niet, daaraan zijn 5 wil branden. „Het is ook niet no- men op het Georgetown centrum «ternationale studies, „het Navo-ge- oiedt voldoende ruimte voor individu- wo-landen om buiten het verdragsge- °P te treden. Het gaat dus om de politieke wil. Europa moet niet vergeten dat het veel afhankelijker is van de olie uit dat gebied dan de VS". Wat moet er dan gebeuren? Een medewer ker van de Nationale Veiligheidsraad, op dit terrein het belangrijkste adviesorgaan van de Amerikaanse president, somt de wensen op: Europa moet publieke steun uitspreken voor de Amerikaanse activiteiten in Zuid- West-Azië. Europese landen moeten hun bestaande relaties met landen in die regio versterken; Europa moet de VS het gebruik toestaan van Europese militaire bases op de route naar het gebied rond de Perzische golf. (Daarover wordt nu met Navo-landen ge praat; in 1973 tijdens de Yom Kippoer oor log tussen Israël en Egypte werd dit de Amerikanen geweigerd). Een tweede centrale vraag in Washington is: Hoe gedraagt West Europa zich tegen over de Sowjet-Unie. Vertrouwen de Euro peanen niet meer zo op de veiligheidsgaran ties van de VS en zoeken ze daarom toena dering tot Moskou (een soort „Finlandise- ring" op eigen initiatief), of blijft de hechte In Washington ziet men twee beslissingen als bepalend voor de Europese koers. Het al of niet vasthouden aan de in december besloten modernisering van de Navo-kern- wapens in Europa en de Europese bereid heid meer aan defensie uit te geven. Vooral de afgesproken invoering van 572 nieuwe atoomraketten is in de Amerikaan se hoof stad verheven tot het laatste monu ment van Atlantische verbondenheid. Wie de gezondheid van de Navo wil roemen, gebruikt het besluit van december als voor beeld Groot is dan ook de angst dat deze beslissing weer „uiteen gaat rafelen". Het is daarom niet verwonderlijk dat Wash ington de reis van de Westduitse Bondskan selier Schmidt op 30 juni naar Moskou met argusogen volgt. Iedereen vraagt zich af wat Schmidt nu precies van plan is om deze top-ontmoeting met de Russische partijlei der Breznjew tot een succes te maken. Argwaan ontstond toen Schmidt enige tijd geleden ten aanzien van de atoomwapens bevriezing van de huidige situatie aan beide kanten voor een reeks van jaren suggereer de. Dat betekent in Amerikaanse ogen dat een belangrijke Sow jet-voorsprong ten aan zien van de atoomwapens in Europa zou blijven bestaan. Hoewel Schmidt vervol gens keer op keer zijn bondgenoten heeft verzekerd dat hij helemaal niet van het Navo-akkoord wil afwijken (ook dat voor ziet in onderhandelingen met de Russen, maar de Russen weigeren tot nu toe) vond 'resident Carter het verleden week kenne lijk toch nodig de bondskanselier per brief nogmaals op het hart te drukken de Navo- beslissing in Moskou overeind te houden. Een pijnlijke geste in de persoonlijk toch al niet zo beste relatie tussen beide staats lieden. In Washington vreest men dat Bonn de kernwapen-modernisering steeds minder prettig gaat vinden, zeker als België (dat nog steeds niet heeft beslist) en Nederland (dat officieel pas in december 1981 een besluit neemt) het laten afweten. Dan blijft op het Europese vasteland alleen Italië als steun voor Bonn over en, zo zegt men in Washington, „met Italië weet je nooit wat er morgen weer gebeurt". De Amerikaanse onrust zal zeker niet zijn verminderd door de opmerking van premier. Van Agt dit voorjaar, dat een op zee gesta tioneerde atoomraket wellicht de voorkeur zou verdienen boven een land-raket, gezien de gevoeligheden van de bevolking. Minis ter Scholten (Defensie) was intern woedend over deze vrije gedachte van de premier en liet meedelen dat hij er niets van wil weten. In politiek Den Haag ontstond echter de indruk dat Van Agt heel bewust verder uitstel van 4e beslissing tot na 1981 aan het voorbereiden was. Een zeeraket zou tenslot te zoveel studie kunnen vergen dat Neder land onmogelijk al in december volgend Jaar kan beslissen. Wijziging van het Navo-besluit van decem ber en gedeeltelijke invoering van zee-ra ketten wil men ook op het Georgetown studiecentrum niet uitsluiten, als de tegen stand tegen de nieuwe raketten toeneemt. „Eigenlijk is het probleem onoplosbaar: je zoekt naar wapens die zichtbaar zijn voor de Russen, maar onzichtbaar voor de eigen bevolking", zegt men. Ondanks de officiële peptalks zijn George town en het Brookings defensie studiecen trum overigens zeer pessimistisch over de mogelijkheden met de Russen werkelijke beperkingen af te spreken voor deze nieuwe atoomraketten. „Ten eerste zijn deze verplaatsbare raket ten moeilijk te controleren en is het dus zeer ingewikkeld over aantallen afspraken te maken Ten tweede zullen de Russen niet bereid zijn te onderhandelen, zolang de Navo ze niet daadwerkelijk gaat invoeren in 1983. Tot die tijd zullen ze via druk op West- Europa proberen, het NAVO-besluit onge daan gemaakt te krijgen," verwacht een Brookings-specialist. Uitgaven Het tweede examenstuk voor West-Europa is in Amerikaanse ogen de hoogte van de defensieuitgaven. In de Verenigde Staten is, via de pers. een enorme druk voelbaar dat die rijke Europeanen zelf maar eens wat meer aan hun defensie moeten gaan doen. „In het Amerikaanse Congres vraagt men zich af: waarom zouden we onze jongens naar Europa sturen (300.000 man troepen) als de Europeanen zelf hun zaken niet in orde houden. Wat krijgen wij ervoor terug, als we meer geld voor de defensie van Europa uittrekken." zegt een senaatsmede werker. De invloedrijke Washington Post wees er op 11 april op dat de Europeanen het effect van de Amerikaanse frustraties over de gijze laars in Iran en het zo gevoelde gebrek aan Europese hulp volstrekt onderschatten. „De Amerikaanse houding jegens de bondgenoten begint zich te kenmerken door tastbare kilheid, reserve, rancune aldus de Post Het blad waarschuwt dat „deze ontwikkeling de Amerikaanse hou ding zal beïnvloeden in andere zaken die van meer belang zijn dan de gijzelings kwestie". Het kan nauwelijks toeval zijn dat de woordvoerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken Hodding Car ter in artikelen en op persconferenties er steeds weer op wijst dat nog steeds haast twee op de drie Amerikanen Europa bij een Sowjet-aanval te hulp willen komen. De grote nadruk hierop had meer weg van een waarschuwing (het kan verkeren) dan van een geruststelling. Evenmin is het toevallig dat in Amerikaan se kranten de ongelijke verdeling van de defensielasten ineens weer opduikt. Breed wordt uitgemeten dat de Amerikaanse be lastingbetaler gemiddeld 1040 gulden aan defensie betaalt, terwijl dat voor de West duitser „slechts" 790 gulden is en voor de Nederlander ongeveer 650. De Washington Post noemde in een analyse onder de kop „Waarom zijn de cijfers zo ongelijk?" nog wel twee ooizaken: de Verenigde Staten kennen geen dienstplicht en hebben een peperduur atoom-arsenaal. In een recente toespraak over dezelfde cijfers noemde de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, mevrouw Joseph, deze laatste argumenten ook, maar ze zei desondanks: „De Amerika nen vragen zich af of ze niet meer dan een redelijk deel van de lasten dragen." Lastenverdeling is na Afghanistan in de Navo een gevleugeld woord. De Verenigde Staten verwachten Europese maatregelen om gaten te vullen die de Amerikanen laten ontstaan nu ze meer aandacht aan Zuid- west-Azië moeten besteden. De Navo-minis- ters van defensie zullen in december over extra-maatregelen beslissen, maar hebben tot nu toe nog geen gulden extra toegezegd. „Ach." zegt een hoge Amerikaanse diplo maat. „we zijn al blij als Europa vasthoudt aan de bestaande afspraak om de defensie begrotingen jaarlijks met drie pereent te laten stijgen. Als dat gebeurt, blijft het Congres hier wel rustig. Europa moet be denken dat het er heel wat voor terug krijgt. Drie procent verhoging van het Amerikaan se defensiebudget is al driekwart «ongeveer 7,5 miljard) van wat Nederland in totaal aan defensie uitgeeft." Dit is het tweede, en laatste deel van een beschouwing over de relatie VS-Europa. Gisteren publiceerden wij bet eerste deel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7