Beheersplan voor IJsselmeer nodig Tekening van een leze I Kamer legt zich bij sluiting Okto neer ouw negen mensen voor hoogovens Commentaar edig rapport Actiegroep geeft nieuw boek over Markerwaard uit -en Haag achter met vernieuwing erkloze moet intensiever zoeken' chocolade IQAG 20 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET RHS 5 IjVetenschappelijke Raad voor •eringsbeleid heeft in een mstverkenning vastgesteld, nze industrie de komende ja- bezig is een aantal boten te Mede als gevolg daarvan bedrijvensector als geheel j staat zijn de afbrokkeling je werkgelegenheid een halt toe zal de economische groei s gering kunnen zijn en zal de e van de betalingsbalans wan- :dig blijven. een weinig opwekkend beeld, daarmee is het rapport aller- j een bijdrage aan de somber ende lectuur die de laatste nden zo rijkelijk over ons uit dl gestort. De voornaamste re- daarvan is de grondigheid nnee de raad de problemen van t e industrie in kaart heeft ge- ht. Op zichzelf biedt dit aan- I pingspunten om oplossingen I ie geven en het siert de Raad in e mate. dat het van die moge- ieid moedig en zonder terug- idendheid gebruik heeft laakt. fi' de aanbevelingen worden een m ial harde noten gekraakt, die i ,el in het linker- als het rechter- np ruim stof tot nadenken zul- geven. Zo is er de ondubbelzin- p conclusie, dat aan versterking R de bedrijvensector de aller- logsie prioriteit moet worden ge- eTs ywl Deze conclusie lijkt haaks staan op het rapport dat de aad drie jaar geleden nog uit bracht De WRR concludeerde aïitoeoi 660 uitbreiding van de y owfcds- of kwartaire sector. lf frail veronderstelde toen ech- jrrsn autonome versterking, dan f een op zijn minst op peil van de bedrijvensector. 6 die voorwaarde is de afgelo- I jaren helaas niet voldaan en nee is de keus gegeven: aan- gelen van de industrie, dan 1 kiezen voor rigoreuze loonma- tiging. De raad heeft doelbewust voor het eerste gekozen, ook al om een verdere verzwakking ten op zichte van de ons omringende lan den te voorkomen. Deze keuze van de WRR betekent echter allerminst dat de aanhan gers van de vrije markteconomie het pleit zouden hebben gewon nen. Zo spreekt de WRR ondub belzinnig uit dat de vrije markt niet in staat is. het bedrijfsleven door het dal heen te halen. Vandaar dal de WRR een. zij het tijdelijk, vergaand overheidsingrijpen bepleit. Een regeringscommissie van des kundigen zal strategische industrie ën moeten oprichten, zal initiatie ven vanuit het bedrijfsleven naar eigen inzichten moeten ondersteu nen. kortom de overheid zal een dynamische rol moeten gaan spe len. Onafhankelijk ook van de tri partite structuren, die tot nu toe voor een dergelijke aanpak gebrui kelijk waren. Wie het getob van de afgelopen jaren overziet, waarmee de over heid getracht heeft het bedrijfsle ven zoveel mogelijk op de been te houden, kan een dergelijke aan pak alleen maar toejuichen. Er zijn miljarden over de toonbank gegaan zonder dat een samenhan gend beleid voorhanden was. Het WRR-rapport nu, biedt die samen hang wel. De consequentie is ech ter wel dat een duidelijke sturing nodig is om die samenhang ook tot zijn recht te laten komen. Het zou daarom onverstandig zijn een der gelijke aanpak af te wijzen met de bekende etiketten als zou er van een te grote staatsbemoeienis sprake zijn Samenvattend: Het is een weinig opwekkend rapport, maar zeker niet ontmoedigend, temeer niet als er ook daadwerkelijk gebruik van wordt gemaakt. een onzer verslaggevers HAAG Uit een financieel zicht van het ministerie van shuisvesting blijkt dat de ge nie Den Haag ver bij de andere testeden in ons land achterloopt tenitvoering van de stadsvernieu- de vier grote gemeenten is i het snelst met het opma- pvanhet geld dat het ministerie de ten toezegt (in het kader van n saldo regeling) voor de ver- j van de oude wijken. Voor rdam heeft het ministerie ruim p miljoen gereserveerd en deze ge- raten heeft al voor 126 miljoen i concrete vernieuwingsplannen orde oude wijken ingediend. m|nHaag is met het indienen van I HAAG (ANP) Van een werk- mag, als dag nodig is. verlangd den dat hij intensiever naar werk 1 zoeken. Hiertoe zullen de crite- »oor passende arbeid en passende oling worden verduidelijkt. Aan sociaal economische raad (SER) advies gevraagd over een circu- 38 voor de arbeidsbureaus, waarin criteria voor passende arbeid voor betreft mobiliteit en vierploegen- ost worden behandeld. Verder zijn egionale commissies in oprichting het werk van arbeidsbureaus (ar- Isbemiddeling) en van organen de sociale verzekeringen uitvoe- (uitkeringen) moeten coördine- Minister Albeda van sociale za- schrijft dit in een nota aan de le Kamercommissie voor sociale en over de wijze waarop hij de- Ipunten op de arbeidsmarkt (ruim MO werklozen tegenover onge- 70.000 moeilijk vervulbare vaca- door Haro Hielkema DEN HAAG Bijna een kwart van het Nederlandse volk leefde in 1972 in de veronderstelling dat de Markerwaardpol der al was aangelegd. Dat bleek uit een enquête van NIPO. Niet zo verwonderlijk overigens, want de plannen voor de inpoldering en het principe-besluit tot de aanleg dateerden al van meer dan een halve eeuw geleden. uitvoeringsplannen nog niet verder gekomen van 19,8 miljoen, terwijl het ministerie deze gemeente voor 171,5 miljoen op de begroting heeft staan. Amsterdam heeft toestemming om meer dan 135 miljoen te besteden, daarvan is tot nu toe 88 miljoen om gezet in uitvoeringsplannen. Het financieel overzicht van het mi nisterie is bijgewerkt tot in deze maand. Een ambtenaar op volkshuis vesting zei gisteravond dat Den Haag van alle veertien stadsvernieuwings gemeenten in ons land de kroon spant bij het traag indienen van uit voeringsplannen. De middelgrote ge meenten maken volgens deze woord voerder hun beschikbare stadsver nieuwingsbudget het snelst op. De Markerwaard is er nog steeds niet. ook al staan Rijkswaterstaat en de Rijksdienst voor de IJsselmeerpol- ders ie trappelen om eraan te begin nen. Een enquête die in 1978 onder het Nederlandse volk werd gehouden, gaf echter aan dat 57 procent van de ondervraagden die wél een mening hebben (één-derde kan niets zeggen), tegen inpoldering is. Hoofdargument is voor hen de aantasting van het natuurgebied. Voorstanders van de Markerwaard wijzen naar de behoef te aan grond voor woningbouw, recre atie en landbouw. Of de in 1972 opgerichte Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer een groot aandeel heeft in de meningsvor ming van het publiek, is de vraag. Uit de enquête van 1978 bleek ook dat minder dan dertig procent van de ondervraagden van het bestaan van de toch behoorlijk aan de weg timmerende vereniging afwist. De naam van de actiegroep bleek nauwe lijks bekend (twee procent deed een gok). Toch is de strijdlust van de vereni ging sinds 1972 nog nauwelijks in hevigheid afgenomen. Zo werd het verlangen om het IJsselmeer nat te houden geïllustreerd en van argu menten voorzien in de publikatie van het plan-Waterlely, het uitbrengen van het boek „Nederland is bijna klaar" door Jaap van der Zwaag. lid van de vereniging en van het boek ..Mar kei waard/Mar kerm eer" van de zelfde schrijver. De laatste uitgave werd gisteren als „Witboek IJssel meer" aan minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gepresenteerd Niet 'plat gepraat' Hoewel de plannen voor de aanleg van de Markerwaard dus al tientallen jaren oud zijn en de zucht naar be houd van het Markermeer (het deel van het. IJsselmeer ten zuiden van de dijk Enkhuizen-Lelystad) door rijks waterstaat fel bestreden wordt, geeft het boek 'Markerwaard/Markermeer' niet de indruk dat de vereniging na zoveel jaren 'plat gepraat' is. Het is zelfs zo dat de vereniging zich niet alleen sterk maakt voor het behoud van het IJsselmeer, maar zich ook langzamerhand gaat bezig houden met het beheer over het IJsselmeer- gebied. „De strijd om het IJsselmeer in zijn huidige omvang te behouden bete kende voor de vereniging dat er nau welijks gelegenheid is geweest om te kijken hoe de toekomst van dit grote zoetwatergebied in het hart van Ne derland eruit zou moeten zien", aldus de vereniging. Het hoofdpunt van de actie bestond uit het bestrijden van de overloop, het toenemende perso nenverkeer en de sloop van wonin gen. Met de plannen voor een tweede nationale luchthaven vormden die de dreigingen van het oude land voor het IJsselmeergebied. De vereniging heeft altijd gepleit voor het oplossen van die problemen en tegen het ver schuiven ervan naar een nieuwe polder. De vereniging overlegt inmiddels met tal van milieu-organisaties over de manier waarop er een actief beheers plan voor het IJsselmeergebied kan worden gemaakt. De vereniging is er volgens voorzitter Henri Goverde al tijd van uit gegaan dat de ambtena ren van rijkswaterstaat („want wat je ook denkt, dat zijn de knapste kop pen die wij hebben") het alternatief voor de inpoldering hadden moeten uitwerken; namelijk het open houden van het Markermeer. Dat is evenwel nooit gebeurd; de alternatieven die er van rijkswege zijn aangedragen, had den alleen betrekking op de omvang van de laatste IJsselmeerpolder. „Het is niet onze bedoeling om de besluit vorming over de Markerwaard te ver tragen," aldus Goverde. „Maar het is op dit moment niet duidelijk welke keuze er is als de Markerwaard er niet. komt." Jaap van der Zwaag, een financieel analist uit Monnickendam en vanaf het begin actief voor de vereniging, zegt de windstilte waarin de besluit vorming over de inpoldering zich be vindt. te hebben aangegrepen om 'MarkerwaardMarkermeer' te schrij ven. Hij heeft geïnventariseerd wat er in de loop der tijd is gedaan met betrekking tot de Markerwaard, somt op wat voor- en tegenstanders van de inpoldering aan argumenten aandra gen en komt tot slot tot de voorzichti ge conclusie dat de stemming in de politiek over het al of niet aanleggen van de polder 'fifty-fifty' is. Vorig jaar kondigde het kabinet aan op korte termijn een beslissing over de Markerwaard te nemen, maar 18 januari gaf de regering zichzelf nóg Van vele kanten is in het verleden geprotesteerd tegen plannen tot aanleg van de Markerwaard. weer een jaar om tot een uitspraak te komen. Vandaag of volgende week zouden de polderplannen weer op de agenda van de ministerraad worden gezet, maar het is niet te verwachten dat dat meer is dan een formaliteit. De CDA'er Schakel, die voorzitter is van de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat, zei gisteren er niet op te rekenen dat de regering snel tot een besluit zal komen. ..Het gaat hier om een planologische kern beslissing en u weet hoeveel tijd daar voor komt kijken." aldus Schakel te gen de voorzitter van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer Scha kel voegde eraan toe dat de tegen standers van inpoldering de tijd mee hebben. De vereniging zegt zelf ..ook de rijkskas" Eenheid Jaap van der Zwaag heeft zijn boek „Markerwaard/Markermeer" ..Witboek IJsselmeer" genoemd om aan te geven dat het niet alleen over de Markerwaard maar over het IJs selmeer in z'n geheel gaat. Al heeft rijkswaterstaat van 1963 tot 1976 de dijk Enkhuizen-Lelystad aangelegd als onderdeel van de nieuwe polder zonder dat er over de aanleg van de polder zelf een beslissing is genomen. toch vormen het noordelijke en zui delijke gedeelte van het natte hart een eenheid, aldus Van der Zwaag Dat betekent volgens hem dat een ingreep in het ene deel zonder meer gevolgen heeft voor het andere deel. ..Die gevolgen kunnen er zijn voor de waterkwaliteit, maar ook voor de vis sen." aldus de auteur, die in zijn boek ook aangeeft dat het Markermeer tot de allerbelangrijkste doortrek- en overwinteringsgebieden voor water vogels behoort en als overwinterings- gebied voor net nonnetje nummer één in Europa is ..Het IJsselmeer is door de voorstan ders van de Markerwaard altijd als waardeloos bestempeld." zegt Van de Zwaag. „Bij de voorbereiding van de Zuiderzeewerken is nauwelijks aan dacht geschonken aan de belangrijk ste functies, die Zuiderzee had en het IJsselmeer zou hebben Uit de op somming van de eigen waarden van het gebied blijkt volgens de Vereni ging dat die nog steeds onderkend worden, al wordt er niet meer zo gere deneerd als door Colijn, die in 1930 voor inpoldering pleitte onder meer omdat „de bewoners van de nieuwe polders straks het nodige aan belas ting zullen opbrengen." Toch is het verlangen van Rijkswa terstaat om de Markerwaard aan te leggen zo blijkt uit het boek nog steeds als een prestigeproject te be stempelen. Of zoals Colijn zei: „Ieder volk dat gelooft in eigen kracht, heeft van tijd tot tijd behoefte dit zelfver trouwen te voeden door zulke grootse ondernemingen als de drooglegging der Zuiderzee. In de zeventiende eeuw was ons volk niets te groot of te moeilijk en in de negentiende eeuw heeft ons volk expansiekracht ge toond. met name in Indië" Van der Zwaag concludeert dat in de loop der tijd steeds argumenten zijn aangedragen om de inpoldering te verdedigen, die niets te maken heb ben met het oorspronkelijke plan Ook de meest recente voornemens om voor de kust van Zuidelijk Flevo land de Oostvaardersdiepdijk aan te leggen (om Almere te beschermen tegen overstromingsgevaar) plaatst Van der Zwaag in dat kader. „In de eerste plaats is de dijk Enkhuizen- Lelystad een barrière achter de Af sluitdijk In de tweede plaats had men nooit met de bouw van Almere mogen beginnen, als de veiligheid van de bewoners in het geding zou zijn Kernvergissing Van der Zwaag zegt dat bij het be sluit over de inpoldering overwogen moet worden dat het IJsselmeer een van de grootste zoetwatergebieden van West-Europa is. dat het als na tuurgebied internationale betekenis heeft en dat de aanleg van de polder grote schade zal toebrengen aan bo demorganismen. vogels en vissen in het gehele IJsselmeer. Inpoldering is volgens hem dan ook eer. planologi sche kernvergissing. ..omdat de droge Markerwaard nauwelijks of geen per spectieven biedt voor de woning bouw. landbouw, werkgelegenheid en recreatie." ...Markerwaard Markermeer" door Jaap van der Zwaag. Prijs 29.50. l'itg. Kosmos Amsterdam. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon 0WGtJ\QH£iD Otte. 6 £.q. 6CHNIIDT esj Aqr QAAI J SA Me IJ zei-SN) tures) wil oplossen. Voor zwaar en onregelmatig werk wil Albeda ook volgend jaar extra ruimte zien. Hij dringt er bij de sociale part ners op aan om ook voor dat jaar de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Albeda wil ook het werken in deel tijdbanen bevorderen. In de over heidssector wordt gewerkt aan het wegnemen van belemmeringen voor de overgang naar deeltijdarbeid. Ook het bedrijfsleven wordt gestimuleerd om meer deeltijdbanen in te voeren. Albeda zoekt het verdei in voorlich ting op school over mogelijkheden op de arbeidsmarkt en op het doorbre ken van traditioneel bepaalde rolkeu- zen. het openstellen van traditionele mannenberoepen voor vrouwen. Het effect van deze maatregelen zal pas op langere termijn resultaten opleve ren. Op korte termijn moet de oplos sing gezocht worden in om- her- en bijscholing, meent de bewindsman. wieqeu Van onze parlementsredactie DEN HAAG De vouwkar- tonfabriek Okto in Winscho ten gaat definitief dicht. De regeringspartijen CDA en VVD volgen minister Van Aardenne van economische zaken in zijn conclusie, dat er voor de kartonfabriek geen toekomst meer is. Pogingen van de oppositie om Okto tot het eind van het jaar open te houden kregen te weinig steun in de Kamer. De oppositie gaat er van uit dat er voor het ultramoderne bedrijf een toekomst kan zijn. als er maar meer tijd wordt geboden om oplossingen te vinden. Doordraaien tot. het eind van het jaar. zoals PvdA-kamerlid Spie ker in een motie vroeg zou. zei de minister, zes miljoen gulden kosten De motie werd verworpen. Van Aardenne was niet bereid om nog een uiterste pogir.g te doen om buitenlandse geïnteresseerder, over de streep te krijgen en mede onderne mersrisico voor de fabriek te dragen, zoals door de oppositie gevraagd In de ..grafredes", zoals enkele ka merleden hun bijdrage aan het debat noemden, klonk veel kritiek door op de pogingen die de minister heeft ondernomen om het bedrijf te red den. Ook het CDA-karnerlid De Vries, die het eens is met de minister dat hef bedrijf dicht moet. zei: ..Onze indruk is geweest, dat de minister langs de lijn is blijven staan en het geploeter van de beide bedrijfsleiders hooguit welwillend heeft gadegeslagen. Wij vinden dat in dit soort zaken onvol doende." Van Aardenne bestreed, dat niet alles was gedaan om het bedrijf te redden. Alle sprekers waren vol lof over de inzet en het hoge moreel van de men sen. die bij Okto werken, ook in de laatste onzekere periode. Onder meer om die reden werd gevraagd of er waarborgen zijn voor een goede af vloeiingsregeling voor het personeel Van Aardenne bevestigde dat daar voldoende geld voor is Gereserveerd Mottenballen VVD-Kamerlid De Korte en CDA- Kamerlid De Vnes vroegen de minis ter te proberen het bedrijf na sluiting in de mottenballen te leggen Het geen zoveel betekent dat enkele man nen met een oliespuit het dure machi nepark in goede staat houden, zodat bi.i een aantrekkende markt het be drijf weer open kan Daarmee wordt tevens voorkomen, dat het machine park in handen van derden komt. De Korte diende samen met het CDA daartoe een motie in en vroeg een periode van onderhoud van het be drijf van vijf jaar De motie werd met •steun van de Partij van de Arbeid aangenomen. Van Aardenne plaatste de nodige vraagtekens bij deze opera tie. maar zag ook pluspunten en zei toe deze mogelijkheid te onder zoeken Ruim 200 000 werklozen en het bedrijf Hoogovens dat 500 men sen uit Joegoslavië wil aantrek ken om de openstaande vacatu res binnen het bedrijf op te vul len. Twee gegevens die nauwe lijks met elkaar te rijmen zijn. Minister Albeda wil, gezien de situatie op de Nederlande ar beidsmarkt, terecht Hoogovens geen toestemming geven om de 500 Joegoslaven over te laten ko men. Ja maar, zo redeneert Hoog ovens wat moeten we dan? Op de ontregelde arbeidsmarkt kunnen wij geen geschikte produktiear- beidskrachten vinden. En die hebben we toch nodig. We kun nen moeilijk een gedeelte van het bedrijf lam leggen. De problematiek bij Hoogovens is een illustratief voorbeeld voor het bestaan van de knelpunten op de arbeidsmarkt. Er moet wat gebeuren, zegt minister Albeda van sociale zaken. De Joegosla ven mogen niet komen en Hoogo vens moet. m samenwerking met de gewestelijke arbeidsbureaus, kijken op de arbeidsmarkt of daar toch niet een oplossing te vinden zou zijn. Er zijn ten slotte meer dan 200.000 werklozen, en zou daarvan niemand bij Hoogo vens willen werken? Jawel, er zijn in ieder geval al negen mensen die dat wel willen. Waarschijnlijk zijn het er wel meer. maar deze negen krijgen van Hoogovens toestemming in dienst van het bedrijf te treden. Negen personen die de toets der criteria van Hoogovens hebben doorstaan. Bij 24.933 sollicitan ten was dat niet het geval. De regionale raad voor de ar beidsmarkt Noord-Holland meldt ons over de procedure het volgende: Alle mannelijke werk lozen tot 45 jaar (mensen die ou der zijn of die tot het vrouwelijke geslacht behoren komen voor een produktiebaan bij Hoogovens niet in aanmerking), ongeschoold of laagtechnisch geschoold in de metaal werden op naam per ge westelijk arbeidsbureau uit het totale werklozenbestand geselec teerd. De groep was globaal 25.000 personen groot. Van deze groep werden 10.000 personen in „behandeling" genomen. Een kwart van deze groep werd opge roepen. Van de 2400 voor bemid deling uitgenodigde kandidaten trokken 1900 zich na gesprekken terug. 1100 Personen kwamen voor een sollicitatiegesprek bij Hoogovens. Na dat gesprek trok ken weer 600 mensen zich terug De andere 355 sollicitanten zag Hoogovens niet zitten, over 120 gevallen moet nog worden nage dacht en last but nog least wer den er negen arbeidsovereen komsten daadwerkelijk afge sloten. Het is bijna niet te geloven. Waar liggen de knelpunten. Willen werklozen niet bij Hoogovens werken of stelt Hoogovens zulke hoge eisen aan haar toekomstige produktiepersoneel? Beide rede nen spelen een rol. Alhoewel de laatste reden, de selectiecriteria van Hoogovens, ook minister Al beda wel wat te ver ging. Minimaal communicatieniveau in het Nederlands was een van de redenen tot afwijzing. (Vreemd dat dat niet geldt voor de 500 Joegoslaven die men wil aantrek ken). Daar staat tegenover dat aar. de aspirant-werknemers wel vier-ploegendiensten en lange reistijden worden opgedrongen Ook werden sollicitanten op grond van hun persoonlij kheid ongeschikt geacht voor fabrieks matig werk. En wanneer er dan mensen waren die wel door Hoog ovens geschikt werden bevon den. dan was er weer geen woon ruimte voor hen. Het is een vreemde gang van zaken, die ei genlijk nauwelijks uit te leggen is Knelpunten op de arbeids markt en Hoogovens geen perso neel. En wat gaat het bedrijf nu doen? Kijken of er in Engeland soms mensen zijn die graag bij ons zouden komen werken. Het spreken van Nederlands is dan waarschijnlijk niet vereist Slaappillen, een stevige borrel of tot honderd tellen: het helpt alle maal niet. Slapen, ho maar. Maar wat moet je dan, als je al een half uur ligt te woelen? Een groep mensen die aangeduid worden als „deskundigen op het gebied van de slaap", heeft er iets op gevonden. Een stuk chocola eten raden zij aan. Wie 's nachts ligt te woelen, kan heter opstaan, iets eten of een boek lezen, schrijven Alice Schwartz en Norma Aaron in een boek over de slaap. De Londense psychologen menen dat de chocolade meer effect heeft dan een stel slaappillen, in bed tv kijken, een telefoontje ple gen of brieven schrijven. Schwartz en Aaron noemen deze probeersels zelfs slecht. Nee. cho colade of iets anders dat rijk is aan koolhydraten is veel beter Nog een probaat middel om de slaap te vatten is volgens de psy chologen het bedrijven van de liefde grasmaaier) om 't hardst Iedereen die een beetje gras in-z'n tuin heeft, kan Nederlands kam pioen grasmaaien voor amateurs worden. Hij/zij moet zich dan wel als de weerga opgeven voor de titelstrijd, die 28 juni voor het eerst in ons land wordt georganiseerd. In de Flevohof kunnen honderd grasmaai ers met hun niet-gemotoriseerde machines een gooi naar de titel doen Er zijn drie mogelijkheden: verplichte figuren maaien, vrije figuren op de grasmat neerleggen en snelmaaien. De jury. die de maai-prestaties moet beoordelen, staat onder leiding van dr. Fop I Brouwer Deelna me is mogelijk vanaf 18 jaar Opgeven bij de Flevohof. tel 03211 1514 in val getrapt De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is in de val getrapt die de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging had gezet. Het blad ..De Jager" maakte melding van een nieuw onderdeel bij de Olym pische Spelen het kampioenschap jagen. Er zou met hagel op kwartels worden geschoten en met kruisbogen op wil de zwijnen De dierenbeschermers die dit lazen hebben kennelijk over het hoofd gezien dat er ook bijstond dat men zich vóór 1 april bij de Jagersver- eniging kon opgeven Daarom ging er een brief naar het Nederlands O'ymplsch Comité met het verzoek „af te zien van deze onge lukkige onderneming" Hoofdredacteur Van der Wal van De Jager meent dat het Olympisch Co mité niet veel moeite zal hebben het verzoek in te willigen De aprilgrap was volgens hem gemakke'iik genoep te doorzien harper's Het augustusnummer van Har per s magazine zal het laatste zijn van dit vooraanstaande Amerikaanse maandblad, dat een oplage heeft van 325.000 exemplaren De eigenaars, de Minneapolis Star en Tribune Company, zullen de uitgave na augustus si aker. nadat /.e zes maanden lang geprobeerd heb ben om het gerenommeerde t.ijd sehrift op een nette manier te verkopen Zij konden niet tot een akkoord komen met de gegadig den en daarmee komt een einde aan een blad. dat al in 1850 op de markt verscheen Harper's bevat te artikelen van befaamde Ame rikaanse schrijvers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5