Midzomernachtdroom zonder romantiek Park Avenue 79 een tv-draak uit Amerika gcüerieTr 7»gu)i| Korrelatie helpt steeds meer mensen in nood oude en hedendaagse huns* Antiquariaat „Merlijn Shakespeare in Diever Nieuwe boeken Orgel en kerk van Edam weer in gebruik Amateurfilm over China nu Illegaal ontsnapt Rijksmuseum voor volkenkunde Breda Museum Mr. Simon van Gijn Interessante afdeling kinderspeelgoed. schilderijen 19e en 20e eeuw 020-931662 VRIJDAG 20 JUNI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door Pieter Terpstra Eens üi de vijf jaar kiest men in Diever voor de zomerse reeks opvoeringen in het openluchttheater Een Midzomernachtdroom van Shakespeare. Nu de toneelvereniging 35 Jaar bestaat (en dit herdenkt met een tentoonstelling over Shakespeare In Diever in het gemeentehuis) is het weer zover Het opvoeren van stukken van de grote Engelse toneelschrijver is in het Drentse dorp vaak goed en ook wel eens minder goed uitgevallen, maar met Een Midzomernachtdroom heeft men er altijd veel eer in gelegd. De heer L. D. Broekema, die 32 jaar lang de spelen in Diever regisseerde en helaas vorig jaar overleed, heeft de opvoeringen van dit stuk steeds in een romantische sfeer gebracht Daarbij maakte hij dankbaar gebruik van de natuurlijke entourage van het midden in het bos gelegen theater en de in de loop van de jaren in Die ver geperfectioneerde geluids- en licht- techniek. Het spel over verliefde en intrigerende figuren, de liefdesdrank DuiVGltiS die rijkelijk wordt toegediend, de on- deugende Puck die allerlei verwar ring schept en het ingevoerde toneel stuk van de Atheense handwerkslie den werd in zijn regie een vrolijk en levendig zomers gebeuren waar men glimlachend naar keek. Horst, heeft voor een andere opvat ting van het stuk gekozen Een Mid zomernachtdroom is namelijk niet al tijd even liefelijk gespeeld; men heeft ook vaak het boosaardige in de mens dat tot al deze verwikkelingen leidt, benadrukt en de mildheid waarmee men het menselijk gedoe kao bekij ken niet aan bod laten komen. Me vrouw Ter Hdrst zijn. zoals ze voor de première van woensdagavond zei. vooral de gespleten verhoudingen en de conflicten in het stuk opgevallen en zo zijn de lieflijke elfjes die Broe kema op het toneel zette, pesterige sissende figuurtjes geworden, overi gens zonder hun stereotiepe wapper- beweginkjes te verliezen De nieuwe regisseur, mevrouw Wil ter De sympathieke Puck met de vloei ende bewegingen, in Diever ooit zo uitstekend gespeeld door Jantine Fi- geland, wordt nu door Kees Bakker als een duiveltje gebracht, al krijgt hij met zijn soms clowneske bewegin gen meer de lachers dan de cynici op de hand. De fraaie kostuums, de belichting en (ten dele) ook de muziek brachten in deze opvoering nog veel van de oude sfeer zodat van een volledige breuk met de traditie niet kan worden ge sproken Het is echter niet gemakkelijk een juiste vergelijking te maken tussen de twee opvattingen van het stuk. Het vaak te trage tempo en enkele zwakke plekken in de bezetting ma ken het moeilijk te beoordelen of deze Midzomernachtdroom in een iets betere opvoering die van Broeke ma kan evenaren. Ik houd het er vooralsnog op. dat de romantische opvatting beter in Diever en bij het spelersmateriaal waarover men be schikt. past Er worden nog opvoeringen gegeven op 21 en 25 juni. 2 juli, 6, 9, 13. 16, 20. 23, 27 en 30 aguustus. De tentoonstel ling is dagelijks (behalve zondags) te bezichtigen en op de speeldata ook in de avonduren. Spoel (gespeeld door Jan Meer) in gesprek met elven in Een Midzomernachtdroom opgevoerd in het openluchttheater in Diev door Riet Diemer HILVERSUM Ziehier het recept voor een goedkope, senti mentele Amerikaanse televisiedraak voor het zomerseizoen naar het blijkbaar veelgelezen boek van best-seller-schrijver Harold Robbins: Park Avenue 79. Men neme een Mona Lisa-achtige juf frouw. Marja genaamd en gespeeld door Lesley Ann Warren, en drapeert daaromheen wat andere karikaturale figuren. Aan het begin van het ver haal moet Marja doorgaan voor een zeventienjarige, al zou je dat aan de nodige rimpeltjes niet zeggen. Hoe wel haar eerste liefde een knappe liftboy is. naast wie ze 's zondags braaf in de kerk zit. wordt dit prille begin overdonderd door de zoon van een beroepsgokker. Hij is een vlotte jonge Amerikaan die haar wapperend met een bankbiljet weet te strikken. Eigenlijk bedoelt hij het niet zo kwaad, ware het niet dat hij helemaal onder de plak zit van zijn miljonairs- ouders. Deze mogen zijn vriendin om onverklaarde reden niet Waarom, dat is niet bekend, want aan enige psychologische diepgang doet dit seriewerk niet. Het door hun zoon toegestoken bankbiljet is de eerste stap op weg naar het kwaad, ofwel de weg naar een carrière als houdster van een bordeel. Maar eerste moet er nog heel wat gebeuren. Marja's moeder is bloed- spuwend en wel in het ziekenhuis beland. Met de geruststelling dat ze het wel zal halen laten we haar daar een hele tijd achter Mes Voor de moeder als arme weduwe in de crisisjaren had er niets anders opgezeten te hertrouwen met een or dinaire besnorde pooier die altijd dronken is. Eenmaal alleen met zijn stiefdochter staat de bruut voortdu rend klaar haar te bespringen. Totdat de stiefdochter een enorm mes grijpt. Het blijkt echter meegevallen te zijn. want pa. met een pleister op de wang. en ma aan zijn zijde verschijnen in de rechtszaal. Dochter Marja wordt ver wezen naar een opvoedingsgesticht. Lesley Ann Warren als Marja waar ze strippen leert. Dit gegeven als anderhalf uur durende inleiding moet voldoende zijn om de kijker te laten beseffen dat voor een teleurge stelde vrouw, die in de jaren dertig toch al geen werk kan krijgen, de weg naar de zonde open ligt Wie in een mengeling van vermaak en ergernis wil weten hoe het Marja ver der vergaat kan daar in zeer kort tijdsbestek achter komen, want de VARA zendt Park Avenue 79. net zoals dat in Amerika met deze korte series gebeurt, vandaag (Ned. 1 22.25 uur), morgen (Ned. 2/20.52 uur) en maandag (Ned. 1/21.55 uur) uit. Ouder worden en gezond blijven, is de titel van een door de arts R. Taylor geschreven boek van 202 pagina's van uitgeverij Teleboek te Amster dam. Prijs- 22.50. AO-boekje nr 1820: Retourtje Sri Lanka?, vraagtekens bij toerisme naar ontwikkelingslanden op schrift gezet door M. H. Hermans. Üitg. stichting IVIO. Lelystad 20 blz - 1.90 Goede reis naar Moskou, toeristische gids van uitg. Cantecleer te De Bilt. Geschreven door W Kuballa. 224 blz - 29.50 Een eendje komt tot leven. H. H. Isenbart heeft dit voor kinderen ge schreven. De foto's zijn van O. Bauml. Uitg. Meulenhoff Amster dam. 40 blz - 14.90 Massa media en kommunikatie-ago- giek. theoretische en praktische grondslagen van H. Hoekstra en K Zöchbauer. Uitg. Nelissen, Bloemen- daal. 120 blz. Geen prijsopgave De stukjes di? Kees Fens eerder schreef in De Volkskrant zijn nu ge bundeld en onder de titel Waarom ik niet tennis verschenen bij uitgeverij Rap te Baarn. 122 blz - 16,50. v Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM De Stichting Korrelatie is tussen 1976 en 1979 uitgegroeid tot een organisatie waar steeds meer mensen die in geestelijke nood verkeren een beroep op doen. Het aantal verzoeken van massamedia die aandacht besteden aan maatschappelijke problemen om na afioop geestelijke bij stand te verlaten via Korrelatie neemt nog steeds toe. Speciaal vandaag De Stichting Korrelatie schrijft dit in een zojuist uitgebracht jaarverslag Korrelatie wil mensen met proble men in het persoonlijke vlak helpen en in het bijzonder hen die reageren naar aanleiding van radio- en tv-pro- gramma's en artikelen in tijd schriften. In het jaarverslag wordt aangegeven dat de Stichting problemen pas daad werkelijk heeft kunnen aanpakken sinds de verhuizing van Odijk naar Utrecht. Sindsdien houdt men zich ook intensief bezig rpet de opbouw, van de organisatie en de verdere uit werking van de doelstellingen van de stichting The Nutty Professor. Ame rikaanse speelfilm uit 1963 met in de hoofdrol de komiek Jerry Lewis. Het verhaal Is gebaseerd op het beroemde boek dr. Jekyll and mr. Hide. Lewis tekende ook voor de re gie. Lewis speelt een lelijke, onhandige professor die op ad vies van een aantrekkelijk meisje iets aan sijn uiterlijk wil gaan doen. Ned. 1. 18.59 uur Park Avenue 79. Televisie serie In drie delen naar de ge lijknamige roman van Harold Robbins. Het verhaal gaat over een arm meisje dat koste wat kost In een beter milieu terecht wil komen. Als haar dat eenmaal gelukt is doen sich opnieuw problemen voor. Ned. 1. 22.25 uur Black Star Llner. Radiopro gramma voor en door Surina mer», landgenoten, minderhe den en de blanke medemens. Hilversum 3. 21.30 uur Werkwijze In 1979 heeft Korrelatie haar werk wijze opnieuw geformuleerd De stichting richt zich niet uitsluitend meer op radio en tv, maar ook op de pers. met name weekbladen. Men wil voornamelijk telefonisch informatie verstrekken en hulp verlenen op psy- cho-sociaal terrein, mensen die om hulp vragen naar aanleiding van pu- blikaties moeten direct kunnen wor den opgevangen. Korrelatie wil de massamedia ook advies geven over de manier waarop ze zelf hulp moeten verlenen naar aanleiding van pro gramma's of artikelen. Ten slotte wil men de invloed van de samenleving op het ontstaan van pscyhosociale problemen signaleren, evenals de leemtes in de hulpverlening Korrelatie wil 24 uur bereikbaar zijn en steeds deskundige medewerkers achter de hand hebben. De stichting vindt het organiseren van een op- vangproject in samenwerking met een aantal organisaties noodzakelijk Korrelatie vindt dat de staf door zijn deskundigheid en opgedane ervaring goed werkt In de periode "76-'79 Is Korrelatie 162 maal betrokken geweest bij de op vang naar aanleiding van radio en tv- programma's en weekbladartikelen. Er werd direct opgevangen (vla het eigen alarmnummer); het nummer van Korrelatie werd geprojecteerd of vermeid; kijkers of luisteraars werd aangeboden contact op te nemen voor informatie of hulp. Er werd wis selend gewerkt met twee tot zeven telefoonlijnen die dag en nacht be schikbaar waren Uitschieters Met name tv-programma's leverden veel reacties op. Uitschieters zijn ge weest: Leva Livet (een film over kan ker, NOS, 1976) met ruim 200 reacties. Familieportret (homoseksualiteit. VARA, 1977) met ruim 140 reacties; Toestanden (film Werkteater. NOS. 1976 en herhaling in 1978) met ruim 340 reacties; Artsenij (NOS-program- ma over tranquillizers. 1977) met 480 reacties. Verder ontstonden er veel vragen door programma's van de Ombuds man (onder meer over geneesmidde len en verkrachting) en de TROS- 8erie Holocaust Met de NOS Is het meest contact geweest, maar ook de langslepende VPRO-radio-serie over seksualiteit en relaties bezorgde Korrelatie de af gelopen jaren veel hulpvragen. Over het algemeen reageren meer vrouwen dan mannen naar aanlei ding van programma's. Lang niet al tijd willen de aanvragers hun naam bekend maken. Bijna alle contacten vinden telefonisch plaats. Schrifte lijk contact neemt meer en meer af. Dertig procent van de mensen die contact opnamen met Korrelatie werd doorverwezen naar andere hulp verleners en organisaties, omdat de stichting zich in die gevallen niet kundig genoeg achtte advies te geven Programma's voor vrijdag 20 juni AMSTERDAM. Tent Franken- dael (20 15 uur): Aap verslaat de knekelgeest. Concertge bouw (20.15 uur); Nederlands Kamerorkest. Mickery (19.30 en 22 uur); Humboldt's Cur rent. Universiteitstheater (20.30 uur); De Ontdekking. Stadsschouwburg (20.15 uur)( Nederlands Dans Theater. Car ré (20.15 uur): Het Nationale Ballet DEN HAAG. Nederlands Con gresgebouw (20.15 uur); Die Zauberflöte. Koninklijke Schouwburg (19.30 uur, met biisvervoer): Zomergasten ROTTERDAM. De Doelen (Grote zaal, 20.15 uur): A Han del Pasticcio. De Doelen (Klei ne zaal. 20.15 uur); Poetry In ternational. Schouwburg (20.15 uur): Stuttgarter Ballett II. Museum Boymans-van Beu- ningen (20.30 uur): Nieuwe vor men van beweging/dans Ib. UTRECHT. Stadsschouwburg (19.30 uur( Opera Thijl. Cen trum 't Hoogt (20.30 uur): Nieu we vormen van beweging/dans BREUKELEN. Huize Queek- hoven (15 uur): Slotuitvoering muziektheatercursus. HAARLEM. Concertgebouw (20.15 uur): Jozef Van den Berg. MIDDELBURG. Oostkerk (20 uur): The Clerkes of Oxenford I. ARNHEM. Stadsschouwburg (20 uur): De Toekomst. MIDDELBURG. Kuyper- spoort (20.30 uur); Nieuwe vor- mén van beweging/dans III. WINSCHOTEN. De Klinker (20 uur): Boven Drijven Slotavond Het Holland Festival wordt komende zondag in het Mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht afgesloten met wat de festivalorganisatie noemt „een beschaafde orgie van muzikale evenementen". Van 19 uur tot 2 uur 's nachts zal er in alle zalen en hoeken van het muziekcen trum muziek klinken, gespeeld door uiteenlopende ensembles. Zo zal het Promenade Orkest onder leiding van Jan Stulen in de grote zaal weinig gehoorde operette-klanken brengen, ge volgd door de accordeonist Harry Mooten met werken van Bach. In dezelfde zaal treden voorts op de Slagwerkgroep Den Haag. The Clerkes of Oxenford. het pianistenkwar tet Orgella, het Radio Blazers Ensemble en het Willem Breu- ker Kollektief ln de kleine zaal maakt het Ensemble Kaproen van Leo Meilink een keuze uit composi ties uit de 15e, 16e en 17e eeuw en brengt de Lyrische Komedie van Jacques Offenbach diens korte operette Pepito. In de zelfde zaal ook Braak, de Utrechtse popgroep die de vol ledige Suite Hypochonder speelt; het kwartet van Jazz saxofonist Harry Verbeke en La Confrérie des Fous. een Franse folkgroep. Elders volgt nog een tweede optreden van de Lyrische Komedie. Er Is naar ouderwetse traditie bal na met medewerking van het or kest Ar ie Ribbe ns Van onze kunstredactie EDAM Na een intensieve restaura tie van 17 jaar zal de Grote of Sint Nicolaaskerk van Edam aanstaande zaterdag in alle glorie te bewonderen zijn. inclusief het orgel dat zaterdag avond om 8 uur officieel weer in ge bruik wordt genomen met een con cert door Jan Jongepier Stamt het kerkgebouw uit de vijftien de eeuw. het orgel is twee eeuwen jonger. In 1663 bouwde een zekere Barend Smit uit de Noordduitse stad Bremen een instrument van vijftien registers, tien op het rugpositief en vijf op het manuaal In 1716 wijzigde Matthijs Verhofstad het rugpositief enigszins en vergrootte het manuaal tot tien registers ten gerieve van het kerkelijk orgelspel. In de jaren daar na werden kleine, weinig ingrijpende veranderingen aangebracht. door Riet Diemer HILVERSUM Je bent jong en je durft wat. Je koopt een toeristenreis naar China, maakt een film voor ama teurs en je weet het resultaat als „Het China na Mao" aan de NCRV te slij ten. (Vanavond Ned. 2/21.20). Zo verging het Renée Scheltema die rechten studeerde, en ook een paar tv-programma's heeft geregisseerd. Ze slaagde erin zich enkele malen aan gids en tolk te ontworstelen en had een gesprek met een vrijgelaten dissi dent, die tijdens Mao vast had geze ten. De vrijgelaten dissident. Li Yiz- he, vertelt dat zijn naam eigenlijk een schuilnaam is van vier schrijvers sa men. Hij heeft acht jaar gevangen gezeten en heeft zeker honderd keer voor een tribunaal gestaan. Maar hij noemt het niets, want veel kamera den zijn dood en hij leeft. Over de toestand ln de gevangenis wil hij alleen kwijt dat KangKjeng, Lin Piau en de Bende van Vier als bees ten optraden tegen dissidenten. En na zo'n periode moeten de huidige leiders ook wennen aan democratie, zegt hij. Renée Scheltema had ook een ge sprek met twee van de drie protes tantse dominees in Peking, 's Zon dags zijn er kerkdiensten voor zo'n zeventig Chinezen. Onder de Bende van Vier lag het werk lam. maar nu waarborgt de grondwet godsdienst vrijheid. Voor een belangrijk deel is de film toch een getrouw volgen van de Chi nese gidsen naar de Muur van dé Democratie, het mausoleum van Mao en naar communes. Een Chinese le-; raar getuigt van zijn enthousiasme voor de Engelse taal en dat doen ook zijn leerlingen. Maar dat zijn zaken die we al lang konden weten, want na Mao's dood is zijn land toeristendoel bij uitstek geworden. En de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat er in kran- te-artlkelen al heel wat meer heeft gestaan over het China van nu dan in de documentaire te zien is. En van enig vergelijk met films als die van Ivens en Kiers kan ook geen sprake zijn. Kiers filmde zelfs in de tijd dat Mao nog leefde en wist blijkbaar overal beter door te dringen dan de toeristen van nu. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - De 26-jarige D. J M. J. uit Brlts-Ouyana. die illegaal in ons land verbleef, is ontsnapt aan de politiemensen, die hem op Schiphol op het vliegveld wilden zetten. Vol gens de Dordtse politie ging de man er tien minuten voor vertrek van het vliegtuig vandoor J. wist al eerder aan de politie te ontkomen. Enkele dagen geleden was hij na aanhouding in Dordrecht uit het Dordtse politiebureau gevlucht en in een vijver gesprongen. En onbe kende man heeft hem toen weer naar het bureau gebracht. De politie is bezig met een zoekactie Een plan in 1857 van Joh. Bastiaans om in de oude kas een nieuw instru ment te bouwen ging niet door van wege de hoge kosten. De orgelmakers Flaes en Brunjes voerden tien jaar later een restauratie uit die enkele oude registers deed verdwijnen; te vens voerden zij een verandering van toonhoogte en steminrichtingen door Bij de thans uitgevoerde restauratie door Flentrop Orgelbouw in Zaan dam (H. W. Flentrop was ook in de dertiger jaren bij een restauraii trokken), is het beeld van lil uitgangspunt genomen. Alle werk van later tijd is vervange nieuw pijpwerk in de ambacl heid en stijl van Smit en Verh< De oorspronkelijke toonhoo hersteld maar dank zij een trar tieklavier is samenspel met mo instrumenten mogelijk geblevei orgelkassen zijn in de oorsproi ke kleuren geschilderd. Aan h( spelingsconcert werkt ook het ker Koperkwartet mee. ADVERTENTIE Kasteelplein 13 tel. 076-224710 Expositie over Nepal en Tibet t/m 7 sept ma/za 10-17 zo. 13-17 woensdag gratis toegang MUSEUM HET PRINSENHOF St. Agathapleln 1, Delft ORANJE BLANJE BLEU Kijken naar schilderijen, foto's en voorwerpen, rond» Oranje en Delft t.e.m. 31 augustus Dag. geopend v. 10-17 uur Zon- en feestdagen v. 13-17 uut tel. (015) 13 31 11 Getoverd wordt er niet bij „Merlijn", u vindt er wel en keur van oude en geïllustreerde boeken voor grote maai ook kleine beurzen. Damplein 23 Middelburg 01180-16233 Kunst- en veihngzaalx mm makelaars-veilinghouders in roerende goederen legeimaiig veilingen van kunst antiek en inboe dets voor onze clientele zoeken wi| obiecten voor goed gehalte verkoopcondities op aanvraag ook voor al uw taxaties inzake verzekeringen sue .cessie etc fel. lAÖln4271 Nassau Oilleftburgstraat 3 Derf Haag Centraal Museum Utrecht Agnietenstraat 1 DOOD en BEGRAVEN sterven en rouwen 1700-1900 15 mel-6 juli 1980 Geopend dinsdag/zaterdag 10-17 uur zdn- en (eestdgn. 14-17 u di. 20-22 u. Nleuwehaven 29 Dordrecht, Postbus 706, tel. 078-133793. Dit charmante museum is gevestigd in een 18e-eeuws patriciërs- huis met stijlkamers, wandtapijten, meubels, porselein, zilver, glas- en aardewerk, scheepsmodellen, tekeningen en prenten Inhuldigingstentoonstelling t/m 0 juli 1980. Geopend van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 u Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. spui 235a, don haag. tel. 070 463242. Deze rubriek wordt verzorgd do Mevr. J. w. te Winkel-ven 't

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4