(amer wil uitkering roor oud-gevangenen Bacteriën gaan nooit met vakantie 'Voor rellen geen nieuw wapen nodig' Somber beeld economie }olitie op het spoor van rote vervalsings-affaire Rendement beleggingen in woningbouw te laag ÏT1E7H 13 urgers en oud-KNIL militairen Oranjeverenigingen tegen jaarlijkse vijf-mei viering 'Doodstraf afschaffen' aalf Engelsen aangehouden Verf naar auto koningin gegooid Verzekeringskamer tegen plan Chef Amsterdamse mobiele eenheid streeft naar betere werkwijze Rita IAG 20 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 •GE ui onze parlementsredactie EN HAAG De gehele Tweede Kamer wil dat de oud- vangenen tijdens de Japanse bezetting van Nederlands- iJl dië een eenmalige uitkering van 7.500 gulden wordt gege- Ut, n De regering zal zich hierover waarschijnlijk vandaag al k beraden. Minister Wiegel van binnenlandse zaken wilde stèren in de Kamer nog geen enkele toezegging doen. Van een onzer verslaggevers VOORTHUIZEN De discussie rond de toekomstige viering van Be vrijdingsdag vervult de Confederatie van Oranjeverenigingen met zorg. Dat schrijft het bestuur van de Con federatie, die een paar duizend plaat selijke Oranjeverenigingen en comi tés vertegenwoordigt, aan minister president Van Agt. In de brief laat het bestuur er geen misverstand over be staan tegen een jaarlijkse viering van de 5de mei te zijn. De organisatie van feestelijkheden op 30 april vraagt veel van de plaatselijke verenigingen en dat zal in de toekomst zo blijven nu De Koninginnedag op 30 april blijven vieren. Daar het jaarlijkse de- filé op Soestdijk niet zal worden ver vangen door een nationale manifesta tie in Den Haag. ziet het er naar uit dat voortaan lokaal nog meer van de Oranjeverenigingen zal worden ge vraagd. Vijf dagen later ook nog eens een programma voor Bevrijdingsdag in elkaar zetten, is te veel van het goede. De ..spankracht" daarvoor is door de Oranjeverenigingen niet op te bren gen. aldus het Confederatie-bestuur Financieel zal een jaarlijkse viering van 5 mei trouwens op grote bezwa ren stuiten, daar de gemeentebestu ren maar eens in de vijf jaar geld uittrekken voor Bevrijdingsdag. Het Confederatiebestuur dringt er bij de premier met klem op aan alvorens in deze zaak een beslissing te nemen eerst eens met degenen die de feeste lijkheden moeten organiseren om de tafel te gaan zitten knji tarh K de uitkeringen zou, uitgaande liep r. circa dertigduizend overleven- itee n een bedrae van ongeveer 225 loen gulden zijn gemoeid. De Ka- meent evenwel, dat dit financiële a^Tfêr moet worden gebracht om een ia» irele schuld aan deze mensen te Dav tffenen. Algemeen wordt erkend, Nederland juridisch geen ver- ïtingen heeft. een motie, door alle fracties op de eenierenpartij na gesteund, wordt de iat jeüHÊ gevraagd met de betrokken haa anisaties overleg te plegen over uitkeringsregeling die per 1 janu- r 1981 zou moeten ingaan. Deze ranisaties zijn de Stichting Neder- idse ereschulden en de Stichting 'feza chtsherstel KNIL. bedrag van 7.500 gulden moet ^e Kamer belastingvrij worden .-trekt aan de oud-gevangenen zltjt owel,burgers als oud-KNIL-militai- TIvoorzover zij voor langere tijd Nederland wonen. De stichtingen elf hadden gevraagd om een uitke- yjn zestienduizend gulden. iming I Delsmer stelt zich op het stand- #<iat het rechtsgevoel van de ngenen. die een jarenlange i juridische strijd voerden «taling van gederfde inkom- ^.niet is bevredigd. Verder is over ig dat een uitkering tevens er- zou betekenen van het leed dat deze mensen in de Jappenkam pen hebben ondervonden. Minister Wiegel zei. dat het gekrenkte rechtsgevoel van de betrokkenen als ook de eenstemmige wens van dè Kamer voor de regering zwaar zullen wegen. Anderzijds toonde hij zich be ducht voor het scheppen van een precedent. Zo vroeg hij zich af wat de reactie zou zijn van de meer dan zesduizend Nederlandse (oud-)mili- tairen die tijdens de oorlog in Duitse krijgsgevangenschap zijn afgevoerd en die nooit een uitkering hebben gekregen Het kamerlid Weijers (CDA), die de motie namens de betrokken kamer commissie indiende, zei echter dat de regeling op zich staat en dat anderen daaraan geen rechten kunnen clai men. Hij drong er bij de minister op aan de Kamer begin volgende week uitsluitsel te geven over het oordeel van de regering. Wiegel beloofde zijn uiterste best te doen. De hoofdpersonen in het debat over de achterstallige uitkerin gen van de KNIL militairen za ten gisteren tijdens het debat over deze kwestie in de Tweede Kamer op de publieke tribune op de voorste rij. Tehuizen gehandicapten financieel in problemen LICHTENVOORDE (ANP) Onder de ongeveer tweehonderd man perso neel van de Paulusstichting in Lich tenvoorde is grote onrust ontstaan over het mogelijke faillissement van hun organisatie. Een actiecomité zal het ministerie van CRM vragen het voortbestaan van de stichting te ga randeren. De Paulusstichting heeft momenteel een miljoenenschuld. De rechtbank in Zutphen verleende drie maanden geleden surséance van betaling aan de stichting. Schuldeisers vergaderen volgende week donderdag over de vraag of een faillissement zal worden aangevraagd. DEN HAAG (ANP) De drie grote fracties in de Tweede Kamer (CDA, PvdA, en WD) zijn van oordeel dat de Nederlandse regering een actieve rol dient te vervullen bij het bepleiten van afschaffing van de doodstraf. Dat kan onder andere al gebeuren tijdens het zesde congres van de Verenigde Naties over de preventie van misdaad en de behandeling van delinquenten, van 25 augustus tot 5 september in Caracas. Vervolg van pagina 1 :1 F een onzer verslaggevers B. iTTERDAM De Rotter- mse recherche is een groot- nepse diefstal en verval- n. cheques op het spoor lër. Tot nu toe zijn Engelsen aangehou- <Se in Engeland gestolen "eques kwamen verzil- in ons land. Volgens de We is er een uitgebreide ibfjanisatie aan het werk die over heel West-Europa afweegt. m Rotterdam zijn de laatste len al 45.000 aan contant geld ƒ200.000 aan cheques in beslag De politie verwacht dat de weken nog veel meer gesto- Ën vervalste cheques boven water Ira komen bankcheques met de bijbehoren- pasjss worden volgens de politie Uitkregen door inbraak en zakkenrol- en vervolgens ingeleverd bij een ntraal punt van de organisatie. Van imit wordt gezorgd voor zoge nde „koeriers", die veelal in pa- i van' twee vrouwen of twee man- iarr> worden uitgezonden naar ver- ifaffflende grote steden in West-Euro- De koeriers worden gerecruteerd vólgens de politie niet zo goed u fend staande cafés in Londen. handtekening op de bankpasjes "dt verwijderd en vervangen door vervalste handtekening van de fier. Daarna wordt ervoor gezorgd kde koeriers een Engels „visitors ■port" krijgen op naam van dege- van wie de chequeboekjes zijn olen. om zich daarmee te kunnen hmeren bij het innen van de che- bij de bank. De „visitors-pass- verkrijgbaar op Londense antoren, worden aangevraagd tals legitimatie een medical card, is een soort ziekenfondskaart, die h iedere willekeurige naam kan Wen ingevuld. organisatie regelt ook de reis- en hlijfkosten van de koeriers, die op Ij continent worden opgevangen or een contactpersoon, die zorgt or de hotelaccommodatie en de friers ook instrueert omtrent de te toeken banken. Dat de organisatie r haar activiteiten juist West-Eu- a uitgekozen heeft, houdt verband met het feit dat banken in Engeland niet meer dan twee cheques van vijf tig pond per dag verzilveren, hetgeen bovendien aangetekend wordt in het chequeboek. Op het continent mag men ongelimiteerd cheques verzil veren. De koeriers dragen het geld af aan de contactpersoon die zorgt dat het wordt overgemaakt naar de organisa tie in Engeland. De koeriers krijgen voor het innen van het geld afgezien van het snoepreisje ook nog een be paalde vergoeding. De officier van justitie in Rotterdam heeft de twaalf Engelsen die tot nu toe gearresteerd zijn. valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. ADVERTENTIE Gevraagd in klein gezin prettige zelfstandige huishoudelijke hulp niet beneden 20 jaar; van goede getuigen voorzien, die ook af en toe met ons mee wil gaan naar ons chélet in Zwitserland. Er is een werkster aanwezig. Haar staat een eigen gestoffeerde, gemeubileerde en van alle gemakken voorziene woning ter beschikking. Mevr. Gerritsen, Boulevard 27, Zeist tel. 03404-14563. ADVERTENTIE Maar u wel. Neem daarom desinfekterende Unicura zeep mee Opgewassen tegen binnen-en buitenlandse bacteriën. bevat 1% TCC (met gebruiken voor kinderen beneden 3 jaar) De verzwakking van onze industrie deed zich volgens de Raad in een drietal sectoren voor: de gevoelige sectoren (textiel, kle ding, leder, hout en meubelen) heb ben in Nederland een veel grotere veer gelaten dan in enig ander EG- land. Voor een belangrijk deel is dit toe te schrijven aan het ongeëve naard snelle verlies van het binnen landse marktaandeel; intermediare sectoren zoals che mie en basismateriaal zijn in de jaren zeventig van expansie in een stabili satiefase terechtgekomen; de kapitaalgoederenindustrie heeft zich onvoldoende kunnen aan passen aan de vergroting van de we reldhandel op dit terrein In het algemeen vindt de Raad dat de Nederlandse industrie aan een om schakeling toe is. Zij heeft tot voor kort kunnen profiteren van haar jongheid, maar die rol is inmiddels overgenomen door andere landen zoals Brazilië, Zuid-Korea, Singapore of Taiwan. Ons land zal de interme diaire sector (aardolie, chemie en der gelijke) moeten opwaarderen, gevoe lige sectoren zoals kleding, schoeisel, meubelen en dergelijke moeten revi taliseren en de equipmentsector (ma chine- en apparatenbouw, elektro techniek, transportmiddelen en in strumenten) moeten versterken Interessant is dat de raad voor de uitvoering zo'n program naast een algemene aanpak heel bewust heeft gekozen voor een specifieke aanpak van de overheid. Nieuw is ook dat de raad heeft afgezien van een voor ons land bijna traditionele vorm, de tri partite aanpak, dat wil zeggen werk gevers, werknemers en overheid, die samen iets op touw zetten. De voorzitter van de projectgroep die het rapport heeft samengesteld, de Rotterdamse hoogleraar prof. dr A. Van der Zwan zegt dat bewust is gekozen voor de deskundigenaanpak Zowel werkgevers als werknemers zijn volgens hem onvoldoende in staat verantwoordelijkheid te aan vaarden voor beslissingen op dit ter rein. Het democratisch gehalte van de werkwijze van de regeringscom missie achtte hij voldoende gewaar borgd door de ministeriële verant woordelijkheid en door de controle rende functie van het parlement. De eerste reacties op het rapport zijn gemengd. De werkgevers reageren in het algemeen negatief op de voorge stelde specifieke aanpak door de overheid. Zij verwachten hiervan wei nig heil. De werknemers daarentegen kunnen zich in grote lijnen wel met het rapport verenigen. Het kabinet is het in ieder geval eens met de conclu sie van de raad dat de positie en de structuur van de Nederlandse indus trie moet worden verstrekt. De grote politieke partijen in de Tweede Kamer hebben positief gere ageerd op WRR-rapport over de plaats en de toekomst van de Neder landse industrie. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE/ARNHEM Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan de hoofdstad van Overijssel is gisterochtend niet vlekkeloos verlo pen. Terwijl het koninklijk paar een wandeling door de binnenstad van Zwolle maakte werden uit het pu bliek vanaf de stadsmuur zakjes met rode verf naar de geparkeerde auto's van de koninklijke stoet gegooid. De auto van koningin en prins werd dus danig besmeurd dat die niet meer gebruikt werd. Tijdens de rijtoer ont plofte er ook een rookbom. De politie heeft elf personen aangehouden. Drie bleken niets met de incidenten te maken te hebben en werden na ver hoor weer vrij gelaten. De acht gear resteerden zijn allen afkomstig uit Zwolle en omgeving De Zwolse poli tie heeft bij de arrestanten zeven zelf gemaakte rookbommen in beslag ge nomen. De bommen waren vervaar digd met behulp van lege bierblikjes Voordat er met verf en rookbommen werd gegooid had de politie op aan wijzingen uit het publiek reeds twee mensen aan gehouden die in het bezit waren van zakjes met verf en rook bommen. Het bezoek aan Zwolle bestond be halve uit een wandeling en een rijtoer uit ontvangsten op het stadhuis en het provinciehuis. In het park „Wee- zenlanden" presenteerden de 47 Overijsselse gemeenten zich. Gistermiddag kwam het koninklijk paar per trein in Arnhem aan. In hét Openluchtmuseum was een ontmoe ting met vertegenwoordigers uit de Arnhemse samenleving. Het bezoek eindigde gisteravond op kasteel Mid- dachten in De Steeg, de ambtswo ning van de commissaris van de ko ningin. mr. Geertsema. Beatrix en Claus spraken daar met vertegen woordigers uit het Gelderse bestuur lijke, maatschappelijke en culturele leven. ADVERTENTIE SOLIDAIR MET GOUDZWAARD Zie Trouw 7-6 „oproep voor een herstelde ARP' en Trouw 16-6 „vooraanstaande ARP-ers keren CDA rug toe VERKLARING solidairiteitsaktie verkrijgbaar: Comriekade 22 Loefzijde 22 2481 AD Woubrugge 1034 KX Amsteardam Tel 01729-9222 Tel 020-317234 Postgiro 518855, Loefzijde 22. Amsterdam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Verzekeringskamer staat vooralsnog afwijzend tegenover investeringen van pensioenfondsen in sociale woningbouw. De Verzekeringskamer, die toezicht houdt op de pensioenfondsen, vindt het rendement van beleg gingen in de woningbouw te laag. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerleden Van der Hek (PvdA) en Van Houwelingen (CDA) vinden dat minister Van Aardenne van economi sche zaken zo snel mogelijk opening van zaken moet geven over de ont wikkelingen van het totale VMF con cern. Het pensioenfonds PGGM, voor wer kers in de gezondheidszorg, had aan de Verzekeringskamer een oordeel gevraagd over investeringen in de so ciale woningbouw. Dit pensioenfonds is al enkele maanden in gesprek met de Amsterdamse wethouder Jan Schaefer, die een honderdtal pensi oenfondsen heeft Verzocht om na te denken over beleggingen in de stads vernieuwing. Schaefer vindt dat der gelijke beleggingen passen in de soci ale taak van de pensioenfondsen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er bestaat geen groot gat tussen de verschillende wapens, die de politie heeft om te gebruiken bij rellen. In ieder geval is het niet nodig, dat er tussen de lange wapenstok en het vuurwapen een nieuw wapen komt. Door een aangepaste techniek en tactiek is ook veel te bereiken. ADVERTENTIE Anders fietsen is óók dagelijks een after dinner-ritje r "0 It Dit is de mening van hoofdin specteur W. A. Berndsen. hoofd van de Mobiele Eenheid in Amsterdam. Hij zegt dit in een interview in het Algemeen Politieblad, dat deze week uit komt en dat bijna helemaal is gewijd aan de Amsterdamse rellen op 30 april. Er zal vol gens hem bijvoorbeeld veel meer gebruik gemaakt moe ten worden van goed getrain de jonge rechercheurs, die zich in groepjes onder de rel schoppers begeven en de aan stichters oppakken. Daarbij zal veel gebruik gemaakt moeten worden van foto- en filmopnamen. „Ik geloof, dat je als je de angels eruit haalt, je veel meer oplost dan met traan gas. waterwerpers en die ene klap. die je kunt uitdelen", zegt hij. Volgens hoofdinspecteur Ber ndsen was het op de 30-ste april droevig gesteld met het onderlinge radio-contact van de ME-wagens. „Ik heb hele pelotons niet aan de strijd kunnen laten deelnemen en een min of meer statische taak moeten geven, omdat ze niet uitgerust waren met de juiste verbindingsmiddelen. Er is bovendien een peloton urenlang zoek geweest. Een peloton, dat geïsoleerd raakt tijdèns eëh rel, verkeert in een levensgevaarlijke situatie". Wreedheid Over de mensen, die betrok ken zijn bij de rellen van de laatste tijd, zegt de heer Ber ndsen: „De tijd van het agen- tje pesten'is voor goéd voor bij. Je hebt nu te maken met een uiterst gemotiveerde, kei harde tegenstander, die, ik kan het niet genoeg zeggen, een nietsontziende wreedheid ten toon spreidt." Voor veel mannén van de Mo biele Eenheid die op 30 april betrokken waren bij de acties in Amsterdam, lagen andere rellen nog vers in het geheu gen. namelijk die van de 29- ste februari in de Amsterdam se Vondelstraat, waar door krakers barricaden waren op geworpen. „Verschillende jongens heb ben het toen verschrikkelijk zwaar gehad. Dat is een van de slechtste momenten ge weest die ik ambtelijk heb ge had. Op de 29-ste februari zijn vrijwel alle manschappen van de bijna drie ingezette pelo tons gewond geraakt. Je voelt je dan als chef echt beroerd. Ook de gewonden van die ac tie. die hersteld waren van hun verwondingen, zijn de 30- ste april weer ingezet. Ik heb ervoor gehuiverd, maar die jongens van 21. 22 jaar heb ben kranig werk gedaan, ze wilden zich niet voor een tweede keer laten pakken" De Amsterdamse mobiele eenheid. Nuances Dat er ook onder ME-mannen wel genuanceerd gedacht wordt over het werk. dat ze soms moeten doen. geeft de heer Berndsen toe. „We moe ten niet uit het oog verliezen dat de politieman steeds mon diger wordt, gelukkig. De jon gens zullen er bijvoorbeeld niet zoveel trek in hebben om speculatiepanden te gaan ont ruimen. De woningnood is on der de jongens zelf ook zo schrijnend". „Voor de goedwillende kra kers kunnen ze enorm veel begrip opbrengen. Ze zien toch wel onderscheid met het ontruimen van gekraakte spe culatiepanden, waarvan de ei- genaar misschien ergens in de zon op de Bahama s ligt. Ze zullen dat ontruimen nog wel doen, maar hoe lang nog? Je kunt veertig, vijftig duizend woningzoekenden niet wegcij feren. Misschien zijn we ais politie in het verleden wel een beetje misbruikt op dat ge bied" Paarden Over de kritiek op het gebruik van paarden tijdens de rellen zegt hoofdinspecteur Berndsen: „Het is inderdaad verschrikkelijk dat zo'n dier met stenen bekogeld wordt, maar de mensen vergeten, dat 1500 man zich de hele dag hebben moeten blootstellen aan regelrechte aanslagen op hun leven Daar is geen woord van overdreven." „Ze hebben aangescherpt be tonijzer zo door het dak van een ME-auto laten vallen, ze staken betonijzer dwars door het traliewerk heen met de duidelijke bedoeling om de chauffeur te raken Zon paard dat spreekt aan. maar die jongens hebben dat uren achter elkaar moeten incasse ren en hebben min of meer als buffer gefungeerd", aldus Berndsen. Slechts een zeer klein deel van het vermogen van de Nederlandse pensi oenfondsen zou voldoende zijn om de vernieuwing van de grote steden uit het financiële slop te halen. Nog voor dat de verkennende besprekingen tussen het PGGM en Schaefer waren afgerond, heeft de Verzekeringska mer een negatief oordeel gegeven over de vraag of het PGGM tegen acht procent rente (beneden de gel dende marktrente) geld in de woning bouw zou mogen steken De vakbon den die in de Verzekeringskamer zijn vertegenwoordigd, zijn verontwaar digd over deze uitspraak Solide De Verzekeringskamer, waarvan de leden worden aangewezen door de minister van sociale zaken, heeft on der meer als taak erop toe te zien dat de pensioenfondsen de pensioenpre mies op solide wijze beleggen. Inves teringen in de woningbouw leveren volgens de eerste uitspraken van de Kamer te weinig geld op De Amsterdamse wethouder Schae fer heeft de hoop echter nog niet opgegeven. „Het laatste woord is er nog niet over gesproken. De minister van sociale zaken moet maar eens gaan kijken of de Verzekeringskamer wel de goede uitspraak heeft ge daan." aldus Schaefer „Wilt u morgen de klok om vijf uur luiden? We gaan dauwtrappen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3