Verdonk: Geen klassenstrijd, wel burgerlijke ongehoorzaamheid Discussie over uitbreiding speciaal fonds van PCR Respect voor andere cultuur Trouw Raad van kerken: 1 november-wet onrechtvaardig Evangelische zendingsconferentie: VANPAAI VOORBUGAN( VRUDAG 20 JUNI 1980 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers LEIDEN De hervormde kerk krijgt met de vorige week benoemde dr W. E. Verdonk een kerkelijk hoogleraar in Amsterdam, wiens interesse vooral uitgaat naar de politieke ethiek en dan speciaal gericht op de burgerlijke ongehoorzaamheid. Een man die het christen-zijn graag typeert mfet het beeld van de verzets strijder („dus niet te veel pretenties. Want de verzetsstrijder brengt de be vrijding niet. Zijn betekenis is vooral die van verspreider van hoop"). En die ook zegt. dat hij met het schema van de klassenstrijd in de Nederland se situatie niet uit de voeten kan. De hervormde synode benoemde Ver donk in de langdurigste en rumoerig ste hoogleraarsvacature, die de kerk in jaren heeft gekend. Op een plaats die de faculteit en een fanatieke sup- portersschare aanvankelijk toege dacht hadden aan dr. G. H. ter Scheg- get. Op de vraag hoe dat voelt, in zo'n vacature benoemd te worden, zegt hij dat zijn gevoelens natuurlijk ge mengd zijn. Het werk trekt hem erg aan. vooral het vak christelijke- ethiek. Aan de andere kant spreekt hij ook van „een betrekkelijk moeilij ke situatie", ai gelooft hij wel. dat de moeilijkheden nu voor een groot deel tot een oplossing zijn gekomen. Hij verwacht dat de benoeming 1 januari 1981 zal ingaan. Dat hangt er nu nog vanaf, hoe snel de overheidsinstan ties knnen werken. Wat interesseert Verdonk (52 jaar. van 1952 tot 1975 predikant in Okken- broek. Workum en Oegstgeest. sinds dien kerkelijke docent in Leiden) in de ethiek? De Sade Dat blijken allereerst de grondvragen te zijn: hoe kom je tot werkelijk chris telijk ethisch denken? Hij wijst op de markies De Sade, op wie hij in 1977 promoveerde. Bij De Sade (exponent van de Verlichting) werd hem duide lijk, hoe groot de veranderingen zijn geweest die in de 18e eeuw in het denken zijn opgetreden. Het is dan niet meer vanzelfsprekend, dat men zijn ethische stellingen een bijbelse basis probeert te geven. Voor De Sade hebben ethiek en moraal geen enkele basis. Ze kunnen niet rusten in God. ook niet in een natuurwet. Dus zijn ze pure willekeur, menselijk ver zinsel. eigenbelang. In de politieke ethiek betekent die verschuiving: tot de Franse revolutie sprak de orde vanzelf en moest revo lutie worden gerechtvaardigd. Vanaf die tijd zie je de ommekeer: nu zijn opstand en verzet haast vanzelfspre kend en moet de orde zichzelf legiti meren. Dat heeft voor heel het chris telijke denken geweldig grote beteke nis. het betekent voor Verdonk. dat hgij de politieke ethiek vooral toe spitst op de kwestie van de burgerlij ke ongehoorzaamheid. Maar wat is nu het christelijke in die ethiek? Hij erkent dat dat moeilijk te zeggen is. vooral om twee digen. Vooreerst wordt veel van wat christe nen aandragen ook door andere men sen als ethische vooronderstellingen gezien. Er is niet zoiets als een chris telijk octrooi op, wat overigens na tuurlijk een gunstige situatie is. Ver donk kan daarom bijvoorbeeld zijn verzet tegen kernwapens niet speci aal christelijk noemen. Wel zegt hij: het is voor een christen een specifiek gegeven, zich tegen kernwapens te verzetten. Verder geiooft Verdonck, dat het mo gelijk is wel specifiek christelij ke gegevens, zoals vrede en gerechtig heid. in de politiek zo bruikbaar te maken, dat ook anderen zich erin kunnen vinden. De eigenheid van het christelijk ethisch denken dat wat in gehoorzaamheid moet worden ver wezenlijkt hoeft geen christelijke hobbie te blijven, maar kan zo inzich telijk gemaakt worden voor anderen, dat zij het redelijk vinden en mee doen. Hoe gelukkig zo'n ontwikkeling ook is. het gevolg is natuurlijk wel, dat het specifiek-christelijke van zo'n ethiek dan soms onduidelijk wordt. oog krijgen voor hun kritiek daarop. Wij horen bij elkaar. Zij horen bij ons. dat moeten wij accepteren en wij horen bij hen, dat lijkt nog moeilijker te accepteren. Ik bedoel dus beslist geen goedpraten, wel een vasthouden van elkaar. In ieder geval kan het christelijke in Stellino de ethiek niet daarin bestaan, dat men allerlei gegevens kwalificeert als direct van God afkomstig. Daar zit allerlei menselijk (en dus feilbaar) denken tussen. Maar als deze voor zichtigheidsclausule is ingebouwd, komen er toch eigenaardigheden van het christelijk denken aan het licht, die niet vanzelfsprekend zijn in de huidige wereldbeschouwing. Zo is de vooruitgangsideologie, die kenmerkend is voor het liberalisme en tot op zekere hoogte ook voor het marxisme, onaanvaardbaar. Zie de expansiedrift waarmee de westerse wereld alles naar zich toeschuift en voor zich bruikbaar maakt. Denk aan kernenergie en milieuvraagstukken. Falen Specifiek christelijk is ook een funda menteel verzet tegen alle moralisme. Een christen weet immers, dat het niet om zelfrechtvaardiging gaat, maar om rechtvaardiging door God, dat het gaat om vergeving en genade. Dat heeft grote consequenties voor Je visie op de maatschappij. Buiten het christendom zie Je altijd, dat de ge rechtigheid het niet verdraagt, dat mensen falen. Maar het christendom heeft een antwoord op menselijk fa len. Wie fout handelt, is niet zonder meer buiten de gerechtigheid ge sloten. Betekent dat, dat je de ander, al is hij je grootste tegenpool in de politiek, niet kunt loslaten? Verdonk wijst als antwoord op de gebeurtenissen van de 30e april. „Ik denk. dat de rellenmakers ons als „zij" beschouwen en wij hen. Waar het op aankomt, is dat zij oog krijgen voor wat wij aan waarden zien. en wij Wie dat hoort, denkt aan de stelling bij Verdonks promotie, waarop prof. dr K. Strijd vorige week zulke scher pe kritiek oefende. Die stelling luid de: „De kerk dient zich niet te laten verleiden tot de gedachte dat de klas senstrijd als middel tot interpretatie van de werkelijkheid haar een beter begrip zal bijbrengen van de situatie en de strijd van de Nederlandse arbei der in de huidige omstandigheden". Verdonk staat daar nog helemaal achter. Die stelling, zegt hij, is geba seerd op een brede culturele achter grond vanaf de Verlichting tot nu toe. Ook is ze nuchter. „Ik denk, dat als Je in Nederland denkt over burgerlijke ongehoorzaamheid vanuit het thema van de klassenstrijd, de polarisatie zo hevig zal worden, dat er geen rechts orde meer mogelijk is. Dan wordt het uiterst moeilijk tot oplossingen te komen. Ook doe Je de positie van de arbeider dan niet recht. Eigenlijk geldt het schema van de klassenstrijd niet in de Westerse samenleving. Wel in de wereldsamenleving." Overigens vindt Verdonk zijn stelling niet zo opzienbarend. „De Frankforter School heeft dergelijke dingen naar voren gebracht. Dan denk ik, dat ik het dus zo gek nog niet gezien heb." Het bij elkaar horen is beslissend. Maar zal dat niet versluierend wer ken? De tegenstellingen toedekken? Verdonk erkent dat dat gevaar erin kan zitten, maar hij zet toch een duidelijk rood licht: zodra dit denken je ertoe brengt, onrecht te sanctione ren. weet je dat je fout zit. (Hij noemt als voorbeeld het „beschamend en vreselijk" onrecht jegens krakers.) Dat betekent dus. dat de ombouw van de bestaande orde essentieel is. Dr. W. E. Verdonk En daarom vindt hij de burgerlijke ongehoorzaamheid zo belangrijk. Hij wijst in de burgerlijke ongehoor zaamheid op twee aspecten: ten eer ste dat de bestaande orde een groot goed is. met name voor mensen die zwak zijn. Daarom wordt in de bur gerlijke ongehoorzaamheid Juist op de orde een beroep gedaan en de laatste mogelijkheid uitgebuit. En ten tweede: de burgerlijke ongehoor zaamheid wil onrecht binnen de be staande orde tot een oplossing bren gen, legt zich bij onrecht niet neer. Het gaat dus, zegt Verdonk, om een specifiek chirstelljke houding, want er wordt de hoop op een betere orde in tot uitdrukking gebracht De fun damentele notie „wij horen bij el kaar" betekent dus niet een verdoeze len van de tegenstellingen, maar wel dat Je met polariseren vreselijk voor zichtig moet zijn. Het wapen van de burgerlijke ongehoorzaamheid in de strijd tegen onrecht kan alleen, als men zich daarbij aan hoge ethische principes houdt (en nu valt Verdonk zichzelf in de rede, zegt dat dit zo ouderwets gereformeerd klinkt en dat hij het zo niet bedoelt, en hij verbetert het zo:) dat kan alleen als men werkelijk bereid is. zich te onder werpen aan wat men in de ontmoe ting met Jezus Christus tegenkomt. Dat betkent, om iets te noemen, dat geweld misschien niet te vermijden is, maar wel het laatste is wat je zal doen. Hij waarschuwt tegen het wit-zwart denken van „wij wit, zij zwart". Hij stelt vast dat verkregen vrijheid soms omslaat in nieuwe verdrukking. Het kolonialisme werd overwonnen, maar wat ervoor in de plaats kwam, was lang niet altijd wat gehoopt werd. Dat ontslaat ons niet van de plicht om te veranderen, maar doet wel wat bescheidener praten over degene die de bevrijding brengt. Hij is ook maar een mens. Vrede Vrede, zegt Verdonk, betekent ver mindering van onrecht, vermindering van armoede en vermindering van geweld, deze drie. Je kunt niet op een van deze drie de nadruk leggen met verwaarlozing van de anderen. „Vrij heid kan nooit echte vrijheid zijn, wanneer die gebaseerd is op de sla vernij van anderen. Daarom heb ik het dilemma „rood of dood" nooit begrepen." door AJdert Schipper NOORDWIJKERHOUT Het programma tot bestrij ding van het racisme van de Wereldraad van Kerken (PCR) beschikt als bekend over een flink fonds, waar uit financiële steun wordt ge geven aan allerlei groepen die iets doen tegen racisme. Daaronder zijn groepen die processen voeren voor landrechten van India- waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jerue Tammtnga Directeur mg. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraal 131 Amsterdam lel 020-913456 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbartk Rekeningnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam XI1000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) lel. 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 6000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur teW 020- 913456 Opgave min 020-936868 Mtm-Adv. afdeling, postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM. Adreswijzingen uitslurtend schnf- adressen nen in Latijns-Amerika of Alaska, groepen in de westerse landen, die actie voeren tegen de apartheid, en bevrijdingsbewegingen. De laatste hebben het afgelopen jaar niets uit het fonds gekregen, maar toch heeft de gtft. die ooit gegeven is aan het Patriottisch Front van Zimbabwe, dat toen nog geleid werd door de man die nu de premier van dat land is: Robert Mugabe, geleld tot heftige controversen in de westerse kerken. Het is voor het PCR een gelukkige omstandigheid dat Mugabe in de ver kiezingen zo'n overtuigende meerder heid heeft gehaald, anders was het met het speciale fonds van het PCR waarschijnlijk slecht afgelopen. Toch betekent dit nog niet dat nu alle kerken vrede hebben met het specia le fonds. De Duitse Oberkirchenrat L. Coenen deed gisteren in de conferen tie over racisme, die de wereldraad in Noordwijkerhout houdt, een beroep op de gedelegeerden om begrip. Hij wees er op dat de Europese kerken bezig zijn van hun racistische voor oordelen over te schakelen naar een evenwichtiger benadering. Als je nu het speciale fonds zou uitbreiden leidt dat opnieuw tot meningsver schillen. Coenen vond het eigenlijk ook niet nodig het speciale fonds uit te brei den. Voorstellen, die hier in Noordwij kerhout gedaan worden,^oals het or ganiseren van bijeenkomsten van kerkelijke leiders, Journalisten en slachtoffers vair racisme, hoeven vol gens de Duitser niet uit het fonds betaald te worden. Die kunnen net zo goed door het PCR zelf gefinancieerd worden, meende Coenen. Hij deed voorts een beroep op de aanwezigen uit de derde wereld, het de goedwil lende leden van westerse kerken niet al te moeilijk te maken. Als Je steeds wordt aangeklaagd stomp Je af, zei Coenen, en we moeten oppassen dat de tegenstander niet tot duivel ver klaard wordt. Dat zou het de tegen stander moeilijk maken om een ande re mentaliteit aan te kweken in zich zelf. Coenen ging in zijn opmerkingen in tegen wat de afgevaardigde uit Zim babwe, mevrouw Olivia N. Muchena, had gezegd. In het belang van Zim babwe pleitte zij voor een rappe be vrijding van Namibië en als het kan ook, van Zuid-Afrika. Zij vertelde dat het laatste land bezig is tegenstan ders van Mugabe te trainen om als guerrillastrijders naar Zimbabwe te worden gezonden. Volgens mevrouw Muchena is daarom uitbreiding van het speciale fonds van belang, zodat het zijn werk in Zuidelijk Afrika kan voortzetten en uitbreiden. Mevrouw Muchena legde nog eens uit hoe belangrijk het voor het kerkelijk leven in Zimbabwe ls geweest dat het speciale fonds Mugabe heeft ge steund. Een van de oud-bestuursle den van het PCR, dr. Nathan Shamu- jarira, ls nu minister in het kabinet van Mugabe en deze heeft haar bij vertrek gezegd, dat de kerken aan de regering een verzoek om vergoeding kunnen richten voor de oorlogsscha de. „We vechten tegen politieke en financiële machten en als we de etni sche basis van de kerkelijke strijd tegen racisme effect willen geven, dan hebben we veel geld nodig." Mevrouw Muchena was een van de rij van sprekers, die verslag deden van de stand van zaken in hun land. Hoe wel ieder uiteraard voldaan was over de uitslag van de verkiezingen in Zimbabwe, is het racisme er nog lang niet uitgeroeid. Het institutionele ra cisme is weg, maar het onofficiële is blijven bestaan in de ambtenarij en in de kerken. Nog steeds zijn er raci aal gescheiden kerken ln het land. Bovendien, zo vertelde mevrouw Mu chena, is de economie nog steeds in handen van de blanken. Vooral de grote mljnbouwmaatschappijen, bij na allemaal multinationals. Speerpunt Nog slechts 13.000 van de 200.000 schoolkinderen in de straatarme staat Do Espirito Santo in Brazilië hebben geen Nieuwe Testament. Moeten we hen bedremmeld aan de kant laten staan? Een NT kost slechts 2,63. Giro 901.000 van In de Rechte Straat te Velp, met verm. NTBr. Tussen de bijeenkomsten in plenaire zitting worden vergaderingen van werkgroepen gehouden, waarvan er een achttal bestaan. Het gaat ln deze groepen over deelproblemen, zoals racisme in het onderwijs, de buiten landse werknemers in West-Europa, racisme in het onderwijs, de buiten landse werknemers in West-Europa, racisme in de kerk, Zuid-Afrika en Namibië, en racisme en de economie. In deze laatste groep heeft men vast gesteld dat het racisme naar ver wachting ln de jaren tachtig bij een aanhoudende economische achter uitgang alleen nog maar erger zal worden. Het programma tot bestrij ding van het racisme zal dan ook meer dan ooit nodig zijn. Zuid-Affika en Namibië blijven vol gens de economen onder de afgevaar digden het meest ln het oog lopende geval van raciale onderdrukking en dat zal dus een speerpunt van het beleid moeten blijven. Wel vinden leden van deze werkgroep dat het contact met groepen die helpen bij de strijd tegen racisme, zoals vakbon den, politieke partijen, studenten- groepen en kerken versterkt moeten worden. Doorgaan De werkgroep over economie wil de kerken voorstellen hard door te wer ken aan de isolering van Zuid-Afrika als een middel om de daar noodzake lijke verandering met zo weinig mo- Wending, het maandblad vooi evangelie, cultuur en samenleving ECONOMISCHE CRISIS en de theorie van DE LANGEGOLVEN Kunnen we. door vergelijking met eerdere perioden van econo mische crises (lie jaren '.KI!), nicer greep krijgen op de maat schappelijke gevolgen van de economische achteruitgang? Op deze vraag gaan o.a. in: Herman Bianchi Herman de Lange Ger van Roon Jan Tinbergen vorder in deze aflevering: Hanneke van Buuren over poëzie van Klly de Waard J. de Graaf over Kolakovski te bestellen bij: Boekencentrum. Postbus 84176. Den Haag: telefoon070-5121II. Stuur mij een proefabonnement van 4 maanden voor 10.— I a"™ I Plaats gelijk geweld te doen plaatshebben. De kerken moeten volgens leden van deze werkgroep doorgaan met hun acties tegen investeringen ln Zuid- Afrika en tegen bankleningen aan dat land. Kerken zouden hun Invloed moeten aanwenden om ln alle landen openbaarheid tot stand te brengen van leningen aan Zuid-Afrika. Een volledige openbaarheid acht men niet uitvoerbaar. Daar zullen de ban ken zich om overwegingen van con currentie tegen blijven veraetten. Maar in de Verenigde Staten is een beperkte openbaarheid gerealiseerd, doordat een groep congresleden inza ge heeft in een voor de banken ver plichte verslaggeving ten aanzien van leningen. AMERSFOORT (ANP) De raad van kerken ln ons land zal de regering een brief schrijven over het probleem van de Illegale buitenlandse werkne mers. Dit betekent niet dat de raad van kerken zijn, door velen als teleur stellend ervaren, verklaring van mei inslikt, maar wel dat de raad de rege ring wil laten weten dat de 1 movem- ber-wet. onrechtvaardig en ook onuit voerbaar is", naar de secretaris van de raad prof. dr. H. A. M. Fiolet ver telde. Op 16 mei gaf de raad van kerken te kennen, zich neer te leggen bij het feit dat een meerderheid in het parlement instemde met het beleid van staatse cretaris Haars, die oordeelt dat de vreemdelingenpolitie zich toegang tot asielkerken mag verschaffen. „De rechtsstaat moet gerespecteerd wor den", aldus het gevoelen van de raad van kerken. Zonder hier dus nu van af te stappen, wijst de raad er thans op, dat in zijn standpuntbepaling de uitvoering van de 1 novemberwet werd afgewezen en dat uiting is gegeven aan respect voor plaatselijke kerken die onderdak aan Illegalen verlenen. Verder verklaarde de raad ontruiming van kerken door de politie te betreuren, maar riep daarbij op om bij een eventuele ont ruiming niet over te gaan tot geweld dadig verzet. De raad van kerken wil in eigen sec ties en werkgroepen komen tot een beleidsplan over buitenlanders ln de Nederlandse samenleving. Daartoe is nu een werkgroep opgericht, „pluri forme samenleving." Deze nieuwe werkgroep krijgt een functionaris voor etnische minderhe den. Ook buitenlanders gaan deel uit maken van de werkgroep die een grondige analyse moet gaan maken van de multiraciale en multi-culture- le samenleving. De raad van kerken hoopt op deze wijze tot een gezamen lijk beleid te komen. Dit is nodig omdat het grote aantal buitenlanders een diepgaande verandering bete kent zowel voor hen als voor onze maatschappij, aldus de raad. In dezelfde vergadering heeft de raad van kerken besloten om de kerken- conferentie niet af te sluiten met een avondmaal/eucharistieviering zoals was voorgesteld. Hiertegen waren van roomskatholieke zijde bezwaren ingebracht. In Amsterdam zal een dienst van woord en gebed worden gehouden als liturgische slotbijeen komst. Van een medewerker PATTAYA (Thailand) Op de we- reldzendingsconferentie van de ..evangelicals" in Pataya zei Tom Houston, de directeur van het Brits bijbelgenootschap, dat de zending dikwijls te weinig gevoeligheid aan de dag gelegd heeft voor de denkwe reld, de gevoelens en de cultuur van degenen aan wie we het evangelie hebben gebracht. Dat houdt nog niet in. zoals sommige beweren, dat de situatie de evangelie verkondiging bepaalt, sprak aanslui tend dr John 8tott, een vooraan staand leider van de „evangelicals" en coördinator van de mini-beraden in Pattaya. De bijbel blijft de gezag hebbende bron voor alle zendings werk. Zonder de bijbel is zending en evangelisatie ondenkbaar Het is steeds weer nodig om ook ln de zen ding te benadrukken dat de bijbel zonder dwaling is in al wat hij uit spreekt en de enige onfeilbare maat staf voor geloof en leven. Het is op merkelijk. aldus John Stott, dat ver lies aan vertrouwen in de bijbel als Woord van God doorgaans samen gaat met verlies aan drang tot zen ding en evangelisatie. Dr Stott constateerde met verwonde ring dat God niettemin van mensen gebruik wil maken om zijn Woord aan alle volken bekend te maken. God ging uit liefde voor de wereld nog verder het Woord werd mens in Christus, dat wil zeggen werd zwak. arm en kwetsbaar Christus werd de mensen gelijk, echter zonder verlies van identiteit. Dit is ook de opdracht in zending en evangelisatie om te voorkomen dat we culturele imperia listen worden. Zoals sommigen wei geren in de huid van de mensen van een andere cultuur te kruipen. De bijbel vraagt respect voor de andere cultuur. Paulus is „de joden een jood, de niet-Joden een niet-jood ge worden". Dr Renepadilla was Juist aldus Stott toen hij verklaarde dat som mige zendelingen een cultuur-chris tendom hebben gebracht, een chris telijke boodschap, maar verwrongen door een (materialistische) cultuur van het Westen. Anderzijds stelt het evangelie iedere cultuur, zowel de Westerse als de Oos terse onder kritiek. Deze kritiek geldt echter alleen de schadelijke en kwa lijke elementen in een cultuur. Het is nodig en mogelijk het evangelie op een verantwoorde wijze in een Afri kaans of Aziatisch gewaad te bren gen. in de veelkleurige gaven en rijk dom van muziek, kunst en andere uitingen die de volken van hun Schepper zijn toebedeeld. Een groep Thaise jongeren gaf tijdens het be raad hiervan een duidelijk voorbeeld. Communicatie Het thema: „Hoe zullen zij horen?" heeft alles te maken met de commu nicatie, het doorgeven van het evan gelie in verschillende vormen. Viggo Sogaard, docent in communicatie aan de Tollose-school ln Denemar ken, riep ook hierin op tot eerlijke zelfkritiek: „Wij zijn doorgaans meer bezig met onze programma's dan dat wij rekening houden met de vragen en noden van onze luisteraars, kijkers en lezers. WIJ lijden soms aan een ernstig gebrek aan geloofwaardig heid en misschien nog meer aan de onwil om de ooreaken van de onge loofwaardigheid toe te geven". Als een wezenlijke plaats van de com municatie van het evangelie noemde 8ogaard de christelijke gemeente en hij wees vooral op het feit dat het evangelie niet 2 fi 3 uur op zondag wordt doorgegeven, maar 168 uur per week dient te functioneren en te com municeren in het leven en werken van iedere gelovige. Christelijke communicatie van het evangelie onder alle volken betekent ook nu: zelfverloochening en kruisi ging van onszelf, onze ideeën en ge woonten, soms ook van onze Wester se vooroordelen Deze communicatie ln de wereldzending is nog een onvol tooide taak. aldus Leighton Ford, die uitvoerig stil stond bij het afscheids college van prof. dr J. Verkuyl over dit onderwerp. HERKENBAAR EN 'GEI 11 ANDERS' Nog één keer de verlamde van Handelingen 3. Nu in de ogen vu 'v mensen. Ze zagen het allemaal,) ld volk, hoe daar die man liep die'j >n een aalmoes gezeten had in de i Schone Poort van de tempel". konden hun ogen niet geloven es moesten zich even in de arm Jtnij Waken we of dromen we? Maar h i gezicht was geen bedrog. Hij liep r, werkelijk. Zonder enige moeite ei de richting van de tempel. Ze 2aj lj< hem ook God loven. Dat zou kun Pr betekenen dat hij zong en daarbij 'ei waarschijnlijk bewegingen mail misschien danste hij wel, als Dav te voor de ark. Ze herkenden hem. 1 I. was wel veranderd, en niet zo wet d ook, maar toch was hij ook dezen gebleven,.de man die om een e aalmoes gezeten had Alleenl liep nu. En hij had niet meer dat 'E treurige met die opgehouden hag (2 die vragende stem. Dat was weg n liep en zong en danste. Dezelfden i toch anders. Herkenning en g: verbazing en ontzetting, want dat ",c greep de omstanders aan. We le% rel dat meer, dat de mensen in dewtl raken van wat er gebeurt als Jetu e'. de buurt is. Dezelfde en toch ande f „Gij geheel anders", lezen we late e: de brief aan de Efeziêrs. Daariitjt M dan toch even mee. Het leven ult4 geest is een gewoon mensenlevtjj d toch is er iets anders aan. Je bent td herkepbaar en toch roep Je vraje P11 Hoe verhoudt zich dat tot elkaaijg ons leven? Herkenbaar zijn we P gewoonlijk wel. Maar als Je geen vragen meer oproept? Dan zoujn D eens al te herkenbaar kunnenijj j helemaal niet anders in die gur^ betekenis van het woord. Paul voegt er in Efeze aan toe, als e uitlegging van dat „geheel a „Jullie hebben Christus leren kennen." Beroepingswerk NED. HEKV. KERK Beroepen te Buitenpost: D. Dili gen te Enter; te Dinteloort: Scheepmaker te Almelo. p Bedankt voor Maartensdijk: L Oosten te Wouterswoude. Beroepbaar: J. Roëll, Van Ki n beekstraat 12. Zwolle; F. V. Rooi ker, Barbaralaan 96, Breda; B. J Vreeswijk, Brielsestraat 75, lendam. Afscheid op 22 juni van Gorii F. J. van Boven ber. te Bret*, j Schoonhoven (deelgem.): P. r wegens benoeming tot coört staffunctionaris herv. stichti maatschappelijk welzijn in 2 land; van Hekelingen: J. A. Ei naar ber. door de streekgem. ftiri slag; van Heino (krachtem «r gangsbepaling 277 E): G. J. 8tm te Diepenheim. Intrede te Ransdorp e.o.; H.A uit Tzummarum; te Bergen op! F. A. den Harder uit Nieuw Ve Abbenes; te Aalten: J. H. van H uit Bergentheim; te Nijverdal O de Roos uit Nijeveen (krachten» gangsbepaling 277 E); te IJssdl den: J. A. van der Velden uit R wijk. GER. KERKEN Aangenomen naar Nijensleek (te» benoeming tot evangelisatiefuw I naris classis Bellen): J. Schonti kand. te Kampen. Afscheid van Landsmeer: H. B ber. te Koudekerk aan de Rijn; Rotterdam-Lombardijen: A. Bil ber. te Hoogvliet; van Ter Air Bezemer ber. te Amsterdam-Noi J van Wolfheze: H. van Dijk, bet Winsum-Obergum; van Oldebrod Knol. ber. te Dedemsvaart; van i terdam-Pendrecht: H. Lijesen, b« Hattem; van Nieuwleusen: P Steenhuis, ber. te Wageningen, IJsselstein: W. Westerveld bef Geleen. Intrede te Oudega (Smallingerli H. J. Noiles, uit Bakkeveen; te H se; J. Radstaak uit Barneveld GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Doesburg-Doetind F. v. d. Pol. kand. te Kampen. Aangenomen naar Zeist: D. L« Kaapstad (ZA). NED. GEREF. KERKEN Intrede te Kampen: J. Stuy uit Ui 1 CHR. GEftEF. KERKEN Bedankt voor Middelharnis: A Bi te Urk. Afscheid van Broek op Langedljt E. Slofstra wegens benoeming geestelijk verzorger van de W. v. Berghstichting te Noordwijk; Den Haag-Rijswijk: W. J. Quistb te Apeldoom-Zuid; van Sint-Ji klooster: D. J. Klein Onstenk weg benoeming tot school- en gevangtl pastor (blijft als zodanig aan dekt van Sint-Jansklooster verbondenl Intrede op 24 juni te Hoogeveeft Hol uit Nieuwe Pekela. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St Catharines (CanJ Vergunst te Veen, die bedankte Sunnyside (VS); te Aalburg: A H man te Scheveningen; te 0°° waard, Aalst. Alblasserdam. koop, Breda, Emmeloord, Spijker se: J. J. Tanis, kand. te Sommelsdl)1 Afscheid van Gouda: M. J. vanO der ber. te Nieuwerkerk waar hij <>P juni intrede zal doen; van RoW dam-Zuidwijk- H. Paul ber. te singen. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor H. L Ambacht: A Straalen te Barneveld. BAPT. GEMEENTEN Intrede te Ter Apel: W. J de 2" uit Coevorden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2