'Bundesliga basis voor succes' Hansi Müller: buitenbeentje Moskou: nog 83 landen Bon Vivant Didi Thurau mensen in de sport Bestrijding bookmakerij 5 Geen enkel ander land kan team met gemiddelde leeftijd van 24 jaar op de been brengen' Duitse internationals beschouwen hem als een verwend kind ^Zoetemelk ver eruggeworpen Veel deelnemers blijven thuis Uitgebreide bevoegdheden recherche Betty Stöve stuit op Greer Stevens Üjj vflijDAG 20 JUNI 1980 TROUW/KWARTET P 17 - RHS 19 «fc. JAPELS De 56-jarige Tsjechoslo- de waakse oefenmeester van Feyenoord, f8ciac Jezek, is er van overtuigd dat rest-Duitsland als de grote favoriet aor de Europese titel voor landen- iloegen aan de fianale, zondag in otome. begint. De man, die vier jaar Stf bigden het nationale elftal van zijn eboorteland naar dat kampioen- hap leidde, was eigenlijk al vóór het .gin van het toernooi zeker van in eder geval een finaleplaats van de pestduitsers. „Hun plaats in de fina- t stond voor mij vast", zegt Jezek. Dat België de andere finalist is, LS2 leeft me erg verrast. Ik had Italië 7U meer kansen toegedacht". f25 daarmee de Westduitsers het vol- 02 tens Jezek echt moeilijk zullen krij gen, is hun favorietenrol. „Ze hebben daarmee niet alleen een zware last te dragen, ze moeten daarnaast ook hun faam waarmaken. Een dubbele druk dus. De internationaal nog onbeken de en onbekommerde Belgen hebben niets te verliezen, ze kunnen alleen maar winnen. Zelfs als West-Duits- land zegeviert De Feyenoord-trainer prijst het voet bal In de Bundesliga, waar zijns in ziens de basis ligt voor het succes. Hij roemt de discipline, de conditie en het bevorderen van het individualis me in de Westduitse competitie. „In tegenstelling tot wat er in andere Europese landen gebeurt, wordt daar het individualisme bevorderd. Spe lers die dat nu bewijzen zijn bij voor beeld Hansi Müller en Rummenigge. Die kun je niet programmeren, niet in een keurslijf dwingen. Heel belang rijk is dat Jupp Derwall, na het ver trek van Helmuth Schön, consequent de verjonging heeft doorgevoerd. Geen enkel land kan een team op de been brengen waarvan de gemiddel de leeftijd 24 jaar bedraagt, Weat- Duitsland kan dat wel." Jezek beschouwt de Westduitse spe lers als schakers: „Zij zijn de enigen die vooruitdenken en daar hun spel van laten afhangen. Met het daaruit voortvloeiende verrassingseffect zet ten de Westduitsers hun tegenstan der mat". „Ze zijn niet verwend door hun hoge verdiensten. Die zijn voor hen een uitdaging om te laten zien wat ze kunnen. En ze kunnen veel." De balans tussen de twee finalisten van het toernooi om de Europese voetbaltitel voor landenploegen slaat overigens duidelijk door naar de kant van West-Dultsland. Van de veertien wedstrijden die de nationale ploegen van West-Dultsland en België tegen elkaar speelden won de Westduitse „Mannschaft" er tien, België vier. Het doelsaldo is eveneens positief voor de Westduitsers: 39-21. Drie van de vier overwinningen van België liggen in de periode 1910-1914. De vierde zege kwam in 1954 in Brus sel tot stand: 2-0. Dat gebeurde kort nadat de Westduitsers wereldkampi oen waren geworden. De laatste wed strijden werden overigens alweer acht jaar geleden gespeeld tijdens het Europese kampioenschap in België. West-Dultsland-België door de jaren heen: 1910- 1911- 1913- 1933- 1934- 1935- 1937- 1939- 1954- 1951 - 1958- 1961 - 1968- 1972- - Duisburg ■Luik - Antwerpen - Duisburg - Florence Brussel Hannover Brussel Brussel Keulen Brussel Frankfort -Brussel Antwerpen 0-3 2-1 6-2 8-1 (WK) 5-2 1-6 1-0 1-4 2-0 4-1 0-2 1-0 1-3 1-2 De Roemeense scheidsrechter Rai- nea is door de Europese voetbal unie aangewezen om zondag de finale van het Europees kampioenschap te lei den. Rainea was scheidsrechter in de ontmoeting Engeland-Italië. door Matty Verkamman ROME Het Westduitse voetbalelftal bereidt zich voor op de EK-finale tegen België. In het trainingskamp, zo'n twintig iilometer buiten het benauwde Rome, speelt het A-elftal een partijtje tegen de tweede keus die is aangevuld met de voortdurend scheldende assistent-trainer Erich Ribeck. Bondstrainer Jupp Derwall heeft de tackle verboden. Alles gebeurt op snelheid. Voetbal zou een prachtig spel kunnen lijn, zo blijkt. •PW spelers stijgen er onmiddellijk boven uit: alleskunner Rummenigge enjpelverdeler Hansi MüUer. Rum- «nlgge passeert reserve-doelman /unghans, zijn clubgenoot bij Bayem Mönchen, keer op keer en Müller toont zijn grote creatieve klasse met telde benen. Het wordt niet duidelijk olde mooie jongen uit Stuttgart ook nog voorkeur heeft voor links of rechts. De bal kent geen geheimen voor dit raspaardje. fl Toch heeft deze MüUer zijn grote kwaliteiten op het Europees kampi- oenschap nog amper getoond. In de iüj jreselijke armzalige duels met Tsje- Jioslowakije en Griekenland leed hij onder de grauwe tactiek der belache- UJke voorzichtigheid en in de wel re- lelijk geslaagde partij tegen de Ne- lerlanders kon hij zijn talent even- g^nln echt waarmaken. Hij was aan- fl1 inkelijk doodsbenauwd voor het in- Imiderende tegenspel van Huub Ste- ivens. De PSV'er leek er op uit om ,tan uit het veld te schoppen. Dat is rists voor de breekbare Müller, die de I grollen dan ook aan nieuwkomer Sckster (een geweldig talent), Rum- menige en Allofs moest overlaten. Zo vlak voor de infale van het armoe dige EK-toemooi lijkt de ontwikke ling rond Hansi Müller een aardig onderwerp voor een gesprek met tem. De Duitse voetbalbond belegt dage lijks een persconferentie en perschef dr Gerhard zegt uitdrukkelijk dat ledereen dan aanspreekbaar is. Dat valt ln de praktijk niettemin nogal tegen. Een kleine honderd Duitse lennevoerders vormen een wijde kring om het heertje Derwall die zijn g|jj onzln-verhalen vrijwel kritiekloos (nu het toch weer goed gaat) mag slijten. ./anneer grijze Jupp zegt: „Dit is een sterk toernooi, ik heb meer goede dan 'slechte wedstrijden gezien," dreigt pp hij even te worden uitgelachen. Het respect voor deze autoriteit blijft nochthans intact; ergens in de ach terhoede beperkt de verbazing zich tot een besmuikt lachje van een En gelse collega. De Duitse spelers zijn kennelijk niet zo gewend aan serieuze interviews. Zij vinden dat zoiets wel in vijf minu ten voor de bus kan gebeuren en kijken er vreemd van op wanneer om een gesprek in het spelershotel wordt gevraagd. De meesten zijn daartoe echter best bereid, aanvoerder Dietz voorop. Later wordt overigens niet elke afspraak nagekomen. Libero Stielike heeft met twee Nederlandse journalisten afgesproken, maar laat nooit meer iets van zich horen. De ervaring met Müller is ook niet zo geweldig. „Ik moet gaan rusten, kom morgen maar terug," zegt hij na her haald aandringen. In werkelijkheid verlaat hij het hotel in gezelschap van een Duitser die kennelijk op de commerciële toer met hem wil. Dr Gerhard zegt dat hij zijn best zal doen, maar als hij opmerkt „Ik ben natuurlijk niet in staat om Hansi te dwingen," dan weten we wel hoe laat het is. Hansi Müller is ondanks zijn klasse geen al te populaire jongen in het Duitse voetbal. Zijn medespelers pruimen hem nauwelijks. Zij vinden hem een verwend kind dat niet bereid is om vuil werk in het veld op te knappen. Müller bezorgt zijn colle ga's herhaaldelijk moeilijkheden om dat hij zelden mee verdedigt. Derwall heeft de 22-jarige modepop echter Hansi Müller (r.), hier in actie op een archief-foto, is ondanks zijn klasse geen geliefde voetballer in West-Duitsland. altijd in bescherming genomen. En dit tot ergernis van spelers als Bon hof, Stielike en Magath die wel ener gie aan hun klasse koppelen. De spe lers beschouwen Müller als een bui tenbeentje, begaafd maar vaak lui en dus onbruikbaar. Twintig interlands heeft Müller nu op zijn naam staan, maar van het gros der Duitsers mag hij met onmiddellij ke ingang terzijde worden geschoven. In elk stadion buiten Stuttgart, maar zelfs ook daar al, wordt Müller mee dogenloos uitgefloten. Zijn Zuid-Eu- OLARIS Mario Beccia heeft de «de etappe in de Ronde van Zwit- rland gewonnen. De rit voerde van jn .indrisio naar Glaris over 265,5 kilo- neter. De Italiaan had op de streep voorsprong van 2 minuten en 1 conde op de Zwitser Fuchs. Joop ""ttemelk arriveerde met een achter- nd van ruim vier minuten op de maar en verloor zijn toppositie in algemene rangschikking. Nieuwe Idder is Beccia, gevolgd door Fuchs 3?2 .12 en Zoetemelk op 3.15. 4 Hans-Peter Jakst, de Duitse wegkam- j, Pioen bij de beroepsrenners, heeft - Positief gereageerd op een dopingon- l(v ^rzoek na de eerste etappe in de jj Ronde van Zwitserland. j™?® etappe 1. Mario Beccia (Ita) 265.5 km in «.4B, 2 Jose! Fuchs (Zwl) op 2.01, 3. Luciano ,lïta> zl- Oodl Schmutz (Zwl) op 4.16, 5. - ™'èl Wlllems (Bel) op 4.18, 6. Theo de Rooy •J 7- Lucien van Impe (Bel) z.t„ 8. Albert Lsit'(Zwl) zt- 9 Josteln Wilmann (Noo) z.t., 10. nathan Boyer (Vst) z.t. |,g'mwn klassement: 1. Beccia (Ita) 40.50.42. 2. Wu (Zwl) op 2.12, 3. Zoetemelk (Ned) op 3.15, 4. «rfu!, "I1* (Be" °P 4-25- 5' Wlllems (Bel) op 4.27, 6. (Ita) op 5,04. 7 Zweifel (Zwl) op 5.50, 8. Hinault WlCASSONNE - De derde en laat- KJ fie etappe van de Ronde van de Aude i' js gewonnen door de Fransman Ber il jard Hinault. Hij legde de afstand »an Castelnaudary naar Carcassone ij ü!er 199 kilometer af in vijf uur, drie fruiten en 21 seconden. Hij bezat ren voorsprong van een minuut en 26 - jonden op de Deen Andersen. De fransman Marcel Tinazzi werd win- t "aar van de Ronde. - fl>.d,kl""rnnfnt 1 Tinazzi (Fra) 13.48.37,2. Perret drle sec.. 3. Van den Haute (Bel) op 3.03, 4. «wibraijcitf (Bel) op 3.05. 5. De Carvalho (Fra) lilT'«?mSeznec (Fra> °P 3 oa' 7 Legeay (Fra) op 001* ,Pr,) °P 3 13' 9- j0 Maas (Ned) p 10- Bazzo (Fra) op 3.16. JJl'RAU Franse wielerbond heeft in Parijs' redend gemaakt, dat de Westduitse h<£rf»8r DIetrich Thurau niet positief «^gereageerd op de dopingcontro- B, tijdens de Dauphiné Libéré. Van onze sportredactie AMSTERDAM Volgens een gis teren in Lausanne gepubliceerde lijst van het Internationaal Olym pisch Comité bedraagt het aantal deelnemers aan de op 19 juli in Moskou beginnende Olympische Spelen nog 83. Dat aantal is drie lager dan een eerder bekendge maakt getal. Gabon, Niger en Pana ma hebben inmiddels officieel laten weten niet naar Rusland te zullen reizen, waardoor het aantal landen dat de Spelen boycot tot 42 is ge stegen. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, zei opnieuw dat de organisatie nog tot tien dagen voor de opening van de Spelen in feite dus niet meer dan een soort oude Spartakia- de deelnemers zal accepteren. Australië blijft bij de landen, die wel in Moskou aan de start zullen verschijnen. Het bestuur van het Australisch Olympisch Comité is bij het standpunt gebleven, dat er naar Moskou dient te worden ge gaan. Men is van mening dat het nu te laat is om de vorige maand met zes tegen vijf stemmen genomen beslissing terug te draaien. Er ging een twee uur durend gesprek met de Australische minister-president Malcolm Fraser aan vooraf, die om redenen van staatsveiligheid om een herroeping van de beslissing had gevraagd. Opiniepeilingen wij zen uit dat steeds meer Australiërs zich van de Olympische Spelen in Moskou afkeren. Vorige maand was nog 59 procent vóór gaan, nu nog maar 33 procent. Binnen de sport- beweging voltrekt zich een schei ding. Door het afvallen van de zeil-, hockey- en hippische ploegen en de afzegging van individuele atleten als Raelene Boyle en zwemster Tra cy Wickham was de Australische ploeg teruggebracht van 233 tot 156 personen. Ook de Australische schuttersasso- ciatie heeft nu besloten geen ploeg naar Moskou af te vaardigen. On middellijk nadat het nieuws bekend werd, heeft een kandidate voor Moskou besloten via de rechter haar uitzending naar de Spelen af te dwingen. Via een kort geding wil Yvonny Hill, 42 jaar, een uitspraak forceren, dat de terugtrekking van de Olympische schuttersploeg voor Moskou in strijd is met de overeen komst die de kandidaten voor het Australische Olympische Comité hebben getekend. Volgens Judy Patching, de secreta ris-generaal van het AOC, heeft de poging van Yvonne Hill, klein kali berkampioene, nauwelijks kans van slagen, omdat de kandidaten res sorteren onder de betreffende natio nale sportbonden. Pas in het Olym pische dorp vallen de atleten onder de regels van het Olympische comité. Het Nieuwzeelandse Olympische Comité heeft voor de derde maal besloten naar Moskou te gaan. Het besluit werd genomen met acht te gen zeven stemmen bij vijf onthou dingen. Vari de oorspronkelijke Nieuwzeelandse Olympische af vaardiging van zo'n man of zeventig zijn er inmiddels overigens nog maar vier over: de moderne vijf kamper Brian Newth en de kano vaarders. Ook Mexico heeft Zijn ploeg aan zienlijk teruggebracht. Er gaan nog maar 52 atleten, die zullen uitko men in elf takken van sport. Zweden zal geen enkele ruiter af vaardigen naar de Spelen van Mos kou. De nationale hippische federa tie heeft besloten zich terug te trek ken, omdat zowel de dressuur, het springen als de cross-country in Moskou te zwak zijn bezet. Ook Zwedens beste moderne vijf kamper heeft besloten niet deel te nemen aan de Spelen van Moskou. Hans Lager nam dit besluit als pro test tegen de interventie van de Sowjet-Unie in Afghanistan. De voorzitter van de Zuidameri- kaanse voetbalbond, Teofilo Sali nas uit Peru is van mening, dat na Moskou het voetbal als Olympische sport geschrapt dient te worden. Salinas verklaarde in Bogota: „Het Olympische voetbaltoernooi is een lacher. De vier Oosteuropese lan den kwalificeren zich zonder enige moeite voor de halve finales, omdat zij geen echte amateur-spelers in zetten, zoals de andere landen". Sa linas voorziet dan ook een sterke daling van de publieke belangstel ling. Hij wil het Olympisch voetbal toernooi vervangen zien door een wereldkampioenschap voor spelers tot 23 jaar. Het deelnemersveld bij de Olympis- sche zeilregatta in Tallin is onge veer gehalveerd vergeleken met de wedstrijden van vier jaar geleden in Kingston. Volgens een opgave van de internationale zeilfederatie zul len in de zes verschillende klassen in totaal 23 landen met de 76 boten vertegenwoordigd zijn. In 1976 stre den 130 zeilers uit 40 landen om de Olympische medailles. Tien van de achttien plakken vielen toen ten deel aan de zeilers uit landen, die nu de Spelen mijden. Acht landen zen den volledige equipes naar de hoofdstad van Estland: Sowjet- Unie, Polen, Finland, Zwitserland, Nederland, Zweden, Oostenrijk en Brazilië. De deelnemersaantallen in de verschillende klassen zijn (tus sen haakjes het aantal van vier jaar geleden): Soling 12 (24), Star 11 (toen Tempest 16), Flying Dutc hman 14 (20), Tornado 9 (14), Finn- jolien 17 (28) en 470-klasse 13 (28). Het is onzeker of Israeli's de Olym pische Spelen kunnen bezoeken. Volgens de Israëlische krant „Maar- Iv" hebben de 160 Israëli's die de Spelen willen bijwonen, geen inreis visa ontvangen, De visa waren aan gevraagd bij de ambassade van de Sovjet-Unie in Wenen. De paspoor ten van de Israeli's werden gere tourneerd. De ambassade gaf geen reden op van de weigering visa te verlenen. Lord Killanin is nog steeds van plan tijdens de zitting van het IOC in Moskou af te treden als voorzitter. Hij wil niet aanblijven tot het Olympisch congres van Baden-Ba den in 1981. Eventueel wil hij zijn aftreden wel uitstellen als zijn op volger enkele maanden na Moskou wordt gekozen. De Franse graaf Jean de Beaumont heeft besloten niet naar Moskou te zullen gaan. Hij nam dit besluit om op die manier een ernstig verschil van mening met zijn medebestuursleden binnen het IOC naar buiten te brengen. De Beaumont had voorgesteld de zit ting van het IOC voorafgaande aan de zomerspelen niet in Moskou te doen plaatsvinden, maar in Lausan ne. Dit om de verkiezing van een nieuwe voorzitter te laten geschie den zonder druk van buitenaf. Dit voorstel werd door Lord Killanin met de opmerking „absurd" ver worpen. ropese uiterlijk en speelwijze liggen de Duitsers nu eenmaal niet. Werken, „Kampfgeist", dat is nog altijd het summum voor de Duitse voetbalfans die indertijd wel waardering hadden voor evenzeer gepolijste maar ook arbeidslustige types als Beckenbauer en Netzer. „Homosexueel", klinkt het daarentegen regelmatig van de tribu nes wanneer Hansi Müller de bal be roert. Kennelijk nog altijd een scheldwoord in de Bondsrepubliek, want het is bepaald niet als aanmoe diging bedoeld. Derwall: „Het probleem van Hansi is dat hij niet wordt geaccepteerd. Bo vendien heft hij het nadeel dat hij te mooi is. Zo'n speler wordt door de verdediger graag heel hard aange pakt. Daar zal hij zich doorheen moe ten bijten". Hansi Müller heeft zich ook om een andere reden kwetsbaar gemaakt. In gefluisterd door zijn vader, die tevens als zijn manager fungeert, heeft hij een ruzie met zijn clubtrainer Lothar Buchmann in het afgelopen seizoen op de spits gedreven. Müller zwaaide met een voor-contract van Inter Mi laan, maar tekende ogenblikkelijk bij toen bekend werd dat Buchmann zou verdwijnen. Het publiek is ervan overtuigd dat Müller een spelletje heeft gespeeld met die Italiaanse aanbieding teneinde Buchmann te wippen. Gevoegd bij zijn onophoude lijke optreden in de commercie (dressman, fotomodel, gewild rekla- meobject) is het Duitse publiek in middels een beetje moe geworden van Hansi Müller. En vooral omdat hij op het hoogste niveau de ene zwakke prestatie na de andere blijft neerzetten. Derwall blijft niettemin zijn beschermengel. De bondscoach over Müller: „Ons elftal heeft geen regis seur. Bonhof (geblesseerd achterge bleven - red.) is het niet omdat hij zijn mogelijkheden overschat. Hansi is het ook nog niet. Maar hij is wel de enige die het kan worden". Nadat in een heftig joelend San Remo Qavazl winnend de primave- ra, Milaan-San Remo dus. afsloot, haasten wij ons naar de auto. Doel: zo spoedig mogelijk naar het vlieg veld van Nice om een aansluiting met het vaderland te bewerkstel ligen. Strak en vooral hard werden de kilometers genomen en tussen wa gonladingen en roodbestoofde toe risten zochten wij onze weg. Een plaatsje op de wachtlijst was het hoogst haalbare. Iemand vloekte hard achter ons. Ik keek om en zag het nog natte gezicht van Dietrich Thurau, een professionele hardfiet- ser te Frankfurt. „Hoe in hemels naam kan die man nu al hier staan", dacht ik en om dat te weten te komen vroeg ik het hem ook maar direkt: „Schnell gewassen en schnell met de auto gefahren", lach- he hij. Gezamenlijk verkasten we en pro beerden een bijster aantrekkelijke, ergens van een Caribisch eiland af komstige baliebediende te overtui gen van het feit dat we echt met deze vlucht mee wilden, dat een koppositie op de wachtlijst het min ste was en anders wat er dan met ons zou gebeuren in de avonduren. De dame in kwestie kende de Duit ser niet en dat prikkelde hem een weinig. Ik bedacht dat zoiets bij de Duitse luchtvaartmaatschappij on denkbaar zou zijn, daar zou een loper uitgerold worden en zou „Der Didi" desnoods naar het toestel ge dragen worden in een gouden stoeL Nu was het wachten. En daar stond een man die hele maal niet op iets van een wielrenner leek. Lang, slank en gebruind. Een scherp Arisch hoofd met weelderige gekrulde lokken. Erg Viriele ogen die veel zagen en zeer vaak goed waren voor het doen blozen van derden. Verder: een lederen broek van Parijse snit een zijden Hawaï- shirt en een leer jackje dat Italiaan se afkomst verraadde. De elegante laarsjes completeerden dit geheel, waar kleur van de kleding harmoni eus te noemen was en het hoofd erboven zeer aanvallend gedragen werd. De als een schim achter Thurau lopende Hans Peter Jakst (aus Bre men) probeerde een botte-bijl-ma- nier, maar niets hielp. We konden nog niet in het toestel en vandaar ook dat Didi zich bij de situatie neerlegde en lui over de balie begon te hangen. Hij keek de dame niet meer aan. „Heute abend champagne en beetje erin fliegen", grinnikte hij. Jakst lachte, ik knikte. „Toch gut gefahren vandaag, ging ook niet zo hard. Wie ist Raas an de buitenkant gekommen? Hast du das gesehen?" We kletsen maar door totdat de dame ineens vier plaatsen over had. Als laatste en op het nippertje kreeg Thurau zijn instapbiljet en snel liepen we naar het toestel dat ons naar Frankfurt zou brengen. En ja hoor, een Duitse machine dus en Thureau had binnen twee minuten champagne voor zijn neus staan. Guitig lachte hij naar al die Duit sers en Duitserinnen die hem aan keken en toeknikten. Die hem aan spraken en bewonderden. Schalks nodigde hij de stewardess uit voor een heerlijke sauna op de maandag ochtend en blij zat Didi Thurau in zijn eigen Duitse omgeving trots te wezen, dat alles weer totaal klopte en dat er geen zorgen meer voor de dag van zondag waren. Didi Thurau reed tijdens de Tour de France van 1977 als een soort Julius Caesar de enge en muffe stad Frankfurt binnen. Miljoenen veel te hard schreeuwende Duitsers ston den te kijken hoe de nationale trots nummer 1 met de gele trui om de ranke schouders zijn vaderland bin- nenfietste. Het geluid was veel, veel te hard, veel te enthousiast, veel te chauvinistisch, maar voor Thureau lag in dat geluid een toekomst die met goud behangen was. De be paald niet talentarme Duitser in Dienst van een Nederlandse ploeg deed precies datgene wat de Duitse wielersport nodig had: hij liet zien hoe de gele trui een poosje bewaard moest blijven en zoiets sloeg in bij het Duitse volk. Zelfs toen Thureau in de Alpen moest gaan inleveren en Thevenet de Ronde naar zich toe trok bleef de Duitser de grote held in zijn vaderland en toen het Heim- kehrtag was. bezaaiden tienduizen den de luchthaven om Thurau te gaan fêteren. Daarna gingen de zaken uiterst snel. Thurau, zeer slim en uiterst charmant was bepaald niet gek en zag de Duitse mark met kracht op zich afkomen. Hij vertelde daar eens een keertje over: „Eigenlijk is mijn leven toch te gek. Er zijn cou reurs die 75 Mark krijgen voor het startgeld in een criterium. Als ik in Frankfurt een uurtje handtekenin gen ga zitten geven in een groot winkelcentrum vraag en krijg ik meer dan zevenduizend D.marken." Daarbij lachte hij wat. haalde kin derlijk de schouders op en bestelde nog een drankje. Thurau verliet de Nederlandse sponsor, verhuurde zich aan een Belgische geldgever en liet een Jaar later het wereldkampioenschap lo pen voor zijn mede-vluchter Fran cesco Moser. Omdat de sponsor van Thurau ln dat Jaar liever een spon sortrui op de televisie zag dan een regenboogtrui, zo simpel lag het toen en werd het ook gewoon toege geven. Thurau bleef bekend ln de internationale wielerwereld en be roemd ln Duitsland, maar won niet al te veel meer. Zijn rijstijl werd door kenners als „dom" betiteld. Hij reed te veel op kop op momen ten dat grote renners niet op kop moeten rijden, hij demarreerde al tijd op verkeerde momenten, ging op niet gepaste ogenblikken vluch ters halen en reed geen hoge prijzen bij elkaar. Totdat Luik-Bastena- ken-Luik 1979 kwam en hij voor het eerst sinds tijden een grote klasse ring maakte. Hij won afgetekend en goed. En men vroeg zich af of de totale doorbraak eraan kwam. Neen dus, want Thurau kreeg moeilijkheden met zijn Belgische wielerstijl, er wercl gesproken over processen en over hoge schulden en ook in de Tour-de-France van 1979 kon hij zich niet met de sterksten meten. Op uiterst belangrijke momenten loste hij en werd zijn bon vivant- leventje zichtbaar. Zijn wijntje en trijntje-gedoe, zijn feestvieren, zijn wil om een geslaagd en een gevierd en een vooral rijk man te zijn wer den op dat soort manieren naar voren gebracht. Maar hij bleef aar dig en gesoigneerd stond hij je 's a- vonds te woord, in dat grappige taaltje dat ergens tussen Duits, Vlaams en Hollands in zat. Hij lach te. vertelde gezellig een verhaaltje, liet de kelken nog eens vullen en door Mart Smeets keek naar de mooie meiden die niet van hem weg te slaan waren. En ook in het wereldkampioenschap, in Ne derland, reed hij zeg maar een dom me koers. Want hij reed in feite Jan Raas naar de wereldtitel, hoewel die zelf wist dat-ie geklopt was. Maar de eereucht en een tekort aan ervaring, zelfs na vier jaar al als grote in het peloton aangemerkt te zijn, deden hem toch weer de das om. En zo werd het 1980. In Gent-Wevegem werd de naam Thurau afgeroepen als zijnde één van diegenen die door het lot waren aangewezen om ter dopingcontrole te komen. Maar Thurau had weer haast en reisde met Jakst aan zijn zijde direct naar het vliegveld van Brussel om Frankfurt te halen. En dus kon hij toen niet plassen en zoiets staat in de wielerwereld gelijk aan positief zijn. En dat mag niet. En toen kwam de Ronde van Ro- mandië en werd Didi Thurau be trapt op het gebruik van stimule rende middelen. En de wielerwereld ,sprak schande en verdachtmakin gen vlogen van links naar rechts, maar Thurau fietste gewoon door. Er waren procedurefouten gemaakt zei men en de Duitser kon men niets maken. En Thurau lachte om zich heen, zei van niets te weten en zich heel aardig in vorm te voelen. En zijn uitslagen vielen tegen en hij bleef aardig en kleedde zich goed en reisde constant met veel plezier naar Frankfurt terug. De Tour-de-France 1980 start vol gende week in die plaats. Als Didi Thurau fietst zal een volk ontplof fen van enthousiasme. Eén miljoen Duitse marken is neergelegd om dit festijn rond Thurau in Frankfurt te mogen houden. Dopinggebruik of niet, bedrog of niet. matige resulta ten ten spijt. Thurau zal worden toegehuild. Als nooit tevoren. De gekrulde haardos in de wind, het strakke pak aan op de breekbare Oostenrijkse fiets van zijn zwakke sponsor, Thurau zal de held zijn. En hij zal erin vlammen en daama la chen, naar mooie meiden kijken en champagne bestellen. Over doping zal niemand het hebben, want dat mag niet, zeker niet In Frankfurt als het daar Thurau-tag Is. DEN HAAG Minister Braks van landbouw verwacht dat het recherche team, dat valt onder de directe verantwoordelijkheid van de Stichting Totalisator Nederland op effectieve wijze de bookmakerij kan bestrijden. Het team werden uitgebreide bevoegdheden toegekend. In de korte tijd dat het team functioneert zijn al waardevolle inlichtingen verkregen en te verwach ten valt. dat het werk binnenkort effect zal sorteren, aldus heeft de minister van de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de minister zal de „indamming" van de bookmakerij de omzet van de totalisator ten goede komen. Vorig jaar bedroeg de omzet van de totalisator een bedrag van 119.037.550,—. De oud-jockey Con Errico is in New York veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf en een boete van 50.000 gulden wegens het omkopen van andere jockeys. Volgens de aanklagers gaat het hier om het grootste schandaal in de geschiedenis van de Amerikaanse rensport. Ze zeiden verder dat zij die EASTBOURNE Betty Stöve is in betrokken waren bij het door middel van omkoping beïnvloeden van wed- *-«--•- - strijdresultaten er meer dan een miljoen gulden mee hadden verdiend. De 58- jarige Errico was in de jaren veertig en vijftig een van de vooraanstaande jockeys in de Verenigde Staten. Na een zes dagen durende rechtszaak werd Errico op 19 mei door de Jury schuldig bevonden VOETBAL De KNVB heeft de Indeling van de eerste Was van het zaterdagvoetbal gewij zigd. GVW uit Veenendaal wilde niet In een afdeling met het naburige DOVO worden Inge deeld. De KNVB heeft het verzoek geaccepteerd en Umuiden nu ln de eerste Wasse B ingedeeld GWV komt bij alle westelijke clubs, aangevuld met IJsselmeervogeis. in de eerste Wasse A VOETBAL Wederom is de bekerfinale zater dagavond naar een ander tijdstip verschoven De nieuwe datum van DOVO-Amemuiden is zaterdag 21 Juni. De reden Is dat veel spelers van Amemuiden hun brood met de visserij verdie nen en derhalve de hele week van huls zijn Lokatie blijft Heerjansdam. EASTBOURNE Betty 5 de kwartfinales van het tepnistoer nooi van Eastbourne uitgeschakeld. De Rotterdamse verloor in twee sets van de Zuidafrlkaanse Greer Ste vens: 3-6. 3-6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19