Mevrouw Mugabe vóór olieboycot Z. Afrik Regering heeft banen in welzijnssector verdeeld FAMILIEBERICHTEN Stichting '40-'45 wint kort geding tegen Panorama Rechtbank eist vier jaar voor wurgen echtgenote Nieuwe voorzitter bij christelijke ambtenarenbond Gegevens over wetenschap nu via telefoon Kamerleden willei regeling voor 'merken' van olie VRIJDAG 20 JUNI l*ou TROUW/KWARTET P 8 - RHS kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Blij en dankbaar zijn wij u te mogen berichten, dat onze broer, zus, oom en tante A. Cuperus en C. Cuperus-den Engelse 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dit hopen wij samen te vieren en nodigen u hartelijk uit om ze daarmee geluk te wensen op vrijdag 4 juli a.s van 16.30 uur tot 17.30 uur in de Wienerhof, Parallel weg 7 te Den Helder (tegenover het station) Namens wederzijdse families. Wilt u hen schriftelijk feliciteren dan is hun adres: Hector Treubstraat 39 1782 HC Den Helder. 1955 25 1980 Op 21 juni a.s. hopen onze ouders Henk en Harmien Hiensch-Keizer hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren Als u hen daarmee wilt feliciteren, dan bent u van harte welkom op zaterdag 28 juni vanaf 19.30 uur op van Boetzelaerlaan 76 Den Haag. Kees en Heieen Ineke en Michlel Willie Guus Ria Door de enorme belangstelling ondervonden bij ons 50-jarig huwelijksfeest, is het ons niet mogelijk ieder persoonlijk te bedanken. Daarom willen wij langs deze weg iedereen heel hartelijk bedanken voor alle belangstellenden in welke vorm dan ook. 't Was voor ons allen een onvergetelijke dag. R. Brink G. Brink-Menkveld kinderen en kleinkinderen Staphorst, juni 1980 J. F. Kennedystraat 5. Heden heeft de HEERE, na een langdurig doch geduldig gedragen lijden, tot Zich genomen onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Francina van Dijk-van Duijn op de leeftijd van 66 jaar. Rotterdam: A. Scheijgrond-van Duijn Capelle aan den IJssel: B. van Duijn P. van Duijn-Weesie Rotterdam: J. C. van Duijn Rotterdam: J. van Duijn G. van Duijn-van Bennekum Bergschenhoek: J. Bots-van Duijn G. Bots Rotterdam: P. Kraan P. Kraan-Molenaar neven en nichten Rotterdam, 18 juni 1980. Zalig de doden die in de Heere sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun moeite; want hun werken volgen hen na. Openb. 1413. Uit onze familiekring nam de Heere tot Zich Francina van Dijk-van Duijn oud 66 jaar. Ridderkerk: F. van Dijk G. van Dijk-van der Ree Breda: C. W. van Dijk W. W. van Dijk-Baas Rotterdam: S. van Dijk A. Blok C. W. Blok-van Dijk Rotterdam, 18 juni 1980. Met droefheid, maar dankbaar voor alles wat hij gedurende lange tijd heeft mogen doen in het belang van ons onderwijs, geven wij u kennis van het overlijden van onze oud-voor zitter en mede-oprichter van onze scholen Marten Wiegeraadt Zijn grote inzet en zijn vriendschap zullen in onze herinnering blijven. Ons medeleven gaat uit naar Mevrouw Wiege raadt, kinderen en kleinkinderen. Besturen en personeel van de Chr. M.T.S. en Chr. L.T.S. te Ede. Ede, juni 1980. Met groot leedwezen geven wij kennis van het plotseling overlijden van ons medebestuurslid Mr. Maximiliaan Thoolen Met grote dankbaarheid gedenken wij zijn jarenlange inzet voor onze Stichting, zijn ge- loofsspontaniteit en zijn hartverwarmende vriendschap. 's-Gravenhage, 18 juni 1980. het bestuur en de directie van de Preva Stichting. secretaris Jezus zeide tot hem: Ik ben de weg en de waarheid en het leven; niemand komt tot den Vader dan door Mij. Johannes 14 6 Bij Zijn Heer geborgen mijn lieve man, onze lieve vader en opa Hendrik Holtvoort op de leeftijd van 73 jaar. Rotterdam: H. Holtvoort-Wermink Rotterdam: Mieke van Ameijde-Holtvoort Henk van Ameijde Annemieke Marleen Jurjen Herman Londen: Henriëtte Holtvoort Barendrecht: Anneke Ouwens-Holtvoort Maarten Ouwens Anne Ruth Machteld 3082 WX Rotterdam, 18 juni 1980. Struitenweg 34a. Geen bezoek, geen bloemen. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op zaterdag 21 juni a.s. om 11.00 uur in de Bethelkerk, Boergoensevliet 24, Rotterdam- Charlois, waarna de begrafenis zal plaatsvin den op de Nederlands Hervormde Begraaf plaats Charlois, Charloisse Lagedijk 680, Rot terdam, om plm. 12.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de dienst van Woord en Gebed in de zaal van de kerk. Het bestuur van de Vereniging voor Basis- en Middelbaar Algemeen Voortgezet Onderwijs op Protestants Christelijke grondslag te Rot- terdam-Charlois geeft met leedwezen kennis dat uit hun midden is weggenomen de heer H. Holtvoort Met dankbaarheid denken wij aan de vele jaren dat hij onze vereniging als penningmees ter heeft gediend. Het Christelijk Onderwijs had de liefde van zijn hart. Wij bidden zijn vrouw en kinderen Gods nabijheid toe. Namens het bestuur, M. van Wenum, voorz. G. van Halem, secr Rotterdam. 18 juni 1980. Met leedwezen geven we kennis van het over lijden van ons bestuurslid de heer H. Holtvoort Zijn leven werd gekenmerkt door grote werk zaamheid en trouw. Tot het laatste toe heeft hij met inspanning van pi zijn krachten het belang van onze scholen als penningmeester gediend. Daarvoor zijn we heel dankbaar. De Here trooste Mevrouw Holtvoort en haar kinderen. Het personeel van de scholen voor basis- en middelbaar algemeen voortgezet onderwijs op prot.chr. grondslag te Rotterdam-Charlois machtig is Zijn goedertierenheid over wie Hem vrezen. Er is een einde gekomen aan het begaafde leven van onze lieve moeder en oma Hendrina Drexhage-van Dehn sinds 8 mei 1972 weduwe van Jan Drexhage Zij is 90 jaar geworden „Tel uw zegeningen, tel ze één voor één". Weert: Atie Sprengers-Drexhage Heerhugo waard Jan. W. Drexhage Wil Drexhage-van Alfen Edmonton (Can.): Geert Drexhage Siep Drexhage-Heeringa Naarden: Richard Drexhage Lies Drexhage-Scherjon Delft: Nely Drexhage Riny Derksen Bussum: Riet Bloemendaal-Geisterfer Sinion Bloemendaal en alle kleinkinderen en achterkleinkinderen Bussum, 18 juni 1980 Aaltje Noordewierlaan 1 Corresp.adres: R. Drexhage, Graaf Janlaan 29, 1412 GG, Naarden. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 21 juni a.s., 's middags om 2 uur op de algemene begraafplaats aan de Nieuwe Hilversumseweg te Bussum. Gelegenheid tot condole- 1 ren vrijdagavond van 7 tot 8 uur. Aanvang rouwdienst za terdag 21 juni 's middags om 1 uur. Tevens gelegenheid tot 1 condoleren na de begra fenis. In Huize „De Schutse", H. A. Lorentzweg 81 te Bussum. Bestuur, collega's en leerlingen van de Prinses Juliana Scholengemeenschap geven met ont roering kennis van het overlijden van de heer T. van Dongen die gedurende een lange reeks van jaren als leraar en adjunct-directeur zijn beste krachten gegeven heeft aan onze scholengemeenschap. Wij bidden de familie Gods Nabijheid toe in deze moeilijke dagen. Dordrecht, 18 juni 1980. P. Will, voorzitter. E. van Hulst, directeur. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Mevrouw Mu gabe, de echtgenote van de president van het pas onaf hankelijk geworden Zimbab we (voorheen Rhodesië) is vóór een eenzijdige olieboy cot van Nederland tegen Zuid-Af rika. „Dit zou een steun kunnen zijn voor de strijd die mensen in Zuid-Afrika voeren om zichzelf te bevrijden. Ne derland heeft invloed door zijn histo rische banden met Zuid-Afrika", zei mevrouw Mugabe gisteren in Amster dam tegenover het Nederlandse Zlm- babwe-comité. De opmerkingen van mevrouw Muga be komen op een politiek zeer gevoe lig moment. De Nederlandse regering heeft bij monde van minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) een olieboycot afgewezen, vooral omdat DEN HAAG (ANP) De regering heeft de verdeling afgerond van de vijfduizend nieuwe arbeidsplaatsen in de sector vande trendvolgers (werknemers bij particuliere gezondheids- en welzijnsinstellingen) en van 1200 nieuwe arbeidsplaatsen door uitbreiding van de rijksdiensten. Met de uitvoering ervan kan nu worden begonnen. Dit heeft minister Albeda van sociale zaken gisteren aan de Tweede Kamer AMSTERDAM (ANP) Het week blad „Panorama" zal een artikel waarin de Stichting '40-'45 wordt be ticht van fraude en wanbeleid, moe ten rectificeren. Dit heeft de presi dent van de rechtbank in Amster dam, mr. W. J. Borgerhoff Mulder, gisteren bepaald bij zijn uitspraak in kort geding dat de Stichting tegen het weekblad had aangespannen. Volgens de president is de integriteit van het stichtingsbestuur in twijfel getrokken zonder dat daarvoor enige bewijzen op tafel zijn gelegd. Panora ma meldde in het bewuste artikel, dat op 4 april verscheen, onder de kop ..Miljoenenfraude met verzetspensi- oenen" dat tenminste een kwart van de uitkeringen die via de stichting aan verzetsmensen worden verstrekt, ten onrechte zijn toegekend. Volgens het artikel bevinden zich on der de pensioentrekkers talloze char latans en zelfs mensen die in de oor log „fout" zijn geweest. Zij zouden hun riante uitkering (in sommige ge vallen een ton per jaar) te danken hebben aan „vriendjespolitiek" bin nen de Stichting '40-'45. Verder wordt gemeld dat er nu „eindelijk" van overheidswege een onderzoek wordt ingesteld naar de handel en wandel van de stichting. Vooral wat dit laatste betreft hebben de makers van het artikel zich verga loppeerd, zo blijkt uit het vonnis. Met het „onderzoek" wordt namelijk een routinecontrole bedoeld van de alge mene rekenkamer, die op gezette tij den alle overheidsinstellingen „door licht". De president ontkent niet dat de stichting bij de toekenning van pensioenen mogelijk vergissingen heeft gemaakt. De suggestie dat hier bij sprake zou zijn geweest van vriendjespolitiek is echter nergens op gebaseerd, aldus het vonnis. laten weten over de stand van zaken rond het arbeidsplaatsenplan van de regering. Om een overzicht daarvan was in de Kamer gevraagd tijdens het debat over de ombuigingsoperatie van het kabinet. Dat aantal van vijfduizend trendvol gers moet in 1981 zijn bereikt, terwijl voor dit jaar 3500 nieuwe arbeids plaatsen in deze sector zijn voorzien. Dat komt overeen met het arbeids plaatsenplan. Uit de verdeling naar departementen blijkt dat onder CRM veruit de mees te trendvolgers vallen (3804). Dat be treft 1950 arbeidsplaatsen in de be jaardenzorg, 1350 in de gezinszorg, 250 natuurbehoud, sport etc., biblio theekwerk en kunstzinnige vorming ieder honderd. Over het plan Pais, dat gericht is op de verlaging van de leerllngenschaal in het kleuter- en basisonderwijs merkt de bewindsman op dat met dat plan al in augustus vorig jaar is be gonnen. Dit zou 1650 arbeidsplaatsen moeten opleveren. De vervroegde uit tredingsregeling voor ambtenaren zou 5850 banen doen vrijkomen. Die voor de trendvolgers tweeduizend ba nen. Door de actie Werkwinst zouden- voorts 1300 vacatures versneld moe ten worden bezet. HAARLEM (ANP) De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 44-jari ge man uit Budel wegens wurging veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De rechtbank achtte de man schuldig aan het doden van zijn 30-Jarlge echtgenote. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Op een parkeerterrein van Schiphol wurgde de man op 9 maart zijn vrouw, tegen wie hij een echtschei dingsprocedure had aangespannen. deze de opbouw van Zimbabwe zou schaden. Op verzoek van de Kamer zal minister Van der Klaauw zijn me ning op dit punt nog eens nader aan de feiten toetsen. Indien de minister volgende week niet in staat is om de Kamer er alsnog van te overtuigen dat hij gelijk had (en dat ziet er ook getuige de opmerkingen van me vrouw Mugabe niet naar uit) dan ont staat er grote kans op crisis tussen Kamermeerderheid en kabinet. De Kamermeerderheid heeft woens dag met overgrote meerderheid een motie yóór een boycot gesteund. Slechts elf CDA'ers stemden tegen. Sommige voorstanders in de CDA- fractie delen momenteel in de wan delgangen mee bereid te zijn tot het uiterste (de val van het kabinet) te gaan, indien de regering blijft weige ren de motie uit te voeren. Offer Over de eventuele gevolgen van de olieboycot voor haar land zei me vrouw Mugabe: „Wij zullen niet meer lijden dan we al gedaan hebben. We zullen olie proberen te krijgen uit andere bronnen." Mevrouw Mugabe beschouwt dit als een offer dat waard Minister Van der Klaauw liet ren bekend maken dat hij op dus ruim na het Kamerdebat vol de week over de olieboycot, t ministers uit Zimbabwe zal onti gen. Het zijn de heren Smith handel en industrie en Chidzero planning en ontwikkeling. Met zal minister Van der Klaauw oi andere over de olieboycot sprek Volgens buitenlandse zaken zat bezoek van de twee ministers al ger in de pen en heeft het met de week ontstane politieke span rond de boycotmotie van de Twi Kamer niet direct te maken. is om gebracht te worden. Zij voeg aan toe dat de Nederlandse regei geen conclusies voor de bevoll van Zimbabwe kan trekken, zo; de regering geen contact heeft gé met de autoriteiten in Salisbury sociaal-economl* DEN HAAG (ANP) Gegevens in honderdvijftig wetenschappelijke en technische literatuur- en informatie systemen in Europa zijn voortaan toegankelijk vla terminals die op het openbare telefoonnet zijn aangeslo ten. In aanwezigheid van minister Van Trier (wetenschapsbeleid) en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) werd gisteren in Den Haag Euronet-Diane gepresenteerd. Dit door de Europese Gemeenschap en de PTTs van de negen lidstaten opgezette communicatienetwerk ver bindt ruim twintig computers met ruim bemeten geheugens in de ver schillende EG-landen. Via nationale „toegangspoorten" is het netwerk per telefoonlijn te bereiken. Mevrouw Smit-Kroes zei de groei van telecommunicatie en dataverkeer van groot belang te achten voor het besturen en beheersen van de samen leving. Alleen met uitgebreide en snelle informatie kan de overheid ver antwoorde beslissingen nemen. De heer Van Trier noemde een op de specifieke behoeften afgestemde in formatievoorziening van even groot belang als een goede energievoorzie ning. De betrokken ministeries ko men binnenkort met een beleidsnota over het onderwerp. Het ontstaan van nieuwe vormen van voortbrenging, opslag en versprei ding van informatie zal volgens Van Trier tot gevolg hebben dat deze niet meer passen in de bestaande kaders van informatievoorziening. Grenzen tussen de functies van de uitgeverij, de pers, de omroep en dergelijke zul len verlegd moeten worden. Van onze redactie DEN HAAG Het hoofdbestuur! de Nederlandse Christelijke Bo van Overheidspersoneel (63.000 den) heeft de vice-voorzitter v bond, Lammert H. Post (57) voorj dragen als opvolger van bondsvix zitter Wabe Wieringa. Wieringa wordt voorzitter van Raad van Toezicht van het AlgenJ Burgerlijk Pensioenfonds en de B tengewone Pensioenraad. De nis bondsvoorzitter zal in septet worden gekozen tijdens de Algen ledenvergadering van de bond. Post kwam in 1949 in dienst oq belangenbehartiging op zich ttj men van de groep PTT. In 1960 hij districtsbestuurder in Gron! Hij werd in 1970 secretaris bond en secretaris van de Chris Centrale van Overheids en On< zend personeel. Hij vertegenwo de de centrale samen met Wierli het centraal georganiseerd over ambtenarenzaken. In februari werd Post gekozen als tweede zitter van de bond. DEN HAAG (ANP) Als het mo lijk is om olie en chemicaliën boord van schepen te vermengen i merkstoffen, kan beter worden terhaald welk schip verantwoorde! is voor eèn bepaald geval van zeen vulling. De Tweede-Kamerleden (PPR), De Boois (PvdA) en I (WD) hebben de ministers va keer, milieuhygiëne en justitie i telijk gevraagd of zo'n regelingi lijk en uitvoerbaar is. Zij drinfsü op initiatieven op international veau om dit systeem van maita een kans van slagen te geven. Heden bereikte ons het bericht dat plotseling op 73-jarige leeftijd is overleden onze broer, zwager en oom Herman Hoving echtgenoot van Rina Brink te Villiersdorp, Kaap, Zuid Afrika (Graaff- straat 24). Groningen: G. Bril-Hoving R. J. Bril kinderen en kleinkinderen Delfzijl: J. Hoving 18 juni 1980 9721 LC, Groningen Vondellaan 77,4105. Heden is kalm van ons heengegaan onze lieve vader, schoonvader en opa Hermanus Bijl weduwnaar van Jannetje Ariana Dedert Oud-hoofd van de Hervormde Christelijke School te Doorn, op de leeftijd van 85 jaar. Amersfoort: P. A. Bijl Rotterdam: A. Bijl B. A. Bijl-van 't Sant Zierikzee: H. Bijl F. D. Bijl-van Egmond Zeist: M. van der Kolk-Bijl C.' van der Kolk Eindhoven: C. A. Meischke-Bijl J. C. Meischke en kleinkinderen. Doorn, 19 juni 1980 „Huize Beatrix". Driebergschestraatweg 2 Doorn Correspondentieadres: Nijenheim 33-61, 3704 SC Zeist. In Doorn zal in huize Beatrix op zaterdag 21 juni te 18.30 uur een rouwdienst gehouden worden, waarna aldaar gelegenheid tot condo leren zal zijn (grote zaal, 2de verdieping). De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 23 juni 1980 om 11.15 uur op de algemene begraafplaats te Pernis, vertrek van af het Gereformeerd Jeugdgebouw. Burge meester van Esstraat 34, Pernis om 11.00 uur. Gelegenheid tot condoleren te Pemis, na de teraardebestelling in het Gereformeerd Jeugd gebouw. Na een moedig gedragen lijden is nog vrij onverwacht van ons heengegaan mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, opa, broer, zwager en oom Cornells Stekelenburg in de leeftijd van 70 jaar. Ga niet alleen door het leven. Tienhoven: J. Stekelenburg-Hoogendoorn Amsterdam: Bert en Teunie Oudewater: Dick en Corrie Maarsseveen: Cees en Alie Maarssen: Marrie en Chris Tienhoven: Jan en Riet Nederhorst den Berg: Klaas en Greetje Tienhoven: Gommert en Ivonne en kleinkinderen 3612 AP Maarssen, 18 juni 1980 Dwarsdijk 20 Vader is thuis opgebaard. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op maandag 23 juni a.s. om 12.00 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Tienhoven. Vooraf is er een rouwdienst in de Gerefor meerde Kerk te Tienhoven om 11.00 uur. Gelegenheid tot condoleren aan huis. Na een ernstig ziekbed nam de Heere tot Zich op de leeftijd van 67 jaar mijn lieve man en onze zorgzame vader en opa Dirk de Jong Psalrh 116 (onber.) A. A. de Jong-de Heer Toos Ati Jan en Coby, Dirk-Maarten Janny en Jan, Jasper Lies en Dirk Frieda Dick 4126 RE Hei en Boeicop, 10 juni 1980 Hei en Boeicopseweg 55. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. maandag 23 juni om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Hei en Boeicop. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 21 juni van 14.00-16.00 uur en van 19.30-21.30' uur. Enige en algemene kennisgeving Na een kortstondige, ernstige ziekte is op 14 juni 1980 van ons heengegaan onze lieve zuster, schoonzuster en tante Pieternella Teuna Bruring op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam: A. Bruring 19 juni 1980 Beukelsweg 16-a 3022 GH Rotterdam - De bijzetting in het familiegraf heeft in alle stilte plaatsgevonden op de begraafplaats „Oud-Kralingen". De Here heeft tot Zich genomen onze lieve zorgzame broer, pleegvader, grootvader, over grootvader en oom ir. Douwe Comelus Johan Ylst Oud 89 jaar. Namens allen: F. Panczel pleegzoon ex.-test. Bilthoven, 19 juni 1980 d'Amandelboom, Noord Houdringelaan 82, Correspondentieadres: Roerdomplaan 21, 6823 CD Arnhem. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van d'Amandelboom. Gelegenheid tot condole ren aldaar zaterdag van 16-17 uur en na de begrafenis op de begraafplaats. Geen toespraken, geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 23 juni om 12 uur op de begraafplaats Den en Rust, Frans Halslaan. Langs deze weg willen wij ieder die ons omringd met woorden van troost en gebed na het overlijd" van onze lieve man en vader Willem Graafland dank zeggen. Uw oprecht medeleven is ons in deze droeve d tot steun geweest. G. J. Graafland-Kooijman en kinderen Gouda, juni 1980 Abel Tasmanlaan 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 14