idrukwekkende film van Stadsjournaal films die hoop geven ïatherine Deneuve als eenzame detective QffllSMINI-STRIPALBUM BUPONALDMK! Kurosawa als neo-realist hrieksarbeid '80 Drunken Angel Dute voir Een vrolijk weekblad. Prolongaties en reprises ipAG 20 JUNI 1980 TROUW/KWARTET 11 door W. Wielek-Berg Het filmcollectie! „Amsterdams Stadsjournaal" vecht al jaren met bewonderenswaardige koppigheid voor een subsidie, dat het een redelijke basis zou garanderen: een exploitatiesub sidie. dat wil zeggen geen subsidie per project, zoals gebruikelijk is, maar een vaste toelage. Helaas, helaas, het klimaat ls niet gunstig voor het afschuiven van over heidsgelden in welke sector dan ook (of het moest die van defensie wezen). Toch moet met klem worden aange drongen op het doorbreken van de regel: „Amsterdams Stadsjournaal" heeft zich in de ruim vijf jaar van zijn bestaan, niet in de laatste plaats door voorbeeldige ijver en inzet van alle medewerkenden, een unieke en on misbare plaats verworven in het be stel. Het zou een ieder die begrip heeft voor maatschappelijke en poli tieke problemen met droefheid ver vullen, als het Stadsjournaal zich on verhoopt genoopt zou zien, zijn acti viteiten te staken. Volwassen aanpak Met de nieuwste (en langste) film „Fabrieksarbeid '80 - Een dag uit het leven van een stamper" wordt aan dit pleidooi eens te meer kracht bijgezet. Want het is een indrukwekkende, een moedige film. Moedig, omdat de ma kers niet met pasklare oplossingen komen, zelfs geen mogelijke uitwe gen wijzen. Ze laten zien, de toe schouwer moet het denkwerk doen. Dat is een volwassen aanpak, maar hij zal jammer genoeg niet bij ieder een in goede aarde vallen. Wat we zien is een dag uit het arbeids leven van iemand tussen de veertig en vijftig Jaar, die steunschotten (op- hangbeugels voor de uitlaat van een vrachtwagen) maakt voor de automo bielindustrie. Dat wil zeggen: hij zit aan zijn machine en verricht voortdu rend dezelfde kleine handelingen. Met watten in zijn oren vanwege het dreunende fabriekslawaai: communi catie is onmogelijk, hij is volledig teruggeworpen op zichzelf. Op zich zelf? Waar is hij zelf? In het beste geval wekt de monotonie een soort euforische toestand waarin hij niets denkt, in het slechtste een psychische spanning waaraan hij op den duur kapot gaat. Onze stamper, wiens bezigheden wij gedurende 55 minuten volgen, kiest misschien de zelfmoord, maar zeker is dat niet: het kan ook een wensdroom zijn. Vakmanschap Het is knap om de spanningsboog in een film, waarin altijd hetzelfde ge beurt, bijna een uur lang geen ogen blik te laten verslappen. De makers van „Fabrieksarbeid '80" hebben dit kunststuk verricht. Maar belangrij ker dan de bewondering voor vak manschap is de vraag of de film in sociaal opzicht effect heeft. Welnu, op mij heeft hij een diepe indruk ge maakt, juist door de hulpeloosheid waarmee het thema wordt benaderd. Er worden gedachten gewekt en ge voelens, dat is heel wat belangrijker dan het slaken van kreten, die het ene oor in en het andere uit gaan. Dergelijk werk zal altijd gedaan moe ten worden of de automatisering voortschrijdt of niet. Maar we moeten nu wel eens heel snel beginnen om te verbeteren wat er te verbeteren valt. In de allereerste plaats zullen mensen met werk dat hun voldoening schenkt en status, dat mogelijkheden biedt tot zelfontplooiing, het uitoefe nen van een zekere macht en soortge lijke aangename zaken, nu maar eens af moeten van het idee dat ze ook nog veel meer vrije tijd moeten hebben en een veel hoger loon dan de moderne arbeidsslaven. „Die mensen willen niet anders, ze schrikken terug voor elke verantwoordelijkheid", zeggen nog veel te velen. Dat dit een frase is blijkt uit het schrikbarende ziekte verzuim en het feit dat het grootste deel van de arbeiders voor hun vijf- en-zestigste afknapt. Als we dit werk niet kunnen afschaf fen, moeten we het als de wiedeweer ga leefwaardiger maken: door mede zeggenschap in het bedrijf in de aller eerste plaats, door meer vrije tijd en een veel hoger loon, hetgeen vanzelf een verheffing van status met zich meebrengt. Want de praktisch alge meen aanvaarde doctrine dat iemand die veel geleerd heeft naast de vol doening die zijn werk hem geeft ook nog eens recht heeft op grote waarde ring en een hoog loon bergt groot onrecht in zich. Grote bewondering is op zijn plaats voor de arbeider die dag in dag uit, al dan niet met de pest in het lijf, naar de fabriek gaat en blijft functioneren, groot mededogen voor hem die het niet klaar speelt. Blijkens al deze overwegingen die bij mij opkwamen na het zien van de film is hij, volgens mij, niet alleen belangrijk voor men sen die bij het werkproces in fabrie ken betrokken zijn, maar voor ieder een die het lopende-band-lot be spaard is gebleven en rondloopt met een dun of dik bord voor de kop. En wie is in dit opzicht vrij van zonde? De kritiek die ik op de film heb is klein: ik had in de plaats van Jacques Commandeur liever een onbekende acteur gezien (geen arbeider, die zou in de speelscènes waarschijnlijk niet natuurlijk overkomen omdat hem sti lering ontbreekt). Ik til aan die kri tiek niet zwaar. De film is vanaf 1 augustus 1980 te huur bij Fugitive Cinema, van Hallstraat 52, 1051 HH Amsterdam, tel. 867690 en 867663. ADVERTENTIE D Ouwendijk een jaar lang heeft de presentatie van films, gemaakt met subsidie van het ministerie jcRM, teleurstellende resultaten opgelverd. Bij hoge uitzondering was er iets positief a1 trends over te zeggen. De reden van de mislukkingen lag over het algemeen voor de onvermogen om doorzichtig te filmen en daarom een gretige voorkeur voor buitenissig- zowel in het bedenken van stories als in de filmische uitwerking daarvan. Quasi- iante beeldraadsels moesten gebrek aan inzich in wezenlijke dramatiek verdoezelen. manier is er veel geld ver- i krakkemikkig gefilm, dat nkel uitzicht bood op enige tag in de toekomst. Een mis- [g is niet erg, als het maar niet meen op gebrek aan inzicht en chatting gebaseerde pre- i, met deze ervaringen achter een verademing om te kijken wederom twee „CRM-films", gemaakt op particulier initia- maar met behulp van door de urn» heid verstrekte geldelijke steun. films zijn „Gossamer" van Anton 7, m en „No fun" van Dini beide films in het bijzonder ste was de knap uitgevoerde re- ixi|»nde „rollen", waarbij Kothuys i moeilijkst heeft gehad, omdat tussenweg moest volgen tus- on-realisme (de term sur-realis- U niet passen) en alledaags rea- Voor Dini Damave bestond de ijkheid om door middel van een gen dienen wel enkele kritische kant tekeningen te worden geplaatst. Om te beginnen, „Gossamer" van Kot huys. Het gegeven van de film is ontleend aan een verhaal van Gerard Reve en in een scenario omgewerkt door Guus Luyters, die in de vervaar diging van dat scenario zijn typische wijze van schrijven heeft laten mee spreken. De hoofdpersoon is een ze kere Alex, een lichamelijk uitgescho ten puber, die geobsedeerd is geraakt door oorlogsgeluiden (gedreun van vliegtuigen, geratel van machinege weren) en mede daardoor bij zich zelf een sadistische geneigdheid heeft, ontwikkeld. Die geneigdheid wordt versterkt door de invloed van een plakkerig serviele moeder: Alex is een sadistisch per vers moederskind, een beul in aanleg. Hij speelt dit wrakke spel zowel bin nenshuis als buitenshuis. Onder in vloed van die mentaliteit vergrijpt hij zich aan een kleine jongen waarbij filmisch in het midden wordt gelaten Je voelt de opzet om precies dat te realiseren; maar voorlopig is daar door onmacht toch een grens getrok ken. Niettemin lijkt het zeker, dat Kothuys die grens ooit zal doorbre ken en dan valt er stellig veel van hem te verwachten. Geslaagd roii.nnatamTppn vïrtw of het realiteit Is dan wel een gebeur- I in een overprikkelde verbeet op te roepen van een ondanks lledaagse toch unieke persoon- 22 eld. Dat zowel Kothuys als Da- Ni daarin geslaagd zijn betekent ikcnkeving voor een verder belang ende ontwikkeling. ard Reve 'er deze positieve waarderin- ding. Bewonderenswaardig is de conse quentie, waarin het dubieuze type Alex is gehouden. Maar Kothuys is er niet in geslaagd om volledig door de on-realistische suggesties, die in de uitbeelding van Alex geborgen zitten, heen te breken en een werkelijk aan grijpende persoonlijkheid te creëren. Dini Damave had het gemakkelijker, omdat zij heel dicht bij de alledaagse realiteit is gebleven. Aan de andere kant stond zij, zoals hierboven al is gezegd, toch weer voor de moeilijk heid om van dat alledaagse iets on alledaags te maken. Haar hoofdper soon moest voldoende individuele waarde krijgen om te fungeren als zelfstandig exponente van het alle daagse. Daarin is Damave zeker ge slaagd. Het verhaal gaat over een veertienjarig meisje, afkomstig uit een gezin, waar de vader werkeloos is en de moeder, vermoeid en kijfziek, werkt. Het meisje, Monique, is nog op school, maar werkt buiten weten van haar ouders in een café. Op een dag die ene dag is het thema van de film lopen alle dingen Monique tegen: zij verliest door onhandigheid haar baantje in het café, haar portemon nee (waarin ook boodschappengeld van haar moeder) wordt gerold, haar beschroomde liefdeservaring met de jongen die haar voorkeur had, ver loopt wat triest, zij zoekt afleiding in een punkcentrum, vindt geen aan sluiting en komt laat in de avond thuis, midden in een tot handgemeen leidende ruzie tussen vader en moe der, sluit zich in haar kamer op en knipt de haren af tot een punk kapsel. Zoals Dini Damave dit allemaal in beeld heeft gezet heeft de dramatiek een overtuigend natuurlijk verloop. Details Het meisje Monique wordt geen „bij zonder" type, maar door haar jeugdi ge ontvankelijkheid wordt zij wel bij zonder kwetsbaar. Dat kwetsbare is de unieke ondergrond van haar alle daagsheid. Zij vraagt er als het ware om, met behoedzaamheid behandeld te worden. Maar in de maatschappij blijkt dat een onmogelijkheid te zijn. Een scene uit „No Fun" van Dini Damave Daarom weert zij zich in „punk". Mijn enige kritiek geldt, met voorbij gaan van enkele onbeduidende de tails in het voorafgaande verloop van de film, de slotscènes de ruzie tussen de ouders en de zwaar geladen lach van Monique aan het slot. Daar heeft de zucht tot over-dramatisering te veel vat gekregen op de maakster van de film. Voor de rest verdient zij voor haar verdere ontwikkeling alle steun. De grote (en tragische) Japanse filmregisseur Akira Kurosawa, die de laatste tien jaar in zijn vaderland geen voet aan de grond kreeg (hij maakte in 1975 „Dersoe Oesala" in de Sowjet Unie) en uit wanhoop een poging tot zelfmoord deed, heeft met zijn laatste film „Kagemusha" in Cannes de Gouden Palm gewonnen. Hopenlijk is dat voor velen een aansporing om zijn vroegere films te gaan zien, die door „Film International" worden uitgebracht. Een daarvan is „Drunken Angel" uit 1948, gemaakt vóór Kurosawa in 1950 met „Rashomon" internationale roem verwierf. Tot zijn belangrijkste films behoort hij niet, wel is in flitsen zijn genialiteit merkbaar en tekent zich reeds een van de belangrijkste thema's uit zijn gehele oeuvre af: dat van de menselijke verantwoordelijk heid. De „dronken engel" van de titel is een dokter, die in het na-oorlogse Japan schreeuwend, scheldend en zelden nuchter probeert de mensen uit de rosse buurt waarin hij woont te |meer dan twintig jaar in Frankrijk wonende en werkende Argentijn Hugo Santiago heeft Santiago hinkt op twee gedachten, pretentieuze „Ecoute voiropgetrokken rond een mager verhaaltje. Hij stuurt nerine Deneuve, voor deze gelegenheid uitgerust met rood haar, een regenjas, een slappe ioed, een bi-sexuele geaardheid en een gelukkige hand in karate, door een labyrint van flen en vooral geluiden teneinde een mysterie op te lossen. particuliere detective in de stijl teel een gevaarlijke machine heeft obscure sekte; bezoekers van een café oam Spade of Philip Marlowe uitgebroed; een mooi jong meisje dat die onder invloed van micro-golven ik aanraking met een aristo- haar stem leent aan hoorspelen die een paar minuten lang in zombies ch heer die in de pompeuze dui- klaarblijkelijk nooit worden uitge- veranderen en zoal meer. 't Lijkt heel 1 van zijn zestiende-eeuwse kas- zonden en in de ban raakt van een wat maar 't is niet veel. „Ecoute voiris duidelijk geïnspi reerd op de Amerikaanse „zwarte" detective-serie (van een parodie is geen sprake) en de clou is natuurlijk dat de eenzame, cynische, taaie door zetter nu eens geen man is maar een vrouw. Tegelijkertijd wil hij geënga geerd doen: waarschuwen voor de ge varen van de modeme techniek (het woord „Saigon" valt, dat moet kenne lijk genoeg wezen). Omdat elke onderbouw ontbreekt heeft het iets potsierlijks. Vergelijk „Ecoute voirmet Coppola's „The Conversation" en je weet wat Santiago beoogde maar niet bereikte. W.W.-B. Amsterdam-Cinecenter, 16 j. helpen. De film is naar vorm en in houd verwant met het Italiaanse neo realisme: ook Kurosawa maakte van de nood (het gebrek aan alle mogelij ke middelen) een deugd. Hij liet zich door de realiteit dirigeren, hij zocht zijn thema op straat en zette zijn figuren stevig in hun milieu. Een ver schil met het Italiaanse neo-realisme is, dat hij geen amateurs maar ac teurs gebruikte. Sommige scènes worden dan ook wel eens breed uitge speeld, maar daarbij dient te worden aangetekend dat in praktisch alle Ja panse films gebrek aan „understate ment" door de spelers voor onze Wes terse ogen en oren enigszins storend werkt. Hoe het ook zij, „Film International" biedt ieder die zich interesseert voor de Japanse film in het algemeen en het werk van Kurosawa in het bijzon der een unieke gelegenheid om ken nis en inzicht te vergroten en te ver diepen. Amsterdam-Cinecenter; Den Haag- Kijkhuis, 16 jr. ADVERTENTIE i's leuk: een gratis mini-stripalbum. Reuze spannend! t Heet:'T)onald Duck als slangenbezweerder". Dat belooft wat! De 32 extra pagina's van het mini-stripalbum zitten de komende weken in het midden van de Donald Duck. Halen dus, de nummers 25. 26 en 27 van die dubbeldikke Donald Duck. Zo'n gratis mini-stripalbum wil toch niemand mislopen! Groeten, Manhattan De nieuwste film van en met Woody Allen, een ode in zwart-wit aan zijn gelief de stad New York. De gehele week in Studio A, Geleen. Die dritte Generation Bizarre, fascinerende film van Fassbin- der waarin hij zowel de derde generatie terroristen als de maatschappij die hen voort bracht scherp aanvalt. De ge hele week in Metropole 5, Den Haag. Regno di Napoli Prachtige film van Werner Schroeter over het leven in een Napolitaanse volkswijk, vol melodrama en muziek. De gehele week in Stu dio, Groningen. Prépare* vos mouchoirs Zeer amusante satirische Franse ko medie met prachtige rollen van Gérard Depardieu en Patrick Dewaere. De gehele week in P.O.C., Eindhoven en Studio, Leiden. 2001 A Space Odyssey De beste science fiction-film ooit ge maakt, door meester Stanley Kubrick. De gehele week in Luxor, Nijmegen. Die Biechtrommel Film van Volker Schlöndorff naar de ro man van Günter Grass met een unieke inbreng van David Ben- neit als de kleine trommelaar. De gehele week in City 6, Am sterdam; Centraal, Helmond; Royal, Weert; Luxor, Haarlem; Royal, Roermond; Euro 5, Den Bosch; Tivoü 1, Apeldoorn; City, Schijndel; Duoscoop, Val kenburg; City 2, IJmuiden; Luxor, Zutphen. C'Eravamo tanto amati Boei ende film van Ettore Scola over liefde, politiek en film in het na-oorlogse Italië. De gehele week in Cinesol, Breda. Die Ehe der Maria Braun Rai- ner Werner Fassbinder stoot met de middelen van het melo drama door tot de kern van het Westduitse „Wirtschaftswun- der". Prachtige hoofdrol van Hannah Schygulla. 20 Juni Filmhuis Roermond. Les petites Fugues Zeer char mante film van de Zwitserse regisseur Yves Yersin over een oude boerenknecht die op zijn bromfiets de vrijheid verkent. 24 Juni V. C. Oude Poelgeest, Oegstgeest en De Woodbroo- kers. Bentveld. La Notte De film die Michelan gelo Antonioni twintig jaar ge leden beroemd maakte. In de hoofdrollen Marcello Mastroi- anni. Jeanne Moreau en Mofti-' ca Vitti. 22 en 23 juni Schut tershof, Middelburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11