an Gelder verhoogt papierprijs Invermogen tot betalen ieemt toe bij debiteuren Inspecteur Perquin: terug van weggeweest! De Amro Aandelen Kombinatie. Minder geld Kema voor kernenergie Alsuin aandelen èn obligaties wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. jroningers willen Okto og draaiend houden agbladuitgevers maken bezwaar -Heller: vooral in bouw en textiel Kringlooppapier wordt populair Staat wil aandeel van 99 procent in Ultracentrifuge Nederland Hypotheekrente per 10 juni ^peRPAG 19 JUNI 1980 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 13-HS15 Ier* vade 'latCT. 'ld l« in anwr onze redactie economie STERDAM Van Gelder ier in Amsterdam heeft Nederlandse dagbladuit- ers die zijn aangesloten bij jlederlandse Dagbladpers p), per 1 juli een prijsstij- voor krantepapier aan- Igd van tien procent. Het oudoCsterie van economische vivo ,n neeft met de verhoging itemd De Nederlandse ■JU tiladpers. waartoe alle Ne- om i andse dagbladonderne- gen behalve De Waarheid oren, heeft haar leden ge- iseerd niet met de prijs- jng akkoord te gaan. Gelder heeft besloten de prijs tien procent te verhogen als on- eel van een omvangrijke reorga- ue, die het papierconcern dit jaar t doorvoeren. Van Gelder, die al !ter o nlang in de problemen zit, is het e Nederlandse papierbedrijf dat rt aan de NDP. Dertig procent (de totale behoefte van de NDP- n wordt door Van Gelder gedekt. NDP-leden hebben echter allen riduele contracten met het pa- concem, waarin niet alleen de s, maar ook een afnameverplich- r is geregeld. De zes grootste uitge- die bij de NDP zijn aangesloten de Verenigde Nederlandse Uitge- ]ven (VNU) in Haarlem, de Papiermachine bij Van Gelder. Nederlandse Dagbladunie (NDU) in Rotterdam, de Telegraaf Holding in Amsterdam, de Perscombinatie in Amsterdam, Sijthoff Pers in Den Haag en Audet in Nijmegen. Hoewel, zoals gezegd, dertig procent van het papier voor de NDP-leden bij Van Gelder vandaan komt, is het op basis van de individuele contracten mogelijk, dat krantenuitgevers voor meer dan dertig procent van het pa pierconcern afhankelijk zijn. Of dit inderdaad voorkomt, is niet bekend. De overige zeventig procent van het benodigde papier komt uit het bui tenland. Belangrijke leveranciers zijn Canada, Scandinavië. West-Duits- land en België. Directeur J. A. M. van Tienen van Brabant Pers (VNU), waar onder an dere het Brabants Dagblad wordt uit gegeven, zegt desgevraagd dat Bra bant Pers voor circa dertig procent van Van Gelder afhankelijk is. „Bij een prijsstijging van tien procent staat niets ons in de weg, om andere leveranciers in het buitenland te zoe ken," aldus Van Tienen. „Wij zijn het eens met het advies van de NDP en zullen dus niet ingaan op een verhoging van tien procent." Hij voegt eraan toe dat Brabant Pers een contract heeft met Van Gelder, dat voortduurt tot het eind van dit jaar. onze redactie economie ITERDAM „Het regent laatste maanden schade- gen, waarbij wij leve- iers schadeloos moeten in voor in gebreke blij- debiteuren. Met name. beschikken. zai[de sectoren bouw, textiel duurzame consumptiegoe- is er sprake van een name van het aantal ties (onvermogen tot i) van debiteuren. is die waarbij de debiteurenporte feuille van een bedrijf tot maximaal 90 procent wordt gefinancieerd. Een leverancier hoeft dan niet op zijn geld te wachten, maar kan bij wijze van krediet (waarvoor hij uiteraard beta len moet) onmiddellijk over ten hoog ste 90 procent van zijn vorderingen fang Aldus de heer H. C. A. Groenen, direc tor van NMB Heller Factoring, id gezamenlijke onderneming van Nederlandsche Middenstands in)! en het. Amerikaanse bedrijf iter E. Heller International Corp. Heller beweegt zich op het win van de factoring, wat neer- init op het overdragen van vorde- door een bedrijf aan NMB- ïüer, die dan verder zorgt voor de biteurenadministratie en de incas- rerkzaamheden. meest gangbare facotoringsvorm De traditionele banken zijn door gaans niet bereid om aan de debiteur renportefeuille een hogere onder- pandswaarde toe te kennen dan 50, hoogstens 60 procent. Hierdoor kun nen snelgroeiende financieel gezonde bedrijven nog wel eens in de proble men komen. Als bij de factoring een risicodekking is ingesloten en blijkt, dat een debi teur de vordering op hem niet kan betalen, krijgt het bedrijf dat met NMB-Heller een factoring-overeen- komst is aangegaan het volledige be drag van de vordering vergoed. NMB- Heller neemt dus in dat geyal het op zijn geld te wachten, maar kan bij wijze van krediet (waarvoor hij uite raard betalen moet) onmiddellijk over ten hoogste 90 procent van zijn vorderingen beschikken. Volgens de heer Groenen zijn de schadeuitkeringen in de eerste vijf maanden van dit jaar aanzienlijk ho ger geweest dan in dezelfde periode van verleden jaar. In dit verband wijst hij erop, dat het aantal faillisse menten van bedrijven in het eerste kwartaal een stijging van drie pro cent te zien gaf vergeleken met 1979 Samenspel factoren Hij wijt het toenemende aantal debi teuren, dat in gebreke blijft met het nakomen van zijn betalingsverplich tingen, aan een samenspel van facto ren. Bij de duurzame consumptiegoe deren is er met name de teruggang in de afzet (o.a. bij elektronica doet zich dit voor). De ongunstige ontwikke- i onze redactie economie 0NINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen zijn eid om uit het werkgelegenheidsfonds 400.000 gulden be- likbaar te stellen om de papier- en kartonfabriek Okto in ischoten nog enige tijd draaiende te houden. risico van betalingsonvermogen van ung jn de bouw de malaise op de Tn£ehuri?Prd de afnemer over die waarbij de debi- wonintrmarkt wprkt. rinnr in hp ver. «igcuurgeru de afnemer over die waarbij de debi teurenportefeuille van eën bedrijf tot maximaal 90 procent wordt gefinan cierd. Een leverancier hoeft dan niet wn telegram doen Gedeputeerde ten een dringend beroep op minis- Van Aardenne en op de Tweede ter om op dit moment nog niet te gaan tot maatregelen, die een Jitieve sluiting van Okto tot ge- hebben. 1de industriebond FNV heeft in open brief aan de leden van de eede Kamer en de Staten Gene- gepleit voor het openhouden van to FNV vindt dit niet alleen nood- ®lijk voor de werknemers van to zelf, maar voor de hele werkge- tnheidssituatie in Oost-Gronin- die de laatste tijd al genoeg te len heeft gehad. "ister Van Aardenne heeft begin e week aan de leden van de vaste iMcommissie laten weten, niets te uen voor voortzetting van steun i het bedrijf. Naar aanleiding van reactie van de bewindsman, ft het Noorse gipsbedrijf „Nor- sdat zich aanvankelijk geïnte- ^rd toonde in een eventuele roame, zich teruggetrokken. Bips liet dit gisteren weten kort r het gesprek dat de vaste kamer- "aissie had met afgevaardigden 'de vakbond en de ondememings- 1 van Okto. Norgips was van plan 'en met Okto met karton bedekte «aten te produceren. Verwacht dat onderhandelingen tussen diverse partijen drie maanden in wag zouden nemen. Norgips was I 'vankelijk bereid eenzelfde bedrag spijkeren als nu door Gedepu- roeStaten van Groningen wordt «aboden, om de fabriek zo lang Ktend te houden: 400.000 gulden, totaal zou het drie maanden open- wen van de fabriek 3,4 miljoen in-1» osten- die Van Aardenne het J")' echter niet wilde toekennen, daag vindt nog een Tweede-Ka- ebat plaats over de kwestie. Gis- PvdA commissielid Van F nefc zich af, of Norgips niet toch I nwVerreden zou ziïn het contact to weer op te nemen, als mi nister Van Aardenne vandaag onder druk van de Tweede Kamer tenmin ste óók van gedachten verandert. De communistische actieleider Fré Meis, heeft aangeboden steun te ge ven aan eventuele acties. Hij ging gisteren in debat met het personeel. Eerst bij de poort en later in de kanti ne. „Of er actie komt, hangt van jullie af. Als jullie willen, zijn wij bereid mee te doen, desnoods tot het bittere eind toe." zei hij. De indruk bestaat echter dat de meeste werknemers niets meer verwachten van acties en gevolg zullen geven aan de oproep de machines leeg te draaien en schoon te maken. woningmarkt werkt door in de ver kopen van woningtextiel, artikelen voor woninginrichting, de afeet van keukens, bouwmaterialen e.d. De heer Groenen zegt dat het afgelopen jaar de belangstelling voor de dien sten van NMB-Heller belangrijk is toegenomen, wat deels kan worden toegeschreven aan de economische' situatie. De hoge rente in combinatie met de beperkte mogelijkheid om tot een verbetering van het rendement te komen, heeft bij veel bedrijven het accent doen terechtkomen op con stante bewaking van de liquiditeit (de kaspositie) en de financierings verhoudingen. Een uitvloeisel van deze situatie is het toenemende gebruik van zoge naamd leverancierskrediet ten op zichte van het dure kortlopende bankkrediet. Kwalijk daarbij is, al dus de heer Groenen, dat dit leveran cierskrediet in veel gevallen eenzijdig wordt vastgesteld door de afnemer en wel via aanzienlijke overschrijdingen van de overeengekomen betalingster mijnen. Hierdoor ontstaan niet alleen ver hoogde debiteurenrisico's, maar te vens aanzienlijke renteverliezen. Hoewel officiële statistieken over be talingsgewoonten ontbreken heeft NMB-Heller aanwijzingen, dat in sommige branches de gemiddelde be talingstermijn van debiteuren sinds „Op tussentijdse wijzigingen daarin gaan wij niet in," aldus Van Tienen, die zegt nog niet op de hoogte te zijn van het feit dat het ministerie van economische zaken de prijsstijging al heeft goedgekeurd. Hij is van mening dat er legio mogelijkheden zijn om goedkoper papier, dat bovendien van betere kwaliteit is, uit het buitenland te betrekken. Secretaris van Van Gelder Papier, M. Olgers, is het daar niet mee eens. „De marktprijs voor papier stijgt in heel Europa," zo meent Olgers. „Duits land. Frankrijk, België en Scandina vië overwegen eveneens de prijs te verhogen met tien tot dertien pro cent. Energie en hout worden nu een maal duur betaald. Wij bijten slechts de spits af," aldus Olgers. Van Gelder houdt op dit moment prijsbesprekingen met leden van de NDP en is optimistisch over de afloop 'van die gesprekken. Het bedrijf hoopt met deze maatregel tien mil joen gulden in de wacht te slepen in de rest van dit jaar. In totaal levert Van Gelder jaarlijks 120.000 ton pa pier aan de leden van de NDP. De Nederlandse krantenuitgevers zijn intussen niet erg te spreken over de prijsstijging. Eerder dit jaar werd een BTW-tarief van vier procent van toepassing op kranten en de doorwer king daarvan in de prijzen brachten vele tienduizenden ertoe him dagblad abonnement op te zeggen. H. C. A. Groenen 1977 wel een kwart langer is gewor den. Naast het probleem van onvrij willige kredietverlening aan de afne mers van een bedrijf, met als gevolg een toenemende druk op het debiteu renbeheer, worden bedrijven met name ook geconfronteerd met het verschijnsel, dat leverancierskrediet een steeds belangrijker rol gaat spe len in de onderhandelingen met mo gelijke afnemers voor het verkrijgen van orders. AMSTERDAM (ANP) Het gebruik van kringlooppapier is de afgelopen twee jaar fors toegenomen. De Vereniging Milieudefensie schat, dat nu 2,5 maal zoveel kringlooppa pier wordt gebruikt als twee jaar geleden, toen tweedui zend ton werd omgezet. Ook op het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne be staat de indruk, dat er veel meer „tweedehands" papier in gebruik is. Kringlooppapier wordt ge maakt van gebruikt nieuw pa pier. De vereniging milieude fensie begon eind 1978 met een actie om het gebruik van kringlooppapier te bevorde ren. Duizenden brieven wer den geschreven naar instellin- ge, meestal (semi)officiële. Vooral daar wordt sindsdien steeds meer kringlooppapier gebruikt, aldus milieudefensie en het ministerie. Milieudefen sie beschouwt haar actie dan ook als geslaagd. De grootste gebruiker van kringlooppapier is het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Ook de stem biljetten voor de Nederlandse verkiezingen worden sinds 1978 op kringlooppapier gedrukt. Factoring, een begrip dat erop is ge richt een bedrijf een optimale liquidi teit te verzekeren zodat de activitei ten van het betrokken bedrijf niet worden geremd door het achterblij ven van betalingen, is in de Verenigde Staten al sedert de jaren vijftig inge burgerd. In West-Europa en ook in Nederland heeft het accepteren van factoring een veel langere periode in beslag genomen. Daarbij speelde o.a. een rol, dat afnemers van een bepaald bedrijf de tussenschakel van een fac- torbedrijf als onaangenaam ervoeren. Eerst in de jaren zeventig heeft een definitieve doorbraak van factoring plaatsgevonden, aldus de heer Groenen. NMB-Heller, gevestigd in Utrecht, heeft de laatste jaren een snelle groei doorgemaakt. De omzet passeerde in het afgelopen jaar ruim de één mil jard gulden. Dit jaar zal naar ver wachting een omzet (het totaal be drag, gemoeid met de aan NMB-Hel ler overgedragen debiteurenportefe uilles) van anderhalf miljard gulden kunnen worden bereikt. Vorig jaar werd 2,6 miljoen aan de voorzieningen toegevoegd. Ook dit jaar zal een toevoeding nodig zijn. Vooral voor het tweede halfjaar ver wacht de heer Groenen betalings moeilijkheden, speciaal in de textiel en in de bouw. DEN HAAG (ANP) Het ligt in de bedoeling van de regering om het aandelenkapitaal van Ultra-Centrifu ge Nederland (UCN) te verhogen van ƒ4.002.000 tot ƒ163.201.560. Dit voor rekening van de overheid. Daarmee wordt het overheidsaandeel in UCN van 55 procent verhoogd tot bijna 99 procent. Het overige procent zal in handen zijn van de industrie. De verhoging van het aandelenkapi taal wordt gerealiseerd door middel van omzetting van de reeds door de overheid ter beschikking gestelde bij dragen in de demonstratiefabrieken. Dit blijkt uit een wetsontwerp van minister Van Aardenne (economische zaken). Het voorstel tot vergroting van het aandelenkapitaal van UCN is een onderdeel van een financiële en organisatorische herstructurering van UCN. De nu voorgestelde omzet ting in aandelen vereist geen nieuwe financiële bijdragen van de staat. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypol ABN heken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.25 11.95 11.95 11.25 11.5 11.95 12.22 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.25 11.51 11.77 11.25 11.5 11.77 12.04 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.2 12.1 11.2 12.1 Centrumbank 5 jaar 1 11.25 11.7 11.25 11.7 NMB 3 jaar 5 jaar 1 11.4 12.39 11.5 11.75 12.5 12.79 Postgiro/RP8 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.75 11.0 11.75 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.3 12.12 11.3 12.12 Spaarbank R'dan 1 jaar 3/5 jaar 2 1 115 11.97 11.5 11.97 W es tl and/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 Jaar 10.8 11.25 10.8 11.25 Ennia 10 jaar 10.6 11.03 10.6 11.03 NVL 5/10 jaar - 10.6 11.03 10.6 11.03 Voornamelijk de handelsbanken voerden deze week een kleine verla ging door. In ieder geval betekent dit dat bij de meeste banken voor een 5 jaar vaste lening (bij 70 procent van de cxecutiewaarde) geen 12 procent meer betaald hoeft te worden. Door de half procent discontover hoging door de Nederlandsche Bank lijkt het erop, dat een verdere daling binnenkort niet te verwachten is. Op langere termijn zou de rente 'wel weer kunnen zakken. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) ADVERTENTIE 111 De Amro Aandelen Kombinatie is een mengfonds. \Xhaibij de nadiuk van uw beleg gingen op aandelen ligt Daarnaast wordt een gedeelte in obligaties belegd. Dan mikt u vooral op de mogelijkheden die aandelen bieden. Tevens benut u de stabiliserende werking van obligaties. De Amro Aandelen Kombinatie is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningea Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische j overschrijving beleggen. ADVERTENTIE Terugkeer van een legendarische Nederlandse speurder! Oude - en nieuwe - fans kunnen hun hart weer ophalen aan de spannende avonturen van inspecteur Perquin. Geschreven door de mysterieuze Martin Mons: een pseudoniem dat twee Haagse dames hun leven lang geheim wisten te houden. Drie titels zijn nu verkrijgbaar in elke boekhandel. Maar er volgen er spoedig meer! Inspecteur Perquin en de camavalsmoo -d Inspecteur Perquin en de kralcnmnorden Inspecteur Pcrquii en de moord op Derk Alland Prijs per kl eke paperback Gespecialiseerd in de betere tisdaad. ARNHEM (ANP) De Kema in Arnhem is de algelopen vijf jaren steeds minder aandacht en geld gaan besteden aan het onderzoek naar en de ontwik keling van kernenergie in de elektriciteitsopwekking. In 1976 werd nog ruim eenderde van het budget (9,3 miljoen gulden) aan kernenergie besteed; de verwachting voor dit jaar is. dat nog slechts 19 procent (8,6 miljoen gulden) aan dit onderzoek wordt uitgegeven. Het totale budget van de Kema be draagt in 1980 ruim 45,6 miljoen gul den. Dat is bijna acht miljoen gulden meer dan vorig jaar en anderhalf keer zo veel als in 1976. Dit blijkt uit het jaarboek van de Arnhemse instellin gen van de Nederlandse Elektrici teitsbedrijven. De Kema is een van., die instellingen. De Kema verricht het grootste deel van haar onderzoek (in 1980, evenals vorig jaar, 43 procent) in de sector conventionele opwekking van elektri-" citeit. Dat wil zeggen de opwekking, - waarbij gebruik wordt gemaakt van" kolen, olie en aardgas. Zeven procent van het Kema-budget (ofwel 3,2 mil-, joen gulden) wordt dit jaar uitgege ven aan nieuwe ontwikkelingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15