onflict binnenschippers Hoogovens muurvast Politieke rel in Kamer om Europese topfunctie oorwaardelijke raf voor slepers okkade haven toch opgeheven Jager ligt overhoop met vogelbeschermersclub Knooppunt van landbouwkennis Begrip 'reumatische persoonlijkheid' onjuist idische nasleep havenstaking Verklaring minister PvdA: Kabinet heeft unieke kans verprutst na niet inlichten over wapenvondst 'Vleesindustrie gaat niet goed' Hoge werkloosheid onder Molukkers AG 18 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onzer verslaggevers IRDAM/IJ MUIDEN jnflict tussen Hoog- en de binnenschippers urvast. De partijen pra- ii «et meer met elkaar. De iers noemen Hoogovens on tkt onbetrouwbaar" it j het bedrijf eerder ge- afspraken niet zou nen. Het staalbedrijf Oplossing Ie schippers „zeer ver" oet gekomen te zijn in ensen. n is de blokkade van de kaden —■"tiogovens in de haven van IJ- opgeheven. Ruim een week zo'n twintig schippers de ka- blokkeerd. De boycot tegen rens op de schippersbeurzen rel gehandhaafd. Het actieco- an de schippers en de schip- ^niging Toerbeurt Noord- hebben meegedeeld zich op actievormen te beraden, om- situatie nu uitzichtloos lijkt. '1 van contractschippers voor de aan- en afvoer van haar produkten van en naar België. Dit is de schippers een doorn in het oog, omdat Hoogovens hiermee de in de binnenvaart geldende toerbeurtre geling negeert. De schippers willen dat alle vracht via de beurs wordt verdeeld volgens het toerbeurtsys teem. anfllct tussen Hoogovens en de jschlppers duurt al drie maan jaar verscherpte zich een week uen schippers de haven in blokkeerden. Inzet van het is de zogenoemde „relatie- Hoogovens maakt gebruik Kuipers in Zeist bestaat 35 jaar. In het kader daarvan werd teren in de haven van IJmuiden de bontmode van Rob F alk geshowd. pn een schilderachtig decor -liet Patricia een bontmantel zien, aseerd op de jaslengte die het volgens deskundigen op bontgebied komende winter gaat maken. I een onzer verslaggevers UI TERDAM De juridi- nasleep van de Rotter- II ie havenstaking van af- ni »n najaar laat zich nog l Is gelden. Vandaag be de Rotterdamse raadka- if de officier van justitie Je Rotterdamse recht- mr. J. Schoonaard vier nfearbeiders moet gaan nfolgen voor openlijke ge- Pleging. *n heeft het Gerechtshof in Hug zes havenslepers, die tij die staking een sleepboot met Hfffligen enterden, veroordeeld voorwaardelijke gevangenis- en. «ledigers van de vier havenar- advocaten van het Rotter- Advokaten Kollektief, zijn «|twaardigd dat hun cliënten al maanden in onzekerheid leven dan niet vervolgd Zullen wor- De advocaten zijn van mening Je officier na negen maanden Wels wel moet weten of hij ge- bewijzen tegen de stakers heeft. ws de advocaten is de bewijs- 1 van mr. Schoonaard „zwak", 't veel getuigenverklaringen uit lopen. J werden op 19 september vorig ingehouden toen een groot 81 stakers na een vergadering op - Wjplaat in Rotterdam, optrok de poorten van het vlakbij gele- !onta'nerhedrijf ECT om daar de tnemers te overreden ook te gaan nt Voor de poort stond een afde- van de mobiele eenheid. daarop volgende confrontatie *b twintig stakers gearresteerd. *n van hen kwamen snel weer voeten. Vijf werden vervolgd maar in de loop van het vooronder zoek bleek één van hen niet aanwezig geweest te zijn op de Heijplaat. De advocaten van de vier havenarbei ders zeggen weinig te verwachten van een vervolging van hun cliënten. Niet alleen is de bewijsgrond van de offi cier van Justitie zwak, maar ook vin den ze dat een stakingsconflict zijn oplossing moet vinden in overleg tus sen werkgevers en werknemers en dat het niet strafrechtelijk aangepakt moet worden. Kaping De zes „kapende" havenslepers, die gisteren veroordeeld werden door het gerechtshof ln Den Haag tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf, kregen in februari van dit jaar van de rechtbank in Rotterdam veer tien dagen onvoorwaardelijk. Eén ha vensleper, die tijdens de „kaping" een molotov-cocktail bij zich had, kreeg drie weken waarvan twee voor waardelijk. Hij was door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot drie weken onvoorwaardelijk. Alle ze ven werd een proeftijd van één jaar opgelegd. De zeven waren tijdens de sleepboot staking in Rotterdam betrokken bij de actie met de „Smit-Duitsland". Ongeveer twintig stakers kaapten in de nacht van 3 op 4 oktober de sleep boot Neptunus n en voeren daarmee naar de „Duitsland", die op dat mo ment bemand met werkwillige sle pers bezig was een zeeschip naar de Waalhaven te brengen. Toen de „Duitsland" door de Neptunus was geënterd, ontstond aan boord van de „Duitsland" een gevecht tussen sta kers en werkwilligen. De procureur-generaal bij het gerechtshof had bevestiging ge vraagd van de Rotterdamse vonnis sen. Volgens de verdediging diende de actie een redelijk doel en gebruik ten de stakers redelijke middelen. Daarom hadden de verdedigers om vrijspraak gevraagd. blijven, zegt een woordvoerder van het bedrijf. Een werkgroep met vertegenwoordi gers van Hoogovens, de toerbeurtver eniging en de verladersorganisatie zou alle details verder moeten uitwer ken. De samenstelling van de werk groep leverde echter onoverkomelij ke bezwaren op voor de schippers, omdat naar hun mening Hoogovens te veel Invloed zal krijgen ln deze werkgroep door de verladers daarin ook te betrekken. sproken dat het relatiesysteem gelei delijk aan zou worden afgeschaft. Vo rig jaar werd nog maar veertig pro cent van de produkten van Hoogo vens met relatieschepen vervoerd, de rest ging via de beurs naar toerbeurt schippers. In Januari verbrak Hoogovens, aldus de schippers, de afspraken door toch weer een contract aan te gaan met een relatieschipper. In maart leidde dat tot de eerste boycotacties. Van onze redacteur weten schappen GRONINGEN Bij zorg vuldig onderzoek blijken reumapatiënten psycholo gisch niet anders in eikaar te zitten dan andere men sen. De „reumatische per soonlijkheid" die sinds jaar en dag in de psycholo gische literatuur beschre ven is, bestaat niet. Tot deze conclusie komt de Groningse psycholoog F. A. E. van der Ploeg na een onderzoek met 147 patiën ten, waarop hij morgen promoveert. Reumapatiënten zouden neurotische zijn, in sociaal opzicht afhankelijk, star van levenshouding, ge remd in de uiting van agressie. Of dit persoon lijkheidsbeeld een gevolg zou zijn van de gewrichts ziekte, of juist de ooizaak ervan, daarover liepen de meningen uiteen. Denken aan een psychologische oorzaak was des te verlei- derlijker omdat een licha melijke oorzaak van reu ma niet bekend is, en het verloop onvoorspelbaar. Er kunnen plotselinge ver ergeringen optreden, maar ook spontaan herstel is mogelijk. Medisch kunnen alleen maatregelen wor den genomen om voort schrijden van de kwaal te voorkomen en de sympto men vooral pijn en ont steking te bestrijden. Van der Ploeg legde pa tiënten van de polikliniek reumatologie van het aca demisch ziekenhuis Gro ningen vragenlijsten voor om hun persoonlijkheid in kaart te brengen. Zij ble ken niet neurotischer dan niet-reumapatiënten. Het misverstand is volgens Van der Ploeg ln de wereld gekomen door onderzoek met Amerikaanse vragen lijsten die mensen met reële lichamelijke klach ten even automatisch als ten onrechte in de neuroti sche hoek neerzet. De on derzoeker kon ook geen verband vinden tussen psychologische factoren en het verloop van de kwaal. Wel vond Van der Ploeg bij zijn reumapatiënten een verminderde neiging om agressie te uiten, en een naar verhouding lage zelfwaardering. Maar die eigenschappen bleken niet specifiek te zijn ver bonden met reuma: ze werden ook aangetroffen bij mensen die chronisch pijn hebben. In toekomstig onderzoek zou Van der Ploeg willen bekijken hoe reumapa tiënten hun ziekte verwer ken. Overmatige spanning daarbij —.die zich onder andere zou uiten ln die verlaagde zelfwaardering zou op haar beurt de ziekte ongunstig kunnen beïnvloeden. Want hoewel hij de „reumatische per soonlijkheid" ten grave heeft gedragen, is Van der Ploeg wel degelijk over tuigd van een nauwe sa menhang tussen geest en lichaam. De afgelopen week zag het er enkele keren naar uit dat het conflict zou kunnen worden opgelost. Hoogovens zegde toe de contracten met con tractschippers voor 1 maart 1981 te willen afbouwen. Dit ging de schip pers echter niet ver genoeg. Volgens een zegsman van de toerbeurtvereni ging heeft Hoogovens in eerste in stantie verklaard met onmiddellijke ingang drie contractschepen te willen afstoten en vervolgens elk kwartaal opnieuw drie. Het staalbedrijf maakt gebruik van circa tien contractsche pen. naar de mening van de schippers is Hoogovens teruggekomen op haar eerste aanbod onder druk van de ver ladersorganisatie EVO. Hoogovens zegt zelf erg veel belang te hechten aan de vervoerszekerheld voor het bedrijf na het afstoten van de contractschepen. De vervoersze kerheld moet uiteraard gewaarborgd Opheffing Dat gisteren besloten is de blokkade in IJmuiden op te heffen houdt vol gens een zegsman van het actiecomi té verband met de vrees dat het con flict onnodig zal verscherpen. „Onze schippers worden geconfronteerd met een bedrijf dat keer op keer eer der gedane afspraken niet nakomt en zoiets werkt natuurlijk uiterst provo cerend". In totaal laat Hoogovens per jaar zo'n tweehonderduizend ton aan staalpro- dukten vervoeren via relatieschepen. Sinds maart, toen de boycotacties van de schippers begonnen, is er bij het vervoer van ruim zestigduizend ton „ernstige hinder" ondervonden, volgens het actiecomité. Sinds kort heeft de boycot een Internationaal tintje gekregen nu ook de Belgische schippers weigeren lading voor Hoog ovens van Luik uit te accepteren. Het zogenoemde toerbeurtsysteem functioneert sinds 1976 op de schip persbeurzen. Bij dit systeem wordt uitgegaan van een vaste minimum- vrachtprijs, ln tegenstelling tot het vrijemarktsysteem waarbij de schip per met de laagste prijs vrachten kon binnenhalen. In 1976 ging Hoogovens in zee met zeventien vaste relatieschippers. Met de schippersorganisaties werd afge- De radiogesprekken die Tonny van Verre met Jan Terlouw heeft gevoerd, zijn in boekvorm verschenen. Tijdens de presentatie van het boek in Nieuwspoort in Den Haag voorzag de D'66-fractievoorzitter in de Tweede Kamer het eerste exemplaar van een opdracht voor zijn vrouw (rechts). Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is een politieke rel uitgebroken rondom het voorzitter schap van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. De PvdA verwijt het kabinet-Van Agt-Wiegel om partij-politieke redenen een Nederlandse kans op die post te hebben laten lopen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Scholten van defensie is bereid de Kamercommis sie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten uit te leggen waarom hij geen inlichtingen wil verstrekken over de geheimzinnige wapenvond sten in Limburg. Hij zegde dit giste ren in de Tweede Kamer toe op aan drang van PvdA en CDA. De minister weigerde vorige week met een beroep op het staatsbelang elke inlichting over deze zaak. Boven dien was hij niet bereid zijn weigering te motiveren in de commissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. PvdA en CDA lieten gisteren weten' hiermee geen genoegen te nemen. De socialist Patijn zei, dat de rege ring een beroep op het staatsbelang toetsbaar aan de Kamer behoort te presenteren. „De Kamer moet ervan overtuigd zijn, dat het onthouden van inlichtingen inderdaad strijdig is met het staatsbelang," aldus Patijn. De minister zal de IVD-commissie, bestaande uit de voorzitters van de vier grootste fracties, vertrouwelijk een toelichting geven. De PSP'er Van der Spek, die vorige week een spoed debat over de zaak had aangespan nen, zei dat de openbaarheid hiermee niet is gediend. Zijn motie om in de kwestie volledige openheid te betrachten teneinde de mocratische controle mogelijk te ma ken, werd echter met grote meerder heid verworpen. Steun kwam alleen van CPN en PPR. Van der Spek kon digde aan mee te werken aan particu lier speurwerk naar de ondergrondse wapenvoorraden. Verkiezingen ledenraad niet overdoen UTRECHT (ANP) Mag de nengekomen stemmen van de in mei Verenieine voor voeelbe- gehouden verkiezing geteld moeten worden, terwijl de vereniging nieuwe SCherming de verkiezingen verkiezingen wil houden met op de voor een nieuwe ledenraad Stembiljetten een wat duidelijker overdoen als blijkt dat een profiel van de kandidaten. In afwach- flink deel van de kandidaten ttag vra de uitspraak van de recht- fr. bank-president liggen de 1500 uitge- jager IS en daardoor wellicht brachte stemmen nu bij een notaris, weinig op heeft met het doel zonder dat iemand er een blik op van de vereniging. Op deze heeft kunnen slaan. Achtergrond van het kort geding is de al jaren spelende scheiding der geesten binnen de Nederlandse vere niging tot bescherming van vogels. Een deel van de 20.000 leden is uitge sproken tegenstander van het jagen. Dit heeft in het verleden reeds tot de nodige herrie geleid. Twee jaar gele den kwam een meerderheid van de vereniging tot het compromis dat „beheersjacht" door de beugel kan maar „sportjacht" niet. Beheersjacht houdt in dat slechts mag worden ge schoten op vogels als die schade aan richten aan de natuur, die niet op een andere manier kan worden voor komen. vraag zal de president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk volgende week woensdag het antwoord moeten geven. De zaak is aan de orde gesteld in een kort geding dat „een van de jagen de kandidaten", de heer A. Sonnevllle uit Tiel, heelt aan gespannen tegen de Vogelbe scherming. De heer Sonnevllle vindt dat de bin- Voedingsbond CNV: Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het gaat slecht met de Nederlandse vleeswarenindustrie. „Dit komt niet, zoals de werkgevers maar al te graag suggereren, door de loonexplosie van vorig jaar in deze bedrijfstak." Dit zegt hoofdbestuur der Cees van Dalen van de Voedings bond CNV deze week in het bonds blad Samenwerking. Hiermee reageert hij op uitlatingen als zouden de „te hoge lonen" (vorig jaar werd de extra looneis van twintig gulden gehonoreerd) in de vleeswa renindustrie een belangrijke oorzaak zijn van de huidige moeilijkheden in deze bedrijfstak. Volgens de hoofdbestuurder liggen de moeilijkheden Juist in het feit dat de export van levende slachtdieren steeds verder toeneemt. Jaarlijks worden er zo'n twee miljoen varkens naar het buitenland (West-Duitsland en Italië) geëxporteerd. Dit gaat, aldus Van Dalen niet alleen ten koste van de vleesverwerking in ons land, maar ook zal hierdoor de werkgelegenheid in de vleeswaren- sector sterk verminderen. De CNV- man verwacht dat binnen tien jaar het aantal arbeidsplaatsen in deze bedrijfstak met de helft zal afnemen. Op dit moment zijn er zo'n 20.000 mensen werkzaam in de vleeswaren- industrie. De PvdA-woordvoerder dr S. Patijn toonde zich gisteren in een Kamerde bat over het Europese beleid veront waardigd dat Nederland op de Euro pese topconferentie vorige week in Venetië geen Nederlandse kandidaat naar voren heeft geschoven. „Neder land had een unieke kans omdat de grote landen het aan de Benelux overlieten. Het kabinet heeft deze kans verprutst. Van Agt heeft alleen maar in eigen gelederen rondgekeken (maar Biesheuvel en Zijlstra weiger den en ook de WD kon niemand Vrije Universiteit blijft samenwerken met Gadja Mada Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Vrije Universi teit blijft samenwerken met de Indo nesische staatsuniversiteit van Djok jakarta, de Gadja Mada. Met acht entwintig stemmen vóór en acht te gen stemde de Universiteitsraad gis teravond in met dit besluit. Het colle ge van bestuur heeft de toezegging gedaan, dat de samenwerking tussen beide universiteiten kritisch begeleid zal worden. Over deze dialoog zal regelmatig rapport worden uitge bracht aan de Universiteitsraad. De Vrije Universiteit heeft samen met de Landbouwhogeschool te Wa- geningen en de rijksuniversiteit van Utrecht een samenwerkingsverband met de Gadja Mada. Binnen dit ver band wordt vanuit de VU onder ande re hulp geboden bij de ontwikkeling van de gezondheidszorg voor de aller armsten in Indonesië. De progressieve kiesvereniging in de Universiteitsraad wenste alle samen werking met het Indonesië van Su harto te stoppen. De Universiteits raad zag hier geen reden toe, omdat de financiële bijdrage vanuit de Ne derlandse universiteiten en hoge scholen slechts een druppel op een gloeiende plaat betrof. Met het al of niet geven van deze steun kon geen invloed worden uitgeoefend op het regeringsbeleid. Door het stop zetten van de samenwerking zouden eerder de allerarmsten het slachtoffer wor den. De VU zal aan de Nuffic vragen 10.4 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor deze vorm van ontwikke lingshulp. DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer heeft gisteren een motie aange nomen waarin de regering wordt ge vraagd in elk geval volgend jaar te beginnen met de bouw van de vaste oeververbinding over de Westerschel- de. De fracties van PSP en PPR stem den tegen de motie, die vorige week bij het beleidsdebat over verkeer en waterstaat door de socialist Van Krimpen werd ingediend. vinden - red.). Het is ongelofelijk dat Van Agt de oppositie vervolgens niet heeft gepolst." Patijn maakte duidelijk dat de PvdA in oud-minister van buitenlandse za ken mr. M. van der Stoel over een kandidaat meent te beschikken „die zeker een kans zou maken, maar de regering stelt het partijbelang boven het nationale belang." Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) toonde zich bereid in het kabinet de kandidatuur van Van der Stoel aan de orde te zullen stellen. Hij kon echter niet beloven dat de regering alsnog Van der Stoel, of ie mand anders kandidaat zal stellen. De Kamermeerderheid (PvdA, D'66 en CDA) drong er in een motie op aan dat de regering alsnog al het nodige zal doen om een goede kandidaat voor het voorzitterschap voor te stel len. Van der Klaauw kon zonder over leg met premier Van Agt niet toezeg gen dat deze motie zou worden uitge voerd. meen bekend dat de voorzitters plaats in de Europese commissie va cant wordt," zei hij. PvdA en D'66 waren van mening dat de regering zelf de oppositie had moeten bena deren. Desgevraagd zei CDA-fractieleider Lubbers zich die PvdA-kritiek wel te kunnen voorstellen. Hij zei op zich zelf geen bezwaar te hebben tegen een eventuele kandidaat van de op positiepartijen, maar hij wilde zich niet over Van der Stoel uitspreken. Weinig actief Eensgezind De Benelux-landen zullen nog deze week proberen, eensgezind een kan didaat voor te dragen, die dan in de vergadering van de Europese minis ters van buitenlandse zaken op 1 juli zou kunnen worden benoemd. De mi nister van buitenlandse zaken toonde zich er overigens verbaasd over dat de PvdA zelf niet eerder met de kan didatuur van Van der Stoel naar vo ren is gekomen. „Het is toch alge- In PvdA-kring gaf men toe de zaak zelf ook te weinig actief te hebben gevolgd in de veronderstelling dat Van Agt de PvdA met zo'n mooie post toch niet zou willen plezieren. Volgens Patijn heeft het kabinet bij gebrek aan een CDA-kandidaat de voorzittersplaats laten varen, omdat hierdoor de mogelijkheid open blijft een CDA'er te benoemen tot gewoon lid van de Europese commissie. Pa tijn wees erop dat de ministers Van der Stee (financiën) en Albeda (socia le zaken) reeds belangstelling hebben getoond om lid van de Europese com missie te worden. De nieuwe commissarissen moeten per 1 januari de zittende ploeg ver vangen. De voorzitter, op dit ogenblik de Brit Jenkins, wordt een half jaar eerder benoemd, om hem invloed te geven op de samenstelling van de Europese Commissie. Het huidige „parlement" van de vo gelbescherming, bestaande uit het oude dagelijks bestuur van de vereni ging, werd door de leden uit de radi caal vogelminnende hoek gewaar schuwd dat 22 van de 72 kandidaten voor de ledenraad, die veertig man sterk moet worden, uit de jagershoek komen. Kritische leden van de Vogelbescher ming zien in de massale kandidatuur van jachtlustigen voor de ledenraad een duidelijke poging een greep naar de macht te doen binnen de vereni ging om zo de belangen van het ja gende deel van de natie beter te kun nen behartigen. Om een nieuwe periode van onrust te voorkomen wil de vereniging de verkiezingen over doen met betere informatie aan de leden over de al dan niet aanwezige „jachtlust" van de diverse kandi- datea UTRECHT (ANP) De werkloosheid onder de Molukse bevolking is ruim vier keer zo groot als onder de Neder landse bevolking. Dit meldt het ad vies „Werk voor Molukkers" dat het inspraakorgaan welzijn Molukkers heeft uitgebracht aan minister Gar deniers van CRM. Vooral de jongeren worden getroffen door werkloosheid: 45 procent van het tabel aantal werlozen is jonger dan 25 jaar. Volgens het inspraakor gaan is met name de werkgelegen heidssituatie in Friesland, Drente, en Noord- en Zuid-Holland zorgwek kend. Het inspraakorgaan pleit voor een verdere uitbouw van de speciale werkgelegenheidsprojecten in de Mo lukse wijken, om zodoende de situa tie te verbeteren. Lening ABN 400 miljoen AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft het bedrag van haar 10,25 procents obligatielening 1980 per 1984/87, waarop de inschrijving openstaat op 18 juni, verhoogd van ƒ350 tot ƒ400 miljoen. De uitgifte- koers blijft 99,5 procent De aula van de begraafplaats wordt een onderdeel van de toekomstige bibliotheek. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De eerste paal voor een gebouw dat een internatio naal knooppunt moet worden van landbouwkundige kennis, gaat van daag in Wageningen de grond in. Het gebouw zal onderdak geven aan In stellingen van de Landbouwhoge school en de ministeriële landbouw kundige instituten in Wageningen. Tot nu toe werken in landbouwkun dig Wageningen enige tientallen bi bliotheken en aanverwante diensten min of meer los van elkaar, al is er de laatste jaren wat meer samenwer king ontstaan. De centrale biblio theek van de Landbouwhogeschool en het centrum voor landbouwkun dige documentatie en publikaties Pudoc, worden de belangrijkste be woners van het gebouw. Pudoc heeft als voornaamste taak de landbouwkundige informatie in de hele wereld op te sporen; de biblio theek zal de informatie moeten ver schaffen aan de bezoekers. Het nieuwe gebouw komt op de plaats waar vroeger een kerkhof lag, en dat blijft in de toekomst herken baar. Een poortgebouw uit 1830, dat als aula dienst deed. staat er nog en sal een onderdeel van het complex vormen. Het speelse complex komt in het voorjaar van 1982 gereed en kost ongeveer twaalf gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9