Dwarsweg is niet alleen voor doorgaand verkeer Van der Luit Dronken mense niet in de cel Gemeente Den Haag stelt zich garant voor migrantenproject Bredero verliest miljoenenopdracht in Zoetermeer "De grotere motor van de Renault 4 GTL is stiller en tegelijk zuiniger." "Wat denkt u daar nu van?" Ook nodig voor bereikbaarheid centrum Den Haag Kraakmanifestatie in het Paard Begrafenissen - Crematies Transporten Nieuwe richtlijnen Haagse politie In stadscentrum RENAULT 4 'n Goede dealer bij de prijs inbegrepen. Regro Den Haag b.v. Auto Haag b.v. WOENSDAG 18 JUNI 1980 REGIO OEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de gemeenteraad van oordeel blijft dat de Grote Marktstraat moet worden afgesloten voor autoverkeer is aanleg van de Dwarsweg door Centrum-Zuid in ieder geval noodzakelijk. Zelfs wanneer het doorgaand autoverkeer in een grote boog om het centrum van Den Haag zou worden geleid, blijft de Dwarsweg nodig voor het bestemmingsverkeer in de binnenstad. ADVERTENTIE Wethouder Nygvist meent dat alleen deze verkeersdoorbraak in het ver lengde van de Veerkades een goede bereikbaarheid van de kern van de binnenstad (de Grote Marktstraat en omgeving) kan garanderen. De Dwarsweg door Centrum-Zuid zou, in het verlengde van het Prins Bernhardviaduct en de Veerkades, langs het Zuidwalland komen te lo pen om te eindigen op de Prinse gracht. Verdere doortrekking door Kortenbos, in de richting van weste lijk Den Haag. is niet strikt noodza kelijk wanneer het tracé Jan Hen drikstraat-Torenstraat wordt ver breed. De wethouder van verkeer houdt de gemeenteraad de verbre ding van de Torenstraat als mogelijk heid voor. hoewel hij persoonlijk meer voelt voor aanleg van een ge heel nieuwe weg door Kortenbos. In december 1977 besloot de gemeen teraad tracés voor aanleg van de Dwarsweg door de binnenstad te re serveren en de verkeersdoorbraken te maken tenzij uit een onderzoek naar beperking van doorgaand verkeer zou blijken dat dat niet noodzakelijk was. Nygvist vindt dat de gemeenteraad zich nu aan afspraak moet houden en gezien de resultaten van het verkeer- sonderzoek, moet besluiten de Dwarsweg wel aan te leggen. De Dwarsweg is in zijn visie zelfs nog noodzakelijk wanneer de raad te gen zijn zin in zou besluiten het Prins Bernardviaduct af te breken. Dit viaduct leidt momenteel veel au toverkeer tot in het centrum van Den Haag, maar er liggen voorstellen daaraan een eind aan te maken. Nygvist wil snel een raadsbesluit ne men op basis van de onderzoekersre sultaten, maar hij zal moeten aan vaarden dat de gemeenteraadsleden in augustus op de hoogte worden gebracht van rapport over de stede- bouwkundige kwaliteit van de bin nenstad In dit rapport, dat wordt getrokken door PvdA-wethouder Hardon (ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing) kunnen de nade len worden opgesomd die vast zitten aan de verkeersdoorbraak. In de PvdA-fractie zei men gister avond een „politiek gaatje" te zien om de aanleg van de Dwarsweg toch nog tegen te gaan. Met een stede bouwkundig verhaal loopt de PvdA veel verkeerstechnische argumenten voor aanleg van de weg van tafel te kunnen vegen. De socialisten ver wachten daarbij steun te krijgen van enkele raadsleden uit de CDA-fractie. DEN HAAG In het Haagse centrum het Paard van Troje vindt hedenavond een „kraak manifestatie" plaats, onder meer georganiseerd door het comité Jongerenhuisvesting. Op de ma nifestatie wordt een overzicht gegeven van de „stand van za ken" bij het kraken in Den Haag. Er is tevens een fototentoonstel ling. Het publiek wordt geïnfor meerd over de politie-ontwikke- lingen rond de woningnood, het kraken enz. Films worden ver toond over de gebeurtenissen bij gekraakte panden aan de Von delstraat in Amsterdam. Rond negen uur treedt de theater groep Proloog op met de voor stelling „Word wild en doe mooie dingen". Aan het slot van de avond, om ongeveer twaalf uur, een optreden van de zanger Ton van der Meer. Een verkeersluwe Grote Marktstraat, momenteel gedeeltelijk voor auto's afgesloten in verband met aanleg van stadsverwarming, vereist aanleg van de Dwarsweg. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gemeentebestuur van Den Haag stelt zich garant voor een onverminderde voortgang van het Brugpro- ject Migranten, dat een bijscholingscursus verzorgt om Suri naamse migranten en Antilliaanse rijksgenoten in de leef tijdsklasse van 19 tot 25 jaar van het niveau van een analfa beet te tillen naar het peil van een leerling van de vierde klas lagere school. In het rouwcentrum is gelegenheid toi opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgcrlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dronken mensen behoren in beginsel thuis in een politiecel, maar moeten aan familie of huijj j, ten worden overgedragen. Dit staat onder meer in ni a richtlijnen voor de Haagse politie, opgesteld door de p£ zelf in samenwerking met de GG en GD. Mocht een huiselijke opvang niet mo- personen die in kennelijke stai gelijk zijn, dan moet getracht worden gend en niet aanspreekbao mensen onder invloed onder te bren- openbare weg worden aanga gen bij welzijnsinstellingen. tehuizen nooit door de politie c q. ine» voor daklozen e.d. tiewagen mogen worden tb Ton allo filHo Hient Han Ho fl/1, WASSENAAR Bij een aanrijding tussen een ambulance en een bestelauto op de kruising Rijksstraatweg/Lozerweg te Wassenaar heeft gisterochtend een 28-jarige verpleger uit Leidschendam een dubbele kaakbreuk opgelo pen. Hij zat in de ambulance die een bij een bromfietsongeluk gewond geraakte jongen naar een ziekenhuis in Leiden bracht. Ter hoogte van de Lozerweg kwam de bestelauto van rechts door groen licht de Rijksstraat weg oprijden. Hij merkte de ambulance, die volgens de politie geluidsignaal en zwaailicht voerde, niet op. De bestuurder van de ambulance, de 40-jarige brandweerman T. M. van S uit Wassenaar, en de chauffeur van de bestelau to, de 23-jarige F. A. de G. uit Leidschendam kwamen met de schrik vrij. Ook de gewonde jongen in de ambulance liep geen verder letsel op. De beide auto's werden totaal vernield. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De projectontwikkelaar Bredero's Bouw bedrijf Nederland maakt geen kans meer op deelneming in de bouw van het stadscentrum van Zoetermeer. Een miljoenen opdracht gaat hiermee voor het bouwbedrijf verloren. DEN HAAG (ANP) De provincie Zuid-Holland heeft in totaal 464 huis vuil- en containervuilstortplaatsen. Dat blijkt uit de inventarisatielijst, die GS van Zuid-Holland hebben la ten opstellen. Hiermee antwoordt het college op vragen van het PvdA-raadslid I. Chandoe, die zich met de betrokke nen zorgen maakt over de gevolgen die de overheveling van het project van het ministerie van erm naar dat van sociale zaken zou hebben. Ais gevolg van de overheveling zou de opleiding voor het project verkort worden en uiteindelijk opgaan In één instituut, het Centrum van Beroepso riëntatie en Beroepsvorming (CBB). Het CBB zou dezelfde opleiding moe ten verzorgen voor alle groepen die daarvoor in aanmerking komen. Dit dan, zo vreesden de medewerkers aan het brugproject, zonder dat de subsi die wordt uitgebreid. Het college vindt met Chandoe dat het Brugpro ject met de bestaande faciliteiten moet worden voortgezet, en zal zich over de handhaving daarvan in ver binding stellen met de minister van sociale zaken. Mocht de vrees voor vermindering van faciliteiten gegrond blijken, dan zal de gemeente zoeken naar wegen om het niveau van het BPM te hand haven, en bovendien te bezien of het niet mogelijk is het project uit te 'breiden. Bij afwezigheid van die laatste moge lijkheden hoort te allen tijde op het politiebureau de hulp van medisch geschoold personeel te werden inge roepen, om te beoordelen of de be trokkene al dan niet ter ontnuchte ring mag worden ingesloten, aldus het concept van de nieuwe richtlijnen dat door hoofdcommissaris C. N. Peijster naar de raadscommissie voor politie en brandweer is gestuurd. Bij voorlopige insluiting, in afwach ting van een medische beoordeling zal een arrestant, van wie men denkt dat hij dronken is om de vijf minuten moeten worden bekeken. Bij de ge ringste twijfel over verslechtering van zijn toestand zal de wachtcom mandant moeten worden ingescha keld, zo staat in de nieuwe richtlij nen. Ook als een beschonkene na medische beoordeling ter ontnuchte ring is ingesloten, zal nog om het kwartier zijn toestand moeten wor den beoordeeld. Nieuw in de richtlijnen is voorts dat Ten alle tijde dient dan de OOi te worden gewaarschuwd w wacht. In de nieuwe richtlijna ook dat mensen die worden if op het rijden onder invloed pe niet worden ingesloten. De minister van Binnenland» zal over een aantal zaken definitieve uitspraak moet* alvorens een definitieve reg« worden opgesteld, aldus Pelj Over de behandeling van mensen zijn de afgelopen jai dere malen vragen gesteld, i gevallen in de politiecel. DEN HAAG (ANP) Na gaan ook in Den Haag om het gebruik en de handel drugs te legaliseren. In vragen en w van Den Haag verza PvdA-raadslid Jaap Huurman meente bij de vaste Kamera sies voor Volksgezondheid en de legalisering van hennep-[ ten te bepleiten. De Renault 4 GTL is een funktionele vloer, een wegklapbare achterbank en 'n wagen die volop ruimte en komfort biedt, vering waar uw rug blijvend dankbaar voor maar weinig benzine vraagt. Hij heeft is. Een heel sterk punt is z'n zuinigheid. De een flinke binnenruimte met een vlakke laad- nieuwe, zwaardere 1108 cc motor is pittiger maar toch zuiniger (1 op 18 bij 90 km/u kon- stant). Dat is vooral in deze tijd van energie- Het Zoetermeerse gemeentebestuur en de projectontwikkelaar hebben geen overeenstemming kunnen berei ken over de stedebouwkundige aan pak van de toekomstige binnenstads- bouw. B. en w. hebben na het afslui ten van de onderhandelingen giste- ren aan de gemeenteraad voorgesteld de samenwerking met Bredero op te .zeggen. Dé raadsfracties moeten volgende week een uitspraak doen over het advies van b. en wrqaar het ziet er niet naar uit dat de deur naar Brede ro op een kier kan worden gehouden. Uit een gisteren aangeboden notitie .blijkt dat het college en de project ontwikkelaar in de harde onderhan delingen over de bouwopdracht lijn recht tegenover elkaar stonden. Dé Haagse bouwonderneming MAB maakt nu een goede kans behalve vóór het haar toegewezen bouwter-^ rein in de Zoetermeerse binnenstad ook voor het Brederogebied de op dracht tot de bouw van woriingen, winkels en kantoren te krijgen. Dit zou de deelneming van de MAB in de stadscentrumbouw verdubbelen Een woordvoerder van de MAB stak giste ren niet onder stoelen of banken zeer ingenomen te zijn met het onderhan delingsresultaat. Hij was ervan over tuigd dat het bouwbedrijf de bijzon der grote bouwopdracht aankan. Handig In de notitie van b. en w. wordt zonne klaar dat de MAB in de besprekingen handig heeft weten in te spelen op eisen, die het gemeentebestuur aan de bouwondernemingen stelde. De MAB leverde een stedebouwkundig plan voor de binnenstad in, dat volle dig strookte met de door de gemeente voorgestane aanpak. Een ambtenaar heeft in de wandelgangen van de ge meenteraad toegegeven dat door b. eh w. aan de gemeentelijke dienst stadsontwikkeling de opdracht is ver strekt uit te gaan van de MAB-voor- stellen. Wethouder Nagtegaal (stadsontwik keling) en Bredero verschilden in de onderhandelingen in de eerste plaats van mening over de vraag of het 'stadscentrum al dan niet gefaseerd moet worden gebouwd. Bredero week niet van standpunt af dat de hoge kosten van het bouwen in meer fases het noodzakelijk maakt de binnen- stadsbouw in één keer te realiseren. B. en w. en de MAB zijn voorstander van een gefaseerde bouw van het stadscentrum. Zij zijn van mening dat de huidige onderbewinkeling van Zoetermeer om een snelle uitbreiding van het winkelareaaj^vraagt. Ten tweede waren het gemeentebe stuur en Bredero het niet eens over hoeveel publiekstrekkende grootwin kelbedrijven er in het stadscentrum moeten komen. Nu V&D heeft afge haakt. acht Bredero het niet mogelijk meer dan drie grootwinkelbedrijven in een Zoetermeerse vestiging te inte resseren. B. en w en de MAB willen daarentegen het verlies van V&D op vangen. De MAB speelde een heel sterke troef uit door zich bereid te verklaren eventueel zelf de exploita tie en het beheer van een vierde grootwinkelvestiging op zich te ne mer». De projectontwikkelaar heeft een uitgewerkt plan voor een waren-1 huis ingeleverd, dat deels is geba seerd op het succes van het Haagse koopcentrum Babyion. De MAB en het college van b. en w zijn het tenslotte ook eens geworden over forse bezuinigingen in het ambi tieuze plan voor het stadscentrum. De projectontwikkelaar had zijn ver dere medewerking aan het bouwpro ject afhankelijk gesteld van deze fi nanciële ingreep. De overeengeko men bezuinigingen treffen in de eer ste plaats de parkeervoorzieningen, die met een kwart worden terugge bracht. Ten tweede worden de wegen en de wandel- en fietspaden een stuk soberder uitgevoerd. Woordvoerders van de raadsfracties wilden zich gisteren nog niet uitlaten over het onderhandelingsresultaat. De partijen beraden zich nog. Alleen Van Kokswijk (D'66) toonde zich dui delijk in zijn standpuntbepaling. Hij vond dat b. en w. in de notitie over de onderhandelingen „duidelijk naar een keus voor de MAB toeschrijven". Hij herinnert eraan dat de gemeente raad enige maanden geleden het col lege van b. en w. heeft teruggefloten van zijn weigering tegemoet te ko men aan de eisen, die Bredero aan binnenstadsbouw stelde. „Uit de no titie blijkt dat b. en w. met deze raadsuitspraak geen rekening heb ben gehouden," aldus Van Kokswijk. besparing een welkom pluspunt. Maak 'ns een proefrit in die 4 GTL. Of in een ander type Renault 4 Dan kunt u tegelijk kennis maken met ons bedrijf. En weet u dat u ook voor de service bij ons goed zit. 'n Renault loopt langer op een liter (v/h Renault Nederland vestiging Den Haag en Kolthof B.V.) Regro B.V., Loosduinseweg 12571 AA Den Haag. Postbus 9796,2507 BJ Den Haag. Tel 070-643830, Westduinweg 196/Hoekschokkerweg, 2583 AJ Den Haag, Tel. 070- 549213. Werkplaatsen: Loosdumseweg 1. 2571 AA Den Haag, Tel. 070-643830, Gaslaan 2, 2562 LJ Den Haag. Tel 070 643830, Dr. Lelykade 34, 2583 CM Den Haag. Tel. 070-552602. Westduinweg 186b. 2583 AG Den Haag, Tel. 070-552600. Auto Haag B.V., Pletterijkade 14, 2515 SE Den Haag, Tel. 070-858307 (Tussen Spui/ Rijswijkseplein), Werkplaatsen: Calandplein 2, 2521 AB Den Haag, Tel. 070-889255. Beeklaan 147, 2562 AD Den Haag, Tel. 070-634354, Okkernootstraat 82, 2555 ZJ Den Haag, Tel. 070-233760. Pletterijkade 14/Gouwestraat 2.2515 SE Den Haag, Tel 070-859870, Stadhcudersplein 47.2241 EA Wassenaar. Tel. 01751-10682 Werk plaats Hofcampweg/Stadhoudersplein. 2241 EA Wassenaar. Tel. 01751-17400

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6