lit brieven van -/Trouw tegen fvoer kern- al mislukt Massale vissterfte InAtlan. vis oorzaak p Trouw Trouw Eten van huidaan doeningen? tïsche Oceaan Vragen in Kamer over uitlatingen militair foute kennis op vu over sex Eenheid 10 JUNI 1980 7 MEI 2000 16 APRIL 2013 Dik hout (1) Dik hout (2) Agenda mannenlijn - edelstenen 0 R H S TROUW/KWARTET e-boycot tegen nnd Ml natuurlijk do illusie koesteren, dat een L0t tegen Zuid-Afrika het aparthcidsrcgime land meteen zal doen bezwijken; zeker niet. nu lijk is geworden, dat Nederland voor zo een Vooralsnog geen steun heeft te verwachten van [iropcsc landen en ons land, zo het daartoe al" I js op zijn centje het voortouw zal moeten n Maar is dit een reden om daarom maar van jycot af te zten? ter Van der Klaauw van buitenlandse zaken r zelf zo zijn twijfels over te hebben, waar hij ilikclijk nalaat zich van deze uitvlucht te bcdie- „i van de boycot af te zien. Er zijn volgens hem argumenten, waarom een boycot nu* niet j Het onafhankelijke Zimbabwe zou eronder jen hebben, de onderhandelingen over Namibië tn erdoor worden verstoord en wie weet, welke leringen er zich ook wellicht zonder boycot n kunnen voordoen. eer het de minister ook siert, zich van dit soort genten te bedienen en niet die van de gemakke- tiitwcg zij zijn helaas te licht. Zimbabwe is of slechts gedeeltelijk voor zijn olie afhankelijk 'Zuid-Afrika. En met het Namibic-argument ide westerse mogendheden zich nu al drie jaar aan het lijntje houden. Rest dus in feite alleen aop op veranderingen zonder een boycot Wel- ici zou inderdaad mooi zijn, wanneer die hoop htvaardigd was. alsnog zijn de verbeteringen van het onmenselij- cgimc echter slechts van marginale betekenis lumping AMie tegenafvóer kernafval mis- rnfent Trouw (10 juni). Dit is Kr niet juist. De aktie van BAN tfdoel transport te vertra- zoals ook in de persverklaring dj en als uiting van protest te iea en is in geen van deze beide Éten mislukt. Toen duidelijk dat de aktievoerders zich voor reede blokkade gereed maakten niet op ECN-terrein), weiger de chauffeurs om bij het tweede Iport dezelfde route te rijden, ezien er maar voor één route een uiing was gaf dit al meer dan ur oponthoud. Op de weg Scha lkmaar wisten de BAN-leden et tweede, derde en vijfde trans- net menselijke barrikades te verrassen. Als de transporten moeten worden tegengehouden zijn daar middelen voor, maar waarschijnlijk niet zonder beschadigingen aan ma teriaal, zodat BAN ook niet naar deze middelen zal grijpen. Andere groepen zullen dat volgend jaar misschien wel doen. De zee is geen vuilnisvat. Amsterdam Bas Voorhoeve De oproep van Hans Feddema en Wlm Herstel, zoals ik er over las in Trouw 7 juni, juich ik zeer toe. Ik ben zelf een tijd AR-iid geweest en heb mijn toevlucht in de EPV gezocht. En hoewel de EPV zich goed ontwikkelt en mijns inziens goede kansen maakt, mis ik de andere evangelisch- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 059. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aar de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. g. PARLE MENTPARLE MENT AIRPARLE MENT ARIËRSPARLEMENTARISMEP AR LEMENTE Redactie: Hans Goslinga geweest cn het ziet cr niet naar uit J dat daaraan veel zal verbeteren. Men behoeft alleen niady te denken aan de recente maatregelen, die de Zuüdafrikaanse rege ring nog dezer dagen heeft gctroffemi om een herden king van de gebeurtenissen in Sowfeto van vier jaar geleden te voorkomen. Het is duidelijk, na een tever- geefse dialoog van tientallen jaren zlijn hardere maat regelen nodig Het is de bittere les va<n de geschiedenis, dat verbeteringen slechts zelden uit de lucht plegen te vallen. En daarmee is de keus eigenlijk; kiezen voor vergroting van de druk van buiten aJ. of wachten tot de zaak in Zuid-Afrika zelf ontploft. I Een Nederlandse eenzijdige boycot moge dan op het eerste gezicht weinig effectief lijken, de signaalwerking ervan moet niet worden onderschat. De Zuidafrikaan- se regering is juist vanwege onze specifieke banden met dat land niet ongevoelig voor Nederlandse druk. Bovendien is het zeker niet uitgesloten, dat de Neder landse stap een kettingreactie teweeg zal brengen. Het effect daarvan kon nog wel eens worden vergroot door de boycot ook om te keren, namelijk door niet alleen de export van olie naar dat land tc verbieden, maar ook door geen goederen uit dat land| te importeren. Maar zelfs als een kettingreactie uitblijft, betekent een boycot altijd nog een belangrijke steurt aan de zwarte bevolking in het land, die daar ook nadrukkelijk om heeft gevraagd. Het zou jammer zijn,Iwanneer straks zou blijken, dat ons land tot een dergelijk gebaar niet in staat is, onder meer vanwege partijs-politiek gekra keel. I radikalen, die nog ai eens ingepakt werden in het CDA en zich nu mani festeren in de werkgToep niet bij brood alleen. Versplintering van de progressieve evangelische mensen in kleine groepjes lijkt me funest voor een duidelijke politiek en kon de nek slag wel eens zijn vaio de hele evange lische politiek. Late* alle progressie ve christenen in elkaar de mogelijk heid zien om te komen tot een recht vaardige wereld. Het mag van mij onder elke ladingdekkende naam. Amsterdam Peter Wattel. DEN HAAG (ANP) Er wordt steeds vaker doorgereden na een aanrijding. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt, dat in 1979 in 23.024 gevallen werd doorgere den na een aanrijding. In 1978 werd het misdrijf 18.935 maal geregis treerd. Vooral door de stijging van het aantal gevallen van doorrijden na een aanrijding steeg bet totaal aantal verkeersmisdrijven in 1979 met 7,4 procent vergeleken met 1978. De mededeling dat men parlemen tair journalist is, levert doorgaans twee typen vaste reacties op. De meewarige: „Ach, dan moet je al die saaie debatten in de Kamer vol gen", of de geïnteresseerde: „Zo, dus je ziet Den Uyl en Van Agt wel eens van dichtbij". Uit beide reacties valt op te maken, dat het beeld van de mediamakers bij de afnemers nogal oppervlakkig is. In het ergste geval is de journa list nog het spiegelbeeld van zijn karikatuur, de morsige nieuwsjager die zich uitsluitend met wapperen de jaspanden door de samenleving beweegt. Maar ook bij degenen die al iets beter menen te weten, reikt het beeld meestal niet veel verder en zal het gebaseerd zijn op wat men met het oog heeft waargenomen. Zo berust de veronderstelling dat parlementaire journalistiek louter bestaat uit het volgen van kamerde batten, vanaf een hoge tribune plaats, waarschijnlijk op waarne mingen tijdens tv-reportages. In werkelijkheid is deze activiteit slechts het spreekwoordelijke topje van de ijsberg. Voor een compleet beeld moet men onder water. Ton Planken, van 1970 tot 1980 pre sentator en eindredacteur van de parlementaire tv-rubriek „Den Haag Vandaag", heeft over de par lementaire journalistiek een boek geschreven, dat een uitvoerige blik biedt achter de schermen van het Binnenhof. De titel: „Den Haag Vandaag, televisie en de zekerheid van een scheef beeld". Op z'n minst in één opzicht is de verschijning van dit boek waarde vol. Journalisten hebben zich lange tijd op het standpunt gesteld, en velen doen dat nog dat lezers en kijkers niets te maken hebben met de wijze waarop nieuws tot stand komt. Geen pottekijkers, a.u.b. Behalve beroepseer zal ook de angst voor ontmaskering hierbij een rol spelen. Het is geen zeld zaamheid, dat een bericht op z'n janboerenfluitjes in elkaar wordt gezet bij voorbeeld wordt overge schreven van de concurrent. De laatste jaren is, sterk onder in vloed van ontwikkelingen in de Amerikaanse journalistiek, een kentering gekomen in deze stelling- name. Meer en meer wint de opvat ting veld, dat inzicht in het ont staan van nieuws een nuttige aan vulling biedt in de meningsvorming van de mediagebruiker. De moeilijkheden die een journalist ondervindt bij de uitoefening van zijn vak, zijn uiteraard van invloed op de berichtgeving zoals die uitein delijk aan lezers en kijkers wordt gepresenteerd. Het zal duidelijk zijn, dat de pro- duktielijnen van een nieuwsbericht grilliger lopen dan die van een wek kerradiootje. Informatie laat zich niet simpel uit een laatje trekken. Veel informatie blijft verborgen en veel van wat er dagelijks op het Binnenhof wordt uitgestort is onnutte ballast. Reken daar nog bij de druk waar aan een journalist blootstaat, van buitenaf en van binnenuit, alsmede de allesoverheersende tijdsklem en men bevindt zich in het middelpunt van een pandemonium. Voor wat betreft de mogelijkheden en vooral onmogelijkheden van een parlementaire verslaggever komt men bij Planken behoorlijk aan zijn trekken. Naast een klinische analy se van het politiek-journalistieke complex Is zijn boek vooral een verslag van frustraties en woede. Je zou kunnen zeggen, dat hij de rekening presenteert voor wat hij klaarblijkelijk heeft ervaren als tien jaar geduldig lijden. Bladzijden lang trapt hij wild om zich heen, vooral naar de bureaucratische NOS en het starre omroepbestel. De onwrikbaarheid van deze om standigheden zijn er volgens hem oorzaak van, dat een volwaardig informatie/TV-programma over de politiek aan de kijkers wordt ont houden. Door het ontbreken van een voortdurende begeleiding van de politiek., krijgen zij een „scheef beeld" gepresenteerd. Wat op het scherm gebracht wordt zijn incidenten, nieuwsflarden zon der samenhang, per omroepvereni ging anders geselecteerd en inge kleurd. Een balans die bij Planken nog aan somberheid wint bij het gegeven dat de televisie voor de meeste mensen de belangrijkste in formatiebron is. Het beeld wordt volgens de schrij ver nog schever getrokken door de fout van de parlementaire journa listiek om het parlement als centra le vindplaats van informatie te kie zen. Er zijn vele andere machtscen tra die onderbelicht blijven. De misère compleet makend, schetst Planken van de parlemen taire pers een weinig vleiend beleid. In zijn mildste bewoordingen „goedwillend maar ontoereikend", maar overigens een club die, cy nisch geworden door het politieke bedrijf, ten prooi is geraakt aan verloedering. Het is maar hoe je het bekijkt. Plan ken meet de kwaliteit van de parle mentaire journalistiek aan zijn ide aal van perfectie. Hij weet vrij scherp hoe het allemaal zou moeten en wat is er tegen ambitieuze doelstellingen. Maar wie zich op een hoge stoel zet, moet zich realiseren dat hij alleen maar naar beneden kan kijken. Dit geldt des te sterker, waar hij zelf uitvoerig de moeilijke, dikwijls bi zarre omstandigheden beschrijft waaronder moet worden gewerkt. Zo somt hij moeiteloos zestien nieuwsbronnen op die een verslag gever aan het Binnenhof vrijwel da gelijks moet afrazen. Het Kamerdebat is er slechts één van. Maar rondom zo'n debat alleen al, zijnde een gevecht tussen mate riële. geestelijke en/of politieke be langen, circuleren weer tal van in formatiestromen, die voor een juis te oordeelsvorming moeten worden afgetapt. Soms heeft een belangengroep er voordeel bij de media voor haar karretje te spannen. Soms juist niet Niet zelden wordt een verslag gever op het verkeerde been gezet met halve waarheden of volkomen verkeerde Informatie. In de politiek is alles geoorloofd. Scherpe botsingen in een debat le veren weer nieuwe informatiestro men. Een Verslaggever moet de wir war van gegevens, vaak tegenstrij dig met elkaar, ontrafelen, wegen, beoordelen, opschrijven, doorbellen en dan nog maar hopen dat het correct in de krant komt. Geregeld worden deze activiteiten dan nog verstoord door andere in formatie-explosies: een persbericht, een plotselinge rel, een nieuw bin nengekomen wetsontwerp, een on verwachte persconferentie, een con currerende krant die een primeur heeft, een politicus die via de radio iets roept. Planken beschrijft dit circus uitvoe rig en indringend. Zijn overdrijving en emotionele scheldpartijen kun nen worden beschouwd als zwakke plekken in zijn boek, ze zijn vooral de zweterige achterkant van het koele nieuwsbericht. Gezien vanuit de werkelijkheid, die Planken als tv-journalist ook dik wijls met kunst- en vliegwerk te lijf moest, had zijn oordeel realistischer kunnen zijn. Daarbij hoef je nog niet je idealen te begraven. Vanmiddag meteen al spanning in de Tweede Kamer met stemmingen over een PvdA-motie om de koppe ling tussen minimumloon en sociale minima ook voor de toekomst vast te leggen, en een CDA-motie om per 1 juli alvast een voorschotje te ne men op het snijden in de ambtelijke topsalarissen. De spanning blijft voortduren bij een debat over de vraag of Neder land op eigen houtje een olie-boycot moet beginnen tegen Zuid-Afrika. De regering is ertegen, maar lijkt een Kamermeerderheid tegenover zich te krijgen. Moeilijke zaak in het CDA, linkervleugel wil wel, rechter vleugel niet Morgen wordt het debat over het lidmaatschap van het koninklijk huis voortgezet en praat de Kamer over de energievoorziening op de langere termijn. Waarschijnlijk pas overmorgen be gint het debat over de geruchtma kende Hofstra-voorstellen. Hierbij de vraag of de belastingaftrek van hypotheekrente boven een bepaal de grens moet worden afgeschaft. CDA is daarvoor, WD tegen. De Eerste Kamer praat vandaag en morgen over ontwikkelingssamen werking, Nederlandse Antillen en economische zaken. De PvdA komt terug op de geheim zinnige opslag van wapens onder de Limburgse grond. De socialisten vinden, dat minister Scholten van defensie, die wegens het staatsbe lang niks kwijt wil daarover, op z'n minst de commissie voor veilig heids- en inlichtingendiensten op heldering moet verschaffen. PARLE MENTPARLEMENT AIRPARLE ME NT ARIËRSPARLEMENTARISMEPARLEMENTE Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamerlid C. N. van Dis (SGP) heeft minister Scholten van defensie vragen gesteld naar aanleiding van uitlatingen die kapitein Meindert Stelling, beleids medewerker op het departement van defensie, heeft gedaan in een inter view met het Nieuwsblad voor het Noorden op 17 mei. Kapitein Stelling deed daarin de uitspraak: „Als de Navo kernwapens inzet lever ik mijn pet in". De heer Stelling zei verder dat je als je de vijand niet meer met conventionele wapens kunt weer staan je niet naar kernwapens moet grijpen.Deze uitspraak stoelt hij op het oorlogsrecht en de christelijke ethiek. In een drietal artikelen in Trouw deed kapitein Stelling eerder dit jaar soortgelijke uitspraken. Naar aanleiding daarvan werden toen reeds vragen gesteld door de CDA Kamerleden De Kwaadsteniet en Couprie. Minister Scholten beloofde hun over deze kwestie een notitie te zullen doen toekomen, iets dat tot op heden niet is gebeurd. De heer Van Dis wil nu van de minis ter weten hoe de uitlatingen van Meindert Stelling, met name op het punt van een eventuele desertie zich verhouden aan de door de krijgs macht op zich genomen taken, waar onder de kernwapentaak. „Is de minister van mening, dat het door de betrokkene ingenomen standpunt onverenigbaar is met een optimale taakuitoefening van de krijgsmacht, voortvloeiend uit het lidmaatschap van de Navo en dat de betrokkene dan ook niets anders zou behoren te resten dan de voltallige consequenties daarvan te aanvaar den? Is hem door of namens de minis ter daarop gewezen," vraagt de heer Van Dis zich af. Hij wil ook de mening van de heer Scholten horen of hier sprake is van ernstige krijgstucht on dermijnende activiteiten, die, „om verdere besmetting te voorkomen, ef ficiënt bestreden dienen te worden." Van Dis vraagt welke disciplinaire maatregelen de minister ten dienste |!!TT li staan en of de heer Scholten bereid is van zijn bevoegdheden terzake ge bruik te maken en zo ja op welke wijze dat zal geschieden. Is dat niet het geval dan wil hij ook horen wat daarvan de redenen zijn. Is de minis ter bereid de Kamer in te lichten omtrent de omvang van eventueel meer aanzetten tot dienstweigering binnen de krijgsmachtsdelen. Kapitein Stelling zei gisteravond in een reactie het te betreuren dat de heer Van Dis deze weg, de toetsing aan de krijgsmacht heeft gekozen. „Daarmee ontwijkt hij de kem van de problematiek. Immers de visie dat de officier medewerking aan de inzet van kernwapens dient te weigeren is gebaseerd op het oorlogsrecht. EP! VU-studenten weten maar weinig over sex: veertig procent van de eerstejaars geeft foute antwoor den op vragen, die hen over sek sualiteit gesteld worden. Vergele ken met een onderzoek uit 1973 zijn er nu zelfs meer studenten, die dergelijke foute antwoorden geven. Geen wonder dus dat de studenten zelf vragen om meer voorlichting: die blijken ze prima te kunnen gebruiken. Tot deze conclusie komt Arie Luiten, oud bestuurslid van het Vormingscentrum VU, die een onderzoek heeft ingesteld naar seksualiteit bij VU-studenten. Weliswaar zijn er nu meer stu denten dan bij vroegere onder zoeken op de hoogte van anti conceptiemiddelen, maar de ken nis over de betrouwbaarheid van de verschillende methodes is be slist niet groter geworden. Zo blijkt 15 tot 20 procent van de eerstejaars periodieke onthou ding en coïtus interruptus voor veilig te houden. Misschien dat dit gebrek aan kennis iets te maken heeft met het feit, dat ruim zeven procent van alle vrouwelijke VU-studen ten ongewenst zwanger raakt en een abortus laat verrichten. Dat rug hebben. Deze manier om een betekent dat ongeveer 300 VU- studentes een abortus achter de eind te maken aan een zwanger schap stuit bij de VU-studenten nauwelijks meer cp principiële bezwaren: 90 procent van de stu denten vindt abortus gerecht vaardigd, ook wanneer er geen medische, maar een sociale reden voor wordt aangevoerd. (In 1969 bleek een-derde van de VU-stu denten abortus nog af te wijzen). Een ander punt, waarover de stu denten zeer achterhaalde kennis bezitten, is de schadelijkheid, die een actief seksueel leven met zich zou brengen. Ruim de helft van de jongelui meent dat het scha delijk is voor hun studiepresta ties. wanneer ze vaak met een meisje naar bed gaan. Dat de kennis over sex bij de eerstejaars tamelijk gering is. schreven we al. Opvallend is, dat deze. naarmate de studenten ou der wordeen, wel iets toeneemt, maar niet veel. De meisjes blij ken bij het ouder worden wel beter voorgelicht te worden, vooral door hun moeder. De voor lichting. die ze krijgen is meestal waarschuwend van aard. Uit het onderzoek onder de VU- studenten blijkt dat naarmate men zich sterker verbonden voelt met een bepaalde godsdienst, des te minder kennis men heeft over seksualiteit en voorbehoedsmid delen. De opvattingen zijn dan behoudender. Arie Luiten, die over zijn onder zoek een artikel geschreven heeft in Ad Valvas, voegt hieraan toe. dat gebleken is, dat juist zeer religieuze mannen, die bij voor beeld pornografie principieel af keuren, toch sterk door deze af beeldingen worden aangetrok ken. Dit heet „de verboden vruchttheorie". Deze mannen schaffen zich dan bij voorbeeld pornografische boekjes aan om ze dan zeer fel te bekritiseren. „Op die manier proberen ze dui delijk te maken hoe afschuwelijk ze die boekjes vinden, maar ze genieten er inmiddels ook van." Volgens Arie Luiten kom je, uit gaande van deze theorie, tot op vallende conclusies over de ver schillende EO-programma's. Uit inhouds-analyses van de pro gramma's van deze omroep in vergelijking met die van andere omroepen, is gebleken, dat er een onevenredig grote aandacht wordt besteed aan onderwerpen, die te maken hebben met sex. Waar zitten mannen, die de nu drie maanden bestaande man nenlijn bellen, over te tobben? De meer dan honderd mannen, die de telefonische hulpdienst speciaal voor mannen hebben ge beld, zaten vaak met echtschei- dings-problemen en de daaraan verbonden moeilijkheden wat be treft het zien van de kinderen. Verder belden er nogal wat man nen, die wilden praten over hun relaties en vrijen met andere mannen, die contact of een rela tie zochten met vrouwen of man nen. Ook wilden veel mannen we ten wat mannenemancipatie nu eigenlijk inhoudt en waar ze in hun omgeving een mannen-café, een mannen-praatgroep of een mannen-therapiegroep kunnen vinden. Al met al zijn de vrijwilli gers. die de mannenlijn verzor gen best enthousiast over de hoe veelheid en de aard van de tele foontjes: er waren nauwelijks ne gatieve reacties. bekrachtigd door een koninklijk zegel. Anderhalve eeuw later wil het nageslacht van Lazarus eindelijk wel eens geld zien. Maar liefst vier miljard gulden eisen ze nu uit de schatkist van het Britse koninkrijk. Het blad Maariv in Israël, waar de meeste Levy's wo nen, maakt er melding van. In middels hebben zich al vele di plomaten uit Israël en Engeland met de kwestie bezig gehouden en er zijn zelfs al advocaten inge huurd. „Ik maak me geen illusie dat wij een kans hebben om het geld ook werkelijk te incasseren, maar de zaak fascineert me." zegt Dahlai- ah Evrath, een nazaat van Laza rus Levy. Haar voorvader over leed kort na de levering van de edelstenen. In 1939 begonnen de erfgenamen belangstelling voor de schuldbekentenis van Victoria te krijgen. Sindsdien doen ze po gingen om van het aanlokkelijke bedrag een graantje binnen te halen Een spotprent van Abraham Kuyper, die ooit voor sensatie zorgde door naakt rond te lopen op een Belgische hotelkamer, zonder dat hij in de gaten had, dat hij van de openbare weg af zichtbaar was. In 1845 geleden leverde Lazarus Levy edelstenen uit Irak aan ko ningin Victoria van Engeland. De steenrijke joodse koopman ver langde niet direct betaling, maar nam genoegen met een schuldbe kentenis van de Britse vorstin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5