yan Aardenne zet iteun Okto stop Katholieke theologen blijven bij kerk ïPW' 'Harde acties' als centrale in Dodewaard niet sluit Kans op beter vervoer Arnhemse rolstoelers 'aillissement in zicht idderkerk: geen hemisch afval iii De Gorzen lollege wil nieuw abattoir Amsterdam Vlierbessengenever ontdekt Ridderorde voor scheidende hoofdcommissaris Sanders Gelderse actiegroepen in brief: Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Medicijn binnenkort kinderveilig verpakt FNV dringt aan op olie-boycot tegen Z.-Afrika Ondanks bezwaren Nijmeegse faculteit tegen Romeins document Bewindsman vraagt advies over cadeaux in dienstverlening Subsidiepot woningisolatie snel leeg INSOAG 17 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET werknemers van Okto, als In het be lang van de werknemerssituatie in Groningen in het algemeen, in Oost- onze redactie economie JEN HAAG Okto Vouwkartonfabriek in Winschoten SroklnSn."'t^'mim'',teeeho^e°rd t j naar verwachting zeer binnenkort een faillissement aan- werknemers van okto komen van- aeen zodat minister Van Aardenne van economische zaken avond in winschoten bijeen om over •t bereid is nog meer steun aan het bedrijf te geven. spreken""" zilnde ,aülissement „Aardenne heeft dit gisteren mee- niet bereid waren hetondememeren- Volgens bonden kost het minister leeld in een vergadering met de sico (25 miljoen) te dragen, «dist er Van Aarderme zon 3.6 miljoen gul- tede Kamercommissie voor eco- vol^ns Van Aardenne op. dat ook aj om het bedriji draaiende te hou- „ische zaken. de toekomst op dit gebied somber d aantal Dartners waar- •Kopen vrijdag werd bekend dat inzien. Met de som van 25 miljoen zou onder het iNorgips.. dat in enkel bedriji bereid was Okto slechts de werkgelegenheid van 110 Nederland Mn gtprfabrielt heeft, het ll r te nemen. Wel zijn er onderhan- mensen zijn gemoeid. Dan nog had- elkaar eens^ kunnen worden den honderd mensen moeten afvloei en. Al deze zaken samen waren voor het kabinet redenen om op het stand punt te blijven, geen steun meer aan Okto te geven. ingen geweest met een Noorse fir- en een Franse dochter van een lerikaanse onderneming, aldus Mi- ter van Aardenne. Onderhandelin- i over een overname liepen echter niets uit. Het feit dat de Fransen I r 1 an onze correspondente 'H iddERKERK Het college van b. n van Ridderkerk sluit de moge- 0 jkheid nagenoeg uit dat op de oude 1 tortplaats in het huidige recreatiege- iied De Gorzen in het verleden che misch afval van enige betekenis is „gestort In hun antwoord op vragen van de I rMddrcÜ0 van D'86 zeggen b. en w. J dat bet gemeentelijk personeel altijd nauüfttend heeft toegezien dat er ge®(gesloten) vaten met inhoud op (je stortplaats werden gedeponeerd, iflwndien. zo stelt het college, was de stortplaats omheind en tijdens jKjüngstijden altijd bemand. en w. baseren zich verder op de listige analyse van grondwater- Bisters, die op vijf verschillende utsen van de stortplaats werden nomen Deze monsters waren no- Iomdat bij het gedeeltelijk ontgra- van de oude stortplaats (ten be- peve van de aanleg van de Rotter- seweg) grondwater zou vrijko- Dit grondwater wilde Ridder- via de rioolwaterzuiveringsin- latie op de Noord lozen. Aan de 1 van de gunstige analyse kon worden besloten! rraagd zégt het college dat de ^gelopen vijftien twintig jaar enke- j illegale stortingen zijn geconsta- Deze betroffen echter uitslui ten! huisvuil en bouwafval, aldus het BUderkerkse college. 'an een onzer verslaggevers «STERDAM Na een aanvanke- |ke afwijzing staan B en W van msterdam nu positief tegenover It euwbouw van het hoofdstedelijk achthuis. Na hernieuwd overleg is melijk gebleken dat het bedrijfsle- n zijn bijdrage wil verhogen van 2 12.73 miljoen gulden en ook het drag voor de ter beschikking te ellen grond wil vergroten. amaast hebben de groothandela- op de Centrale Markt toegezegd J n bij het niet doorgaan van EG- bsidie voor de nieuwbouw 730.000 Iden op tafel te leggen. Op basis ivan heeft het college besloten i eind vorig jaar genomen besluit af te zien van een nieuw abattoir nwege de te geringe financiële bij- ige van het bedrijfsleven te herzien de gemeenteraad nieuwbouw voor stellen. Proef met nieuw inpaksysteem op Westlandse veiling 7an een onzer verslaggevers «ONSTER Op de bloemen- veiling van Monster is men gis teren gestart met een drie we ren durende proef, waarbij niet te handelaren de bloemen ver- Pakken, maar de kwekers. De Preef zal moeten aantonen dat dit systeem sneller en goedko per is dan de oude formule. Bij dit nieuwe systeem geeft de bandelaar na het stilzetten van te klok aan in welke hoeveelhe den hij de bossen wil hebben. Wt gegeven wordt dan weer doorgegeven aan de kweker die de bloemen bindt in de gewen ste aantal stelen. Voorheen was het zo dat de Noemen in incourante bossen *erden afgeleverd bij de hande laren Die er dan nog porties van moesten maken. Dit ging tepaard met kwaliteit en tijd verlies. aldus een woordvoerder van de veiling. btet deze methode hoopt men ou dat de bloemen vers van de Srend. snel gebonden, ingela- «v!Len gedistribueerd kunnen "orden, hiermee gokkend op de {^langstelling van grootwinkel- °teinjven in Nederland en de "°g slapende markt in Groot- onttanië. pe woordvoerder van de veiling Um °.veri8ens niet te verwach- a, dat de proef na drie weken resultaat op zal leveren Maar, aldus FNV districtsbestuurder Wolters van de FNV: „Als de minister kosten van de opzegtermijnen van het Okto-personeel bijelkaar telt, dan kost dat sociale zaken ook 2,5 mil- In april is afgesproken, dat er geen joen. Resteert ruim een miljoen, die definitieve beslissing over Okto zou Wij goed besteed vinden om het be vallen voordat de Tweede Kamer er drijf drie maanden respijt te geven." zijn oordeel over heeft gegeven. Als de Kamer er nog een debat aan wil Mochten de partners tot een overeen- wijden, dan moet dat volgens minis- komst komen, dan betekent dit dat. ter Van Aardenne vandaag gebeuren. Okto een soort gipsplaten zal gaan maken, met karton bedekt. In samen- De FNV heeft de leden van de tweede werking met Norgips, dat tussen kamer een brief gestuurd, waarin met haakjes zelf 400.000 gulden wil bij klem wordt gepleit voor het behoud spijkeren aan het drie maanden van Okto, zowel in het belang van de draaiend houden van Okto. ADVERTENTIE Met behulp van verloren gewaande, maar gelukkig teruggevonden receptuur is Boomsma in Leeuwarden erin geslaagd om Vlierbessen genever te maken. De vlierbes heeft een heel eigen smaak, die geen verbetering of aan passing vraagt. Boomsma heeft dan ook beslist geen kleur- of smaakstoffen aan de vlierbessengenever toege voegd. De smaak is heerlijk fruitig, vol en diep. Een tikje kruidig ook, dus bepaald niet overheersend zoet Wist u, dat aan de vlierbes al eeuwen lang een heilzame werking wordt toegeschreven? Veel slijters hebben al een voorraadje van deze natuurzuivere vlier bessengenever in huis. Van een onzer verslaggevers ARNHE Als het rijk in de buidel tast, krijgen de vele gehandicapten in Arnhem wellicht redelijk vervoer. Na er alle tijd voor genomen te hebben is een breed samengestelde stuurgroep met een plan gekomen. Er wordt rekening mee gehouden dat er jaarlijks een miljoen gulden bij moet. Een deputatie uit Arnhem, onder wie enkele leden van het college van burgemeesters en wethouders hééft minister Tuijnman gevraagd dit bedrag voor rekening van het rijk te nemen. De deputatie, is niet met harde toe zeggingen uit Den Haag teruggeko men. Wel wil men daar proberen het Arnhemse gehandicaptenvervoer in te passen in een wat algemener opge zet experiment. Het gevraagde be drag zal dan uit een speciaal potje komen. Arnhem telt ongeveer achthonderd rolstoelgebruikers. Daarnaast zijn er nog een kleine vierduizend ingezete nen die moeilijk lopen en daardoor niet of nauwelijks aan het openbare vervoer kunnen deelnemen. Ook zij zouden van de aan te schaffen acht busjes voor aangepast vervoer ge bruik mogen maken. In Arnhem zijn veel instellingen voor gehandicapten, waaronder Het Dorp, de Johanna Stichting en het Bio-vakantieoord. Deze en andere instellingen zouden moeten bijdragen in de exploitatie kosten. die op ongeveer 1.400.000 gul den per jaar worden geraamd. Chauffeurs De gehandicapten zelf betalen voor een rit tenminste 4,67 eerste zone. In het kader van de sociale uitkeringen ontvangen zij jaarlijks een bepaald bedrag voor hun vervoer. Gehandi capten verplaatsen zich volgens een onderzoek gemiddeld één maal per AMSTERDAM (ANP) De scheidende hoofdcommissaris van Amsterdam, Th. Sanders, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De bij deze onderscheiding beho rende versierselen zijn hem gistermiddag door burgemeester Polak uitgereikt op een afscheidsbijeenkomst met vertegen woordigers van het Amsterdamse politiekorps. De hoofdcom missaris (60) gaat op 1 juli met functioneel leeftijdsontslag. De vertrekkende hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, Th. Sanders, drukt de hand van zijn opvolger, J. Valken. Sanders zei in zijn dankwoord blij te zijn niet de onderscheiding. Niet al leen uit persoonlijke overwegingen, maar ook omdat hij er een eerbetoon aan het politiekorps in zag. „Als dank voor het vele moeilijke werk dat de politie de laatste jaren in Amsterdam heeft moeten verrichten", aldus Sanders. Aan het slot van zijn toespraak wees hij erop dat tegenwoordig het recht van de enkeling vaak prevaleert bo ven het gemeenschapsrecht. Hij vroeg zich af of men wel door moest gaan met het aanvaarden van het eigen recht op zo'n wijze, dat daar mee het gemeenschapsrecht wordt gekrenkt. T aak verzwari ng Tevoren had burgemeester Polak op gemerkt dat de hoofdcommissaris in een tijd van aanzienlijke taakverzwa ring voor de politie het Amsterdamse korps op bekwame en sympathieke wijze heeft geleid. De taak van hoofd commissaris in Amsterdam is eervol maar ook zwaar en soms ondankbaar. Wat dat betreft is er enige gelijkenis met het burgemeesterschap, aldus Polak De Amsterdamse hoofdofficier van jusitie mr. A. M. Messchaert herinner de aan de kritiek die de hoofdcom missaris de afgelopen Jaren van vele zijden heeft gehad. „Maar niet van mijn kant. Het openbaar ministerie ziet u met spijt vertrekken", aldus mr. Messchaert Hij zei Sanders te hebben leren kennen als iemand die bij het nemen van beslissingen steeds ook het belang van de mensen in zijn korps in het oog hield. „De mens Sanders is nooit opgegaan in de hoofdcommissaris Sanders", zei de hoofdofficier. Waarnemend hoofd commissaris C. de Rhoodes noemde zijn chef een „drammer" maar dat', had het. Amsterdamse korps volgens hem veel goed gedaan De functie van ^Sanders omschreef hij als een moei lijke betrekking in een moeilijke tij&r- en in een moeilijke stad. Van een onzer verslaggevers ARNHEM-DODEWAARD In brieven aan de ministers van economische zaken, sociale zaken, volksgezondheid en milieu hygiëne, de fractievoorzitters in de Tweede Kamer, de directie van de kernenergiecentrale in Dodewaard en burgemeester Patijn van Dodewaard hebben de Gelderse stroomgroepen en energiecomités „harde acties" aangekondigd als de kerncen trale in Dodewaard niet voor eind september definitief wordt stilgelegd. „Wordt aan deze eis niet voldaan, dan zal er in oktober worden overgegaan tot bezetting van het terrein rondom de centrale of indien dit door de politie zal worden verhinderd een blokkade van de centrale." Dit dreigement in de brief liegt er niet om en dat is ook de bedoeling aldus Rob Paes, woordvoerder van de Gel derse stroomgroepen. De brief is dui delijk als een ultimatum bedoeld. „Het is een dreigement, maar de drei ging die de kerncentrale inhoudt is nog groter. Vandaar!", meent Rob Paes. De nu gestuurde brieven vloeien voort uit een beslissing die in het pinksterweekeinde in Valburg is ge nomen. Daar kwamen op 24 en 25 mei zesduizend verontrusten bijeen in een tentenkamp om zich te bezinnen wat er kan worden gedaan tegen de gevaren die Dodewaard en Borssele inhouden. In principe is toen overeen gekomen in het najaar tot actie over te-gaan als de overheid weigert ge hoor te geven aan de eisen van de actievoerders. De afgelopen weken zijn overal in het iand de krachten gebundeld en de taken verdeeld hoe de acties In het najaar moeten worden voorbereid. De actievoerders verwachten niet dat er op hun ultimatum uit Den Haag positief zal worden gereageerd. „Daarom gaan we met kracht door onze plannen met betrekking tot de bezetting en de blokkade van de kerncentrale voor te bereiden. Wat ons betreft kan een actie als het er op aan komt binnen een paar uur wor den afgelast als de omstandigheden daar aanleiding toe geven. De voorbereidingen vergen echter maanden." aldus Rob Paes. In eerste instantie richt de actie zich op Dode waard. Of Borssele. waar ook een kerncentrale staat, in een later stadi um bij de acties zal worden betrok ken moet nog worden bekeken ADVERTENTIE dag buitenshuis, maar een deel van hen zou het graag vaker doen. Verreweg de grootste post, meer dan één miljoen gulden, is nodig voor loonkosten. Er moeten circa twintig chauffeurs worden aangetrokken. Daarbij wordt onder rneer gedacht aan dienstweigeraars. Het is de be doeling dat de plaatselijke instellin gen hun accommodatie inbrengen in de Stichting Aangepast Vervoer Arn hem. Met name Het Dorp, dat een eigen voorziening heeft, zou niet staan te dringen om in dit opzicht een bijdrage te leveren. Het comité verbeterd gehandicapten- vervoer heeft zich tijdens een forum discussie in eerste instantie positief over het plan uitgelaten. Het comité had eerder kritiek uitgeoefend, om dat het lang duurde voordat de stuur groep met een plan kwam, vooral ook omdat voor een eenmalige gebeurte nis als de Olympische Spelen voor gehandicapten plotseling alles bleek te kunnen. Het comité is er tevreden mee dat volgens het plan de wachttijd na een telefonische oproep wordt beperkt tot hoogstens een half uur. Als gehan dicapten zich nu willen verplaatsen, moeten ze vaak uren tevoren een bus je bestellen. Soms moeten ze zelfs dagen tevoren opbellen. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover voorradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neent je {I l meteen mee. Dóén. nog voor je met vakantie gaat. Dat bespaart je tijd én geld. J De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J ile Slegte H V., Kalverstraat 4M-52. Amstertlam. tel irjll-2i.ri!»;« (k>k in Rotterdam, Den Haag.Utrecht. Arnhem. Kindhoven. Knschede. Groningen, loeiden. Haarlem. Antwerpen en ("rent DEN HAAG (ANP) De farmaceuti sche industrie komt volgend jaar sep tember met „kinderveilige" verpak kingen voor pijnstillers, ijzerprepara ten en peppillen en kalmerende mid delen. Staatssecretaris Veder-Smit heeft dit gisteren meegedeeld op de vergade ring van de vaste Kamercommissie voor volksgezondheid, naar aanlei ding van een motie van mevrouw Beckers-de Bruin (PPR). De motie was mede ondertekend door PvdA. CDA. WD en D 66. De Kamerleden hadden erop gewe zen, dat jaarlijks duizenden kinderen het slachtoffer worden van vergiftin- gen doordat ze gemakkelijk medi ci jnpotjes en -doosjes open kunnen krijgen. UTRECHT (ANP) De FNV wil dat Nederland onmiddellijk een olie-em bargo afkondigt tegen Zuid-Afrika. In een telegram aan de Tweede Ka mer, die deze week een beslissing neemt over een olie-boycot zegt de federatieraad van de FNV dat een internationale boycot noodzakelijk is om de blanke minderheid in Zuid- Afrika te dwingen het apartheidssys teem op te heffen en de kans op een massaal en bloedig treffen tussen het apartheidsregime en de onderdruk ten te verminderen Als eerste stap daartoe is volgens de FNV een olie boycot door Nederland noodzakelijk De FNV constateert dat de Zuidafri- kaanse regering blijft weigeren een eind te maken aan het apartheidssys teem. Dat mag blijken uit het feit dat de regering steeds meer over gaat tot pressiemaatregelen, zoals het mas saal ontslag van zwarte arbeiders, arrestaties van vakbondsleiders en verwoede pogingen om de steeds ster ker wordende onafhankelijke zwarte vakbonden uit te schakelen Van onze onderwijsredactie NIJMEGEN De theologische faculteit te Nijmegen wil graag de band met de rooms-katholieke kerk handhaven, maar zij heeft wel bezwaar tegen de enge uitleg die men in Rome aan dat katholiek zijn geeft. Dit standpunt heeft de faculteit bekend gemaakt aan het college van bestuur van de Nijmeegse universiteit. Aanleiding tot de stellingna- me van de theologen is de vorig jaar verschenen consti- tutio „Sapvntia Christiana". Daarin wordt de verhouding tussen de kerkelijke instan ties en de rooms-katholieke universiteiten opnieuw gere geld. Dit is vooral van belang voor de faculteiten die be voegd zijn tot het verlenen van kerkelijke graden. De Nijmeegse theologen vin den de verbondenheid met de christelijke geloofsgemeen schap essentieel vooral het werk van de faculteit. Maar zij vatten die geloofsgemeen schap ruimer op dan de con- stitutlo „Sapientia Christia na". Niet alleen de officiële kerk met haar hiërarchische organen hoort hiertoe, maar ook andere personen en groe pen. Die laatste toevoeging is in de geest van het tweede Vaticaans concilie, met name van de constitutio .Lumen gentium". Tegen deze achtergrond zou de theologische faculteit de verhouding tot de officiële kerkelijke instanties minder hiërarchisch willen maken. Nu valt de nadruk op centrale regelingen en bevoegdheden. De band met de kerk loopt via de kardinaal (die groot-kanse lier is van de universiteit), de bisschoppenconferentie en de congregatie voor het katholie ke onderwijs. De theologische faculteit zou ook andere ker kelijke organen of groepen ge lovigen enige invloed willen geven op de gang van zaken. Bevoegdheid ren tegen de uitleg die de con stitutio geeft van het begrip „canonieke zending". Daar mee wordt de bevoegdheid be doeld die katholieke docenten hebben om theologie te doce ren. Volgens de constitutio zouden zij die bevoegdheid ontlenen aan het kerkelijk leergezag. Maar de Nijmeegse theologen vinden dat ieder lid van de kerk een onvervreemdbaar recht bezit om na te denken over het christelijk geloof. Dat recht hoeft dus niet door kerkelijke instanties te wor den verleend. De wetenschap pelijke theologie onjtleend AfwÜzen daarenboven gezag aan haar J wetenschappelijke methode, maar niet aan het kerkelijk leergezag. ten zijn er ook een paar prak tische verschillen tussen de romeinse documenten en de regelingen die nu in Nijmegen bestaan. Zo is de cursusduur voor de Nijmeegse doctoraal studie te kort. het vereiste tuchtrecht ontbreekt en de benoeming van docenten is minder streng geregeld dan in de constitutio „Sapientia Christiana". Bij benoemingen zou behalve goedkeuring door de Nederlandse bisschoppen ook een verklaring van geen bezwaar van de paus nodig zijn. De faculteit heeft ook bezwa- Behalve deze principiële pun- Een minderheid van de facul teitsraad heeft op grond van dit alles voorgesteld om de constitutio af te wijzen. Daar mee zou men het recht om DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Hazekamp van economische za ken heeft de sociaal economische raad (SER) verzocht advies te geven over de vraag of ook dienstverlenen de bedrijven zoals banken, reisbu- reau's, kappers, schoonheidsinstitu ten. fotobedrijven, uitzendbureau's, instellingen voor schriftelijk onder wijs en dergelijke, onder de wet be perking cadeaustelsel moeten vallen. De wet beperking cadeaustelsel gaat op het ogenblik alleen over beperkin gen in het geven van cadeaux aan mensen aan wie men goederen ver koopt. Het geven van cadeaux als er sprake is van dienstverlening is nu niet geregeld in de wet. De staatsse cretaris is al in overleg met de banken over een vrijwillligee berpeking van het geven van cadeaux. In de advie saanvrage aan de SER deelt de staatssecretaris mee dat de banken bereid zijn gebleken daaraan mee te werken en de zaak te bespreken met de centrale organisaties van het mid den- en klienbedrijf. De SER heeft inmiddels besloten een speciale commissie in te stellen die de advies-aanvrage zal behandelen. ADVERTENTIE Olieboycot Zuid-Afrika Olie-dom OSO PB 160 2650 AD Berkel en Rodenrijs Giro I688O Steun ons. DEN HAAG (ANP) De rijkspot voor subsidies voor woningisolatie raakt snel leeg Nog deze week bera den de staatssecretaris van volks huisvesting Brokx en de ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Stee (financiën) zich over de situatie. Op de begroting is 285 miljoen gulden uitgetrokken voor de isolatie van wo ningen. Dat bedrag is bedoeld voor subsidies en voor zogenaamde klim- leningen. leningen van het rijk aan gemeenten en woningcorporaties Het uitgetrokken bedrag zou toerei kend zijn voor in totaal 200.000 aan vragen voor subsidie. Volgens de woordvoerder van Volks huisvesting ziet het er echter naar uit dat dit aantal ver overtroffen zal wor den. Eind april had het ministerie al 122.000 aanvragen om subsidie bin nen. Uitgekeerd was een bedrag van ruim 31 miljoen gulden en een bedrag van 91.5 miljoen was toegekend. Vorig jaar werden 275 000 aanvragen ingediend Ook toen was gerekend op 200.000 aanvragen. Volgens de woord voerder ging toen het geraamde be drag voor klimleningen niet helemaal op. zodat de totale subsidiepot toerei kend was Dit jaar is echter de animo voor die klimleningen zo sterk geste gen. dat het totaal uitgetrokken be drag onvoldoende lijkt kerkelijke graden te verlenen willen opofferen. De vrijheid van onderwijs en onderzoek en een ruim benoemingsbe leid zouden een dergelijk offer wel waard zijn. De faculteit zou in dit geval moeten probe ren banden aan te knopen met andere personen en groe pen binnen de geloofsgemeen schap. Maar de meerderheid van de raad besloot de zaak niet op de spits te drijven. De facul teit heeft het college van be stuur gevraagd de huidige re gelingen door te sturen naar de bevoegde instanties. Als deze hieraan hun goedkeuring verlenen, is er niets aan de hand. Als de bestaande rege lingen toch op bezwaar stui ten. kan altijd neg onderhan deld worden. .Jullie weten niet wat je gemist hebt. Het was een geweldige wed strijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3