kleine krant 3 ,y Moet oliekraan dicht?. Vit brieven van lezers amsterdam sail'80 amro bank 1 Trouw de De Tweede Kamer over Zuid-Afrika: Meer muziek in de klas Haas s •X UITGEVERIJ DE VUURBAAK BV DINSDAG 17 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Hans Masselink Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vandaag moet de Tweede Kamer beslissen over een olieboycot tegen Zuid-Afrika. Dat wordt een belangrijk besluit, want de span ning in Zuid-Afrika loopt steeds verder op (zie de encyclopedie hiernaast). Heel wat landen in de wereld zijn al voor een olieboycot. Zij hopen dat Zuid-Afrika op die manier gedwongen kan worden op te houden met de onderdrukking van de zwarte bevolking. Ook de olielanden (behalve het bij Indonesië gelegen Broenei) zijn voor een boycot, maar tot nu toe heeft dat niet geholpen. De olie wordt via grote maatschappijen als Shell toch naar Zuid-Afrika verkocht. Ook via Rotterdam wordt veel olie verhandeld naar Zuid-Afrika. Of een boycot inderdaad vol doende is om de Zuidafri- kaanse regering tot rede te brengen, is de vraag. Olie is wel erg belangrijk voor dit land, maar er zijn ook genoeg manieren om een boycot te ontduiken. Spannend Het zal een spannend debat worden in de Tweede Kamer. De ene helft is voor een boy cot. vooral omdat andere lan den dit voorbeeld misschien zullen volgen. Dan zal het makkelijker worden een in ternationale boycot af te kon digen via de Verenigde Na ties. Maar andere Kamerle den zien er niet zoveel in. Wat helpt het als Nederland tot een boycot besluit, terwijl an dere landen gewoon door gaan met het leveren van olie? Dan hebben we alleen onszelf ermee: anderen strij ken dan de winst op die wij nu maken, zeggen de tegen standers van een olieboycot. Opland Zingen? Bah. Zo gaat het nogal eens in de hoogste klas sen van de lagere school. En in het voortgezet onderwijs wordt helemaal niet gezon gen. Ja, in het schoolkoor, maar mij niet gezien. Zingen is goed voor kleuters. Weet je wat wel leuk is? Top- pop. Dan zingen anderen, dan hoef je alleen maar te luiste ren en zacht mee te wiegen op de maat. En als je al zelf iets moet doen, dan is playbacken een uitkomst. Je zet de gram mofoon aan en Je hoeft alleen maar te doen alsof je zingt Als je er zo over denkt blijf dan uit de buurt van minister Pais. Die is zelf een groot mu ziekliefhebber. maar dan niet van Toppop. Hij vindt dat er op de lagere school beter mu ziekonderwijs moet komen. Er zullen mensen worden aangesteld, die onderwijzers en onderwijzeressen kunnen vertellen hoe ze op een goede manier meer aan muziek kun nen doen. En muziek houdt dan meer in dan alleen zingen. Wordt er op Jullie school nog gezongen? Op christelijke scholen wordt meestal (maar niet overal) elke dag wel een bijbels liedje gezongen. Maar die gewoonte is toch minder sterk dan vroeger. En andere liedjes worden er ook niet zo veel meer gezongen, zeker niet in de hogere klassen. Je moet wel een heel enthousias te onderwijzeres) hebben die zelf van zingen houdt, anders komt er vaal'< weinig van terecht. Behalve natuul lijk op school reisjes of schoa lkampen. Dan zingt iedereen' ineens totdat zijn of haar kee 1 schor is. Gek eigenlijk, dat zj ingen toch wel leuk kan zijn. Fletsefiets Voor de liefhebbers van de wielrensport is er een leuke tentoonstelling geopend. Tour de France, Rotter dam' is de naam van de tentoonstelling die tot 27 juli in het Lijnbaancen- trura in Rotterdam wordt gehouden. Je kan er een verzameling foto's van alle Nederlandse wielrenners BWiiiTiMM HU die ooit aan de Tour deelna men bekijken en videobeel den van alle finales en spannende partijen. Tijdens de echte Tour de France worden dagelijks alle filmbeelden van de Tour in het centrum ver toond. Op de eerst rustdag van de Tour, 5 juli, kunnen de bezoekers vragen stellen aan de Hollandse renners in Frankrijk. Elke zaterdag zal er in het centrum iets extra's wor den georganiseerd, elke woensdag worden er wed strijden op home-trainers (je weet wel, fietsen waar op je niet vooruit komt) ge houden De toegang is gra tis. Het adres is Tour de France, Rotterdam, Lijn baan 165 in Rotterdam. Als een haas tegen een slak zegt: „Zullen we even om "t hardst rennen moet de slak wel erg slim zijn, wil hij zin hebben in zo'n ongelijke wedstrijd. Maar als twee rol stoelers tegen elkaar zeggen: „Zullen we om het hardstdan krijg Je een leuke wedstrijd. Zo wordt za terdag, 21 juni, in de buurt van Arnhem de Olympische Spelen voor Gehandicapten geopend. Veertien dagen lang spelen gehandicapte mensen uit tweeënveertig landen wedstrijden tegen elkaar. De wedstrijden zijn ingedeeld naar de spieren die de deelne mers kunnen gebruiken. Dus geen hazen tegen slakken maar hazen tegen hazen en slakken tegen slakken. De Nederlandse kampioene i op de 100 meter schoolslag alleen met de armen is Jan na van der Woud. Haar record ligt op 2 minuten en 19,3 se conden. Janna zwemt voor de i Olympische Spelen tegen I mensen uit allerlei landen, i die ook alleen met hun armen I fj zwemmen. Heb Jij dót wel eens geprobeerd? Niet alle mensen die met Te le-Bin go hebben meege- I speeld en op zo'n manier geld 1 voor de Spelen Inzamelden, I lijken belangstelling voor de I Spelen te hebben. Zelfs de plaatsen voor de opening zijn nog niet uitverkocht Voor de •gewone' wedstrijden zijn er maar weinig toeschouwers. Alleen de mensen die zelf ge- I handicapt zijn. kopen kaart- 1 jes en natuurlijk de vrienden i en familieleden van de I spelers Raar. he. dat de mensen wel naar een •valide" wedstrijd gaan kijken en daar kaartjes van dertig, veertig gulden voor kopen en niet naar de 'invalide' wedstrijden in Am- hem. Daar kosten de kaartjes voor een hele dag toch maar vijf gulden. Misschien vin- denvalide Nederlanders het toch een beetje eng om naar invalide sporters te gaan kij ken. Als ze het een keer zou den proberen, zullen ze ont- dekken hoe spannend een volleybalwedstrijd in invali- De politie rijdt af en aan. Overal zijn wegversperringen. Vier jaar geleden schoten hier politieagenten welbewust kinderen dood. Het is Soweto, de wijk bij de Zuidafrikaanse stad Johannesburg, waar meer dan een miljoen zwarten wonen. De zwarten zijn er nog steeds boos, ver drietig en vol haat. Een blanke die nu in Soweto rondloopt wordt argwanend be keken. Als hij een praatje wil maken, al is het maar over het weer, dan krijgt hij geen antwoord. Het is te begrijpen als je bedenkt wat hier is gebeurd en als je weet hoe de zwarten in Zuid-Afrika wor den behandeld. Vier jaar geleden, op 16 juni. kwamen de jongeren, die tot dan toe hadden gezwe gen. in opstand. Waarom worden we vernederd, moeten we pasjes tonen, krij gen we minder geld voor hetzelfde werk. waarom hebben wij het zoveel slechter dan die blanken? vroegen ze zich af en vragen ze zich nog steeds af. Vol woede gooiden ze stenen naar de politie, die kinderen van Soweto. De politie mikte terug, zelfs op kinderen die alleen maar toekeken. De eerste tien dagen na 16 Juni werden 176 zwarten gedood, daarna nog enkele honderden. Het juiste aantal is nooit bekend gemaakt. De blanke regering was zelf geschrokken en bood zijn excuses aan naderhand. Maar. deed verder niets. Ja, de wijk Soweto kreeg meer voorzieningen, zoals elektriciteit. „Dan kunnen ze zien wie ze doodschieten in het donker," zwarte man nu bitter. In Zuid-Afrika krijgen de zwarten steeds meer steun. Kort geleden hebben de kleurlingen, die het ietsje beter hebben, maar toch slechter dan de blanken, zich aangesloten bij het protest van de zwar ten. Ook enkele blanke jongeren in Zuid- Afrika begrijpen wat er mis is. Maar ook zij durven vaak hun mond niet open te doen uit vrees voor maatregelen van de regering. Deze regering kreeg de laatste jaren veel kritiek te verduren uit de wereld. Het heeft weinig geholpen. Veel actiegroe pen zeggen daarom: Er moeten andere maatregelen genomen worden, die Zuid- Afrika wel op de knieën krijgen. Er zit inderdaad weinig anders op. Alleen pro testeren helpt niet meer. denwagentjes kan zijn. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Heilige koe Ik erger me steeds meer aan de heili ge koe van deze maatschappij, de auto. Mijn kinderen moet ik op de stoep houden, ik moet vieze en ge vaarlijke gassen inademen en boven dien moet ik ook nog tegen die stuk ken blik aankijken die voor mijn deur staan. Het artikel „Bovag versimpelt autoproblemen" (7 juni) is mij dan ook uit het hart gegrepen. Al een aantal jaren rijd ik geen auto meer en probeer ik zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer als ik moet reizen. Ik wilde wel dat een commerciële en professionele organi satie als de Bovag de belangen van de openbaar vervoergebruikers behar tigde' Emmeloord Mieke Dijkema AR-achterban In het artikel „Het ware gezicht van de ARP" in Trouw van 7 juni wordt evenals in voorafgaande publicaties, uitgegaan van de opvatting dat slechts een gering aantal AR-kiesve- renigingen de ingrijpende wijzigin gen in de door de partijraad opgestel de advieslijst van kandidaten voor de komende Kamerverkiezingen heeft teweeggebracht. Hierdoor zou er geen sprake van zijn dat de „basis" van de AR-pELrtij haar ware gezicht heeft la ten zien. Ik ben van mening dat men zich ernstig vergist in wat er leeft in de AR-achterban, hetgeen onbegrij pelijk is, gezien onder meer dè vele reacties op verschillende congressen, georganiseerd door de AR-partijraad, alsmede verschillende gepubliceerde enquêtes over opvattingen van ARP- leden etc. Naar mijn overtuiging heerst er bij een groot deel van de partijleden een sterk gevoel van on behagen .over de houding van de groep-Goudzwaard en het irriterende gedrag van de zogenaamde loyalis ten. Het is wel duidelijk dat de AR- Kamerfractie (met maar even negen loyalisten) een slechte afspiegeling vormt van de partij, die zij vertegen woordigt. Hetzelfde blijkt ook te gel den voor de AR-partijraad. Groningen H. W. Koops haaldelljk berichten betreffende het Opus Dei verschenen. Het is voor mij een genoegen dat u aandacht schenkt aan katholiek nieuws. Niettemin wil de ik op bepaalde onjuistheden at tenderen. Het Opus Dei is een organi satie van katholieke gelovigen die een nieuwe weg heeft geopend om zich in de wereld te kunnen heiligen, door middel van het dagelijks werk en de vervulling van de persoonlijke plichten in gezin en maatschappij: daardoor kunnen zij in elk milieu een bron zijn van diep christelijk leven. De leden behoren tot allerlei lagen van de maatschappij en genieten alle vrijheid om in alles te denken en te handelen volgens hun persoonlijke verantwoordelijkheid. De enige gren zen stelt de door het katholieke leer gezag geïnterpreteerde christelijke leer. U hebt meermalen geschreven dat de huidige paus er sympathiek tegenover staat. Dat is inderdaad zo en de reden hiervan is dat het Opus Dei probeert de kerk te dienen zoals zij wil worden gediend. Dit veron derstelt onder meer trouw tegenover de hiërarchie. Daarom wilde ik u ver zekeren dat het Opus Dei in al zijn apostolische ondernemingen werkt in nauwe verbondenheid met de bis schoppen van de hele wereld, die het eerbiedigt als opvolgers van de apos telen. annraking komen met dit in de bur- g< jrmaatschappij zo druk in discussie zi Jnde onderwerp. Militairen lopen de ki uis te worden ingezet bij het bewa- k< m van in Nederland, door Amerika ge 6tatloneerde kernkoppen. In mili- ta Ire kringen heet dit „Site-wacht." M llitairen die fel gekant zijn tegen at oombewapening hebben op het og enblik maar één legale uitwijkmo- ge lijkheid om de „site-dans" te ont- sp ringen. Men moet dan gebruik ma ken van de „Wet Gewetensbezwa- rei tt". hetgeen een nog langere onder- br eking betekent van het burgerfunc- tlo neren. Dienstplichtigen die niet mt «draaien worden in feite „ge- str aft." Graag willen wij als dlenst- pli chtigen ook dit aspect betrokken zie n bij de hele discussie, om milital- rer i mèer ruimte te geven om niet aan de atoombewaking mee te doen. De sol flaat heeft wel degelijk zijn eigen ver antwoordelijkheid in deze zaak. Hij mag zich niet beroepen op het feit dathet een opdracht van hogerhand wa. i Dit recht is vastgelegd in de trit wnalen van Neurenberg en Tokyo. 194 5. Utr echt T. C. v.d. Zee en elf andere dlei k&iplichtige kanonniers van het derde peloton, Oirschot. Amsterdam Ir. G. Schnell. Opus Dei De laatste tijd zijn in uw krant her- Atoombewaking Zaterdag was er in Soesterberg weer een grote demonstratie tegen de kernbewapening. Maar binnen de mi litaire wereld, waar wij als dienst plichtigen in zitten, is de discussie rond de atoombewapening nauwe lijks op gang gekomen. En dit terwijl het Juist militairen zijn die direct in Keirnmachten Dins idag 10 Juni stond er in deze krant een stuk onder de kop „Mijn volk is ziek, ons land is vergiftigd". Dit soort' verh.stlen moest nog veel regelmatiger in alle1 kranten verschijnen, zodat de mensiieid, die nog altijd pleit voor bezit <;n gebruik van deze waarzinni- ge trcssp, eens en voorgoed ontwaakt. Ontwaken wil zeggen, mensen die pleiten voor concrete stappe,n naar ontwas lening zoals die in IKV. Kerk en Vred le, Pax Christi niet meer in een ADVERTENTIE 6-12 augustus Een grootscheeps nautisch evene ment. Een imposant festijn van trotse vier- en driemasters.Van barken en fraaie jachten. Met spiegelgevecht, wedstrijden, exposities en vermaak. 't Programmaboekje Sail '80 Is nu te koop voor f 5,- bij alle Amro banken. Een zowel handzame als leerzame wegwijzer. Met achtergrondinformatie en reisverslagen. Met alle gegevens 5S over dit geweldige 7-daagse gebeuren En met Ij** een interessant praktisch voordeel. Want in dit boekje is ook de NS-reductiebon opgenomen 50% korting op h enkele reis *40% korting op'n retour gg*, hoek zetten en belachelijk maken. Sluit u aan! Ontwaken wil zeggen, niet maar automatisch aansjouwen achter de grote machten, die altijd wel een smoes hebben om deze gel dverslindende en mensen vernieti gende waanzin door te zetten. In con crete kritisch, zeer kritisch staan ten opzichte van allen die pleiten voor het voortbestaan van Navo en War schaupact, omdat die nu al dertig jaar lang een machtsevenwicht door atoomwapens in stand houden. Eenrum Eppo Vroom Profeten In zijn lezenswaardige bespreking in Trouw van 7 Juni van het boek „Re formatorische maatschappijkritiek" vermeldt minister Albeda onder meer ook de visie van dr. Ter Schegget. waarin deze pleit voor een „perma nente revolutie", weliswaar aanslui tend bij de oude profeten, maar aldus Albeda „verdergaande dan de meesten van ons lief is in de rich ting van de nieuwe profeet Marx." De ironische klank, die hier aan het woord profeet wordt meegegeven, doet mijns Inziens geen goed aan de „open en kritische dialoog", waarop de handreiking „Het Marxisme" van de Hervormde Synode van 1978 het oog heeft Als we Marx min of meer de rol laten spelen van Saul (I Sam. 10 vers 11) miskennen wij zijn grandeur, als méns. In zijn boek „De helden van onze tijd" (1965) schreef de bekende commentator Paul van 't Veer deze opmerkelijke zin: „Marx als vader van het wetenschappelijke socialis me zinkt in het niet bij de Marx die uit diepgevoelde afkeer van de stel selmatige uitbuiting van de ene mens door de andere zijn beslissende le venskeuze doet." (blz. 146). Een zin, die zich moeiteloos laat vergelijken met wat Albeda in zijn bespreking over Kuyper opmerkt: „Zó moet men zijn opstelling (nl. „een fundamentele bestrijding van wat hij als liberaal- kapitalistische structuren aantrof") zien: bewogen met het lot van de onderdrukte massa, pleitend voor nieuwe structuren." Het is toch tra gisch, dat bij zo'n gelijkheid van uit gangspunt de vertolkers daarvan als antipoden zijn gaan leven in onze voorstellingswereld. En dan te weten, dat Marx eens geschreven heeft: „één ding is zeker, dat ik geen marxist ben!" (Handreiking blz. 13). Moeten wij niet het gevaar onderkennen, dat het begrip „reformatorisch" een zeke- 're bewustzijnsverenging in de hand werkt? Men legge de desiderata van iemand als Goudzwaard eens naast de geschriften van de Joodse politi cus en denker Walther Rathenau, van het leven beroofd in 1922. Idealisme van volstrekt gelijksoortig gehalte! Lochem mr. J. van Leeuwen. GPV Inzake het betrekken van niet-leden van de gereformeerde kerken vrij ge maakt bij het GPV schrijft ds. J. Kok: „Baptisten of aanhangers van de pinksterbeweging kunnen nog zo veel sympathie voor de politieke doelstellingen van het GPV hebben, één ding ontbreekt: de herkenning ADVERTENTIE Daan en Sietze-serie door Piet Prins Daan en Sietze helpen de verzetsgroep 3e druk, 14,50 aan en Sietze duiken onder 3e druk, 14,50 Daan en Sietze vechten voor de vrijheid 3e druk, 14.50 ,,'t Zijn degelijke. Dist Vf-i spannende boeken. Tiring Eik eigenlijk onverwoestbaar «Sallk/in hun genre". (Trouw) Verkrijgbaar bij de boekhandel l'osibus 189. 9700 Al) Groningen, telefoon 050-18:1450 j van Jezus Christus in Zijn levens werk. Zij weigeren het lam te volgen. De boodschap is hier onzuiver" (Trouw 7 juni). Met verbazing hebben wij hiervan kennis genomen en wij zouden daarvan het volgende willen zeggen. Ten eerste is de opmerking van ds Kok een betreurenswaardige en niet-reële beschuldiging van bap tisten en mensen van de pinksterbe wering. Ondanks leerverschillen met de vrijgemaakte (en andere) kerken, staan bij beide de Persoon van de Here Jezus en de noodzaak van we dergeboorte en bekering centraal. Er wordt op aangedrongen, dat een heili ge levenswandel ter ere van de Here is. Bovendien: de baptisten in de Sowjet-Unie worden vervolgd omdat ze Juist navolgers van Christus zijn De bewering van ds. Kok, dat zij weigeren hem lam te volgen, is dan ook niet terecht naar onze mening. Ten tweede blijkt uit de uitlating van ds. Kok, dat men binnen het GPV wel bijzonder uitgaat van het eigen ge lijk: het „wij kennen slechts ten dele", wat het eigen standpunt zou kunnen relativeren en zo zou kunnen leiden tot meer openheid ten aanzien van niet-lellen van de vrijgemaakte kerk, blijkt op geen enkele wijze, wat jammer en verdrietig is. Bennekom Familie Jansen Ambachtsschool Het is blijkbaar moeilijk om objectief te oordelen. In Trouw van 6 jurü geeft u uw oordeel over de ommezwaai van de heer Van Veen. In 1972 kwam het onder zijn ministerschap tot een ver lenging van de cursusduur van het lager beroepsonderwijs, waardoor een „bredere algemene vorming" mo gelijk werd. (M.i. terecht). Nu is hij als voorzitter van het Verbond van Ne- derL Ondernemers van oordeel, dat het betreffende onderwijs te vet gemeen vormend is geworden en het tijd wordt, dat het bedrijfsk meer greep op dit onderwijs krijgt een betere aansluiting te bewerk ligen op de arbeidsmarkt. Dit volgens de Redactie een ommezi metamorfose van de heer Van Vi M.i. moet hier echter eerder ken worden van een metamorfo» het lager beroepsonderwijs, want is bij insiders en ook bij middens! en industrie al enkele jaren bek dat het vak-onderwijs steeds me het gedrang is geraakt en nog st raakt En wat de redactie dan sci over kleine timmerlieden, aan w hun opleiding verteld moet dat de bouwmarkt is ingestort, n helemaal kant noch wal. Want gaat niet over de werkloosheid i bouwwereld, maar over een üakopleiding. M.a.w. het gaat er dat jongens die timmerman of b werker of wat dan ook willen wor aan het eind van de cursus ookt merlieden of bankwerker in de zijn, en niet om het nu maar extrt te zeggen, een soort maatschap vernieuwers, die nauwelijks een mer dan wel een schroevendrai weten te hanteren. Amsterdam J. van Eeuwen geleden Britse troepen blijven nog in nistan. aldus „De Standaard" juni 1880. Lord Hartingon verkla* m het Engelsche Lagerhuis da' regering streeft naar twee dingen einde der militaire operaties vestiging van een krachtig b«8 dat er zijn moet voor de troepenk nen worden teruggeroepen. HeN de Russen toch wat geleerd vsj Engelse geschiedenis? Beverwijk A Vreek

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10