België: met Wilfred van Moer gaat het beter De routiniers aten het afweten Zege voorkomt financieel debacle Amateurs snakken naar vakantie fëgen Spanje voor vijftiende keer achtereen niet verslagen fest-Duitsland op alle fronten beter zonder tot indrukwekkend spel te komen poreuze [schoonmaak noodzaak Tsjechen ruim langs Grieken IDAG 16 JUNI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 9 or Johan Woldendorp [LAAN Met de tijger- opgang als vervoerstech- rk is België bezig zich in de uopese subtop te nestelen. >t elftal van bondstrainer iy Thijs, dat voor het eerst ids tien jaar op een interna- maal toernooi van zijn aan ga izigheid blijk geeft, bleef iteravond tegen Spanje or de vijftiende keer op rij alflë-Spanje 2-1 bfel*nd-Italië 0*1 lelcië 2 1 1 0 3 3-2 Ulié 2 110 3 1-0 geland 2 0 1111-2 »f«e 2 0 1111-2 t, fotnsdBg: Spanje-Engeland. Itallë-Belglë. l/an ongeslagen: 2-1. In die reeks werden maar liefst 28 punten vergaard. Het is eigenlijk niet eens toevallig, dat de zuider buren betere uitzichten op een plaats bij de eerste vier hebben dan het povere Neder landse elftal. Aan de andere kant speelt België natuurlijk niet plotseling „wereld voetbal", nadat het Jarenlang maar een beetje in de marge aan het rom melen is geweest. In de nog steeds voortdurende onoverwinnelijke peri ode werd afstand genomen van lan den als Noorwegen, Portugal, Roeme nië en Luxemburg. Aan de andere kant spreekt de kwalificatie voor het Europese kampioenschap (ten koste van Schotland) wel degelijk tot de verbeelding. Om maar te zwijgen van de kinderlijke manier waarop Enge land donderdag telkens in de buiten- spelval trapte. Slechts weinigen geloofden in de suc cessen, die België tot nu toe in Italië bijeen heeft gesprokkeld. De laatste oefenwedstrijd van het elftal, thuis tegen Roemenië, zoog slechts 5.000 toeschouwers naar het stadion. Van een volksverhuizing naar hotels en campings in de omgeving van Turijn en Milaan was evenmin sprake. In het sfeerarme Meazzastadion (het vroe gere San Slro-stadion) hing alleen een spandoek voor Eddy Voordeckers, de centrale verdediger van Standard Luik, die nota bene niet eens in de selectie van 22 is opgenomen. De actuele wapenfeiten worden in wezen gedragen door een voetballer, die als borellngske de nadagen van de Tweede Wereldoorlog nog heeft mee gemaakt: Wilfred van Moer. De 35- jarige strateeg was al afgeschreven voor het elitecorps van Ouy Thijs, werd als laatste redmiddel voor de kwalificatiewedstrijden tegen Portu gal en Schotland teruggehaald en is sindsdien het brein van de ploeg. Zich wanend in een tweede jeugd onderte kende hij kort geleden het lucratieve contract, dat oud-kampioen Beveren hem voorschool De glorie van het Belgische elftal betekende tegelijkertijd de ontluiste ring van het peperdure Anderlecht. De genante wijze, waarop het zoge naamde sterrenelftal in de competitie keer op keer faalde, weerspiegelde zich in de opname van maar één lid van de paarse brigade in de groep van 22. Een wezenlijke bijdrage aan de oogst van drie punten heeft hij, de beloftevolle Ronny Martens (21), nog niet geleverd. De aanval la het grootste probleem van Thijs. Europees topscorer Erwin Vandenbergh is te Jong en te onerva ren om op dit toernooi al een legenda rische indruk te maken. Hij miste een handvol opgelegde mogelijkheden en liet het produktleve werk over aan de opkomende vleugelverdediger Eric Gerets en de gekritieeerde Julien Cools. De middenvelder van Beer schot kreeg na het duel met Engeland het verwijt, dat hij Amerika-ganger ste feiten van de eerste helft waren daarom logisch. Twee gele kaarten van scheidsrechter Rainea voor Be- netti en Tardeili (beiden Italië). En een enorme kans voor Graziani in de, 43ste minuut na een pass van Antog- nloni. De spits van Roma mocht ei genlijk niet missen op slechts enkele meters van het doel, terwijl Watson en Thompson, de Engelse centrale verdedigers, ontbraken. Dat toch de bal in handen van Shilton rolde, was in zoverre gerechtigheid, dat er dui delijk sprake was van het over het hoofd zien van buitenspel. Na rust voedde Italië de spanning door de kansen opnieuw eerst te mis sen en pas in de slotperiode af te Swart Vanderelst te weinig in het spel had betrokken. Thijs overwoog voor de wedstrijd Cools te vervangen door de linksbenige bouwer Raymond Ommens. Op grond van traditie en verdiensten in het verleden behield de Antwerpenaar zijn krediet, maar de eerste dreiging ging bij vlagen, zoals België ook indlcenteel goed speelde van Van Moer uit Voor Spanje was de opgave duidelijk te zwaar. Zij die donderdag op slag enthousiast geraakten van het spor tieve en bij tijden gedurfde spel van het tamelijk kwaliteitsarme elftal, kwamen gisteravond lelijk op de kof fie. De critici wezen de beschuldigen de vinger in de richting van bonds- rainer Ladislao Cubala, die aanvan kelijk de spelers van Real Madrid geen blik waardig keurde. „Conditie- gebrek", verklaarde hij de absentie, onderwijl beseffend dat een conflict over betalingen met de Spaanse bond aan de afwezigheid van vertegen woordigers van de landskampioen ten grondslag lag. Trouwens, met Ju- laten liggen. Krol, Haan, Hoven- kamp. Rep en Kist. Resteert René van de Kerkhof. Op de voor hem weinig favoriete linksbui- ten-positie was hij opnieuw de beste speler. Hij werd voortdurend neerge trapt door allerhande tegenstanders, maar dat belette hem niet om rushes in te zetten en gevaar te stichten. Een laatste woord over die hardheid: die bedierf het spel in zorgwekkende mate. Hovenkamp begon er na ander halve minuut al mee, toen hij Rum- menigge met een overtreding be stookte. Dat was het sein voor de Duitsers om ook iets terug te doen. Voorstopper Föster liep Hovenkamp tegen de vlakte. Het leek een onge lukkige botsing, maar mogelijk was het een geniepig uitgevoerde revan che voor de eerste wandaad van de Nederlandse verdediger. Rep, Willy van de Kerkhof. Stevens en een keer Wijnstekers (gestrekt been tegen Müller) gaven vervolgens de Neder landse agressie gestalte. Er werden echt blessuregerichte overtredingen gemaakt, zonder dat de Fransman Wurtz er afdoende tegen op trad. Hij haalde zijn gele kaarten pas na rust tevoorschijn. Zoals gebruikelijk vie len er toen tamelijk willekeurige slachtoffers: Stevens en Nederland won het qua bestrafte fouten wel heel nadrukkelijk van de fouten 25-13. Een extra nederlaag derhalve. West-Daltsland-Nederland 3-1 «1-4» 11 Allots 14). 56. Allofs 2-0. 60. Allofs 3-0. 79. Rep (strafschopi 3- 1. 86. Willy van de Kerkhof 3-2 West-Duitsland: Schumacher; Dietz (Matthaus). Stiellke, Karl-Helnz Förster, Kaltz; Müller (Ma- gath), Briegel, Schuster: Rummenlgge. Hrubesch. Allofs. Nederland: Schrijvers; Wijnstekers, Krol. Van de Korput, Hovenkamp (Nannlnga); Haan. Stevens, Willy van de Kerkhof: Rep. Kist. (Thijssen). Rene van de Kerkhof. rekenen met het land, dat niet uit groeide naar een noodzakelijke top. Scirea schoot al na twee minuten naast en dezelfde vrije verdediger vond een tiental minuten later een goede redding van Shilton op zijn weg. De rol die deze Scirea zich toeëi- gende was illustratief voor Italië, dat de aanval heel bewust zocht en dus zijn vrije verdediger inschakelde, ter wijl Antognioni steeds royaler met zijn grote kwaliteiten op het midden veld strooide. Eengeland keek niet slechts toe. maar van een efficiente handelwijze was geen sprake meer. Italië sloot de zaak bij de spitsen Woodcock en Bir- tels streng af en liet langs de zijkan- anito en zijn later invallende clubge noot Del Bosque ging het niet beter Spanje voetbalde tegen België onge veer op het niveau, waarvan de Deen se bondscoach Sepp Piontek enkele weken geleden opmerkte: „Het is een echte puinhoop" (dit naar aanleiding van de vriendschappelijke interland tussen beide landen). Die in Spaanse ogen geflopte wedstrijd bevestigde de matige vorm, die in de oefencam pagne voor Italië werd gedemon streerd. De enige overwinning werd vijf maanden geleden op Nederland geboekt. Een teken aan de wand; voor beide landen. België-Spanje t-l «1-1»ifl. Oen ts 1-0, 35. Qulnl 1- 1. 64. Cools 2-1 Scheidsrechter Charles Corver (Ned). Toeschouwers 11.000. Oele kaart: Miguel) (Spa). België: Pfaff; Oerets, Mlllecamps. Meeuws, Ren- quln; Cools. VanderEycken. Van Moer (Mom mens); Van der Eist, Van den Bergh fVerbeyen). Ceulemana Spanje: Arconada; Alesanco, Tendlllo (Carrasco), Miguel), OordlUo; 8aura, Zamora. Asenal (Del Bosque); Qulnl, Juenlto. Satrustegul. ten geen gevaar opkomen. Er was slechts een enkele maal een verras sing. Kennedy schoot tegen de paal en uit een 1-2-combinatie van dezelf de speler met Keegan ontstond slechts een hoekschop. Het beslissende minimale verschil dat Tardeili veroorzaakte viel in de 35ste minuut. Italië stormt dus verder, begeleid door de aanhang. Het Turijnse deel gedroeg zich gisteren schandelijk ten opzichte van de Engelsen, althans ten opzichte van de supporters. Het was beangstigend, toen deze supporters zich toonden. Beangstigend, want de hete donderdagavond was nog niet vergeten. Toen raakten Engelsen en door Peter Wilschut ROTTERDAM De strijd om de amateurtltel van Nederland tussen Xerxes en Noordwijk valt uitstekend in te passen in het gehele beeld dat de voetbalwereld momenteel over heerst: verschraling en nivellering. Dat zijn ook de factoren die de titel strijd (zaterdag met Xerxes als win naar 2-1) naar een derde, vandaag te spelen wedstrijd in Katwijk, voerde. Veerkracht en motivatie zijn belang rijk aan het einde van een slopend seizoen. Noordwijk, in de defensie normaal gesproken solide, zag geen kans de thuis veroverde zege om te zetten in de titel omdat het „vast zat". Dat is een logische conclusie waarvan het KNVB de oorzaak is. Elk Jaar pas aan het einde van de maand juni (dit Jaar half Juni vanwege een korte winterstop) kunnen de prijzen worden verdeeld. Dat is op een tijd stip dat alle clubs met de gedachten al bij de vakantie zitten en niet zoveel trek meer hebben in hun hobby voet bal. Een ander speelplan, waarbij de competitie eerder van start gaat, zou tot een verkorting van het langgerek te seizoen kunnen leiden. Dat idee zal echter bij de competitieleiders van het amateurvoetbal wel nooit opkomen. Wel bedeken de competitieleiders dat de winnaars, die vooral in de zondag sector vaak helemaal geen trek meer hebben, nog eens om de algehele titel moeten strijden. Met als gevolg dat er slecht, kleurloos voetbal op de mat wordt gelegd. Interessant is in dat verband de opmerking van Noord- wijk-trainer John Eelman: „Sommige spelers hebben al meer dan vier we ken niet meer normaal getraind." Lo gisch. het aantal belangrijke wed strijden op weg naar meer successen is elkaar snel opgevolgd. Spierblessu res bij de Noordwijkers Bogers en Manuputty zijn een uitvloeisel daarvan. Xerxes heeft minder last van ver moeidheidsverschijnselen omdat het al op Tweede Pinksterdag zondag kampioen werd. Opvallend facet in de titelstrijd van de Nederlandse voetbalamateur is echter dat zonda gamateurs minder interesse hebben in het veroveren van de titel. Verzadi ging sloop dan ook bij de Rotterdam se ploeg binnen in het eerste duel tegen Noordwijk. Ook zaterdag gin gen de beide ploegen op de slaapver wekkende toer Van Noordwijk, ge zien het resultaat (ook in het ama teurvoetbal steeds belangrijker) mis schien niet eens onverwacht, alhoe wel het duidelijk is dat 3000 toe schouwers niet komen kijken naar een kampioensploeg die in wandel tempo speelt, maar Xerxes had toch zeker met verve moeten aanvallen. Dat het maximale resultaat, een der de wedstrijd, toch werd afgedwongen kwam dan ook niet op het conto van de Rotterdammers maar van per soonlijke fouten in de Noordwijk-de- fensie: Siem van Beveren en John Manuputty leidden de Xerxestreffers (van Cor Hazebroek en Ton Rijsdijk) in. Het doelpunt van Noordwijk was veel te mooi voor een dergelijke zwakke vertoning. Invaller Ruud Bröring bewees met een 2O-meter schot als pinchhitter nog waarde te hebben. Tekenend voor de mentale situatie vooral, dat verdedigers van de zeek- anters Xerxes aan een derde wed strijd hielpen. Die defensie staat alom bekend als zeer betrouwbaar, maar hij faalde nu op beslissende momenten. Daarbij kan dan ook nog het zwakke spel an Sjaak Sluys con tra John van der Spek worden gevoegd. Het zijn tekenen van een naar het einde verlangende ploeg, die zo ver kon komen, niet door middel van sublieme acties uit de eigen ploeg, maar door het eigen collectief en ge brek aan verweer van de opponenten (in de eigen afdeling), door nancha- lance (in de strijd om de zaterdagtitel van ACV), en door gebrek aan moti vatie (in de strijd om de amateurtitel van Xerxes). Xerx es-Noord wijk t-l <!-«). 42 Hazebroek 1-0, 67. Ton Rijsdijk 2-0, 76. Bröring 2-1 Scheidsrechter De Schepper. Toeschouwers: 3000 Xerxes: Van Eijsden; De Winter (Joop Rijsdijk), Meijer. Vink, De Vries; Kievit, Rijnders, Ton Rijs dijk: Van der Spek. Hazebroek. Huigen (Chris Rijsdijk) Noordwijk. Dortmundt; Westgeest. Spaander man. Van Beveren, Sluys (Bröring) Manuputty. Van der Veen. Van Dijk; Oerlof (Buttorp). Boot. Bogers Lotto De winnende getallen in Lotto 24 zijn 1-6-8-10-19-38. Reservegetallen: 33 en 37 Aantal deelnemers: 710.650 Inleg 3.111 438.00 Prijzenbedrag' 1.477.933.05 Beschikbaar uit Jackpot 103.749,89. Eerste prijs Inclusief Jack pot 621.026.46. Tweede prijs: 147.793.31 Derde prijs; 221.689,96. Vierde prijs 295 586.61 Vijfde prijs: 295.586,61 DUITSE LOTTO: De winnende getallen zijn 9-28-41-42-45-47 Reservegetal: 14 Spiel 77 299797 Italianen slaags tijdens Engeland en België en werden traangasgranaten afgeschoten waardoor de animo om te vechten stilviel en de wedstrijd zelfs moest worden gestopt. Gisteren was er nog slechts een klein deel van de toeschouwers uit Engeland over en dat werd weggehoond, gespuwd en verborgen In de catacombes van het stadion. Later konden ze naar voren komen toen de politiebewaking stevi ger werd. Maar buiten dreigde de agressie, die via een rij politie op afstand werd gehouden. In die sfeer, met zelfs een spandoek met een doodshoofd achter een van de doelen, speelden Engeland en Italië. Italle-Engeland 1-0«W» 79 Tardeili 1-0 Scheidsrechter Rainea (Roe), toeschouwers 60.000 Oeel. Benetti en Tardeili (belden Italië) Italië: Zoff. Scirea. Oentlle. Collovau. Onali, Be netti. Antognonl, Tardeili; Causlo (Barest). Grazi ani en Bettega. Engeland: Shilton; Neal. Thompson. Watson. San- aom; WUina. Keegan. Kennedy. Cop pel). B titles en Woodcock. dotx Matty Verkamman KAIOS Het openingsdoelpunt was eigenlijk typerend voor het verschil tussen de li teams van West-Duitsland en Nederland. Eerst dat harde schot op de paal van ker Bemd Schuster. Stilstaande in het geheel niet reagerende Oranje-verdedigers en wél anticiperende duitsers. Klaus Allofs kon eenvoudig van start gaan met zijn nten-serie van drie. Maar had het balletje een andere richting opgesprongen dan was het Iraak geweest. Ruud Krol, later: „De Duitsers speelden veel krachtiger, elke rebound was r hun." ind is zaterdag in het San Pao- dion van Napels dicht bij een g geweest, zoals PSV die in het jfc-cup-toernooi bij St. Etienne (6- eefde. Via een penalty (Rep) die ten naar de aard van de overtre- (Matthëus contra de doorbre it Wijnstekers) terecht was, maar kettemin géén was daar de grove j buiten het 16 meter-gebied If uitgevoerd en een fraaie toeval- r Matty Verkamman IPELS Het concept was Ed. maar in de uitvoering er ft ging het mis. Zo ongeveer tt« Jan Zwartkruis de drama- eb slecht gelopen partij tegen Duitsers samen. De spanning de bondscoach zichbaar it In de koude kleren gaan tten. „De ploeg ls enorm gede- Busioneerd," stelde hij en dat ook op hem van toepassing, fe hebben veel te veel conces- es aan de Duitsers gedaan. Er erd ook te veel balverlies gele- m en de middenvelders durf- o er niet overheen te gaan. !t is mijn grote deceptie dat halve Wijnstekers niemand ui toonde. We hebben dan nog «e goals teruggehaald, maar engoed was er vrijwel geen ttcht voor ons. Ik ben teleur- iteld In de ervaren mensen," Sus de aangeslagen coach. van die routiniers, Arie «n, gaf een breedvoerige uit zetting over het spelverloop Bder zijn eigen prestatie ter icussie te stellen. Toch is de lemene verwachting dat rie bombarie" nu als eerste ln imerking komt om voor de btrijd van morgen tegen thoslowakije uit de opstel- te worden geschrapt. De Jde Poortvliet, die nog a minuut op dit Europees nploenschap heeft gespeeld, natuurlijk ook Thijssen, favoriet wanneer Zwart- öto een forse streep door zijn Ba gaat halen. Het hoofd van *8 Kist lijkt ook te gaan val- t Zaterdagavond werd de «nt in het spelershotel ruim half uur apart genomen Kjr de keuzeheer en tijdens dat nderhoud kunnen onmogelijk taplimentjes zijn uitgedeeld. *artkruis rest ook weinig an- w dan een rigoreuze schoon mak want de falende ploeg van «rdag ls niet meer te motive- Q voor een plaats in de troost- Ble. Teneinde die strijd om de hk en vierde plaats te berei- moet in Milaan persé van Bechoslowakijje worden ge- Wfflen en dat mag in de huidi- omstandigheden een lood- re opdracht worden ge teemd. hternatlonaal hebben wij een «el gevoelige tik gekregen. We weer met beide benen op e Pond," oreerde aanvoerde "01- Terugblikkend op de aan- wp naar het toernooi meende e binnenkort afzwaaiende re- °W-lntemational: „Na die JMatrijd tegen Udine was iede- wn optimistisch omdat de gro- hjnen toen Ineens zichtbaar Maar het is nu duidelijk gorden: in tien dagen tijd uw k geen elftal op." streffer van Willy van de Kerkhof, werd het in het slotkwartier nog 3-2, maar het nam niet weg, dat dit Neder landse elftal verschrikkelijk door de mand viel De wankelmoedigheid straalde er vanaf bij de mannen van de vertwij felde Zwartkruis. Alleen op het ge bied van de hardheid droeg Oranje een oorlogszuchtig karakter. Voor de rest wilden de troepen niet in het harnas sterven. Het in deze kolom men eerder beschreven „koele vak manschap" (Udine) had plaats ge maakt voor een veel te schuchtere speelwijze, waarin het gebrek aan durf en beweging (in Udine nog het meest opzienbarende) domineerde. Geen avontuursgeest, qua moed nog het beste te vergelijken met AZ '67, zwak in het pure (man-two-man) ver dedigen en, het belangrijkste, de to tale ondergang van de „vedetten"; dat was het beeld van Nederland te gen een West-Duitsland dat op alle fronten beter was zonder tot indruk wekkend spel te komen. De ploeg van Jupp Derwall revancheerde zich wel voor de wanvertoning tegen Tsje- choslowakije. Derwall zelf bleek ge zwicht voor de massale kritiek op zijn cattenaccio-systeem. De bonkige Horst Rubesh mocht de positie in de spits bemannen, waajrdoor er op pa pier sprake was van een 4-3-3 forma tie. In de praktijk ging dat overigens niet helemaal op, want de gepolijste Carl Heinz Rummenigge lokte steeds weer zijn tegenstander (eerst Hoven kamp, later Stevens), naar het mid denveld, alwaar hij zijn demarrage plaatste plus zijn combinatie- en ac celereer vermogen etaleerde. De Duitsers speelden opnieuw niet spec taculair. Maar wel oer-degelijk. Een stille kracht, vaak niet zo zichtbaar, lag de geïrriteerde Nederlanders van begin af aan zwaar op de maag. Het meest dramatische aspekt van de lome Oranje-ploeg werd vormgege ven door de routiniers. Krol, in zijn speelwijze de nieuwe vrijgestelde van Oranje, Oeuk opbouwend werk, veel verdedigende verantwoordelijkheid overlatend aan mindere krachten) was net zomin als tegen de Grieken een bezielende leider. De scherpte is er af in hem en zeker nu hij zich op overdreven wijze met de opbouw wil de bemoeien. Het teleurstellende spel van Krol in het slot van de competitie is dan toch een voorbode geweest van de ingezette neergang in zijn presta- Groep 1 West-Duitsland-Nederland 3-2 Tsjechoslowakije-Grieken- land 3-1 West-Duitsland 2 2 0 0 4 4-2 Tsjechoslowakije 2 10 12 3-2 Nederland 2 10 12 3-3 Griekenland 2 0 0 2 0 1-4 tie-curve. Krol staat nu op 73 inter lands. Hij heeft een mooie carrière achter de rug, maar als Zwartkruis werkelijk moedig is en oog heeft voor de nabije toekomst, dan zou hij dins dag tegen Tsechoslowakije Willy van de Kerkhof al vast maar eens moeten proberen op de liberopositie. Hij lijkt in Nederland toch het beste alterna tief voor Krol en bovendien heeft hij met broer René in Italië tenminste nog gestreden voor de goede zaak. Dat kan van leider nummer twee, Arie Haan dus, allerminst worden be weerd. „Als het mis gaat op het Euro pese kampioenschap, dan zal de be schuldigende vinger vooral op mij wijzen", heeft Haan voor het vertrek naar Italië gezegd. Dat klopt dus. En niet vanwege Haans merkwaardige rentree in het keurkorps, waar hij die uitspraak zelf op baseerde. Maar om de doodsimple reden, dat hij heel duidelijk heeft gefaald. Aan dit Ne derlands elftal had Haan niets toe te voegen, hetgeen hooguit Frans Thijs sen een zekere genoegdoening zal hebben gegeven. De frêle speler van Ipswich Town stónd er toen hij werd opgeroepen voor de zware klus ln Leipzig, maar viel toen weer automa tisch uit de boot, toen Haan in de pen klom. Haan heeft op dit toernooi niet geschoten, op basis van zijn overzicht geen direkt gevaar gesticht en geen initiatieven ontplooid, om ht tij te doen keren. Bovendien was hij schul dig aan het tweede doelpunt van de Duitsers. Op het middenveld ver speelde hij met een knullige actie de bal aan Schuster, die vervolgens de zaak met Rummenigge en Allofs af maakten. Het zegt veel over het team van Zwartkruis, wanneer van een simpele voetballer zoals Wijnstekers nog het meeste gevaar uitgaat. De wilskrach tige Feyenoorder, die als direkte te genstander van Allofs toch niet ver antwoordelijk kon worden gesteld voor het feest in drievoud van de koele schutter uit Düsseldorf, speelde ondanks zijn beperkte kwaliteiten aan de bal, in offensief opzicht een opvallende rol. De wedstrijd viel vooral op het mid denveld in Westduits voordeel uit. De ex-atleet Brigel (ooit Duits kampioen op de tienkamp) hield Haan via een strak uitgevoerde dekking steeds voor zich, Willy van de Kerkhof liet Schuster nog al eens mis, omdat hij eerst de zwakke Hovenkamp en later Stevens in de duels met Rummenigge moest steunen, terwijl Stevens als middenvelder tegen Müller vooral aantoonde dat hij een onbeheerste voetballer is. De PSV-er intimideerde weer ouderwets, schoot op alles en iedereen, maar verzuimde om leuke acties aan de bal te verrichten. In die omstandigheden was het des te erger, dat de verdedigers er regelmatig een potje van maakten. Hovenkamp kon niet duidelijk maken, waarom hij bij na zonder concurrentie de vaste link- De twee grote mannen van West-Duitsland tegen Nederland. Links Rummenigge, rechts Allofs, de maker van drie doelpunten. sachter van het Nederlandse elftal is. Hij blijft toch een gemaakte verdedi ger, die bij tij en ontij naar voren rent. Van de Korput, deed het in het harde duel met Rubesch voorts niet slecht, maar ook hij deelde soms in de onrust van de ongeorganiseerde ver dediging. Doelman Schrijvers speel de daarnaast ook nog eens een ar moedige wedstrijd. De kolos had een rare voorkeur voor stompen la Piet Kraak, waar hij herhaaldelijk de bal gewoon kon pakken. Nog twee routiniers liepen er voor spek en bonen bij. En wel in de voor hoede: Kist en Rep. Kist flopte voor de zoveelste keer in het nationale team. Hij blijft een verdienstelijke clubspeler, met een gouden schop in de benen, maar een wedstrijd voor het Nederlands elftal heeft hij nog nooit gewonnen, het penalty-doel punt tegen de Grieken even buiten beschouwing gelaten. Het pleitte niet voor Zwartkruis, dat hij de blonde aanvaller Het staan, toen het 1-0 werd. Nederland had niet eens ge noeg aan een gelijkspel, maar toch duurde het tot na de rust eer de niet goed spelende maar constant drei gend opgestelde Nannlnga zijn plaatsje in de spits opeiste. Dat is ook het verschil tussen Kist en Nanninga: de kleine AZ-speler trekt steeds ver der terug waar de lange Groninger gewoon onrust bUjst stoken ln de punt van de aanval. Rep was andermaal ontsteUend zwak. Hij Uep maar wat te lopen, en maakte nooit snelheid. Kortom, zijn loopbaan in de nationale ploeg Ujkt nu echt ten einde. Dat moet de grote frustratie van Zwartkruis inmiddels zijn. Na Argentinië heeft hij ingrij pend verjongd maar de overgebleven en al dan niet afzwaaiende routiniers en semi-routiniers hebben het lelijk door Theo Reitsma TURIJN Mocht er in de eerste dagen van het Europese kampioen schap voor landenploegen al angst zijn ontstaan voor een financieel zor- geUjke afloop, dan is dat door de rol van ItaUë zelf nu de wereld uit. De zege op Engeland gisteren, 1-0, zet na de volle bak van Turijn ook de Olym pisch kuip van Rome woensdag avond weer vol voor het besUssende duel ln groep 2 tegen België. De ontknoping viel laat in Turijn, waar Italië en Engeland goed en boei end speelden. De tweede helft was schitterend van een knap spelend Ita Uë, dat in TardelU in de 35ste minuut de matchwinnaar kende. De midden velder kon trots zijn op zijn rol als bewaker van Kevin Keegan al schop te hij zich in die rol ook naar geel: Bovendien scoorde hij uit een voorzet van Graziani die Neal uitspeelde, na dat aan de basis van de aanval An- tognoni Steve Coppell had geklopt. In de eerste helft hielden beide ploe gen elkaar in evenwicht met nuances in de spelopvatting, die kenmerkend waren. Aan de ene kant de op de millimeter nauwkeurige dekking van de Italianen, die tevens messcherp ls en uitzicht biedt op talrijke overtre dingen. Aan de andere kant de ruim tedekking van de Engelsen, die kan sen aan de tegenpartij biedt. Tussen die verdedigingen een enerverende strijd om het middenveld met een verbeten strijdende Keegan en de sierlijke Antognioni. De belangrijk ROME Nederland zal ln zijn laat ste groepswedstrijd van Tsjechoslo wakije moeten winnen, wil het de derde plaats ln de eindrangschikking van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap nog binnen bereik houden. Dat ls de voornaam ste consequentie van de zege van 3-1 die Tsjechoslowakije zaterdagavond in een sfeerloos Olympisch Stadion van Rome op de zwakke Grieken boekte. Door die overwinning met twee doelpunten verschil is bij een geUjk aantal winstpunten het doel saldo van de Tsjechen na twee ont moetingen juist één doelpunt gunsti ger dan dat van Nederland. Panenka zette Tsjechoslowaijke al na vier minuten op 1-0. In dezelfde minuut maakte Anastopoulos geUjk. Toen kwam de periode Panenka. Driemaal spleet hij met een lange dieptepass de verdediging van de te genstander. Slechts de eerste keer, na 27 minuten, maakte Vizek van de mogeUjkheid gebruik. Op die aantrekkeUjke eerste helft volgde een matte tweede. Invaller Licka schoot in vrije positie tegen de uitlopende Konstantinou op. Na ze ventien minuten bepaalde Nehoda de eindstad op 3-1. Tsjeehowlowakije-Griekenland 3-1 (8-1) 5. Pa nenka 14). 13. Anastopoulos 1-1. 25 25 Visek 2-1. 63 Nehoda 3-1 Scheldrechter Partridge (Eng), toeschouwers 7 614. Tsjechoslowakljke: Seman; Odrus. Barmos. Jur- kemlk, Qoegh; Kozak, Panenka, Berger (Licka): Masnyi. Nehoda (Oajdusek), Vizek Griekenland: Konstantinou: Korastas, lossllides Kapsis, Fir os: Livathinos. Terzanides (Galakos). Kouls; Anastopoulos. Kostikos (Xantopoulos). Mavros.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9