Niet buiten NAVO om Initiatieven ontplooien' Meer aandacht kerken voor onderwijs Geschiedenisleraren boos op bewindsman PvdA-fractie moet koop F-16 tegengaan Nieuwe stichting van jagers wil natuurterreinen kopen örtakabin Nederlandse baby's te weinig aan de borst CHU contra ARP Conflict over centraal examen Partijraad en partijbestuur: Partijraad legt zich neer bij druk van Den Uyl Twee doden bij auto-ongeluk Initiatief van hervormde raad en unie „school en evangelie" BINNENLAND i, onze parlementsredactie •fcpgCHT De CHU is tegen initla- ren van Nederland tot wapenver- tdering buiten de NAVO om. De ieraad sprak zich zaterdag in echt unaniem uit tegen een voor- l van de ARP om die mogelijkheid let beginselprogram van het CDA k te leggen. iet rmee stelde de CHU zich op het- ide standpunt als de KVP. Delega- van de drue partijen zullen eind si| jende week op een tweedaagse derentle in Noordwijkerhout de inltleve tekst van het beginselpro- m vaststellen. Op het onderdeel VO en wapenverminderingen wor- grote problemen verwacht. CH-Unieraad volgde in grote llj- i?Lhet ontwerp dat is opgesteld door n commissie onder leiding van de ip^r dr. Kremers, commissaris de koningin in Limburg. 11 voorstel om in het program meer 1 druk te leggen op de plaats en 1 tekenls van het huwelijk ten op- ite van andere samenlevingsvor- n werd met de kleinst mogelijke erderheid verworpen (20-21). Het s bretel werd verdedigd door de poli- it leider van de CHU. drs. Van l(< ijenhorst. Het verzet ertegen kwam name van vrouwen en jongeren. Van onze onderwijsre- dactie UTRECHT De Vere niging van docenten in geschiedenis en staats inrichting in Neder land (VGN) is erg boos op staatssecretaris De Jong van onderwijs. Ondanks eerdere toezeggin gen heeft De Jong het begrip „identiteit" beperkt tot rooms-katholleke, protes tants-christelijke en joodse scholen. Alleen deze scholen mogen in de toekomst hun eigen schriftelijk examen opstellen voor geschiedenis. Tijdens de zaterdag gehou den ledenvergadering van de vereniging in Utrecht is door middel van een motie pro test aangetekend tegen de handelwijze van De Jong. Geschiedenis is het enige eindexamenvak, waarin nog geen centraal schriftelijk examen wordt afgenomen. Staatssecretaris De Jong wil daar met ingang van het schooljaar 1981-1982 veran dering in brengen. Scholen, die op grond van hun identi teit bezwaar maken tegen dit centraal schriftelijk ein dexamen, zouden zelf de vra gen mogen opstellen. Het be grip identiteit werd in eerste instantie door De Jong om schreven als datgene waarin een school zich meent te moeten onderscheiden van andere scholen. Tijdens een gesprek met ambtenaren van het ministe rie, dat vorige week donder dag plaats vond, werd de VGN duidelijk gemaakt dat onder scholen met een eigen identiteit alleen die scholen worden verstaan, die zich op een religie beroepen. Ver- Handicap schil in onderwijskundige vi- F sies en pedagogische opvat tingen worden aldus niet langer gerekend tot de iden- titeitsbepalende factoren. Dit houdt in dat openbare scholen en scholen op neu traal-bijzondere grondslag geen aanspraak kunnen ma ken op een eigen schoolexa men. Zij moeten verplicht aan het centraal schriftelijk examen meedoen. Het nieuwe voorstel van De Jong legt een zware verant woordelijkheid bij het be voegde gezag, dat voortaan de examenopgaven moet maken voor alle onder hem ressorterende scholen. De VGN meent dat hierdoor de mogelijkheden voor een op de school toegesneden ein dexamen nog verder worden beperkt. Een extra handicap daarbij is dat ook het be voegde gezag zich aan de stofomschrijving moet hou den. die voor alle mavo's, ha vo's en vwo-scholen dezelfde wordt. Bijzondere scholen krijgen van 1982 af alleen de mogelijkheid over deze alge mene examenstof eigen vra gen te stellen. De leden van de docenten vereniging hebben het be stuur opgedragen alles in het werk te stellen, om het be grip „Identiteit" weer zo ruim mogelijk geïnterpre teerd te krijgen. Tot aan de Raad van State willen de le den de zaak juridisch uit vechten. Het Tweede-Kamerlid drs. G. van Leijenhorst, eerste op de CHU- lijst voor de volgende verkiezingen (links) overlegt tijdens de vergadering van de Unieraad in Utrecht met de fractieleider van het CDA in de Eerste Kamer, prof. dr. J. W. van Hulst. De Unieraad nam een voorstel aan om ln het program op te nemen, dat de overheid de zondagsrust moet be vorderen. Zondagsarbeid zou waar mogelijk moeten worden beperkt. Verder wenst de CHU meer nadruk op plaats en taak van de overheid als dienaresse Gods en sterkere waarbor gen voor de grondwettelijke onder wijsvrijheid. van onze parlementsredactie AMSTERDAM/DEN HAAG De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft de Tweede Kamerfractie gemaand er alles aan te doen om de aankoop van 111 extra F-16-straaljagers tegen te gaan. Het partijbestuur staat achter de partijraad, die hierover zaterdag een uitspraak deed tijdens een vergade ring ln Amsterdam-Osdorp. Tuten onzer verslaggevers IRDAM De Neder- jagersverenlging heeft stichting opgericht die levolle natuurterreinen ipen of pachten. De willen hiermee het !d bieden aan de toene- •nde beperkingen die de zierjacht in de Nederland- natuurgebieden wordt op- pi- lieuwe stichting van de Jagers ve ring heet „Stichting behoud na- en leefmilieu". Tijdens de zater- ia de Flevohof gehouden Jaarver- ring van de Koninklijke Neder- i ie Jagersverenging zei de aftre- 9 le voorzitter H. J. E. van Beunin- j dat de stichting binnenkort een "kal grote schenkingen verwacht. ■Wn willen bewijzen, aldus Van iwitagw, dat de terreinen die door de lager vorden beheerd, uitzonder lijk goedzijn en dat de Jacht onmis- l baar is voor een goed faunabeheer. To nieuwe stichting, die ln kringen natuurbeschermers schertsend aangeduid, als de „vereniging boud van de jachtmonumen- is een duidelijke reactie op het van de bestaande natuurbe- irganlsaties". Deze heb- 'de afgelopen Jaren aanzienlijk «rkingen opgelegd aan de plezier- tht in de terreinen. Jacht is daar k orgaans alleen nog toegestaan dit van beheersoogpunt uit dwkelijk is. stand Ichting Natuur en Milieu in 's land neemt nadrukkelijk af- van de nieuwe stichting en tkt van „goedkoop stuntwerk" de Jagers. De stichting beziet of rege de misleidende en verwar- naam juridische stappen tegen or de jagers opgerichte stichting lijk zijn. Natuur en Milieu l dat de Jagers hun exclusieve j i willen veiligstellen en dat de J heid hiervoor geen geld uit de hermingspot beschikbaar i te stellen. hereniging tot Behoud van Na- monumenten noemt de oprich- van de jagerstichting een onge- ontwikkeling. Natuurmonu- met meer dan een kwart leden de grootste natuurbe- wganisatie in Nederland, nieuwe stichting niet als een beschermingsorganisatle, "als een organisatie die de belan- fan de plezierjacht moet veilig- o. Natuurmonumenten wijst idat haar standpunt ten aanzien de jacht, namelijk alleen jacht *^r dat uit beheersoogpunt akelijk is, door de overheid in meer de Nota Nationale Par- wordt onderschreven. De Stichting Kritisch Faunabeheer, die zich sterk verzet tegen plezier jacht, noemt de oprichting van de stichting door de Jagers, een duidelijk voorbeeld van verdoezeling van de werkelijke bedoelingen. De Jagers willen terreinen kopen om dieren te kunnen schieten. Waarom zeggen ze dat dan niet. ln plaats van misleiden de termen als natuur en leefmilieu te gebruiken, aldus Kritisch Faunabe heer. Buitenland-secretaris Maarten van Traa noemde de voorgestelde aan schaf die twee miljard gulden zou vergen zowel uit sociaal-economi sche overwegingen als uit overwegin gen van vrede en veiligheid onaan vaardbaar. De nieuwe F-16-straalja- gers zouden de NF-5-toestellen moe ten gaan vervangen en bovendien de vredesverliezen dat wil zeggen neer gestorte vliegtuigen in vredestijd moeten aanvullen. Van Traa zei dat het nodig kan zijn voor het afstoten van atoomtaken enkele nieuwe F-16-straaljagers aan te schaffen met een niet-nuclealre taak. Maar dat moet dan maar aan de orde komen in een volgend kabinet waarvan de PvdA deel uitmaakt, zei hij. Motie Tegen de zin van het partijbestuur nam de partijraad een motie aan, waarin het wordt betreurd dat de Tweede Kamer-fractie van de PvdA geen duidelijker standpunt heeft ingenomen over de aankoop van de F-16. De partijraad vindt dat er helemaal geen nieuwe straaljagers moeten ko men, ook niet om het afstoten van nucleaire taken te compenseren. De Tweede Kamer-fractie stelde zich tot voor kort op het standpunt dat dit laatste wel mogelijk moet zijn. De partijraad sprak zich ook uit te gen de voorgenomen vestiging van opslagplaatsen in Nederland voor Amerikaans legermateriaal en tegen de aanmaak van een neutronenbom door de Fransen. De raad droeg verder de Tweede Ka mer-fractie op zich sterk te maken voor parlementaire controle op gehei me wapenopslagplaatsen in Neder land. Dit naar aanleiding van de ont dekking van een geheime wapenop slagplaats in het Limburgse Heyt- huisen. Minister Scholten (defensie) weigerde onlangs ln de Kamer over deze op slagplaats evenmin vertrouwelijk informatie te verstrekken met het argument van staatsbelang. Tegenstanders van het apartheidsre gime in Zuid-Afrika hebben zater dagmiddag voor de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag een gedenk teken onthuld, ter nagedachtenis van de slachtoffers van de onlusten vier jaar geleden in Soweto. Een van de initiatiefnemers, Thabo Mokoa- Ied uit West-Duitsland, hield na de onthulling een toespraak. Meer nieuws op pag. 5 Socialistische jongeren maken tijdens de partijraad van de PvdA geen geheim van hun gevoelens. Fractieleider Den Uyl (rechts vooraan) en partijvoorzitter Van den Berg (links achter hem) kijken geïnteresseerd toe. Van onze parlementsredactie AMSTERDAMDEN HAAG De partijraad van de PvdA heeft zich zaterdag neergelegd bij de uitspraak van fractieleider Den Uyl dat hij geen lijsttrekker wil worden als zijn partij zich uitspreekt tegen kernwapens en de NAVO. In het ontwerp-verkiezingsprogram van de PvdA is een compromistekst gevonden over de kernwapens. Deze komt er op neer dat de Nederlandse nucleaire taken aanzienlijk moeten worden beperkt. De oorspronkelijke tekst van de programcommissie luid de dat alle kernwapens ons land uit moeten, maar Den Uyl kon zich daar niet mee verenigen. Daarom legde hij in het partijbestuur en later ook nog eens publiekelijk zijn lijsttrekker schap in de schaal. De Amsterdamse delegatie in de par tijraad wilde dit zaterdag ter discus sie stellen, omdat zij vond dat de lijsttrekker-in-spe zich terughoudend moet opstellen voordat het verkie zingsprogram door het congres is vastgesteld. Maar vrijwel niemand had daar trek in. UTRECHT (ANP) In vergelij king met andere landen blijken Nederlandse moeders het minste borstvoeding te geven. Bijna de helft begint er helemaal niet aan en als er al borstvoeding wordt 'gegeven gebeurt het slechts kort. Van kinderen van drie maanden oud blijkt nog maar tien procent de borst te krijgen. Dit in tegenstelling tot bij voor beeld ln Zweden waar vijftig pro cent van alle drie maanden oude baby's borstvoeding krijgt. Zwe den heeft de laagste zuigelingen sterfte ter wereld. Dit werd zaterdag in Utrecht ge zegd op een „Borstvoedings dag", georganiseerd door de ver eniging „Borstvoeding natuur lijk". Het congres werd bezocht door artsen, wijkzusters, consul tatiebureau-artsen, vrouwen- en kinderartsen, verloskundigen. kraamverpleegkundigen en kraamverzorgsters. Volgens se cretaris G. A. de Jonge (zelf kin derarts) is het voordeel van borstvoeding dat de zuigeling met de moedermelk natuurlijke afweerstoffen tegen infecties naar binnen krijgt. Bovendien ontwikkelt zich een goede moeder-kind-relatie. Om het borstvoeden in Neder land te verbeteren pleit de vere niging voor een goede samen werking tussen professionele hulpverleners onderling en met de moeders. Van grote betekenis is goede begeleiding tijdens de zwangerschap, speciale aan dacht in de kraamkamer en goe de hulp in de weken na de beval ling. Dokter De Jonge vindt dat betaald en onbetaald verlof voor werkende moeders in Nederland moet worden verruimd. ZOETERWOUDE De 19-jarige Wibo Hockx en de 18-jarige Carla Haastrecht zijn gistermorgen vroeg om het leven gekomen toen hun auto door onbekende oorzaak in een berm reed. over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE il werkruimte nodig? I en klare accommodatie atsbaar, snel geleverd en Hellijk klaar voor gebruik, abel, goed geïsoleerd, ït ingericht. I of huur voor elke door Bert de Jong AMSTERDAM Uit een aantal initiatieven blijkt, dat de belangstelling van de kerken voor de problemen van opvoeding en onderwijs groeiende is. Zo hebben er gelegenheid van het nieuwe schooljaar, dat in augustus begint, de raad voor de zaken van kerk en school van de hervormde kerk en de unie „school en evangelie" gezamenlijk een brief geschreven aan de hervormde kerkeraden. In deze brief wordt speciaal aandacht gevraagd voor de vragen over het onderwijs, die zich in de wijk en de gemeente aandienen. 15844 en mag Nicky om nadere informatie. abin BV, Postbus 115, Sliedrecht Aan de kerken wordt verzocht zorg te wijden allereerst aan „de jongere en oudere kinde ren zelf en aan allen, ouders en onderwijsgevenden, die voor hun onderwijs verant woordelijk zijn. In deze brief wordt verder gewezen op de gebedsdienst, die de unie „School en evangelie" ook dit jaar weer aan het begin van het schooljaar belegt. Deze kerkdienst, die door de NCRV wordt uitgezonden, wordt woensdag 20 augustus gehou den in de Vennekerk te Win schoten met als voorganger, ds. Y. Schaaf. Over deze gebedsdienst en over de samenwerking van ge meenten en school ten behoe ve van de kinderen hebben de kerkeraden van de gerefor meerde kerken, de chr. gere formeerde kerken, de evange lisch lutherse gemeente en van andere kerken, de evange lisch lutherse gemeenten en van andere kerken eveneens een brief ontvangen van de unie. Bij deze brief zijn preek- schetsen ingesloten, die prof. dr. G. van Leeuwen, hoogle raar dogmatiek en ethiek aan de protestantse faculteit in Brussel schreef op verzoek van de unie. Deze schetsen (verkrijgbaar bij het unie-bu reau, Hecengracht 336. Am sterdam, tel. 020-243798) kun nen door predikanten worden gebruikt, die voorgaan in kerkdiensten, die speciaal met het oog op het onderwijs worden belegd. In beweging Het streven is, dat voortaan alle kerkeraden dezelfde brief krijgen over de zorg van de kerken voor onderwijs en op voeding. Dit jaar ontvingen Cperhpnk alleen de hervormde kerkera- uwtirc1111 den een gezamenlijke brief van de raad voor de zaken van kerk en school en de unie. Vorig jaar was, wegens het ontbreken van voldoende overeenstemming tussen de raad en de unie, een dergelijke brief niet mogelijk. In de gezamenlijke brief wordt erop gewezen, hoe het onderwijs in beweging is ge komen. „Het kleiner worden de aantal kinderen maakt dat scholen van verschillende achtergronden en tradities sa men moeten gaan werken; de kinderen van etnische min derheden brengen hun eigen cultuur en godsdienst mee in de school. Voor vele jongeren is de kans op werk na hun schoolopleiding gering. Zo zouden er nog een rij van za ken te noemen zijn in eigen land en in wereldwijd ver band. Zij vormen even zovele uitdagingen voor allen, die in gezin, school en in de kerk zijn betrokken bij de opvoeding van onze kinderen", aldus deze brief. waarover in deze krant reeds eerder werd geschreven, is een boek geworden, dat de unie als een relatiegeschenk ge bruikt, als schrijft voorzitter Titus M. Gilhuis in een voor woord, „een groet aan allen, •die in het eeuwfeestjaar (de unie bestond vorig jaar 100 Jaar) bij onze unie zozeer be trokken zijn geweest." Het boek geeft naast tal van prak tische wenken voorbeelden van projecten, die op het ter rein van gemeente en school verwezenlijkt kunnen worden. Verder wordt aangegeven hoe ouders en kinderen direct in de kerkdiensten worden be trokken. Werkgroep Om aan de relatie tussen kerk en school vooral praktisch in houd te geven, hebben de unie „School en evangelie" en het christelijk pedagogisch stu diecentrum een informatie- mao samengesteld voor gezin, school en kerk. Deze map. Een ander initiatief op het ter rein van kerk en school is de oprichting van een werkgroep van de sectie educatie van de raad van kerken voor de „op voeding en onderwijs in een multiraciale samenleving." De bedoeling is aandacht te besteden aan de uitingen van andere godsdiensten dan het westers christendom. De vraag is of deze godsdiensten zullen worden aanvaard. De Nederlandse onderwijswetge- ving gaat uit van de vrijheid van onderwijs. Dat betekent, dat er in de toekomst islamiti sche scholen en dergelijke worden opgericht. Ook moet gedacht worden aan samen werkingsscholen tussen de verschillende godsdiensten. De werkgroep wordt zo breed mogelijk samengesteld met vertegenwoordigers uit min derheden. De werkgroep zou slagvaardig aan de gang moe ten gakn om binnen een Jaar of drie met haar opdracht ge reed te zijn. Inmiddels wordt achter de schermen gewerkt aan de vor ming van een deputaatschap voor het onderwijs van de ge reformeerde kerken. Reeds geruime tijd wordt aange drongen op de vorming van een kerkelijk gereformeerd li chaam, dat te vergelijken is met de hervormde raad voor kerk en school. Tot concrete voorstellen is het echter nog niet gekomem. oillO De aankoop van HiFi-apparatuur is een zaak van vergelijken en dan beslissen. Ontdek daarom eerst wat Onkyo verstaat onder: Quartz Lock. Accu-Bias en Super Servo ONKYO 2 Jaar garantie BON U gelieve mij te zenden documentatie over de ONKYO apparaten Woonplaats U kunt deze bon opsturen in een enveloppe zonder postzegel aan Acoustical Antwoordnr 93 1200 VK 's-Graveland „De asperine is opgelost. Ook na mens mama proost gewenst TROUW/KWARTET

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3