Spanningen in Iran lopen nog verder op Schmidt pleit voor kernenergie Running mate' moet Reagans feilen opvangen 'Alle gevangenen Uruguay gemarteld' Agent Orange moest toen levens redden - en verwoest ze nu Londen wijst Libische vertegenwoordiger uit Meer hoop op vrijlating gijzelaars Premier Van Agt al overtuigd van noodzaak Chileense vakcentrale verboden Ex-geheim agent openbaart: Carter wil ontspanning en bewapening Gezocht: jong persoon met veel ervaring en voor iedereen aanvaardbare ideeën ^ÜRDAG 14 JUNI 1980 v BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 n TEHERAN (Reuter, AFP) pe vrees voor verheviging van Jj de binnenlandse onrust in 5 Iran groeit met het uur. Tij dens de vrijdaagse gebeden in de hoofdstad zijn oproepen aan zich te verzetten te gen de links-islamitische Jmodjaheddien. die een dag 1 eerder aanleiding waren tot J levige vechtpartijen. pe islamitische geestelijke Abdolma- Moadikhah. een lid van het on- jngs gekozen Iraanse parlement en vaardigde voor de orthodoxe Is- tische Republikeinse Partij beti- lde de modjaheddien. die indertijd in belangrijk aandeel hadden in de i van de sjah. als contrarevolutio naire elementen en beschuldigde hen van het zaaien van verdeeldheid on der het Iraanse volk. Zijn opmerkin- tn. gemaakt tijdens een toespraak een gebedsbijeenkomst op het ter rein van de Theraanse universiteit, werd begroet met kreten als „dood tan de modjaheddien" De Iraanse regering heeft berichten legen gesproken als zouden revolu tionaire gardisten gericht hebben ge schoten op de modjaheddien. Ze be klemtoonde dat de gardisten op dracht hadden gekregen alleen in de lucht te schieten om een einde te Op het hoogtepunt van de In- dochinese oorlog verwierp de Amerikaanse Senaat een voorstel om het militaire ge bruik van ontbladeringsmid- delen in Vietnam te verbie den. De overweging was dat zo'n verbod Amerikaanse le vens in gevaar zou brengen. Nu. een tiental jaren later, wordt de Senaat lastig gevallen door duizen den Amerikaanse Vietnam-vetera- nen. die de oorlog in Vietnam dan wel overleefd hebben, maar in toenemen de mate te kampen krijgen met ziek teverschijnselen, die juist door de ontbladeringsmiddelen zijn veroor zaakt. Maar het zijn natuurlijk niet de Ame rikaanse of Australische militairen die in Vietnam het meest te verduren hebben gehad van het giftige dioxine dat samen met de miljoenen liters ontbladeringsmiddelen op het weste lijk deel van Zuld-Vietnam werd uit geworpen. Voor hen waren de onfrisse „agents", aangeduid met de namen van frisse tinten als oranje, wit en blauw, tenslotte niet bedoeld. Het zijn de Vietnamese bevolking en de soldaten van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront geweest die er het meeste last van hebben gehad en nu nog steeds hebben. Volgens de Vietnamese ecoloog dr Le Chi Thanh, die op het internationale ecologiecongres in september 1974 te door Johan ten Hove L>en Haag een voordracht hield, zijn twee miljoen Vietnamezen met deze stoffen besmet en zijn tienduizenden van hen gestorven. Maar in Vietnam is er nog te weinig onderzoek gedaan naar de gevolgen van de ontblade ringsmiddelen om exacte cijfers te kunnen geven. In december vorig jaar is een delega tie van het Medisch Comité Neder- land-Vietnam op bezoek geweest in Vietnam en heeft daar met name in formatie ingewonnen over de volks gezondheid. Het comité zegt dat zo'n onderzoek in Vietnam niet de eerste prioriteit heeft en dat het land na de verwoestende oorlog, ook op het ge bied van de volksgezondheid zijn handen voorlopig wel vol heeft aan het oplossen van de vele andere pro blemen. Gezwellen In Vietnam houdt vooral professor dr. Ton That Toeng, de meest vooraan staande chirurg in het land, zich met de gevolgen van Agent Orange bezig. Sinds 1972 heeft hij daarnaast zijn tijd besteed aan het wegsnijden van kankergezwellen, veroorzaakt door ontbladeringsmiddelen. De giffen tasten volgens hem met name de le ver aan. Voordat Vietnam met de giffen werd besproeid maakte lever kanker 2,9 procent uit van alle kan kergevallen. Momenteel is dat per centage tien en de stijging is het hoogst in gebieden waar gesproeid is. Professor Toeng heeft een vergelij kend onderzoek verricht naar de ge volgen voor het geboortepatroon van het gif. Daartoe zette hij 670 echtpa ren, van wie de man. in besproeide gebieden had gevochten, naast een controlegroep van 670 echtparen, van wie de man niet in een dergelijk ge bied was geweest. De resultaten wa ren angstaanjagend. Bij de eerste groep was 3,6 procent van de kinderen misvormd tegen 0,0 procent van de controlegroep; er wa ren 15,3 procent miskramen en te vroeg geborenen tegen 10,4 procent van de controlegroep; 3,3 procent van de echtparen van de eerste groep was onvruchtbaar tegen 1,9 procent van de controlegroep. De 670 echtparen hadden tesamen 1187 kinderen gekre gen van wie er 43 ernstig misvormd waren, een aantal dat beduidend ho ger is dan „normaal" verwacht kan worden. Samenwerking Prof. Toeng heeft meer kleine onder zoeken verricht, en hij zegt dat het nog steeds moeilijk is wetenschappe lijk aan te tonen dat de dioxine in het gif de oorzaak van alle ellende Maar het statistisch materiaal dat dit verband bevestigt, neemt elke maand toe Toeng roept op tot internationale wetenschappelijke samenwerking in het onderzoek. „Het is een probleem dat grenzen en ideologieën over schrijft". Al in 1970 waarschuwde prof. Toeng ]at dioxine levensgevaarlijk was. Zijn waarschuwingen werden toen vooral in de Verenigde Staten afge daan als anti-Amerikaanse propa ganda. Maar toen enkele jaren gele den de Italiaanse Seveso-alfaire in ternationaal voorpaginanieuws werd. konden de autoriteiten in Rome zich herinneren dat er ergens een man moest zijn die al wat ervaring met dioxine had. Die man was prof. Toeng en het land was Vietnam, waar ten slotte minstens honderdmaal zo veel van het uiterst giftige dioxine was vrijgekomen als in Seveso. Meer over de gevolgen van Agent Orange voor de Vietnamveteranen op pagina 13. Gewonde modjaheddien krijgen eerste hulp na de hevige onlusten in Teheran. maken aan de gevechten tussen de linkse islamieten en een meer ortho- iONDEN (Reuter, AP) Groot-Brittannië heeft het hoofd nm de diplomatieke missie van Libië, Moesa Koesa, het land uitgezet. Dit gebeurde nadat Koesa, die door de Britse rege ling niet als diplomaat wordt beschouwd, in de Times had verklaard dat twee voormalige Libische regeringsfunctiona rissen, die in ballingschap in Groot-Brittannië leven, ter dood gebracht zouden worden. De Britse onderminister van buiten- landse zaken Sir Itar. Gilmour ont- pood Koesa gisteren op het ministe rie om hem mee te delen dat zijn 3merkingen zijn aanwezigheid in Iroot-Brittannlë niet langer wense- Ijk maakten. Koesa is secretaris van et Libische Volksbureau in Londen, aals de voormalige Libischè ambas- ide nu heet. )e Libische leider, kolonel Khadaaf- fi. verklaarde eerder deze week dat de eommando-acties tegen in het bui- nj Vatiand verblijvende Libische ballin- %eivmoeten worden stopgezet, totdat toe door revolutionaire rechtbanken fijttgroordeeld. De twee Libiërs in Gro^Brittannië zouden nu inmid- Mi veroordeeld zijn en Koesa ver- doxe tegenstanders. De betoging van de modjaheddien, die donderdag avond plaats vond na een grote bij eenkomst in een stadion in Teheran, was gericht tegen de toenemende re pressie waaraan linkse groeperingen in Iran bloot staan. Bij de gevechten die daarop volgden viel zeker één dode en enkele honderden mensen raakten gewond. Het bezoek van de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh aan de vergadering van de socialisti sche Internationale in Oslo heeft geen concreet plan opgeleverd voor de bevrijding van de Amerikaanse gijzelaars door Ferry Mingelen VENETIË De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft Nederland gisteren op de Europese topconferentie in Venetië opnieuw opgeroepen meer kernenergie te gaan gebruiken. Volgens Schmidt is dit de enige manier om het dreigende energietekort in de komende vijftien jaar te overbruggen. „Regeringen moeten het in- die noodzaak overtuigd maar zicht en de moed hebben dit hun volken voor te houden," in Nederland is eerst een bre de maatschappelijke discus- ADVERTENTIE klaarde in The Times, dat hij zijn goedkeuring had gegeven aan de vol trekking van het vonnis. Scotland Yard stelt nu een onderzoek in naar de dreigementen. Enkele Libiërs heb ben politiebescherming gekregen. In een reactie op zijn uitwijzing ver klaarde Koesa dat de Libische rege ring overweegt steun te geven aan het verboden Ierse Republikeinse Leger ais Groot-Brittannië doorgaat met steun aan dissidente Libische ballin gen. Vorige maand was Libië al ge dwongen vier vertegenwoordigers op het volksbureau terug te halen naar Tripoli, na de druk van de Britse regering. Eerder kwamen twee tegen standers van Khaddaffi bij aanslagen in Londen om het leven. Eerst werden 134 havenarbeiders ontslagen; nè 1 mei werden 37 vakbondsmensen naar onherbergzame gebieden verbannen, nu is hun vakcentrale FUT helemaal verboden. Wat hun rest is de hoop op ons protest èn onze steun. Giro 1918108 Clat-Nederland. Nieuwe Gracht 47- 3512 LE Utrecht. Stuur een protestkaart, vanaf maandag aan te vragen op telefoonnummer 030-519675 of schriftelijk bij ons buro te Utrecht. zei Schmidt. Premier Van Agt sie nodig om dit het volk in te reageerde: „Ik zelf ben al van prenten." Schmidt wees erop dat door het over matige energiegebruik van het wes ten met name de derde wereldlanden in de knel komen. Van Agt beklem toonde dat de westerse afhankelijk heid van olie als het belangrijkste energiemiddel, moet verminderen want, zo zei hij, we Zijn nu overgele verd aan de genade van de Arabische landen. Volgens Van Agt moeten er politieke afspraken gemaakt worden om te voorkomen dat de Arabische landen hun olieprijzen verhogen om het westen het olieverbruik te probe ren te beperken. Van onze buitenlandredactie Het voormalige lid van de Craguayaanse inlichtingen dienst. Hugo Walter Garcia Rivas. heeft een getuigenis af gelegd over martelpraktijken dit Latijnsamerikaanse lam Gai id. -arcia Rivas die noodge dwongen heeft meegedaan, is met vrouw en baby gevlucht naar Brazilië waar hij zijn re laas deed aan SIJ AU. Dit is het Internationale Secretari aat van Juristen voor Amnes tie, in Uruguay. arcia Rivas kwam op 18-jarige leef- Ijd in het leger en twee jaar later in 577 bij de inlichtingendienst. Op de ïilitaire school leerde hij onder meer 'an een Amerikaan de technieken De negen Europese landen hopen op een dialoog over dit probleem met de olieproducerenden landen (OPEC), maar gisteren wezen zij erop dat de recente prijsverhoging dit gesprek wel bemoeilijkt. Volgens de Europese Gemeenschap vormen de prijsstijgin gen voor olie een bedreiging voor de internationale stabiliteit 0 Over de Europese begrotingsproble men was Van Agt het niet eens met de Westduitse bondskanselier. Deze had op de eerste dag van de Europese top bepleit dat een maximum wordt ingevoerd voor de verdiensten die sommige landen uit het gemeen schappelijk beleid halen. Schmidt zei dat de bondsrepubliek dit jaaï 4,7 miljard gulden bijdraagt aan de Eu ropese begroting (waarvan 70 procent aan landbouw wordt besteed) terwijl andere rijke landen er jaar in jaar uit flink aan verdienen. Zoals Nederland met een netto-op brengst van één miljard gulden in '1980 en een verwachte anderhalf mil jard gulden in 1981. Schmidt vindt dat dit probleem de komende jaren bij de algemene wijziging van het Europese begrotingsbeleid (en dat betekent met name verandering van het landbouwbeleid) moet- worden opgelost. Van Agt reageerde; „Ik geloof niet dat Schmidt gelijk heeft.'Het finan cieringsstelsel van de EG verwijdert zich van de lusten- en lastenrekening per land." Van Nederlandse zijde werd er voorts op gewezen dat de bondsrepubliek weliswaar niet in de landbouw, maar wel in de industriële sector enorm verdient aan de Europe se markt. Met zorg werd geconsta teerd dat na Engeland nu ook West- Duitsland nadrukkelijk de verlies- en winstrekening in de directe begro tingssfeer gaat bekijken. „Het rot tingsproces van het echte gemeen schappelijke Europese beleid gaat steeds verder," zo werd opgemerkt. Op de topconferentie bestond alge mene teleurstelling over het feit dat men er niet in geslaagd was een nieu we voorzitter te kiezen voor de Euro pese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) als opvolger van de Brit Jenkins. Verschillende namen, waaronder die van de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Thorn, de Belgische Europese com missaris voor industrie d'Avignon en zelfs de Nederlandse oud-ministers van financiën Duisenberg en Zijlstra deden de ronde. Van Agt ontkende echter een kandidaat te hebben. Thom zou met eensgezinde Benelux- steun de meeste kans maken, maar daarover moet de komende weken nog worden beslist. ROME (AFP) De Italiaanse pre mier Francesco Cossiga moet het par lement opnieuw bewijzen dat hij zijn partijgenoot, de voormalige secreta ris van de christen-democratische partij Carlo Donat-Cattin, niet heeft ingelicht over een dreigende arresta tie van diens zoon Marco van het martelen. Bij gevangenen moesten de leerlingen injectienaal den onder de nagels stoppen en elek troshocks toedienen. Bovendien wer den de arrestanten ondergedompeld in water of opgehangen aan een touw met hun handen op de rug. In 8ao Paulo verklaarde Garcia Ri vas donderdagavond dat zonder uit zondering alle gevangenen worden gemarteld. Zelf heeft hij aan vijf of zes zittingen deelgenomen. Garcia wees verder op de nauwe sa menwerking met andere landen in Latijns-Amerika. De geheime dien sten van Guatemala, El Salvador, Costa Rica en Paraguay maken ge bruik van de „martelkennis" van Uruguay. Bovendien bestaat er een nauwe samenwerking tussen de dien sten van Brazilië en Uruguay. Garcia Rivas zelf moest helpen bij een opera tie die internationaal gezien veel op schudding heeft veroorzaakt. In sa menwerking met de Braziliaanse po litie ontvoerde zijn geheime dienst twee politieke tegenstanders van het regime in Uruguay en hun twee kin deren. Het ging om Rodriguez Dias en Lilian Celiberti die door Garcia Rivas werden gefotografeerd met wa pens in de hand. De wapens werden in hun handen gestopt om aan te tonen dat ze wapensmokkelaars waren. Garcia Rivas was ook betrokken bij de dood van de arbeider Humerto Pascaretta, die de martelingen niet overleefde. Toen Gardla Rivas zich bewust werd van wat er gaande was, wilde hij ontslag nemen uit het leger. „Mijn meerderen dreigden me echter te arresteren", zo zegt hij nu. In de cember van het vorig jaar kon hij na een -directiewisseling bij de dienst weg, maar hij moest wel op papier beloven dat hij niets over zijn activi teiten openbaar zou maken. WASHINGTON (AP. Reuter) De Amerikaanse regering hoopt zowel door een bevordering van de ontspan ning als docr een verhoging van de militaire inspanningen een „produc tievere verhouding" met de Sowjet- Unie te krijgen. Dit heeft de Ameri kaanse president Carter meegedeeld in een uitgebreide verklaring voor de commissie van de Democratische Partij, die het verkiezingsprogramma moet opstellen. De Amerikaanse president schrijft dat hij voor een echte ontspanning is, waarvan zowel de Verenigde Staten als de 8owjetrUnie profiteert. Carter schrijft dat de Russische inval in Af ghanistan de Verenigde Staten ge confronteerd heeft met een grote strategische uitdaging. Hij herhaalt zijn begin dit jaar ingenomen stelling dat enige uitbreiding van de Russia sche invloedsfeer in de richting van de Peizische Golf desnoods met mili tair geweld zal worden tegenge houden. Als belangrijke doelstellingen van het buitenlands beleid noemt Carter: het bewegen van de Russen tot terugtrekking uit Afghanistan en het herstel van een niet-gebonden regering in dat land. het vergroten van de inspannin gen, in samenwerking met de bondgenoten en bevriende landen, om verdere Russische agressie te gen te gaan. Daarbij valt de bijzon dere nadruk op de regio van de Perzische Golf. ratificatie van het tweede SALT- akkoord zodra dat doenlijk is, wat niet alleen in het eigen belang van de VS is, maar ook de veiligheidssi tuatie verbetert. Voor het komende decennium ziet de Amerikaanse president als belangrij ke uitdagingen de verbetering van de samenwerking met de bondgenoten, het werken aan meer gerechtigheid in de derde wereld, het werken aan vre de in het Midden-Oosten, het uitbou wen van het defensie-apparaat en de beheersing van de bewapening ook na de ratificatie van het tweede SALT-akkoord De Amerikaanse pre sident zei verder dat zijn regering de relatie met China verder wil uit bouwen. door Bert van Panhuis »*u de Republikeinse partijconventie volgende maand in Detroit Ronald Reagan aanwijst voor de strijd om het Witte Huis, gaat de aandacht voorlopig uit naar zijn keus voor het kandidaat-vice-presidentschap. Reagan gaat niet over één nacht ijs. Dat *omt niet alleen doordat al zijn rivalen zijn verdwenen,' dit in tegenstelling tot vier jaar eleden toen hij in een bikkelharde strijd *as gewikkeld met de zittende president Gerald Ford. Reagan heeft ook geleerd van "in kardinale fout in 1976. Hij probeerde de show te stelen door lang voor de Wnventie zijn keus bekend te maken. En «e was zeer opmerkelijk; senator Richard Schweiker uit Pennsylvania, op het gebied v»n sociale en economische zaken één van oo meest vooruitstrevende Republikeinen jo de senaat Mot name de bazen in de zuidelijke staten *aren woedend. Reagans staf trachtte de rarnP te keren door Ford te dwingen vóór de Write stemronde zijn keus voor het vlce- Pfesidentschap te maken. De meerderheid van de gedelegeerden verwierp „Rule 16-C". zoals deze kunstgreep heette, en onder lei- d'ng van de afvaardiging uit Mississippi strafte het zuiden Reagen af door voor Ford w stemmen. Eu?80 wil niet dat door een soortgelij- fout zijn kansen verspeelt tegen John Anderson en, vrijwel zeker, president Jim- jjiy Carteï. Uiterst zorgvuldig wordt bestu urd met wie de oud-gouverneur zoveel «vogelijk extra kiezers kan trekken. zijn enkele vaste gegevens. Reagan zal een eventueel presidentschap beginnen als öijna zeventigjarige en daarmee zou hij een record breken. Nog nooit in de geschiedenis van de Verenigde Staten is iemand op zo'n gevorderde leeftijd tot het presidentschap geroepen De kans dat Reagan in het har nas sterft is niet denkbeeldig al heeft een medisch onderzoek deze week nog uitgewe zen dat zijn gezondheidstoestand nu zeer goed is. Een 'running mate" van tussen 40 en 60 Jaar zal de gemoedsrust van de kiezer enigszins vergroten. Een tweede gegevens is dat nummer twee ais het even kan uit het Washingtonse circuit moet komen. Net als Jimmy Carter vier jaar geleden is Reagen niet thuis in de wetgevende en uitvoerende wereld van de Amerikaanse hoofdstad, en met name Carters verhouding tot het Con gres heeft aangetoond hoe belangrijk dat is. Carter onderkende dat probleem vier jaar geleden en het was niet toevallig dat op de conventie van New York drie senatoren John Glenn uit Ohio, Edmund Muskie uit Maine en Walter Mondale uit Minnesota ais laats ten overbleven Kanshebbers Reagans medewerkers hebben de afgelopen weken een lijst van achttien kanshebbers opgesteld. Hun populariteit wordt momen teel getest onder een dwarsdoorsnee van kiezers. Op die lijst staat een aantal kandi daten voor de vorm en dan blijven er nog zeven over. twee outsiders, twee kansheb bers, twee serieuze gegadigden en de man wiens kandidatuur even sensationeel als onvoorstelbaar zal zijn. De outsiders zijn de oud-ministers Donald Rumsfeld en William Simon. Beiden heb ben gediend onder Gerald Ford en Simon ook nog onder Richard Nixon. De 47-jarige Rumsfeld heeft ervaring ais Congreslid zes jaar voor de staat Illinois en was onder Nixon ambassadeur bij de NAVO in Brussel. Na de grote schoonmaak in het Witte Huis in 1974 werd hij Fords adjudant en. na James Schlesingers ruzie met Henry Kissinger, minister van defensie. De niet gemakkelijke Rumsfeld leidt momenteel een farmaceutische onderneming in Illinois. Zijn sterke kant is zijn ervaring en dat geldt ook van William Simon, de 52-jarige oud- minister van financiën. In tegenstelling tot de gematigde Rumsfeld is Simon een uitge sproken conservatief, vooral op zijn eigen financieel-economische terrein. Met andere toppers uit Fords regering treedt Simon op als adviseur van Reagan. In 1976 was hij in de markt voor de running mate-kandida- tuur, zowel onder Ford als onder Reagan, die hij bewondert. Nu zit Simon in de beurs- wereld. Gematigd Göede kansen maken senator Richard Lu- gar uit Indiana en Congreslid Jack Kemp uit New York. Lugar, 48 jaar, is dit voorjaar campagneleider geweest van Howard Ba ker. de minderheidsleider in de senaat die net als Reagan presidentsaspiraties .had. Hij behoort tot het beminnelijke soort con servatieven waar Gerald Ford het bekend ste voorbeeld van is en daarom moet hij ook voor gematigden aanvaardbaar zijn. Lugar. eens Richard Nixons favoriete burgemees ter (van Indianapolis), is autoriteit op het vlak van defensie en buitenlandse zaken. Hij is tegen SALT-2, de overdracht van het Panamakanaal en een van de weinige politi ci, die het eens is met Reagans plan"om de bescherming van ongeboren kinderen op te nemen in de grondwet van de VS. Jack Kemp is een trouwe volgeling van Reagan, en staat te popelen om senator te worden. Een imposant figuur, die zijn spo ren verdiende als verdediger van de foot- ballclub Buffalo Bills. En ook zonder schou dervullingen kun je hem dat aanzien. Kemp, 44 jaar oud, is een echte populist, die veel vertrouwen geniet onder de conserva tieve Repulbikeinen. Vooral in behoudende werknemerskringen is hij populair. Hij heeft tot nu toe het meest aan de weg getimmerd met een plan voor drastische belastingverlaging, dat Reagin wil overne men als hij in november wint. Bovenaan Bovenaan Reagans lijst staan zijn rivalen, de 52-jarige Howard Baker en de drie jaar oudere George Bush, de oud-CIA-directeur, die pas veertien dagen geleden uit de race stapte. Beide zijn gematigd. Baker wat meer dan Bush, maar Baker heeft duidelijk het meest gezag in Washington. Als schoon zoon van de voormalige Republikeinse lei der Everett Dirksen kostte het Baker wei nig moeite de aanvoerende Republikein in de senaat te worden. Hij heeft een aantal minpunten. In de eerste plaats hebben veel conservatieven hem niet vergeven dat hij voor de Panamaverdragen heeft gestemd en bovendien wekt zijn liberale abortus standpunt afkeer. Hij geldt niet als een echte stemmentrekker, maar hetzelfde kan worden gezegd van Bush. Ervaring, met name in het buitenland is diens sterke punt en bovendien zou hij de kioof tussen conser vatieven en gematigden kunnen overbrug gen. Nadelig voor Bush is zijn soms veron gelijkte optreden. Hij zou Reagan goed van pas komen in het welvarende liberale noordoosten, maar conservatieven in het westen spreekt hij nauwelijks aan. Het is ook zeer de vraag of Bush en Reagan elkaar persoonlijk liggen. Vraagteken Het grote vraagteken tenslotte is oud-presi dent Ford. Is hij over te halen om een ondergeschikte positie te aanvaarden onder Reagan? In het verleden is het vaker ge beurd. zeggen waarnemers, maar het is zelfs van de goedmoedige Ford erg veel ge vraagd. Ford heeft dit voorjaar in tegenstelling tot wat men dacht nadrukkelijk een nieuwe kandidatuur voor het Witte Huis afgehou den. De oud-president is geen aanhanger van Carters beleid maar nog minder deelt hij Reagans opvattingen. Zijn stelling dat hij Reagan niet mag en dat de Californlsche Ronald Reagan met een van de politici die hij wel als tweede man zou willen hebben voor de presidentsverkiezingen: oud-presi dent Gerald Ford. oud-gouverneur geen kans maakte gekozen te worden, heeft hij enkele weken geleden pas ingeslikt ter wille van de eenheid in de partij. Vandaar dat het logisch gezien zal gaan tussen Baker en Kemp. Baker als Reagan de relatie met „Washington" van belang acht, Kemp als hij op grond van zijn economische plannen denkt het noordoos ten te kunnen winnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7