Mil j ardenplannen toor aardgaswinsten llilieuwetgeving liet uitvoerbaar Grootaandeelhouder schrijft Van Gelder af uropese Gemeenschap is afhankelijk Schokbeton moet zelf inkrimping betalen Middenstand somber jhell en Esso in kolenvergassing Rechtshulp kan beter 'oorzitter chemische industrie: 18ass^ Nieuwste aanwinst lukken gedoemd Produktie schrijfwaren naar Van Dorp Niet goedgekeurde apparatuur kan telefoon schaden KAPITAALCERTIFICATEN ALS DEKKING" uropese Commissie: Eigen reserves zijn beperkt Weer topman weg bij Ogem Order voor DAF NV SLAVENBUROS BANK 'Nieuwe treinen komen te laat' NS vreest explosieve groei aantal reizigers UTEROAG 14 JUNI 19B0 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 W 'IM an onze sociaal economische redactie EN HAAG De olieconcerns Shell en Esso zullen in de jaren tachtig rond 36 miljard gulden vesteren in Nederland. De plannen voor de eerste helft van de jaren tachtig, ten bedrage van md veertien miljard gulden, liggen al klaar. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) hrijft dit aan de Tweede Kamer. iell en Esso verdienen de komende 1 jaar ieder 7,7 miljard gulden aan t Nederlandse aardgas. Daarvan is or ieder ongeveer twee miljard jre winst door de grote prijsverho- ng voor olie na de crisis in Iran. De I miljard kan nog meer worden, inneer er nog meer prijsverhogin- n voor olie komen de eerstkomende ren. ell en Esso hoeven niets te doen I or de extra winst, als door de olie- ijs ook de gasprijzen mee omhoog an. Vanuit de Kamer was er dan ook met name van PvdA-zijde op aangedrongen, dat het staatsaandeel in de gaswinsten wordt verhoogd. Van Aardenne had evenwel liever, dat Shell en Esso hun winst op Neder- Kolêll lands gas in Nederland investeren. Alleen als zij daartoe onvoldoende bereid waren, wilde de minister over gaan op vergroting van het staats aandeel. wenst" omdat dan de afspraken over de miljarden investeringen weer op de tocht komen te staan. DEN HAAG Het is een goede zaak dat de eerstelijns rechtshulp voor iedereen gratis toegankelijk wordt, maar te veel belangrij ke zaken worden over gelaten aan nadere uit werking in algemene maatregelen van bestuur. Dit is de reactie van de Consumentenbond op het voorontwerp van wet op de van over heidswege gefinancier de rechtshulp. Omdat een aantal zaken nog nader moet worden uit gewerkt, is het voor de Consumentenbond niet goed te beoordelen, of de nieuwe wet voor de rechtzoekenden wel een verbetering zal zijn. Er ontbreken richtlij nen wat betreft de hoogte van het inko mensniveau waarbij een eigen bijdrage ver schuldigd is en de hoogte van de eigen bij drage. De Consumentenbond vindt dat gefinancier de rechtshulp ook voor consumcntenklachten mogelijkheden moet gaan bieden. Daartoe is het nodig, dat de kos ten van de rechtshulp in een redelijke ver houding komen te staan tot het financiële belang van de klacht. Voorts bestaat er ern stig bezwaar tegen het feit, dat medewerkers van sommige rechts hulp verlenende orga nisaties door het ont werp van deelneming aan de van overheids wege gefinancierde rechtshulp worden uit gesloten. In dit ver band wordt erop gewe zen, dat de medewer kers van consumenten organisaties en vak bonden juist op dit ge bied een ruime deskun digheid en ervaring hebben. Van Aardenne vindt het resultaat van het overleg met Esso en Shell „bevredigend". Vergroting van het staatsaandeel vindt hij nu „onge- au onze redactie economie (OTTERDAM De milieuwetgeving ontwikkelt zich tot een japieren wereld, die ook voor goedwillenden in het bedrijfsle ven niet hanteerbaar en uitvoerbaar is. Dit zei de aftredende voorzitter ir E. W. ter Horst van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie gisteren in de ledenverga- öenifin Rotterdam. De plannen van Shell vor 1980-1984 belopen 7050 miljoen gulden, en die van Esso 6900 miljoen. Elk van de twee heeft in deze plannen een pro ject voor kolenvergassing. Nederland is daardoor, aldus de minister, het eerste land waar op grotere schaal deze vorm van kolentechnologie in praktijk wordt gebracht. „De kansen op een moderne koleninfrastructuur in de jaren negentig worden aanzien lijk versterkt. „Dat is goed voor ver scheidenheid in energiebronnen en voor het milieu „Voor de Nederland se industrie betekent het een uitge zochte mogelijkheid, een vooraan staande plaats in deze moderne tech nologie te verwerven." Voor de tweede helft van de jaren tachtig denkt Shell in Nederland rond acht miljard gulden te investe ren, en Esso veertien miljard. De plannen hiervoor zijn echter nog vaag. Van Aardenne heeft echter wel vertrouwen in de toezeggingen van Shell en Esso op dit punt. Vooral omdat de vaststaande investeringen in de komende vijf jaar vanzelf ver- volg-investeringen uitlokken. 1 De nieuwste aanwinst van de KLM, de DC-9-30 R „Utrecht", is op Schiphol aangekomen, na een reis van veertien uur vanuit Long Beach (Californië). Het toestel wordt ingezet op de Europese lijnen van de KLM. n had hij verklaard de mense- t lichtzinnigheid te betreuren. idustriebond FNV: organisatie hilips tot DHOVEN (ANP) „Als Philips I reorganisatieplannen toch door- Y zullen de werknemers van de spe- "asfabriek in Eindhoven hun rerking weigeren. Daardoor is •ganisatie bij voorbaat tot mls- gedoemd". jt heeft de heer Bos, voorzitter van bedrijfsledengroep van de Indu- etend FNV bij Philips Glas, giste- ïfiiegd in een gesprek met de indhovense burgemeester G. Borrie over de reorganisatieplannen. M bekend verdwijnen volgens de reorganisatieplannen in totaal vijf tienhonderd arbeidsplaatsen, waar van de helft in Eindhoven. In het ader van de reorganisatie, zal de peclaalglasfabriek van Eindhoven aar Winschoten worden overge- laats. Daarvoor is nodig, dat de ndhovense vakmensen de werkne- in Winschoten „inleren". Vol- Bos zullen de vakmensen in ndhoven dat weigeren. I erkent, dat de situatie bij Philips door het mislukken van de reor- isatie nog zal verslechteren, maar Ivindt dat de verantwoordelijkheid i Philips. Volgens hem heeft de lustriebond FNV genoeg alterna te plannen op tafel gelegd die «zien In behoud van werkgelegen- d. zowel in Eindhoven als in Win- oten. „Philips hoeft alleen maar te happen". Hips geeft geen commentaar. waarmee producenten en gebruikers van chemische stoffen In het verleden de bodem hebben verontreinigd. Maar, zo voegde hij hieraan toe, de nieuwe wet chemische afvalstoffen en de situatie bij de afvalverwerking Rijnmond hebben de situatie er niet beter op gemaakt. Volgens hem is een wet die uitgaat van een vergunning stelsel zonder systeemvoor de op vang en verwerking van afval, een „lege dop". Intussen vond hij dat haast gemaakt moet worden met een praktisch uit voerbare vorm van subsidie ter verla ging van de kosten van wetenschap pelijk speur- en ontwikkelingswerk voor grote en kleine bedrijven. Hij zei een aantal ondernemingen in Neder land te kennen, die dit reserchwerk al aan het kappen zijn. Olie Directeur ir. E. Werner van de Konin klijke Shell Groep, die vaststelde dat olie de meest aantrekkelijke grond stof voor de chemische industrie is en blijft, waarschuwde voor risico's die kunnen voortvloeien uit oliecontrac ten tussen regeringen. Volgens hem vergroten deze (bilate rale) contracten het risico van politie ke complicaties. De zekerheid van levering en de beschikbare hoeveel heid olie worden er, aldus de heer Wemer, niet groter door. Een stabieler evenwicht tussen vraag en aanbod kan naar het oordeel van de Koninklijke/Shell alleen worden bereikt, als de vraag naar olie uit de OPEC-landen wordt verminderd tot een peil dat duidelijk lager is dan wat deze olielanden moeten produceren om de inkomsten te krijgen die zij nodig hebben. Als nieuwe voorzitter van het bestuur van de VNCI werd met algemene stemmen gekozen drs. E. Meinsma. directeur van Shell Nederland. Van onze redactie economie SAN FRANCISCO,TIEN BOSCH Het Amerikaanse papierconcern Crown Zeiler- DEN HAAG (ANP) Alle telefoon abonnees krijgen binnenkort bij hun rekening een brief van de PTT met het verzoek geen apparatuur te ko pen die niet is goedgekeurd. „Illega le" apparatuur kan het telefoonver keer nadelig beïnvloeden en vergroot het risico van storing, aldus de PTT. Volgens een woordvoerder loopt het met de handel in dergelijke appara ten „een beetje de spuigaten uit". Het gaat onder meer om de „fantasie telefoons", draadloze telefoons (ver boden omdat die in feite radiozenders zijn), en apparatuur waarmee men verkort kan kiezen en telefoonbeant- woorders. Behalve de draadtelefoon mogen deze apparaten alleen worden gebruikt als ze door de PTT zijn goed gekeurd. PTT-monteurs hoeven een storing niet te herstellen als ze mer ken dat die is veroorzaakt door het gebruik van niet goedgekeurde appa ratuur. Bovendien kunnen ze eisen en controleren dat het goedgekeurde materiaal weer wordt aangesloten. bach, dat een vijftig procent belang heeft in het kapitaal van Van Gelder Papier, heeft dit bezit geheel afgeschreven. Crown Zellerbach is echter niet van plan het bezit in Van Gelder af te stoten, zo is giste ren meegedeeld. Het Amerikaanse concern had de aandelen Van Gelder voor een waar de van 33,9 miljoen dollar (ongeveer 70 miljoen gulden) in de boeken staan. Dit bedrag is afgeschreven ten laste van de winst die Crown Zeller bach in het tweede kwartaal heeft gemaakt. Hierbij wordt aangetekend dat tot deze afschrijving tot nul is overge gaan, op grond van de situatie bij Van Gelder. Het Nederlandse papier concern heeft gedurende de afgelo pen vijf jaar maar één jaar met winst kunnen afsluiten. Bovendien zijn de verliezen bij Van Gelder sinds begin vorig jaar aanzienlijk toegenomen en deze ontwikkeling heeft de waarde die aan het bezit van Van Gelder kon worden toegekend, steeds verder uit gehold. Herstructurering Van Gelder is zeer tegen de zin van het personeel en de vakorganisaties bezig met een herstructurering, waarmee de werkgelegenheid van ADVERTENTIE tegen een deuk in uw inkomen, bijv. pensioen in zicht? tégen extra uitgaven over 6 k 10 jaren? Verschuif uw inkomen met dit speciale toonderpapier. Kapitaalcertificaten van Slavenburg geven hoge rente op rente met telkens uitbetaling in coupures van I 1.000,-, t 5.000,-of 1 10.000,-, na het vooraf door u te kiezen aantal jaren (1986 t/m 1989). Met dit groeigeld bent u goed uit. Rente Storting tussen 16/6 en 1/7 '80 f 5.030,30 1 4.446,75 I 3.988.13 I 3.576,84 Uitbetaling f 10.000,-op 15/12/'86 I 10.000,-op 15/12/'87 f 10.000,-op 15/12/'88 I 10.000,-op 15/12/'89 Kapitaalcertificaten zijn, zolang voorradig, verkrijgbaar bij al onze kantoren, verspreid over het gehele land. N.V. Slavenburg's Bank, hoofdkantoor Rotterdam. Dé bank om rekening mee te houden. DEN HAAG Het af gelopen jaar is voor de meeste branches in de detailhandel op een te leurstelling uitgelopen. Ook voor het lopende jaar zijn de vooruit zichten niet optimis tisch, omdat met name in voedings- en genot middelen een daling van de verkoop wordt verwacht. Dit blijkt uit een on derzoek van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM) in Den Haag onder ongeveer vierduizend bedrijven. Vorig jaar zagen talrij ke middenstanders hun omzet stagneren. Een van de oorzaken van het achterblijven van de omzet vorig jaar is volgens het EIM een al geheel verflauwen van de kooplust bij het pu bliek. Daarnaast heeft vooral in de kledings- ector het weer de de tailhandel tegengeze ten. De zeer strenge winter, gevolgd door een matige zomer sti muleerden bepaald niet tot winkelen. Bo vendien was het in het najaar volgens het EIM juist weer de hoge tem- Van onze redactie economie AMSTERDAM De oude klacht van de bonden, dat de Ogem (bouw-, industrie- en handelsactiviteiten) wel de lusten maar niet de lasten van haar dochterondernemingen wil dragen, werd gisteren weer eens onderstreept tijdens een bijeenkomst van Ogem-dochter Schokbeton, naar aanleiding van het jaarverslag over 1979. Het driekoppige team dat Schokbe ton tijdelijk beheert totdat ingrijpen de reorganisaties zijn afgerond, maakte bekend dat de reorganisatie, die het bedrijf in eerste instantie acht miljoen gulden gaat kosten, door Schokbeton op eigen houtje moeten worden gedragen. Het moederbedrijf is niet van plan in de kosten bij te dragen. Schokbeton, dat het afgelopen jaar op het randje van een faillissement balanceerde en dat een verlies van 7.8 miljoen ten laste van de algemene reserve moet brengen, zal dit jaar danig moeten afslanken. Ondanks herhaald aandringen van de bonden zal Ogem, dat in 1975 een meerderheidsbelang in het bedrijf verwierf omdat het Schokbeton no dig had voor de uitvoering van een omvangrijk project in Saoedi-Arabië, niet in de reorganisatiekosten bij dragen. Tijdens werkzaamheden, verbonden aan dit project, verloor Schokbeton KoDCrS haar greep op de Nederlandse markt. Volgens de bonden een kapitale be leidsfout, die voornamelijk te wijten zou zijn aan de raad van bestuur van Schokbeton. Die telde na enige muta ties nog slechts twee leden: ir. J. Z. Agnes en mr. J. L. van Wuyckhuyse, die, nu de gouden tijd in Saoedi- Arabië voorgoed voorbij blijkt, op 27 maart jongstleden van hun taak wer den ontheven. De heer N. R. Meijer, secretaris van de raad van bestuur bij Ogem, zal op ,1 september aanstaande zijn functie neerleggen. Hij treedt dan in dienst bij de Algemene Werkgevers Vereni ging in Haarlem als public relations officer. De heer Meijer zegt dat zijn vertrek meer dan één reden heeft, „maar geen enkele bijzondere". Meijer is de zesde topman die dit jaar weggaat bij de Ogem: de heer B. de Bakker, D. G. Postma, oud-minis ter Udink, J. Bartels en H. van Leeu wen gingen hem voor. Meijer wordt bij de Ogem opgevolgd door dr. D. van Eek. commissarissen hun verantwoorde lijkheden ten aanzien van het bedrijf niet naar behoren gedragen. duizend tot twaalfhonderd mensen op de tocht kan komen staan. Daar bij is het de bedoeling aanzienlijke investeringen te doen om meer effi ciënt te kunnen produceren. Als deze plannen worden verwezen lijkt, zal het toch nog tot 1982 duren voordat weer op winstgevende basis kan worden gewerkt. Maar, aldus Crown Zellerbach, nog jaren nadien zullen de winsten nodig zijn om de verliezen uit het verleden te delgen, zodat geen dividenden betaald kun nen worden. Gisteren werd ook bekend gemaakt dat Van Gelder de produktie van en de handel in schrijfwaren aan Van Dorp wil overdragen. Het gaat hierbij om een fabriek in Apeldoorn met vijfendertig man en een verkoopkan toor in Amsterdam met vijftien me dewerkers. De produktie in Apeldoorn zal wor den gehandhaafd, maar het verkoop kantoor in Amsterdam zal worden ondergebracht bij de vestiging van Van Dorp in Bunnik. De verwachting is, dat overeenstem ming over de transactie zal worden bereikt, aldus de beide ondernemin gen, die nog laten weten dat de schaalvergroting in de papierverwer- kende industrie wenselijk is om de steeds sterker wordende internatio nale concurrentie het hoofd te kun nen bieden. Fouten worden echter ook de Ogem zelf aangewreven, die vertegenwoor digd was in de raad van commissaris sen door de heer B. de Bakker, voor heen lid van de raad van bestuur bij Ogem. De laatste werd overigens in tegenstelling tot wat de tijdelijke be heerders schijnen te denken niet door de centrale ondernemingsraad van Schokbeton naar voren gescho ven, maar door de raad van bestuur van Schokbeton. nadat informeel de afspraak was gemaakt dat de heer De Bakker „de belangen van de werkne mers zou behartigen". Tegenwoordig heeft ook Ogem-bestuurslid ir. Van Berkel zitting in de raad van commis sarissen van Schokbeton. Volgens de bonden hebben zowel de raad van bestuur als de raad van EINDHOVEN (ANP) De Afrikaan se staat Soedan heeft in het kader van de Nederlandse ontwikkelings hulp 28 complete DAF-vrachtwagens besteld. Met deze order is 2,6 mil joen gemoeid. De wagens zijn besteld bij de combinatie van Nederlandse ondernemingen Volker-Stevin Roads Euroconsult (Grontmij-Heidemij) De opdracht zal voor 1 september worden uitgevoerd. De trucks zijn bestemd voor het wegenbouwproject Nyala-El Fashea in het westen van Soedan. Eerder kreeg DAF-Trucks al opdracht voor levering van 39 trucks. Schokbeton denkt intussen niet, dat er veel winst kan worden gemaakt bij de verkoop van de bedrijven Romein in Dodewaard, Schokbeton Bouwbe drijf in Zeist, Compton Rekencen trum in Amsterdam, bedrijfsterrein in Capelle aan de IJssel, een verkoop kantoor in Düsseldorf en enkele min derheidsdeelnemingen). De bedoe ling is, dat uit de opbrengsten de reorganisatiekosten worden bekos tigd. in, dat ook garanties kunnen worden afgesloten voor behoud van de circa 210 arbeidsplaatsen. Als iemand uit dezelfde branche de bedrijven koopt om er een stuk overcapaciteit mee weg te werken, dan zitten we nog met een koude sanering, aldus een FNV- woordvoerder. die dit in verband met de grote overcapaciteit in de betonin- dustrie niet uitsluit. Winstje Na de reorganisatie, die voor het eind van dit jaar moet zijn afgerond, houdt Schokbeton nog slechts twee bedrijven over: in Kampen en in Zwijndrecht, die in grote zelfstandig heid moeten gaan opereren. Alle acti viteiten die niet direct met het mon teren van beton-bouwelementen te maken hebben, zullen worden stopge zet. Feenstra Beton blijft bestaan maar verhuist naar Zwijndrecht. Hoewel 1980 vrijwel zeker een nega tief resultaat zal hebben hoopt Schokbeton toch in 1981 weer een bescheiden winstje te maken. De or derportefeuille is goed gevuld (38 mil joen gulden), beter dan vorig jaar om deze tijd. Het exploitatieverlies van vijftien miljoen gulden over 1979 wordt bekostigd uit reserve-kapitaal en een overloop van de order in Saoe di-Arabië, die in totaal zo'n 10 tot 15 miljoen zou hebben opgebracht. Over de te varen koers voor het afgeslank te bedrijf in de komende jaren moe ten nog plannen worden gemaakt. ADVERTFNTIF Slavenburg, dé bank om rekening mee te houden Oók in het buitenland Affiliaties fe New York. Los Angeles. Curacao. Brussel. Antwerpen. Hamburg. Frankfurt. Düsseldorf. Zurch. peratuur die de mensen hun kledingaankopen deed uitstellen. AI met al moest er snel worden afgeprijsd, wat in de winst te merken viel. Het slechte winterweer was wel gunstig voor kleine buurtwinkels in de sector voedings- en genotmiddelen. Niettemin is het alge mene beeld in de de tailhandel, dat de net towinsten vorig jaar flink daalden omdat kosten als lonen en hu ren sterker stegen dan de omzet. UTRECHT De NS zegt zich bezorgd te maken over een explosieve groei van het aantal reizigers naar aanleiding van de stijgende benzinekosten, die ervoor zorgen dat steeds meer mensen de auto laten staan en gebruik maken van het openbaar vervoer. lUSSEL (ANP) De Europese Ge- ttnschap is voor haar grondstoffen- oreiening gevaarlijk afhankelijk f andere landen. Daarom moeten negen aangesloten landen probe- een eigen grondstoffenproduktie Ontwikkeling te brengen en die- n ze verscheidenheid aan te bren- ln m aanvoerbronnen in het buiten- fa om ernstige tekorten in de jaren entig te voorkomen. de conclusie van een rapport van de «opese Commissie. Door de bank genomen af v voor haar Srondstoffenaanvoer voor schatting 75 procent afhankelijk van an- 'anden. Voor Japan bedraagt de afhanke- "ïeid negentig procent en voor de Verenigde dlen slechts vijftien procent. Voor bepaalde grondstoffen, zoals mangaan, kobalt, chroom en platina, is de EG geheel op andere landen aangewezen. Het rapport merkt op. dat de grondstoffenaan- voer uit een aantal landen om verschillende redenen in gevaar zou kunnen komen. De socialistische landen (de Sowjet-Unie, China en Cuba) zouden hun leveranties om politieke redenen kunnen stopzetten, terwijl de aanvoer uit landen als Zaïre, Zambia, Zimbabwe en Zuid-Afrika in gedrang zou kunnen komen als gevolg van ernstige interne moeilijkheden in die landen. Daar komt nog bij, dat een deel van de leveran ties van grondstoffen afkomstig is uit als con currenten te beschouwen andere industrielan den. In dit verband noemt het rapport titani um. dat wordt gebruikt in kerncentrales, in stallaties voor ontzilting van zeewater en straalmotoren. De EG zal dit mineraal vrijwel uitsluitend in Japan betrekken Beperkt De eigen reserves aan mineralen van de EG zijn beperkt. Met lood- en zinkhoudend ge steente in Ierland en op Groenland, is het belangrijkste wel genoemd. Daarom beveelt het rapport aan geologisch ondereoek op gang te brengen, meer te doen aan het terugwinnen van mineralen uit gebruikte produkten en het gebruik van vervangende materialen te bevor deren. Voorts moeten lange-termijncontracten worden afgesloten met grondstoffenleverende landen, dienen reservevoorraden te worden aangelegd en is het noodzakelijk meer te inves teren in de mijnbouw. Het rapport raamt de behoefte aan investerin gen in de winning van ijzer, koper, aluminium. zink, nikkel en lood gedurende de periode 1977- 1980 op bijna 24 miljard gulden per jaar. De voor de periode 1978-1983 voorgenomen inves teringen bedragen echter twintig miljard gul den per jaar, zo zegt het rapport. In 1974 maakte de winning van de genoemde zes mineralen 95 procent uit van de wereldpro- duktie van mineralen. Het rapport stelt vast dat een stijging van de grondstoffenprijzen gunstig zal zijn voor de EG. De koopkracht van de ontwikkelingslan den die grondstoffen leveren zou daardoor namelijk toenemen, zodat zij meer produkten uit de industrielanden kunnen importeren. Ten slotte merkt het rapport op. dat het nood zakelijk is de eerste bewerking van de minera- -tr ien te laten plaatsvinden daar waar zij worden VeTJOnging gevonden: in het algemeen dus in de ontwikke lingslanden. De Spoorwegen hebben een aantal grote bestellingen lopen om het ma terieel uit te kunnen breiden Boven dien loopt er een verzoek bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat voor de aanschaf van 220 extra rijtui gen. Daarmee denken de Spoorwegen 9.2 miljard reizigerskilometers aan te kunnen. Het aantal reizigers dat afgelopen jaar van de trein gebruik maakte, steeg met 4,5 procent, tot meer dan 8,5 miljard reizigers-kilometers. Als de huidige groei van vier procent doorzet, en de NS vreest dat die groei nog wel groter zal zijn. dan wordt die capaciteit van 9,2 miljard echter al in 1981 bereikt. Dat betekent dat de bestelde voertuigen, die naar ver wachting pas op z'n vroegst in 1983 kunnen worden ingezet, veel te laat komen. De investeringsuitgaven van de NS stegen afgelopen jaar met bijna hon derd miljoen gulden tot 542 miljoen gulden. Het leeuwedeel daarvan is gebruikt voor de vervanging van wat door het ongeruste personeel van de spoorwegen „slooptreinen" worden genoemd. De opbrengsten uit het reizigersver- voer stegen het afgelopen jaar tot 767 miljoen gulden. Het goederenvervoer nam in 1979 toe met bijna 20 procent tot 21,8 miljoen ton. De opbrengsten uit het goederenvervoer stegen tot 293 miljoen gulden; een stijging van 16 procent. Inclusief een rijksbijdra ge van in totaal 893 miljoen gulden, kreeg de NS in totaal 2.072 miljoen gulden in het laatje. De kosten vielen 39 miljoen gulden lager uit dan de opbrengsten, zo blijkt uit het jaarver slag. De Spoorwegen houden dankzij de 'gunstige ontwikkelingen in het vervoer 70 miljoen gulden over van de rijksbijdrage. Dat geld gaat terug naar de schatkist. Het ziekteverzuim bij de spoorwegen daalde van 10 naar 9.5 procent. Dit komt vooral doordat het personeels bestand sterk aan het verjongen is. Veel jongeren die tijdens de oorlog door de bezetters dreigden te worden ingezet in Duitsland, werden destijds door de Nederlandse Spoorwegen in dienst genomen, om van„Arbeitsein- satz" vrijgesteld te worden. Deze „grijze piek", bereikt in deze jaren de pensioengerechtigde leeftijd. De sterkste groei in het personenver voer deed zich het afgelopen jaar voor in de kop van Noord-Holland. Op het traject Alkmaar-Amsterdam steeg het aantal reizigers met onge veer veertig procent (eerste klas). In het najaar zal de NS in de kop van Noord-Holland een proef nemen met dubbeldekstreinen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35