I Europa dichter bij PLO [rakers en de VARA nedeverantwoordelijk Kïesuwkado urn Vaderdag. Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Zon, later buien HET WEER 8 Gas uit kolen waardevolle aanvulling Slachtoffers van de ontbladering in Vietnam Mozart compleet Ne"»"6' Onderwijs in verzet Negen noemen Palestijnse organisatie als onderhandelingspartner. GEVRAAGD: 222 BRIEVEN OVER SAMENWONEN linisters over rellen op 30 april: Energie uit mest en gier I5juni Protest tegen duur paspoort RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. BON Hierbij geef ik op als nieuwe Trouw-abonnee: I I - I Lees een krant met overtuiging :7/üf/W 0 -» I 38STE JAARGANG NR 10965 - ZATERDAG 14 JUNI 1980 rouw Af en toe zon maar vooral later op de dag ook enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperaturen omstreeks 26 graden, aan zee iets lager. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot zuidoost, windkracht 2-4 Morgen en overmorgen: zonnige perioden en mogelijk een bui. belangrijk lagere temperaturen Morgen zon op 5.16 onder 22.01 maan op 8.06 onder 23.59 ADVERTCNHES Bel 020-936868 L Ix-mkt mmnMirn MIM. Wesl-Duitsland DM2 00 - Italië lire 900 - Luxemburg Blr 14 LOSSE NUMMERS 65 CENT pagina 17 pagina 23 pagina 7 pagina 13 pagina 15 pagina 19 Q •o Vleesetende planten dicht bij huis door Ferry Mingelen VENETIË De Europese Gemeenschap gaat officieel contact opnemen met de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO voor politiek overleg over de situatie in het Midden-Oosten. linister van buitenlandse zaken Van der Klaauw met zijn secreta- esse Nellie Biemans op het eiland San Giorgio in Venetië, waar de fgelopen twee dagen de Europese top bijeen geweest is. Dit contact maakt deel uit van een reeks gesprekken van de Gemeen schap met alle betrokken partijen in het Midden-Ooste-conflict om de ba sis te leggen voor een eventueel vre desinitiatief. Hiertoe zal ook met de Arabische landen, Israël en de Vere nigde Staten worden overlegd. Hoe die contacten precies tot stand wor den gebracht, moet nog nader wor den besloten. In ieder geval zal hier toe de bestaande Euro-Arabische dia loog politiek worden opgewaardeerd. De PLO is lid van deze dialoog. Eerste maal De staatshoofden, regeringsleiders en ministers van buitenlandse zaken van de negen Europese lidstaten heb ben op de gisteren afgelopen topcon ferentie in Venetië, besloten tot deze ADVERTENTIE Binnenkort verschijnt Opinieboek Nr. 1 waarin misschien ook uw brief. Zie advertentie op pag. 12 n onze parlementsredactie !N HAAG De regering stelt kraakgroepen en de VARA medeverantwoordelijk voor het tstaan en het escaleren van de ongeregeldheden op 30 april in Amsterdam. Dit blijkt uit een ief die de ministers Wiegel van binnenlandse zaken en De Ruiter van justitie naar aanleiding deze gebeurtenissen gisteren naar Tweede en Eerste Kamer hebben gestuurd. aanloop naar het eigen Europees vre desinitiatief in het. Midden-Oosten. Het is voor de eerste keer dat de PLO in een Europese verklaring als onder handelingspartner wordt genoemd. Voorheen sprak de Gemeenschap slechts over het Plestijnse volk en „zijn verttegenwoordigers" Men wil de altijd de indruk vermijden de PLO als de enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk te beschouwen. In de Europese verklaring staan twee principes centraal die door alle partij en erkend zouden moeten worden. Enerzijds het bestaansrecht en het recht op veiligheid van alle staten in dit gebied, inclusief Israël en ander zijds de gerechtigheid voor alle vol ken, wat erkenning van de legitieme rechten van het Palestijnse volk inhoudt. Procedure „Voor het Palestijnse vraagstuk, dat geen gewoon vluchtelingenprobleem is, m oet eindelijk een rechtvaardige oplossing worden gevonden. Het Pa lestijnse volk moet in staat worden gesteld om via een passende procedu re. die in het kader van een algemene vredesregeling wordt omschreven, zijn zelfbeschikkingsrecht volledig uit te oefenen. Deze beginselen moeten worden nageleefd door alle betrokken partijen, dus ook door het Palestijnse volk en door de PLO die bij deonderhandelingen moet worden betrokken", aldus de verklaring. Tot nu toe heeft Israël altijd een gesprek met de PLO, door premier Begin onverbloemd „een bende moordenaars" genoemd, geweigerd. Omgekeerd hebben de Palestij nen nooit het bestaansrecht van de staat Israël willen erkennen. De Amerikaanse president Carter zei gisteravond in een reactie dat de Verenigde Staten erin zijn "geslaagd te verhinderen"dat de EG-landen een initiatief zouden nemen te veel ten nadele van Israël door de resolu tie 242 te veranderen. Zijn minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie zag in het EG-initiatief geen sehade voor de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. Die erkenning is geen voorwaarde voor de EG om het politieke gesprek met de PLO te beginnen. „We moeten eens door die impasse heen dat Israël en de PLO niet met elkaar willen praten", zei minister Van der Klaauw in Venetië. Stap vooruit De nieuwe EG-verklaring betekent overigens voor Nederland opnieuw een stap vooruit naar de Palestij nen. ReSOlUtie Van der Klaauw zegde de Eerste Ka mer recent nog toe dat de contacten van Nederland met de PLO voorlopig 'op een laag pitje zouden worden ge zet. Hij deed deze toezegging, nadat er uit de senaat veel kritiek was geko men op de te snelle toenadering van Nederland tot de PLO. Gisteren zei hij desgevraagd dat die „pas op de plaats" alleen gold voor de Neder landse contacten en niet voor de Eu ropese. ke initiatieven zou nemen. De Vere nigde Staten waren met name bang dat Europese acties de Camp David vredesonderhandelingen met Israël en Egypte in de war zouden sturen. 'Bijzondere rol' De negen Europese landen zeggen in hun verklaring dat zij, gezien de stij gende spanning in het Midden-Oos ten en hun traditionele banden als mede wederzijdse belangen met dat gebied, de verplichting hebben „een bijzondere rol te spelen en thans een meer concrete bijdrage tot vrede te leveren". Europa meent dat een alge mene vredesregeling zou moeten wor den gegarandeerd door de Verenigde Naties en is ook bereid eventueel waarnemers en troepen daarvoor te leveren. In de verklaring keuren de Negen de nederzettingspolitiek van Israël als een belemmering voor de vrede af. Zij spreken uit dat de nederzettingen als mede de verandering van de bevol kingssamenstelling en van het onroe rend bezit in de bezette Arabische gebiedenin strijd zijn met het inter nationale recht. Voorts wijzen zij ie dere eenzijdige wijziging van de sta tus van Jeruzalem door Israël van de hand. Veen voorstel in te dienen over de bekende veiligheidsraadsresolutie 242 ten aanzien van het Midden-Oos ten te wijzigen. Vervolg op pag. 3. kol. 7 Pagina 5: ons commentaar Pagina 7: Schmidt pleit voor meer kernenergie Europa heeft er onder zware Ameri kaanse druk vanaf gezien een voor stel in te dienen over de bekende ADVERTENTIE Internationaal is de nieuwe Europese verklaring met veel spanning tege moet gezien. De Arabische landen hebben de afgelopen maanden druk uitgeoefend op Eruopa om actiever te gaan optreden, terwijl de Verenigde Staten en Israël nu juist probeerden te bereiken dat Europa geen werkelij- HOLWERDA Erkend verhuizer NIET duurder, WEL beter Almere: 03240-11522 Lelystad. 03200-21600 Kampen: 05202-16852 DEN HAAG (ANP) Minister Ginjaar (milieuhygiëne) heeft 375.000 gulden uitgetrokken voor twee projecten met het doel energie te winnen uit mest en gier. Het eerste project zal worden uitgevoerd op de melkveehou derij „De domme Dirk" in Broek in Waterland door het Landelijk Centrum voor Ener giebesparing in Rotterdam. Het tweede betreft een uitge breid onderzoek door de Na tionale Raad voor Landbouw kundig Onderzoek-TNO. Het onderzoek op de melkvee houderij heeft tot doel aan te tonen dat een boerderij van gemiddelde omvang (veertig melkkoeien) geheel kan voor zien in de eigen energiebehoef te door middel van vergiste mest en gier (bio-gastechnolo- gie). De minister acht het tweede project van groot be lang voor de ontwikkeling van de biogastechnologie op lange re termijn. ADVERTENTIES brief bevat een verslag en een ffdeling van de ongeregeldheden, ok enige beleidsconclusies. Het is iedoeling nog voor de zomerva- ibe een Kamerdebat hieraan te den. ilgens Wiegel en De Ruiter hebben lakgroepen en andere actievoer- rs door hun aankondiging om van april „een nationale kraakdag" te ken, vooral in Amsterdam een er geschapen „die welhaast onver- jdelijk moest leiden tot problemen bet handhaven van de openbare ie." ministers vinden, dat deze groe- 1 de verantwoordelijkheid voor de 'olgen niet geheel terzijde kunnen uiven. Zij wijzen bij voorbeeld op illegale gebruik van een radiozen- vanuit het kraakpand „De Groote yser" op de inhuldigingsdag. de brief wordt geconstateerd, dat alternatieve radioprogramma de VARA „bij velen de indruk nt gevestigd, dat de VARA onvol- ende afstand nam van de straatter- «vrijheid ministers merken op. dat het wij- op de verantwoordelijkheid van ®edia „uiteraard niet de strekking 11 de persvrijheid en het recht op meningsuiting te beknotten." pns hen hangt trouwens onver- ■oujk met dit recht samen het i van een ieder om achteraf be de uitingen te kritiseren andere omstandighed die heeft searagen tot de duur en de ernst 0® rellen was, aldus de brief, dat Poutie haar vertrouwde tactiek niet kon toepassen. Bij grote ordever storingen probeert de politie actie voerders en relschoppers terug te dringen en te verspreiden, waarna zij zich terugtrekt. Volgens de ministers kon de politie zich nu niet terugtrekken, omdat niet het risico kon worden genomen dat de relmakers de Dam zouden berei ken. „Hierdoor werd een permanente confrontatie onvermijdelijk." De bewindslieden zeggen, dat de on geregeldheden op de inhuldigingsdag „van een omvang en een ernst waren die in Nederland niet meer voor mo gelijk werden gehouden." Dat roept volgens hen de vraag op of er geen herbezinning moet komen op het be leid dat de overheid tot dusver ge voerd heeft ter handhaving van de openbare orde Redelijkheid Wiegel en De Ruiter laten weten, dat zij aan een definitief oordeel nog niet toe zijn, ook al omdat het „breed beraad' over de rellen nog op gang moet komen. Zij trekken wel alvast de conclusie, dat bij het bepalen van UIÏflerZOeK het beleid voortaan rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid van een herhaling. geldheden openlijk ernstige strafbare feiten worden gepleegd, moet daarte gen gericht worden opgetreden, aldus de brief. Praktisch bezien betekent dit, dat de politie voortaan volgens plan zal op treden tegen aanstichters, aanvoer ders en personen die ernstige strafba re feiten plegen. Getracht zal worden hen van de meelopers te isoleren en te arresteren. Volgens de bewindslieden zal het ech ter niet zo zijn, dat de politie in het vervolg opdracht krijgt om bij de beteugeling van reilen zoveel moge lijk daders van strafbare feiten te arresteren. Zo'n beleid zou onverenig baar zijn met de doelstelling en mo gelijkheden van onze strafrechtple ging, ons strafrecht en ons gevange niswezen, aldus de brief. Over het komende „breed beraad" zal naar het oordeel van de ministers niet alleen moeten worden nagekaart over de 30 april-rellen. Nagegaan moet worden of er dieperliggende oorzaken zijn en zo ja, op welke wijze die kun nen worden weggenomen BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. Schroevedraaierset (A) Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in één. Handgreepje mei omslagmechaniek, voor extra gemak. verzekeringen...., ZEKER WETEN! Tel. 030 33*1*5 Hieraan toegevoegd wordt, dat het beleid ook in de toekomst moet blij ven stoelen op redelijkheid en gema tigdheid. Verder zal vooropstaan, dat het Rijk zich niet met het beleid zal bemoeien wanneer de gemeenten of provincies het zelf afkunnen Wiegel en De Ruiter concluderen ver der. dat het strafrechtelijke accent in het beleid meer aandacht zal moeten krijgen. Wanneer bij massale ongere- De wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid is bereid enig voorbe reidend werk te verrichten voor het opzetter, van een wetenschappelijk onderzoek. Voor zo'n onderzoek heeft de regering al één miljoen gulden beschikbaar gesteld. Wat het politiebeleid aangaat, zijn er reeds maatregelen getroffen ter ver betering van de beveiliging van man schappen en voertuigen van de Mo biele Eenheden. Nader beraad volgt nog over veranderingen van tactiek en techniek. ENSCHEDE (ANP) Een Ne derlands paspoort is zo duur dat de sociaal-culturele en sportuitwisselingen van voor al de jeugd in de grensstreek er ernstig door worden belem merd. Dat vindt de Euregio, het samenwerkingsverband van Twente, de Achterhoek en het hieraan grenzende gedeel te van Duitsland. Om tegen de hoge kosten van het paspoort te demonstreren zullen ongeveer honderd jon geren uit het Euregio-gebied 23 juni minister Van der Klaauw een petitie aanbieden. Hierin zal ook worden gepleit voor de snelle invoering van een Europapas. „Hierover wordt al een jaar of acht ge stoeid, waarbij het vooral gaat om kleinigheden zoals kleur, formaat en taal", stelt de Eure gio somber vast. ADVERTENTIE Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermotief Als onderlègger of voor de sier. Boetseerset (B) Boeiseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje Wordi zonder /f oven ovenhard 4 Houten (D) eierdopjes op sierlijk f blank houten hangplankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. Looptijd Vaste Rente 6 jaarIt)1/,',1,, 5 jaar10'/', 4 jaar9 3 jaar 2 jaar I jaar7'/,% Nadere informatie: 020-59121 57 \/j postgiro en Vrf rijkspostspaarbank Bovendien ontvangt de nieuwe abonneeTrouw de eerste twee weken gratis Naam:__ Adres: Plaats: Mijn naam is: Adres:Postcode: Plaats:Tel.: Postcode: Giro: Ik kies voor kado DA dB DC D (aankruisen s.v.p.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan: Trouw, Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam. W

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1