)fficier tast in duister ver motieven van Menten Dachau wil geen zigeunercentrum Uw zoon of dochter naar een internaat? 59; Coupon i ALLEEN IN DE HEMA. OE STATENBIJBEL DE STATENBIJBEL IN 3 DELEN ok precieze rol niet opgehelderd Tekort nierdonors nog steeds probleem Vier Statenleden (PvdA) afwezig bij bezoek Beatrix Vijftig banen weg bij Hogeschool Opbrengst kindergala zoek -X- DEN HERTOG 'S 1 I Nil HEMA lUOAG 13 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Unicef kreeg niets f— weten het niet nodig te hebben ge- i KWn vonden met zijn requisitoir te wach- l^o ivieyn ten op de terugkeer van de deskundi ge prof. dr. W. R. Veder, die volgende week naar Moskou vertrekt om na te OTTERDAM Ook Officier' eaan ot onmiddellijk na de oorlog de j to** inwoners van Podhorodce Pieter n justitie mr. L. C. M. Meij- Menten als schuldige hebben aange- S heeft moeten gissen naar wezen. VprwiacAlino- beweegredenen van Pieter Tciniaaciuig i»nten om zoals hii bewezen »Geen Uitkomst van Veders onder- Veel aandacht werd in het requisitoir L opn nn rie vnnrprnnri zoek"»zei -doet één jota of stip afbesteed aan de bewering van Menten tlt, een „op e oorgrona van bewijsmiddelen die op tafel dat de cetuieen hem met zitn ioneere (dende rol te spelen bij een liggen." Naar zijn mening zal het be- juli 1941 gehouden massa- Wijs of de overtuiging van het aan- ecutie in Podhorodce. Hij deel van Menten zelfs niet worden j* Hof ontkracht door een mededeling van udt het erop dat „Menten veder dat op 7 juli 1941 m podhorod- en middel onoeproeid heeft Ce geen executie is gehouden, of dat laten om Zich de gunst van „een ons onbekende ander" daaraan Duitse bezetters te ver- hee't deelgenomen, rven' rade te zijn gegaan bij een psycho loog, die hem had verzekerd „dat het menselijk geheugen in staat is de kern van een gebeurtenis zeer lange tijd vast te houden, zeker als die gebeurtenis ongewoon was en grote dat de getuigen hem met zijn jongere broer Dirk hebben verwisseld. Men ten heeft die mogelijkheid ook al tij dens het proces in Amsterdam ter sprake gebracht, maar in Rotterdam is hij er grote nadruk op gaan leggen. Pas vorige maand ging hij er ook toe over zijn broer te beschuldigen van deelneming aan de massa-executie. De bewijsmiddelen van Meijers be staan uit getuigenverklaringen en uit üjn requisitoir herinnerde hij documenten van Menten zelf (de zo- an dat de bijzondere strafkamer geheten kelderstukken) en van de SS- 1 de rechtbank in Amsterdam, die rechter Horst Bender. Met de kelder- nten in 1977 tot vijftien jaar ge- stukken wordt gedoeld op brieven die igenisstraf veroordeelde, de ver- Menten zou hebben geschreven en ibte schetste als „een man voor die na de oorlog zijn gevonden in de i geld en goed een allesoverheer- kelder van de woning van Menten in de rol hebben gespeeld". Gelet op Krakau. Volgens Menten zijn die i els Menten ook een geldboete op brieven, die belastend voor hem zijn, leggen (opdat de verdachte „in zijn vervalsingen. Ook de Amsterdamse mogen wordt geraakt"), staat hem rechtbank heeft ze voor echt ge- schets wel aan. Maar wat precies houden, motief is geweest, moest hij er- De officier verwierp de stelling van mnen, „weten we niet". «opperd wordt dat Menten uit aak gehandeld zou kunnen heb- n. Maar die wraak kon dan slechts trekking hebben op twee, in het quisitoir genoemde, slachtoffers an de executie, die in totaal aan leer dan twintig mensen het leven Mtte. «Misschien", aldus de officier, •was ook voor Menten de belustheid «p geld de eerste vorm van belustheid j macht, baas willen zijn, kunnen ■Dikken over leven en dood." el wat zekerder toonde Meijers 1 over het delict zelf. Hij zei ervan Ituigd te zijn dat Menten op 7 juli 1 aanwezig is geweest in Podho- ee en zich daar heeft schuldig ge ilet aan wat in juridische termen deplegen van moord" heet. Maar x rol Menten precies zou hebben eeld, wist de officier evenmin uit doeken te doen. De bijzondere [kamer van de Rotterdamse itbank zal voor een nadere preci- Bg moeten zorgen. Meijers zei aan men dat die, mocht het tot een senverklaring komen, „zich zo dijk mogelijk zal willen uitlaten Mentens aandeel in de exe- Menten dat de getuigen, veelal af komstig uit de Oostbloklanden, hun verklaringen niet in vrijheid hebben kunnen afleggen. Hij wees erop dat niet alle getuigen uit die landen af komstig zijn. Volgens de officier is er geen sprake van „een omvangrijk complot van totalitaire staten tegen de verdachte," omdat niets daarop wijst: „Daaraan kunnen zelfs Am al- rik, Solzjenitsyn en andere dissiden ten niets veranderen." Met de geci teerde uitspraak verwees Meijers naar het vele malen door Menten geuite (en door de rechtbank afgewe zen) verzoek Russische dissidenten als getuigen te horen. De officier memoreerde dat verschil lend wordt geoordeeld over de be trouwbaarheid van verklaringen die betrekking hebben op gebeurtenis sen uit een ver verlenen. Hij zei te De officier meende dat weliswaar en kele gegevens voor de mogelijkheid van een persoonsverwisseling pleiten, maar dat een groot aantal andere feiten de verwisseling uitsluiten. Zijn conclusie liet niet aan duidelijkheid te wensen over: „Als er op 7 juli 1941 in Podhorodce een Menten is ge weest, dan was dat Pieter Nicolaas Menten." Daarbij wees hij op een bekentenis die Menten aan zijn vroegere chauf feur zou hebben gedaan en op de „familieverklaring", waarmee Dirk Menten tijdens het proces in Rotter dam veel stof heeft doen opwaaien. De officier twijfelde kennelijk niet aan de authenticiteit van dit lang bewaarde familiegeheim. Dat er op de bewuste datum in Pod horodce een Menten is geweest, acht te de officier niet aan twijfel onderhe vig. Op grond van bevindingen van de historicus A. J. van der Leeuw (en met voorbijgaan aan de tegengestel de mening van prof. mr. C. F. Rüter) bleek hij het voor mogelijk te houden dat „op 7 juli 1941 een kleine groep personen zonder gewapende begelei ding van een legeronderdeel naar Podhorodce reisde." Zoals ook zijn Amsterdamse collega mr A. F. J. C. Habermehl drie jaar geleden te berde bracht, zei Meijers het „eigenlijk" van „louter theoreti sche betekenis" te achten of Menten ia of stip DACHAU (Reuter, AFP) De stad Dachau weigert mee te werken aan de vestiging van een cultureel centrum voor zigeuners. Een groep zigeuners had hierom gevraagd ter nagedachtenis aan de half miljoen zigeuners die in dit vernietigingskamp van de nazi's zijn omgebracht. Bovendien zou een dergeijk centrum kunnen bijdragen tot de bestrijding van vooroordelen tegen zigeuners. Burgemeester Reitmeyer verklaarde dat de bevolking van zijn stad al psychologisch te veel belast is door het beeld dat de naam Dachau oproept. Fractieleider Neumayer van de CSU vond dat na 35 jaar het boetekleed ndanks die erkenning liet de officier 'maar eens moest worden afgelegd. Rkerheid over de schuld van Men- die de officier de rechters gisteren btetaLtaad, was een betrekkelijke, eljers erkende dat ook zelf, waar hij telde dal het in een strafzaak niet aatom„een streng wetenschappelij- iezekerheid die de mogelijkheid van draling volstrekt uitsluit". Er is, zei lü. „onvermijdelijk plaats voor twij- 1 ook al zal die twijfel vervolgens in weten te licht worden bevonden". Podhorodce kon bereiken. Uit de be schikbare gegevens, betoogde hij, blijkt „dat Menten toen daar is ge weest." De officier verwierp de opvatting dat het openbaar ministerie niet tot ver volging zou mogen overgaan. De Haagse rechtbank oordeelde in 1978 anders en stelde Menten op vrije voe ten. Kem van de overwegingen was toen dat het niet aangaat tot vervol ging over te gaan in een zaak die meer dan twintig jaar ongemoeid is gelaten. Meijers betoogde dat nooit onvoor waardelijk kan zijn besloten Menten niet meer te vervolgen. Een poging om via de weduwe van Mentens vroe gere advocaat mr. L. G. Kortenhorst meer over de toen genomen beslis sing te weten te komen, heeft volgens hem, „zoals redelijkerwijs mocht wor den verwacht", geen nieuws opgele verd. De Hoge Raad, aldus de officier, heeft terecht ook het Haagse vonnis vernietigd. Met betrekking tot de straftoemeting zei Meijers overwogen te hebben dat het „niet redelijk" zou zijn geweest de doodstraf te eisen. Wel stelde hij: „Iemand die kort na de oorlog voor dit feit zou hebben terechtgestaan, had een reële kans gelopen ook tot de doodstraf te worden veroordeeld." Aan zijn vordering verbond de offi cier de eis dat Menten bij een eventu ele veroordeling op de dag van de uitspraak opnieuw in hechtenis wordt genomen. Verwacht wordt dat de Rotterdamse rechtbank om streeks 10 juli uitspraak zal doen. DEN HAAG (ANP) Het voortdu rende tekort aan donors vormt mo menteel het grootste probleem bij de transplantatie van nieren. Als meer mensen tijdens hun leven een verkla ring zouden schrijven, waarin zij toe stemming geven om na overlijden zijn of haar organen te gebruiken, zou dit kunnen bijdragen aan de oplos sing van het donortekort. Jaarlijks overlijden duizenden men sen als gevolg van een verkeersonge val en ongeveer eenderde van deze slachtoffers heeft een goede nierfunc tie. Het zouden goede donoren ge weest zijn, aldus dr. J. J. van Rood, hoogleraar in de inwendige genees kunde aan de Leidse universiteit, aan wie in Italië twee eredoctoraten zijn toegekend. Deze worden hem op 21 juni aan de L'Aquila-Universiteit in Rome en op 28 juni aan de universi teit in Turijn uitgereikt. Hij ontvangt de eredoctoraten voor zijn baanbre kend werk op het terrein van de or gaantransplantaties. Van Rood is de oprichter en voorzit ter van Eurotransplant, een interna tionale orgaanuitwisselingsorganisa- tie, die gevestigd is in Leiden. Het is een samenwerkingsverband tussen een groot aantal centra, waar patiën tengegevens zijn opgeslagen van mensen, die in aanmerking komen voor een niertransplantatie. OVERLEDEN Op 7t-jarige leeftijd is in Wageningen ir. A. P. Minderhoud overleden, voormalig hoofd van de directie Wieringermeer (Noordoost- polderwerken). Hij combineerde dit directeurschap met het uitoefenen van de functie van landdrost van het openbaar lichaam de Noordoostelijke polder. De installatie daarvan had plaats op 7 oktober 1954 en hij is dat gebleven tot de gemeente in wording Noordoostpolder in 1962. Daarnaast was ir. Minderhoud ook geruime tijd landdrost van de eerste Zuidelijke IJsselmeerpolders, toen in november 1955 de wet op dit openbaar lichaam in werking trad. Op 1 april 1973 werd hij in deze functie opgevolgd, door dr. ir. W. M. Otto. Van een onzer verslaggevers ASSEN Vier leden van de provinci ale Staten van Drente weigeren aan wezig te zijn bij het bezoek dat konin gin Beatrix op 20 juni aan deze pro vincie brengt. De vier zijn mevrouw S. J. A. Tuin uit Havelte en de heren S. Vuyk, eveneens uit Havelte, A J. Zwier uit Gasseltemijveen en R. Westra uit Assen, allen lid van de PvdA-fractie Volgens de laatste beschouwt het viertal het bezoek niet als zinvol, om dat er maar een half uur is uitgetrok ken voor een ontmoeting met alle Drentse besturen, op de niveaus van provincie, gemeenten en waterschap pen. „Als er een ander programma zou komen met meer ruimte om de problemen te bespreken dan zouden we zeker niet wegblijven. We hebben daar geen moeite mee, want de konin gin is tenslotte ons staatshoofd," al dus de heer Westra. „Gezien het pro gramma gaat het blijkbaar niet om zaken die onze provincie betreffen, maar alleen maar om een manifesta tie rondom de monarchie." De heer Westra zegt dat het viertal in principe republikein is, maar dat het beslist niet de bedoeling is om er een demonstratie tegen het koningshuis van te maken. „Er zijn op het ogen blik wel belangrijker zaken aan de orde. We willen geen demonstratie tegen de monarchie maar voelen er ook niet voor te worden gebruikt om een demonstratie vóór het konings huis te voeren." Van onze correspondent EINDHOVEN De Technische Ho geschool in Eindhoven moet de ko mende vijf jaar enkele honderden ar beidsplaatsen inleveren door de be zuinigingsmaatregelen van de rege ring. Dat blijkt uit het hogeschool blad TH Berichten. Minister Pais (on derwijs en wetenschappen) heeft de TH laten weten dat in de periode 1981-1985 in totaal 28,1 miljoen gul den moet worden bezuinigd op perso neelskosten en drie miljoen gulden op andere posten. De TH krijgt vol gend jaar 3,8 miljoen gulden minder om het personeel uit te betalen. Dat betekent dat er ongeveer vijftig ar beidsplaatsen moeten verdwijnen. De technische hogeschool telt bijna tweeduizend werknemers en die ver dienen samen 154 miljoen gulden. ROOSENDAAL (ANP) Het Unicef Kindergala, vorig jaar in sporthal de Leysdream in Roosendaal, is financi eel een flop geworden. Unicef zou de opbrengst van dit gebeuren, waarin de Amerikaanse komiek Danny Kaye de hoofdgast was, geheel uitgekeerd krijgen. Gebleken is nu dat de recette van 37.500 gulden zoek is en dat Uni cef niets heeft gehad. Waar het geld is gebleven zegt geen van de betrokkenen te weten. De meesten nemen aan, dat organisator F. de Jong, voormalig directeur van de inmiddels failliete Leysdream eve nementen b.v„ het geld heeft laten verdwijnen. De Jong. die tegenwoor dig in België woont, ontkent dit. Gaandewee het ondersoek dat wordt ingesteld door curator mr G. van der Ven in Roosendaal blijkt de organisa tie van het Unicefgala administratief slecht geregeld te zijn. Zo kan er geen contract tussen Unicef en de organi serende b.v. worden gevonden. Unicef overweegt alsnog een vordering in te stellen. Er heerst ook onduidelijkheid over de vraag wie de onkostenvergoe dingen aan de deelnemende artiesten heeft uitbetaald. De advocaat van De Jong zegt, dat zijn cliënt zelf nooit geld van dit gebeuren in handen heeft gehad, maar bij de VVV in Roosendaal meldt een medewerkster dat zij zelf de op brengst van 700 kaartjes a 7,50 gul den per stuk aan De Jong heeft over handigd. Uit voorraad leverbaar: l in één band roet volledige kanttekeningen en ongeveer duizend *wart/wit illustraties in één deel nieuwe druk naar de beste uitgaven van Jacob en Pieter Keur Vele malen is de Statenbijbel gedrukt. Doch de uitgaven van Jacob en Pieter Keur zijn door ons gereformeerd voorgeslacht immer «jzonder gewaardeerd en gezocht geweest. Met grote zorg hebben <w*e uitgevers hun vele bijbeluitgaven begeleid. De „Keurbijber weg hierdoor gezag en vertrouwen tot op de huidige dag. Belangrijk zijn ook de ongeveer duizend illustraties tussen de tekst, welke het geiezene helder en verantwoord toelichten. Zij wekken op jot onderzoek. Een uiterst waardevol geschenk, ook voor onze anderen. Omvang 1280 bladzijden, gedrukt op lichtgetint papier. Formaat 27 x 37 cm Gebonden in prachtige bruine rexine kunstlederen !>and, welke voorzien van originele bindstempels. Prijs 275(" Deze uitvoering met 2 koperen sloten395,- 'ndien gebonden in geheel bruine lederen band, 0r n niets koperen hoeken en 2 koperen sloten04(1*" Folder van deze uitgave gratis verkrijgbaar. uitgeverij boekhandel b.v. Lange Nleuwstraat 52A - Postbus 2421 3500 GK Utrecht - Tel. (030) 31 36 84 met kant tekeningen naar de uitgave van Jacob en Pieter Keur De oude Statenbijbel is in veel gezinnen een gekoesterd bezit. Het voordeel van de drie-delige Statenbijbel is het handige formaat, zodat deze als normale huisbijbel kan worden gebruikt. De volledige kanttekeningen van de oorspronkelijke Keur-bijbel zijn overzichtelijk geplaatst op dezelfde pagina als de tekst, waarop ze betrekking hebben. Bovendien bevat deze uitgave de inleidingen op het Oude- en Nieuwe Testament, de inleidingen op de afzonderlij ke Bijbelboeken en de inleidingen op ds hoofdstukken. En het zijn deze beroemde kanttekeningen, die de grote, onschatba re waarde van de Statenbijbel uitmaken. Het eerste doel bevat de bijbelboeken Genesis-Esther, het tweede deel Job-Maleachi en het derde deel Mattheüs-Openbaring. Voor elk christelijk gezin Is dszs uitgave van onschatbare waarde en voor elke Bijbelstudie onmisbaar. Gebonden in rexine banden Formaat 20 x 28 cm. Intekenprijs 145,-. Na 30 juni 1980 160,- Losse delen worden niet verkocht. Met 2 koperen sloten op elk deel, compleet 75,- extra. Bij deze uitgave is ook verkrijgbaar in dezelfde uitvoering OE APOCRIEFE BOEKEN naar de uitgave van Jacob en Pieter Keur. Gebonden in dezelfde uitvoering als de drie-delige Statenbijbel. Prijs 39,50 (Is los verkrijgbaar) Ook in de boekhandel verkrijgbaar. BON Gelieve mij te zenden: ...ex. Statenbijbel in één deef in kunstleer 275,- ..ex. Statenbijbel In kunstleer met 2 sloten a 395,- ...éx. Statenbijbel in leer met 2 sloten en 8 hoeken 840,- ...ex. gratis folder Statenbijbel ex. Statenbijbel in 3 delen ƒ145,- (intekenprijs) ...ex. idem met 2 koperen sloten 75,- extra ex Apocriefe boeken a ƒ39,50 Naam: Adres: Poatcode: „Woonplaats: Ongefrankeerd in open envelopje met in de linkerbovenhoek DRUKWERK opzenden naar Den Hartog's Uitgeverij en Boekhandel b.v., Antwoordnummer 1103 3500 VE Utrecht BEKENDMAKING GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZUID-HOLLAND maken bekend dat door burgemeester en wethouders van Rotterdam een aan vraag om verlenging van een vergunning (verleend bij besluit van 12 november 1975. no. B 106562) krachtens de Verordening op de opspuitingen Zuid-Holland is ingediend voor het opspuiten met havenslib van gronden in de voormalige polder •Kralingen, nabij Rijksweg 16 en de Abram van Rijckevorselweg aldaar. Een exemplaar van de aanvraag ligt vanal 18 juni 1980 voor onbepaalde tijd ter in zage op de secretarie van de gemeente Rotterdam (van 9.00 uur tot 15.00 uur) en in de leeszaal van het Provinciehuis, Koningskade 1, 's-Gravenhage (van 8.30 uur tot 17.00 uur). Een ieder kan gedurende 1 maand, te rekenen vanaf 18 juni 1980, schriftelijk be zwaren of opmerkingen omtrent het al dan niet verlenen van de gevraagde ver gunning kenbaar maken bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland, Konings kade 1. 's-Gravenhage. JUWELEN, GOUD en ZILVER IN- EN VERKOOP H. W. DAMES KniitttraiT 19. Tel. 023-320481 Hurtem (bij de Ridderstraat). U bereikt méér met een MINI Bel 020-936868 Door alle tijden heen is de zin van het internaatswezen onderwerp geweest van boeiende discussies. Wat ons internaat doet is een oplossing bieden voor moder ne problemen. We noemen: gezinnen die tijdelijk of blij vend onvolledig worden: vaders die door hun maatschappijen naar het buitenland worden uitgezonden; werkende ouders die voelen te weinig aandacht aan hun kind te kunnen besteden; ouders die zich ongerust maken over de magere studie resultaten van dochter of zoon. Instituut Kranenburg pakt de problemen die uit deze situaties kunnen voortvloeien naar de geest van deze tijd aan. Met een schappelijke tolerantie waar dat in het be lang van het kind maar mogelijk is. Goed eten, voldoende rust, ontspanning en sport op z'n tijd, flink studeren en dat allemaal nog fijn vinden ook. Dat kan in Instituut Kranenburg. Dat gebeurt dan ook'dagelijks. Dat kan iedereen met eigen ogen komen bekijken. Instituut Kranenburg staat open voor jon gens en meisjes vanaf 12 jaar. In overleg met ouders en pedagogen wordt voor een schooltype gekozen. Of dit nu M A V.O., H.A.V.O. of M.E.A.O moet zijn. Het kan allemaal. U wilt wel eens vrijblijvend wat uitvoeriger informatie ontvangen? Stuur dan bijgaande coupon in gesloten envelop naar: INSTITUUT KRANENBURG Nieuwe Haven 37 - 3311 AR Dordrecht Stuurt u mij vrijblijvende informatie over Instituut Kranenburg. Adres:. Plaats Dames- of heren quartz- horloge met alle tijd- en datum functies, stopwatch met tijd meting in 1 10 seconde nauwkeurig en overlapbjd voor tussentijden. Maar dat is nog niet alles: het herenhorloge heeft een wekker met een weksignaal op de muziek van Tellow rose of Texas", het dameshorloge op de melodie van Tür Elise". Het herenhorloge heeft bovendien nog een tweede wereldtijd Beide hebben een aparte knop voor verlichting, chroom- kast, 'n verstelbare stalen band en een vol jaar garantie. Als verrassing voor vader dag of het school-einde betaalt u geen 70,- maar (T/m 17 juni.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9