Overleg over kleine woningen in het slop de Stam Leidse filmers slaan handen ineen Kijkduin hijst de zwarte vlag I Delft zit weer om de tafel met woningbouwverenigingen Welzijnswerkers keren gemeente Den Haag de rug toe KORT Werkloosheid in Zuidhollandse bouwvak gestegen Ook in België actie tegen storten afval Strandtenthouders voelen zich vergeten na stormramp Z Streekmuziekschool in Zoetermeer kampt Na rumoerige periode Samenwerking in beheer, distributie en produktie van stadsfilms Leidse PPR j komt met lijst van leegstand VRUDAG 13 JUNI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een grote groep Haagse welzijnsinstellingen heelt haar afvaardiging terug getrokken uit de gemeentelijke stuurgroep die begeleiding moet geven aan woningbouwpro jecten en verbouwingen voor de huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens. De welzijnsinstellingen vinden dat de stuurgroep alleen nog maar voor spek en bonen over de aanpak van de huisvestingsnood kan meepraten, nu de gemeenteraad begin mei heeft besloten de aandacht In de eerste plaats te richten op vermeerdering van woonruimte voor gezinnen met kinderen. Direct nadat het voor de kleine huis- houdens teleurstellende raadsbesluit was gevallen, stapte al het comité jongerenhuisvesting op uit de stuur groep die wordt voorgezeten door wethouder Vink van volkshuisves ting. De PvdA-wethouder die zeil te gen het omstreden voorstel over de soorten te bouwen en te renoveren woningen (de nota woningdifferentia tie) stemde, bleek de rest van de leden in de stuurgroep gesust te heb ben met voorspellingen dat er toch nog wel wat werk te doen bleef. De groep van ongeveer twintig wel zijnsinstellingen was in de stuur groep vertegenwoordigd via het HOK. Haags Overleg Kategoriale Groepen Huisvestingsbehoevenden. De HOK-leden lieten de stuurgroep' weten nog niet op te stappen in af wachting op overleg met de achter ban. Die vergadering heeft nu plaats gevonden. met het genoemde nega tieve resultaat. In een brief aan de nog zittende stuurgroepleden schrijft het HOK dat de grenzen waarbinnen nog iets voor kleine huishoudens in Den Haag gedaan kan worden door het geno men raadsbesluit wel erg klein zijn geworden. Op de bestaande manier met elkaar blijven praten heeft vol gens het HOK geen zin meer: „Door middel van andersoortig overleg en actie kan wellicht meer resultaat wor den verkregen." Druppel Bij de huisvesting van één- en twee persoonshuishoudens gaat het om een probleem voor een zeer groot deel van de Haagse bevolking. Vastge steld is dat bijna zeventig procent van de Hagenaars onder de kleine huishoudens gerekend kan worden. Niet alleen door het raadsbesluit van mei, maar ook door het achterblijven van subsidies weet men binnen de stuurgroep dat de plannen die mogen worden besproken niet meer beteke nen dan een druppel op de gloeiende plaat. Er kan gesproken worden over de bouw en verbouw van 500 tot 600 woningen, meer niet. Wethouder Vink voerde een aantal argumenten aan om door te gaan met de stuurgroep. Ondermeer wees hij er op dat de gemeenteraad over vier jaw moet gaan bekijken of bij de bouwprojecten de koers weer gewij zigd moet worden ifi verband met een te hoog oplopende woningnood onder een bepaalde categorie woningzoe kenden. Het HOK heeft er echter weinig vertrouwen in dat de raad haar beleid nog 180 graden zal draai en. Ook de opwerping van Vink dat er nog begeleiding gegeven moet wor den bij verbouwingen van grote kan toorpanden kon de gemoederen niet tot rust brengen. Het HOK stelt som ber vast dat er nauwelijks nog geld van het ministerie van volkshuisves ting te verwachten valt voor de pe perdure verbouwingsprojecten waar bij appartementen in kantoorgebou wen worden gemaakt. Het HOK heeft aangekondigd zelf een werkgroep te zullen oprichten waarin het woningbouw- en toewij zingsbeleid van de gemeente en wo ningbouwverenigingen kritisch zal worden gevolgd. DEN HAAG (ANP) De werkloos heid onder Zuidhollandse bouwvak kers was in mei anderhalf keer zo groot als een Jaar geleden. Dit heeft het bureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Holland gisteren be kendgemaakt. De totale werkloos heid in de provincie is vorige maand met 2,7 procent gestegen. Het aantal vacatures nam eveneens toe. Hier werd een stijging van 15 procent genoteerd. Zowel de stijging van het aanbod van als de vraag naar arbeidskrachten kwam grotendeels voor rekening van jongeren beneden 19 jaar. De werkloosheid vermeerderde voorts sterk onder kantoor- en han- delspersoneel. De stijging van de vraag naar arbeidskrachten was het grootst in de metaal, de landbouw en in de categorieën kantoorpersoneel en sociaal en geneeskundig perso neel. ZEEBRUGGE (AP) Zeven leden van milieugroepen, onder wie het Bel gische parlementslid Kuypers, heb ben zich gisteren aan een vrachtwa gen in de haven van Zeebrugge vast geketend. De vrachtwagen vervoerde vaten met radioactief afval, bestemd voor het schip de Andrea Smits, dat eerder de haven van IJmuiden niet kon verlaten wegens een blokkade door Greenpeace De zeven man wer den door de politie losgemaakt en verwijderd. Belgische milieugroepe ringen hebben nog meer acties aange kondigd. Een patrouilleboot van de havenpolitie moet er zorg voor dra gen dat er in de haven geen blokkade wordt gevormd. Socialistische leden van het Europese parlement hebben tegen de lozing van kernafval gepro testeerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het strand bij Kijkduin zal er de eerst komende tijd aanzienlijk minder fleurig uitzien dan normaal. Vanaf zondag wap pert op de 23 strandtenten tussen de zuidzijde van de havenhoofden en de kust voor Ockenburg een zwarte vlag. Alle andere vlaggen, re clamedoeken en vaantjes zullen van de tenten verdwe nen zijn. Met deze naargees tige actie protesteren de strandtentexploitanten te gen het uitblijven van daad werkelijke financiële steun na de stromramp van zon dag 20 april j.l. Mogen de uitbaters van strandten ten in Scheveningen al ontevreden zijn over de financiële hulp en be langstelling na het voor velen fatale stormweekeinde, in Kijkduin voelt men zich helemaal achtergesteld. Terwijl de burgemeester eind april op de Scheveningse boulevard per soonlijk polshoogte kwamen nemen van de gevolgen van het waterge weld, moesten de tenthouders in Kijkduin en omgeving zelfs politie bescherming ontberen. In Scheveningen maakte de politie het onmogelijk dat onverlaten zich meester maakten van de aange spoelde eigendommen van de tent houders. Kijkduin bestond niet dat weekeinde, zeggen de exploitanten, „Er was helemaal geen politie, over al werd geroofd. De boulevard in Scheveningen was afgesloten, wij konden hier met onze wagens ner gens doorheen komen," aldus ten thouder W. Witteman, die bij de storm een schade van 70 80.000 gulden heeft geleden. Ook na de ramp hebben de exploi tanten op het zuiderstrand weinig medeleven van overheidszijde on dervonden. Zeker, als iedere door de storm getroffen exploitant hebben zij dertigduizend gulden van de ge meente kunnen lenen, als aanzet voor een nieuw begin. Maar wat doe je met dertigduizend gulden, als je schade meer dan twee ton be draagt? De gedupeerde uitbaters Van der Kruk en vrouw en Witteman (v.l.n.r.), voor de nieuwe tent van de eerste. Op het stuk strand bij Ockenburg hebben enkele eigenaren een verlies in die orde van grootte geleden. Vier ook als discotheek ingerichte tenten werden geheel vernield. Leen van der Kruk, één van de eigenaren die weer een nieuwe tent heeft opge zet, ziet de toekomst zeer somber in. Hij zegt tot over zijn oren in de schulden te zitten. Familie en ken nissen hebben hem geld geleend om toch door te kunnen gaan. Van der Kruit: „e-n dan zegt de gemeente maar, hoe dacht u het geld terug^te betalen? Hoe weet ik dat? We hebben net drie slechte seizoenen achter de rug. Al krijgen we dit jaafr nog zo'n mooi seizoen, we kunnen het nooit meer redden. Ik zie aan het eind van dit jaar de deurwaarder al staan. Je staangeld, verzekeringen; ik durf mijn vaste leveranciers niet meer op te bellen. Overal heb ik schulden, die mensen willen ook geld zien. Ik kan zelfs mijn huishuur niet meer betalen." Hij toont een foto van zijn oude strandtent/discotheek, die 48 meter lang was. Zijn nieuwe opzet is min der dan de helft. „Elke dag loop ik op het strand nog naar mijn single tjes te zoeken, ik had er meer dan 500", roept hij. Van de Kruk ver klaart zeker andere acties te zullen ondernemen, als de gemeente niet wordt wakker geschud, door al die zwarte vlaggen. „Het zal een naar gezicht woraen, die vlaggen", beaamt Witteman. Hij zegt dat er de strandtenthouders niets anders overblijft dan het pu bliek duidelijk te maken dat ze ondanks alle krantenverhalen waarin anders wordt gesuggereerd, nauwelijks zijn geholpen. „De men sen zullen vragen stellen over die zwarte vlaggen en wij zullen het steeds weer uitleggen. Dat we hele maal niets van het rampenfonc hebben gehad, daarvan zijn ze nii eens wezen kijken. De gemeenl laat ook totaal niets meer van zie horen." Het D'66-raadslid Hanneke Gelder blom. die met de strandtenthouders sympathiseert, zal zondagmorgen om elf uur de eerste zwarte vaan hijsen. Daarna zullen de eigenaren van de 23 paviljoens het zwarte doek elke dag omhoog trekken en tegen zonsondergang weer strijken. Tot zij iets van de gemeente hebben vernomen, waar ze wat aan hebben advertentie CONCERTEN Het Gewestelijk Orkest is gisteravond begonnen asm een serie zomeravondconcerten. On der leiding van dirigent Jan Stulen worden steeds fragmenten gebracht uit opera's. Vanavond speelt het or kest in de Grote Kerk van Noordwijk, op 24 en 27 Juni achtereenvolgens in de Leidse Stadsgehoorzaal en de - Oude Kerk van Scheveningen. Aan- met een fors tekort vang 20.15 uur, de toegangsprijzen zijn een tientje en voor CJP'ers en 65- plussers 7,50. SOWETO Voor de Zuid Afri kaanse ambassade in Den Haag wordt zondag een bijeenkomst ge houden ter herdenking van de scho lierenopstand vier jaar geleden in So- weto. De werkgroep Zuidelijk Afrika wil een 24-uurs wake houden. Zon dagmiddag om twee uur wordt voor de ambassade aan de Wassenaarse- weg een gedenksteen onthuld ter na gedachtenis aan de slachtoffers in de strijd tegen apartheid. advertentie BEGRAFENIS ONDERNEMING W. S. TAK Kantoor: Gabriel Metsustraat 2 Tel 880903 (b.g.g. 554207) BEGRAFENISSEN TRANSPORTEN CREMATIES ROUWKAMERS BESCHIKBAAR. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Zes gemeenten die aangesloten zijn op de streekmu ziekschool Centrum Zuid-Holland in Zoetermeer, moeten gezamenlijk een tekort van 868.250 gulden bijpassen. De desbetreffende gemeenten, Zoe termeer, Voorburg, Leidschendam, Benthuizen, Bleiswij k en Moerkapel- le, moeten op grond van hun aantal inwoners een overeenkomstige duit in het zakje doen. Een bijkomstigheid, die wel eens ver velend zou kunnen uitpakken voor Zoetermeer is dat de snelgroeiende stad de magische grens van de 50.000 is gepasseerd, hetgeen inhoudt dat zij geen beroep meer kan doen op het culturele potje van de provincie, en maar moet afwachten hoeveel het rijk wil bijdragen. Het tekort is volgens een woordvoer der van de gemeente Zoetermeer niet extreem hoog. De streekmuziek school heeft 1350 leerlingen en is ver spreid over verschillende scholen. Men doet bij de muziekschool trou wens al aan bezuinigen. De eerste stap op die weg is het overschakelen van individueel onderwijs naar klas sikaal. INTERIEURVERZORGING Van een onzer verslaggevers DELFT De gemeente Dellt en de in het Centraal Overlegorgaan Woningcorporaties Di jj (COW) gaan na een lange tijd op gespannen voet met elkaar te hebben gestaan weer inters! j met elkaar samenwerken. Kom vrij en blij kijken, keuren en kiezen! Den Haag,Grote Markt 16,Tel. (070) 46 9 5 40 Zoetermeer, Delftsewallen 2 3,Tel. (079) 163516 De gemeente en het COW hebben het de laatste jaren nogal eens aan de stok gehad met elkaar. Voorbeelden daarvan zijn het weren van de wo ningbouwvereniging St. Hippolytus van de nieuwbouwlocatie Tanthof, het conflict tussen Patrimonium en de gemeente over de geheven leges, en niet te vergeten het geharrewar over de kosten van kabeltelevisie. Dit alles is echter niet vergeten, maar zowel de gemeente als de vertegen woordigers van de corporaties vinden het in wezen belachelijk in deze tijd te kibbelen, terwijl er juist gezame- lijk opgetreden moet worden op het gebied van de volkshuisvesting. Om een duidelijke leidraad te heb ben, hebben de gemeente en het COW een samenwerkingsmodel opgesteld. In dat model wordt bepaald dat ten minste zes maal per jaar overleg is tussen de bestuurders, en om hele maal de goede wil van beiden aan te geven zal dit overleg ook nog geëvalu eerd worden. Daarnaast wordt be loofd dat er regelmatig contact zal plaatsvinden tussen functionarissen van de gemeentelijke diensten en werkafdelingen van de corporaties. Nadrukkelijk wordt gesteld dat de samenwerking en het overleg alle fa cetten van de volkshuisvesting in Delft behelst. Afstand Opmerkelijk is dat als onderdeel van de samenwerking tussen de gemeen te en het COW de corporaties gedeel telijk afstand doen van hun in de wet vastgelegde alleenrecht van de bouw, het beheer en de exploitatie van wo ningwetwoningen In het model is daarvoor een vast percentage vastge steld: op basis van de Woningwet te bouwen woningen, is de verdeelsleu tel 17 procent voor de gemeente en de rest behouden de gezamelijke corpo raties. Die verdeelsleutel zal toegepast wor den op de deelplannen in Tanthof West en Oost en nog te verwezen^ plannen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het idee van de Leidse filmgroep Tiem om voor het beheer, de distributie en de produktie van films over Leiden een filmcentrum op te richten, heeft veel enthousiasme gewekt. Dit blijkt uit de reacties, die de filmgroep tot nu toe heeft ontvangen. „Er is een duidelijke behoefte onder de Leidse filmers om de handen ineen te slaan", zei Tiem- medewerker Bernardo Quillèn gisteren Een bijeenkomst deze week, waar op de belangstelling voor de op te richten stichting Centrum Leidse Stadsfilms werd gemeten, kende een grote opkomst De gemeentelij ke archiefdienst, de bibliotheek, scholen en buurtcomltés. kortom iedereen voor wie het medium film nuttig kan zijn, waren aanwezig. Steeds regelmatiger worden film en video gebruikt om het Leidse stads- gebeuren vast te leggen. Het aantal documentaire films over Leiden is de laatste Jaren sterk uitgebreid en dat is in de eerste plaats te danken aan de activiteit van de filmgroep Tiem. van Bernardo en Virginia Guilièn en Reinout van Gulick. Er bestaat echter geen overzicht van wat met de films gebeurt Over het noodzakelijke onderhoud is niets geregeld en het risico is daardoor groot dat waardevol materiaal ver loren gaat Dit is het belangrijkste probleem, dat een filmcentrum uit de weg zou ruimen. Het zou een optimaal toe zicht op het behoud van de stads films garanderen. Stimuleren Naast het beheer van films en het verzamelen van documentatie over welke films over Lelden in roulatie zijn, wil Tiem dat het filmcentrum gaat zorgdragen voor het stimule ren van fllminitiatieven. „Elke school, buurt of clubhuis moet bij het filmcentrum aan kunnen klop pen om adviezen of kunnen vragen om de camera's en andere appara tuur, die ze nodig hebben", aldus een toelichting van Tiem. De bijstand van de Leidse filmers wordt vaak gevraagd door buurt- groepen, die de problemen in hun woonomgeving aan de kaak willen stellen. Het blijkt dat film meer mensen enthousiast kan maken zich voor het buurtbelang in te zet ten dan de soms slaapverwekkende praatavonden. Een lijstje met Leid se films van de laatste tijd vermeldt vier buurten, die de camera hebben gegrepen om de schaduwzijden van de stadsvernieuwing aan te tonen. Onderwijs Ook in het onderwijs bestaat een groeiende belangstelling voor film en video. Algemene problemen blijken beter bij de leerlingen aan te spreken, wanneer ze door een film in de eigen stad worden gesignaleerd. De uitwis seling van ideeën en ervaringen met andere steden kan prima per film en ook bij reclame voor Leiden zijn be wegende beelden een onmisbaar hulpmiddel. Tenslotte zijn films over Lelden over enige tijd onvervangbaar historisch materiaal. Het zijn stuk voor stuk goede rede nen voor de oprichting van een Lelds filmcentrum, vindt Tiem. Op de bij eenkomst deze week is afgesproken dat eind augustus, wanneer de resul taten van een enquête bekend zijn, over de bestuurlijke vormgeving van het filmcentrum wordt gepraat Ook de gemeente en de Welzljnsraad zijn inmiddels hierbij betrokken. Leden van de filmgroep Tiem aan het werk in Leiden. In het model is overigens veel ruin* opengelaten voor de initiatiefnems of dat nou de gemeente is of een v« u de corporaties of een particuliere otn dememing. Dit geldt bij voorbeeld voor vervangende nieuwbouw ten lx8 hoeve van de huidige bewoners, dr geregeld zal moeten worden door dea gene die het initiatief neemt. n o In het model is een aparta alinei gewijd aan het bouwen op buitet Delft gelegen locaties. Zoals beken bouwt Delft momenteel practisch to aan haar grenzen. Optimistisch staa in het model te lezen, dat wanneer he mogelijk is te bouwen buiten de greii van Delft en de woningwetwoninge niet in beheer behoeven te kome van buitengemeentelij ke instantiei dan zal de verdeling tussen de p meente en de COW niet veranderet dus 17-83 pet. Verder wordt in het samenwerking! model een ruime plaats lngeruim voor de bevoegdheden van de COW De gezamenlijke corporaties zulle tevens regelmatig overleg voere over de vaststelling, toetsing en aai) passing van de criteria voor de toe wijzing van huur- en koopwoningen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PPR in Leiden hee op eigen initiatief een lijst met J woningen in de binnenstad samengf steld, die zouden kunnen worden P vorderd. De woningen staan gemió deld al zo'n twee jaar leeg. Het is de derde keer dat het ex-PPB raadslid F. van Oosten een eigen ventarisatie van leegstaande hul» in Leiden indient. Volgens Van Oo ten is hij tot dit initiatief genood zaakt, omdat de gemeente onvo doende gebruik maakt van de wettf lijke mogelijkheden om leegstand I bestrijden. Absolute uitschieter opd lijst is een woning van redelijke kws liteit aan de Haven, die al tien J» leegstaat. Een tweede lijst van de PPR betre! woningen, die met een opknapbed weer bewoonbaar kunnen worden P maakt. De PPR verzoekt de gemet» te de eigenaren van deze woning* tot een opknapbeurt te dwingen w een aanschrijving

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6