Schijngevechten boven Waddenzee om jager F-16 te testen Meer aandacht voor het muziekonderwijs Taboe op voelen verarmt leven blinde UW ANWB ADVISEERT: PvdA en D'66 komen met abortusvoorstel Nederlanders op unieke bergklimtocht in Peru 'Lawaaioverlast tijdens vakantie onvermijdelijk' Kabinet schept negentig arbeidsplaatsen Onderzoek lozing van gif in Vorden Britse kustvaarder zinkt na aanvaring „Voorzitterschap CDA is geen tweederangs rol" Onderhandelingen met WD mislukt Als u gevraagd wordt uw adres op te leven, noemt i er toch ook de postcode bij? pttpost Neem ook 'n goede reisverzekering. Kom naar't ANWB-karrtoor. Utrechtse tentoonstelling 'Kijken met je handen' ^NÓÉRDAG 12 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers [,EEUWARDEN De vlieg basis Leeuwarden zal van 23 uni tot en met 7 augustus de ijdelijke thuisbasis zijn voor •en internationale groep F-16 1 rliegtuigen Dagelijks zullen vanaf de vliegbasis nageboot- ste oorlogsoperaties worden jjtgevoerd met als doel de jog jonge jager onder Euro pese omstandigheden op zijn japaciteiten te testen. pmdat de oefeningen midden in de vakantietijd valien, zullen toeristen in verscheidene delen van ons land kunnen rekenen op meer dan nor maal vliegtuiglawaai. Dit zal met name gelden voor de noordelijke pro vincies, de eilanden Vlieland en Ter schelling. waar schietoefeningen wor den gehoude en De Peel, dat doelge bied wordt voor aanvaisoefeningen. Commodore G. R. Bosch, chef staf van taktische luchtstrijdkrachten had de oefeningen liever op een ander tijdstip gehouden. „Maar we konden niet anders. We waren ook afhanke lijk van België. Denemarken en Noor wegen, waar na de Nederlandse oefe ningen soortgelijke internationale programma's moeten worden afge werkt.;We zoilen echter ons best doen de overlast tot een minimum te be perken". Afwijkend Het is voor het eerst dat met een nieuwe jager een dergelijk internatio naal testprogramma wordt uitge voerd. Volgens de luchtmacht was dit nodig omdat van de F-16 nog lang niet helemaal bekend is wat zijn opti male mogelijkheden en beperkingen zijn. Bij de vorige vliegtuigtypen lag dat anders: de fabriek leverde behal ve het produkt ook een compleet handboek voorde vlieger. Dat laatste heeft de Nederlandse vlieger nog steeds niet. „Na de oeteningen.' al dus Commodore Bosch, „hopen wij hem dat te kunnen geven Aan de oefeningen zullen behalve ze ven vliegers uit de vier Europese lan den, die de F-16 hebben gekocht, (on der wie twee Nederlandse vliegers) ook vijf Amerikaanse piloten en hon derd technici deelnemen. Met de tests wil men nagaan hoe het toestel zich onder Europese omstandigheden gedraagt. Tot nu toe moest men bij het aanbrengen van wijzigingen (en dat zijn er nu al vele geweest) veelal afgaan op Amerikaanse ervaringen. Maar die zijn volgens de luchtmach ten van de vier Europese landen, niet altijd maatgevend voor Europa. Weer en terrein zijn anders, de navigatie is vanwege het drukkere luchtruim ge compliceerder en ook de vliegvelden zijn afwijkend uitgerust. Het voornaamste doel van de oefe ningen is het testen van de wapensys temen op doelmatigheid, de kwalitei ten van het toestel als ondèrsteu- ningsjager voor grondtroepen en de overlevingskansen ervan in vijande lijk gebied. „Het voordeel ervan is", zegt commodore Bosch, „dat wij door het uitwisselen van deze ervaringen al vanaf het begin af kunnen worden ingeschakeld bij het aanbrengen van eventuele nieuwe modificaties". Opleiding Behalve de zes F-16-toestellen zullen om schijngevechten te kunnen leve ren. ook andere toestellen aan de proeven deelnemen. Ondermeer doen mee het op Soesterberg gestationeer de F-15-squadron en een aantal Ne derlandse Starfighters en F-5-toestel- len. Deze internationale samenwerking krijgt een vervolg als in oktober vol gend jaar op de basis Sheppard in Texas een gezamenlijke vliegoplei- ding voor jachtvliegers uit twaalf NA VO-landen begint. Uit Nederland zul len hieraan het eerste jaar 23 vliegers deelnemen. Het gaat om een basisop leiding. De training op de F-16 zal in Nederland plaatshebben. De enige landen die niet aan deze training deelnemen zijrr Frankrijk. Luxem burg en IJsland. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De muzikale vorming op scholen voor kleuter-, lager- en buitengewoon onderwijs zal worden verbeterd. Met ingang van 1 augustus komt er een urgentieopleiding voor consulenten muzikale vorming aan drie instituten voor kunstvakonderwijs. Verder wil het kabinet negentig arbeidsplaatsen scheppen voor dergelijke consulenten, die de onderwijs krachten op school intensief moeten gaan begeleiden. Een en ander valt af te leiden uit een ontwerp-beleidsplan van de ministers Pais (onderwijs en wetenschappen) en Gardeniers (CRM) en de staatsse- cretarissen Hermes (onderwijs) en Kraaijeveld-Wouters (CRM). uit het plan blijkt dat de muzikale vorming op de scholen de laatste ja ren nogal is verwaarloosd. Dat komt I voornamelijk doordat de onderwij- zers en onderwijzeressen minder thuis zijn op dit gebied dar. bij voor- I beeld in vakken als tekenen en hand- mrdigheid Muziek is een betrekke lijk moeilijk vak en bovendien wordt het onderricht daarin aan de oplei- ingsinstituten onder moeilijke om- dandigheden gegeven. Dit omdat de tudenten niet of nauwelijks muzika- t scholing hebben gehad op de scho en waar ze vandaan komen, aldus de windslieden. bin plan is erop gericht alle onder- Ijskrachten in kleuter-, lager- en Bitengewoon ondenvijs algemene luzikale vorming te laten geven. Van m zal een aantal groeps-onderwij- rs cursussen in muzikale basisvor- ing verzorgen voor oudere kinde- Verder zal de nieuwe opleiding onderwijskrachten in het toe- iomstige basisonderwijs op dit punt lorden aangepast [De in augustus op te zetten urgentie- si opleiding voor consulenten muzikale 6 -- VORDEN (ANP) De Zutphense of ficier van justitie mr. Kuiken laat een onderzoek instellen naar het lozen van duizenden liters gevaarlijke stof fen door het metaalbedrijf Ten Have Produktie BV in Vorden (Gelder land). De Socialistische Partij, afdeling kmhem. is de lozing ter ore gekomen ran ex-werknemers bij dat bedrijf, raarna de officier is ingeschakeld. Ten Have zou stoffen als tri. tolueen n benzeen al ongeveer twintig jaar »p het eigen industrieterrein hebben cstort. Volgens de SP heeft de bevui- ng van de grond zeker de omvang an de verontreiniging die onlangs in chijndel aan het licht is gekomen. )e SP wil door inschakeling van art- en proberen de werknemers bij het staalbedrijf medisch te laten on- zoeken. In de omgeving van het lustrieterrein staan geen wo- lingen. vorming zal twee jaar duren. Het is een dag-opleiding die het niveau van de eerstegraads leraar schoolmuziek niet helemaal benadert. Tot de oplei ding zullen alleen kandidaten worden toegelaten die een bevoegdheid heb ben voor kleuter- en lager onderwijs en die bovendien deskundig zijn op het gebied van muzikale vorming Dat laatste zal worden beoordeeld door een speciale commissie Voorrang Voorrang zal worden gegeven aan werkloze onderwijskrachten. De cur sus wordt afgesloten met een staats examen, waarna men consulent kan worden of als tweedegraads leer kracht les kan gaan geven aan een school voor voortgezet onderwijs. De negentig arbeidsplaatsen voor consulenten muzikale vorming zullen worden opgehangen aan bestaande muziekscholen, die deel uitmaken van een verenigd centrum voor kunstzinnige vorming. De consulen ten zullen, als ze dat willen, de onder wijzers en onderwijzeressen intensief moeten gaan begeleiden. Daarbij zul len ook de schoolbegeleidingsdien sten en pedagogische academies wor den inschakeld. Per onderwijzer(es) zal die intensieve begeleiding ongeveer twee jaar in be slag nemen. In het plan wordt ervan uitgegaan dat een consulent in die tijd maximaal tien tot vijftien scho len tegelijk aan kan. Dat betekent per consulent zo'n honderd onder wijskrachten in twee jaar. De ar beidsplaatsen zullen worden betaald uit de rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk. Ze zullen evenredig over het gehele land worden verdeeld. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN De Britse kustvaarder „Queenford" is gistermorgen ten wes ten van IJmuiden op de Noordzee gezonken na een aanvaring in de mist met het Griekse motorschip „Irenes Sun Het licht beschadigde Griekse schip nam direct na de aanvaring de drie Britse 'bemanningsleden aan boord, die later werden overgezet op de Nederlandse kustvaarder Boeka nier. Tijdens mist op zee bij Hoek van Holland deed zich gisteren een aan varing voor tussen de Britse ertstan ker Crusader en het Griekse vracht schip „Airisteus". Beide schepen lie pen enige schade op. maar konden op eigen kracht hun reis vervolgen. Bij het stadhuis van Dronten aait koningin Beatrix Bennie Moerdijk over zijn bol, nadat zij is verrast met een boeket bloemen. Rechts burgemeester mr. E. P. van Veldhuizen van Dronten en naast hem prins Claus. De koningin en de prins bezochten gisteren de IJsselmeerpoIders. nadat het paar eerst een bezoek aan de provincie Groningen had gebracht. De andere provincies krijgen nog deze maand een beurt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG AR-voorzitter Hans de Boer noemt berichten, dat de ko mende CDA-vooraitter Bukman voor namelijk een organisatorische rol toebedeeld krijgt, „onzin". De Boer: „Het gaat om een politieke functie, die natuurlijk organisatorische as pecten omvat. Noch de ARP (waaruit Bukman afkomstig is redactie), noch de heer Bukman zou genoegen nemen met een tweederangs rol", al dus De Boer. In CDA-kring circuleert het verhaal, dat er een nieuwe vice- voorzitter van KVP-huize zou komen, die als eerste „politieke man" van het CDA-bestuur zou fungeren. Volgens De Boer wordt de 46-jarige Bukman de enige echte opvolger van professor Piet Steenkamp, de uit de KVP AF KOMSTIGE TEGENWOORDIGE VOORZITTER VAN HET CDA. Bukman is CDA-fractieleider Lub bers bijgevallen in diens opvatting, dat het kabinetsbeleid geen inzet mag zijn van de komende verkiezin gen. Evenald Lubbers meent Buk man, dat het CDA niet met een verde diging van het beleid van het kabinet Van Agt naar de kiezers moet gaan. Bukman sluit samenwerking met de PvdA in een nieuwe regeringsploeg geenszins uit. De aankomende CDA- voorzitter ziet „op het ogenblik in de PvdA bewegingen, die erop wijzen, dat men zich niet zo extreem opstelt tegenover het CDA als in het verle den wel eens gebeurde." ADVERTENTIE ADVERTENTIE De Internationale Reis- en Krediet brief zorgt voor hulp, op het moment dat het nodig is, maar betaalt niet alle onvoorziene kosten. Daarvoor is een goede reisverze kering onmisbaar! Van onze parlementsredactie DEN HAAG PvdA en D'66 gaan zich volgende week beraden over de indiening van een eigen abortusvoorstel. De fractieleiders Van Thijn (waarnemend) en Terlouw kondigden dit gisteren aan, na het vastlopen van de onderhandelingen met de WD over het indienen van gezamenlijke wijzigings voorstellen op het wetsontwerp van de regering Deze onderhandelingen mislukten, fractieleider Rietkerk heeft zijn-colle- omdat de liberalen niet aan PvdA en ga's Van Thijn en Terlouw gistermid- D'66 de garantie wilden geven dat zij dag meegedeeld, dat de WD de han- tot het eind toe aan deze voorstellen den wilde vrijhouden voor het geval zouden blijven vasthouden. WD- het kabinet over een van de voorstel- DEN HAAG (ANP) Een expeditieploeg van acht Nederlanders gaat de hoogste berg van Peru beklimmen. Het is de Huascaran (6.76S meter), waarvan de groep zal proberen de zuid-top geheel te overschrijden. Die route is volgens de Nederlandse bergsportvereniging nog niet eerder uitge voerd. De acht, onder leiding van Koos van Leusden (36) uit Prinsenbeek, vertrekken 28 juni vanuit Antwerpen naar Peru. Begin augustus komen ze weer terug in Nederland. De groep splitst zich aan het begin van de toch in tweeën voor het opzetten van twee basiskampen aan beide zijden van de berg. Die kampen komen op ongeveer 4.500 meter te staan en dienen ter ondersteuning van de klimploe- gen. Tevens wordt vanuit deze bases de omgeving verkend en beveiligd. Het vervoer van de bagage tot aan de plaats van de kampen geschiedt met ezels en een vrachtwagen. De gemiddelde leeftijd van de expeditieleden is 35 jaar. Zes van de acht werken in het onderwijs, en de twee anderen in het bedrijfsleven. De ploeg is samengesteld uit ervaren top-alpinisten. Drie van hen namen in 1976 deel aan de geslaagde Himalaya-expeditie, aldus de bergsportvereniging. len het onaanvaardbaar zou uit spreken. Volgens Rietkerk hebben de onder handelaars van zijn fractie dit voor behoud aan het begin van de bespre kingen nadrukkelijk kenbaar ge maakt. Van de zijde van PvdA en D'66 werd dit echter tegengesproken. Aan deze kant ging men uit van de veronderstelling dat er onderhandeld werd op basis van de as „samen uit samen thuis". Rietkerk zei het jammer te vinden dat de gezamenlijke onderneming is mislukt, te meer daar al over het merendeel van de zaken inhoudelijk overeenstemming was bereikt. Het initiatief voor de onderhandelingen was ook van de WD uitgegaan Risico Volgens PvdA en D'66 viel met de liberalen niet verder te praten bij het ontbreken van een spijkerharde ga rantie om, zéals Van Thijn zei „de beker tot het eind toe leeg te drin ken". Volgens Van Thijn zou dan im mers het risico bestaan, dat de WD onder druk van het kabinet toch het voorstel van de ministers Ginjaar en De Ruiter zou aanvaarden. „Wij zou den dan met lege handen staan." PvdA en D'66 verlangden in feite van de WD, dat deze fractie bij een on aanvaardbaar van het kabinet op een van hun voorstellen het wetsontwerp zou verwerpen, waarna de weg vrij zou zijn voor een gezamenlijk initia tiefvoorstel. Het beraad van beide oppositiepartij en over een eigen initiatief-voorstel zal zich vooral toespitsen op het tijd stip van indiening. Men wil voorko men, dat dit voorstel tegelijk met dat van de regering zal worden behan deld. In dat geval zou het initiatief het eerst in stemming komen. De WD zou dan moeten tegenstemmen, omdat zij gebonden is aan het regeeri akkoord. door Bert de Jong UTRECHT De zorg voor de gehandicapte komt meestal tot stand op negatieve gronden. De gehandicapte wordt namelijk gebruikt om de bekende stoel in de hemel te verwerven. O kommer wee. als je je niet als srachtoffer gedraagt, dan ontneem je de ander deze stoel. Deze verzuchting liet gisteren de heer J. Huyers heren, de directeur van de Vereniging het Nederlandse Blindenwe zen. in de discussiebijeen komst van de vakgroep ortho pedagogiek van de Utrechtse universiteit. Deze bijeen komst werd gehouden ter ge legenheid van de opening van de tentoonstelling „Kijken met je handen" die tot en met 26 juni in het Centrumge bouw-Zuid aan de Utrechtse Heidelberglaan is te betasten. De klacht van de blinde heer Huyers was dat je altijd te maken hebt met mensen die zo nodig wat voor je moeten doen, voor wie je een stukje bevrediging van de hulpvaar digheid betekent. „Als object van de hulpvaardigheid bied je de ander de mogelijkheid zijn superioriteit te bewijzen. Die ander is maar al te snel geneigd je als gehandicapte inferieur te noemen." Overigens wilde de voorzitter van het blindenwezen de hulpvaardigheid graag accep teren. Hij was ervan over tuigd. dat alles goed bedoeld was. Zijn vrees was echter dat de gehandicapten, die als mens moeilijker zijn. met minder plezier worden gehol pen, terwijl dezen de hulp veel meer nodig hebben. Relativeren De negatieve benadering, van de hulpverlening, zo pleitte de heer Huyers, moet worden omgebogen, Een blinde func tioneert zoals ieder ander mens. Alleen ontbreekt hem het stukje zintuig van het zien. Dat zien, dit waarnemen moet worden gerelativeerd. Voor deze positieve benade ring, met als Uitgangspunt de overeenkomst met de ziende mens, voerde ook mevrouw G. Elseling-Bosscher uit Biltho- ven een warm pleidooi. Zij is moeder van een blind kind In het wetenschappelijke milieu, waarin deze inleidingen wer den gehouden, kwamen de wetenschap en de deskundig heid er niet zo best van af. De klacht van mevrouw Eiseling was. dat de deskundigen on middellijk het verdriet van de ouders om hun blind kind ver sterken en je meest boze dro men bevestigen. „Het werd ons duidelijk gemaakt dat al les erger was dan we dach ten," aldus deze moeder. 'Ramp' Verondersteld wordt dat hef blinde kind steeds in een ang staanjagende ruimte moet le ven. Mevrouw Eiseling had vele andere ervaringen met haar kind. De onveiligheid werd aangepraat. „Ons was -een ramp overkomen, dat was de indruk die we moesten krij gen maar", vertelde mevrouw Eiseling. „wat wij ontdekten was. dat de wereld om ons heen zo interessant was, zo voelbaar en tastbaar en zo vpl effecten. Dat leerden wij van ons blind kind." De inleidster gaf de wetenschappelijke we reld om haar heen het advies de feiten te verzamelen over wat de ouders van blinde kin deren geïnspireerd en creatief hebben gedaan. Dat zal vol gens haar een schat aan mate riaal opleveren. Dr. J. van Weelden. lid van de vakgroep, legde uit hoe juist onze cultuur vijandig staat te genover het tasten. Voelen is vies. Het woord is in onze taal met lust beladen. „Onze zinnen zijn er om ge prikkeld te worden. Maar op het voelen berust een groot taboe. Deze instelling bete kent een grote verarming voor het leven van de blinden, die het juist van het tasten moe ten hebben. Het tast-taboe kan alleen maar worden opge heven als we de blinden hele maal ongecompliceerd als me demens willen ontmoeten." ..De dingen kunnen ons in de steek laten", aldus Van Weel den. „Zij kunnen zelfs vijan dig worden. Dit geldt vooral voor blinden. Het tasten ver minderd weliswaar de vijand schap. maar er wordt niet door het tasten bereikt, dat de dingen weer bij de mens te rugkomen. Het is niet moge lijk door het tasten de wereld van de dingen weer te verta len voor de blinden." Kritiek Dr. Van Weelden leverde hier mee indirekt kritiek op de ten toonstelling in het Utrechtse universiteitsgebouw. De colle- cite is samengesteld door het „Atelier des enfants" van het Parijse „Centre Pompidou". De bezoeker krijgt een blind doek voor en wordt vervol gens door een vriendelijke hand rondgeleid. Binnen een seconde is hij volkomen gedesoriënteerd Geleidelijk hervindt hij tastend zijn weg. Reactie van een blinde: „Het is goed dat dit gebeurt, dan weten de mensen heei even wat het betekent, niet te kun nen zien." De discussie werd geleid door prof. dr. J. F. W. Kok Prof. dr. H. J. Heeren. lid van het colle ge van bestuur, opende de ex positie. Norm De heer Huyers had nog de. stelling verkondigd dat een blinde niet gehandicapt is doordat hij niet kan zien, maar dat hij gehandicapt wordt door de gemiddelde normen van de maatschappij. Het nieuwe universiteitsge bouw was een bewijs van deze stelling. In de zaal waren veel op- en afstapjes, en het ge bouw moet door de blinde be zoekers betreden worden via akelige ijzeren trappen. Bo vendien prijkt voor het ge bouw een groot discrimine rend bord: „Parkeerplaats al leen voor begeleiders van blin den Alsof deze bestuurders- begeleiders minder goed kun nen rijden en de geringe af stand naar de gebruikelijke parkeerplaats niet kunnen lopen. Minister zwijgt over wapenvondst Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Schol ten (defensie) weigert medede lingen te doen over een geheim zinnige wapem'ondst in de Limburgse gemeente Heythuy- sen. Het PSP-Kamerlid Van der Spek. initiatiefnemer van een spoeddebatje, ving giste ren in de Kamer bot met een reeks van vragen over de wa pens. „Het belang van de staat gedoogt beantwoording niet." aldus minister Scholten. De bewindsman beriep zich hierbij op de grondwet (artikel 104), maar volgens Van der Spek deed Scholten dat ten onrechte Het beweerde staatsbelang is in strijd met de belangen van de bevolking, al dus de PSP'er. Hij haalde be richten aan uit het Limburgs Dagblad, volgens welke de „gloednieuwe wapens" be stemd zijn voor legereenheden, in het geval van bezetting van ons land. Van der Spek vroeg zich af of er nog meer wapen voorraden „zo maar ergens onbeheerd in de grond zijn gestopt." Scholten wilde ook op die vraag niet ingaan. Hij was zelfs niet be reid. de ,-aste Kamercommissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten te informeren, zoals de socialist Patijn voor stelde. In die Kamercommissie zitten de fractieleiders van de vier grootste partijen. „Kritiek doet me niks. En als de kleur je niet aanstaat, hoepel je maar op

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3