Werk van Arnold Koning in Barnevelds raadhuis Verboden voor gehandicapten Prijstreffer 29.- I U kunt er meer aan doen dan u denkt Onderzoek toont gif aan in bodem van Schijndel v.a. 1624 gulden. SIRS 'n Stralend Zomer Bruidie. P' tijdelijke bezorgers/sters Artistieke schenking van betekenis LUXE CRUISE door Griekse wateren? OCENTEN Vakantiebezorgers/sters Wacht niet te lang! DONDERDAG 12 JUNI 1980 Schilderijen en tekeningen van Arnold Hendrik Koning. door Jac Lelsz Bameveld heeft een juweeltje van een gemeentehuis gekre gen. En een groot deel ervan, onder meer de bestuurlijke vertrekken, zijn behangen hiet schilderijen en tekenin gen van voornamelijk de im pressionist Arnold Hendrik Koning en in mindere mate van diens broer Edzard Wil lem, een bijzonder interessant, cadeau, in laatste instantie van de huisarts F. D. Carels. Bij zo'n gemeentehuis en bij een der gelijke „wandversiering" dringt zich het bijbelse beeld op van de gouden appels op zilveren schalen. Arnold Hendrik Koning heeft destijds een aantal jaren in Parijs gewoond, was daar zeer bevriend met Vincent van Gogh en zijn broer Theo, ruilde meer dan eens schilderijen met Vincent en heeft naderhand, terug in Nederland, tamelijk vaak met hem gecorrespon deerd. De schenking aan de Bameveldse ge meenschap is niet mis. Zij betreft een dertig, veertig olieverven van Arnold Koning, een tweehonderd tekeningen en een aantal schetsboeken. Wat Ed zard betreft, verder dan nog enige doeken, een stuk of tien tekeningen en een paar litho's. De kunstschilder Wim Mulder te Otterlo heeft de wer ken op fraaie wijze gerestaureerd. Restauratie was wel dringend nodig, want de verzameling zag er niet best uit, technisch gesproken. Arnold was een slordig mens. Hij schilderde op alles wat hem voor de handen kwam. Ook op fcout, en als dat dan doormidden brak, dan tim merde hij er gewoon een latje achter. Arnold Koning heeft op verschillende plaatsen in Nederland gewoond, na dat hij uit Parijs was teruggekeerd, op het laatst in Voorthuizen (gemeen te Barneveld). Hij overleed aan het einde van de tweede wereldoorlog op 85-jarige leeftijd doordat hij in zijn huis een verkeerde deur opende en in de kelder stortte. Zijn weduwe, die 103 jaar werd, overleefde hem bijna, veertig jaar. Toen zij in '78 stierf, liet zij de artistieke nalatenschap van haar man na aan haar neef, de arts Carels. En ook enkele dingen, die zij van haar zwager Edzard bezat. Ed zard was een bekwaam schilder, aquarellist en etser. Edzard kreeg be kendheid onder meer door zijn fijn zinnige plaatjes in het Verkade-al bum. Van Edzard, die ook de Kleine Johannes van Frederik van Eeden illustreerde, is werk aanwezig in het Kröller-Müller Museum in het natio naal park de Hoge Veluwe. Bohémien In tegenstelling tot Edzard, die een heer geweest moet zijn, was Arnold een bohémien, bij uitzondering in het nette pak, meestal in een soort blau we kiel, een natuurmens, die er graag fietsend met zijn schildergerei op uit trok. Hij werkte in de omgeving van Rijswijk, in Drenthe, in Monnickeri- dam en op de Veluwe. Door zijn gren zeloze slordigheid zijn de plekjes vaak niet te lokaliseren; men mag al blij zijn als hij er een plaatsnaam bij heeft vermeld. De broers waren in Groningen op een kasteeltje geboren, 't Wedde te Winschoten, dat er nog staat en mooi gerestaureerd is. Hun vader was bij de rechterlijke macht, dat de Konings professioneel in de kunst gingen, dat was maar zo-zo, hoewel de familie in meer amateuris- tische sfeer veel creatief talent ont wikkelde. Arnold, die na zijn academische op leiding naar Parijs trok, ontmoette daar Vincent van Gogh en zijn broer Theo. Nadat Vincent in 1888 naar Aries was vertrokken, waar het felle zuiderlicht zijn schilderijen begon binnen te stromen, heeft Arnold nog een poosje met Theo samengewoond. Uit vele brieven blijkt dat Vincent veel waardering had voor Arnold als schilder, maar ook als mens. De Bar- neveldse huisarts Carels veronder stelt zelfs dat het met Vincent wel eens minder dramatisch had kunnen aflopen als hij wat langer bij Arnold in de buurt was gebleven. Arnold was een gastronoom, hij kookte uitste kend. en het is bekend dat Vincent zichzelf verwaarloosde en dat veel van zijn ellende werd veroorzaakt door uitputting. 'Amice' In een van de brieven aan Arnold Koning schreef Vincent van Gogh: „Amice Koning, van Theo vernemen de dat gij naar Holland teruggaat wilde ik u een woordje schrijven om afscheid te nemen. Gij hebt zeker de impressionisten bij Durand Ruel nog gezien. Ge zult heel wat te vertellen Arnold Hendrik Koning hebben aan de lui in Holland van wat ge in Parijs zaagt. Ik ben erg blij dat het u goed gaat met de gezondheid, zooals Theo me schreef. We kunnen dat moeilijk missen bij het werk. Morgen ga ik naar Saintes-Maries aan zee om eens een blaauwe zee en blaauwe lucht te zien. En om een s poolshoogte te nemen van de figuren. Want ik denk dat ik opeens een woe denden aanval op het figuur zal doen waarom ik op het oogenblik heen- draai als gaf ik er niet om maar dat eigenlijk toch juist mijn doel is Een wat later geschreven brief begint hij aldus: „Amice Koning, merci dat ge me heel uit 't Noorden van ons oude vaderland hebt nieuwejaar ge- wenscht. Uw briefkaart ontving ik in 't gasthuis van Arles alwaar ik te dier tijde ingekwartierd was vanwege een reeds ten naaste bij voorbij gegane aanval van hersens of anderzins koorts. En omtrent de oorzaken en uitwerkingen van 't onderhavige ziek tegeval zullen we best doen 't aan eventueele discussiën der Holland- sche catechiseermeesters over te la ten of ik al dan niet gek -ooo- ben geweest of nog ben." In deze brief vraagt Vincent Arnold ook: „Wat voert ge tegenwoordig uit in de schil derkunst en hoe werkt ge met de kleuren?" Op die vraag zou zelfs nu, omtrent negentig jaar later, geen exact ant woord te geven zijn. Bekend is dat Arnold Koning een produktief kun stenaar is geweest, van wie werk hangt onder meer in het Van Gogh Museum te Amsterdam. Niet onzeker is dat hij vaak als een bezetene heeft gewerkt, waarbij hij soms de deur achter zich op slot deed en ook wel eens ongenietbaar was voor zijn om geving. Honderden schetsen, soms vier, vijf op één blad, soms zelfs aan beide kanten van hetzelfde blad, ge ven de indruk van een van tijd tot tijd gepassioneerd werkend kunstenaar. Kwam Van Gogh steeds kritischer te staan ten opzichte van het impressio nisme, Koning is deze richting eigen lijk altijd trouw gebleven. Veel van zijn werk is in het buitenland terecht gekomen, onder meer Amerika. Hij bedreef in zijn landschappen zijn figuren waren niet het sterkst een robuust soort impressionisme. Spon taniteit is zijn grote kracht, een haas tig gefixeerde ontroering. Zijn im pressionisme moest het dikwijls van de korte momenten hebben, zo gaat dat met gevoelsmensen, zelfs als ze in het Groningse geboren worden. Als hij te lang aan een doek werkte, het wilde perfectioneren als het ware, dan boette het nogal eens aan kracht in, en aan oorspronkelijkheid. Zo ont stonden prachtige, verstilde, sfeervol le taferelen, zij het op een wat ruige manier. En de kleuren waar Vincent van Gogh naar informeerde? Die zijn, naarmate hij ouder werd, lichter en sprankelender en boeiender gewor den (soms doen ze enigszins denken aan Floris Verster). Bameveld mag zich gelukkig prijzen met deze schen king, evenals met zijn nieuwe, op menselijke maat gesneden gemeente huis, waarbij het uit 1860 daterende raadhuis, dat na enige aanpassingen gehandhaafd werd, op zinvolle wijze aansluit. Architect is ir T. T. Deur- vorst uit Oosterbeek. Van een onzer verslaggevers SCHIJNDEL Een voorlopig onderzoek van de gemeente Schijndel heeft aangetoond dat er op het voormalige terrein van-vatenhandel De Meijerij grote hoeveelheden giftige stof fen in de bodem zitten. De concentraties van de stoffen benzeen en tolueen zijn op sommige plaatsen tien tot vijftien keer zo hoog als de toelaatbare concentraties. Het globale onderzoek volgde na een tip van de plaatselijke Socialistische Partij aan de gemeente. Ook het grondwater is door benzeen vervuild. De gemeente Schijndel wil op korte termijn in samenwerking met de inspectie van volksgezond heid een uitgebreid onderzoek l^ten instellen. Volgens G. Wouters, woord voerder van de Socialistische Partij, laat het eerste onderzoek maar een topje van de ijsberg zien. „Er zit veel meer troep in de grond. Uit onze informatie blijkt dat er ook grote hoeveelheden insecticiden en giftig organisch zuur in de bodem zich te recht zijn gekomea Verder hebben wij van meerdere mensen gehoord dat er ook vaten met radio-actief af val in het bedrijf zijn verwerkt." De Socialistische Partij noemt het een „grof schandaal" dat de gemeen te het terrein niet hermetisch afsluit. „Er spelen nog steeds kinderen op het térrein en dat terwijl benzeen en tolu een via de huid in het lichaam kun nen worden opgenomen." En wat dacht u dit jaar van een Inclusief vliegreis al Ook diverse combinaties mogelijk! Informatie/boeking: Perscombinatie reizen Wibautstraat 131, Amsterdam. Tel. 020-913456 of uw ANVR-reisbureau Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A.V.O. Nederland -Vereniging van arbeids- en welzijnszorg voor mindervaliden, Bos en Lommerplantsoen, Amsterdam, tel. 020-872401. SlE.104 2k 155 De onmisbare nylon regenjas. Voor als er hier en daar een bui is. Makkelijk mee te nemen, opvouwbaar tot een klein pakje. Lang model in d.blauw, MtS-M-L J l CCI I JNICI1 I Alleen deze véeek. Grote Marktstraat 34^D^n Haag - Rozemarijn 19-23, Léidschendam - Haarlemmerstraat 11*5-147. Leiden Een voorbeeld uit onze infernotionole kollektie bruidsmode, die u tot het ^ralehd middelpunt op "de grotejdajg" maken. Ook voor bruidsmoedeh, bruidsmeisjes- en jonkers een grote keuze in bijpassende kleding. ROTTERDAM: jijnbaan(plein) 151 - Tel. 010-11.33.72 DEN HAAG: "Pander" Passage 30- Tel. 070-64.63.60 '(hoék gr. morktstr.) i ak;ukmie"delaan' opleidingsschool voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs Morjestraat 1. hoek Groot Hertoginnelaan 2517 RZ 's-Gravenhage telefoon (070) 60 29 38 DIRECTRICE C KEMP Voor de opleidingen in het Middelbaar Beroepsonder wijs wordenjm.i.v. 1 augustus 1980 gevraagd: jplJdi len|m ENGELS 14 lestijden ADMINISTRATIE6 lestijden GEZONDHEIDSLEER8 lestijden Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directrice, binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad. do12t/mza 21 (beh zo 15, malöjun) vertrek bus koninklijke schouwburg 19 30 u onafhankelijk toneel zomergasten gorki's stuk over onvrede en onmacht, gespeeld in een villa in samenwerking met initiatives populaires regie: mirjam koen en matthias de koning KI ik< do 12 juni hot theater. 20.30 u werkcentrum dans artistieke leiding kathy gosschalk commonplace quintet: t. simons/m. waisvisz quaquara qua: h tuerlings/h. alkema vr 13 juni koninklijk conservatorium. 21 00 u. kass* Ie testament de villon e pound MTemniul? eenakter op fefcsf van tranpois villon, aan rit zaai gecomponeerd door de dichter ezra pound muzikale leiding: reinbert de leeuw vr 13 juni hot theater. 20.30 u. makonde dansen, tanzania gemaskerde dansers (sommigen op stelten) geven blijk van hun vreugde bij het beeindigen van de initiatieperiode vr13,za21 circustheater, 20.15 u, iuni nedertands dans theater artistieke leiding jiri kylian mats ek/bartók: youth's memories, kylian strawinskypsalmensymphonie; kylian/martinu: soldatenmis koor slovenska filharmonie; utrechts symlónie orkest za 14 juni hot theater. 14.00 u grips theater, berlijn spaghetti mit ketchup r hachieid voor kinderen v.a. 5 jaar (en hun ouders) waf er gebeurt als twee /ongetjes plotseling een paar dagen alleen zijn za 14 juni koninklijke schouwburg. 20.15 u. chhau-dansen, india karna dev en zijn ensemble brengen een van de klassieke mdiase dansstijlen, waarin de gemaskerde danser de uiterste lichamelijke expressiemogeli/kheden altast zo 15 juni nieuwe kerk. 11.00 u. kassa rameau-concert nnhnlfiu'en collegium vocale/the harlequin baroque mnrnpnc orchestra O.I V Philippe herreweghe en aan dPkPric ,on k°°pman - franse barok, waarin de geestelijke motetten centraal staan zo 15 juni hot theater. 14 00 u grips theater, berlijn starker als superman r mn voor kinderen v.a. 8 jaar - onze vooroordelen tegenover invaliden, getoond in een blijspel, waarin vooral aan de orde komt hoe we wel met ze moeten omgaan zo 15 juni hot theater. 20 30 u. diablada del oruro carnavalsceremonie van de mijnwerkers van oruro m bohvia fantastisch gemaskerde duivels 1 zo 15 juni nederlands congresgebouw 14 30 u en stuttgarter ballett residentie-orkest neumeier/chopm. kameiiendame groot romantisch ballet m klassieke sf///. gebaseerd op dumas' beroemde boek dal ook ten grondslag ligt aan de opera la traviata ma 16 juni koninklijk conservatorium. 20.15 u kassa: kro-radio-pr&duktie circustheater ensemble hoketus farwto'zafliS c- de öondt: bmt; f. rzewsky: nieuw werk. aan oe zaai ancjriessenhoketus ma 16 juni koninklijke schouwburg, 20.15 u yo kagura, japan traditioneel volkstheater uit takachiho het shintoïstische scheppingsverhaal, uitgebeeld door gemaskerde dansers, begeleid door shakuhachi, trommen en recitatie 20.15 u. ma 16 juni 20.15 u hol theater. 20 30 u grips theater, berlijn die schönste zeit im leben v. ludwig/d. michel voor jongeren v.a. 13 jaar - soort musical (met een prima popgroep), waarin veel te lachen valt over het onbegrip van ouderen over jeugdwerkloosheid koninklijke schouwburg. 20.15 u krishnattam, india een van de oudste theaten/ormen van india die uilsluitend binnen enkele grote tempels is bewaard - de acteurs, merendeels kinderen ju treden op in rijk bewerkte maskers en kostuum di 17 juni circustheater. 20.15 u. wo 18 juni bram Vermeulen 4 de toekomst de toekomst gaat het helemaal maks muziektheater over nederlandstalige pop tekst en muziek bram vermeulen en rik zaal; arrangementen: jakob klaasse nederlands congresgebouw. 20.15 u het nederlands kamerorkest dirigent: antoni ros-marba solisten: gidon kremer. jean-jacques kantorow, viool: fons jansen, werken van douw, schubert, schnittke. mozart speciaal programma t g.v. 25-jarig jubileum circustheater en 's avonds aan de zaal wo 18 juni hot-theater. 20.30 u jozef van den berg ao is iuni moeke en de dwaas volwassen poppentheater - een man trekt door het leven met een grote kist. symbool van alles wat hij heeft meegemaakt koninklijk conservatorium. 20 15 u. a handel-pasticcio gf handel met marjanne kweksilber. rené lacobs. the harlequin baroque orchestra o.l.v. ton koopman, kamerkoor viva la musica beide solisten presenteren in diverse kostuums hoogtepunten uit 10 handel-opera s hnagse toren, 19.00 u. bernard winsemius beiaardconcert bijzondere voorstelling in rotterdam de rotterdamse schouwburg. 20 15 u schaubühne am halleschen ufer, berlijn aus der fremde ernst jandl spreekopera over wat er in het hoofd van een schrijver omgaat kaartverkoop dagelijks bij de kassa's - cjp en pas-65 geldig - gratis programmafolder en inlichtingen bij holland festi val, haarlemsestraat 14, scheyeningen, tel. (070) 558700. Nog even en de vakantietijd breekt weer aan. Onze bezorgers/sters gaan dan weer van een welver diende "rust génieten, maar de bezorging van hel Ochtendblad Trouw moet dan wel doorgaan. Wij vragen daarom Ben je 15 jaar of ouder en wil je wat extra vakantiegeld verdienen, bel dan even bns kantoor te Den Haag, te bereiken onder nummer 070-46 94 45 of schrijf een briefje aan Ochtendblad Trouw Parkstraat 22 2514 JK Den Haag. •Wij willen dan weten: naam. adres en woonplaats leeftijd periode waarin je beschikbaar bent

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 16