•it jaar bij Van Gelder log grotere verliezen Noren optimistisch over olie-opbrengsten Rodamco beantwoordt volledig aan de verwachtingen 't Bewijs ligt voor u klaar I I ll m Rodamco: Het internationale vastgoedfonds van de Robeco Groep en verbetering in papierdivisie PHILIPS Hypotheekrente per 10 juni Ondanks tegenslagen en grote onzekerheid: inderdelen van Teekens-groep f failliet verklaard jaarverslag IE IDERDAG 12 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 - RHS15 ADVERTENTIE i onze redactie economie „STERDAM Het is waarschijnlijk dat het resultaat van het papierconcern Van Gelder men dit jaar nog ongunstiger zal zijn dan in 1979 toen bijna 55 miljoen gulden werd verloren, aij de algemene conjunctuur zich ongunstig ontwikkelt, zal in 1981 echter weer van een aande lijn sprake zijn, schrijft het bestuur in het jaarverslag. problemen bij Van Gelder zitten het overgrote deel in de papier- je. De positieve bijdragen van de >re concernonderdelen zullen de en in de papierdivisie in de verte niet kunnen goedmaken, problemen daar zijn ongemeen iot. Zelfs als de thans vooreiene anderingen binnen de papierdivi- volkomen volgens schema verlo- i zal daarvan in het resultaat over 0 niets te merken zijn. Een ver- agd effect van genomen maatrege ls namelijk kenmerkend voor een litaalintensieve industrie als Van der, aldus het bestuur ciale consequenties t dat „veranderen volgens sche- betreft, uit het verslag blijkt dat bestuur niet afwijkt van de plan- om de vestiging Wormer deze 6. mer grotendeels te sluiten. „Wij n. [ten het niet verantwoord af te jken van de doelstellingen die in '8 t kader van de herstructurering n geformuleerd voor ondermeer de rkgelegenheid", zo meldt het' fioeming: Dr. W. van Drimmelen Pet 15 juni benoemd tot adjunct- &«taris van de wetenschappelijke v°°r het regeringsbeleid. Hij Kt drs. M. C. E. van Gendt op, die unct-griffier van de provinciale «en van Limburg is geworden. Dr. Drimmelen was wetenschappe- hoofdmedewerker bij de econo- scne faculteit van de Vrije Univer- Ook het verlies in 1979 van 55 mil- met uitzondering van courantenpa- joen (1978: 27,6 miljoen winst) is toe pier, te maken met een overal in te schrijven aan de papierdivisie. In die verliescijfers zijn nog niet eens begrepen de negatieve resultaten bij Van Gelder Courantenpapier in Ren- kum waar een verlies ontstond van ƒ21,2 miljoen tegen een winst van 2,4 miljoen in 1978. Omdat Van Gel der voor 80 procent in deze fabriek deelneemt en de staat voor 20 pro cent is het verliesaandeel voor Van Gelder daar 17 miljoen. Ook dit jaar lijdt de krantepapierfabriek weer een aanmerkelijk verlies. De aanloopver liezen lopen veel hoger op dan ver- vanuit Nederland kan noch aan het wacht. Er is aanvullende financiering een noch aan het ander tegenwicht nodig waarvoor besprekingen aan de worden geboden. Diepte-investerin- Europa bestaande overcapaciteit die tot marktbederf leidt. Daarnaast wordt Van Gelder geconfronteerd met het verschijnsel van de geïnte greerde pulp- en papierbedrijven in Scandinavië die met lagere kosten produceren en dank zij de relatief hoge celluloseprijzen dikwijls met la gere marges op het eindprodukt pa pier genoegen kunnen nemen. Concurrentievervalsing gang zijn. Papiermarkt ast de interne situatie is er ook nog somber perspectief in de papier- rkt, merkt het bestuur op. )e eerste maanden van dit jaar ga- en een verdere stijging van grond- 11 totten- en energieprijzen te zien. Een erhoging van de papierprijzen zal laarom noodzakelijk zijn, maar een dergelijke verhoging heeft altijd een i: naijlend effect. Ook de aanloopmoei- lijktteden van de omgebouwde ma chines te Velsen hebben langer ge- Over de toestand op de papiermarkt schrijft het bestuur dat het onjuist de ongunstige verhoudingen tussen kos ten en opbrengsten voornamelijk toe te schrijven aan de conjunctuur. Af gezien van een aantal technische pro blemen is er in feite echter vooral sprake van een structureel probleem. Daarbij wordt zowel gedoeld op de structuur van de Europese papierin dustrie als op de vraagstukken die zich rondom de eigen structuur van de onderneming voordoen. Bij de internationale concurrentiepo sitie heeft men in de papierindustrie. gen zijn zodoende noodzakelijk. Daarnaast zal Van Gelder er met de meeste klem bij de regering op aan dringen dat een eind wordt gemaakt aan de concurrentievervalsing die een gevolg is van het berekenen van verschillende prijzen voor dezelfde energie. De dreiging van sterk geste gen energieprijzen met als gevolg een belangrijke druk op het eindresultaat hangt Van Gelder ook voor 1980 bo ven het hoofd. De concernomzet over 1979 bedroeg ƒ815 miljoen tegenover ƒ812,7 mil joen in 1978. De gecombineerde om zet van Van Gelder en Van Gelder Courantenpapier bedroeg 858,8 mil joen tegen 849 miljoen in 1978. Het personeelsbestand daalde vorig jaar van 4948 tot 4703 man. Rentepercentages met 1 zonder gemeentegarantie Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Sc 3 O li <3 Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypotl ABN eken 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.5 11.5 12.22 12.22 11.5 11.75 12.22 12.5 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.5 11.77 12.04 11.5 11.75 12.04 12.31 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.2 12.1 11.2 12.1 Centrumbank 5 jaar 1 11.25 11.7 11.25 11.7 NMB 3 jaar 5 jaar 1 11.4 12.39 11.5 11.75 125 12.79 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.75 11.0 11.75 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.3 12.12 11.3 12.12 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.5 11.97 11.5 11.97 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.8 11.25 10.8 11.25 Ennia 10 jaar - 10.6 11.03 10.6 11.03 NVL 5/10 jaar 10.6 11.03 10.6 11.03 De stabiliteit op de rentemarkt houdt aan. Deze week hebben enkele regionale banken een kleine verlaging doorgevoerd, waardoor de rente incidenteel beneden de 11 procent komt. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) door J. den Boef Vaderdag BRUT-dag Imp.C'Csfcus b.v. - Putten j AMSTERDAM De Amsterdamse [.rechtbank heeft Teekens beheer appij, Teekens Bouwpromo- s en Consuplan te Amsterdam als- Warmolts te Bussum failliet Sinds 27 mei verkeerden maatschappijen in voorlopige van betaling. andere maatschappijen die tot Teekens-groep behoren Dikker Thijs en Vleeswarenfabriek H. te Amsterdam zijn buiten het isement gebleven. De aan deze aatschappijen verleende voorlopi- surseance van betaling blijft be- aan. Op 2 september zullen schuld- ars beslissen over een definitief stel van betaling. Igens de bewindvoerders vloeien de faillissementsverklaringen iwelijks ontslagen voort omdat t om beheersmaatschappijen gaat. ar Warmolts, een wijn-, delicates- i- en horecabedrijf, wordt een ko- gezocht. Onderhandelingen hier- ir verkeren in een vergevorderd idium. andere tak van Teekens-groep, Vleeschmeesters, met honderden gerijen, valt geheel buiten faillisse- nten en surseances, aldus bewind- rders STAVANGER Voor Noorwegen gaat niet alleen op dat de vis er duur wordt betaald, want ook de olie- en gaswinning ver uit de kust op de Noordzee eist haar tol. Tot dusver lieten al enkele honderden mensen het leven in de ijskoude golven door ongelukken op en met platforms, met heen en weer vliegende helikopters en met schepen die het contact met de wal moeten onderhouden. Énkele maanden geleden was de ramp met het hoteleiland „Alexander Kielland," die 123 mensenlevens kostte, een gebeurtenis die de vraag deed rijzen of het nog verantwoord was om op de gebruikelijke wijze te blijven werken, soms bij stormen met de kracht van een orkaan. Maar het werk op de andere platforms gaat „gewoon" door en over enige tijd zal als er geen nieuwe ongelukken gebeuren iedereen in het oliewe reldje alles weer normaal vinden. Verre van normaal is echter alleen al de ervaring om per helikopter een bezoek te brengen aan een groep plat forms op zo'n kleine 400 kilometer ten zuidwesten van Stavanger, vlak bij de plaats waar op 27 maart de Kiel land is vergaan. Anderhalf uur op de heenreis en ruim anderhalf uur op de terugweg, hangend boven de Noord zee. Men is op deze grote helikopters aangewezen, daar de tocht per boot veel te lang zou duren en bovendien niet erg geliefd is, vanwege de meest al onstuimige Noordzee. Een vlucht naar het olieveld Ekofisk van de Amerikaanse oliemaatschap pij Phillips stond echter op ons pro gramma en in het holst van de nacht begon het avontuurlijke uitstapje. Vertrokken werd van een helikopter- haven, die in gelig licht een sinistere aanblik bood en onwillekeurig deed denken aan de stranding van de Ame rikaanse helikopters in de Iraanse woestijn. Het ongemakkelijke ruim tevaartachtige „overlevingspak" (survival-suit) en het even onvermij delijke zwemvest droegen er toe bij dat de tijd leek te kruipen. Een 'hoteleiland' De landing op één van de platforms die met loopbruggen aan elkaar zijn verbonden, verliep vlekkeloos. Ruim- tepak en zwemvest waren overbodig geworden en alleen al het idee, „vaste grond" onder de voeten te hebben, was een verademing. Het platform bleek een zgn. „hoteleiland" te zijn, waarop wordt geslapen, gegeten, ge biljart, getafeltennist en dergelijke. Het gebouw dat op het vasteland werd gefabriceerd en midden op zee met kranen op het platform was ge plaatst, bevat ook kantoorruimten, een flinke bioscoopzaal met balkon, een ziekenhuis-afdeling, een machi nekamer en alles wat nodig is om de dingen te laten reilen en zeilen Het leven aan boord wende snel. Ont- bijt en lunch, overvloedig van samen stelling, smaakten voortreffelijk en het idee vlak boven het water te zijn, vervaagde allengs. Wel dringt het be sef door dat de verveling gaat toe slaan als het verblijf onder meestal slechte weersomstandigheden acht dagen en nachten gaat duren, zelfs bij een werkdag van 12 uur. Hoe groot het produktie-platform Statf jord A is, kan men zien aan de hoogte van het stadhuis in Oslo, het gebouw van de Verenigde Naties in New York en de Big Ben in Londen, die er naast zijn geprojecteerd. Alcohol is taboe aan boord van de platforms en er is een strenge contro le op drugs. Vrouwen zijn er vrijwel niet, met uitzondering van kantoor- en verplegend personeel. De proble men die zich voordoen, kan men zich voorstellen. Maar er wordt goed verdiend en de vrije tijd aan de wal die er tegenover staat, maakt ook veel goed. In de praktijk blijkt dat men slechts een derde deel van het jaar werkt. In de toekomst gaat men waarschijnlijk op aandringen van de vakbonden 12 dagen achtereen 12 uur lang wer ken om versnippering van de vrije tijd te voorkomen. De tijd dat ook echtgenoten naar de platforms kun nen komen, lijkt echter nog ver weg. Daar is het oliewereldje van Noorwe gen eenvoudig nog niet op berekend. Enorme voorraden? De platforms die de Noorse staatson derneming Statoil in het op de grens van de continentale plateaus van Noorwegen en GrootrBrittannië gele gen olieveld Statfjord gebruikt, zijn nog groter dan die van de al jaren eerder begonnen buitenlandse maat schappijen. Op een grote scheepswerf in Stavanger wordt nu Statfjord B gebouwd, het grootste betonnen plat form ter wereld, dat samen met het al in bedrijf zijnde Statfjord A en het nog te bouwen Statfjord C in de jaren tachtig voor een belangrijke verho ging van de olieproduktie moet zorgen. Onderzoekingen geven aanleiding tot de conclusie dat de olie- en gasvelden op het Noorse plat, dat drie keer zo groot is als Noorwegen zelf en zich uitstrekt van Ekofisk in het zuiden tot de Barentszee in het hoge noor den, enorme voorraden herbergen. Boven de 62ste breedtegraad zijn de werkomstandigheden echter moeilij ker dan ten zuiden er van, hoewel de wind er minder hard tekeer gaat. Voorlopig zal niet alles te bereiken zijn als gevolg van de grote diepte en bovendien kan slechts tot aan de 72ste breedtegraad het gehele jaar door worden gewerkt. Ten noorden daarvan kan het alleen in de zomer maanden. Onder gunstige omstan digheden duurt het bovendien nog een flink aantal jaren, voordat met exploitatie kan worden begonnen. Er bestaan thans nog geen plannen om in de Barentszzee te gaan boren, zolang de Sowjet-Unie dat ook niet doet. Dat neemt niet weg dat Noorwe gen moet overwegen of het niet de moeite waard is om plannen te ma ken voor het zelf bouwen of bestellen van boorschepen. zoals de Sowjet- Unie al in Finland heeft gedaan. Voor de komende jaren rekent Noor wegen op een totale produktie van 60 tot 70 milioen ton olie per jaar en aan het begin van de jaren negentig hoopt het dicht bij de 90 ton te zitten. Omstreeks die tijd moeten de Noren de balans opmaken om te zien of het verantwoord is, om op de ingeslagen weg voort te gaan. Veel onzekerheid Er is nog veel onzekerheid. De exploi tatie kan betrekkelijk duur blijken te worden, de wereldmarktprijs voor olie kan in de komende 10 jaar mee vallen. maar een garantie is er niet, alternatieve energieën kunnen de af hankelijkheid van olie en gas vermin deren en het feit dat Noorwegen zo veel mogelijk zelf wil doen, kan sterk kostenverhogend werken. De Noorse regering maakt thans plannen om goede investeringen te doen met het geld, dat in de komende jaren moet binnenstromen. Westeu- ropese landen hebben daarbij de voorkeur. Voorlopig moet Noorwegen echter nog schulden ter grootte van ongeveer 40 miljard gulden aflossen en tevens geld opzij leggen voor het oplossen van Noorse problemen, die zich niet beperken tot de achtergeble ven gebieden in het noorden. De No ren blijven echter optimistisch. Dit is het vijfde en laatste artikel in een serie over Noorwegen. De vorige verschenen op 3, 6, 7 en 10 juni. ADVERTENTIE it jaar verdere chteruitgang j Macintosh EIN Hoewel de resultaten van meeste tot het Macintosh-concern ïorende maatschappijen bevredi- zijn, is de ontwikkeling bij de dermaatschappij in Nederland ®nig, dat het concern-resultaat 1980 aar verwachting aanmer- 'jk ongunstiger zal zijn dan dat w 1979 5.0 miljoen), zo heeft de d van bestuur van Macintosh in de rvergadering medegedeeld. ^geconsolideerde omzet over de rate vier maanden van 1980 bleef genoeg gelijk aan die over dezelfde node van vorig jaar. Over het gehe- jaar zal de omzet niet noemens- tardig stijgen. Rodamco heeft bereikt wat het wilde bereiken. Een totaal beleggingsresultaat van ruim 39 miljoen (f 8,90 per aandeel). Dat betekent bijna 9% inkomsten en waardestijging, waarvan 6% belastingvrij in aandelen wordt uitgekeerd. Dat is het resultaat van 'n jaar lang actief beleggen in commercieel onroerend goed. Niet alleen in Europa. Maar ook in Amerika, voor de internationale belegger een belangrijke vastgoedmarkt met aantrekkelijke rendementea Via een ervaren staf ter plaatse is ook in Amerika een actief beleggingsbeleid mogelijk. De toekomst voor belegging in commercieel onroerend goed biedt interessante perspectieven. Eersteklas ruimten op goede locaties blijven schaars. Rodamco verwacht dan ook, dat de resultaten in het boekjaar 1980/81 niet zullen achterblijven bij de nu behaalde. ^^iur deze bon in een open ongefrankeerde envelop Iaan Rodamco, Afd. 638, Antwoordnummer 1957, 3000 VB Rotterdam en u ontvangt kosteloos het Rodamco jaarverslag. Dit is mijn adres: de heer/mevr./mej. I Voorleners Adres Woonplaats Postcode (au.b. in blokieners i I I Bellen kan ook: JOlO-650711, toestel 157. j {Rodama^

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15