'Haagse stadsvernieuwing vraagt om aankoopactie' A Van der Luit 'Haagse Beat Nach' slaat aan 3 HTO-bewoners ongerust over komende verbouwing Insectenshow Duinrell' geopend door Ginjaar Onderzoek toont gif aa|| in bodem van Schijnde Begrafenissen -Crematies Transporten Beat-marathon in Houtrusthallen volledig uitverkocht 'We krijgen geen fatsoenlijke voorlichting' Akkoord bereikt in de metaal PPR-raadslid Verduyn Lunel: WOENSDAG 11 JUNI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET LUNCHCONCERT Het Gewest elijk Orkest geeft vanmiddag een concert in de hal van het Provincie huis van Zuid-Holland. Op het pro gramma staan werken van Verdi, Puccini. Ciléa en Rossini. Aanvang: 12.45 uur, toegang: gratis. ORGELCONCERT De organist Jan Bonefaas concerteert donderdag in de Nieuwe Kerk van Delft. Hij speelt werken van Wesley, Bach. Mendelssohn, Bartholdy en Franck. Aanvang: 20.15 uur. toegang: 5 gulden. ORGELCONCERT II In de Sint Agathakerk in Lisse geeft Hans van Nieuwkoop donderdag een orgelcon cert. Op het programma staan wer ken van Balbastre, Boëly. Franck, Boëllmann. Alain en Duruflé. Aan vang: 20.15 uur. toegang: 5 en 2.50 gulden. CONCERT Leerlingen van het Koninklijk conservatorium in Den Haag concerteren donderdag in de Pauluskerk aan de Sijzenlaan in Den Haag. Ze spelen werken van Van der Kerckhoven, Geminiani, Vivaldi, Frescobaldi en Bach. Aanvang: 20.30 uur, toegang: 2 gulden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PPR-vertegenwoordiger in de Haagse gemeenteraad, J. Verduyn Lunel vindt het voor het versnellen van de stadsvernieuwing in Den Haag in de eerste plaats nodig dat de gemeente in één actie huizen in de oude wijken gaat aankopen Het raadslid doet deze aanbeveling in een nota, waarin hij de voortgang van het Haagse stadsherstel vergelijkt met de snelheid van een slak. Absoluut noodzakelijk is het volgens Verduyn Lunel ten tweede dat de (ambtelijke) organisatie van de stads vernieuwing een geheel andere opzet krijgt. In deze reorganisatie moet naar Rotterdams model en direct contact worden gelegd tussen het ge meentebestuur en de bevolking in de oude wijken, aldus het PPR-raadslid. Verduyn Lunel oefent felle kritiek uit op het ontbreken van cijfers in be leidsstukken over de Haagse stads vernieuwing, waarmee de gemeente raad de voortgang van het proces kan controleren. Met de summiere gege vens. die wel beschikbaar zijn, schetst hij een somber beeld. „Voor genomen bouwplannen zijn ver traagd, de aankoop van huizen stag neert, huiseigenaren worden niet ge dwongen hun woningen op te knap pen en er is een grote achterstand in het ontwerpen van bestemmings plannen", aldus Verduyn Lunel. Aankopen In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071-14 2644* De aankopen van oude huizen, een eerste vereiste om de snelheid in de stadsvernieuwing te houden, zijn vo rig jaar sterk teruggelopen. In 1979 worden ruim 500 woningen en bijna 40 bedrijfspanden aangekocht. Dat is respectievelijk een derde en een vijf de van de aankopen die twee jaar daarvoor werden gedaan. Verduyn Lunel raadt aan alle huisei genaren in de vernieuwingswij ken een bod te doen voor hun woning. Wanneer dit bod niet wordt geaccep teerd, aldus het raadslid, moeten maatregelen worden getroffen om de huiseigenaar tot een opknapbeurt van zijn woning te dwingen. Met andere cijfers toont hij aan dat de nieuwbouw in de stadsvernieu wingsgebieden ver achterloopt bij de planning. In sommige gevallen is nog niet de helft van het aantal woningen gebouwd, dat was geraamd. De herhuisvesting van voormalige bewoners van de binnenstad in hun oude wijk komt slecht van de grond, zegt Verduyn Lunel verder in zijn nota. Tenslotte is in het ontwerpen van bestemmingsplannen voor reha- bilitatiegebieden een jarenlange ach terstand ontstaan. Dit geldt in het bijzonder voor de buurten in de Schil derswijk, dus juist waar de behoefte aan strenge richtlijnen het grootst is. Weinig durf Verduyn Lunel verwijt het gemeente bestuur te weinig durf in haar stads vernieuwingsbeleid. Dit blijkt het duideijkst uit een vergelijking met de andere grote steden Amsterdam en Rotterdam. Hebben deze twee steden het rijk om middelen gevraagd om de komende tien jaar 56.000 woningen (Amsterdam) en 47.000 woningen (Rotterdam) aan te kunnen pakken, voor Den Haag bedraagt dit cijfer 22.000. De jaarlijkse cijfers voor ver nieuwbouw (een vorm van renovatie) geven hetzelfde contrasterende beeld. Behalve een ambtelijke reorganisatie is een drastische uitbreiding van het ambtenarenapparaat volgens Ver duyn Lunel nodig om te voorkomen dat de stadsvernieuwing in Den Haag blijft steken op het huidige lage peil. Het overleg over de stadsvernieuwing moet per wijk gevoerd worden in „projectgroepen", die onder toezicht van dé gemeenteraad staan en waar in ambtenaren en wijkbewoners sa menwerken, schrijft het raadslid. door Chris Bruijnius DEN HAAG Zelden heeft een culturele manifestatie in Den Haag zoveel enthousias me weten op te wekken als de Haagse Beat Nach: de ne gen uur durende beat-mara thon, die morgenavond om acht uur in de Houtrusthal len van start gaat. De be schikbare 5000 kaarten vlo ven weg. Den Haag spoedde zich. overweldigd door jeugdsentiment, naar de voorverkoopadressen om nog een keer getuige te kun nen zijn van het optreden var. de groepen die de stad in de jaren zestig tot Beatstad nummer 1 maakten. Wat de oorzaak ook geweest moge zijn. in geen enkele stad in Neder land brachten zoveel groepen het halverwege de jaren zestig verder dan wat gehannes met eén gitaar en een oude radioversterker als in Den Haag. In de tijd van de Kikkers en de Bullen, de olarks en de immer hoger wordende Puch-sturen, was de residentie jarenlang toonaange vend op muziekgebied. „Poets de Buick vast op! Of anders de Puch maar! Haal de cape van zolder, de minirok uit de mottebal- len". Deze oproep van de organisa tie. de Stichting Haagse Pop. om het feest in de Houtrusthallen extra luister bij te zetten, was nauwelijks nodig. Vooral de Haagse dertigers gaan graag terug in de tijd. De Beat Nach (op z'n Haags zonder 't') is ingeslagen en leeft in Den Haag. Eén Leidse en zestien Haagse groe pen zullen in de oude samenstel ling op het Houtrustpodium de beatglorie van 15 20 jaar geleden laten herleven. Groepen als Sandy Coast, Shocking Blue, Q'65, Livin' Een van de populairste Haagse groepen uit de zestiger jaren: Q'65. Blues, the Shoes en Daddy's act drukken hun stempel op het pro gramma. Maar ook the Incrowd, In discrimination. the Kick, the Ni- cols, Peter and the Blizzards, Pee White and the Magic Strangers, the Scarlets, the Subtaranneans en Wil ly and his Giants roepen zoete her inneringen op. Slechts enkele groepen bleken niet meer in hun oorspronkelijke forma tie bij elkaar te krijgen. Waaronder jammer genoeg ook enkele promi nente: Golden Earrings en Motions. Van de huidige Earring zijn George Kooyman en Rinus Gerritsen niet bereid met hun oude makkers Frans Krassenburg en Peter de Ronde op te treden en ook lead zanger Barry Hay zag er niets in datzelfde te doen met zijn toenmali ge Haigs. Voor deze „nach" is nu de gelegenheidscombinatie The Gol den Haigs (Krassenburg. De Ronde en twee oude Haigsleden) gefor meerd. Zanger Rudie Bennett van de Mo tions schijnt het niet meer op te kun nen brengen en aangezien Robbie van Leeuwen met zijn Shocking Blue optreedt, zal de groep, die ooit als eerste Nederlandse met „Wasted words" de Amerikaanse hitparade binnendrong, schitteren door afwe zigheid. Het idee van de Haagse Beat Nach is eind vorig jaar ontstaan tijdens een radio-uitzending van de KRO. die aan de Haagse „scene" van weleer gewijd was. De organisatoren hebben laten weten dat het geenszins de be doeling is een langdurige revival van de jaren zestig-beat te bewerkstelli gen. Het feest in de Houtrusthallen is zeer nadrukkelijk éénmalig. De me dewerkenden, velen allang uit de mu ziek en „gesettled" als burgerman, zullen ook weinig voelen voor herha lingen. Maar voor het unieke gebeu ren van een beatmarathon in de Houtrusthallen bleek bijna iedereen gevoelig. Veel van de groepen zijn momenteel hard bezig het oude repertoire weer onder de knie te krijgen. „De Kjoe klinkt beter dan ooit!", meldt slaggi tarist Joop Roelofs van Q'65. The Golden Haigs streven ernaar de oude Golden Earring-klassiekers, zoals „Please Go" en „That Day" feilloos te kunnen presenteren. Ook bij Shoc king Blue. de groep die met het num mer Venus de gehele wereld verover de (frerkoopaantal: 6 miljoen), wordt hard gewerkt. „Het moet weer net zo klinken als toen", zegt Robbie van Leeuwen, „alsof het gisteren was dat we nummer 1 in Amerika waren". De Haagse Beat Nach zal in ieder geval voor het nageslacht bewaard blijven. Van het gebeuren wordt een elpee gemaakt en KRO-radio en Ve- ronica-t.v. zullen er uitzendingen aan wijden. De Stichting Haagse Pop heeft een Haagse Beat Nach-krant uitgegeven met veel herinneringen aan en informatie over de dagen dat de Haagse beatscene het maakte. Jongerencentra Bij de realisering van de Beat Nach heeft de Stichting Haagse Pop mid dels de Haagse Culturele Raad hulp gehad van de gemeente Verder is nauw samengewerkt met de Stich ting Open Jongeren Centra Schil derswijk, die zich ten doel stelt op korte termijn een of meer open jonge rencentra in de Schilderswijk te creë ren. Liefst met oefenruimten voor al lerhande bands. Dezelfde generatie die de opkomst van de Q'65, the Nicols of the Incrowd van nabij heeft kunnen meemaken was ook in andere opzichten bevoor recht, de Drie Stoepen, Ruimte, EM, Club 192, Speak Esay, de Fram etc. bestonden, moet Den Haag het nu doen met één centrum: het Paard van Troye. Zeker voor de Schilderswijk met zijn 8000 jongeren is dat volgens de stich ting schandalig weinig. De meerop brengst van de beat-marathon, waar voor de toeschouwers een bedrag van 20 gulden per plaats hebben moeten neerleggen, komt dan ook ten goede aan realisering van een jongerencen trum in de Schilderswijk. Het evene ment kan nog een leuk bedrag ople veren, gezien het feit dat de beatgroe- pen slechts een geringe onkostenver goeding ontvangen. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Met het afslaan van de dop van een CBd; manshoge spuitbus heeft gisteren minister dr. L. Ginjaar t t volksgezondheid en milieuhygiëne de Insectenshow van t J recreatiepark Duinrell in Wassenaar geopend. Ginjaar wa daarbij terzijde gestaan door de lieftallige Annabel Libel een van de hoofdfiguren uit de show. De Insectenshow wordt drie maal per uur opgevoerd, en duurt ongeveer 20 minuten, doorlopende voorstelling, dus. Er treden namelijk 21 „gepro grammeerde" insecten op, die pneu matisch met magneetcontacten wor den aangedreven. Deze techniek werd ontwikkeld in het beroemde Amerikaanse pretpark van Walt Disney. De optredende artiesten vormen een internationaal gezelschap Vuurvlieg jes uit Japan, en Iwan de Dansende Hommel uit Rusland. Hoofdfigi zijn Moloch de Mol, Cri de Bidspr haan. die een schoonheidsw houdt, en Moshe de Meikever, die! de partij is omdat hij hoopt uitvq ren te worden als „moedersmoi en natuurlijk Annabel Libelle. die) ker lijkt te zijn van de verkiezifl De spuitbus, die minister Gin blijkbaar toch niet doeltreffend h uitgeschakeld, verschijnt echter! tonele, en dan nog wel drie maal uur. Van een onzer verslaggevers SCHIJNDEL Een voorlopig onderzoek van de gemetfc Schijndel heeft aangetoond dat er op het voormalige ten t van vatenhandel De Meijerij grote hoeveelheden giftige sl fen in de bodem zitten. De concentraties van de stoffen benzeen en tolueen zijn op sommige plaatsen tien vijftien keer zo hoog als de toelaatbare concentraties. globale onderzoek volgde na een tip van de plaatselijk Socialistische Partij aan de gemeente. Ook het grondwater is door benzeen recht zijn gekomen. Verder heï ni vervuild. De gemeente Schijndel wil wij van meerdere mensen geb< op korte termijn in samenwerking dat er ook vaten met radio-acti« met de inspectie van volksgezond- heid een uitgebreid onderzoek laten instellen. Volgens G. Wouters, woord voerder van de Socialistische Partij, dat er ook vaten met radio-a val in het bedrijf zijn verwerkt" Cz De Socialistische Partij noemt Sr laat het eerste onderzoek maar een ••^of s(;^ai1^f1afsl n, topje van de ijsberg zien. „Er zit veel «het terrein niet hermetisch ld g, meer troep in de grond. Uit onze ,.Er spelen nog steeds kinderen d informatie blijkt dat er ook grote tórre™ e" d" e hoeveelheden insecticiden en giftig VIa huid in het lichaam organisch zuur in de bodem zich te- nen worden opgenomen. te \A Huisvuil RIJSWIJK Gealarmeerd door bericht dat de gemeente Rijswijk plan is om in de periode van 30 tot en met 29 augustus slechts maal per week huisvuil op te heeft het raadslid drs G. Ho<„ het college van b en w vragen gesL Het raadslid is van oordeel dat ju in de zomermaanden het bew» van bederfelijk huisvuil gedureu een week te lang is, en zeker in kltj huizen, flat- en portiekwonüa schadelijk is voor het milieu en volksgezondheid. Daarbij hekelt heer Hoogslag de wijze van publii tie. De raadsleden moesten de ven dering vernemen van het gerr.eer, lijk bureau voorlichting, terwijl college eerst had moeten overlegj met de raad. aldus Hoogslag, t raadslid wil nu dat het college F maatregel terugdraait. FC Den Haag Het bestuur van de voetbalvere ging FC Den Haag ziet af van voorgenomen verhoging van de t gangsprijzen. Dit nadat is geblek dat de maatregel op grote weers1.; stuitte in de gemeenteraad. Daar komt nog dat het bestuur de komst in centen, die de tariefsvt ging van vijf procent zou inhoudi bij nader inzien weinig aantrekkeli vindt, en eigenlijk maar weinig zou opleveren. CDJA tegen rijksweg 1 DEN HAAG De Haagse afdel; van het Christen Democratisch Jo geren Appèl (CDJA) vindt dat rijl weg 19. die zou moeten gaan lop tussen Rijswijk en de Beneluxtuni niet moet worden aangelegd. CDA-jongeren stellen voor. in pla van de realisering van de rij tav het huidige wegennet te verbet» en het openbaar vervoer in dit ged- te van de randstad uit te brei Gesteld wordt dat het tracé van rijl weg 19 gelegen is in een zeer dicht! volkt gebied waar juist gestra moet worden naar op stabilisering van het liefst naar een CDJA vindt voorts dat niet voldo de is aangetoond dat de rijkst noodzakelijk is. De Tweede zal zich in de tweede helft van maand moeten uitspreken of de weg er zal moeten komen of ni Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De manier waarop de verhuizing wordt voorbereid van het „Haagse Tehuis voor Ongehuwden" heeft wrevel opgewekt bij veel van de daar ondergebrachte kamerbewo- ners. „Er is in het HTO-gebouw nog geen fatsoenlijke voorlichtingsavond geweest. Er kan niet echt gegarandeerd worden wie er in de toekomst hier mogen blijven," zeggen verontwaardigde bewoners. tijdje in het gebouw onder. „Laten die maar ergens anders een onderko men voor hun personeel zoeken." Stams verzekerde verder dat de voor lichting aan de bewoners nu snel op poten zal worden gezet. De bouwteke ningen zullen worden opgehangen in de ontmoetingsruimte en er komt een voorlichtingsavond. Vorige maand werd nog gesteld dat aan de bewo ners niet zoveel te vertellen viel, „om dat alles nog onzeker" was. In die „onzekere" tijd had de gemeente Den Haag. als eigenaar van het gebouw, echter al wel de kant en klare plan nen ter beoordeling opgestuurd aan het ministerie van volkshuisvesting. De actiegroep uit de aan het gebouw grenzende wijk Laakkwartier-noord, die zich achter de verontruste HTO- ers heeft opgesteld, wil dat er zo snel mogelijk een gesprek komt met wet houder Vink van volkshuisvesting. Het buurtcomité wil ook vastgesteld zien, dat de jongeren uit de wijk. na de huidige HTO-bewoners, de meeste voorrang krijgen bij het toewijzen van kamers in het gebouw. ZOETERMEER (ANP) Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie hebben gisteren in principe een ak koord bereikt over het toepassen van een volledige prijscompensatie per 1 januari 1981. 1 juli 1981 en 1 januari 1982. Zij zijn het eens geworden over de looptijd van de CAO die nog afge sloten moet worden: deze zal lopen tot 31 december 1081. Een ander punt waar werkgevers en werknemers het in principe over eens zijn is het toepassen van een nieuw functieclassificatiesysteem, wat in houdt dat onder meer wordt ge streefd naar extra beloning voor vuil en zwaar werk. ingaande op 1 januari 1981. Werkgevers-voorzitter Ter Hart zei dat al deze akkoorden een voorlopig karakter dragen. Er is namelijk nog geen overeenstemming bereikt over een aantal andere punten. Dit houdt in dat ook zaken waar we het nu over eens zijn nog kunnen wijzigen. Als de rijkssubsidie op tijd binnen is. kan met de modernisering van het stokoude tehuis voor onbehuisden aan de Rijswijkseweg in januari wor den begonnen. Alle kleine kamertjes zullen (in drie verbouwingsfases) wor den aangepakt. Er komen moderne één- en tweepersoonsapparlementen voor in de plaats. Totaal blijven er daarbij 94 eenpersoonskamers over met gemeenschappelijke douches, toiletten en ontmoetingsruimte, die nog te vergelijken zijn met de kamers waarvan de huidige bewoners ge bruik maken. De groep verontruste HTO-ers vraagt zich af waar de huidi ge bewoners moeten blijven, nu het bestand aan beschikbare kamers voor onbehuisden wordt ingekrom pen. Weliswaar hebben directie en bestuursleden van het HTO in het verleden met de hand op het hart verklaard dat de vaste kern bewoners op een plaats kan rekenen in het gemoderniseerde huis, maar spijker harde garanties zijn er niet. De bewo ners van het HTO-gebouw worden beschouwd als „hotelgasten" en heb ben geen enkel recht van spreken wanneer ze van de ene dag op andere op straat worden gezet. Ook niet de HTO-ers die al jaren in het huis wo nen. Ze zijn afhankelijk van monde ling gedane beloftes van bestuur en directie. Kern Momenteel wonen er zo'n 350 man nen in het gebouw. Voorzitter drs. G. M. Stams, voorzitter van het stich tingsbestuur, tevens topambtenaar op de welzijnsafdeling van het Haag se stadhuis, zegt te garanderen dat er na de verbouwing kamers beschik baar komen voor de harde kern van ongeveer 200 man. Onder die harde kem worden bewoners gerekend die minstens een paar jaar van het ge bouw gebruik maken „De oudste be woners, krijgen de meeste rechten," luidt het parool van Stams. „Er wor den geen mensen op straat gezet, dat verzeker ik. Al moet om dat te berei ken de tweede fase van de verbou wing worden uitgesteld." De vaste kern HTO-ers kan volgens de voorzit ter ook goed gebruik maken van de nieuwe eenkamerappartementen. Het HTO-gebouw aan de Rijswijkseweg in Den Haag. Wat Stams echter niet kan ontken nen is dat de totale capaciteit van het tehuis voor onbehuisden zal dalen. Hij meent echter dat de inkrimping vooral een nadeel zal zijn voor de groep die zeer onregelmatig gebruik maakt van het HTO-gebouw Zo brengen werkgevers nogal eens hun buitenlandse werknemers voor een

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6