Van Agt gelooft niet in groei van twee procent 'Vezelbrood' goed voor gezondheid SHEAFFER 'Minister zijn is een vloek en een zegen tegelijk' Beatrix: 'Ik ben iedereen dankbaar' 'Onderzoek Buikhuisen bij agressieve kinderen' Geding moet einde aan blokkade van Greenpeace maken 'Ontwerp-pügram PvdA ontsproten aan droom' niet vergeten; bloemen sturen SI Aounerkelijk postieve oordeelde zoals nationalisatie van het bank- en gisteren Hans de Boer, teerste man verzekeringswezen, werden door De van de CDA-fractie nuactieleider Boer afgewezen. De Boer had in het •I Lubbers in het buiteniarjs. De Boer ontwerp-programma geen punten I noemde de toonzettii van het aangetroffen die voor het CDA echt PvdA-stuk .vrij realisth. met de „onverteerbaar" zouden zijn .al beide benen op de gro". Het uit gangspunt. dat de econtische groei flpcphilniintpn twee procent zal bedrag, moet nog WSUIIipuilICH wel verder worden uitgerkt, aldus Een woordvoerder van het CDA zei «j Leonhard luizinga iö.(73) overlecn Portret van premier Van Agt: CDA wil verlaging topsalarissen bij overheid per 1 juli Kabinet denkt aan bezuiniging op vakantietoeslagen Reclasseringsblad Kri: Ontdekking van TNO in Wageningen PvdA denkt aan eigen ontwerp over abortus 3 WOENSDAG 11 JUNI 191 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 VELSEN De directie van t ener gie-onderzoekcentrum Nedetnd in petten heeft een kort gedinaange- spannen tegen de milieu-orpisatie Greenpeace om zo te proben een eind te maken aan de blobde in Ijmuiden Het kort geding dit van morgen voor de Haarlems recht bank. tenzij beide partijen «alsnog in slagen tot een vergelijk Uomen Onder leiding van burgeme^er Mo lendijk van Velsen waren Gmpeace het onderzoekcentrum beid om i de tafel te gaan zitten «wilden nroberen via zijn bemiddog toch pt een overeenstemming tkomen. die zou kunnen leiden tot -heffing van de blokkade. Die beiddeling vond gisteravond plaats opet stad huis in Velsen. maar bij hefcr perse gaan van deze editie was »g niets bekend over de uitkomst Greenpeace ging gistermoen over tot het blokkeren van het IJmuidense Buitenspuikanaal om te verhinderen dat het schip ..Andrea Smits" met in totaal 5700 ton radio-actief besmet afval zou IJmuiden zou verlaten. De blokkade bestaat uit het Greenpea- ce-schip „Fri" en een tiental binnen vaartschepen. Een ponton met daar op leden van de mobiele eenheid moet ervoor zorgen, dat de actievoer ders niet te dicht bij het afvalschlp komen. Het radio-actief afval, afkomstig uit Nederland, België en Zwitserland zal in de Atlantische Oceaan worden ge stort. De ..Andrea Smits" had gister avond om zes uur moeten uitvaren. De Raad van State heeft inmiddels besloten de vergunning voor het stor ten van het radio-actief afval niet te schorsen in afwachting van een uit spraak over het beroep dat milieu organisaties tegen de vergunning hebben aangetekend. Deze organisa ties hadden om schorsing gevraagd, omdat de Raad pas uitspraak doet. wanneer de vaten al gestort zijn. De Raad van State zegt niet te kun nen inzien dat een milieugroep in haar belangen wordt geschaad door lozing in een zeegebied op 1800 kilo meter afstand van Nederland. De stichting Natuur en Milieu noemt deze. uitspraak, onbegrijpelijk. „Onze doelstellingen beperken zich niet tot Nederland of het vaste land", aldus Natuur en Milieu. Een verslag van de Greenpeace- actie staat op pagina 5. ADVERTENTIE EIE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. SHIAfFtR EATON li Vli^l iniorrnatie: 070-836304 Van onze parlemenredactie DEN HAAG Prerer Van Agt gelooft niet, dat er de komende jaren een economische groei van twee procent ngelijk is. Dit uitgangspunt van het nieuwe ontwerp-verkiezingsprogram ma van de PvdA is rtgens de minister-president „ontsproten aan een droom". Van Agt: „Dat geldt voor méér in et werkstuk. Voor paleis Soestdijk werd gisteren het jaarlijkse bejaardendefilé gehouden voor prinses Juliana. De prinses onderhoudt zich hier met een delegatie bejaarden uit Arnhem. ADVERTENTIE De Boer. die nadrukkjk zei „na mens het CDA" te rearen De be- 'J? iangrijkste doelstelling m de PvdA, het terugdringen van werkloos- beid door nieuwe baneie scheppen. fmde De Boer „h concreet ven". lere centrale punteüit het ont- p-verkiezingsprogra (stadsver- vi nievroing, beperking vaiet financie- rmgstekort van het Ril liggen vol- 1 gens de CDA-voorman ;t ver van de opvattingen van zijnigen partij. Ook het hoofdstuk ifensie. dat draait om een „kritin" lidmaat schap van de NAVO etet beperken van Nederlandse atoonaken. kon in i de ogen van De Boer gade vinden. Maar „socialistische jkpaardjes". echter in een eerdere reactie dat er wel.degelijk belangrijke geschilpun ten zijn. juist op het terrein van de fensie. Het gaat om het „zeer sterk" terugdringen van het defensie-bud get (de PvdA denkt aan enkele hon derden miljoen guldens) en de uit spraak tégen plaatsing van kernwa pens voor de middellange afstand op Nederlands grondgebied. Pas eind volgend jaar zal. aan de hand van internationale gegevens, een beslis sing genomen moeten worden over plaatsing van de kernraketten, aldus de CDA-zegsman. Volgens CDA-fractieleider Lubbers denkt zijn eigen partij veel „program- matischer" dan WD en PvdA. In een artikel in een CDA-blad schrijft Lub bers, dat deze twee partijen „de twee deling (rechts en links in de Neder landse politiek - red.) propageren als politieke helderheid". Lubbers richt in dit verband vooral verwijten aan het adres van Wiegel, de gedoodverf de lijsttrekker van de WD. Als Wie gel het kabinetsbeleid inzet wil ma ken van de verkiezingen, moeten de CDA;bewindslieden laten blijken het daarmee oneens te zijn. aldus Lubbers. Vaderdag BEJT-dag Imp. tcski» bv-Mtu-i» Van een onzer verslaevers gl WASSENAAR Op -jarige leeftijd «maandag in zijn waplaats Wasse aar de letterkundige schrijver mr inhard Huizinga /erleden. Hui zoon van de Itoricus Johan :inga, van wie i in 1963 een biografie publiceerd is vooral be kend geworden doorjn boeken over 4e doldwaze tweelinjidriaan en Oli ver. die weliswaar satarm waren, maar eerlijk en van delijke komaf Het eerste deel van \t later een serie -ou worden verschn in 1939 en noest vele malen wden herdrukt Hij liet zich in dezooeken kennen als een begaafd huaristisch schrij- W. maar dat neemiiet weg dat hij ook serieuzer werk jbliceerde. zoals 4e al genoemde bgrafie van zijn vader en de verlenbundel „De nantel der liefde". 11969 schreef hij ójn memoires ond'de titel „Mijn hartje, wat wil je n meer?" Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Minister zijn is een zegen en een vloek tegelijk". Dat is een van de vele uitspraken, die premier Van Agt doet in het boek:„Voor de duvel niet bang," een portret van de premier, samengesteld door de VARA-journalisten Jan Tromp en Paul Wit- teman. Premier Van Agt nam gisteren in Nieuwspoort persoonlijk een eer ste exemplaar van het boek in ontvangst. Het boek bevat vele citaten van vriend en vijand over Van Agt. alsmede een brief van de premier zelf en een van PvdA- leider Den Uyl. Van Agt noemde zichzelf bij de presentatie van hst boek „een pas sant. die zich op het moment van afscheid telkens een nieuw glas laat aanreiken Hij doelt daar mee cp het feit dat hij bij zijn entree in de politiek in 1971 steeds gedacht heeft dat zijn loopbaan van korte duur zou zijn. De schrij vers van het boek gaan daar ook op in. Het boek heeft als ondertitel ..Van weerzin tot wellust", waar mee wordt aangegeven, dat de premier, die aanvankelijk niet hoog opgaf van de politiek, de smaak ervan te pakken heeft ge kregen. Pelsdieren 'Van.Agt in het boek: „In de loop der jaren werd ik door de wol geverfd. Een verdienste is dat stel lig niet. Het voltrekt zich aan je. zoals pelsdieren na het invallen van de winter een dikkere vacht krijgen." De premier sprak gisteren ook van het gaandeweg minder aantrekke lijk worden van het vak. dat hij uitoefent: „Het raakt steeds meer in zwang om de overheid aanspra kelijk te stellen voor wat er maar aan de samenleving mankeert. Ook de toenemende krapte in het budget knaagt aan de arbeids vreugde van de bewindsman. Als- ik morgen in Venetië op de Brug der Zuchten loop. zal ik ongetwij feld verwijlen bij het opstellen van de begroting, hetwelk een tour de force wordt." Troostprijs Een citaat van de premier uit het boek: „Tijdens een belangrijke bergrit te gast te zijn in de auto van de tourdirecteur zelf, ja, dat is een troostprijs voor alle narigheid die zijn flonkering nooit verliest." DEN HAAG Het CDA heeft giste ren een motie ingediend waarin de regering wordt gevraagd per 1 juli al iets te doen aan verlaging van topsa larissen bij de overheid. Wanneer „op 1 juli of daaromtrent" niet al meteen een volledige „herstructurering" van die topsalarissen kan ingaan moet op die datum in elk geval een „voorlopi ge maatregel" worden getroffen, al dus het CDA. Minister Wiegel had vorige week be toogd dat de nieuwe salarisstructuur te veel overlegtijd heeft gevergd om nog op 1 juli in te kunnen gaan. De minister dacht daarom aan 1 ja nuari als ingangsdatum. Het CDA en ook de PvdA, ziet deze zaak echter in verband met de loonmaatregel, en die heeft juist op 1 juli effect omdat anders de CAO-werknemers op die datum de automatische prijscompen satie hadden gekregen. Het CDA vindt dat Wiegel nu maar eenvoor schot op de verlaging van de topsala rissen moet nemen Ook voor de definitieve regeling an de kortingen op sociale uitkeringen, zijn al een jaar eerder, voorschotkor tingen uitgevoerd op die uitkeringen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In regeringskring wordt serieus gedacht aan een nieuw soort bezuiniging: het verlagen van de vakantietoeslag voor iedereen. Vi ce-premier Wiegel heeft dit idee in het openbaar geopperd, nadat het al eni ge weken circuleerde in zijn partij, de WD. Op eeji partijbijeenkomst in Pijnacker hield Wiegel zijn gehoor voor, dat de bewuste maatregel tot aanzienlijke besparingen zou leiden. In WD-kring werd er gisteren op gewezen, dat het kabinet zich met zo n maatregel niet het verwijt op de hals haalt, slechts één bevolkings groep te „pakken". Er zijn. voorzover bekend, nog geen berekeningen ge maakt die aangeven, hoe een ingreep in de vakantietoeslagen financieel uitpakt, bij voorbeeld bij een verla ging van twee procent, waarover Wie gel sprak. DEN HAAG (ANP) Koningin Beatrix heeft gisteravond voor radio, televisie en wereldomroep een dankwoord uitgesproken naar aanleiding van haar inhuldiging als koningin. De letterlijke tekst volgt hieronder „U allen, die mij hebt geschreven of in enige andere vorm een blijk van medeleven hebt gezonden naar aanleiding van de troonswis seling en mijn inhuldiging, zou ik het liefst persoonlijk een woord van oprechte dank willen sturen Hoewel wij daarmee enthousiast zijn begonnen, bleken mijn mede werkers en ik niet in staat de stroom van post uit binnen- en buitenland op een enigszins rede lijke termijn te kunnen beant woorden. Ik moest dus kiezen voor deze weg. En via televisie en radio als het ware bij u thuis komen om u zelf Ge zeggen hoezeer ik door uw aller grote hartelijkheid en de dui zenden goede wensen ben ge troffen. De enorme verscheidenheid aan reacties, die ik heb ontvangen in deze tijd. maken het mij moeilijk u allen zo maar samen te be danken. U heeft mij overstelpt met talloze brieven, kaarten en telegrammen, kinderen maakten de prachtigste tekeningen, ik kreeg gedichten en speciaal gecomponeerde muziek, vaak zelfgemaakte cadeaus, aller lei vormen van expressie, felicita- tieregisters. bloemen of foto's zijn mij gestuurd. Van scholen en instellingen heb ik hele boekwerken en mappen vol tekeningen gekregen er zijn er de kostelijkste bij en soms hele originele Mag ik u er iets van laten zien. Steun en stimulans Belangstelling Een geweldige steun en stimulans is het voor mij en mijn gezin te mogen ervaren hoe goed u heeft aangevoeld welk een aangrijpen de verandering 30 april in ons le ven heeft gebracht. Bekenden en onbekenden hebben daaraan in warme en dikwijls zeer persoonlijke bewoordingen uitdrukking gegeven. Sommigen hebben daarbij ook waardevolle, ernstige uiteenzet tingen gegeven over verschillende problemen in de huidige samenle ving. Wat dit laatste betreft hoop ik. dat men mij zal blijven schrijven. Mis schien zal het antwoord niet altijd bevrediging kunnen schenken, maar gelezen worden de brieven wel en ook ter harte genomen. U zult begrijpen dat het mij erg verheugd heeft al deze uitingen van belangstelling te ontvangen. U. en jullie, kinderen, ben ik heel dankbaar Het is mij bovendien uit gesprek ken gebleken en soms alleen uit een woord of gebaar dat erg veel mensen in hun hart intens hebben meegeleefd met mijn familie op 30 april. Ook hen wil ik graag in mijn dank betrekken Wij hebben ervaren wat het bete kent zich gedragen te weten door hartelijkheid, vertrouwen en ge bed van zeer velen. Ik dank u allen voor uw woorden en uw gedachten, voor al het goe de. dat u mij en de mijnen hebt willen schenken." Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgens het reclasseringsblad Kri is de Leidse criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen van plan om in inrichtin gen van de kinderbescherming bio-sociaal onderzoek te gaan verrichten onder kinderen die agressief gedrag vertonen. Eerder raakten de plannen van Buikhuisen voor een dergelijk onderzoek onder delinquenten in opspraak. Volgens Kri wil prof. Buikhuisen agressieve jongeren tussen 10 en 18 jaar gaan testen. Behalve voor de sociale en psychologische factoren voor hun agressief gedrag heeft de Leidse criminoloog bijzondere be langstelling voor de hersenfuncties en de werking van het centrale ze nuwstelsel van de jongeren. Neuro- psychologische en psycho-fysiologi- sche testen, alsmede intensieve ob servatie van de kinderen tijdens hun alledaagse bezigheden in inrichtin gen maken deel uit van het onder zoek, aldus Kri. Toestemming Het vakgroepsbestuur van de Rijksu niversiteit Leiden en de ethische commissie die Buikhuisen begeleidt, hebben volgens het blad toestem ming voor de plannen gegeven. Hij zou zijn plannen nog niet hebben voorgelegd aan de toetsingscommis sie van de Nederlandse Vereniging van Criminologen. Ook meldt het blad dat aan minister De Ruiter nog geen toestemming is gevraagd om in inrichtingen van de kinderbescher ming onderzoek te mogen verrichten. Het reclasseringsblad zegt de plan nen te hebben vernomen van de Be langenvereniging Minderjarigen, die over het voornemen van Buikhuisen vertrouwelijk is benaderd. De belan genvereniging heeft echter gemeend deze geheimhouding te moeten schenden. Hans Simonse. woordvoerder van de Belangenvereniging Minderjarigen. door Jac. Lelsz WAGENINGEN TNO-Wageningen heeft een brood ontwikkeld, waarmee het onderzoeksinstituut in de eerste plaats wil mikken op de categorie witbroodeters voor wier gezondheid (stoelgangskwesties enzovoort) het goed zou zijn, dat zij wat meer vezels binnen krijgen. Het is, zoals we dezer dagen al in het kort meldden, een brood dat bestaat uit 85 procent bloem en 15 procent grove zemelen. Op een gisteren gehouden bijeenkomst, waar het nieuwe brood werd gepresenteerd, kon nog niet worden meegedeeld, wanneer het in de winkels zal liggen. Maar gehoopt wordt, dat het nog dit jaar zal zijn. Een officiële naam heeft het brood ook nog niet, maar men houdt het voorlopig, ter onderscheiding van andere "broodsoorten, maar op zemelbrood. Tommy heeft baald voor een s«heerbeurl. Maar kon geen haren °P zijn kin vinden Aan de ontwikkeling van het nieuwe brood is een driejarige studie naar „Het belang van brood in de voeding" vooraf gegaan. Het werd uitgevoerd door medewerkers van TNO. het Instituut voor graan, meel en brood, en de Vakgroep hu mane voeding van de Land bouwhogeschool te Wagenin gen. Onderzoek werd ook ver richt naar consumptiege woonte en naar kritiek op het brood Dat gebeurde via de Nederlandse Stichting voor de statistiek bij duizend brood-etende Nederlanders Over het algemeen bleek de consument tevreden over ziji brood. Van de witbroodeten toonde zich zes procent onte vreden, van de bruinbroode- ters (inclusief de volkoren broodeters) was twee procent niet content. Bij het doorvra gen hadden grotere groepen (vijfentwintig procent van de mensen die wel eens witbrood eten en zestien procent van de bruinbroodeters) toch wel specifieke aanmerkingen. De kritiek had vooral betrekking op de smaak, houdbaarheid en strtictuur van het brood. Vastgesteld werd. dat veel van de kritiek op witbrood kwam van mensen die het niet regelmatig eten: wat de bruin broodeters betreft, geldt het zelfde. Conclusie van de on derzoekers: de consument heeft in het algemeen een broodsoort gevonden die hem bevalt Achteruit In de jaren na de Tweede We reldoorlog is de broodcon sumptie hard achteruit ge gaan. Dertig jaar geleden at de Nederlander gemiddeld nog tien sneetjes brood per dag, nu zijn het er nog maar vijf. Enige oorzaken zijn de teruggang van zware lichame lijke arbeid, het overgaan op hoog geraffineerde produkten met een grote energiedicht heid (rijk aan eitwit, vet en koolhydraten) en verder een toegenomen variatie in le vensmiddelen, wat dan weer met dc welvaart te maken heeft Het gevolg van het huidige consumptiepatroon, waarbij veel voedsel wordt genuttigd dat arm is aan onverteerbare stoffen, is dat veel mensen last hebben van een moeilijke stoelgang. Daarbij is sprake van darmziekten, spataderen en aambeien, euvels waarmee vooral ouderen kampen, maar soms ook al jongeren Verschuiving De laatste tientallen jaren vond tegelijkertijd een ver schuiving plaats van het eten van witbrood naar bruin- brood. Naar schatting werd in 1950 nog voor tachtig procent witbrood gegeten, tien pro cent bruinbrood. en eveneens tien procent andere brood soorten, waaronder de meer luxe. Uit de produktiecijfers van de Nederlandse meelfa brieken is berekend, dat in 1978 het verbruik van wit brood was gedaald tot vijftig procent en dat van bruin- brood was gestegen tot veer tig procent, terwijl voor de andere broodsoorten de tien procent bleef gelden. Wat an dere cijfers kwamen uit de bus toen men peilingen ver richtte onder de mensen, die aan het onderzoek meededen. Zo'n 37 procent eet bijna elke dag witbrood, en bijna 76 pro cent bijna dagelijks bruin- brood. Beide uitkomsten, hoe wel elkaar niet dekkend, wij zen er wel duidelijk op, dat het bruinbrood in opmars, en het witbrood aan de verliezen de hand is. Darmfunctie Uit proeven met ratten is ge bleken. dat het. wat betreft de beïnvloeding van de darm functie. weinig uitmaakt, uit welk deel van de tarwekorrel de voedingsvezel komt: de kiem. de aleuronlaag of de ze mel. Verder bleek, dat het mo gelijk was uit een mengsel van bloem en tarwezemelen een» brood te bereiden met dezelf de fysiologische werking als volkorenbrood Het brood is wat lichter bruin getint, luch tiger gestructureerd, en neu traler van smaak. De groep witbroodeters met name zou. zo meent men in Wageningen. dan ook uit gezondheisoog- punt in het zemelbrood wel eens een redelijk alternatief kunnen vinden. Stenen In het kader van het onder zoek „Het belang van het brood in de voeding" zijn ook nog enkele andere dingen on derzocht. Volgens de onder zoekers (ir. D. de Ruiter, dr N A. Pikaar en dr B. Belderoki waren de uitkomsten zodanig, dat er geen aanleiding is om biologisch-dynamische tar- wes te verkiezen boven tarwes uit de gangbare Nederlandse landbouw Ook gaven de re sultaten volgens hen geen steun aan de bewering, dat het brood van met stenen ge malen melen (in de korenmo len) beter zou zijn dan het brood van met walsen gema len melen (in de fabriek). is van mening dat dergelijk onder zoek wel moet leiden tot behandeling van lastige mensen. „Als Buikhuisen daar zelf al niet op aanstuurt, zullen er spoedig anderen klaar staan die dat wel willen. Wat ons betreft gaat een dergelijk onderaoek niet door. We zullen het althans te vuur en te zwaard bestrijden De Leidse criminoloog verklaarde gisteravond, dat het biosociaal on derzoek een uitwerking is van het onderzoeksprogramma, dat hij twee jaar geleden van plan was onder ge detineerden te verrichten. „Het gaat hier om een uitgebreid programma, dat vanuit verschillende invalshoe ken wordt bekeken", aldus de hoogle raar. Op dat voornemen werd des tijds nogal hevige kritiek geleverd. Kritiek waar Buikhuisen zelf nog steeds verbaasd over is. „Het gaat mij om een integratie van de sociale en biologische wetenschap", zo zei hij. Het PPR-kamerlid Ria Beckers heeft inmiddels over het bio-sociaal onder zoek onder kinderen die agressief ver drag vertonen vragen gesteld Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PvdA zal waar schijnlijk binnenkort met een eigen initiatief-wetsontwerp inzake abor tus komen. De socialisten geloven niet meer dat met de WD overeen stemming kan worden bereikt over het gezamenlijk wijzigen van het re geringsvoorstel. De PvdA-fractie be raadt zich daar vanmorgen over. Vorige week nog maakte WD-Ka- merlid Nijpels in een spreekbeurt ge wag van overleg met de oppositie over het abortus-ontwerp van de re gering. Die gesprekken zouden moe ten leiden tot een gezamenlijk optre den. teneinde het wetsvoorstel op een aantal punten te wijzigen. Uit nog gisteren gehouden gesprekken is de PvdA echter gebleken, dat de WD onvoldoende garanties wil geven om samenwerking tussen WD en PvdA zinvol te maken, zo zegt men ln PvdA-kring Het gaat daarbij om een aantal in houdelijke punten Belangrijker ech ter is. dat de PvdA garanties wil van de WD. dat het gezamenlijk pakket wijzigingen van PvdA en WD. ook door de liberalen in zijn geheel wordt gesteund. Deze ..politieke garanties" zou de WD echter niet willen geven. Fractie-specialist Roethof van de PvdA ..Daardoor zou zich de situatie kunnen voordoen, dat de WD met ons acht van de tien wijzigingsvoor stellen steunt en er twee samen met het CDA verwerpt Dat is volgens mij dodelijk." De fracties van D'66 en de WD wen sten gisteren geen commentaar te geven op de ontwikkelingen, onder meer „omdat de zaak nog niet rond was".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3