Strijd wijst Verdonk als zijn opvolger af Reacties op kernwapenrapport in meerderheid niet afwijzend Nog meer baptisten in Rusland opgepakt Personalia Nieuwe leeropdracht: religie in techniek Trouw Brief aan hervormde synodeleden Film over Luther VANDAAG Conferenties Hervormde Raad voor de zaken van overheid en samenleving:' Walen: Mooi kan het wel alleen af Tweede 'Kijk op de kerk' op komst KERK IN DE WERELD Volgens Halina was speciale synode succes VOORBIJGANGERS Ieren definitief uit wereldraad WOENSDAG 11 JUNI 1980 KERK TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr K. Strijd heeft een brief gezonden aan de leden van de hervormde synode, waartnefc hij probeert te verhinderen, dat dr. W. E. Verdonk benoemd wordt als zijn opvolger aan de theologische faculteit van de universiteit van Amsterdam. Dr. G. H. ter Schegget is afgewezen om zijn links-politieke inzichten en activiteiten, zo schrijft prof. Strijd. De voordracht van dr. Verdonk bete kent daarom volgens hem een zwich ten voor „de tirannie van een kerke lijk burgerdom" Eerste keer Dit is de eerste keer. dat prof. Strijd zich openlijk gemengd heeft in de strijd die nu al vier en een half jaar woedt om zijn opvolging. Twee we ken geleden werd bekend, dat de commissie theologisch-wetenschap- pelijk onderwijs van de hervormde kerk (TWO) en de Amsterdamse theo logische faculteit overeenstemming bereikt hadden over de voordracht van dr. Verdonk, thans docent ethiek in Leiden. Deze zaak komt naar alle waarschijnlijkheid deze week aan de orde in de hervormde synode, die donderdag en vrijdag in Driebergen vergadert. Prof. Strijd verwijt de commissie TWO oneerlijkheid ten aanzien van Ter Schegget en een onvoldoende kennis nemen van zijn publikaties en werk in de kerk. Hij laat, de term „beroepsverbod" vallen en schrijft, dat al wat ook maar de schijn van dergelijke handelwijzen zou kunnen wekken of versterken op ondubbel zinnige wijze afgekeurd en vermeden moet worden. In dit verband wijst hij erop. dat wel de politieke inzichten van Ter Scheg get geregeld ter sprake komen, maar niet die van prof. df H. Jonker, kerke lijk hoogleraar in Utrecht die de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika vergoelijkt. Klassenstrijd Prof. Strijd noemt het „een onge hoord voorstel", dat nu dr. Verdonk wordt voorgedragen, omdat deze „op een zeer essentieel punt het tegendeel beweert, van wat Ter Schegget en Strijd verdedigen". Hij doelt daarbij op een van de stellingen van Verdonk bij zijn promotie in 1977. Die luidde: „De kerk dient zich niet te laten ver leiden tot de gedachte, dat de klas senstrijd als middel cot interpretatie van de werkelijkheid haar een beter begrip zal bijbrengen van de situatie en de strijd van de Nederlandse arbei der in de huidige omstandigheden." BOEDAPEST (AP) De Franse re gisseur Jean Delannoy gaat een film maken over het leven van de kerkher vormer Maarten Luther. De film zal worden opgenomen in Hongarije, waar Delannoy al eerder twee films heeft gemaakt. Met de eerste opna men zal spoedig worden begonnen. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O." Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 13' Amsterdam tel 020-913456 tetex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned. Credietbank Reken>ngnrJ23 00 1257a REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) WestWaak J Rotterdam REGIO DEN HAAG'LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle te! 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle - Abonnementsprijzen: Per maand f 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefomscbe abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave larortiebericbten 9-19 30 van maandag Urn vrijdag Op zondag van 18-20 uur teiet 020- 913456 Opgave mim-advertenties tel 020-936868 ot schnfteli|k aan Min-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswiizingen uitsluitend schril- tel'ik aan onze Amsterdamse adressen Prof. dr. K. Strijd Prof. Strijd: „Men vergelijke deze nooit door dr. Verdonk herroepen stelling met de uitspraak in mijn af scheidscollege (1976): „Het komt mij voor, dat het steeds weer onderken nen (ontdekken) van de klassenstrijd, die openlijk of verborgen, nationaal of internationaal gevoerd wordt, van beslissend belang is." Deze twee cen trale uitspraken zij werken door in de hele theologie kunnen onmoge lijk met elkaar „verzoend" worden. Waar voor Verdonk gekozen wordt, daar wordt niet Ter Schegget neu traal gelaten, maar daar wordt tegen Ter Schegget en tegen Strijd geko zen. Die immers houden aan die „ver leiding" vast. samen met een grote groep theologen over de hele wereld." sche afbraak plaatsvond van wat hij trachtte op te bouwen, vindt, dat men zich niet fatalistisch bij de ontwikke ling moet neerleggen. Hij pleit ervoor, dat er alsnog een gesprek zal plaats vinden van de volledige commissie TWO met Ter Schegget Prof. Strijd: „Het moet mogelijk ge acht worden, dat TWO in een nieuwe ontmoeting met dr. Ter Schegget merkt. dat haar bezwaren in feite minder onoverkomelijk geworden zijn. ook al doordat zij meer begrip kan opbrengen voor Ter Scheggets theologie en zijn verantwoorde lijkheid voor de toekomst. dat zij inziet dat de stroming die Ter Schegget representeert niet uit het geheel van de theologie en kerkopleiding kan worden buiten gesloten. dan tot schade van de kerk. dat zij daarom beter aan deze trieste geschiedenis een einde kan maken door dr. Ter Schegget als nummer één voor de benoeming voor te dragen." Van onze kerkredactie MOSKOU Michail Choref, een van de leiders van de niet- geregistreerde baptisten in de Sowjetunie. is tijdens een proces in de Moldavische hoofdstad Kiesjinef veroordeeld tot vijf jaar strafkamp met streng regime. Michail Choref Choref, die bijna blind is, heeft om zijn kerkelijke activiteiten al vijf en een half jaar gevangen gezeten. Op 28 januari werd hij opnieuw gearres teerd. De stichting Friedensstimme-Neder- land heeft verder bericht gekregen, dat de leider van de gemeente van Winniza, Nikolai Mosjnisky, tot twee en een half jaar streng regime is ver oordeeld. Intussen gaat de arrestatie- golf nog steeds door. In de omgeving van Donesk is de 39-jarige Jevgeny Poesjkof en in Kazan de 44-jarige Nadesjda Iwanowa gearresteerd. In de stad Dedowsk, in de omgeving van Moskou, werd een leider van de bap tistengemeente daar, Nikolai Kroetsjnin, opgepakt. Op de dag van zijn arrestatie (vorige week woens dag) hoorden zijn beide medege- meenteleiders van Dedowsk W. Rys- huk en W. Smirnow respectievelijk drie en twee en een half jaar straf kamp streng regime tegen zich eisen. Alternatieven voor onze samenle ving. voor jongvolwassenen, samen met de Hobbitstee. 30 juni-12 juli, Overcinge, Havelte (tel. 05214-1541). (herhaling: 11-23 augustus) Samen zelfstandig wonen, voor zelfstandig wonenden, 5-11 juli. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290- 541). Als je alleen komt te staan voor weduwen en weduwnaars met kinderen tot 12 jaar. 5-11 juli, De Essenburgh, Harderwijk (tel. 03413- 1841). Zomerkoffiebarweekend Youth for Christ, 21-23 juni. Het Kpetshuis, ■Driebergen (tel. 03438-5744). ENSCHEDE (PNHK) Met ingang van 1 augustus zal drs. P. van Dijk, hervormd studentenpastor aan de technische hoge school Twente (THT) worden aangesteld als wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de THT. Zijn opdracht is het verrich ten van onderzoek met betrekking tot de rol van de religie in een technologische samenleving en de ethische aspecten van de voortschrijdende technologie. ADVERTENTIE Gesprek De Amsterdamse emeritus-hoogle raar. die vaststelt, dat er ae afgelopen vier en een half jaar al een systemati- Vandaag verschijnt: JOHANNES CALVIJN .INSTITUTIE" Vertaling van Prol. Dr. A Sizoo; 8e. ongew. druk 3 dln. Geb. 1804 Wz verpakt in geschenketui 135O0 Hel klassieke boek "der reformatie in een vertaling die Calvijn's heldere stijl, zijn machtige visie en inspirerende getoofsvérwoording volledig lot hun recht laten komen Een waardevol bezit voor iedereen die ernst wit maken met de erfenis die de reformatie nagelaten heeft Uit voorraad leverbaar bij Tel 010-111607 jj Postadres: Postbus 4209 3006 AE Rotterdam Onze postorderafdeling zorgt desgewenst voor omgaande verzending van uw bestelling. Speciaalzaak voor hel christelijke boek. grammofoonplaten met gewijde en orgelmuziek, bladmuziek voor orgel Drs. Van Dijk is al vijftien Jaar stu- dentenpredikant aan de THT. Bij zijn aanstelling werd destijds nadruk ge legd op het meedenken in de vragen die op student en docent in de beoefe ning van wetenschap en techniek af komen. „De grote ethische vragen, zoals zij stuk voor stuk en in toene mende mate het overleven van de mensheid raken, hangen ten nauwste samen met de situatie van de wester se wetenschap, in het bijzonder de fysica en techniek," aldus drs. Van Dijk. die hierbij in het bijzonder denkt aan de vraagstukken op het gebied van het milieu, de grondstof fen, vrede, onderwijs en wetenschap. Drs. Van Dijk: „De fysica is geen neutraal instrument in de handen van een slechtwillende en misschien ooit in de toekomst nog weieens goedwillende mens. Zij is zelf hele- DEN HAAG (PNHK) Naar de indruk van de raad voor de zaken van overheid en samenleving van de hervormde kerk zijn de reacties vanuit de hervormde gemeenten in ons land, die getuigen van instemming met de ..handreiking" van de hervormde synode voor een nieuw gesprek over het vraagstuk van de kernwapens, in de meerderheid. In elk geval vormen zij een zeer grote categorie. Dit verklaart de ROS in een rapport naar aanleiding van de reacties die tot nu toe zijn binnengekomen vanuit de gemeenten. Het rapport zal worden besproken tijdens de hervormde synode, die wordt gehouden op 12 en 13 juni. Sommige reacties volstaan met ai- leen betuigen van instemming met het rapport, andere bieden een min of meer uitvoerige motivering. „Soms is sprake van een unanieme opvatting", aldus de ROS. „vaker van een meer derheidsstandpunt. Soms wordt de instemming verwoord als het stand punt van een minderheid". Een aan tal reacties geeft blijk van aarzelin gen en onzekerheden ten aanzien van de mogelijke consequenties die het afschaffen van kernwapens zou kun nen hebben. „Uit de schriftelijke re acties blijkt dat de instemming bijna nooit een .makkelijk' besluit is ge weest. Over de mogelijke consequen ties is meestal veel en lang doorge praat". is de conclusie van de ROS. Uit de reacties blijkt, dat naar aanlei ding van het onderwerp kernbewape ning in diverse gemeenten gemeente avonden en gesprekskringen zijn belegd. ging wordt ervaren (in dit verband kan ook worden gedacht aan de dis cussie rond de NAVO-modernisering in december vorig jaar. De ROS maakt in zijn rapport voor de synode tevens melding van het feit dat de „handreiking" in de eerste vier maanden vier drukken heeft beleefd. Dc vijfde druk ligt momenteel in de boekhandel. Tot nu toe zijn er meer dan 15.000 examplaren verkocht, wat voor een dergelijk rapport uitzonder lijk mag heten. De begeleidende fol der van de Centrale voor vormings werk/Hervormde Vrouwen Dienst („Handvat") is tw$e maal herdrukt. In totaal zijn hiervan bijna 14.000 exemplaren verkocht. menische groepen of plaatselijk sa menwerkende kerken en gemeenten. De ROS tekent hierbij aan dat het opvallend is dat buiten kerkelijke kring dé belangstelling voor het rap port (vooral in de seculiere dagbla den) uiterst gering is geweest. Ook de grote politieke partijen hebben nau welijks serieus gebruik gemaakt van het rapport voor de discussie in eigen kring. Tweezijdige Vertaling Belangstelling De ROS heeft de indruk dat het on derwerp in alle modaliteiten van de kerk is besproken. Als mogelijke ver klaring voor de grote belangstelling binnen de hervormde gemeenten voor het rapport, geeft de ROS het feit dat de kernbewapening nog steeds in omvang toeneemt en door steeds meer mensen als een bedrei- Een Engelse vertaling van de „hand reiking" is iil ontwerp gereed, een Duitse vertaling is bijna klaar. Voorts heeft een Italiaanse rooms-katholie ke uitgeverij belangstelling getoond. Bij gesprekken over en rond de „handleiding" zijn soms plaatselijke gereformeerde kerken betrokken. Ook in rooms-katholieke kring be staat belangstelling voor het rapport. Een aantal bij de ROS binnengeko men reacties is afkomstig van oecu- Behalve instemmende reacties zijn er bij de ROS ook aarzelende en afwij zende reacties op de „handreiking" binnengekomen. Kenmerkend voor de reacties die niet kiezen voor een duidelijk „ja" of „nee" tegen de strek king van het rapport, is dat men meer zicht wil hebben op de alternatieven. Tweezijdige ontwapening heeft bij deze reacties de voorkeur, maar men staat niet in beginsel afwijzend tegen eenzijdige stappen. De ronduit afwij zende reacties die bij de ROS zijn binnengekomen, zijn duidelijk in de minderheid. Uit deze reacties wordt duidelijk dat men de inzet van kernwapens in be paalde gevallen gerechtvaardigd vindt, of dat men het alleen wil laten bij een „nee" tegen het gebruik van kernwapens. Zowel bij de aarzelende als bij de afwijzende reacties wordt nogal eens een beroep gedaan op de noodzaak zich tegen het atheïsme te verweren. Eenzijdige stappen bren gen de vrijheid, ook de godsdienst vrijheid, in gevaar, aldus deze reac ties. Een klein aantal reacties wordt door de ROS apart genoemd, omdat zij afwijken "van de overige. Zo zijn er groepen en gemeenten waar men vindt dat het rapport niet ver genoeg gaat: „alle wapens zijn verwerpelijk, als christen kun je alleen volstrekt pacifist zijn" Sommige reacties vin den dat het probleem niet ligt in de kernwapens, maar in de mens: niet de bewapeningswedloop is het gevaar, maar de conflictstof tussen arm en rijk, dóór zou de kerk eens iets aan moeten doen, aldus deze reacties. Een reactie was ook: de kernwapens zijn erg, maar andere problemen (normloosheid, abortus en dergelijk) even erg of nog erger. Walen Een duidelijke afwijzing van het rap port is gekomen van de zg. Waalse reünie. In deze reünie zijn de zestien waalse (Franssprekende) hervormde gemeenten in ons land verenigd. Zij vormen samen een eigen classis in de Nederlandse hervormde kerk met een afgevaardigde in de synode. De Waalse reünie bestempelde in haar vergadering vorige week het rapport als onevenwichtig en aan vechtbaar. De oordeelsvorming is volgens de Walen niet onbevoordeeld tot stand gekomen. De Waalse reünie heeft de synode het advies gegeven, het vraagstuk van de kernwapens na der te (laten) bestuderen. maal voortgekomen uit en wordt be paald door een wijze van denken die het mens-zijn en thans de mensheid bedreigen." Tegelijk is hij ervan over tuigd, dat alleen met behulp van die zelfde wetenschap en techniek de be dreiging kan worden afgewend. Anti- technisch en anti-wetenschappelijk denken vindt hij „vrijwel zeker kata- strofaal." Zijn nieuwe functie is voortgekomen uit de gedachte, dat een kritische dialoog tussen theologie en natuurwetenschap nodig is, gezien de historische medeverantwoorde lijkheid van kerk en theologie voor de ontwikkeling. ROTTERDAM (PNHK) De Waalse gemeenten betwijfelen, of de Neder landse hervormde kerk wel een secre taris-generaal nodig heeft. Is de se cretaris algemene zaken (momenteel dr. R. J. Mooi) niet genoeg? Deze vraag heeft de Waalse reünie voorgelegd aan de synode van de hervormde kerk, nu d?ze druk bezig is een nieuwe secretaris-generaal te zoeken in de plaats van dr A. H. van den Heuvel. Mocht de synode het toch wenselijk vinden, dat er weer zo'n functionaris komt, dan willen de walen, dat hij voor een beperkte tijd van bijvoorbeeld zeven jaar benoemd wordt, om een permanente evaluatie van zijn functioneren mogelijk te maken. De waalse (Franssprekende) her vormde gemeenten in ons land vor men een classis van de Nederlandse hervormde kerk. DEN HAAG (PNHK) De hervorm de kerk zal een tweede informatie krant „Kijk op de kerk" uitgeven, die tegen het najaar moet verschijnen. De eerste „Kijk op de kerk" die eind 1979 uitkwam en gratis beschikbaar werd gesteld, beleefde een oplaag van tegen de miljoen exemplaren. De krant, die dit jaar wordt uitgege ven, zal voor een groot deel gewijd zijn aan het „leren" in de kerk, welk thema de gelegenheid biedt onder meer de werkzaamheden van de raad voor de catechese, de raad voor kerk en school, de centrale voor vormings werk/hervormde vrouwendienst en opleidingen van predikanten aan de orde te stellen. In een interview met Dr. A. W. Kranenburg, vooizitter van het college visitatoren-generaal, zal worden getracht een overzicht te ge ven van het reilen en zeilen van de kerk, zowel landelijk als plaatselijk. De vroegere medewerkster van de paus de Poolse Halina Bortnowska beweert dat de speciale synode voor de Nederlandse bisschoppen, die zij ten dele vanaf een afstand heeft mee gemaakt géén mislukking was. De vruchten ervan zullen alleen mis schien pas veel later duidelijk wor den, zo is haar mening. Mevrouw Bortnowska is lid van de Poolse groep Znak en werkte in de synode in het Poolse diocees van de toenmalige kardinaal Woityla mee. Zij kan nog steeds beschouwd wor den als een goede kennis van de paus. Ik ontmoette haar in Melbourne en heb het gesprek met haar het afgelo pen weekeinde, toen zij in ons land was, kunnen voortzetten In Melbourne woonde zij als rooms katholiek waarnemer de wereldzen-" dingsconferentie, georganiseerd door de wereldraad van kerken, bij. Wij komen onder meer over Nederland en de kerk in Polen te spreken, omdat zij in Rome was, toen daar de speciale bisschoppensynode aan de gang was, die alleen aan de situatie in Neder land was gewijd. Haar oordeel over de synode is dat het géén mislukking was. De vruchten zullen alleen mis schien pas veel later duidelijk wor den. In elk geval verwacht Halina dat de paus van de bijeenkomst heel wat gebruik gemaakt heeft om zijn ken nis bij te spijkeren. Zij noemt de synode een „sensitivity training". Zij moet er wat over glimlachen dat een journalist graag nu al'de positieve resultaten van de synode zou wensen te zien. „Jullie Nederlanders en voor al jullie Nederlandse journalisten zijn veel te ongeduldig. De paus 2al het niet opgeven. Jullie geven te snei op. Hij is bezorgd over Nederland en heeft juist door jullie openheid en door de directheid waarmee jullie de dingen zeggen genoten van de syno de. Maar die was tegelijk erg vermoei end voor hem", vertelt Halina» 'Ik werp tegen dat de paus de kerk in Nederland zelfs na de synode niet begrijpt. Ik wijs haar op zijn aan drang op de traditionele discipline voor priesters en zijn afwijzing van de vrouw als gelijkwaardige in de kerk. Dan komt Halina in het geweer. Zij zelf is in beginsel niet tegen de vrouw in het priesterambt, zegt ze. Maar ze vindt het onjuist als vrouwen cam pagne voeren voor de vrouwelijke priester. „Wij vrouwen komen, als we de kerk willen dienen, heus wel aan de bak", merkt zij op. Ze wijst op sommige leidsters van vrouwelijke ordes, op de Marga Klompé's en der gelijke bijzonder getalenteerde vrou wen. „Pas als de plaatselijke parochie begint te ijveren voor een vrouwelijke priester, dan vind ik dat de kerk daar ruimte voor moet creëren. Maar zover is het nog niet", aldus Halina. Zij vindt dat er nog wel hogere prioritei ten zijn, zoals gehuwde priesters, waar de kerk een opening voor zou moeten scheppen. Mevrouw Bortnowska meent dat over het priesterschap teveel gesproken wordt als een gewoon ambacht, als een recht. „Het is een dienst waartoe mensen soms geroepen moeten wor den. Het is net als met de bisschop in de oude kerk. Daar moest iemand echt toe worden overgehaald. Hij moest gesmeekt en gedwongen wor den om dat ambt te aanvaarden. Zo hoort het ook met de priester." Ik stel vast dat priesters van zulke soort erg zeldzaam zijn. Misschien is de paus er zo eentje, maar voor het overige zul je deze priestersoort in Rome en ln de rest van de wereld met een kaarsje moeten zoeken. Halina geeft dat toe. „Ais de paus ten aanzien van het priesterschap zijn zin krijgt, betekent dat een revolutie In de kerk", zegt zij. Ik reageer dat het stellen van zulke hoge eisen aan een priester niet al leen de priester tot een zeldzame ver schijning zal maken, maar dat het ook hypocrisie in de hand zal werken. Halina: „Ja, er bestaat een vreselijk risico, maar we mogen hopen op Gods zegen. Het is als met de eucha ristie. Die kan je ook op een onwaar dige manier aan deelnemén, maar God kan het gebruiken om je van je corruptie te genezen. Je moet het W\T DE KERK HEEFT Toch zal het die stakker in de Schone Poort even tegengevallen zijn toen hij dat hoorde: Zilver en goud heb ik niet! Want daar moest hij het van hebben. Daar zat hij op te wachten. En dat is nog niet eens verkeerd van die man. Het natuurlijke is eerst, zegt Paulus, daarna het geestelijke. Om met een hongerige te kunnen sprekec moet Je eerst vragen of hij al gegeten heeft, anders ben je niet geloofwaardig, en zeker niet wanneer je zelf net van je verzorgde ontbijt komt. Maar goed, ook die problematiek is hier niet aan de orde. Wat Petrus wel heeft is allerminst eet geestelijke zaak alleen. Wat ik heb geef ik je. zegt hij. Zo hoort het. Als de kerk geld heeft moet de kerk geld geven aan de armen, of, wat nog bete is, hun partij kiezen en zorgen dat er levensmogelijkheden voor hen komen. Maar dat geld is in zekere ön iets van het tweede plan. Niet om er vanaf te komen, maar er is iets dat vóór gaat, nl. wat de kerk wel heeft, en in de eerste plaats heeft. Niet van zichzelf heeft en ook niet heeft om er vrij en naar willekeur over te beschikken, maar ze heeft het dan toch. Er is die kerk iets toevertrouwd. Dat zegt Petrus als hij verder gaat: Ie de Naam van Jezus Christus de Nazoreeër: Wandel! Zoiets heeft de kerk, een Naam. Een Naam boven alle naam. Die is haar toevertrouwd. Die mag ze aanroepen over dit leven ten bate van de mensen. Wat ze doet en wat ze zegt, doet en zegt ze „in de Naam van Jezus Christus". Dat is haar unieke positie in de wereld. Ze heeft een naam gehoord en moet die aanroepen en uitroepen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijverdal: W. L Doud van Trooswijk te Eerbeek; te Bant Riitten (toez.): E. v.d. Sluis, kand. te Groningen Aangenomen naar Velp (toez.): Ph. L Krijger te Den Haag-Loosduineit naar Westerlee en Heiligerlee: J. Ver dijk, hulppred. te Abbenbroek. Bedankt voor Nootdorp (toez.): J. li Keijzer te Dongen. GEREF. KERKEN (VR1JG.) Beroepbaar: J. J. Dronkers, Mr Troel strastraat 4, Hengelo. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Lippenhuis Hemrik: I. van Til te Herwijnen. Ds. J. J. Poort De reformatorische politieke fede» tie (RPF) heeft nog geen lijsttrekte aangewezen voor de kamerverkieró gen in 1981. Ds. J. J. Poort, die als zodanig door het bestuur was voorgr dragen, is het er met zichzelf nog niet over eens, of hij Wel kamerlid worden, gezien de grote hoeveelheid tijd die hiermee gemoeid zal zijn, vooral voor een kleine (en misschiet wel eenmans-)fractie. De oud-leger predikant heeft uitstel van beslissinf gekregen. De federatieraad kiest de lijsttrekker nu op 20 september. BELFAST (ANP) De presbyteti aanse kerk van Ierland heeft defe tief besloten, het lidmaatschap vat de wereldraad van kerken te beëlntft gen. Vorig jaar werd reeds tot op schorting besloten. Er leefde de verwachting, dat de kert nu van dit besluit zou terugkomen Maar tot verrassing besloot de alge mene vergadering, met 433 tegen 32" stemmen de wereldraad voorgoed dt rug toe te keren. Deze grootste protestantse kerk ir Ierland zegt in een verklaring, dat wereldraad niet meer op de grondsl# der Reformatie staat. Aanleiding to uittreding is tie financiële steun gf weest aan het Patriottisch Front vsi Rhodesië. door Aldert Schipper belangrijkste van wat de paus te zeg gen heeft proberen in te passen in de plaatselijke omstandigheden. Je moet zijn woorden niet opvatten zoals een fundamentalist de Bijbel leest". Halina heeft een vrij duidelijke op vatting over de kerk in ons land. „Jullie gaan erg gebukt onder een schuldgevoel om de welvaart waarin je leeft. De kerk vertelt de mensen hoe schuldig zij zijn, en als zij een weg naar vergeving t aanwijst, komt dat niet genoeg over. Eigenlijk zijn jullie teveel in de jaren zestig blijven ste ken. Dat veel Nederlandse katholie ken zo moeilijk de resultaten van de synode kunnen aanvaarden, komt misschien ook doordat jullie aldoor maar bang zijn voor manipulatie. Jul lie hebben, als gevolg van het Rijke Roomsche leven uit het verleden nog altijd vrees dat je een filiaal van Rome wórdt. Jullie vragen teveel aan de autoriteiten. Net als een meisje van in de twintig, dat aldoor aan haar moeder vraagt of ze mag uitgaan dan- sen. Maar zo'n meisje hoeft dat hele maal niet te vlagen." Rechterlijke macht Tot officier van justitie in het arm dissement Amsterdam is benoemd mr W. G. C. Mijnssen, thans offick van justitie in het arrondissemefl Middelburg. President-commissaris NS Drs. Th. Coppes (57) volgt met ingani van 1 Juli dr J. R. M. van den Brink oud-lid van de raad van bestuur var de AMRO-bank, op als voorzitter vat de raad van commissarissen van Nederlandse Spoorwegen. Drs. Cop pes is oud-directeur van De Volk* krant en oud-directeur van de sociak verzekeringsbank. Hij is sinds 19® lid van de raad van commissarissen van de NS; sinds 1975 is hij vice voorzitter. Dr Van den Brink maaK sinds 1952 deel uit van de raad. Hü, werd in 1966 vice-voorzitter en in 197i voorzitter, een functie die hij nu verband met het bereiken van de jarige leeftijd verwisselt voor ik1 vice-voorzitterschap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2