Schandaal werkt door op titelstrijd Griekenland: nog niets te verliezen NOC zeer royaal voor zwembond Theorie: een doelpunt voldoende voor titel Vandaag Toernooi kan financieel alleen worden gered wanneer Italië wedstrijden gaat winnen IOC: geen individuele inschrijving Panagoulias: Ik ben nog geen Onassis' Rheden in bekerstrijd Eindzege in Tunis voor Hans Koot Binkhorst bij Stars leider WOENSDAG 11 JUNI 1980 SPORT TROUW/KWARTET PRS 13 H 15 door Johan Woldendorp ROME Vrijdag (de dertiende) buigt de burgerrechter zich over het om koopschandaal, dat het Italiaanse voetbal nu ongeveer een half jaar bezighoudt. De 'voor respectievelijk drie en anderhalf jaar geschorste in ternationals Paolo Rossi en Bruno Giordano lopen de kans om maxi maal vijf jaar lang een interieurstu die van de gevangenis te mogen ma ken. Een lot dat de overige betrokke nen in het schandaal rond de „toto nero" (zwarte toto) mogelijk ook wacht. De hele affaire rond de gekochte uit slagen in de eerste en tweede divisie loopt uiteraard als een rode draad door het vandaag beginnende toer nooi om het Europees kampioen schap. Wat een oogst van miljarden lires en glanzende triomfen op het gebied van het prestige had moeten worden, verschrompelt waarschijn lijk tot een karige opbrengst van ma tige recettes en de zekerheid van een besmette naam als voetbalnatie. En dat beeld stond de Italiaanse voetbal bond bepaald niet voor ogen, toen de gebruikelijke mistige lobby tijdens het congres van de UEFA ervoor zorgde dat het Apennijns schierei land deze maand het toneel zou wor den waarop de beste (of misschien beter: minst slechte landen) hun voorstellingen mogen geven. Het is niet toevallig dat Italië de race tegen zeven andere landen glansrijk won. De voorzitter van de Europese voetbalunie, Artemio Franchi, trekt in zijn spoor enkele landgenoten mee. die invloedrijke posities binnen het logge UEFA-apparaat bekleden. Het is evenmin toevallig, dat het aantal deelnemers aan de slotsessie met vier werd uitgebreid tot acht. „Omdat Eu ropa over een indrukwekkend contin gent gelijkwaardige nationale elftal len beschikt, dat dankzij hun hoge niveau hun kansen goed kan verdedi gen," klinkt het in het informatie- boek huichelachtig uit de mond van Franchi. Alsof het evenement met' naties als Griekenland en België niet een mengeling van kaf en koren is. De uitbreiding van het toernooi is vooral om commerciële redenen in het leven geroepen en Italië was „toe vallig" aan de beurt om als eerste van het buitenkansje te profiteren. Voor veel geld (4,5 miljoen) heeft de UEFA in eendrachtige samenwerking met de Italiaanse bond (die ook al wordt voorgezeten door Franchi) de televi sierechten verkocht. Het omkoopschandaal houdt veel mensen thuis. Voor de openingswed strijd tussen de finalisten van vier Jaar geleden West-Duitsland en Tsje- choslowakije, zijn in Italië nog geen tienduizend kaarten aan de man ge bracht. Bij de eerste tussenstand (Jongstleden zaterdag) was er een to taalbedrag van ruim zes miljoen gul den aan recettes geïncasseerd. Een laagterecord in een tijd waarin de nullijn geenszins voor toegangsprij zen van voetbalwedstrijden geldt. Het is duidelijk dat het omkoop schandaal door de hoge heren van de UEFA niet als een aantrekkelijk, swingend voorprogramma werd ge waardeerd. Franchi liet weten over alles te willen spreken behalve over de duistere handel in voetbaluitsla gen. Zijn „rechterhand" Franco Car- raro, voorzitter van zowel het organi satiecomité als het Italiaans Olym pisch Comité sloot zich daarbij van harte aan. „Ik geloof niet in nadelige gevolgen voor het toernooi. Maar het is niet aan mij om er over te praten." Aan wie dan wel? Mimmo de Grandis bij voorbeeld, chef sport van het Ro meinse dagblad Paese Sera, en de eerste Journalist, die de vuile was buiten hing. „Op 6 januari dit jaar moet Milan-Lazio in een overwinning voor de thuisclub eindigen," zegt hij. „Dat gebeurde ook, maar de bookma kers (de fruithandelaar Massimo Cru- cianl en de restauranthouder Alvaro Trinca uit Rome - red.) vergisten zich in speler Montesl van Lazio. Hij durf de het geld niet. aan te nemen, wend de een blessure voor en volgde de wedstrijd vanaf de bank. Omdat Montesi een vriend van een medewer ker op de sportredactie is. lichtte hij ons ln. HIJ kwam bovendien met het schriftelijke bewijs. Montesi kon er twaalfduizend gulden wijzer van wor den als hij zijn steentje tot de neder laag van Lazio zou bijdragen. We pu bliceerden zijn verhaal uiteraard, maar kregen aanvankelijk alleen maar negatieve reacties. Niemand ge loofde ons, omdat het Italiaanse voet bal in dit land werd gezien als Iets, dat het daglicht volledig kon verdra gen. Het uitlekken van het omkoop schandaal was een harde klap." De sneeuwbal kreeg de omvang van een vuurkogel, die in een Hits een alles verwoestend spoor door de Itali aanse voetbalwereld trok. De ont moetingen Avellino-Perugia (2-2) Mi- lano-Lazio (2-1), Taranto-Palermo (1- IX en Lecce-Pistoiese (2-2) eindigden overeenkomstig de innige wensen van Cruciani en Trinca. De acteurs in de duels Lazio-Avellino (1-1, Lazio had moeten winnen), Bologna-Avelli- no (1-0, afgesproken uitslag 1-1) en Vicenza-Lecce (een pijnlijke 6-1- triomf, waar het slechts 1-1 had mo gen worden) bewezen het duistere goksyndicaat een aanzienlijk slechte re dienst. Zoals bekend probeerde Franchi de onverkwikkelijke affaire in de doofpot van de bezoedelde voet balmaatschappij te stoppen. Maar de burgerrechter liet zich niet afschrik ken door de straffen, die het tuchtcol lege van de Italiaanse bond uitsprak. Het voetbalmenu van deze en de vol gende week wordt pittig gekruld met het burgerproces, dat vrijdag begint Op zijn zachtst gezegd is de Italiaan se voetbalbond (FIGC) wat onzorg vuldig te werk gegaan. AC Milan mag dan zijn teruggezet naar de tweede divisie terwijl enkele andere clubs de nieuwe puntenstrijd met een negatief vermogen aan punten starten, de hof leverancier van het nationale elftal, Juventus. bleef buiten schot „Daar kun je een hoop vraagtekens achter zetten", vindt De Grandis. „Tijdens 'de wedstrijd Bologna-Juventus zou den volgens de tuchtcommlssie van de FIGC geen onregelmatigheden hebben plaats gevonden. Bij de spe lers althans, want merkwaardig ge noeg werden de trainer en voorzitter van Juventus wél gestraft. Het is dus duidelijk: het Italiaanse elftal mag niet al te zeer worden aangetast. De tijd van het burgerproces werkt in dit opzicht in het voordeel van bonds coach Bearzot. Toch waren de spelers van Juventus schuldig aan het resul taat. Toen Causio door een fout van de keeper van Bologna tegen de af spraak (0-1) scoorde, renden hij en zijn medespelers in paniek naar trai ner Trappatoni. Op den duur schoot Brio maar in eigen doel. Was het weer gelijk." Wat zijn nu de gevolgen voor het toernooi en de nabije toekomst van het Italiaanse voetbal? Mimmo de .Grandis: „De consequenties voor het EK uiten zich in het geringe aantal ■verkochte kaarten. Het toernooi kan in financieel opzicht alleen worden gered wanneer Italië wedstrijden 'gaat winnen. Maar niemand gelooft dat. Het zal", voegt hij er veelbeteke nend aan toe. „afhangen van de scheidsrechters" Het enthousiasme van de spelers voor de „toto nero" heeft de geest drift van het publiek voor de legale voetbalpool danig bekoeld. De Gran dis: „Voordat het schandaal uitlekte werd er een recordomzet van 37,5 miljoen gulden gehaald. Na die tijd lag het maximum op vijf miljoen." LAUSANNE Het bestuur van het Internationale Olympisch Comité neeft gisteren in Lausanne besloten geen individuele inschrijvingen voor de komende Spelen van Moskou te accepteren, tenzij deze geschiedenis met toestemming van de nationale Olympische comité's. IOC-voorzitter Lord Killanin deelde aan het eind van de tweedaagse vergadering mee. dat het IOC wel besloten had de inschrijf termijn voor Moskou te verlengen. Tot tien dagen voor het begin van de Spelen zijn inschrijvingen nog moge lijk. Het besluit geen „individuele" inschrijvingen te accepteren is met name voor het Japanse dames volley balteam een tegenvaller De kwestie van individuele- en ploe- ginschrijvingen van landen, die niet naar de Sovjet Unie gaan. stond hoog op de agenda van de tweedaagse bij eenkomst van de acht bestuursleden in het IOC hoofdkwartier Chateau de Vidy. Atleten uit enkele landen, met inbe grip van de Verenigde Staten, hadden hun aanvrage direct aan het IOC ge richt. Het IOC voelde er echter weinig voor zijn eigen regels te overtreden door individuele atleten startgelegen heid te bieden, omdat dit zowel de nationale olympische comités als de internationale sportfederaties in een moeilijke positie zou brengen. door Matty Verkamman NAPELS 'Zo, en hoeveel goals denken Krol en zijn mannen tegen die arme Grieken te gaan maken?' Alketas Panagoulias, de coach van het Griekse elftal, schertst bij de begroeting. Zijn spelers hangen verveeld rond in hotel San Germano, dat op een steenworp afstand ligt verwijderd van het San Paolostadion, waar vanavond Nederland-Griekenland wordt gespeeld. Die verveling valt wel te begrijpen, want de Hellenen verblijven nu al bijna twee weken in Italië om zich op het Europees voetbalkampioenschap te prepareren Afgaande op de recente resultaten moet Griekenland tot de zwakste deelnemers van het toernooi worden beschouwd. Na de verrassende kwali ficatie ten koste van Rusland, Honga rije en Finland, heeft het team geen wedstrijd meer gewonnen. Frankrijk Zwitserland (2-0) en Oost-Duits- \and (2-0) waren te sterke oefen-te genstanders, terwijl onlangs in Athe ne tegen Bulgarije een mager gelijk- speUetje (0-0) werd geboekt. Vorige week werd feitelijk het dieptepunt bereikt tijdens de trainingsstage in AstL Tegen de plaatselijke amateur club werd een smadelijke 1-0 neder laag geleden. Grieken zijn alleen in grote wedstrij den geïnteresseerd', probeert Pana goulias de schijn hoog te houden om er meteen zorgelijk aan toe te voegen: „Mijn assistent heeft zaterdag het Nederlandse elftal tegen Udine zien spelen. Zelf zag ik eerder Frankrijk- Nederland. Dat was geen beste wed strijd, maar in Udine waren volgens mijn assistent alle elementen van het typisch Nederlandse spel weer zicht baar. Vooral de fysieke kracht van Neder land blijft imponeren. Ik voorspel voor dit toernooi dan ook een finale Italië-Nederland. De Italianen heb ben hun grote thuis-voordeel en Ne derland is met spelers als Krol, Haan, Kist en de Van de Kerkhofs beter dan West-Duitsland." Panagoulias (45, ex-intemational en in het bezit van een Engels trainersdi ploma) is ondanks de weinige opwek kende resultaten niet ambitieloos naar Italië gekomen. „Het was al een grote prestatie dat we ons voor het eindtoemooi plaatsten, maar mijn ambities reiken verder. Zelfs nu de tegenstanders Nederland, West- Duitsland en Tsjechoslowakije zijn. Mijn spelers weten, dat het moeilijk wordt, maar dat was het vooraf ook tegen Rusland en Hongarije Zijn positie staat of valt in elk geval niet met de prestaties van dit mo ment. Dat is op zich al een luxe, die maar weinig trainers in Griekenland zich kunnen permitteren. „De Griek se clubs wisselen even gemakkelijk van trainer als ik van overhemd," zegt de bondscoach. „Dat is een groot probleem, want geen enkele club maakt zich zorgen om de opbouw. Alleen het directe resultaat telt. Zelf heb ik dat ook wel eens ervaren, om dat een nederlaag door het nationale team nu eenmaal vaak als een soort van nationale ramp wordt be schouwd. In de pers ben ik herhaalde lijk op een onredelijke manier aange vallen. Na het succes van de kwalifi catie heb ik ook gezegd: „Ik ben met een kleine boot begonnen, denk nu niet meteen dat ik Onassis ben. Voor dit toernooi gelden echter andere normen. Het Griekse publiek verlangt feitelijk alleen dat we ons tegen deze sterke tegenstanders niet belachelijk laten maken; dat we niet met grote cijfers verliezen." In dat verlangen weet de ploeg zich vanavond gesteund door een omvangrijke supportersschare. Pa nagoulias: „Met de klimatologische omstandigheden is dat een groot voordeel voor ons. In Griekenland is nationale trots een belangrijke zaak, die gemakkelijk op het voetbal kan worden geprojecteerd. Ik weet het niet zeker, maar het schijnt, dat we bij deze eerste wedstrijd door zo'n tienduizend supporters worden ge steund. Hoe dan ook, wij hebben niets te verliezen en Nederland juist weL" Alketas Panagoulias is al negen jaar in dienst van de Griekse voetbal bond. Zeven jaar geleden nam hij bij de nationale ploeg de leiding over van de Noord-Ier Billy Bingham. Het was tot dan ongebruikelijk, dat Grieken belangrijke trainersposities kregen toegewezen. De toevloed van buiten landers (Ramsey, Puskas, Fadrhonc als bekendsten) was en is enorm, hoe wel deze oefenmeesters naar verluidt nooit zo goed greep hebben gekregen op de Griekse voetballer, die zich Verviervoudiging van ploeg; van 3 naar 12 DEN HAAG De Nederlandse olympische zwemploeg zal bestaan uit zeven zwemsters en vijf zwemmers Deze vervier voudiging van de drie die het afgelopen weekeinde persoon lijk aan de limieten hebben voldaan (Jolanda de Rover, Fred Eefting en Kees Vervoom) kwam tot stand in een gesprek tussen een afvaardiging van de KNZB en het uiterst coulante bestuur van het NOC, waarbij alle voorstellen van zwembond- zijde werden overgenomen Training in het San Paolo stadion van Napels. Bennie Wijnstekers heeft er zijn shirt bij uitgetrokken. Links Frans Thijssen. slechts moeizaam aan de wetten der moderne taktiek laat onderwerpen. Het huidige nationale team schijnt in verdediger Kapsis (hij speelde in 1971 AMSTERDAM Rheden heeft zich gisteravond geplaatst voor het toer nooi om de KNVB-beker. Een doel puntloos gelijkspel bij DETO was daarvoor voldoende. Wie met Rheden volgend seizoen als tweede ploeg zijn opwachting in de betaalde beker strijd mag maken is sinds gister avond geheel onduidelijk De overige vier periode-kampioenen hebben in de (gecombineerde zaterdag/zondag) nacompetitie alle twee winstpunten. DETO bereikte dat aantal middels het 0-0 resultaat tegen Rheden; het tweede doelpuntloze gelijkspel tot nog toe, al waren de zaterdagspelers dit keer iets in de meerderheid. De tweede zaterdagvereniging, Quick Boys, drukte in Katwijk de meerder heid tegen het Delftse DHC wél in de score uit. Het werd na een 2-0 rust- stand tenslotte 5-3. Quick Boys kwam zelfs met 4-0 aan de leiding (treffers achtereenvolgens van Mar tin van der Plas. Jaap van Duyn en nog twee keer Van der Plas), maar het uitvallen van de geblesseerde doel kan Theo Guyt (vervangen door Benno Wiggers die tegen Rheden ook al vier keer was gepasseerd) bracht onrust in de defensie. DHC kwam tot *-2 terug (twee keer Peter Menheere) voordat Teun van der Plas de Kat- wijkse zege definitief veilig stelde. Sjef de Poorter bepaalde de eind stand op 5-3. Stand nacompetitie Rheden 4 2 2 0 6 6-2 JETO 2 0 2 0 2 0-0 Quick Boys 2 10 12 6-7 RKC 3 0 2 1 2 1-2 DHC 3 0 2 1 2 3-5 VrtMaf DHC DETO (19.30) «lerüag: Quick Boys-RKC 13.301 ROME 17.45 u. Tsjechoslowakije- West-Duitsland. Napels 20.30 u. Nederland-Grieken land. Televisie Nederland 1: 17.40 u. Tsjechoslowa- kije-West-Duitsland; 20.27 u. Neder land-Griekenland; 22.45 u. nabe schouwing Nederland-Griekenland. Volgens de NOS gaan de directe uit zendingen van de voetbalwedstrijden om het Europees kampioenschap, dat vandaag in Italië begint, gewoon door. Er zou geen sprake zijn van een dreigende staking onder de Italiaan se technici in de buitendienst, waar door de uitzendingen in gevaar zou den kunnen komen. De NOS is tot deze conclusie gekomen na overleg met de Europese omroeporganisatie (EBU) in Geneve en de programma- leiding van de Italiaanse staatsom roeporganisatie RAI in Rome. Eerder werd uit Italië bericht dat de technici in staking willen gaan om betere ar beidsvoorwaarden af te dwingen. Van de zijde van de categorale bonden in Italië wordt dat laatste nog altijd voorgehouden. Het meerendeel van de technici (2000) zou bij die organisa ties zijn aangesloten. Opstellingen Tsjechoslowakije: Netolicka (1); Bar- mos (2), Ondrus (4), Jurkemik (3). Goegh (5); Kozak (7), Panenka (8), Pollak (17); Gajdusek (9), Visek (15), Nehoda (11). West-Duitsland: Schumacher (1); Cullmann (3), Kaltz (20), Karl-Heinz Förster (4). Dietz (5); Briegel (2), Bemd Förster (7), Stielike (15), Müller (10); Rummenigge (8) Allofs (11). Nederland: Schrijvers (1); Wijnste kers (2), Van de Korput (3), Krol (5), Hovenkamp (4); Willy van de Kerkhof (8), Stevens (15), Haan (10); Vreysen (17). Kist (9). René van de Kerkhof (7). Griekenland: Konstantinou (1); Ky- rastas (2), Jossifidis (3), Kapsis (4). Firos (5); Liwathinos (6), Terzanidis (7). Ardisoglou (9); Galakos (10). Da- manakis (11), Mavros (15). met Panathinaikos in de Europa Cup-finale tegen Ajax), middenvelder Ardizoglou en de produktieve aanval lers Mavros en Galakos spelers van internationaal niveau te bezitten, maar een evenwichtige eenheid vormt het elftal toch niet. De 35-jarige Terzanidis moet op het middenveld als spelmaker fungeren, maar dat blijkt een moeizame opga ve. Terzanidis is trouwens tweede keus, daar de spelverdeler van Panat hinaikos Delikaris, om een merk waardige reden ontbreekt. Na een in terne schorsing bij zijn club werd zijn naam door de Griekse bond niet tij dig bij de UEFA opgegeven. Sommige internationals (Mavros voorop) zijn er als zovele anderen op uit om in Italië een contract bij een buitenlandse club in de wacht te slepe:- Panagoulias beseft het gevaar van een zeker egoïsme en heeft daar binnen zijn selectie ook al voor ge waarschuwd. „Wanneer wij met ons team iets willen bereiken, dan kan dat alleen als geheel, niet via een stel individualisten." Naast de Rover. Eefting en Ver voom werd Monique Bosga persoon lijk voorgedragen en goedbevonden voor de beide rugslagafstanden Daarnaast werden drie estafetteploe gen geselecteerd: de 4x ioo meter wis selslag heren met Eefting, Vervoom, Albert Boonstra en Kees Jan Winkel, de 4 x200 meter vrije slag met Eef ting, Vervoom. Winkel en Peter Drost en de 4x100 meter vrije slag dames met Conny van Bentum, Reggie de Jong, Annelies Maas en Wilma van Velsen. Als reserve werd Monique Drost aan de ploeg toegevoegd Nederland zal bij het zwemmen in Moskou niet zijn vertegenwoordigd op de wisselslag-estafette; een num mer waarop in het verleden menig Olympisch succes werd behaald. Zelfs de zwembond achtte bij de se lectiewedstrijden van het afgelopen weekeinde in Rotte de schoolslag te zwak in de aflossingsketen. Dat bete kent een bittere pil voor Maritzka van der Linden, die gedurende de winter nog op weg leek naar de absolute wereldtop, en niet minder voor Njord- zwemster Ria Willemse, die de Rot terdamse voor eigen publiek ver sloeg. „Van alle ploegen bleef de wis selslag dames het verst van de ge steld limieten verwijderd," aldus KNZB-voorzitter Klaas van de Pol. De zwemploeg is na de waterpoloërs (via het kwalificatietoernooi) en de zeilploeg de derde equipe die defini tief door het NOC voor de Zomerspe len is aangewezen. Ruiters en hockey- ers/sters trokken zich terug. Overi gens: ook ten opzichte van de zeilers toonde het NOC zich ook al uitermate coulant en werd volgens de voor dracht van de watersportverbond en chef d'equipe Ben Staartjes in alle klassen ingeschreven. De ploeg voor Tallin, waar de Olympische regatta wordt afgewerkt, bestaat uit: Flying Dutchman: Erik en Sjoerd Vollebregt (Warmond); Tornado: Willem van Waltmeyer en Govert Brasser (Gro ningen): Finnjollen: Mark Neeleman (Reeuwijk); Soling: Geert Bakker (Warmond). Steven Bakker (Rotter dam) en Dick Coster (Leiden); 470: Henk van Gent (Rotterdam) en Jan Willem van de Hondel (Gouda); Star: Boudewijn Binkhorst (Leusden) en Kobus Vander berg (Loenen). Als reserve-zeilers gaan naar Tallin: Henri van der Aat (Amsterdam). Frank de Vos (Delft). Cees Douze (Utrecht) en Max Behrend (Voorscho ten). De begeleiding bestaat uit: trai ner-coach Ben de Roos (Abcoude). NAPELS Het is in theorie althans mogelijk Europees voet balkampioen te worden door straks in Italië slechts één doelpunt te maken. Indien alle groepswedstrij den ln 0-0 eindigen, beslist het lot over een plaats in de finale (en de strijd om de derde en vierde plaats). Dat schrijft het EK-reglement van de UEFA (Europese voetbalunie) voor. Een 1-0 zege in die eindstrijd betekent dan de titel. Die Europese titel wordt betwist door acht ploegen. De teams zijn ingedeeld in twee groepen van vier, die elkaar in een enkelvoudige com petitie ontmoeten. De winnaars van beide groepen komen in de finale tegen elkaar uit, de nummers twee spelen om de derde plaats. Behalen twee of meer landen hetzelfde aan tal punten, dan beslist het doelsal do Indien dat geen uitsluitsel geeft, wordt de ploeg die de meeste tref fers produceerde geplaatst. Het is mogelijk dat zelfs dan nog geen verschil zichtbaar is. Brengt de di recte confrontatie tussen de rivalen evenmin een oplossing, dan wordt er geloot. De wedstrijd om de derde plaats zal, indien na 90 minuten een gelij ke stand isbereikt, niet worden verlengd. De ploeg die de zenuwen het beste in bedwang kan houden en nauwkeurig van elf meter raak kan schieten; ontvangt de derde prijs. De finale wordt in zo'n geval wel met twee keer vijftien minuten ver lengd. Is de winnaar na 120 minuten niet bekend, dan treden beide ploe gen 48 uur later weer in het Olym pisch Stadion van Rome aan. Na een eventuele verlenging moeten strafschoppen en vervolgens het lot de beslissing brengen. Een herhaling van de finale wordt echter niet door het EK-reglement voorgeschreven. Op verzoek van de betrokken voetbalbonden kan wor den besloten reeds na de eerste 120 minuten de beslissende elf-meter- trappen te nemen. Dat gebeurde vier jaar geleden ln Belgrado. Tsje choslowakije haalde toen een hon derd procentscore uit de vijf straf schoppen, West-Duitsland benutte er drie. BELGIS. BRUSSEL Erwin vanden Bergh, de Belgische topscorer, staat ln de voorlopige opstelling die coach Guy Thijs heeft bekendgemaakt voor de eerste wedstrijd tegen Engeland. De middenvoor van Lierse miste vrijdag de laatste oefenwedstrijd van de Belgen, tegen Roemenië (2- 1), wegens zijn huwelijk. De ploeg die Thijs samenstelde wijkt op twee plaatsen af van de beginopstelling tegen Roemenië. In het doel is Jean- Marie Pfaff, die in de tweede helft Theo Custers verving, weer terug. De keuze van Thijs ziet er als volgt uit: Jean-Marie Pfaff (Beveren); Eric Gerets (Standard), Luc Mille- camps (Waregem), Walter Meeuws (Club Brugge), Michel Renquin (Standard); Julien Cools (Beer schot), Rene vander Eycken (Club Brugge), Wilfried van Moer (Berin gen); Francois van der Eist (Cos- mos), Erwin vanden Bergh (Lierse). Jan Ceulemans (Club Brugge). Wisselspelers zijn: Theo Custers, Maurice Martens, Raumond Mom mens. Rene Verheyen en Ronny Martens. DINO ZOFF ROME De 38-jarige Dino Zoff is de oudste speler, die deelneemt aan het toernooi om het Europees ampi- oenschap. De doelman van Juven tus, die in 1968 met het Italiaanse elftal al de Europese titel behaalde, is een van de 22 spelers, die deel uit maken van de selectie van bonds coach Enzo Bearzot, die zijn ploeg rond een kern van voetballers van Juventus formeert. LADISLAO KUBALA MILAAN— Ladislao Kubala. de trainer van het Spaanse voetbalefl- tal, zal na afloop van het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië een tweejarig contract bij Barcelona tekenen. Hij zal daar ma nager van de jeugd worden. De 52- jarige Kubala: „Ik ben nu elf jaar trainer van de nationale ploeg ge weest. dat is voldoende." De ex- Hongaar kreeg de laatste maanden veel kritiek te verwerken. Hoewel zijn overeenkomst met de Spaanse voetbalbond op 30 juni afloopt, ont ving hij nog geen nieuw contract. Men wilde kennelijk de prestaties in Italië afwachten. coach Jack van Hellemond (Hilver sum), chef materiaal Gert Pauli (Me- demblik) en chef d'equipe Ben Staartjes (Bussum). TUNIS Hans Koot is in Tunis win naar geworden van de Ronde van Tunesië. In de elfde en laatste etappe, van Beja naar Tunis over 105 kilome ter. bezette Koot de derde plaats. De Marokkaan Hadluoi werd winnaar van de rit. Hans Koot. 29 jaar. heeft vanaf de eerste etappe de leiding in het alge meen klassement gehad. Hij weer stond de aanvallen van met name de Franse en de Marokkaanse ploeg. De eindoverwinning was mede te danken aan de goede samenwerking in de Nederlandse ploeg, die ook het ploe- genklassement won. De Nederlanders waren trouwens erg succesvol in de elfdaagse ronde, die geteisterd werd door stortregens en verzengende hit te. Koot. Hans Plugers (2) en Kuys zorgden voor ritoverwianingen en de ploegentijdrit werd met afstand door de Nederlandse formatie gewonnen. In de eindrangschikking werden de eerste drie plaatsen zelfs opgeëist. Achter Koot, bezette Piet Kuys de tweede plaats en de jeugdige Herman Winkel (19 jaar) de derde plaats. BASKETBAL Het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap van 1981 is door de FIBA (internationale basketbalfederatie' toegewezen aan Turkije. In nog niet bekende plaatsen zal van 3 tot 11 mei worden gestreden Nederland is voor dat kwalificatietoernooi In een groep ingedeeld met West-Duitsland. Bul ganje. Zweden en Roemenië Het eindtoemooi vindt ln Frankrijk plaats BASKETBAL De voorzitter van de Neder landse Basketbal Bond. Jan Berteling. is geko zen tot voorzitter van de internationale kalen- dercommlsr.ie van de FIBA, de internationale basketbalfederatie. Tevens is Berteling gekozen tol voorzitter van de commissie, die zich bceig houdt met de organisatie van de Europese be kertoernooien VOETBAL - De lö-jarige Argentijn Diego Ma- radona zal niet naar Juventus gaan In Bueno* Aires zei hij we! Argentinië te zullen verlaten en met Ingang van 23 Juli voor het Spaanse FC Barcelona te gaan spelen. Of Maradonna werfcc UJk gaat is nog de vraag. De Argentijnse bond heeft bepaald, dat spelers van de nationale ploeg pes na het wereldkampioenschap van 1KB ln Spanje naar het buitenland mogen WIELRENNEN De nacht van Valkenburg kende als winnaars Oer Mak lafvalwedstnjd profs) en Leo van Vliet (klassementswedstnjd profsi. De profronde van Made werd gewonnen door Cees Priem met Henk Lubberding als lWü25 e" ,ohan Van Velde ak derde aanko LA ROCHELLE De Nederlander Boudewijn Binkhorst gaat na de der de race van de strijd om het Europees kampioenschap in de Olympische Star-klasse aan de leiding in het alge meen klassement. Binkhorst, die met Vandenberg vaart, won de derde race en verdrong daarmee de Italiaanse leiders Gorla en Peraboni die als tweede eindigden van de eerste plaats. De Nederlandse ploeg Geert Bakker' Steven Bakker/Dick Coster is in Hel sinki met wisselend succes van start gegaan in de strijd om het Europees kampioenschap in de eveneens Olympische Soling-klasse. In de eer ste race eindigden zij als 32ste van de 40 deelnemende boten, in de tweede race legden zij op de 5e plaats belsag Overwinningen waren er voor de Rus Koedriavtsjev en de Zweede Sun delin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15