Het ware gezicht van de ARP Tekening van een lezer VU verdeeld over contact Indonesië Trouw Commentaar 1 gezond eten, gezonde politiek De handicaps van een kandidaat )waallichten 'Niet bij brood alleen' logische uitkomst van ontwikkeling VB STEtfffSTH SCHOUDERS DE ZWAARSTE LASTEN fjou, PAT Klopttoch!? I I lil :Jj I stuur 'n brief processie 'operatie' verandering //e/" f'aiifhte J 2ATERDAG 7 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 5 0e eerste ronde van de Ameri kaanse verkiezingen is deze week afgesloten met de laatste ..prima ry's". en logisch gesproken moet de tweede ronde deze zomer, als Republikeinen en Democraten fiun kandidaten stellen, weinig spanning brengen. Ronald Reagan js de onomstreden kampioen van de eersten, en titelverdediger Jim my Carter heeft zoveel gedelegeer-" den naar de Democratische con ventie achter zich. dat hij in de eerste ronde Edward Kennedy poet kunnen verslaan, och ligt het nog niet helemaal ipel. Uit de klinkende overwin ning die hij op de valreep boekte leeft Kennedy het vertrouwen ge it dat hij Carter alsnog kan ver daan. In de resterende tien weken loopt hij zoveel gedelegeerden er- an te overtuigen dat Carter niet e ideale kandidaat is. dat zij in oldoende grote aantallen naar ijn kamp zullen overlopen. Een lergelijke revolte is echter zo on gehoord. dat slechts weinigen echt ikening houden met deze theore- Ische mogelijkheid. En als de De- Kjcratcn zich al van Carter afwen en. zullen zij eerder een conpro- niskandidaat als vice-president falter Mondale opzoeken dan de iet bijster geziene Kennedy, iéttemin zal de voortgaande Önjd in eigen partij de president Qog wat verzwakt aan de start van e echte strijd, tegen Reagan, brengen. Het is dan ook zeer be- rijpelijk dat Carter donderdag reeft getracht Kennedy tot een bestand over te halen. Zou Kenne dy daarop zijn ingegaan, dan had i president zich net als Reagan bevrijd van de aanvankelijk nood zakelijke. maar op den duur on- trkwikkelijke broederstrijd, om ich vervolgens te kunnen concen- reren op de meer zinvolle strijd egen de ideeën van zijn politieke egenstander. 'arter heeft meer handicaps dan Heen Kennedy. Hij slaagt er niet een krant het eens met alle pvattingen die erin worden ge- intileerd? Zeker niet. Wij probe- n de lezers zoveel mogelijk op de logte te houden van belangrijke jiuwikkelingen, zodat zij in staat »ijn zich een mening te vormen, zo tij dat wensen. Deze kolom is daarbij niet meer dan een handrei- op king. J Noor de vorming van een mening •o is hn soms nodig velen aan het rk woord te laten, teneinde eenzijdig heid te voorkomen. In die veelheid van meningen kunnen er zeker ook enkele schuilen die ons antipathiek zijn. üVan'daag geeft pagina 7 hiervan „een voorbeeld. Aanhangers van de tik militante Israëlische rabbijn Meir Cahane gaven onze correspondent {Jj n Jeruzalem hun onthutsende visie jgjip de aanslagen die deze week zijn tl epieegd op twee Palestijnse bur ro emeesters in door Israël bezet ebied. Het is een betoog waar de onden geeri brood van lusten. Als in zijn geringe populairteit te ver groten en hij heeft ook weinig concrete successen te tonen waar mee hij dat zou kunnen bereiken. Zijn verdiensten liggen overwe gend op het vlak van „het had erger kunnen zijn", en hoe ver dienstelijk dat op zichzelf ook kan zijn. indruk op brede lagen van de bevolking maakt het niet. Er is geen oorlog in het Midden-Oos ten. de kwestie-Iran zit niet muur vast. de ontspanning is niet geheel bevroren, de relatie met China is zeker niet slechter geworden, het westelijk bondgenootschap is niet uiteen gevallen, de economische toestand in de VS is niet veel zorgelijker dan die in andere lan den. enzovoorts. Carters concreet- ste argument is nog, dat we weten wat we aan hem hebben, terwijl Ronald Reagan een avontuur blijft. Waar de strijd niet met wapenfei ten kan worden gestreden, moeten de politieke ideeën het werk doen. En dan doemt daar die onvoor spelbare buitenstaander op. de derde kandidaat John Anderson. Het is vaker voorspeld: dit keer wordt het een strijd tussen drie partijen. Telkens werd het toch weer Democraten tegen Republi keinen. Doorbreekt de van visie getuigende, en bij vele. naar ideeën hunkerende Amerikanen populaire Anderson dit patroon? Voorzover daar nu een zinnig woord over is te zeggen, moet het dit keer mogelijk worden geacht. Het is jammer dat het Witte Huis, om te voorkomen dat Anderson denkt serieus te worden genomen, een debat tussen Carter en Ander son heeft geweigerd. Want daar had Carter kunnen bewijzen dat hij weliswaar weinig heldendaden heeft verricht, maar dat zijn ideeën gehoord mogen worden. Aan een herbevestiging van die stelling, die vier jaar geleden de onbekende oud-gouverneur van Georgia in het Witte Huis bracht, zijn we langzamerhand wel toe. de Arabieren niet vrijwillig ver trekken, moeten bommen en gra naten maar als argumenten die nen. En zo er al van geweld moet worden afgezien dan zijn er nog andere charmante middelen tot overtuiging: belastingbetaling zon der recht te hebben op de tegen prestaties van de overheid, uitslui ting van ziekenfondsen, vervan gende dienstplicht, etc. Soms doet een krant er verstandig aan de ideeën van dwazen niet al te luid aan te halen. Niet omdat de lezers zich erdoor zouden kunnen laten misleiden, maar omdat het al te vaak het hoogste doel van de dwaas is gehoord te worden en daarmee ernstig genomen. In dit geval echter, waar de Israëlische regering tot dusver niet heeft ge toond vastberaden te willen optre den tegen deze gevaarlijke dwaal lichten, is signaleren van dit soort ideeën onzes inziens wèl geboden. Maar de aard van de gesignaleerde opvattingen is zó eng, dat we graag een bovenbedoelde handreiking bieden. door Hans Goslinga DEN HAAG Wie op zoek wil naar hel ware gezicht van de ARP, doet er niet slecht aan de blik te wenden naar de werkgroep „Niet bij brood alleen" (NBBA). Niet omdat deze groep zou staan voor het hele antirevolutionaire volksdeel, maar wel omdat zij de logische uitkomst is van een ontwikkeling die zich ruwweg de algelopen twintig jaar binnen de ARP heeft voltrokken. Een analyse hiervan kan voorkomen, dat op grond van de uitslag van de stemming over de AR-kandidaten- lijst al te oppervlakkige conclusies worden getrokken. Het is nu wel dui delijk, dat een gering aantal kiesver enigingen door een extreem gebruik van het kiessysteem het beeld heeft scheef getrokken. Het antirevolutionaire Tweede-Ka merlid De Kwaadsteniet, die als oud- partijsecretaris de radertjes en moertjes van de partijmachinerie kent als de achterkant van zijn hand, schat hun aantal op tien procent. Toch hebben velen, onder wie niet de minsten, de gevolgtrekking gemaakt, dat hier de basis had gesproken, dat hier de ARP haar ware gezicht had laten zien. Sommigen deden dit wellicht ter ge ruststelling van zichzelf, anderen lij ken gemakzuchtig te hebben terugge grepen op oude clichés (de ARP van Biesheuvel tegen de ARP van Aan- tjes). Deze waarnemingen echter gaan ge heel voorbij aan datgene wat zich, de laatste jaren zelfs in versneld tempo, binnen de ARP heeft afgespeeld, niet onderhuids of verborgen, maar in alle openheid. Over het ware gezicht ge sproken. De ontwikkeling laat zich het duide lijkst waarnemen in de uitspraken van de AR-partijraad over zaken als kernwapèns, kernenergie, alternatie ve samenlevingsvormen en Midden- Oostenbeleid. Zij illustreren een con sequente opschuiving in evangelisch- radicale richting. Onze politieke redacteur Willem Breedveld is met vakantie. Vandaar dat dit keer zijn wekelijkse ru briek niet verschijnt. Men kan tegenwerpen, dat de partij raad slechts de top van de partij vertegenwoordigt en derhalve geen zuivere afspiegeling vormt van de partij als geheel. Maar ook dat is een te vlotte conclusie. De uitspraken van de partijraad kwa men niet zo maar uit de lucht vallen, maar waren het resultaat van diep gaande en langdurige discussies aan de basis. Taboe De verslagen hiervan in het partij blad maken bovendien duidelijk, dat niet over één nacht ijs is gegaan en zelfs, dat bepaalde stappen niet van harte werden gezet, onwennig als het was ineens te spreken over bij voor beeld zaken waarop jarenlang een taboe had gerust De rode lijn in de discussies, die nog eens onderstreept dat men niet van modieuze oprispingen te doen heeft, was het enten van de evangelische boodschap op praktische politieke vraagstukken. Dat leidde nogal eens tot conclusies waar men zelf ver baasd over stond. Zoals ook de ommezwaai van wijlen Bruins Slot in de Nieuw Guinea- kwestie aan het begin van de jaren zestig verbazing wekte. Dat is natuur lijk zacht uitgedrukt. Zijn sprong ver oorzaakte. vooral door het onver hoedse en radicale ervan, een schok die bij de één tot vervreemding leid de, bij de andere herkenning bracht. Deze gebeurtenis moet in dit verband worden genoemd, omdat zij de ont wikkeling inluidde die vandaag een uitdrukking vindt in de werkgroep NBBA, en al eerder leidde tot. het ontstaan van de „christen-radicalen". 0m drie redenen is het bestaan van de werkgroep voor het CDA bedrei gender dan de christen-radicalen des tijds waren voor de ARP. Voor de laatsten gold sterk de loyali teit van de Antirevolutionairen aan hun partij. Aan het eind van de jaren zestig kon je menig ARP-er tegenko men, die de lood-om-oud-ijzer-theorie van Zijlstra verfoeide, zelf heel an ders wilde, maar er niet over prakki- zeerde de partij te verlaten. Zoutende zout Bovendien kregen de christen-radica len binnen de ARP de ruimte, sterker nog de partijleiding juichte hun acti viteiten toe. „Jullie zijn het zoutend zout". Een insider vertelde later, dat Biesheuvel en Veerman daar niks van meenden, maar door hun opstelling een uittocht zoals bij 'de KVP, ver hoedden. Misschien hebben zij wèl onderschat dat het christen-radicale element in de partij zou doorwerken. De jonge ren van toen zijn in de Kamurbanken en op belangrijke posten in het partij- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. bestuur terechtgekomen en sinds en kele jaren hebben zij daar de over hand. Je zou ook kunnen zeggen: zij maken de dienst uit, maar dan wèl en dat is van belang binnen de ruimte die de partij hen toestaat. Van afkeuring van hun optreden is op de vergaderin gen van de partijraad nooit gebleken. Het lijkt derhalve moeilijk vol te hou den, dat zij te ver voor de kudde uitlopen. De antirevolutionair Schakel en CH- voorman Van Leijenhorst hebben die conclusie getrokken uit de uitslag van de kandidaatsverkiezing. Het lijkt sterk op een miskenning van de werkelijkheid. Of sluiten zij daarvoor tegen beter weten in de ogen en koes teren zij zich met de gedachte dat de ARP zich nu probleemloos zal laten opnemen in het CDA? De ontwikkeling van de ARP in evan- gelisch-radicale richting is dat zal ook dit tweetal duidelijk zijn niet alleen tot uiting gekomen in de op richting van de NBBA-groep, maar ook in het stemgedrag van de AR- Kamerleden in de Kamer, bijvoor beeld in de kernwapenkwestie. Het CDA heeft op deze ontwikkeling tot dusverre sterk afwijzend, soms zelfs boosaardig, gereageerd. De meest klemmende vragen die de christen-radicalen van nu zich dan ook bij de naderende eenwording stellen zijn: Hoeveel ruimte biedt ons straks nog het CDA en hoeveel kans is er dat met deze partij een christelijke, dat is een evangelisch-radicale politiek valt te voeren? Bij de een is het antwoord al in nega tieve zin uitgevallen (Goudzwaard), bij de anderen overheerst nog de twij fel. Optimisme is echter, hoewel met de mond nog beleden, ver te zoeken. Men gelooft er nauwelijks in. maar loopt vooralsnog vast op de vraag: wat zijn de mogelijkheden bij uit treden? i -i ««Klif Niet dat het eten in de Tweede Kamer-restaurants uitgesproken slecht is, maar je kunt er wel dik en dus ongezond van worden. In het ene jaar dat mevrouw Wijnie Jabaay de Tweede Kamer als lid van de PvdA-fractie frequen teert, is ze wel tien pond aange komen. En zij is nog maar één voorbeeld, en lang niet de dikste. Samen met haar collega's Anne ke Krijnen (WD) en Gé Schaap man (PvdA) heeft ze een actie ontketend voor gezonder eten in de Kamer-restaurants, waar veel Kamerleden minstens drie keer, en anderen zeker hun mede werkers wel vijf keer per week op zijn aangewezen. „Het is heus niet alleen dat eten. waardoor je gewicht toeneemt." zegt mevrouw Jabaay. „Het is de combinatie van een onregelmatig leven, het lange zitten in die ake lige rechte banken in de Kamer en dat eten samen. Je krijgt ge woon te weinig beweging, en een beetje trimmen is dan niet vol doende." Het begon allemaal doordat Wij nie Jabaay zich tijdens een open bare commissievergadering over tandheelkunde een opmerking over het eten in de Kamerrestau rants liet ontvallen. De reacties van de pers en vervolgens uit het land hebben haar eigenlijk ver baasd, „omdat het om zoiets in terns ging, maar blijkbaar staat gezond eten toch erg dicht bij de mensen. Ik kreeg erg leuke brie ven uit het hele land, bijvoor beeld van oudere mensen die me schreven dat ze intussen al heel oud waren geworden dank zij ja renlange gezonde voeding. Een ander stuurde een boekje „De nieuwe geneeswijze van vet zucht." Niet één negatieve reac tie was er bij." Na de brief die zij en haar beide Kamergenoten intern rondstuur den, bleek dat de meesten wel achter de gewenste verbeterin gen staan. Er zal nu een enquête worden gehouden om te zien wat iedereen dan wel verbeterd of veranderd zou willen zien. „Ik kan me voorstellen dat veel men sen liever alleen maar bruin brood hebben, en rauwkost, en eens een andere suikervrije fris drank dan alleen maar bronwa ter. Of vers, uitgeperst fruit. Onze actie heeft wel al wat uitgehaald. Intussen staat er een rauwkost- schotel op het menu, en tot mijn vreugde ontdekte ik ook een ca lorie-arm toetje. Het moet na tuurlijk allemaal binnen de mo gelijkheden passen want de koks zijn best bereid cm dingen te veranderen, maar ze werken maar in een beperkte ruimte en kunnen ook geen Ijzer met han den breken. Misschien zou er iets moeten komen als een tafel in het midden, waar liefhebbers zelf hun salades kunnen samenstel len of fruit uitpersen. Zelf pro beer ik nu al zo mager mogelijk te eten en niet te uitgebreid. Maar het is verleidelijk voor veel men sen, die dagschotels, de luxe vleeswaren, de kroketten en de saté." De actie van de drie Kamerleden is zelfs al tot het perscentrum Nieuwspoort doorgedrongen. „Sinds een week of twee serveren ze daar een Italiaanse rauwkost- schotel die naar mij genoemd is. Niet officieel op het menu, maar in de wandeling." Met die voorlo pige resultaten is Wijnie Jabaay natuurlijk in haar sas. maar waar ze niet blij mee is, is dat ze nu noga! eens wordt voorgesteld als iemand die tegen gezellig en lek ker lang tafelen is, en alsof ze voortdurend ontevreden loopt te zijn. Dat Is absoluut niet waar, zegt ze. „Begrijp me goed, dit is helemaal geen klaagzang of zo. Ik houd ook van gezellig eten op z*n tijd, maar ik maak me gewoon ongerust. Niet alleen over mezelf, maar ook over anderen. Wie? Nee, ik noem geen namen, maar ze zitten bij links en rechts. Een gezonde geest in een gezond li chaam, tiaar komt mijn pleidooi op neer. Dat moet dan wel leiden tot een gezonde politiek." Na door een zgn. nood-krijgsraad er van beschuldigd te zijn in 1974 politieke overtredingen te heb ben begaan, zitten zestien men sen al jaren in Zuid-Korea gevan gen. Hun proces ging vergezeld van foltering en ernstige vergrij pen tegen de rechtsgang. De zes tien onder wie zakenlieden, onderwijzers en winkeliers be hoorden tot een groep van 54 mensen, die tot organisaties zou den behoren die volgens de auto riteiten ten doel hadden de rege ring gewelddadig omver te wer pen en een communistisch be wind te stichten. Op 9 april 1975 werden acht van hen opgehan gen, dit in tegenspraak met ver zekeringen van de openbare aan klager dat geen executie zou wor den voltrokken, voordat de aan geklaagden in beroep konden gaan. Een missie van Amnesty naar Zuid-Korea berichtte dat verdachtsn tijdens het verhoor werden gefolterd en rapporteerde ernstige misstanden tijdens het voorarrest en onregelmatigheden in de rechtsgang. De Amnesty- afvaardiging verklaarde „dat ver dachten in hoge mate belemmerd werden in hun verdediging". Veel van de 54 gevangenen werden vóór de afloop van hun straftijd vrijgelaten. De zestien overgeble venen zitten nog straffen uit van vijftien en twintig jaar, of levens lang. Alle 54 werden veroordeeld op grond van presidentiële nood wetbepalingen, de wet op het an- ti-communisme en de wet op de nationale veiligheid, wegens lid maatschap van de revulitionaire volkspartij en de nationale de mocratische jeugd- en studenten- organistie. Het gaat nu nog om: Cho man-ho, Chon Chang-il, Chong Man-gin, Hwan Hyong-sung, Kang Chang- dok. Kin Chong-dae. Lee Chae- hyong, Lee Chang-bok. Lee Kang-chul, Lee Tae-hwan, Na Kyong-il, Lee 8ong-chae, Kim Han-dok, lm Koo-ho. Chun Chae- won en Yu Jin-gon. Beleefde brie ven met het verzoek om hun on middellijke vrijlating kunnen ge stuurd worden aan: H. E. Presi dent Choi Kyu-hah The Blue House Chongno-gu Seoul. Republic Korea: en aan: H. E. Mr Falk Sang-gi, Minister of Justice Seoul, Republic of Korea. Dat het stadje Huissen, bij Arn hem, morgen versierd is met vlaggen en wat al niet meer, heeft te maken met de sacramentspro cessie, de 'Huissense Umdracht'. De processies zijn er al een eeu wenlange traditie, en daardoor is Huissen een van de weinige plaatsen boven de Moerdijk waar processies volgens de grondwet toegestaan zijn. In de grondwet (1848) werd bepaald dat proces sies buiten gebouwen en besloten plaatsen overal toegestaan zijn waar ze ook al vóór dat jaar 1848 werden gehouden. De Moerdijk heeft daar dus weinig mee te ma ken, maar van oudsher hebben ze in het roomse zuiden uiteraard veel meer aan kerkelijke optoch ten gedaan. Waarom er nog altijd geen nieuwe processies worden toegestaan in een land waar vol ledige godsdienstvrijheid heerst, zal nog wel lang onderwerp van discussie blijven. Maar het mag wèl overal dat wordt nogal eens over het hoofd gezien waar een processie op privéter- rein blijft. Artikel 184 van de grondwet zegt dat 'alle openbare godsdienstoefening binnen ge bouwen en besloten plaatsen wordt toegelaten', en in de toe lichting op de wet wordt ver klaard dat daarmee niet anders kan zijn bedoeld 'dan open en niet overdekte plaatsen die door muren, heiningen of heggen zijn omgeven en daardoor van de openbare weg zijn afgescheiden'. Een probleem lijkt dit verbod overigens nauwelijks op te leve ren; zoveel animo schijnt er van daag de dag boven de grote rivie ren niet meer voor processies te zijn. Blijkbaar is de patiënt doods bang voor de dokter, stelden de artsen vast die in een ziekenhuis in het Engelse Sheffield een uit het Midden-Oosten afkomstige man onder handen kregen die zich door een vriend aan zijn keelamandelen had laten 'opere ren'. De vriend, wiens naam hij niet wilde noemen, zou de aman delen op zijn keukentafel verwij deren, eenvoudig met een keu kenmes en schaar. Toen het bloed uit de keel van de patiënt begon te stromen, vond de 'chi rurg' het toch raadzamer hem bij een ziekenhuis af te zetten. De patiënt kwam daar met ander halve tonsil aan; een halve was inmiddels afgeknipt. „We hebben de man nu nog kunnen redden," zeggen de artsen van het zieken huis, „maar voor hetzelfde geld had hij een dodelijke infectie kunnen oplopen, of ten minste onherstelbare schade aan zijn stembanden of ademhaling." Er is de laatste tien jaar veel veranderd: „In de jaren '80 wor den we door de chips geregeerd, in de jaren '70 aten we ze nog op," lezen we in de Vara-gids. Wat maakt de werkgroep NBBA nu zo bedreigend voor het CDA? In de eerste plaats is het een beweging die aan de basis is begonnen. Daarmee wordt geïllustreerd dat het christen- radicale element, dat in de jaren zes tig een aangelegenheid was van een handvol intellectuelen, sterk in de partij heeft doorgewerkt, en dus een verbreding heeft gekregen. In de tweede plaats zal het bindmid del van de loyaliteit aan de partij, straks bij het CDA veel minder sterk werken. De herkenning is in een mas sale partij gewoon minder dan in een betrekkelijk kleine. Ten slotte is er het feit. dat de groep binnen het CDA niet echt getolereerd wordt, al heeft CDA-voorzitter Steen kamp, zij het krampachtig en pas na zware druk van ARP-zijde, wel van een positieve waarde gewaagd. De verwijten die hij daarop liet vol gen. hebben echter de verhouding niet verbeterd en bij de groep alleen maar de scepsis over haar kansen in het CDA versterkt. Het afhaken van Goudzwaard heeft daar inmiddels nog een schep bovenop gedaan. Men is nu zover dat de gedachte aan een eigen partij de leden serieus in over weging is gegeven. Nu valt zeker niet te verwachten, dat de ARP op haar laatste partijraads vergadering. vandaag in Utrecht, zal besluiten om in navolging van Goud zwaard van het CDA af te haken. Je springt niet gemakkelijk uit een rij dende trein. Maar wel is zeker, dat de diepgaande twijfels over de mogelijkheden van een evangelisch-radicale politiek in CDA-verband, sterk tot uiting zullen komen. De ontwikkeling die zich de afgelopen jaren geleidelijk en conse quent binnen de ARP heeft voltrok ken, zal op een of andere wijze de ruimte moeten krijgen. Binnen het CDA zolang het mogelijk en geloof waardig blijft, maar anders daarbui ten. Het ware gezicht laat zich im mers niet verbergen. Forumdiscussie in Amsterdam Van een medewerker AMSTERDAM „Gezien het ontbreken van de marges dient samenwerking van de VU met de UGM (Universitas Gadjah Mada) gestopt of afgebouwd te worden", luidde een der stellingen, die uitgereikt werden op de rustig verlopen Indone- sië-manifestatie van de Indonesië Werkgroep VU, donderdag avond in het VU-hoofdgebouw in Amsterdam. Het ziet er echter nog allerminst naar uit dat de universiteitsraad deze maand inderdaad zal besluiten het samenwerkingsverband met de staatsuniversiteit in Djokjakarta te verbreken. In de forumdiscussie bleek geen eenstemmigheid over de vraag of er nog marges aanwezig zijn waarbinnen in het Indonesië onder Soehartho kan worden gewerkt. Met name drs. N. Schulte Nordholt, die jarenlang verbonden is geweest aan de christelijke universiteit Satya Wa- cana in Salatiga, stelde dat elke gene ralisatie over Indonesië per definitie onwaar is. Als criterium voor door gaan of stoppen gaf hij aan de opvat ting van democratisch gezinde Indo nesiërs. Als zij niet zeggen: stop, wie zijn wij dan om daartoe te besluiten? Ook universiteitsraadslid de heer T. Sminia bleek niet toe aan het afbre ken van de contacten op dit moment. „Aan afbouwen zou je kunnen denken." Student-universiteitsraadslid A. de Jong bleek een radicaal andere op vatting" toegedaan: „Het samenwer kingsverband kan nooit ten goede komen aan het Indonesische volk." Verbolgen Geen van de projectverantwoordelij ken voor het samenwerkingsverband met de Gadjah Mada-universiteit was bereid geweest in het forum zit ting te nemen, verbolgen nog steeds over de door de Indonesië Werkgroep recentelijk in publikaties gewekte suggestie als zouden VU-natuurkun- digen op enigerlei wijze betrokken zijn bij de ontwikkeling van een Indo nesisch kernwapen. In de forumdis cussie speelde deze zaak overigens geen enkele rol meer. Tot heftige de batten kwam het donderdagavond niet in de marge-discussie. Geen n de woordvoerders had voor wind-Soehartho een goed w - iIihh- Frfzr l'ijlmnti Oude wei Zij wacht maar onder deze graspartij; de grond vol humus en vol scherten De mol, de rat ze zullen erin sterven. Hun huis, hun bed is deze oude u>ei. Ik kwam hier ooit om erin rond te zwerven, trok laarzen aan, hield er een flora bij, druk in de weer om kennis te verwerven, van Zwanebloem tot Akelei. Het is gaan leven toen ik erop ging letten. Het leefde voort al kwam ik er niet meer, tot dit moment nu ik besef hoezeer, het ieder jaar opnieuw omhoog komt zetten, dezelfde planten en hetzelfde gras, want alles keert terug tot wat het was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5