Eerste schoolstaking maakt einde aan een lange traditie Wie communisme proeft moet dooreten tot het bittere eind' Spectaculair experiment Algemene onderwijsbond grijpt naar laatste wapen ABCDEFG, toneelstuk voor zes acteurs en een orkest INDIANEN EISEN RECHTEN Werkgroep Indianen Projekt .BON. FOURTH RUSSELLTRIBUNAL Produktie twee procent omhoog ZATERDAG 7 JUNI 1980 TROUWKWARTET 29 door Plet Hagen AMSTERDAM Tot nu toe klonk het woord „staking", de Nederlandse schoolmeester als een vloek in de oren. Maar die traditie begint langzaam af te brokkelen. In maart werd op een aantal scholen gestaakt in het kader van de FNV-acties tegen de loonwet. De komende week organiseren verschillende afdelingen van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel IABOP) korte prlkactles. Een soort generale repetitie voor de landelijke schoolstaking die het hoofdbestuur van de ABOP heeft uitgeroepen voor 19 juni aanstaande. De opvattingen over acties in het onderwijs zijn de laatste jaren snel geradicaliseerd. De confessionele bonden KOV en PCO aanvaarden de staking als laatste middel, maar zo wel de besturen als de leden staan op dit moment nog huiverig tegenover toepassing van dit wapen. Toch ver andert de opstelling ook binnen het bijzonder onderwijs. In plaats van „staken-nooit" wordt het meer en meer „nu-nog-niet". Het is nog maar een jaar geleden dat ook het hoofdbestuur van de Algeme- Bond van Onderwijzend Personeel er zo over dacht. Het bestuur wilde zo lang mogelijk samen met andere bon den actie voeren door middel van demonstraties en protestvergaderin gen. Ook de komende weken organi seren plaatselijke afdelingen nog tal van gezamenlijke acties. Maar in grote delen van het land kiest de ABOP nu toch een eigen weg. De I stakingsoproep van het hoofdbestuur zal een deel van het openbaar lager- en kleuteronderwijs platleggen. In bet voortgezet onderwijs zal de sta ting van 19 juni weinig effect hebben: delessen staan dan toch al stil in «band met de naderende vakantie. Radicaler De koerswijziging van de ABOP komt niet onverwacht. Al enkele Ja ren werd vanuit militante afdelingen (Amsterdam. Groningen, Den Haag, Utrecht. Delft en andere stedelijke gebieden) aangedrongen op een radi calere opstelling. Door de maatrege len van minister Pais konden welis waar enkele duizenden arbeidsplaat sen behouden worden, maar de werk loosheid bleef niettemin toenemen. Nu al zijn er meer dan twaalfduizend leerkrachten werkloos. Dat aantal zal in de komende twee Jaar de twintig duizend naderen. Op iets langere ter mijn verwachten de bonden zelfs een llotaal van vijftigduizend werkloze weerkrachten. Tegen die achtergrond is de roep om hardere acties best [begrijpelijk. Toch blijft het een opmerkelijk feit; dat steeds grotere groepen onderwijs gevenden het wapen van de school staking thans niet meer schuwen. Het mag waar zijn dat in het buitenland l vsona langdurige) schoolstakingen niet ongewoon zijn, in Nederland kon een toegewijde schoolmeester het nog altijd niet over zijn hart verkrij gen de kinderen de deur te wijzen. Die traditie kan slechts ten dele ver klaard worden uit het stakingsverbod voor ambtenaren (dat nu als gevolg van de Europese wetgeving op losse schroeven staat). Leerkrachten bij het bijzonder onderwijs mochten ook vroeger al staken. ZIJ worden wel door de overheid gesalarieerd, maar zij zijn geen ambtenaren. Maar ook voor leerkrachten bij het openbaar onderwijs is het stakings verbod niet het enige, misschien zelfs niet het voornaamste argument ge weest om principieel af te zien van het stakingsmiddel. Dat was veel meer de verheven taakopvatting van de onderwijzer die zijn klas niet in de steek wilde laten. In de jaren twintig en dertig van deze eeuw hebben de leerkrachten wel fel geprotesteerd tegen de vergroting van klassen, de salarisverlaging voor leerkrachten en de aanstelling van (onderbetaalde) hulponderwijzers. Maar tot stakingen kwam het niet. Ook „rooie" onderwijzers als Theo Thijssen bleven zich principieel ver zetten tegen het stakingsmiddel. De openbare school was voor socialisten een voorpost in de sociale strijd: daar werd het arbeiderskind uitgetild bo ven het niveau van de onwetende massa. Wie het volkskind lief had, staakte niet Plichtsbesef Dat deze traditie nog stand hield in een tijd waarin zelfs bedrijfsbezettin gen tot het normale patroon van de vakbeweging gingen behoren, is al leen te verklaren uit het plichtsbesef van de leerkrachten. Daaraan was het ook te danken dat het ziektever zuim in het onderwijs tot voor kort ver onder het gemiddelde voor de totale beroepsbevolking bleef. Als het enigszins kon stuurde je je klas niet naar huis. Nu dan eindelijk de bom barst, moet er wel wat aan de hand zijn. „Dat is ook zo", zegt Onno Bosma, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de ABOP. „Wij zijn nog altijd heel voor zichtig met het uitroepen van stakin gen. Vorig Jaar zijn er een paar kleine prikacties geweest. In maart was er de FNV-staking. Nu staken we in Am sterdam slechts twee dagen: op 9 en 19 juni Steeds vergewissen we ons van te voren van de steun van de leden. Er zijn wel ABOP-leden die niet aan dit soort acties meedoen. Maar in de afdeling Amsterdam wordt er niet meer echt discussie ge voerd over de vraag of je als leer krachten wel mag staken. Dat station ligt achter ons." De stakende leerkrachten doen ook steeds hun best de oüders achtef hun acties te krijgen. Bij de FNV-acties in maart leidde dat tot een kleine paleis revolutie in de Amsterdamse ouder raad. Tenslotte kreeg de ABOP toch de gevraagde steun. Ook nu stelt de (openbare) oudeiTaad zich op achter de stakende ABOP. „We sturen de ouders brieven waarin we uitleggen dat we strijden voor beter onderwijs. En zonodig zorgen we voor opvang in de school, al zijn er ook wel leden die vinden dat Je daartoe niet verplicht bent, wanneer Je echt staakt." Staking is ook voor Onno Bosma het laatste strijdmiddel. „Maar nu wor den we gedwongen het te gebruiken", zegt hij. „Als je ziet dat er elk jaar duizenden arbeidsplaatsen verloren gaan, terwijl je weet hoeveel er nog te doen is in het onderwijs, dan moet je wel in actie komen. En als demonstre ren niet meer helpt, moet je staken." Aanvoerder Bosma, altijd keurig in het pak en een meester in het toespreken van grote vakbondsvergaderingen en de monstraties, is al jarenlang de aan voerder van de radicale vleugel in de ABOP. die vindt dat het aandeel van onderwijs in de rijksbegroting nu ver genoeg is gedaald. Hij weet ook wel dat de middelen van de overheid niet onbeperkt zijn en dat er nog meer Onno Bosma, voorzitter van afdeling Amsterdam van de ABOP. door Henk Wolzak „Niet de verschrikkingen die ik heb meegemaakt tijdens mijn verblijf van ruim zes jaar in psychiatrische inrichtingen hebben me van het communisme afgebracht, maar mijn bestudering van dat communisme zelf. Vla mijn verstand en niet via mijn gevoel ben ik tot verwerping van het communis me gekomen. Lange tijd ben ik overtuigd communist geweest, maar studie heeft me geleerd dat het communisme een anti- humaan systeem is." Uitspraken van Pjotr Grigorenko. eens een strijdmakker van Leonid HjitsJ Breznjew, die aan duidelijk heid niets te wensen overlaten. De 72- jarige ex-generaal-majoor deed deze week Nederland aan op zijn toernee door het Westen. In 1978 werd hem het Sowj et-staats burgerschap ontno men en sedertdien woont hij in New York. Van daar uit zet hij zijn strijd foort tegen de schending van de men- lenrechten in zijn land. .Zoals Solzjenitsyn zegt. Is het com munisme geen peer. Een rotte peer kun je uitspuwen, maar wie het com munisme proeft moet dooreten tot het bittere eind. Aan het communis me kunnen we slechts ontkomen door niet goedgelovig te zijn en door het grondig te bestuderen." Fouten Veel linkse geleerden in het Westen redeneren dat het communisme en het kapitalisme beide gebreken heb ben en dat er dus een middenweg moet worden gevonden. Die redene ring is volgens mij niet verstandig Het Westen houdt ervan compromis sen te zoeken. Onze strijd is gericht tegen de onrechtvaardigheid van de menselijke samenleving. Een recht vaardig systeem is een systeem waar in mensen de fouten die zij maken kunnen verbeteren. Vanuit dit stand punt bezien is het communistische systeem absoluut onrechtvaardig, niet alleen het verbeteren van fouten, maar zelfs het attenderen op fouten is «r verboden. Daarvoor worden men sen doodgeschoten, in de gevangenis Rezet of gemarteld. Jn dat opzicht is de kapitalistische maatschappij in staat gemaakte fou ten te herstellen. Wie garandeert me «at een tussenweg tussen kapitalis me en communisme dat ook kan? Ik ten het eens met de Duitse geleerde Max Planck die heeft gezegd dat de mensheid de weg achter zich bouwt, maar zich voorwaarts begeeft, en om uiet in de afgrond te storten stuurt men verkenners vooruit. Het zoeken "aar een derde mogelijkheid komt "UJ voor als een dwaling. De fouten me de mensheid maakt, daarop moet onze aandacht gericht zijn. Als we gaan zoeken, zoals destijds naar het communisme, zullen we naar ik vrees iets vinden dat nog monsterlijker is. maar dat er uitziet alsof alles in orde is. We moeten verbeteren wat de mensheid tot nu toe heeft bereikt. Het Westerse systeem mag niet wor den opgeheven." Hoe past het Eurocommunism» in dese gedachten*ang „Er kan geen ander communisme be staan dan zoals het er nu is in de Sowjet-Unie, Tsjechoslowakije, Hon garije of China. Het communisme is en blijft een totalitair systeem, over al. Hier en daar kunnen er verlichten de maatregelen worden getroffen, maar een andere maatschappijstruc tuur heeft het niet te bieden. Als het Eurocommunisme aan de macht komt, wat ik niet geloof, zullen er terreurmaatregelen worden genomen omdat communisten er niet van hou den de macht weer uit handen te geven. De ontevredenheid die dat ten gevolge zal hebben kan slechts met wapengeweld worden onderdrukt. Een andere weg dan het communis me biedt het Eurocommunisme niet." Eenheid „Het is goed dat het Westen allerlei opvattingen toelaat, maar er moet ten aanzien van de verdediging van de eigen wereld eenheid bestaan. Deze samenleving moet één zijn te gen de ondermijning door het com munisme, voor het overige moet er verschil van mening blijven bestaan, want dat is het wezen van de demo cratie." „De westerse landen moeten ook op de toetsingsconferentie in Madrid van dit najaar vasthouden aan de eis dat de Sowj et-troepen uit Afghanis tan verdwijnen. Zolang die daar blij ven. mag er niet over andere zaken worden gesproken. Verder moet er worden geéist dat Moskou de Ak koorden van Helsinki naleeft. Gaat de Sowjet-Unie niet op deze eis in, dan dienen de afspraken als nlet- functionerend te worden bestempeld. Anders bedriegt het Westen onze vol keren." Breznjew Ex-generaal Pjotr Grigorenko „De spanning in de wereld was al aanwezig voor Afghanistan. Ont spanning is een bedrieglijk verschijn sel, het misleidt het Westen en heeft niets opgeleverd. Tijdens de koude oorlog heeft de Sowjet-Unie geen cen timeter grond bezet, maar onder het lawaai van de ontspanning wel." Werktuig Kant u, als voormalig Russisch gene raal, Iets vertellen over de mentali teit in de Sowjet-strijdkrachten? „Ik ben geen Russische generaal ge weest, ik ben Oekralener en ik ben van mening dat mijn land recht heeft op zelfstandigheid. Ik was generaal in de Sowjet-strijdkrachten. Het militair commando wordt opge voed in een geest van agressiviteit, in een geest van verovering van de we reldheerschappij. Iedereen leert dat het communistische systeem het rechtvaardigste is. en dat dit systeem overal ter wereld moet zegevieren. Het Sowjetrleger is het werktuig om dat te realiseren." „Wat de militaire dreiging betreft wil ik herhalen wat Solzjenitsyn heeft gezegd: met de Sowjet-Unie is het alleen mogelijk te praten en te onder- noden zijn, die om geld schreeuwen. Maar hij blijft erbij dat een verder verlies van arbeidsplaatsen in het on derwijs ten koste van alles voorko men moet worden. „Die mensen zijn gewoon hard no dig", zegt hij. „Denk alleen maar eens aan de niet-Nederlandstalige kinde ren. Ik geef toe dat minister Pais op dat punt wel het een en ander heeft gedaan, maar toch onderschat hij de problemen. We zijn hard bezig een tweede generatie buitenlanders te kweken, die zich hier straks net zo weinig thuis zal voelen als de Moluk- kers. Dan is het opentrekken van een blik extra leerkrachten niet meer vol doende. Dan moet je alle scholen met sociale achterstanden zowel in het lager- en kleuter-, als in het voortge zet onderwijs op grote schaal extra middelen geven. En tegelijkertijd moet je de begeleiding en het onder zoek verbeteren. Maar daarop wordt juist bezuinigd." CPN Onno Bosma is hoofdbestuurslid van de CPN en het hoeft niet te verbazen, dat hij wel weet waar de overheid het geld vandaan moet halen: bij defen sie. Bij de bezuinigingen wordt defen sie steeds gespaard, terwijl onze ver dediging best goedkoper zou kun nen", zegt hij. Bosma is niet de enige communist die actief is in de ABOP. Vooral in Am sterdam zijn nogal wat ABOP-leden aangesloten bij de CPN. „Natuurlijk krijg je dan wel eens het verwijt dat onze acties een zaak van de CPN zijn", zegt Bosma. „Maar daardoor laat ik me niet van de wijs brengen. Onze eisen zijn redelijk en de hele bond staat daar achter, ook al zal niet elk ABOP-lid persoonlijk voor sta king voelen. Dat wij voldoende steun krijgen blijkt ook wel uit de snelle groei van de Amsterdamse afdeling: in drie jaar tijd van 3200 naar 4500 leden. En landelijk gezien is de sta kingsoproep van het hoofdbestuur een duidelijk teken dat de bond op dit punt is opgeschoven". Je zou een parallel kunnen trekken met de acties tegen de neutronenbom en de modernisering van de kernra ketten. Ook daar waren het aanvan kelijk CPN-leden die een leidende rol speelden. Maar allengs verbreedden deze acties zich tot een beweging, waarin mensen uit allerlei politieke partijen, kerken en organisaties sa menwerkten. Als die vergelijking ook maar ten dele juist is, zal het minister Pais heel wat moeite kosten de arbeidsvrede in het onderwijs te bewaren. ABOP-vooizit- ter Jan van den Bosch heeft al ge waarschuwd dat langdurige stakings acties niet ondenkbaar zijn, als mi nister Pais niet toegeeft. En Onno Bosma voegt daaraan toe, dat „het groeiende verzet van leerkrachten massaler is dan men in Den Haag wil geloven". John Kraaykamp als de gestoorde en Eric van der Donk als de politieke patiënt in ABCDEFG. Foto Leo van Velzen. door André Rutten en Marleen van Swigchem ROTTERDAM Grote geestdrift donderdagavond in De Doelen bij de première van „ABCDEFG", een co-produktie van het Rotheater en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De eerste zaal-uitvoering in Nederland van een stuk, dat is geschreven voor zes acteurs en een heel orkest. In 1971 noemde Previn het nog een „utopisch aanbod" voor een compo nist om muziek bij een dergelijke muziektheaterproduktie te schrijven. In 1974 heeft hij, vanuit zijn positie als dirigent van het London Sympho ny Orchestra, zelf het initiatief geno men om die utopie tot werkelijkheid te maken. In dat jaar vroeg hij aan de Engelse schrijver Tom Stoppard het eerst bekend geworden door „Rosencrantz en Guildenstern zijn dood" een stuk te schrijven, waarbij op het to neel een heel orkest nodig was. Maar een opera met gezongen rollen mocht het niet worden. Stoppard heeft er allerlei ideeën voor gehad een miljonair, die een eigen symfonie-orkest bezat, of een krank zinnige triangelspeler die dacht dat hij een eigen orkest had. Dat laatste idee is gebleven, maar Stoppard kreeg het pas „rond" toen hij een Russische dissident ontmoette. De gestoorde triangelspeler met zijn waanidee is daardoor een Rus gewor den, die dezelfde namen draagt Alexander Ivanow als de dissident. ADVERTENTIE handelen op basis van macht. De kleinste uiting van zwakte brengt de Sowjet-Unie op het pad van agressie." U hebt nog samen met Breznjew in het leger gediend. Nu staat u tegen over elkaar. Hebt n enig idee wat er gaat gebeuren als Breznjew van het toneel verdwijnt? „Ik verwacht geen veranderingen. Breznjew bestuurt niet alleen de Sowjet-Unie, maar het gehele sys teem van Lenin en Stalin. De kracht van de autoriteiten schuilt in het sys teem. Om iets te kunnen veranderen, moet het systeem worden veranderd. De maatschappij is opgebouwd uit allerlei communistische organisaties en die voeren allemaal bevelen van bovenaf uit. Het bestuur wordt in stand gehouden door drie krachten: de geheime poliUe KGB. het leger en het parUjapparaat. Wie aan het hoofd van dit systeem staat, is in wezen niet zo belangrijk. De mensen uit de om geving van Breznjew houden er pre cies dezelfde ideeën op na. en de hele opbouw is zo dat er geen andere ideeën naar boven kunnen komen. Daarom verwacht ik niets van Brezn- jews vertrek." „Veel belangrijker voor de Sowjet- maatschappij is de beweging voor de rechten van de mens. Deze beweging begint langzamerhand een ontbin dende Invloed te krijgen op het sys teem, dat er belang bij heeft dat er geen openbare mening wordt ge vormd. Het communisme kan name lijk geen vrije samenleving besturen. Het wachten is op de natuurlijke ont wikkeling die het systeem uiteen doet vallen. Ik wacht hierop en op de te rugkeer naar mijn vaderland voor de opbouw van mijn land." Pjotr Grigorenko is zeer teleurge steld door de Nederlandse beslissing deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. „Ik ben verbaasd door de beslissing van de Nederlandse sportlieden, juist omdat Nederlands houding te genover andere landen vaak zo groots is. Zeker op het gebied van de mensenrechten heeft Nederland een naam. Daarom kan ik niet begrijpen dat ook Nederlanders afreizen naar een land dat oorlog voert Zij onder steunen het prestige van de Sowjet- Unie, en terwijl zij zich in Moskou vermaken, zullen Afghaanse dorpen worden verwoest door Sowjet-na- palm. Ik betreur bet dat men niet de morele moed heeft gehad dit te he seffen." Het IVde Russell Tribunaal over de schending van de rechten van de Indianen In Noord- en Latijns- Amerlka wordt van 24 tot en met 30 november in Rotterdam gehouden. Het Tribunaal wil wegen vinden tot herformulering van de men senrechten, waarin ook de India nen zich kunnen vinden. Het wil daarmee druk uitoefenen op re geringen en Internationale pu blieke opinie tot verbetering van de situatie van de Indiaanse volken. Het Tribunaal wordt moreel ge steund door talrijke Indiaanse organisaties, door vele europese organisaties op het gebied van mensenrechten en door de vol gende nederlandse politieke par tijen: PvdA, CDA, D'66, CPN, PPR en PSP. Voor meer Informatie over het Tribunaal Is het adres: Bloemgracht 90,1015 TM Amsterdam, 020-235984, postgiro 4057800 Om het Tribunaal te laten slagen is uw financiële medewerking hard nodig. Dat kan onder andere door steunlid te worden van het Tribunaal (zie de bon). Met minimaal 25 gulden maakt u het mogelijk deze advertentiecampagne voort te zetten en uit te breiden, terwijl het Tribunaal er extra mee wordt gefinancierd. Deze advertentie werd mogelijk gemaakt door: A. Tol. Edam, leraar Th. van der Jagt. Amsterdam, leraar. K. Verhoeven, Amsterdam, leraar M van Hal, Nijmegen, student O C Krabbe. Amsterdam, lerares F Giotze, Voorschoten, medewerker Wereldwinkel Th. Ruyter, Oen Haag. journalist. M Batterink. Bennekom. student Drs. H. R O. Snijder. Den Haag. indoloog M Koelemeyer. Wormer. docent VWO l Henny. Nieuwesluis E Krimpenshoek/J Bogaerts (Trkal). Amsterdam. Latijnsamenkaanse kunstnij verheid. C H. van den Broek. Amsterdam, lerares N Meeter. Amsterdam, docent Boekhandel Het Fort van Sjakoo, Amsterdam N. Vlaming. Oen Helder, predikant Drs. J C. Feller. Gfubbenvorst. rechtsfilosoof. M Peters-Moore. Valkenswaard, huisvrouw W C Dieleman, Schagen, leraar. N J W Tetteroo, Leiden, medewerker Novib A van der Kolk. Amsterdam, lerares. Mw A. J M A Molenaar-Schaafsma. Brielle N Soetens. Rotterdam, lerares M Venmems, Halfweg, wijkverpleegkundige J. Visser, t Veeid. huisvrouw C Winkler. Amster dam. dichter T Roquas, Amstelveen, studente J 0. Stigter. Amsterdam R van Eysden, Nijmegen, student J H. J. Vlietman. Rheden. M. J. van de Loo. München T B Janssen. Heelen. F. A Buys. Niimegen. student H Bakker, Amsterdam Mw C. Hoekstra. Groningen W. C. Eickholt. Amsterdam J. de Graat en Mw B M de Graat-Boers. Emmeloord G Groen. KRO-adjunkt hoofdredacteur J de Waart, lid Provinciale Staten Noord-Holland H Kole. Amsterdam, huisschilder. G Brust. Katwijk aan Zee, lerares. C. G. van Hees. Haarlem Ch Nauta. Utrecht, lerares. Mw G Vossaert-Wedokind. Leeuwarden, huisvrouw C Bakker. Amsterdam H J. Veltkamp. Terheyden Mw M J. van Gameren. Utrecht. J H. Tilman. Utrecht, leraar Chr Bettem. Molenhoek, huisvrouw Mei P N M van Himbergen. Eindhoven Mei J C Blom. Amstelveen. K Schol*. Haarlem J de Niet. Dtdam Mw P S. Vreugdenhii-Verhave. Utrecht H. M Zwamborn. Amsterdam, docent dramatische vorming. A J H van Weel. Oosterhout A M. J de Moei. Wijk aan Zee F A M Zwartboek, Amsterdam. Mw E Knomnga Schmidt, Amsterdam, psych. drama-docent Mw H. W Huizmga. Culemborg. lerares J. Brussee. Amsterdam Mw M. F C Heiyboer. Amsterdam A Vermeulen. Utrecht J H Verdum. Rijswijck. J H Wiegers. Ratum J S A. BuwakJa. Sauwerd Mw T Leutscher- S.ersema, Harem. C Weber. Lelystad. C S. H. Koppers. Schoonhoven. B A Hymk, Deventer Mw. D. M. Stors. Arnhem Hierbij geef ik mij op als steunlid. en ga ik wel/niet akkoord met het vermelden van mijn naam en funktie in de steunadvertentie Funktie:Bijdrage (minimaal f 25) met wie hij in een psychiatrische in richting een cel deelt. Als je dat leest krijg je een wat vreemde smaak in de mond' worden de dissidenten op die manier niet gebruikt voor een aardig artistiek ex periment? Dat vraagteken neemt de voorstelling knap gerealiseerd on der regie van Franz Marijnen, het orkest uitstekend gedirigeerd door David Zinman niet weg. De waan zinnige triangelspeler is een erg goe de rol van John Kraaykamp. met hoogtepunten de momenten dat hij het gewaande orkest dirigeert. Het samenspel met het orkest is daar letterlijk fantastisch, en werkt dan ook „dramatisch", Eric van der Donk is in de rol van de dissident volstrekt integer, want heel sober. Het contrast tussen de twee werelden, die elkaar in die twee figuren raken maar over en weer ontoegankelijk blijven, is fasci nerend. Oók in de wat absurdistische monoloog van de dissident, ontleend aan Victor Falnsberg's „Index On Censorship". In Previn's muziek komt de pijnlijke afstand tussen de verschillende personen tot uiting in hij voorbeeld lang aangehouden schrille samenklanken van de strij kers of in een wrange combinatie van blaasinstrumenten. De rol van de psychiater van Lou Landré is zeer scherp gesneden, ook in uitspraken als „Uw meningen zijn uw sympto men". Het zoontje van de dissident Ton Dekker en zijn onderwijzeres Joss Flühr zijn heel goed. En Peter Tuinman is in de summiere rol van de kolonel-supervisor als beel dend element uitstekend. Maar de kolonel is wel een deus-ex-machina die al het voorafgaande ondergraaft, want eigenlijk een kluchteffect. „Ge loof Je nog altijd dat gezonde mensen in psychiatrische klinieken worden opgesloten?" vraagt de kolonel de triangelspeler. Die heeft dat nooit ge dacht en zegt dus nee. De dissident vraagt hij, of die nog altijd gelooft dat hij een orkest heeft. Weer is het antwoord uiteraard nee. Beide pa tiënten worden genezen verklaard en ontslagen. Het absurdisme wordt daar erg luchthartig. Vakman Het zou al te gemakkelijk zijn om de nadruk te leggen op Previns verleden als Hollywood-componist. Al is op bepaalde momenten de doeltreffend heid en de vindingrijkheid van zijn muziek als onderstreping van een be paalde handeling die van een vak man op flimmuziek-gebied, zoals het opzwepend gebruik van het orgel bij de opkomst van de generaal. Maar op andere momenten is het duidelijk dat Previns muziek veel meer is dan een begeleiding. In de zelfstandige, haast als symfoni sche delen geschreven stukken, munt Previn niet uit ln genialiteit of origi naliteit. Dat is ook niet zijn pretentie. Maar de verschillende stijlen die hij gebruikt, zoals een „Engelse" zange righeid la Edwin Elgat of meer atonale melodieën met de kenmer kende grote sprongen, weet hij doel treffend te hanteren en te combine ren. En er zijn sluitstukken van scè nes met een climaxwerking die de toehoc-der niet onberoerd laten. Pre vins initiatief èn zijn muziek zouden misschien een beter toneelstuk waard zijn geweest. DEN HAAG (ANP) De industriële produktie is in april volgens het CBS met twee procent toegenomen in ver gelijking met maart. In de periode februari tot en met april was de pro duktie in volume vijf procent groter dan in dezelfde periode van het vori ge jaar Het ministerie van Economische Za ken tekent hierbij aan. dat het beeld enigszins wordt vertekend door het feit. dat het in februari en maart van het vorige Jaar bijzonder koud was. wat de industriële produktie nadelig beïnvloedde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29