Actiegroepen winnen strijd om stadsvernieuwing in Den Bosch e 'Bezuinigingen Tekening van een lezer Trouw Commentaar beter laat dan nooit samen Metamorfose «CDA: snel verlaging topsalarissen Eerste bewoners vandaag in hun vernieuwd huis werkkamp oefening held droogzeilen BIJDAG 6 JUN11980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ■der mens mag van mening veran- ëren, maar de ommezwaai die 'erkgeve rsvoorzitter Van Veen ■eft gemaakt sinds hij aftrad als ninister van onderwijs is wel erg root. Nog in 1972 ondertekende e politicus Van Veen een nota ver het onderwijsbeleid, waarii een bredere algemene vorming" ierd bepleit voor leerlingen in het ager beroepsonderwijs. Met het oog daarop besloot hij tot ivoering van een tweejarige brug- ;riode en tot verlenging van de itale cursusduur van het lager be- jpsonderwijs tot vier jaar. Ook |n het derde en vierde jaar moest de ilgemene vorming als centrale jelstelling worden nagestreefd" er ilemaal lyrisch werd de ministei toen hij opmerkte, dat de leerlinger Éhet lager beroepsonderwij; zij een goede persoonlijk- vorming als burger en b(- beoefenaar een betere plaas maatschappij zouden kunnoi jnnemen." In zijn rol als voorzitter van het fcrbond van Nederlandse Onder emingen bakte Van Veen deze" bgen een koekje van ander deej. let onderwijs was veel te algemeen jeworden, vond hij; het werd tjd jat het bedrijfsleven meer grcp trijgt op de school. Je vraagt je wel af wat de rud- minister bedoelt. Zou hij jongens van 15, 16 jaar willen opleida tot kleine timmerlieden in de do> om hen dan bij hun diplomeriig te vertellen dat de bouwmarkt jlotse- ling is ingestort en dat ze zie/ beter kunnen omscholen. Soortgelijke vragen komen >ok op bij lezing van het rapport „Naar een vernieuwd leerlingwezn", dat uitgebracht door de Weitgevers- trganisaties NCW en VIO geza menlijk. De commissie, die het apport geschreven hee!. signa- eert. dat er iets grondig lis is met de aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt. Wie de snelle stijging van de jeugdwerkloosheid ziet, kan de commissie helaas geen ongelijk geven. Het zou mooi zijn als de werkgevers ons konden ver tellen wat de oplossing was van dit probleem. Het rapport van de werkgevers komt met een reeks aanbevelingen die alweer lijnrecht ingaan tegen het beleid dat de overheid in de afgelopen tien jaar heeft gevoerd. Het minimum-jeugdloon moet worden teruggeschroefd, de ge deeltelijke leerplicht moet worden afgeschaft en de werkgevers moe ten een grotere invloed krijgen op het onderwijs. Vooral in het leer lingwezen (een combinatie van op leiding in de praktijk en op school) moet het bedrijfsleven een stevige vinger in de pap hebben. Maar als de overheid daarvoor een grotere financiële bijdrage wil geven, is dat natuurlijk best welkom. Het is te gemakkelijk om te doen alsof de veralgemening van het onderwijs, de gedeeltelijke leer plicht en het minimum-jeugdloon de bron zijn van alle kwaad. In sommige bedrijven zullen de geste gen loonkosten best een probleem vormen, maar de eigenlijke oor zaak van de jeugdwerkloosheid zit dieper. Die schuilt in de wetmatig heid, dat jongeren in tijden van economische stagnatie altijd moei lijker aan bod komen. Door de automatisering in bepaalde be drijfstakken wordt dat nog erger. Typerend voor de huidige jeugd werkloosheid is bovendien, dat vooral meisjes en kinderen van buitenlandse arbeiders hiervan te lijden hebben. Maar over dergelijke problemen spreken de werkgevers wijzelijk niet. gjVan onze parlementsreectie iiUEN HAAG De CD>-fractie in de ijjTweede Kamer verlanp dat minister eifWlegel (binnenlandse aken) toch op 1 juli een verlaging dorvoert op de salarissen van topfunrionarissen bij ipfle overheid. De Twede Kamer had ?nsl eerder die wens geit, maar minis- inter Wiegel liet deze /eek de Kamer in weten dat het overle meer tijd heeft y gekost en het 1 janfiri wordt. 3 s De CDA'er Van Iboijen stelde gis- b teren dat Wiegel dn maar op 1 juli rast een voorschot noet nemen op de ■li nieuwe, langere slarissen voor de toplui. Toen het gig om systeemfou- ten in de sociale utkeringen, kon het in kabinet ook voorutlopen op het oven s-leg en voerde veiagende voorschot elen in. Dan kan dat nu ook met de in nieuwe salarissei voor de topambte- ei naren, zo vindt let CDA. rk n Van Rooijen kvam gisteren met (fit p itandpunt in h<t kamerdebat over de inextra bezuingügen en belastingver- aging. Daags tevoren had de Kamer ip verzoek vai de PvdA met Wiegel apart gedebateerd over de topsalaris sen. Het CDA wilde aan dat debatje niet meedoen. PvdA en D'66 vonden dat het kabinet ten onrechte defensie buiten de echte bezuinigingen laat, en evenzeer ten onrechte wel volkshuisvesting laat inleveren. D'66 kwam met een motie om dit te veranderen. Daarin staat verder dat bij verkeer niet opnieuwe spoorlijnen moet worden bezuinigd, maar op wegenaanleg, en dat uitga ven voor milieu en gevangeniswezen buiten schot moeten blijven. De PvdA kwam met een motie om nu binnen een maand goedschiks of kwaadschiks de exportprijzen voor aardgas te verhogen. Op 4 maart had de Kamer al een motie van CDA- fractieleider Lubbers aangenomen in zake snelle prijsverhoging. Het kabi net wilde toen eerst uitgebreid over leg met het buitenland. Bij de PvdA is het geduld echter nu op. Het debat over de bezuinigingen gaat volgende week verder. Dan wordt over de mo ties gestemd. door Gerle de Jong en Jean-Louis Michels DEN BOSCH Vandaag kunnen de bewoners van de Bossche buurt „de 308" opgelucht adem halen. De bewoners van de laatste twee gerenoveerde huizen in die buurt betrekken dan hun wonin gen. Deze gebeurtenis is het sluis- tuk van tien jaar buurtverzet tégen gemeentelijke sloopplannen en vóór de renovatie. Niet alleen ln „de 308" ls er feest. Ook in de nabijgelegen Eikendonkplein- buurt hebben de buurtbewoners de sloop van hun woningen kunnen voorkomen en ook daar is de renova tie bijna een feit. Dank zij acties zijn de woningen van deze Bosschenaren volgens hun eigen wensen gereno veerd en zijn de huren betaalbaar gebleven. In twee aangrenzende buurten, De Hofstad en de buurt rondom de Kas tanjestraat, zijn de woningen wel ge sloopt. In de Hofstad staat nu slechte nieuwbouw met hoge huren. Rondom de Kastanjestraat verrijzen op dit moment ook nieuwe huizen. De buurtbewoners maakten er de bouw plannen voor. Zij zitten echter met de kater dat de door hen geplande wo ningen van de grond komen, maar dat de huren voor hen bijna onbetaal baar zullen zijn. „Je moet de gemeente steeds achter de vodden zitten, want zelf toont zij geen initiatief," zegt één van de Bos sche actievoerders. „De gemeente wil wel snel bouwen, maar raakt ver strikt in haar eigen bureaucratie," zegt drs Peinenborg, die op de afde ling onderzoek en planning van het Bossche stadhuis werkt. Tien Jaar geleden vond ln Den Bosch een ommekeer plaats ln het denken over stadsontwikkeling. In de jaren zestig ging men nog uit een sterke city-vorming in het centrum. Een aanleiding voor deze omwenteling was de eerste actie op woningbouw gebied in Den Boscn, toen bewoners van gemeenteflats een beter onder houd van hun woningen eisten. WD- Tweede-Kamerlid mr. H. Th. M. Lauxtermann, tussen 1970 en 1977 wethouder van volkshuisvesting, hierover: „Die eisen waren terecht. Maar eigenlijk was het te gek dat de gemeente pas iets deed onder druk van een actiegroep. Er waren gebie den in de stad die er veel erger aan toe waren." Het werk van een commissie resul teerde in 1972 in het rapport Verbete ring Volkshuisvesting. Daarin werd - Vervolg van pagina I Daapp raarschuwde Van Rooijen de miiis- er dat het CDA eerst nog het prijse er over mei zal afwachten, en als lat egenvalt blijft hij bij zijn eis van ten 'Xtra maatregel per 1 oktober. 3et conflict tussen CDA en kabinet ever de koopkracht van de laagste irko- mens blijft dus sluimeren. )e Kamer aanvaardde gisteravond iet wetsontwerp voor de belastmf- leriaging ongewijzigd en zon&f Bewoners en actievoerders van de buurt „de 308" kunnen tevreden terugkijken op tien jaar renovatie- strijd. Naast enkele bewoners zit uiterst rechts actievoerder Rinus de Harder, uiterst links staat actievoerder Tini van Rijn. een twintigtal gebieden binnen de stad aangewezen die gesloopt of ge renoveerd dienden te worden. Sigarenmakers Vier van de buurten die moesten wor den gesloopt waren „de 308", De Hof stad, de Eikendonkpleinbuurt en de buurt rondom de Kastanjestraat. De meeste huizen waren in de Jaren twin tig door tewerkgestelde werkloze si garenmakers gebouwd. De Hofstad was wat ouder. De bewoners van deze buurten rea geerden verschillend op de sloopplan nen. In De Hofstad was men er blij mee: de huizen hadden lekkende da ken en de binnenplaatsen waren om gevormd tot een vuilnisbelt. In de Eikendonkpleinbuurt maakten de bewoners zich sterk voor renovatie. Deze reactie werd versterkt, toen zij hoorden dat hun huizen plaats zou den moeten maken voor een snelweg. Ook de bewoners van „de 308" (zo genoemd naar het aantal woningen in die buurt) pleitten voor renovatie. „Liever nog vandaag sloop dan mor gen" vonden de bewoners van de Kastanjestraat en omgeving. Ex-wethouder Lauxtermann steunde de sloopplannen. „Bij renovatie moet je ervan uitgaan dat de huizen nog zeker vijfentwintig jaar woongenot moeten bieden. Het zou veel te duur worden van deze huizen door renova- tie nog redelijke woningen te maken." Uiteindelijk slaagden de actiegroe pen in de „de 308" en in de Eiken donkpleinbuurt erin de sloopplannen om te zetten in renovatie. De renova- tlestrijd begon in de Eikendonkplein buurt. Na enkele harde acties zag de gemeente af van sloop. „Binnen vijf weken hadden wij het voor elkaar dat de gemeente een principe-uitspraak deed dat sloop en aanleg van de snel weg niet door zouden gaan," vertelt actieleider Jan van Wanrooy. De re novatie begon echter pas twee Jaar later. Daarna ontstond de huurstrijd voor de gerenoveerde woningen. De bewo ners wilden een huurverhoging van vijfenveertig gulden. Ook deze eis werd ingewilligd. De renovatie van de 167 woningen, die fasegewijs werd uitgevoerd, werd na diverse onderbrekingen dit jaar pas voltooid. De kosten zijn per wo ning ongeveer 62.000 gulden. Het ac tiecomité, dat voornamelijk drijft op Jan van Wanrooy, heeft vele taken van de gemeente overgenomen. Jan van Wanrooy: „De gemeente is veel te laks. Daardoor worden de prijzen op gedreven. Ik moest de gemeente steeds achter de vodden zitten om pressie bij het Rijk uit te oefenen. Uiteindelijk belde ik elke dag met de betreffende ministeries en was ik meer op de hoogte dan de wet houder." Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon stemming. Het PVDA-voorstel voor verdere verlaging werd verworpen. Het kreeg alleen medesteun van PPR, PSP en CPN. Tegen de zin van staatssecretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) aanvaardde de Kamer een voorstel van CDA, WD en SGP om de extra belastingaftrek voor zelf standigen iets op te voeren, zodat die pas afloopt vanaf inkomens van 40.000 gulden per Jaar. Dit voorstel kost overigens nog geen tien miljoen gulden per jaar, en slaat geen noe menswaardig gat in de financiën. Het actiecomité in „de 308" voerde al sinds 1970 een huurstrijd. Het wilde geen huurverhoging zonder groot on derhoud. In 1971 organiseerde het een leefbaarheidsonderzoek, waaruit bleek dat de bewoners renovatie van hun buurt wilden. Toen de sloopplan nen bekend waren schakelde het ac tiecomité twee architecten en vier studenten van de Academie voor Bouwkunst in Tilburg in om voor woningen in de buurt renovatieplan nen op papier te zetten. De Bossche gemeenteraad nam deze tekeningen ln oktober 1974 over. Bij de renovatie zouden 83 woningen uit de buurt moeten verdwijnen. Er zou voor 46.000 gulden per woning wor den gerenoveerd. Om dit project te verwezenlijken was echter wel de steun nodig van de toenmalige staatssecretaris voor volkshuisves ting, Jan Schaefer. De buurtbewo ners hadden hem naar Den Bosch gehaald en hij stelde zich garant. De renovatiekosten zijn uiteindelijk op gelopen tot zo'n 65.000 gulden per woning. De huren zijn met ongeveer negentig gulden gestegen tot gemid deld honderdvijftig gulden. Te duur Lauxtermann: „Eigenlijk was die re novatie veel te duur. Voor iets meer geld had Je deugdelijke nieuwbouw kunnen plegen. Ik ben nog steeds van mening dat er gesloopt had moeten worden. De deugdelijke nieuwbouw die ex- wethouder Lauxtermann wilde is te bewonderen in De Hofstad. De zeven tig krotten die er in 1970 stonden, konden snel worden gesloopt en tn 1975 stonden er 111 nieuwe woningen. Die kostten de gemeente zo'n vijfen vijftigduizend gulden. De huren va riëren van tweehonderd tot driehon derdtwintig gulden per maand. Eén jaar na de oplevering klaagden de bewoners echter al over de daken, lekkende waterleidingen en slechte douches. De saamhorigheid die de andere buurten zo kenmerkt is hier ver te zoeken. De buurtraad, die zich na de eerste problemen gevormd had, is al uiteengevallen; de onderlinge contacten bepalen zich tot scheldpar tijen, de in de buurt wonende buiten landers worden genegeerd. De Hof stad functioneert als vergaarbak voor mensen uit verschillende renovatie- buurten. Er is veel verloop. Dit kan ook te maken hebben met de huren: volgens een opbouwwerker woont de helft van de buurtbewoners met huursubsidie. In het gebied rondom de Kastanje straat worden nu 115 nieuwe huizen gebouwd Ook hier bouwt de gemeen te volgens plannen die buurtbewo ners ontworpen hebben. Hoewel in 1972 al besloten was tot sloop en nieuwbouw, zijn de bouwwerkzaam heden pas in januari van dit jaar begonnen. Volgens ex-wethouder Lauxtermann heeft het zo lang ge duurd doordat voor de buurt nog een bestemmingsplan moest worden gemaakt. De gemeente is er ook te laat mee begonnen, geeft hij zelf toe. Daar komt bij dat de gemeente lang heeft moeten onderhandelen over het aan tal te bouwen nieuwe woningen en de huren. Ook de sloop heeft lang op zich laten wachten. Volgens actievoerders kwam dat doordat de gemeente de slooppre- mies te laat bij het Rijk aangevraagd had. Lauxtermann bestreed dit De ambtelijke afhandeling in Den Haag duurde te lang, meende hij. In april 1976 begonnen de buurtbewo ners zelf maar te slopen. Zij braken verschillende leegstaande huizen af of staken die in brand. Of het nu hierdoor kwam of niet. drie dagen later waren de slooppremies binnen. Bouwplannen Ondertussen hadden buurtbewoners samen met HTS-studenten bouwte keningen voor 115 nieuwbouwwonin gen gemaakt. Volgens de berekenin gen zouden de huren niet boven de driehonderd gulden uitkomen. De ge meente nam de bouwplannen over, maar kwam op een gemiddelde huur van ruim 360 gulden. Over de hoogte van de huren hebben de gemeente en het actiecomité lang onderhandeld. Volgens Lauxtermann konden de hu ren niet lager, omdat anders de kwali teit van de woningen in het geding zou komen. Actievoerders bestrijden dit. Volgens hen moesten er wel hoge huren uitkomen, omdat de gemeente de hoge grondprijzen en de aanleg van openbare voorzieningen zoals een nieuwe riolering en een nieuw stratenpatroon in de huren doorbere kende. Ook werd een aantal subsidies niet aangevraagd, zoals de „goed en goedkoop-subsidie", een subsidie voor stadsvemieuwingsprojecten met inspraak van buurtbewoners. De buurtbewoners wilden de bouwte keningen niet aan de gemeente af staan. zolang de gemeente geen hu ren onder de driehonderd gulden kon garanderen. Er was een kort geding voor nodig om aan te tonen dat de buurtbewoners geen aanspraak kon den maken op de auteursrechten van de bouwtekeningen en dat de ge meente zonder toestemming van de buurt kon bouwen. Het actiecomité uit deze buurt zit nu met de kater dat wel de door haar geplande woningen worden gebouwd, maar dat de huren voor de ex-bewoners bijna onbetaal baar zullen zijn. Belangrijke rol Toch vindt ex-wethouder Lauxter mann dat actiegroepen een belangrij ke rol hebben gespeeld in het huisves tingsbeleid in Den Bosch. „De eerste acties, begin jaren zeventig, hebben ertoe bijgedragen dat de gemeente haar gedachten over stadsvernieu wing drastisch gewijzigd heeft. Maar het is zeker niet zo dat de grootste schreeuwers als eersten aan bod zijn gekomen." Ook bestrijdt hij dat de gemeente actiegroepen heeft willen breken door actievoerders een nieuw huis in een andere buurt aan te bie den. „In sommige gevallen is dat mis schien gebeurd, maar dat kwam dan doordat de mensen toevallig boven aan de urgentielijst stonden," aldus de ex-wethouder. Als ander positief punt noemt Lauxtermann dat men sen door de actiecomités hebben ge leerd zich meer te laten gelden. Gerie de Jong en Jean-Louls Michels studeren aan de school voor de jour nalistiek te Utrecht. Car-pooling /ordt het verschijn sel genoemdWant een behoorlijk Nederlands woord is (nog) niet gevonden v»or het samen in één auto naar e werk en naar huis rijden in p*ats van twee, drie of vier man n evenveel gemotori seerde vevoermiddelen. Er zijn trouwens mdanks jarenlang pro beren enredeneren evenmin ge noeg meisen gevonden die aan dat car-ooling mee willen doen. Hier en aar vind je wel een enke ling, mar dat is niets in verhou ding to alle acties die groepen en particUere autorijders hebben ondenomen. Dat is jammer, want iet alleen zouden de auto- mobilsten en hun portemon- naieser baat bij hebbem, maar ook e wegen zouden minder vol zijn ;n minder gauw stukgere den, mensen, dieren en groen zou«n minder van uitlaatgassen en iwaai te lijden hebben, er zou eer hoop benzine bespaard wor de en in de steden zou Je mis- sóien weer gewoon kunnen over- stken. pn van de instanties die erg óór zulk samen rijden is, is uiter- ard het ministerie van verkeer •n waterstaat. Dat zou zelfs het goede voorbeeld moeten geven en doet dat trouwens ook, al is het een beetje laat, maar beter laat dan nooit. Alle tweeduizend ambtenaren die bij dat ministe rie werken hebben een enquête formulier gehad. De bedoeling was er zo achter te komen hoe veel mensen er met één of meer collega's samen zouden willen doen. Ook diegenen die er niet voor voelden was gevraagd het formulier in te vullen en er vooral de reden van dat niet-willen op te zetten. Zodoende kwamen er wel 1700 van de 2000 formulieren te rug: zo'n 350 werknemers voelen er wel voor, van wie 150 zelfs graag mee willen doen. De rest, 1350 ambtenaren dus plus, mo gen we aannemen, die driehon derd die niets terugstuurden, houden het in elk geval op hun eigen auto. Nu zijn die 1650 echt niet alle maal mensen die alleen maar botweg nee zeggen, legt redac teur Van Lith van Profiel (dat is het maandblad voor de medewer kers van het ministerie) uit: „Veel mensen moeten beroepshalve een deel van de dag of de hele dag elders zijn, en die zouden dus met hun afspraken in de knoop ko men. Verder hebben we hier vari abele werktijden: de één begint vroeg, de ander laat en ze gaan dus ook op verschillende tijden naar huis; die voelen er niet veel voor om daar verandering in aan te brengen. Een heel belangrijk deel van de weigeraars komt he lemaal niet per auto, maar per fiets of met het openbaar ver voer. Driekwart van alle mede werkers woont in Den Haag of naaste omgeving. Ikzelf woon in Voorburg, en ik pak ook de fiets." Dat valt dus nogal mee met die nee-zeggers. Wie ja of bijna ja gezegd heeft, krijgt binnenkort een foldertje waarin het voor en tegen nog eens duidelijk wordt uiteengezet. Er zit een lijstje bij van collega's die in dezelfde buurt wonen en voor de rest moe ten de ja-zeggers het zelf uitzoe ken. Er komt geen bemiddelings bureautje of zo, iedereen kan aan de hand van zijn lijstje zelf uit zoeken met wie hij of zij wil sa- menrijden en moet zelf contact met de toekomstige mederijder opnemen. Hoeveel van de ja-zeggers uitein delijk doorzetten is nu nog niet te voorzien. Dat ze er veel voordeel bij zullen hebben is wel al zeker. Niet alleen omdat ze hun auto en portemonnaie sparen, maar ook omdat ze gereserveerde parkeer plaatsen krijgen. Bij beide Haag se gebouwen van het ministerie, aan de Plesmanweg en de Ko ningskade daar zetelt de Hoofddirectie Waterstaat wor den speciale parkeerplaatsen voor deze car-poolers in orde ge maakt. Dat zal de samenrijders stimuleren, hoopt men. In eik ge val zullen ze de minuten die ze verliezen doordat ze een collega op moeten pikken, weer inhalen omdat ze niet naar een plaatsje hoeven te zoeken. Als naar ver wachting eind van deze maand die parkeerplaatsen klaar zijn, zal blijken hoeveel V. W.'ers het echt gemeend hebben. Bejaarden helpen ln Zürich; een boerencommune assisteren in Portugal; een vredesweek organi seren in Duitsland; huizen res taureren in Frankrijk; een cam pagne in Toronto helpen opzet ten om energie te besparen. Dat zijn enkele van de vele projecten waarbij jongeren tussen achttien en dertig jaar kunnen helpen via de Internationale Christen Vre- desdienst. Deze ICVD organi seert elk jaar in tien landen in Europa en Noord-Amerika een stuk of honderd werkkampen, van waaruit aan de verschillende projecten kan worden gewerkt. In zo'n kamp zitten meestal tien tot twintig jonge mensen uit al lerlei landen bij elkaar, werken samen, praten samen en leggen contacten met de plaatselijke be volking. Deelnemers betalen zelf hun reiskosten, niet-leden van de ICVD ook inschrijfgeld. Een briefkaartje naar postbus 71842, 1008 EA Amsterdam of een tele foontje naar 020-927457 levert het complete kampprogramma met inschrijfformulieren op. Behalve droogzwemmen en droog-autorijden kun je nu ook droog leren zeilen. In Zweden ten minste, waar kapitein Sune Dahlström in het dagelijks leven gezagvoerder van de „Scandinavia" in zijn vrije tijd een zeilsimulator ontwor pen heeft. Met behulp van deze nabootser kunnen kinderen op zijn zeilschool op het droge leren zeilen. Met zwemvest, want zo hoort het als je je eerste lessen krijgt, en dus alleen als de kapi tein vrij heeft. Een eenvoudige oefening voor mensen die zich voor een slecht horende beter verstaanbaar wil len maken: pak de krant en lees daaruit goed articulerend en met inachtneming van de leestekens hardop voor. De slechthorende zal u voor deze spreekoefening zeer dankbaar zijn (las het blad Senior in het tijdschrift voor slechthorenden. Omega). Drugs voor koeien Een Cana dese boer, John Mackay uit Brockville (Ontario), wilde de rechter best vertellen waarom hij marihuana verbouwde: niet voor zichzelf, maar voor zijn veesta pel. „De koeien moeten het de hele winter in de stal met graan doen. Nogal saai, vindt u niet? Een beetje marihuana door hun voer vrolijkt ze dan echt op." Mackay kreeg een maand gevan genisstraf. Nette inbrekers Niet alleen hadden de inbrekers bij een be zoek aan een huis in South Ha ven (Michigan) hun buit bewust tot het minimum beperkt, ze lie ten ook een beleefd briefje ach ter. „Het spijt ons dat we u lastig moesten vallen, maar wij zijn arme mensen en moeten toch ook ergens van leven", schreven ze. Mark Coombes, een jongetje van twee jaar, is de held van de En gelse stad Leicester. Zo klein als hij is. heeft hij het leven van zijn vader gered. Het gezin vader, moeder, twee zoons en grootmoe der was 's nachts in hun huis door drie gemaskerde rovers overvallea De drie sloegen de vader met ijzeren staven op het hoofd en bonden hem vast, ke tenden de moeder stevig aan de grootmoeder en wisten Marks ne genjarige broertje zo stijf vast te binden dat die zich niet kon ver roeren. Op het huilende kind in zijn bedje letten de overvallers niet. Ze doorzochten het huis en gingen er met een draagbaar tv- toestel, sieraden, een camera en honderd gulden vandoor. Hoewel het doodsbange jongetje aanvan kelijk niet ophield met huilen, wist zijn moeder hem te kalme ren en zo ver te krijgen dat hij gehoorzaam uit zijn bedje klom, naar de keuken ging, een mes pakte en dat tussen de tanden van zijn zwaar gewonde vader stak. Ondanks hevig bloedende hoofdwonden wist de vader zijn touwen met het mes door te snij den. zijn familie te bevrijden en een paar kilometer naar een poli tiepost te rijden, want de tele foon thuis was onklaar gemaakt „Mijn zoon Fred zou zonder twij fel doodgebloed zijn, als Mark niet zo'n flink intelligent jongetje was geweest", zegt oma achteraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5